Desnoods komen we zelf met Jeen plan voor de bejaarden T Juiste patiënt in het juiste bed Stembusakkoord met D'66 en confessionelen GROTE EXPOSITIE LANDBOUWTUIG l s Subaru: Zesde Japanse automerk in Nederland Motie om het welzijn van 10 pet. Inbreng voor radicalen-congres JESO verwacht: économische groei in '70 kleiner her ruim vier weken in de RAI Britse galg naar museum Novak krijgt 9 jaar, maar blijft voorlopig vrij VVD wil niet met PvdA of PSP Beraad na uittreden Griekenland uit Raad Slechthorenden hebben ook recht op vakantie 9 VRIJDAG 19 DECEMBER 1969 Bijna de hele Tweede Kamer, de oppositie inbegrepen, stemde voor de motie-Van Leeuwen, waarin om een nationaal en gecoördineerd beleid voor de bejaarden werd gevraagd. Hoe deze motie, die nu op de tafel van staats secretaris Van de Poel ligt, ontstond wordt in bijgaand verhaal verteld. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Een motie is in den regel een uiting van een stukje ontevredenheid over een bepaald beleid. In vriendelijke woorden wordt dan de regering uitgenodigd te zorgen, dat de zaak voor die en die tijd wordt aangepakt en geregeld. Mejuffrouw J. van Leeuwen van de ARP maakt zich er zorgen over, dat de regering te weinig aan onze bejaarden denkt. Voor deze groep van tien procent van de bevolking wordt te weinig gedaan, terwjjl er toch be loften zyn. Mejuffrouw J. van Leeuwen PARIJS De economische groei de 22 landen van de Organisatie >r Economische Samenwerking en ntwikkeling (OESO) zal in 1970 aarschünlük kleiner zjjn dan in 969. Ook de groei van de internatio- handel zal worden vertraagd, al- us de OESO in een rapport dat isteren is gepubliceerd. De oververhitting van de Ameri- aanse conjunctuur neemt thans af. i Britse betalingsbalans heeft een ienlijke verbetering te zien gege- Als gevolg van de devaluatie de Franse frank en de revaluatie de D-mark hebben de verhou- ?en op het gebied van de interna- ile betalingsbalans zich in een positieve zin ontwikkeld. Igens de OESO is het voor de Frankrijk en Engeland evenwel 'iut noodzakelijk ook in 1970 het ingstoedeid voort te zetten ten- het in- en externe evenwicht l/ierstellen. deskundigen van de OESO jrspellen dat de prijzen in de ;te OESO-landen in 1970 minder jging te zien zullen geven. [Wat betreft het internationale be- gsverkeer verwacht de OESO klein overschot op de lopende tening van de Amerikaanse beta- igsbalans. De lopende rekening van Franse en Britse betalingsbalans eveneens een verbetering te zien en. De overschotten van fest-Duitsland en Italië zullen daar tegen kleiner worden. Belg krijgt voor moord 20 jaar dwangarbeid HUSSEL Een negentienjarige g -is gisteren in Gent veroordeeld twintig jaar dwangarbeid wegens ord, drie jaar geleden gepleegd op toen veertienjarig vriendje. Hij dit gedaan samen met een jonger èrtje, dat in een opvoe- sgesticht is opgesloten. Het twee een ontvoering willen ensce- en om een rijke tante van het ïhtoffertje geld af te zetten. In de verklaring van 18 april 1967 zei de regering: „Voor de be jaarden en minder-validen achten wij een gecoördineerd beleid nood zakelijk, waartoe meer vorm en in houd zal worden gegeven aan in terdepartementaal overleg hiero ver." JVog niets Als je het reeds bij twee begro tingsbehandelingen hebt opgenomen voor de bejaarden en je ziet nog niet het beloofde, gecoördineerde beleid, dan wind je je op. Of je nu tot de regerings- of oppositiepartijen be hoort. „Er is nog niets van terecht geko men", zegt mejuffrouw Van Leeu wen. „Uit de begroting van volkshuisvesting blijkt, dat voor be jaardentehuizen slechts 5600 bedden zijn begroot. Een afremming. Dat ge beurt zo maar. Zonder een verant woord behoefte-onderzoek. Toen An- driessen in de beantwoording van zijn vragen naar cultuur, recreatie en maatschappelijk werk werd verwe zen, begon ik aan een motie te den ken. Zij vervolgt: „Bovendien, verleden jaar vroeg ik al om een groepsrege ling voor bejaarden in verzorgingste huizen. Er kwam een toezegging van desnoods een noodregeling. Maar weer niets." Nog een grief van de strijdbare enige vrouwelijke a.r.-afgevaardigde: „Na de regeringsverklaring duurde het nog een jaar voor de interdepar tementale stuurgroep werd ingesteld met de opdracht om aan de studie te gaan." De motie Goed, je kunt dan persoonlijk boos en verontwaardigd zijn, maar zo'n motie, waarin alles netjes wordt ge formuleerd, moet van de hele Kamer worden. Dan dient eerst de eigen fractie akkoord te gaan („Zonder eni ge moeilijkheid") en moeten verder de regeringspartijen er voor voelen. De moeizame weg van de motie was deze week afgelegd. Ze werd met een ongekende meerderheid aangenomen. Ook de oppositie was voor. Alleen de Boerenpartij en de heer P. Jongeling van het GPV steunden de wens niet om aan een specifiek gecoördineerd bejaardenbe leid een hoge prioriteit te geven en bij de begroting voor 1971 met een nationaal beleidsplan te komen. Insiders zeiden: „Hoe krijgt ze zo'n grote meerderheid bij elkaar?" De eerste en enthousiaste mede-on dertekenaar van de motie was drs. A. D. W. Tilanus. Hij bleek het geheel met mejufrouw Van Leeuwen eens te zijn. Tijdens de tweede ronde van het debat bleef zij vriendelijk als in- dienster van de motie. Het was juist in deze fase van de strijd, dat drs. Tilanus veel feller was en scherp aantoonde, dat de punten, waarover staatssecretaris mr. H. J. van der Poel advies had ge- Wetsontiverp ingediend in Ticeede Kamer (Van onze parlèmentsredactie) DEN HAAG Staatssecreta ris dr. R. J. H. Kruisinga van volksgezondheid heeft de Wet Ziekenhuisbouw, waarvan een ontwerp aanhangig is bij de Tweede Kamer, drastisch gewij zigd en een veel wijdere strek king gegeven. Een veel groter terrein van de ge zondheidszorg valt onder het nieuwe ontwerp, waarvan de voorstellen door middel van de memorie van antwoord van het oorspronkelijk ont werp aan de Kamer worden voorge legd. Men spreekt nu dan ook van de „Wet Ziekenhuisvoorzieningen." De bedoeling is vooral, gezien de steeds stijgende ziekenkosten, de doel matigheid in het gehele ziekenhuiswe zen te bevorderen. a TC (Van onze correspondent) AMSTERDAM Op maan- 19 januari zal burgemeester inkalden van Amsterdam.de sde tentoonstelling van land- iwwerktuigen openen, die dit een nieuwe naam heeft ge en: De Land- en Tuinbouw «e tweejaarlijkse expositie wordt Srootste overdekte tentoonstelling de landbouwwerktuigen die ooit "is land is gehouden. Alle hallen de RAI, met elkaar een opper- ['e van 50.000 vierkante meter, 'n bezet zijn met machines en KZullen overigens niet alleen touwmachines te zien zijn. De dhal en een deel van de oosthal samen het „paviljoen voor ®°uw, terrein- en gazonbewer- r- Alles bij elkaar komen er 238 exposeren uit negentien lan- Ver ouder d 'el belang van dit soort ten- Wellingen is duidelijk voor wie ■Idealiseert dat de technische ont gingen in de wereld van boer, en hovenier zeer snel gaan. voorbeeld: machines die tien geleden nog zeer modern waren, J "u al vaak verouderd, terwijl j toeren nog niet zo lang geleden l*vreden waren met een trekker h Pk. zijn nu trekkers van 70 tot al min of meer gemeengoed. Dp de tentoonstelling staan exempla ren van 180 pk. Daardoor betekenen deze exposities bijzonder veel voor wie bij wil blij ven in z'n vak. Toch wil men ook niet te veel. De federatie Het Land bouwwerktuig heeft de afgelopen ja ren geprobeerd om uit hoofde van kostenbesparingen het exposeren bui ten de nationale tentoonstelling te beperken tot de belangrijkste regio nale evenementen, zoals die in Zuid laren en Liempde. Met Zuidlaren is inmiddels over eenstemming bereikt: de exposities zullen daar eens in de twee jaren in oktober van de even jaren worden gehouden. Met Liempde is nog over leg gaande. Prins Claus De expositie in Amsterdam, die op 20 januari bezichtigd zal worden door prins Claus, heeft een groot aantal voorlichtingsstands. Verschillende instituten en consulentschappen uit Wageningen zullen zijn vertegen woordigd. Ook is er een stand van de Stichting huishoudelijke voorlichting ten plattelande. In het paviljoen voor tuinbouw, terrein- en gazonbewerking komt een stand waar experimentele tüinbouw- machines worden gedemonstreerd. Bij de hoofdingang worden enkele landbouwwerktuigen uit de jaren rond de eeuwwisseling tentoon gesteld. De La:id- en Tuinbouw RAI '70. met oen entreeprijs van 3.50. is geo pend van maandag 19 tot en met zaterdag 24 januari van negen uur 's morgens tot vijf uur 's avonds. Het accent bij de ontwikkeling van de ziekenhuizen wordt gelegd op de regionale planning. De Provincie is voor ons een zeer aantrekkelijke be stuurlijke eenheid, zegt staatssecreta ris Kruisinga. Ter plaatse kan men immers veel beter dan centraal in Den Haag oordelen over bepaalde on derwerpen en problemen. Op basis van de regionale plannen is het mogelijk een nationaal zieken- hui^plan te ontwerpen. Juiste bed Een belangrijk element In het nieu we ontwerp is het zogenaamde geslo ten circuit voor de patiënt. Staatsse cretaris Kruisinga bedoelt hiermee het systematische samenspel tussen verpleegtehuis, ziekenhuis, psychia trisch ziekenhuis en zwakzinnige in richtingen. De bedoeling is de inte grale zorg te waarborgen en te zor gen dat „de juiste patiënt in het juis te bed" komt. Deze opzet brengt met zich mee, dat er ook samenwerking tot stand moet komen met bijvoorbeeld de kruisverenigingen. De snelle ontwikkeling in de me dische wereld is vooral de reden, dat staatssecretaris Kruisinga tijdens de parlementaire rit van het eerste ont werp al 'met een drastische wijziging is gekomen. En de bewindsman is van plan zoveel mogelijk de ontwik kelingen met de wetgeving op de voet te volgen. Over de snelle stijging van de ziek tekosten zegt de bewindsman, dat niet vergeten mag worden, dat er medisch de laatste tien jaar steeds meer wordt geboden, het medische werk is veel arbeidsintensiever ge worden. Ziekten en aandoeningen, die vroeger als ongeneeslijk moesten worden beschouwd, kunnen nu be handeld worden. Bevoegdheden Het nieuwe wetsontwerp geeft de overheid veel grotere bevoegdheden op het gebied van de gezondheids zorg. Zo wordt de aanschaf van de kostbare apparatuur onder de wer king van de wet gebracht, kan men niet zonder meer de bestemming van ziekenhuizen of onderdelen daarvan wijzigen en wordt de doelmatigheid van de bouw van een ziekenhuis ge toetst. Nieuw is ook verder, dat de inrich tingen van gezondheidszorg jaarlijks hun cijfers openbaar moeten maken. Ook komt het specialisme onder de werking van de wet en wordt toe zicht uitgeoefend op de vaststelling van de tarieven. BERGEN Een meer dan twee honderd jaar oude boerderij in het centrum van Bergen (NH), waarin een restaurant-bistro was gevestigd, is gisteravond uitgebrand. De onge veer veertig aanwezige gasten kon den zich in veiligheid stellen. Van de inboedel kon niets worden gered. De schade wordt geschat op anderhalve ton. vraagd, weinig nieuws bevatten. Al les was bij het oude gebleven. Schimmig Oók de staatssecretaris bleef erg vriendelijk en verkondigde nadruk kelijk, dat hij de motie prachtig vond en er niet de minste moeite mee had. Er wordt immers aan het plan ge werkt. Zo kreeg het slot van het debat om de belangen van tien procent van de bevolking iets schimmigs. Maar de motie van mejuffrouw Van Leeuwen voor het welzijn ook van de bejaarden ligt op tafel. Gelooft u, dat het nationale plan voor de bejaarden snel zal komen? Het directe antwoord blijft uit. Maar het vertrouwen wordt niet uit gesproken. Mejuffrouw Van Leeuwen zegt: „Als het te lang duurt, komen we zelf met een plan." Inbreng De echte radicalen in de ARP heb ben in februari een congres belegd om het bejaardenprobleem te bestu deren. Ze hadden op hun boterham gekregen teveel vrijblijvende politieke problemen aan de orde te stellen. Vandaar nu het bejaardencongres. Spreker is de socialist Egas. Maar mejuffrouw Van Leeuwen heeft met haar praktische politiek al vast voor een waardevolle inbreng gezorgd. LONDEN Ook het Britse hoger- huis is akkoord gegaan met de defi nitieve afschaffing van de doodstraf. Een voorstel om de definitieve beslis sing uit te stellen tot juli 1973 werd met 220 tegen 174 verworpen. In 1965 was bij wijze van proef de doodstraf, die in Engeland altijd door middel van de galg werd voltrokken, tijde lijk opgeheven tot juli aanstaande. Eerder deze week ging het Lager huis akkoord met de afschaffing. De Britse galg kan nu voor goed in het museum worden opgeborgen. Minder ongezonde benzine op de markt SAN FRANCISCO De Califor- nische oliemaatschappij Standard Oil heeft bekendgemaakt, dat zij benzine op de markt wil brengen, waarvan in de uitlaatgassen het koolmonoxyde- gehalte met de helft is verminderd. De onderneming zegt dat het voor naamste bestanddeel in de nieuwe benzine F-310 genaamd, het resultaat is van vijftien jaar onderzoek. Het zal ter beschikking worden gesteld van andere maatschappijen, die olie raffineren. WENEN De voormalige helper van Eichmann, Franz Novak, is giste ren veroordeeld tot negen jaar ge vangenisstraf, wegens medeplichtig heid aan moord op honderden joden. De officier van justitie heeft vernie tiging van dit vonnis gevraagd, om dat hij de straf te mild vindt. De verdediger van Novak heeft hoger beroep aangetekend. Het was de derde maal dat Novak terechtstond in Wenen. Het hoge ge rechtshof sprak hem vorig jaar fe bruari vrij, omdat de jury toen te weinig gerechtelijke gegevens zou hebben gekregen. In zijn eerste pro ces in 1966 was Novak weliswaar schuldig bevonden aan openlijke ge weldpleging, maar werd vrijgespro ken, omdat hij onder dwang van het bevel zou hebben gehandeld. De wens van de officier van justi tie om Novak in hechtenis te nemen werd door de rechtbank afgewezen, omdat deze meent dat er geen gevaar voor ontvluchting bestaat. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het Liberaal Beraad in de VVD heeft een ont- werp-resolutie opgesteld, waar in men zich uitspreekt voor een stembusakkoord met D '66 en de confessionele partijen. In de re solutie, die op de algemene ver gadering van de VVD in februa ri, wordt behandeld, wordt een beroep op het hoofdbestuur van de VVD en de Kamerfraktie ge daan tijdig initiatieven te nemen tot realisering van een dergelijk stembusakkoord. In een tweede ontwerp-resolutie spreekt het Liberaal Beraad zich uit tegen elk stembusakkoord met de Boerenpartij, de CPN, PSP en PPR. Ook wijst het Beraad een kabinet met PvdA van de hand. als Nieuw Links nog van die partij deel uit maakt. Het Liberaal Beraad in de WD wordt gevormd door het dagelijks bestuur van de partij, het Liberaal Demokratisch Centrum, de Jongeren Organisatie Vrijheid en Demokratie en de liberale studentenorganisatie. Men spreekt zich uit voor een ver dere verjonging van de Kamerfrak tie, het partijkader en de vertegen woordigingen in provincie en ge meente. Ook raadt het Beraad de partij aan gesprekken met niet - libe ralen te bevorderen. Onduidelijk Militante heroïek en televisie gratie vormen al jaren een fa voriete combinatie en daarom zal het wel geen verwondering wekken, dat (voormalig) tv- omroepster Elisabeth Mooxj zich met luchtmachtpiloot H. Hilt- horst in de echt liet verbinden. Dat gebeurde gisteren in het Naardense stadhuis. Waarheen de huwelijksreis het bruidspaar zal voeren, is niet onthuld. DEN HAAG De Nederlandse re gering stelt zich voor samen met an dere daarvoor in aanmerking komen de landen waaronder de Verenigde Staten, de situatie te bezien, die is ontstaan na het uittredén van Grie kenland uit de Raad van Europa. Dit heeft premier De Jong gisteren ge antwoord op vragen die uit zeven kamerfracties waren gesteld. Uit overleg met de Amerikaanse regering is gebleken, dat de Verenigde Staten volledig overtuigd zijn van de nood zaak van een spoedige terugkeer van het democratisch stelsel in Grieken land. UTRECHT Van 19 tot en met 23 december nemen de Italiaanse spoorwegen geen goederenzendingen van andere Europese landen aan. Re den is de momenteel - in Italië heersende griepepdemie, die een groot deel van het Italiaanse spoor wegpersoneel heeft geveld. Een uit zondering wordt gemaakt voor aan bederf onderhevige en transisto-goe- deren. Over de samenwerking tussen KVP. CHU en ARP zegt het Beraad dat dit een belangrijke ontwikkeling is, maar dat het de onduidelijkheid die deze drie afzonderlijk zo geken merkt heeft, niet zal kunnen overwin- nen. Het Beraad beoordeelt de rappor ten van de Achttien overigens po sitief, met uitzondering van het rap port van de commissie Duidelijkheid (Veldkamp). Een duidelijke uitspraak over de vorming van een Progressief Akkoord (PAK) acht het Beraad on mogelijk, omdat het nog lang niet zeker is of deze concentratie wel tot stand komt. De maatschappelijke hervormin gen, die de VVD voor ogen staan, kan men ook terugvinden in het streven van D'66 naar demokratise- ring van de maatschappij. De ver schillen tussen de liberalen en de Demokraten zijn niet zo groot, dat een samenwerking uitgesloten moet worden geacht. De WD is bereid haar standpunt ten aanzien van de PvdA te wijzigen, als Nieuw Links uit die partij zal verdwijnen. Een regeringscombinatie PvdA - confessionele partijen acht het Beraad vooralsnog uitgesloten. Dat geldt ook voor de combinatie D'66 - confessionele partijen. Wat de kandidaatstelling van de formateur-minister-president betreft sluit het Beraad zich aan bij het eerder door de algemene verga dering van de WD aangehouden voorstel, deze door de Tweede Ka mer te laten kiezen, waarna benoe ming door de Koningin volgt. Informateur Op deze manier wordt voorkomen dat het staatshoofd een informateur moet benoemen. Slaagt die, dan trekt hij zich meestal terug zonder verant woording schuldig te zijn aan het parlement Slaagt de informateur niet dan is hij ook geen verantwoor ding aan de Kamer schuldig. Tenslotte is het Beraad van me ning, dat het stembusakkoord alleen moet worden gezien als een tijdelijke verduidelijking van de politiek. Op korte termijn zal echter een ingrij pende hervorming van het partijstel sel niet mogelijk zijn, hoe gewenst ook. (Van onze redacteur automobilisme) OEGSTGEEST De Groning se N.V. Gremi heeft als eerste automobiel-importbedrijf in West-Europa de Subaru-perso- nenwagen geïntroduceerd, 't Gaat om het zesde Japanse auto merk in Nederland. Aan de Su baru, die in verschillende versies geleverd wordt de verkoop be gint 1970 zullen later ver schillende typen bedrijfswagens worden toegevoegd. Gremi is na de oorlog vooral be kend geworden als importeur van Glas (Goggo- scooters, Goggomobïl en de Isar). Toen BMW in 1966 de Glas- fabrieken opkocht, werd het bedrijf bijna van de dag op de nacht gedwongen een andere richting in te slaan. Men zocht het in de Russische lijn (Scaldia, Moskwa) een streven, dat door de overname van de N.V. Imoca te Ravenstein verwe zenlijkt kon worden. Ook al om de oude Glas- liefheb bers weer aan het bedrijf te binden, zocht men jaren naar een mogelijk heid het nieuwe programma uit te breiden met een sportieve auto. Deze meent Gremi thans gevonden'te heb ben in de Subaru, die een produkt is van de Fuji Heavy Industries, welke in Japan, naast auto's, o.m. sport- vliegtuigen, helicopters en electrische locomotieven maakt. 145 km per uur De Subaru FF 1, die gisteren 1» Oegstgeest aan de automobielpers werd getoond, is de nieuwste auto van Fuji, die zo'n 150.000 eenheden per jaar produceert. Het is een wa gen, waarvan de topsnelheid 145 kilo meter per uur bedraagt en het benzi neverbruik 1 op 11 tot 14 (afhanke lijk van de rijstijl en de verkeersom standigheden). De voorin gemonteerde viercilinder boxermotor drijft de voorwielen aan, heeft een gesloten koelssyteem zon der ventilator en kan een vermogen van 62 pk ontwikkelen. Hoewel er tot op zekere hoogte van een „com pact car" kan worden gesproken, is het interieur bijzonder ruim. Het zelfdragende onderstel heeft onafhankelijke vierwielophanging met instelbare torsievering, terwijl rondom telescopische schokbrekers en zelf instel lende trommelremmen gemonteerd zijn. De luxe modellen zijn uitgerust met een radio, een sigarenaansteker, slaapzittingen, een fijninstelling voor de rugleuningen der voorbanken, een alarm- knipperlichtinstallatie, een achteruitrijlamp, twee buitenspiegels, twee zonnekleppen, zonwerend glas, een dubbeltonige hoorn enzovoorts. Het olieverversen van de Sabaru vindt om de 5.000 kilometer plaats. De onderbrekerhamer en de deurslo ten moeten om de 10.000 kilometer worden gesmeerd. Het verversen van de versnellingsbak en het smeren van de wielen en de voorwielvering geschieden om de 40.000 kilometer. De standaarduitvoering van de Subaru FF 1 (tweedeurs) kost ƒ7.995, inclusief BTW. De vierdeurs in luxe uitvoering komt op 8.495. De vier deurs combinatiewagen in luxe uitr voering is op 8.995 afgeprijsd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Het is zeker geen luxe meer dat de mens op vakantie gaat. Slechthorenden hebben daar evenzeer recht op". Dit zei ds. P. A. Stapert, hoofd bestuurslid van de Nederlandse Vereniging voor slechthorenden gistermiddag tijdens een forum bijeenkomst in Nieuwspoort. De vereniging wril nu op uitgebrei de schaal iets gaan doen voor deze wat vergeten groep. Men is van plan volgend jaar een aantal buitenlandse reizen voor slechthorenden te organi seren. waaraan hun naaste familiele den ook deel kunnen nemen. De vereniging begon met de eerste reis. in 1965 naar Florence. In de loop der jaren ontstond steeds meer behoefte aan dergelijke reizen, waarbij de deelnemers als eer ste vereiste zo veel en zo duidèlijk mogelijk een goede indruk moesten krijgen van een bepaalde streek of gebied. Een goede informatie is ont zettend belangrijk. Vorig jaar namen 110 mensen deel aan drie reizen van de vereniging, waarbij dertig procent goedhorenden. Broodnodig De heer Th. W. Polet, reisleider en zelf slechthorend, onderstreepte, dat de slechthorende broodnodig contact moet hebben met zijn omgeving, en ook met normaal-horenden ten einde hem niet in een isolement weg te drukken. Contacten met enkele reisorganisa ties waren geen volledig succes. Deze konden de gewenste faciliteiten voor deze groep niet bieden. Het programma, dat in januari uit komt, vermeldt enkele vijftiendïfagse vliegreizen naar Spanje, Joegoslavië (Dubrovnik) en Tunesië. De kosten bedragen inclusief de verzorging ƒ500 - ƒ600 per persoon. Het bestuur hoopt dat op den duur ook die slechthorenden op reis kun nen gaan die het zelf niet helemaal kunnen betalen. De vereniging heeft 7000 leden. maar het bestuur schat het aantal slechthorenden in ons land zeker op 300000. Aan de reizen kunnen ook 1 niet-leden deelnemen. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot de heer Th. W. Polet, 2e Const. Huygensstraat 73. in Amster- I dam-13.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9