tjLBRICHT SCHRIJFT BONN Commentaar Rotterdam wil hoogovenprojekt Sr *0» r „Broeder"beraad op komst? Studenten stelen dossiers Jrst houdt aan Het Kwartet Crita) hit weer PECHDAG VOOR SOJASCHIP Tegenzet LUNS TERUG UIT PARIJS Raad neemt principebesluit na langdurig debat )rie varkens mallen vrouw in dorp aan 'Defensiebegroting VS met 5 miljard besnoeid Ambtenaren wellicht 4,5 procent méér Raketaanval COLLEGA'S UITGESLOTEN VAN COLLEGES Mogelijkheid Nieuwe Lei'dse Comramiit Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer vrijdag 19 december 1969—50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hieuwt lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Brief aan Beinentann Voor 't eerst sinds 'J/ Ulbricht Heinemann In veel wijsheid, is veel verdriet; en die wetenschap vermeerdert, vermeerdert smart. PREDIKER DE BILT Boven Finland is Ie luchtdruk hoog gebleven, cir- a 1040 mbar en dit hogedrukge- >ied heeft geleidelijk een uitbrei ding over Noord-Rusland onder gaan. Tussen deze hogedrukgor- del en een opvullend lagedruk gebied. ongeveer vijfhonderd km ten zuidwesten van Moskou, en een tweede lagedrukgebied over de Middellandse Zee, blijft kou de lucht naar onze omgeving stromen. Daarbij was de lucht die het noorden van het land via de Oostzee bereikte wat minder koud dan de lucht die over Duits land werd aangevoerd. In het noorden waren de mi- limumtemperaturen omstreeks nin drie graden, terwijl zij in het binnenland omstreeks min zeven graden bedroegen. Ten zuiden van IJsland trekt een diepe depressie langzaam naar iet noorden en gaat daarna naar het noordwesten afbuigen. Het lijbehorende frontensysteem, dat ■anmorgen over Ierland lag, iringt nog iets naar het oosten ip, maar het zal boven Enge land tot stilstand komen. Er is een kans dat wolkenvelden hier- Fan het zuidwesten van het land «reiken. De vorstperiode houdt «verminderd aan. Vooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5; Min. :emp.: 4 of meer graden onder lormaal; Max. temp.: 6 tot 12 Taden onder normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; Kans op een feheel droog etmaal: 80 procent. Barometerstand: heden 10 uur '6.6 cm (1021 millibar). 20 december zon op 8.45. onder 16.30: maan p 13.50. onder 5.44; 23 december VM Zon en maan BERLIJN De Oostduitse partijleider Walter Ulbricht heeft gisteren een boodschap ge zonden aan de president van West-Duitsland, dr. Gustav Hei nemann. Het Oostduitse pers bureau ADN maakte dit bekend, de Westduitse voorlichtings dienst bevestigde dit. Wat er in de boodschap staal is niet bekend. Maar politieke waarne mers in Bonn wijzen erop dat de Oostduitse Volkskamer woensdag de staats- en ministerraad opdracht had gegeven maatregelen te nemen tot regeling van de betrekkingen met West-Duitsland. De brief wordt hier mee in verband gebracht. In Bonn werden geen bijzonderheden verstrekt. j President Heinemann heeft j bondskanselier Brandt van de inhoud van de brief, die door twee Oost- duitse koeriers werd bezorgd, in ken- 1 nis gesteld. Er is geen zakelijk j gesprek gevoerd met de koeriers, al- i dus een woordvoerder. Activiteit De grote diplomatieke activiteit rond de beide delen van Duitsland volgt op initiatieven van de rege ring Brandt om de betrekkingen met. het Oostblok te verbeteren. Brandt begon hiermee al kort na zijn instal latie als bondskanselier. In zijn eerste beleidsverklaring bood Brandt Oost-Duitsland reeds aan, besprekingen te beginnen. Hij zei het bestaan van twee Duitse sta ten te aanvaarden, maar Oost-Duitsland niet als een vreemde mogendheid te kunnen erkennen. De laatste briefwisseling tussen twee Duitse staatshoofden was in no vember 1951 tussen Wilhelm Pieck en Theodor Heuss. De Oostduitser Pieck stelde voor, dat beiden elkaar zouden ontmoeten, doch dit idee werd door Heuss verworpen. In 1967 kwam een correspondentie op gang tussen de toenmalige bondskanselier Kiesinger en premier Willy Stoph, maar deze leverde niets op toen Oost-Duitsland bleef aan dringen op volledige diplomatieke er kenning door Bonn. Het wan gisteren geen fortuin lijke dag voor het Westduitse vrachtschip Tete Oldendorff. Het moest tot tweemaal toe ervaren dat hij Hoek van Holland zo wel een Noorderhoofd als een (nieuw) Zuiderhoofd gesitueerd zijn. Nadat sleepboten het met sojabonen geladen schip van het Noorderhoofd hadden vlotgetrok- ken, belandde de Tete even later op de zanddam van het nieuwe Zuiderhoofd en pas gisteravond kon het sojaschip van zijn plaats wórden gewrikt. Op de foto de Tete Oldendorff, geflankeerd door een escorte sleepboten. SCHIPHOL Minister Luns is gistermiddag in Nederland terugge keerd vanuit Parijs, waar hij een mi nistersconferentie zou bijwonen. We gens griep kon hij niet deelnemen aan de bijeenkomst. In verband met zijn ziekte werd ook de behandeling van de begroting buitenlandse zaken, die gisteren gehouden zou worden, uitgesteld tot na het kerstreces. Verwacht wordt dat minister Luns maandag in de Kamer zal zijn bij de behandeling van een brief over de Europese topconferentie en een over zicht van de activiteit der Neder landse regering inzake de humanitai re kant van de kwestie Biafra. 0*',J,£* .11 'Van een onzer verslaggevers) ®MRIK De schoolarts mevrouw J. Bosma-Teeuw uit Hemrik (Fr.) Sisteren aangevallen door drie zeu- Zij werd dusdanig gebeten dat naar het ziekenhuis moest worden gebracht om de verwondingen te 01 behandelen. k zeugen waren losgebroken uit 'weiland. fcvrouw Bosnia was met haar zoon- n twee honden aan het wandelen. - zij werd aangevallen. Zij kwam <ns het gevecht met de zeugen te *n. maar had de tegenwoordigheid Lgeest om haar vingers in de neus- van een van de dieren te ste- 1 wen deze haar in het gezicht wil- bijten. Zij wist ten slotte aan de ie ontkomen en haar woning te wken. 7% R IEDER DIE ^0 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de afge lopen nacht heeft de gemeente raad zich akkoord verklaard met het voorstel van B en W in prin cipe aan de combinatie Hoog- ovens-Hoesch op de Maasvlakte grond te geven voor vestiging van een hoogovenbedrijf. sloten tussen rijk, gemeente en de industrie. Volgend jaar krijgt de raad het definitieve voorstel. Burgemeester Thomassen zei dat het hoogovenbe drijf geen giftige afvalgassen zal ver oorzaken en nauwelijks stank en ge luidshinder zal geven. De komst van dit bedrijf zal voor ons land veel positieve .gevolgen hebben, meende de burgemeester. WASHINGTON Waarschijnlijk nog voor het kerstreces zullen de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden hun fiat geven aan de met vijf miljard dollar besnoeide begroting voor defensie, die clan toch nog een eindbedrag van 69,8 miljard dollar heeft. Een gemengde commissie uii de twee huizen van het congres is het woensdagavond eens geworden over de besnoeiing van vijf miljard, die de grootste op defensiegebied is sinds 1954. De begroting bevat op initiatief van de senaat de bepaling, waarbij het gebruik van Amerikaanse grond- gevechtstroepen in Laos en Thailand wordt verboden. TAE brief van de Oostduitse party- chef Ulbricht aan de Westduitse president Heinemann is een nieuwe poging, de „Ost-politiek" van de re gering te Bonn te doorkruisen. Twee dagen geleden ontkende men in de DDR nog nadrukkeiyk, dat de Bondsrepubliek het recht heeft met de landen van het Warschaupact sa men te werken. Daarvan kan, zo luidt de officiële Oost duitse opvatting, geen sprake zUn vóórdat de regering van kanselier Brandt de DDR volkenrechtelijk heeft erkend. Dc geschiedenis herhaalt zich. In 1967 heeft kanselier Kiesinger ook naar een opening in het Oostblok gezocht. Hy en minister Brandt maakten toen een vergissing. Zij dachten buiten Moskou om be trekkingen te kunnen aanknopen met Roemenië, Tsjechoslowakye en Polen en later ook met andere Oosteuropese landen. Met Roemenië lukte dat, maar toen Tsjechoslowakye en Polen wilden volgen, greep Ulbricht in. omdat hy vreesde dat zyn DDR geïsoleerd zou worden. Moskou, dat de ontwikkelingen even eens met zorg had gadegeslagen, zet te Warchau en Praag onder druk. Ty* deiyk was het gevaar voor Ulbricht afgewend. De ontwikkelingen in Tsjechoslowa kye waren echter niet meer te stuiten. Zy leidden op sterk aandringen van Ulbricht tot de invasie van vijf Warschaupactlanden. De geschiedenis herhaalt zich even wel niet helemaal. Ulbricht gooit hel nu over een andere boeg om hetzelfde te bereiken: volledige erkenning van de DDR. Lukt dat niet hetgeen mag worden verwacht dan kan hij de weigering van Bonn aangrepen om de andere Oosteuropese landen te weerhouden van samenwerking. Ulbricht kan zich beroepen op dc af spraak, dat Bonn eerst alle ballast uit het verleden overboord moet zetten en het Europese probleem realistisch moet benaderen. Bonn zal nog veel voetangels cn klemmen vinden op zyn weg naar Oost-Europa. Ondanks de vriendeiyk- heden, die Ulbricht zo nu en dan ten beste geeft. Door zijn brief naar president Heine mann te zenden, die niet met politie ke bevoegdheden is toegerust, heeft hy kanselier Brandt al een voorproef je gegeven. Overigens zal ook de om zyn non- conformisme bekend staande West duitse president de brief van Ulbricht met gemengde gevoelens beantwoor den. Ook hij zal er voor terugschrikken, als wegbereider te fungeren van de definitieve verdeling van Duitsland in twee afzonderiyke staten. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT. Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn akliviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. De beslissing werd genomen met 33 stemmen voor en negen tegen. Het Duits- Nederlandse concern moet in 1974 gaan draaien. Op het terrein van 650 ha zal in eerste fase voor 1,4 miljard worden geïnvesteerd. Be- j ze_n van de gonnen wordt met een staalproduktie van tweeëneenhalf miljoen ton, het maximum zal tien miljoen ton zijn. Een langdurig debat, dat de gehele avond duurde, ging aan de stemming vooraf. Van alle zijden kregen B en W kritische vragen te beantwoorden, zoveel zelfs dat van de zijde van het dagelijks bestuur werd verklaard dat het onmogelijk zou zijn op al de vra gen in te gaan. In het voorstel was gesteld dat een definitief voorstel tot gronduitgifte pas komt als vaststaat dat de vesti ging verantwoord is uit milieuhygië nisch oogpunt. Vooral de kwestie der milieubeheersing werd ruim in de discussies betrokken. Vóór 1 maart 1970 zullen de beno digde gegevens over te verwachten luchtvervuilingseffekten van het hoogoven- en staalbedrijf bekend zijn, deelde wethouder G. Z. de Vos (volkggezand'heid) mee. Dan kan een voorlopige overeenkomst worden ge- .Afwijzen zou betekenen dat Ne derland de deur naar de industrialisa tie dicht doet", zei de heer Thomas sen, die de gevolgen van zo'n afwij zing vergeleek met die van het afwij- geplande Progil-vesti- ging in de Amsterdamse raad. Wethouder Jettinghoff moest de koppeling aan dit project verdedigen van de bouw van een grote elektri sche centrale (440 miljoen investe ring). Op dit onderdeel van het voorstel was veel kritiek, o.a. uit oog punt van financiering. Deze centrale is een harde noodzaak, zei de wethou der. Het geld moet uit extra midde len worden verkregen. Voor dit debat was een uitzonder lijk grote belangstelling. Behalve pu bliek waren er directieleden van Hoogovens en Hoesch, vertegen woordigers van andere industrieën cn dr. F. G. de Meijer, die eerst als staatssecretaris en later als adviseur zich zeer heeft beijverd voor het tot standkomen van een Rotterdams staalprojekt. (Van onze soe.-econ. redactie) DEN HAAG De verwachting bestond vandaag dat de bonden van overheidspersoneel en staatssecreta ris Van Veen het in een voortgezet gesprek eens zouden worden over een verhoging van dc lonen en sala rissen per 1 januari met 4,. j procent; dit als voorschot op de definitieve verhogingen. Ook voor 1970 volgt de overheid voor de loon- en salarisverhogingen de gemiddelde ontwikkeling (trend) bij het bedrijfsleven. Bovendien zal per 1 mei een ver dere verhoging van het voorschot volgen, aangemerkt als „bijsturing" ter compensatie van prijsstijgingen, wanneer althans in het bedrijfsleven de inkomensstijgingen duidelijk bo ven de 4% procent uitgaan. In sep- tember volgt daarna de definitieve vaststelling van de loon- en salaris verbeteringen voor het overheids personeel. Het minimumaantal verlofdagen voor het rijkspersoneel wordt ge bracht van 15 op 16. Meningsver schil bestond vandaag nog over de invoering van spaarloon voor ambte naren en over de franchiseregeling. Met het franchisebedrag wordt het inkomen bedoeld waarover de amb tenaar geen pensioenpremie behoeft te betalen. j| De bonden willen dit bedrag ver hoogd hebben met name om de la ger bezoldigden tegemoet te komen. Voor de overheid is dit een moei lijk punt omdat de extra AOW-ver hoging doorwerkt in de pensioenen en salarissen van het overheidsper soneel wat voor de rijksmiddelen met extra kosten gepaard gaat. Prinses Christina is i de feestdagen thuis I SCHIPHOL Prinses Christina is j gistermiddag vanuit Canada op Schiphol aangekomen om de feestda gen op Soestdijk door te brengen. Men verwacht dat zij omstreeks 6 januari weer naar Canada zal terug keren, waar zij, zoals bekend, -mu- i ziekles krijgt in Montreal. SAIGON De Vietcong heeft van morgen de vliegbasis Tan Son Nhoet bij de Zuidvietnamse hoofdstad met raketten beschoten. Een Vietnamees 1 kwam om het leven. Op de uit- i AMSTERDAM Twintig studen ten van de actiegroep „De loze kreet", die begin dit jaar dc stoot gaf tot de bezetting van liet Maagden huis, hebben gistermiddag duizend op naam gestelde collegekaarten en 750 personendossiers ontvreemd. Het ge volg hiervan is dat meer dan duizend medestudenten de colleges officieel niet kunnen bijwonen. De dossiers bevatten vele persoonlijke beschei den. Als reden voor de diefstal geeft de actiegroep op. dat de universiteit on wettig handelt door aan studenten die weigeren de verplichte studiegids gestrekte basis bevindt zich het i aan te schaffen, geen collegekaart toe Amerikaanse militaire hoofdkwartier I te sturen. De universiteit stelt dat voor Vietnam. het dwingend voorschrijven van de De aanval viel samen met de ver- j aanschaf van de studiegids, waarin jaardag van het Nationale Bevrij- naast de studiegegevens ook bepalin- dingsgront I gen over de inschrijving, examens. e.d. zijn opgenomen, rechtmatig is. Overigens zouden slechts zeven stu denten principieel bezwaar maken tegen deze verplichting. Bij de overval op het bureau inschrijving van de Amsterdamse uni versiteit gistermiddag sprongen ze ven van de twintig studenten over de balie en namen tot grote ontsteltenis van het daar werkzame vrouwelijke personeel een bak met kaarten en dossiers mee, daarbij enkele pamflet ten achterlatend. Hierin wordt gere fereerd aan gesprekken met de rec- tor-magnificus over deze zaak, die volgens de actiegroep zonder resultaat bleven. Het universiteitsbestuur deelt offi cieel mee, dat het ASVA-bestuur in dertijd is gewezen op dc mogelijk heid het besluit van curatoren tot hel dwingend voorschrijven van de aan koop van de studiegids voor te leggen aan de rechter. Dit is tot nu toe niet gebeurd. De studiegids, die voor elke facul teit verschillend is, kost de studenten 3,50. Dit is ver "beneden «de kost prijs. Vorig jaar gaf de universiteit tweehonderdduizend gulden üit aan de uitgave van studiegidsen. Van de studenten ontving zij daarvoor een bedrag van zeventigduizend gulden. Het verschil betaalde de universiteit zelf. Inmiddels heeft de universiteit bij het politiebureau Singel aangifte ge daan van ontvreemding. Tevoren heeft de voorzitter van het presi dium, ir. R. Devoer overleg gepleegd met de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1