)p kerstavond, bij de Muur Feijenoord krijgt minder moeilijk karwei dan Ajax EEN MAN VERLAAT LUILEKKERLAND - WAAROM? jiVdg heb ik het gevoel dat hij gewonnen heeft M1 Reorganisatie verkeerspolitie Fusie Vredenstein- Belgisch bedrijf w VWJDAO 19 DECEMBER 1969 Je verwart het misbruik van zulke waar heden weer met de waarheid als zodanig. We kunnen er objectief niet onderuit dat God zich aan ons geopenbaard heeft. Laat je niets wijs maken; de profetie is vol belofte en waarschu wingen die in de geschiedenis van Israël ver vuld zijn en nog vervuld zullen worden. Ze zeggen wel dat God dood is, maar is het niet het toppunt van ironie dat juist in déze tijd de profetie over Israël weer levend wordt? Is het je nooit opgevallen dat Jezus' gestalte! in de Bijbel helemaal niet verzonnen kan zijn of christelijk geïnterpreteerd? Zo'n verzonnen I figuur zou heel anders zijn dan de gestalte die| ons uit de Bijbel tegemoet komt. Hij zou alle; kenmerken van de Joodse messiasverwachting I gedragen hebben en ergens zou je toch een) menselijk tekort moeten ontdekken als Hij de vrucht van menselijke verbeelding of geloof j zou zijn. Maar we moeten desondanks het orgaan heb ben om de openbaring te verstaan. Dat kan al leen in geloof. We kunnen Jezus niet echt zien zoals Hij is, als we niet iets doen waardoor God ons ziende maakt. Dat is de daad van geloof. Ter gelegenheid van de Kerst zijn de zeshonderd beste school kinderen uit Parijs en omgeving door president Pompidou en zijn echtgenote op het Elysée ont vangen. Het werd een luisterrijk kinderfeest, waarbij de gasten zich volkomen op hun gemak voelden. Hier een ongedwongen ..onderhoud" tussen het echtpaar Pompidou en hun jeugdige bezoékertjes. ROTTERDAM Op papier lijkt Feijenoord liet tijdens het komende weekeinde minder lastig te krijgen dan Ajax. Of dat zo zal zijn, wijst zoals altijd de praktijk uit. In ieder geval ontvangt de Rotterdamse kampioensformatie in de eigen gezellige kuip rode-lantaarndrager DOS. Zeker niet gemakkelijk. Te meer, omdat de Utrechters de naam hebben soms de grens van het toelaatbare te overschrijden. En dan niet gevoelsmatig of verstandelijk aan nemen dat het wel waar zal zijn, maar als Abraham naar het onbekende vreemde land gaan en dan, door dit vertrouwen, ervaren dat het waar is. Jij springt nu ook in de afgrond, Metzinger, denk je dat je God daar ontmoet? Ik zou niet in de afgrond kunnen springen als ik Hem niet al had ontmoet, hiér, in mijn ge weten. Jij.noemt elke psychologische reactie in je zelf maar Godsopenbaring. Als je God ontmoet wéét je dat het geen re ligieuze projectie is. Het is zó uniek dat je het tot geen enkele menselijke ervaring kimt her leiden. Bovendien zie ik helemaal niet in waar om wat van God is, niet verweven kan zijn met onze gevoelens en gedachten. We spreken ieder een vreemde taal, Metzin ger. Ik versta je niet en jij bent doof voor mij geworden. Ik heb gedaan xoat ik kon om je tegen te houden. Jij gaat je begraven en ik ga de wijde wereld weer in. Toch heb ik het ge voel dat ik verloren heb. En ik weet niet waar- ETZINGER keek op zijn horloge en ik wist dat hij al verdwenen was. Over tien minuten gaat mijn trein, zei hij rustig. Ik ga er geen afscheidstragedie van maken, antwoordde ik gespannen. Hoeft ook niet. Ik stel het op prijs dat je me tot de rand gebracht hebt. Misschien spring je ook wel eens. Dan weet ik zeker dat je het gevoel ^ult hebben, gewonnen te hebben. Je bent er nog niet, Abraham, zei ik, ha telijker dan ik bedoelde. Nee. Misschien ben ik te zeker en te pre tentieus, antwoordde Metzinger peinzend. Maar ik kan me niet losrukken van het weten dat. ik gewonnen heb. Metzinger nam net zo eenvoudig afscheid, alsof we elkaar morgen weer zouden ontmoeten op een van die gezellige terrasjes waar wij zo dikwijls hadden zitten praten. Ik heb niets meer van Metzinger gehoord. Maar ik heb na zeven jaar nóg het gevoel dat hij gewonnen heeft. Aardig aspect bij Feijenoord - DOS: bij de kanaries speelt in de achterste vier Hans Kraay. voorheen jaren deel uitmakend van Feijenoord, mee. Cuzzic, de Zuidslaaf, waarvan Guus Brox twee dagen geleden zei: zijn aantrekken is voor 99,99 zeker, komt niet naar Rotterdam. Hij is daar wel geweest. Om te trainen. En juist om die training ging het. Want Ernst Happel wees de Zuidslaaf af. Cuzzic zou te weinig techniek heb ben. Ajax dan spoort naar Maastricht, waar MVV, tot nu toe verrassend leuk draaiend, zal proberen het de Amsterdammers lastig te maken. Pit tig karwei voor Michels. ADO krijgt in het Haagse Zuider park te maken met AZ'67, één week geleden bedwinger van niemand min der dan Feijenoord. En Holland Sport trekt naar IJmuiden waar Telstar nog genoeg moeilijkheden j voor Sjaak Roggeveen c.s. kan mee- j brengen. Een interessant duel in het Oosten is Go Ahead - NEC; een win naar aanwijzen lijkt geen simpele zaak. SVV, met de Zuidslavische kleer maker Ciric in de gelederen, ont vangt Haarlem. Het aantrekken van Ciric is van belang voor de Schiedam- Gisteren kwam op Schiphol aan de Griekse mode-ontwerper Yan- nis Tseklenis, die ook kleding voor mevrouw Jacqueline Onas- sis creëert. Hij was in charmant gezelschap van Miss Griekenland 1968, Efi Melas, die de Neder landse inkopers, waarvoor Tse klenis een showtoernee maakt, misschien moet stimuleren. De kerstboom naast de Griekse schone is wel in schrille tegen stelling met haar kledij, bedoeld voor de (warmere) zomer 1970. mers omdat het wellicht als een men tale injectie voor de overige spelers kan worden uitgelegd. Ciric is nog in Zuidslavië maar bij SW had men goede hoop dat hij nog vandaag in Schiedam zou arriveren. DWS Met Joop Brandt voor good old Lesley Talbot op de trainersbank lijkt een bij voorbaat kansloze strijd met PSV op bezoek voor de boeg te hebben. Gelukkig wijst de praktijk vaak anders uit, waardoor DWS niet bij de pakken neer hoeft te gaan zitten. NAC, niet zo sterk als verleden jaar, kruist de degens met FC Twente .Een typische wedstrijd voor een gelijkspel. (Van onze parlementsrcdactie) DEN HAAG Op 1 januari wordt een beschikking van minister Polak van kracht over taak en organisatie van de verkeersgroepen van het korps Rijkspolitie. De reorganisatie heeft tot gevolg, dat er in elk van de zeventien dis tricten slechts één verkeersgroep komt onder leiding van de districts commandant Voor Zeeuws-Vlaande- ren zal in Terneuzen een post van de groep-Middelburg worden geves tigd. Een verkeersgroep bestaat volgens de beschikking uit een staf, een sur veillance-afdeling en een technische afdeling. De surveillance-afdeling is in hoofdzaak belast met het verkeers toezicht op de doorgaande interlokale wegen. Wegen, waarvan het toezicht is opgedragen aan gemeentelijke korp sen, vallen hier niet onder. De technische afdeling is belast met technische controles van voer tuigen op die interlokale wegen. Ook moet deze afdeling in voorkomende gevallen technische bijstand verle nen. DEN HAAG De NV Rubberfa briek Vredestein en de S. A. Ets. J. Laroche-Lechat in Gent (België) gaan volledig samenwerken op het gebied van transportbanden. De groep heeft hierdoor een leidende positie op de Beneluxmarkt verkregen. Laroche-Lechat, met circa 150 werknemers, is volledig gespecia liseerd op het gebied van transport banden. Vredestein is inmiddels meerderheidsaandeelhoudster (tachtig procent) van het Belgische bedrijf geworden. Zeven jaar geleden was ik voor een krant in West-Berlijn. Het was vlak voor kerst en nadat ik mijn werk gedaan had, bezocht ik Metzinger, die ik, toen ik in 1948 nog tolk hij de Amerikanen was, in deplorabele toestand had leren kennen. Metzinger was toen pas uit Russische krijgsge vangenschap teruggekeerd, een zwerver die met lege ogen tussen de ruïnes van Berlijn rondschar relde. Metzinger was wat wij een „goede" Duitser noemen. Voor hij door de Russen krijgsgevangen werd gemaakt, zat hij wegens zijn pacifistische uitlatingen al een half jaar in een Duitse mili taire gevangenis in Kief. De verloren soldaat van 1948 was in 1962 een briljant inge nieur, verloofd met de dochter van een staalmagnaat en op het punt directeur van één der fabrie ken van zijn schoonvader te wor den. Ondanks de carrière die Metzinger had gemaakt, was on ze kennismaking in de loop der jaren tot vriendschap uitgegroeid en ontving hij mij altijd met on geveinsd genoegen in zijn luxu euze flat. Tijdens mijn werk in Noord-Afrika las ik dat Metzin ger ook op politiek gebied furore maakte en een der kopstukken van de CDU beloofde te worden. De gebroken idealist Metzinger van 1948 was bezig een suc cesnummer te worden, dacht ik. Maar ik had me vergist. Mijn verbijstering was groot toen ik bij aankomst in Berlijn las dat Metzinger zich uit de po litiek en uit het bedrijfsleven had teruggetrokken en dat hij zijn verloving had verbroken om naar Polen te vertrekken en daar te trouwen met een vrouw die hij achttien jaar tevoren met een invalide, imbeciel kind had ach tergelaten. Ik dacht aan een sentimenteel damesbladenverhaal, een huileri ge kerstsurprise van een sensa tieblad. Van Metzinger zelf kon ik in geen geval een dergelijke story verwachten; als het waar was, zou de nuchtere en eenvou dige Metzinger deze stap welo verwogen en wars van alle senti mentaliteit doen. Toen ik hem in zijn reeds half leeggehaalde huis ontmoette en slechts enkele woorden met hem had gewisseld, wist ik dat het waar was. Wat moet er in een mens ge beuren, wil hij een status en een luxe leven opgeven, waarvoor miljoenen anderen op hun knieën liggen? Vlak voor zijn vertrek had ik nog een gesprek met hem, een laatste poging hem van zijn plan af te brengen. Het was symbo lisch genoeg in een café dicht bij de Muur. op kerstavond. heel goed dat Christus misbruikt wordt als een verzekering tegen de risico's van een eeuwig heid na de dood. Maar neemt dat iets weg van zijn verschijning onder de mensen, van zijn woorden en daden? Is het offerbloed minder waard als wij zelf niets op het altaar leggen? Overal is het christendom caricatuur waar het een marchanderende club aanhangers is, aan hangers van een leer, een moraal, een organi satie. Maar wat heeft dat met de komst van het Koninkrijk te maken, met de echte gemeente van Christus, de beloften voor de volken als Hij komt? We moeten in de actieradius van dit ge beuren werken en ons niet blindstaren op de scherven van een eigengerechtigde christelijke cultuur. Zie jij iets van dat Koninkrijk Gods? Niet zolang ik er niet in sta. Dat is met Christus ook zo. Als je Christus' leven niet leeft, als je niet met Hem sterft en begraven wordt en zijn kruis niet draagt, is er ook geen opstanding. Dan zie je Hem als een godsdienst stichter, een mislukte rebel die onder de Ro meinse overheid geëxecuteerd werd. In het beste geval zie je Hem dan als een der grote reli gieuze leraren en ethische leermeesters van de mensheid. Hoe kun je van de verborgenheden van het Koninkrijk Gods spreken als je er niet in leeft en erin geboren bent? O, dat ken ik, dat theologisch-mystieke foefje: ik zie, ik zie wat jij niet ziet. Dat is liet geliefde spelletje van de theologen, en daar om is het christendom ook in duizend elkander verketterende zieners verscheurd. „Dat ik zie, ik zie wat jij niet ziet"-spelletje wil ik niet ontkennen, maar dat heeft niets te maken met een werkelijk zien als je erin staat. Ik wil alleen maar zeggen dat God en Zijn rijk niet voor ons kunnen bestaan, zolang wij zelf niet leven op de manier dat God wil dat wij leven. De versierde leugen van luilekkerland wil ik graag inruilen voor wat levensgeluk voor mijn zieke kind: Ik heb dat besef jarenlang verdrongen en me onder godsdienstige banieren aan het grof ste materialisme schuldig gemaakt. Ik be schuldig niemand, ik heb genoeg aan mezelf, maar laat mij je mogen zeggen dat we nergens beter in zijn dan in het omzetten van onze persoonlijke opdracht in allerlei partij- en groepsbelangen. Je barst van de schuldgevoelens. Je plannen hebben niets met hpgere menselijkheid en ethische idealen te maken. Het is gewoon angst. De één drinkt, een ander snuift en jij vlucht in het ethisch heldendom. Je bent te oud en te veel oorlogsveteraan om mee te kunnen doen met de St. Vitusdans van de jeugd, maar je hebt iets anders gevonden, de valse romantiek van de grote jongen die alles prijsgeeft om de nóg grotere rol van martelaartje te spelen. Het is niet eerlijk zo te argumenteren. Bo vendien staar jij je blind op decadente uit wassen. De wereld wemelt van gezond leven. Dat moet behouden worden en daarvoor moe ten offers worden gebracht. Kijk om je heen. De wereld is een gekk'en- huis. We staan met z'n allen aan de oever van de Styx; we gaan allemaal in de boot van Cha- ran. Wat zou jij op de eentje nog willen redden? Ik erken dat ik angst heb, maar niet voor de bom en de Russen. Ik ben in wezen zoals wij allemaal doodsbang voor mezelf en die angst kan alleen verdwijnen als ik mezelf opgeef. Als iemand ziek geweest is zeggen we: hij is weer de oude, maar dat is juist het fatale. We zijn niet werkelijk genozen: we blijven de oude als we het mes er niet inzetten. We blij ven onmachtig in de begrippen steken, in onze gevoels- en denkpatronen. We zijn eigenlijk altijd heidenen geweest. De Olympus en het Walhalla liggen ons beter dan het kruis. Onwerkelijk en overspannen gepraat voor een man die zo in de roos heeft geschoten. Metzinger. Behalve in de roos van het echte leven. Daar misrte ik het doel en dat is nu precies wat de kerk met zonde bedoelt. Een oudbakken woord. Ligt met de hele oudbakken theologie in de kamferballen. Chris tus staat al eeuwenlang in het pantheon der goden. Hij staat versteend en wezenloos in oude kathedralen, maar jullie zijn te hang om dat- te bekennen. De jongere generaties hebben ra dicaal gebroken met het christendom. Met meewarige toegeeflijkheid glimlachen ze nog om de krampachtige hardnekkigheid rvaarmee het establishment zich nog aan een zingeven de en vooral alles vergevende en op hiin hand zijnde godheid vastklampt. Laat dit betrekkelijk waar zijn, de afbraak van naamchristendom is het openbreken van een oude lelijke oester, daarbinnen zit de parel. De mausoleums moeten gesloopt om Christus weer zichtbaar te maken. Jij hebt er genoeg van. Tweeduizend jaar praten over christendom, ieder jaar weer over vrede op aarde leuteren en dan weer overgaan tot de rottige orde van de dag. We zijn altijd heidenen geweest en we zullen dat ook altijd blijven, precies. Dat is wat ik ook voel en al die miljoenen die de kerk uitlopen. Wees nu toch consequent. Je vindt niets in die oude oester. Die parel was een sprookje. Wij zijn consequent. We hebben geproefd en geroken en ons misse lijk van al die witgepleisterde graven afgewend. Het was een historische vergissing. Een fase in communistische regimes, vooral in Polen, voortdurende druk van je relaties misschien is het een kwestie van tijd. Ondertussen moet het mogelijk zijn hen van voldoende geld te voorzien. Mijn politieke en zakelijke relaties steken natuurlijk geen hand voor deze zaak uit. Ze vinden het allemaal in hoge mate compromit terend. Ik ben volgens hen Verplicht het ver leden te laten rusten. Mijn status is in hun ogen veel belangrijker dan die twee vergeten mensen uit een verleden waarover niemand nog iets horen wil. Ze komen met ongeveer dezelfde argumen ten als jij, maar sterker nog: ze willen dat ik helemaal niets onderneem en ze zijn ook min der oprecht dan jij. Als goede notabelen in een christelijke partij overgieten zij hun mo tieven en argumenten met een religieus saus je. Ze praten over mijn hoge opdracht hier, over het wel en wee wan duizenden'arbei ders, de gemeenschap die mij niet kan mis sen, het verdriet dat ik Helga aandoe. Met de spitsvondigste theologische en ethische ar gumenten willen ze mij van mijn eenvoudige opdracht afhouden. En als ik dan bedenk met welke machinaties vele van deze heren liun positie hebben veroverd en hoe ik hef zelf heb gedaanonder de vlag van Christus en mooie woorden. Ondertussen manipulerend en intrigerend naar macht en aanzien grabbe len. Het is niet alleen het besef dat ik bijna twintig jaar een meisje met een zwakzinnig kind aan haar lot heb overgelaten, terwijl ik hier de nobele, briljante heer uithing. Het is ook angst en walging voor heel dit bestaan. Dacht je dat jij dat noodlot kon keren? Dat het heelal siddert van jouw offer? Besef je niet dat de aarde een ruimteschip is, dat van ner gens naar nergens reist, dat er miljoenen jaren zonder mensen waren en dat er na die korte, toevallige explosie van menselijk leven weer miljoenen, jaren zonder mensen zullen zijn? Niemand in het heelal zal ooit weten dat er op een planeetje in een uithoek van de Melkweg een mensheid bestaan heeft, een geschiedenis geweest is, oorlogen zijn gevoerd en over eeuwige waarden is gezwetst. Wat jij nu wilt doen verandert niets aan dit feit en dat deze wereld, met alles wat er ooit door mensen op gedacht en gedaan is, eens als een dode maan zonder herinnering zelfs, door de ruimte zal wentelen alsof er nooit gelachen en gehuild is. Je huivert als je hieraan denkt nietwaar? Daarom ga je iets wat dood is mummificeren de culturele ontwikkeling van de westerse mens, een verloren partij. Fini! Maar jij en zoveel anderen nemen dat niet. Je hebt éérst dapper meegespeeld en nu je bang wordt, ga je voor Jezus spelen. Je bent laf om te leven in een wereld zonder God, in een wereldruimte waarin de aarde maar een erwt is en de mens een bacil. Weer zo'n warhoofdige puzzel vol met on waarschijnlijke paradoxen waarmee de theolo gen altijd hun huid hebben trachten te redden. LIEP naar een morsig tafeltje. De jukebox staakte even zijn gejank; een buikige, glanzende afgod broedde op nieuw geweld. Jen hersenspoeling, die krengen, brom- ik, terwijl ik bij Metzinger ging zitten, schonk me snel in en bleef naar het gere, nerveuze profiel van Metzinger ren. Achter hem, door het raam zicht- ir, lag het mistige stationsplein; de gele ïpen hingen als reusachtige tranen in nacht. k besefte dat méér nog dan het verlies een goed vriend mij het motief pij- de, waarom een man met na alle logsellende zo'n ongelooflijk succes de maatschappij, dit alles afbrak om h voor altijd te compromitteren en zich jegraven in een afschuwelijke stad ach- het IJzeren Gordijn. Als hij niet gek /orden was, ervoer ik Metzingers daad een aanval op mijn eigen, met pijn en ahoop verworven wereldbeschouwing, arin geen plaats meer mocht zijn voor jer inzicht en offer. Jetzingers daad was een klap in het icht van het Wirtschaftswunder, van opportunistische en materialistische lvaartsstaat, van de moderne werke- heidszin. Want ik wist dat Metzinger ar om één reden naar Warschau ver een eenzame vrouw en een zwak- nig, invalide kind, zieke vruchten van oorlogsverleden dat lang begraven een. Als het Metzinger niet was ge est, zou ik in lachen zijn uitgebarsten deze Leger des Heilsromantiek. Is je dit al& een gentleman wilt oplossen, ik me dat voorstellen. Ik vind het over- len fatsoenlijk, gezien de oorlogsomstan- ieden van toen. Maar waarom deze waan- ige don-quicl\otterie? Waarom alles aan grote klok gehangen en andere mensen tlukkig gemaakt? [et is bijna twintig jaar geleden. Jij was tien en zij nog een kind. In die roes van en bloed greep je naar het leven, na- lijk. Maar wat heeft die omhelzing in een gehucht te maken met de Metzinger die hebt? Jij behoort nu tot de upper ten uitsland. Je hebt niets meer gemeen met Maatje van toén. En zij is een ander we- iioorden, je vreemder dan de eerste de Mouw die je in je fabriek tegenkomt. Mid heb je zelfs nooit gezien. }l: je haar geld gestuurd had, akkoord, dat het kind gezorgd had, prachtig. Maar allemaal illegaal en discreet kunnen Hoe is het mogelijk, Metzinger, dat vent van jouw positie en verantwoorde- opgeeft en dat je je gaat be- in een oord waarvan je moet gruwen, als bekwaam ingenieur wel een baan- krijgen, maar niets in vergelijking tot je hier hebt en altijd onder controle van regieme dat je verafschuwt, en wat een zit er in een overgelopen kapitaist Westen! heb ik geprobeerd een andere vinden. Het was een soort lafheid, legen is in iedere hulp waarbij jezelf schot blijft. De communisten zijn heus vies van financiële bijdragen uit het Wes- Maar ik heb mijn vermogen weggedaan 1 alle schijn te vermijden dat ik een ovei - ben, en het regime aan de andere zijde steunen. Ne sussen onze gewetens zo makkelijk met 1 financiële hulp op veilige afstand. Wat 1 dat betekenen? Hef ik daarmee mijn on- htvaardige daad op, al de verloren jaren deze vrouw, de bitterheid van een onge le moeder die bovendien nog veracht fdt omdat zij een kind van een Duitser rft? fc weet wel dat het een huilerig verhaal kt- Dat zou het ook zijn als ik een late *etenswroeging had gekregen en intussen wat financiële hulp op lange afstand op J*eel was blijven zitten. Maar als ik werke- alles opgeeft en mij geheel voor hen in- 's het huilerige er wel af. Waar dan begrijp ik niet waarom je haar ft naar het Westen haalt. ^at kan niet. Ze staat bekend als anti-com- "dstisch en ze laten haar in hun over jagen argwaan tegen potentiële spionnen slist niet gaan. Illegaal gaat het trouwens "iet met haar verlamde kind. ye aannemen dat hel nü inderdaad *°Qélijk is. Maar de liberalisering van de en jezelf wijsmaken dat er een parel in die oester zit. Daarom ga jij je aanstellen als een mensenredder, een christelijk reddert je natuur lijk, een navolgertje, dat alles opgeeft om zich zelf toch maar te kunnen overtuigen dat de Lieve Heer tóch bestaat en deze wereld toch een hemel zal worden. Zo zou het kunnen zyn en zo is het bij me nigeen misscien ook wel. Maar is het ook niet zo, dat veel van die walgende ruikers en proe vers alleen maar hun ongeloof bevestigd wil len zien en verlangen naar verrotting en stank? Je kunt een schijngeloof forceren uit angst dat God niet bestaat, maar ook een ongeloof kwe ken en koesteren, uit angst dat God wél leeft. Ook ik erken het falen van het uitwendige christendom, maar daar ging het Christus dan ook niet om! Hij proclameerde het Koninkrijk Gods, niet het christendom. Ik grijp dat falen de christendom niet gretig aan om met Chris tus af te rekenen. Ons miserabele christendom is geen aanklacht tegen Christus, het is een aanklacht tegen de mensen die Christus' naam willen dragen. Ik walg evengoed als jij van alle kwaad dat alle christelijke eeuwen door gedekt is met de premie van huchelachtige vroomheid. Ik weet GESPREK BIJ DE MUUR

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13