SINTERS NAAR DE KERST iniiiiimiiv Consul miljoen afgeperst Onrust in neemt na Oost-Afrika aanslag toe Het Kwartet Overal al schaatswedstrijden Vorst zit stevig in voorlopig nog het zadel PRIJSFOTO Pokerspel |ij giro 1000 overbodig MEISJE ONTHULT: Amerikanen doodden 300 burg ers EPUNóbUPGD E3 N.v.v.d. velde Citroën Toestel met twee man zoek Noodtoestand in Oeganda VS heffen embargo op handel met China gedeeltelijk op betaling abonnement NA NACHT „ONDERHANDELINGEN" IN GENÈVE crita) ïeiiwe Leidse Coeramit deur: F. Oiemer jofdredacleurt Or. E. Oiemer kfdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebfeven mijn hert in teghenspoet!" Zaterdag 20 december 1969—50ste jaargang vooraanstaande prot. christPli|ko dagbladen Abonnementsprijzen p.w. f1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Oak trvvr kaas ap ai va trv sa vvaa- Yakaativ vivrva ap hat ijs Gisteren zijn in Den Haag de prijswinnaars bekendgemaakt van de World Press Photo 1969. Hier de winnaars van de grote prijzen: van links naar rechts de Zweed Leif Engberg, beste fotograaf, de Duitser Hans Jörg Anders, beste persfoto, en Karei Vereecken, winnaar Nederlandse zilveren camera, met de pers foto van het jaar van Anders. (Van onze speciale verslaggever) DE BILT De winter zit stevig in het zadel en zal zich er waarschijnlijk niet vóór de Kerst uit laten wippen. Ook de komen de dagen wordt vorst verwacht en wellicht wat sneeuw: zowaar kans op e enechte witte Kerst. Van een onzer verslaggevers) !N HAAG De verdere automa- ing van de postgiro maakt in de omst bijna duizend employe's bodig. Het wordt echter volgens irecteur-generaal van de PTT, de H. Reinoud, geen ernstig sociaal leem. :t jaarlijks verloop bij de pons- ling, die voor deze automatise- in aanmerking komt, bedraagt ïtig procent. Bovendien is het sen bij de postgiro verspreid over in centra in verschillende delen het land. Het effect van de ar- sbesparende maatregelen wordt gespreid", aldus de heer Reinoud, irmiddag. it ponsen betekent'een tijdvertra- van een dag of langer en een Schaatsliefhebbers kunnen in de donkerste week van het jaar hun hart ophalen. Ook al omdat de scho len kerstvakantie hebben, is er een gryote vraag naar schaatsen ont staan. In sommige winkels waren ze gisteren al uitverkocht. De voetballiefhebbers staan er minder goed voor. De vorst, die in Nederland dieptepunten van 7 tot 10 graden zal bereiken, maakt de kans groot dat niet alleen het amateur voetbal, maar ook het betaalde voet bal morgen wordt afgelast. Niet alleen in Nederland is het winter rond de kortste dag (zondag 21 december). Ook elders in Europa, zoals Zwitserland, Oostenrijk en Zuid-Duitsland, wordt aanhoudende sneeuwval voorspeld. In het noorden van Scandinavië staat het kwik tot 30 graden onder nul. De schaatskalender voor de komen de dagen is vol. Vooral in Noord- Holland, Zuid-Holland en Friesland valt er heel wat ijsvreugde te be leven. De Koninklijke Nederlandse Schaatsrijdersbond heeft o.m. wed strijden uitgeschreven in Lutje broek, Ammerstol, Lekkerkerk, Ha- zerswoude, Leek, De Rijp, Aker sloot, Ter Aar en Ouderkerk a/d Amstel. In Nieuwe Niedorp worden maan dag langebaanwedstrijden voor juni oren (heren) verreden, in Nieuw- poort kortebaanwedstrijden voor da mes en in Zijderveld kortebaanwed strijden voor heren. Dinsdag staan er in Ter Aar de gewestelijke kampioenswedstrijden langebaan heren op het programma en in Bodegraven de zogenaamde rondenwedstrijd voor heren. Duizenden Nederlanders vertrek ken deze dagen naar de winter sport; zie elders in dit blad. CZBU U&CCUM/71ZI} INTERIEURVERZORGING HEER KEU5 IN I PASSENDE OMGEVING uitgave van bijna twintig miljoen gulden per jaar. Als werk is dit ponsen bovendien „niet de meest aantrekkelijke arbeid", aldus de heer Reinoud. ZOETERWOUDSEWEG 23 LEGDEN - TELEFOON 21153 VOOR IEDER DIE ^9 NU EEN NIEUWE i4^ -^ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. I Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze PARIJS Een 21-jarig Zuidviet- namees meisje, Pham Thi Lien, heeft gisteravond de Amerikanen van een nieuwe massamoord beschuldigd: het neerschieten van 300 burgers in het kustdorp Ba Lang Am op 13 januari van dit jaar. Het meisje deed dit op een pers conferentie, georganiserd door de Franse schrijver-filosoof Pean Paul Sartre. Sprekend op gelijkmatige toon, waarbij zij soms haar tranen de vrije loop liet, vertelde Pham Thi Lien, dat de Amerikanen in de vroege ochtend het dorp waren binnengekomen, de mensen bijeen dreven en voortjoegen met hun tanks. „Ze vuurden met mitrailleurs op de achterblijvers. Een oude man, die niet begreep wat men van hem wilde, werd met bajonet en geweerschoten afgemaakt". Het meisje zei dat zij bij die slachting achttien naaste ver wanten, waaronder haar moeder, had verloren. Luchtrace naar Sydney AIX-EN-PROVENCE Franse mi litaire vliegtuigen zoeken boven Zuid oost-Frankrijk naar een verdwe nen Aero Commander waarin de Amerikaan Ferner en de Canadees Dood zitten, deelnemers aan de luch trace Londen - Sydney. De piloten hadden gisteren op weg naar Athene drie controlepunten Montelimar. St. Tropez en Lyon moe ten oproepen. Men heeft echter niets van hen gehoord. Het zoeken werd enige tijd gestaakt wegens het slechte weer in dat gebied. Intussen zijn de Britten Bill Bright en Frank Buxton met hun tweemoto- rige Britten-Norman Islander als eer ste in Karatsji, de tweede stopplaats, aangekomen. Het eerste traject, tot Athene, hadden zij ook al het snelst afgelegd. Vele deelnemende vliegers hadden met slecht weer te kampen. Een toe stel moest een gedwongen landing ma ken bij Rijssel in Noord-Frankrijk. De oorzaak was zware ijsvorming op de vleugels. ISRAËLISCHE ACTIE OVER SUEZKANAAL TEL AVIV Israëlische militai ren zijn in de nacht van donderdag op vrijdag het Suez-kanaal overgesto- ken en hebben een Egyptisch leger kamp achter de bestandslijn met ra ketten besehoten. Dit heeft een leger- woordvoerder in Tel Aviv gisteren bekendgemaakt. Het is de eerste keer dat officieel melding wordt gemaakt van Israëli sche aanvallen over het Suez-kanaal. KAMPALA De regering van Oeganda (Oost-Afrika) heeft vanmorgen enkele uren na een moordaanslag op presi dent Milton Obote de noodtoe stand afgekondigd en de oppo sitiepartijen en enkele kleinere groeperingen verboden. De aanslag werd gepleegd na af loop van een bijeenkomst van Obo- te's partij, het „Volkscongres van Oe ganda". Toen de 44-jarige president te voet het stadion verliet waar de massabijeenkomst was gehouden, vuurde iemand met een revolver drie schoten op hem af. Obote werd licht gewond. De regering betitelde vanochtend De Zwitserse vlieger Donald B. G. Parser veegt hier nog snel de cockpitruit schoon voor het vertrek (gisteren) naar Sydney 'als deelnemer aah de Londen- Sydneyluchtrace. Naast hem zijn Nederlandse co-piloot Dirk Asjes. De start was gisteren op het vliegveld Gatwick bij Londen. WASHINGTON De Amerikaan se regering heeft gisteren het sinds 1950 bestaande embargo op de han del met de Chinese Volksrepubliek gedeeltelijk opgeheven. Buitenlandse dochtermaatschap pijen van Amerikaanse ondernemin gen mogen voortaan handel in niet- strategische goederen met Peking drijven. Dit is gisteren door het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken meegedeeld. Deze maatregel moet worden ge zien als een kleine stap naar een verbetering van de betrekkingen met China. Er bestaat echter geen ver band met het jongste diplomatieke contact in Warschau tussen Washing ton en Peking, aldus een woordvoer der van het ministerie. de voornaamste oppositiegroep. de Democratische partij, als een gevaar voor vrede en orde. Oeganda kan politiek rechts van Tanzania worden geplaatst maar links van Kenia. Op het congres in Kampala werd. overigens een aantal resoluties aangenomen, die een „nieuwe stap naar links" aanduidden. Tevens werd er bij Obote, president sinds april 1966, op aangedrongen dat hij de grondwet zou wijzigen om in Oeganda een een-partijstelsel in te voeren. De aanslag op Obote komt nauwe lijks twee maanden na de moord op president Shermarke van Somali en minder dan zes maanden na de aanslag waarbij de Keniase minister Tom Mboya werd doqdgeschoten. Deze aanslagen, gepaard aan de ge ruchten over pogingen die in de afge lopen maanden zouden zijn gedaan om de regeringen van Tanzania en Boeroendi ten val te brengen, hebben de spanningen in Oost-Afrika groter gemaakt dan ooit in de jaren sinds 1966, toen Obote de macht greep in Oeganda en kolonel Micombcro in Boeroendi. TJET doel van de vandaag in Rabat (Marokko) begonnen Arabische topconferentie is tweeledig. Naar bul'» ten wordt een politieke oplossing van het Palestijnse conflict afgerwomv Naar binnen wordt gepoogd, afle krachten te bundelen om met succes een nieuwe oorlog te kunnen voeren Nasser gaat er van uit, dat het stre ven naar een politieke regeling heeft gefaald en dat er nu niets anders overblijft dan herovering van de be zette gebieden. De Arabische landen die „ver van het front liggen" moeten nu ook hun volle gewicht in de schaal werpen. Van deze landen zal vooral verho ging van hun financiële bijdrage wor den gevraagd om de gevolgen van de juni-oorlog van 1967 op te vangen en de voorbereiding van een nieuwe oor log tegen Israël te helpen betalen. De olierijke landen zullen dieper in hun zak moeten tasten. Tot die groep behoort Saoedi-Arabie. dat vertegenwoordigd wordt door ko ning Feisal, de belangrijkste rivaal van Nasser in de Arabische wereld. Hij zal slechts meer geld geven als hij de overtuiging heeft, dat werkelijk op een militaire beslissing wordt aangestuurd. De conferentie te Rabat behoort tot het Arabische pokerspel, waarbij ri valen naar eikaars ware bedoelingen laten raden. Zo blijft het de vraag, of Nasser het op een oorlog wil laten aankomen, of dat hij er alleen mee wil dreigen om er diplomatieke winst uit te slaan. Feisal gaat van dit laatste uit en zal er gebruik van maken om Nasser on der druk te zetten. Tijdens zijn be zoek aan Caïro zou de koning al de toezegging hebben gekregen, dat Egypte niet langer de tegen Saoedi- Arabië gerichte revolutionaire acties (Zuid-Jemen) zal steunen. Ook zou Feisal zijn verzekerd, dat te verwachten felle kritiek op de Ame rikaanse steun aan Israël niet zal lei den tot gewelddadige acties, die de oliebelangen van Saoedi-Arabië in gevaar kunnen brengen. Ter confe rentie moet blijken, wat die verzeke ring waard is. Dat Nasser niet spoedig een militaire oplossing zal nastreven is mede ge volg van de invloed van Rusland, dat enerzijds aan een politieke regeling blijft vasthouden, maar anderzijds niet bij machte is, de Arabische lan den tot medewerking te bewegen. Het enige wat overblijft is, een drei gende situatie te scheppen, waarin Amerika zich genoodzaakt ziet druk op Israël uil te oefenen. Op die ma nier kan dit land op de lange duur in een isolement worden gedreven, waar uit het zelfs met gebruik van geweld niet zou kunnen losbreken. De abonnees, die gewend zijn het abonnementsgeld te gireren, wordt verzocht voor 1 Jan. a.s. 4.95 per maand 14.85 per kwartaal over te schrijven op onze postreke ning nr. 58936. De abonnees, die gewoonlijk per kwitantie betalen doch inmiddels in het bezit zijn van een postrekening wordt eveneens verzocht, ter voor koming van incassokosten, genoemd bedrag te gireren. Het bovenstaande geldt niet voor de abonnees die ons machtiging tot au tomatische afschrijving hebben ver strekt. DIRECTIE N. L. CRT. per maand O per kwartaal Wijn naam is: Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang, ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. GENÈVE Twee gemasker de mannen hebben gisteren de Portugese consul-bankier Salva dor Hassan in zijn villa in Ge- nève een bedrag van bijna een miljoen gulden afhandig ge maakt. Met zijn vrouw thuisko mend van een officiële receptie werd de diplomaat tot zijn ont steltenis verwelkomd door twee gewapende bandieten. Deze waren de woning donderdag avond binnengedrongen en hadden de bedienden overmeesterd en vastge bonden. Ook de consul en zijn vrouw werden stevig gekneveld, waarna het tweetal begon te „onderhandelen". De consul vertelt hierover: „Ze vroegen een losprijs ten behoeve van de gezinnen van de drie Arabieren die in Winterthur terechtstaan in ver band met de aanslagen op een Israë lisch vliegveld. De twee mannen ge droegen zich zeer correct, en hebben ons niet mishandeld," aldus Hassan. Het werd een lang gesprek dat ve le nachtelijke uren duurde. Eerst vroegen de indringers een fabelach tig bedrag, maar tenslotte werden de heren het eens over een bedrag van meer dan één miljoen Zwitserse francs. Intussen gloorde de ochtend. „Ik belde mijn broer met het ver zoek langs te komen," aldus Hassan. „De reden voor mijn verzoek zei ik niet. Toen hij binnen was, bonden ze hem ook vast. Hij mocht toen mijn bank bellen om te vragen het ver langde losgeld bijeen te brengen. Na verscheidene uren kwam er een em ployé van de bank met het geld." Ook deze werd keurig gekneveld, 's Middags om één uur wandelden de overvallers met het geld dc deur uit. Zij zijn sindsdien spoorloos. Hassan die het joodse geloof be lijdt, verklaarde nog dat het volks- j front voor de bevrijding van Palesti- na over een complete lijst beschikt met de namen en adressen van Ge- i neefse zakenlieden en mensen die sympathiek tegenover Israël staan. I De vrouw wordt meer ge marteld door de onverschil ligheid van de man dan.door zijn dwingelandij. MICHELET ,Jk wil er vandaag goed uitzien. We krijgen een leuke, nieuwe meester." Zon en maan 21 december z^n up 8.46, onder 16.30: niaan op 14.16, onder 7.02; 23 december VM 22 december zon op 8.46, onder 16.30; maan op 14.52, onder 8.14; 23 december VM Kans op sneeuw Koning Winter zit stevig in het zadel en zal zich er wellicht voor de kerstdagen niet uit laten wip pen. De wolkenvelden verdwijnen weer en tijdens opklaringen vriest het 's nachts 7 tot 10 graden. De sneeuwkans blijft voorlopig klein, al is er morgen wel wat te venvachten. Een volop winters weertype rond de kortste dag (21 december). De Bilt verwacht tot zondag- I avond: Half tot zwaar bewolkt met morgen van het westen uit kans op sneeuw. Zwakke, mor gen overdag overwegend matige I zuidoostelijke wind. Matige tot lichte vorst. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: 4 of meer graden onder normaal. Max. temp.: 6 tot 12 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76.6 cm (1021 millibar) constant

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1