Minister Klompé: subsidie pers niet direct afwijzen Reorganisatie bij de YMF voltooid Pleidooi voor behoud van opiniebladen heerlijke ERA op het brood, gezonder voor uw lijn! Buxi: nieuw middel openbaar vervoer 4 Doorstromings probleem 'bijna onoplosbaar' Geen sluitingen meer Geen rum meer voor Royal Navy Commissaris in Friesland mooie funetie f EXPERIMENT IN EMMEN Vragen over perscombinaties Dronken man rijdt wielrijdster dood BANKOVERVAL IN VAALS Jagende minister schiet op rechter Brits rapport: DDT is niet zo gevaarlijk DONDERDAG 18 DECEMBER!»»» —ft Kamer bespreekt Vrije Volk Normen nog een probleem MINISTER SCHUT: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Niet iedere vorm van tegemoetkoming aan de opiniërende pers behoeft categorisch te worden afgewezen. Het moeilijke punt is echter of er objectieve normen kunnen worden gevonden voor een dergelijke subsidiëring. I cialistisch nationaal opiniedagblad, I in Nederland niet meer verkrijgbaar, j En dat zou niet alleen een verar ming van het openbare leven en de j vorming van de openbare opinie bete- i kenen, het zou zelfs een wezenlijk element ontnemen aan ons democra- tisch bestel." Mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk antwoordde dit gisteren in de Tweede Kamer op vragen van de heer Th. H. Joekes en de heer H. J. L. Vonlioff van de VVD. De twee liberale Kamerleden hadden de slui ting van het bedrijf van het socialisti sche dagblad Het Vrije VoIJt in de Tweede Kamer ter sprake gebracht en aan de ministers Klompé. mr. L. de Block van economische zaken en B. Roolvink van sociale zaken vra gen gesteld over deze geruchtma kende bedrijfssluiting. De heer Joekes argumenteerde uit voerig waarom hij het probleem van Het Vrije Volk ter discussie stelde. Hij zei: „Een krant en vooral een opiniekrant als deze is een zeer uit zonderlijk produkt. Als er in Neder land een plasticfabriek failliet gaat, zijn er nog altijd tientallen andere plasticfabrieken over. Als Het Vrije Volk kapot gaat. is dat specifieke produkt, een puur so- Levensgevaar De heer Joekes vervolgde: „Wan neer een beleid er toe bijdraagt, dat een belangrijk produkt als een opinie blad in levensgevaar komt, dan moet zo'n beleid in de politieke arena wor den gebracht." iHet liberale Kamerlid zei nog. dat de leden van de socialistische fracties altijd de mond vol hebben wanneer het gaat om iedere grote onderneming, ook als die drukkno pen. schepen of ondergoed fabriceert. Maar het gaat hier om een onderne ming die een opiniërend landelijk dagblad uitgeeft. Besloten l> '66 )ndanks de vermoedelijk nog ge- ge wegloop van AR- en CHU-leden ir D"66 doet de redactie van dit d toch alle mogelijke moeite het Even van de democraten in een gal pover daglicht te stellen. Onder kop „Slaperig congres D'flB in ïsterdam" tracht een niet terzake ndige journalist De J. (bij democra- i is het gewoonte je volledige naam verbinden aan je mening) een slag te geven van wat daar is ge- urd. Termen als „slaperig" en „suf" zijn tuurlijk erg subjectief en horen als danig niet thuis boven een verslag. journalist heeft kennelijk eigen perigheid geprojecteerd op z'n om ving. Hoe moet ik anders de perti- nle onjuistheden verklaren die de rslaggever opsomt? Ik doel hier in 't bijzonder op zijn rslag van de behandeling van de at:e Bark-mevr. Van der Kaaden. t voorstel van hoofdbestuurslid G. ippershoef om over de „geest" van motie te stemmen voordat men tot emming over de feitelijke inhoud orging werd door de vergadering amelijk verworpen. Heel het als appig bedoeld verslag over die „za- ilijke" partij, die over een „geest" ng stemmen, sloeg dus nergens op. Waarom de verklaring der kandi- iat-hoofdbestuursleden over hun in- nties ten aanzien van het Kamerlid- aatschap een „vertoning" moest orden genoemd ontgaat mij. Mijns ziens was dit een glaszuivere vorm in controle op de „macht" in de par en een tegengaan van „baantjes ja- ts" die men zo veel aantreft in ^schillende andere partijen. Tenslotte: de vergadering der a.r. dicalen waar ik ook ben gesigna- ïrd door een verslaggever vond ik rsoonlijk wél slaapverwekkend, ook politieke zon. Ik ben daarom maar «er naar de Rai teruggegaan om ikker te worden, wat van de a.r. dicalen niet gezegd kan worden. Zij omen nog voort over een linkse RP. otterdam J. J. Kroeze (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In een infor meel overleg tussen de raad van bestuur van de Verenigde Ma- j chinefabriek met de vaste com- I missies voor sociale zaken en economische zaken uit de Twee- j de Kamer is gebleken, dat de j VMF 35 miljoen gulden krediet faciliteit wil hebben van de Na- tionale Investeringsbank. Afgekenrd las dat van de 100.000 dienst- Khtigen zo'n 30.000 worden afge- urd wegens gebrekkige lichamelijke onditie. En dat ih een land, dat over zit van boter, melk, kaas en bout. komt dat? .De oorzaak zou wél eens kunnen in. dat de jongelingen van tegen- oordig teveel roken, teveel eten, te- zitten enz. Ze vergeten ook dat ze ch zo lang mogelijk verwijderd moe- houden van het vrouwelijk placht. Laten ze eerst een positie wouwen, opdat ze later een behoor- 'Jk bestaan hebben. Niet zo vroeg een blok aan het been", maar genie- P van de jeugd met vrienden op wijze. otterdam J. Soetcns DEN HAAG Op 1 november 312 miljoen kilo boter opgesla gen in koelhuizen van de interventie- rp^aus van r-'e lidstaten van de EEG. en 92 miljoen kilo door particu late voorraadhouders. aldus heeft P.ister Lardinois (landbouw en vis- jfhj). in antwoord op vragen van het weede-Kamerlid Koekoek (BP) mee- Eedeeld. De kosten van de opslag bedragen pSeveer driekwart miljoen gulden dag. Prijsver sch ilie n bouwsystemen zijn gering (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Systeembouw, in dustriële bouw, gerationaliseerde bouw. elementenbouw. gietbouw op het gebied van het niet-traditione- Ie bouwen in Nederland is de spraak verwarring groot. Talloze bouwsyste men dienen zich de laatste jaren aan die alle pretenderen uniek te zijn. In het standaardwerk Niet-Traditi- onele Woningbouwmethoden in Ne- i derland. als deel 26 in de serie door j de Stichting Bouwresearch gesubsi- daeerde publikaties door N. Samsom j NV te Alphen a/d Rijn uitgegeven, wordt geprobeerd orde in de veelheid j te scheppen. Het boek is geschreven door ir. R. i S. F. J. van Elk en dr. ir. H. Priemus. i beiden verbonden aan het research- 1 instituut voor de woningbouw van de technische hogeschool te Delft. V erdivijnen Uit de studie blijkt hoe gering het verschil is tussen de bouwtijd en ar- beidsbezetting van systeembouw anderzijds. De schiin dat er wel spectaculaire verschillen bestaan, blijkt in stand te worden gehouden door de verschillen in seriegrootte. Worden dezelfde seriegroottes verge leken. dan verdwijnen de belangrijke verschillen als sneeuw voor de zon. Ook de oude vraag of niet-traditio- nele bouw goedkoper of duurder is dan traditionele bouw. komt ter spra ke. Het vreemde verschijnsel doet zich voor dat in de woningwetsector en de premiesector traditionele bouw een fractie goedkoper is. terwijl in de vrije sector (waar de kleinste series en de geringste continuïteit bestaan en waar de marktpositie van het niet-traditionele bouwen de laatste jaren zwak is), de .niet-traditionele bouw relatief het goedkoopst is. Dankzij de subsidie van de Stich ting" Bouwresearch kost het boek. dat circa 400 bladzijden telt, slechts ƒ25. LONDEN De mannen van de Britse Royal Navy zullen aan de zeventiende december 1969 altijd wel met een bittere nasmaak denken. Het ministerie van defensie besliste na melijk gisteren met ingang van 1 au gustus 1970 de dagelijkse rumrant- soenen, sinds 1731 in gebruik, stop te zetten. Het betreft geen bezuinigingsmaat regel. Het nuttigen van rum wordt niet langer verenigbaar gevonden met de strenge eisen die aan het gebruik van de „gevoelige appara tuur" aan boord van de moderne schepen worden gesteld. Tijdens de gesprekken met de Ka mercommissies is vooral van de zijde van de werknemersorganisaties aan gedrongen op het veiligstellen van de werkgelegenheid. Men deed de sug gestie de produktie van zwaar weg- materiaal te beginnen. Van de zijde van de raad van be stuur is verzekerd, da.t de voorgeno men reorganisatie is afgesloten en een nieuwe reorganisatie is men niet van plan. Dat wil zeggen, dat er geen nieuwe sluitingen van bedrijven in zicht zijn. Ook spraken de Kamercommissies met de directie van de Nederlandse Spoorwegen. Volgens deze directie bestaan er teveel kleine fabrieken in Nederland voor rollend materiaal en moet men tot concentratie komen. De VMF beaamt deze visie wel. maar wijdt vooral de moeilijkhèden aan de concurrentie in het buiten land. Men maakt zich schuldig aan dum ping-praktijken. meent de VMF. Maar de Nederlandse Spoorwegen hebben deze ervaring niet. Door de VMF is aan de NS gevraagd gedu rende vijf jaren 70 wagons te mogen leveren op basis van een zogenaamde „open-begroting". Tegen deze laatste suggestie heeft de NS bezwaren. Londense politie rekent betogende kerstmannen in LONDEN De Londense politie heeft gisteren twaalf kerstmannen gearresteerd wegens belemmering van het openbaar verkeer. Het twaalftal hield voor het warenhuis Selfridges een betoging ter bescher ming van de kinderfantasie tegen uitbuiting. Ook riepen zij hun colle ga-kerstmannen op. hun diensten te weigeren aan warenhuizen die van bezoekers betaling eisen voor hun uitreiken van ..geschenken" aan de kinderen. Het debat in de Tweede Kamer leverde overigens weinig nieuwe ge zichtspunten op. de ijverige vragen- stellerij van de WD ten spijt. De N.V. de Arbeiderspers met de heer A. H. Kloos als president- commissa ris is namelijk een besloten NV en minister De Block beschikte daarom niet over de jaarlijkse winst- of ver liescijfers. Minister Roolvink moest de vraag beantwoorden of de directie van de NV Arbeiderspers in haar contacten met de Nederlandse Vereniging van Journalisten slechts mededelingen had gedaan. Een schriftelijk vastge legd voorstel was niet gegeven. In feite was er geen overleg, laat staan dat men van onderhandelingen kón spréken. De directie 2ou, volgens de vraag, een eenvoudige'mededeling als overleg beschouwen en het niet reageren door de Nederlandse Ver enig van Journalisten als een ak- i koordverklaring. Minister Roolvink bevestigde de veronderstelling, dat de herplaatsing i van de ontslagen journalisten vrij moeilijk zou zijn. Maatregelen Verschillende Kamerleden drongen aan op maatregelen om de vrije opi- niërende pers voor het land te behou- den. Het vraagstuk is, zoals bekend 1 in studie bij een interdepartementale j commissie. Minister Klompé ver- wachtte het belangrijke rapport van deze commissie nog deze maand. Dan kan het probleem in het Ka binet ter sprake worden gebracht. Zoals ook de suggestie van de heer A. de Goede (dcm.) het nul-tarief voor de BTW voor de dagbladen tc verlengen en definitief te maken en de idee van mr. W. Scholten (c.h.) de omzetbelasting op advertenties pro gressief te maken. Het ontslag van 250 werknemers bij Het Vrije Volk Amsterdam moest minister Roolvink bevestigen. Hij deelde nog mee. dat de afvloeiingsre geling voor deze 250 beter is dan de i nhet grafische bedrijf geldende. De popgroep Golden Earring is gisterochtend van Schiphol ver trokken naar New York en uiter aard deden vele fans de groep uitgeleide. Op de foto een krui wagen vol Golden Earring ge flankeerd door bewonderaars en bewemderaarsters. UTRECHT Minister Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning vindt het probleem van door stroming van een goedkope naar een duurdere woning „bijna onoplos baar". Dit zei hij gisteren op een lunchbijcenkomst van de afdeling Utrecht van de maatschappij voor nij verheid en handel. De bewindsman constateerde voorts een algemene behoefte aan meer fantasie in de bouw. „Wij doen er in Nederland lang over voor wij onze bestemmingsplannen hebben vastgesteld en daarna voeren wij het orthodox nauwgezet uit. In onze drift om de jarenlange achterstand in te. halen is dat wel begrijpelijk, maar wij zijn daarbij dan ook zo netjes, dat we buitengewoon weinig ruimte laten voor het vreemde, het wonderlijke en het bizarre." Hij noemde het voorts opvallend, dat Ne derland net zoveel geld uitgeeft aan genotsmiddelen als aan het wonen. Dr. Vondeling: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Dr. A. Vondeling, de voorzitter van de PvdA en lid van de Tweede Kamer voor deze partij, vindt de funetie van commissaris der Koningin in Friesland mooi. Maar de moeilijkheid voor hem is het concept provincieprogram van zijn partij, met welk program hi; overigens van harte instemt. In dit concept wordt gesteld, dat de commissaris der Koningin wordt be noemd op aanbeveling van de Pro vinciale -staten. De staten worden echter in maart opnieuw gekozen en kort daarna ontstaat de vacature in Leeuwarden. Eigenlijk gebeurt dat wat te vroeg voor dr. Vondeling, die de ontwikkelingen maar gelaten af wacht. Dr. Vondeling ontkende gisteren, dat de fractie van de PvdA onder druk van Nieuw Links in de Tweede Kamer een motie zou indienen voor erkenning van Oost-Duitsland (DDR). Over de buitenlandse politiek van de Westduitse regering Brandt en haar standpunt in de Oost-West-verhou ding is de PvdA zeer tevreden. Als u graag gezond en slank blijft, eet dan niet te veel en niet te vet. Met Era op het brood in plaats van boter of margarine, bespaart u elke dag ±120 calorieën. Da moeite waard! En bovendien eet u lekker. EMMEN Een nieuw middel van openbaar vervoer, de buxi, dat het midden houdt tussen een bus en een taxi, zal met ingang van volgend jaar gaan rijden in Emmen. De buxi is een kleine bus met het comfort van een taxi, uitgerust met mobilofoon, kan onderweg worden aange houden doordat men de hand opsteekt, rijdt indien mogelijk op telefonisch verzoek voor en levert de pasagiers desgewenst voor de huisdeur af. De buxi werd bij het centrum voor vervoersplannen, een adviesbureau voor verkeer en vervoer, ontwikkeld door de heren W. Polder en drs. G. Hupkcs. Zij zijn er van uitgegaan, dat het openbaar vervoer eerder kwali- teitsgevoclig dan prijsgevoelig is. Op grond daarvan zien zij voor de buxi met een ritprijs die lager ligt dan die van een taxi. goede mogelijkheden. Bij stedebouwkundigen bestaat op vallend veel belangstelling voor de buxi.Zij kampen dikwijls met het probleem van de inpassing van het openbaar vervoer in de woonwijkont- werpen, vooral in de kleinere plaatsen. Door de hoogte van de ritprijs, van één gulden tot één gulden dertig, ver wacht men evenwel dat de buxi niet geschikt zal zijn voor het woonwerkverkeer. De buxi kan een grote auto (zes zeven personen met ruimte voor ba gage) zijn, of een comfortabele kleine bus (tien tot twaalf personen). Uitge gaan wordt voorlopig van minimaal 'twee ritten per uur. DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid Roethof (soc.) heeft de mi nister van economische zaken schrif telijk gevraagd of hij in staat en bereid is de namen (en eventueel de belangrijkste andere functies) mee te delen van de personen, die deel uit maken van de raden van commissa rissen en directies van een aantal grote dagbladcombinaties in ons land. De heer Roethof noemt hier het Telegraaf-concern, Nederlandse Dag blad Unie (vormende tezamen Uni- tel). Perscombinatie. Verenigde Ne derlandse Uitgeversbedrijven NV, de Arbeiderspers, Audet, A. Sijthoff NV, de NV Christelijke Pers, Hazewinkel uitg. mij. Utrechts Nieuwsblad en NV v/h fa. M. J. van der Loeff. De heer Roethof vraagt verder hoeveel pro cent van de markt deze concerns ie der afzonderlijk en gezamenlijk be heersen. Belgische minister: exploitatie van obscene gevoelens een plaag BRUSSEL De ware vijanden van de jeugd zijn zowel de puritei nen, die elke evolutie op het gebied van de zeden willen remmen, als de zogeheten sex-revolutionairen, aldus de Belgische minister van justitie Vranckx gisteren in de senaat in Brussel. Hij noemde exploitatie van obscene gevoelens uit commerciële overwegingen een plaag, die vooral de jeugd bedreigt. Het grote bedrog is volgens hem. dat pornografie wordt gebruikt als inzet in de strijd voor de geestelijke vrijheid. Minister Vranckx antwoordde de socialistische senator Calewaert, die had gevraagd waarom de politie een boek in beslag had genomen, terwijl het boek kort tevoren was bekroond met de offi ciële staatsprijs. LEEUWARDEN es Vier maanden gevangenisstraf met aftrek en ter jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Dit eiste de officier van justitie bij de Leeuwarder rechtbank gisteren tegen de 24-jarige fabrieksarbeider Jan van der B„ die ervan wordt ver dacht op 15 november in Zwaag-Westeinde met zijn auto de 17-jarige wielrijdster Murkje Dijkstra te hebben doordgereden terwijl hij onder invloed verkeerde. Van der B. had voor hij achter het stuur ging een groot aantal glazen bier gedronken. Na de aanrijding reed hij met een hoge snelheid door. De rechtbank zal 29 december vonnis wijzen. VAALS Een ongeveer twintigja rige Duitser heeft gistermiddag het bijkantoor van de gemeentelijke spaarbank van Maastricht in Vaalt overvallen. Zijn buit bedraagt twee tot drieduizend gulden. Onder bedrei ging van een revolver eiste de dader geld van de kassier. Toen een bezoeker het kantoor bin nenkwam. ging de Duitser er vandoor. De bezoeker liep achter de overval ler aan. die richting politiebureau ging. Hier waarschuwde de achter volger de politie, maar de Duitser had al een goed heenkomen gezocht over de grens, die op een paar hon derd meter van het politiebureau ligt. BRUSSEL Een jachtpartij met officiële genodigden op het provinci aal domein te Bokrijk in Belgisch Limburg heeft het afgelopen week einde naast de gebruikelijke jacht buit ook een 'aangeschoten' rechter opgeleverd. De magistraat, president van de Tongerse rechtbank, werd geveld door een niet goed gericht schot dat de minister van verkeer, Bert rand, afvuurde. Hij werd in een dijbeen getroffen en naar een ziekenhuis overgebracht. LONDEN Een Brits rege ringsrapport dat gisteren is versche nen zegt dat het gebruik van DDT en andere insekten verdelgingsmiddelen niet zo gevaarlijk is voor de gezond heid als vele vrezen. „Ongetwijfeld wordt de bevolking in het algeneen aan deze chemische stoffen bloot gesteld. maar we hebben geen bewijs dat dit ook een schadelijke uitwer king heeft op de mens. aldus het rapport, dat na een studie van drie jaar door het ministerie van onder wijs en wetenschappen is opgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7