NOG EEN STAALBEDRIJF „Van Z. pleegde meer moorden" arrest Commentaar Schone" fabriek van Duits concern Het Kwartet STAKERS' RERAAD dent loopt 720 ilometer voor eprabestrijding [AT 128 AUTO AN HET JAAR Stuurman valt dood in ruim „Culturele boycot van Sowjetunie" Vliegtuig met levensmiddelen vernietigd In Eemsmond Coaster zinkt na aanvaring Zuidslavië al 50 doden door griep Kaper bleek slordige sportvlieger Kind verdronk in lavet douchecel PROMOTIE TWEEVOUD VERGISSING KOST VN MILJOENEN Kwade trouw Crita) Matige vorst c ïeowe Leidse Courant Donderdag 18 december 1969 50ste {aargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen dkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De staking bij Koninklijke Scholten Honig te Koog aan de Zaan duurt nog voort. De stakers eisen een duurtetoeslag van één procent. Op de foto: beraad in de kantine. Rutve staal aii Havrtjvhivtl Naast vrtsovorslaybvdrijf (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Westduitse mammoet-staalconcern van Mannesmann, Krupp en Thyssen wil in Europoort volgend jaar een staalfabriek met walserijen bouwen. Naast het staal- en hoogoven- bedrijf van Hoogovens/Hoesch waarover de Rotterdamse ge meenteraad vanavond een principebesluit zal nemen betekent dat het tweede staalbedrijf in het westelijke havengebied van de Maasstad. De Duitsers zullen geen hoogovens nodig hebben; ze gaan het ruwe staal namelijk betrekken van hun eigen hoogovensbedrjjven in het Roerge bied. Mannesmann, Krupp en Thyssen vestigen de staalfabriek op het terrein van bijna 200 hectare dat ze in optie hebben naast het gebied waarop voor hen een ertsoverslagbedrijf in aan bouw is. Midden volgend jaar zullen hier de eerste schepen hun erts lossen. UITVOER Het grote voordeel van dit staalbe drijf voor Rotterdam als haven is dat een staalfabriek die alleen eindpro- dukten aflevert, veel scheepvaart meebrengt. Het merendeel van de produktie is namelijk voor uitvoer be stemd. Het concern zou daarbij ook nog overwegen de export van staal- produkten uit het Roergebied voor taan in plaats van via Antwerpen over Rotterdam te leiden. De goedkeuring voor het project ligt bij de Rotterdamse raad, die van avond zal worden ingelicht. Eerst de ze week heeft het college van B. en W. een brief met de Duitse plannen ontvangen. !wee arrestaties werden verricht: •nhemse kooplieden A. E. B. en de 54-.jarige P. C. Th., bei- in de wapenhandel geen onbe- len voor de politie. IR0N1NGEN Zaterdag begint de 'irige Harrie Vermeulen, student de academie voor lichamelijke op- llng te Groningen, een voettocht "20 kilometer door Nederland om I In te zamelen voor de leprabe- jding. ïjdens deze tocht in het meest i jaargetijde zal de jongeman wor- vergezeld door een karretje met te foto's van lepralijders en melaat- X om de aandacht te vestigen op het van miljoenen medemensen, die aan e ziekten lijden. larrie Vermeulen is tot zijn plan omen omdat een vriend van hem Jg jaar in de oerwouden van Bra- 'op zoek naar lepralijders, die hij kunnen helpen) is omgekomen, student zal gedurende 21 dagen maar één rustdag ertussen) ge- ideld 36 kilometer per dag afleg- •e tocht, waaraan hij zijn kerstva- >ue opoffert, voert hem via Den *h, Tilburg, Breda, Dordrecht. Pa- lorecht. Rotterdam, Delft. Den Haag. »burg. Zoetermeer. Gouda, Utrecht ö°^tdijk naar Amsterdam, waar de Meling wordt beëindigd. •TURIJN De jury van Autovisie, deskundige journalisten uit der- i landen, heeft als auto van het fde Fiat 128 gekozen. De wagen 235 van de 660 punten. Autobi- kreeg 96 punten, Renault 12 •Wei 79 punten, Ford Capri 77 en Wi-100 49. jSHINGTON De Ver. Staten °den gisteren op het proefterrein «evada twee ondergrondse kern- Tj'en uitgevoerd. Dit is meege- i door de Amerikaanse commis- irti0r, atoomenergie. De eerste had een kracht van nog geen TNT. de tweede van tussen i C U en 200 000 TNT. De Ver. u 1bben dit Jaar- a^hans voor bekend, in totaal 26 maal een pergrondse kernproef gedaan. Dc politic onderzoekt of de Arn hemmers iets te maken hebben met andere wapenaffaires en hoe zij aan de wapens zijn gekomen. De schiet- ballpoints zijn vermoedelijk van Tsjechische of Duitse makelij en „bij uitstek geschikt voor sluipmoord", aldus de politie, die vermoedt dat er enige honderden van deze ball points in ons land zijn. ROTTERDAM Woensdag vonden enkele leden van de bemanning van het in de Waalhaven liggende Noorse schip Mary Stove hun eerste stuurman Ivar J. Larsen dood in een ruim liggen. De verwondingen wezen er op dat de man waarschijnlijk door een mis stap in het tien meter diepe ruim is gevallen. Tenslotte zag hij dat zijn zaak ver loren was en liet zich aresteren. Th. LONDEN Eenendertig interna- viel door de mand toen hij vannacht tionaal bekende schrijvers en critici ten einde raad bij het politiebureau hebben vandaag de Sowjetunie met aankwam „voor onderdak", omdat j een culturele boycot gedreigd. Dit De beide Arnhemmers waren naar Utrecht gekomen, kennelijk met de bedoeling daar op de automarkt con tacten te leggen met mogelijke af nemers voor hun „handel." Automarkten Volgens de politie zijn automark ten nogal eens het trefpunt voor wa penhandelaars en hun kopers. Van daar dat de markt in Utrecht al eni ge tijd scherp in de gaten werd ge houden. Gisteravond kon de politie haar slag slaan. De Arnhemmers werden op de markt herkend door recher cheurs. Om geen argwaan te wek ken liet de politie de kooplieden hun gang gaan, toen zij een gesprek aan knoopten met twee mannen met de bedoeling om zaken te doen. Toen de mannen de markt met hun auto's verlieten werden zij achter volgd door de recherche. B. kreeg in de auto met wapens en al in de steek auto met wapens en al in de steek en ging met een taxi verder. Sluipi moor< hij zijn collega na cafébezoek niet meer kon vinden. Bombardement Biafra TORONTO Een vliegtuig van een Canadese hulporganisatie is gisteravond op het Biafraanse vlieg veld Oeli bij een bombardement ver nietigd. Zestien ton levensmiddelen ging verloren. De bemanning bleef ongedeerd. Het kinderfonds van de VN, Uni cef, heeft besloten zijn maandelijke levering van medicamenten aan Ni geria en Biafra aanzienlijk uit te breiden. Voortaan zullen iedere maand 2.600 pakken medicamenten worden verzonden. „De luchtbrug moet blijven bestaan", zo staat in een gezamenlijk communiqué van Caritas en de pro testantse hulporganisatie in Zwitser land. Daarmee werd gereageerd op be weringen als zouden de voedsel- vluchten de oorlog verlengen. „Wij kunnen niet toelaten, dat uithonge ring een wettig oorlogswapen wordt", aldus de verklaring Levertransplantatie BONN Chirurgen in Bonn heb ben gisteren voor de tweede maal een levertransplantatie verricht. De lever van een zeventienjarige jongen werd overgebracht op een vijftigja rige man. naar aanleiding van de sancties die j in Rusland tegen de bekende schrij- j ver Solzjenits.vn zijn getroffen. „Het tot zwijgen brengen van een I schrijver als van Solzjenitsyns formaat is een misdaad tegen de beschaving", I verklaarde de groep in een brief aan het Engelse dagblad The Times. Staakt het Kremlin de vervolging j tegen de schrijver niet, dan zullen de 31 schrijvers en kunstenaars oproe- I pen tot een internationale boycot. Tot de ondertekenaars van de brief behoren Arthur Miller, W. H. Auden, Günther Grass, Graham Greene, Uwe Johnson en Victor van Vriesland. DELFZIJL In een dichte mist is gistermiddag in de Eemsmond de Zweedse coaster Atlantis (499 brt) overvaren en gezonken. De acht op varenden konden worden gered. Het wrak levert veel hinder op voor net scheepvaartverkeer. Het is nog niet helemaal zeker door welk schip de Atlantis is overvaren. Het zou de Voreda kunnen zijn, dat een eerste proefvaart maakte. Dit schip is voor een Engelse firma in Delfzijl gebouwd. Piloten eisen voor kapers de doodstraf LONDEN De Internationale fede ratie van verkeersvliegers eist de dood straf voor vliegtuigkapers. De piloten hebben ook gedreigd met een reeks in ternationale 24-uursstakingen om de regeringen tot maatregelen tegen vliegtuigroof te dwingen. Dit is gister avond bekendgemaakt na een beslo ten conferentie van de IATA. BELGRADO De zich snel over Europa uitbreidende Hongkonggriep schünt vooral Zuidslavië te treffen. Al meer dan vijftig mensen zijn in dit Oosteuropese land gestorven. Er zijn ongeveer drie miljoen Zuidslaviërs door de A2-virus aangetast. CUYK Brand in een van de gebouwen van de vleeswarenfabriek Homburg in Cuyk heeft voor onge veer vijfhonderdduizend gulden schade aangericht. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Het Duitse project zal voor velen „beter liggen", omdat een staalfabriek alleen vrijwel geen luchtvervuiling te weegbrengt. Hoogovens doen dat veel meer, hoewel Hoogovens/Hoesch heeft meegedeeld dat verontreiniging tot een zeer laag minimum kan worden beperkt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Gistermiddag ver voegde zich bij het politiebureau aan het Marconiplei,n te Rotterdam de sportvlieger en autorij-instructeur A. J. 't J. (36) en daarmee kwam het slot van de zo geruchtmakende „pret- vliegerij" van dinsdagavond op de Rotterdamse luchthaven, waarbij de gezagvoerder van ec.n viermotorig Brittannia vrachtvliegtuig slechts door resoluut in te grijpen een on geluk wis+ te voorkomen. De politie had reeds verdenking in de richting van 't J., die in 1967 zijn sportbrevet heeft behaald en herhaal delijk een vliegtuig huurde van Ge neral Aviation, die de eigenaar is van de Cessna die dinsdag zoveel geruoht veroorzaakte. Diefstal van een vliegtuig, luohtpi- raterij of „joy-flying" wordt 't J. dan ook niet ten laste gelegd. Hij wordt vervolgd wegens het in gevaar brengen van het vliegtuigvereer en het pogen te vertrekken van de lucht- thaven Rotterdam zonder vliegplan en zonder toestemming van de ver keerstoren. 't J. had door huiselijke omstandig heden een balorige avond en hij wil de die balorigheid kwijt in een vlieg- tochtje. Hij wist dat de betrokken Cessna juist uit revisie was gekomen en vliegklaar was. „Door zijn stemming gebeurde dat allemaal echter nogal „slordig". Toen hij zelf tot de ontdekking kwam, dat hij onverlicht zonder vliegplan of zonder toestemming van de verkeers toren op de startbaan stond en bijna een ernstig ongeluk veroorzaakte, zag hij maar van zijn voornemen af. Hij rolde de Cessna naar de hanger en wilde onopgemerkt verdwijnen. GOUDA In een onbewaakt ogen blik is het driejarig meisje Gudrun van de Stel jongste van vijf kin deren van het gezin Van de Stel aan het Marschallpad in het lavet van de douchecel verdronken. De vader liet het meisje even al leen om een einde te maken aan het lawaai, dat zijn kinderen in de woon kamer veroorzaakten. Toen de heer Van de Stel in de douchcel terugkeerde, lag z'n doch tertje geheel onder water. Pogingen om de levensgeesten op te wekken, mochten niet meer baten. De dertigjarige arts A. E. Mein ders en zijn echtgenote, de bio loge mevrouw J. Meinders- Groeneveld, hebben gisteren voor een zeldzame gebeurtenis gezorgd door op dezelfde dag en dezelfde plaats (in Amsterdam) te pro moveren. Op de foto mevrouw Meinders tijdens de verdediging van haar proefschrift; haar man luistert aandachtig toe. POLITIE: AANWIJZINGEN IN WEST-DUITSLAND UTRECHT „Tot op de dag van vandaag is het onze over tuiging, dat Hans van Z. veel meer heeft gedaan dan waar voor hij nu heeft terechtge staan." Tot deze conclusie komen de commissarissen Tj. de Vries en R. Trip in het eerste van een reeks artikelen in het Tijdschrift voor de Politie over de zaak-Van Z., die dit jaar tot levenslang werd veroordeeld voor enige moorden en roofovervallen. De overtuiging van beide commis sarissen is gebaseerd enerzijds op uit latingen van Van Z. zelf gedaan in het begin van het onderzoek en verder op het feit, dat er in nog zo veel onopgeloste moordzaken aanwij zingen te vinden zijn, die wijzen in de richting van Van Z. als dader. In het artikel worden met name ge noemd een aantal onopgeloste moor den in West-Duitsland. Via Interpol kwam de politie in het bezit van ge gevens over deze moorden, waarvan de wijze van uitvoering in vrijwel alle gevallen grote overeenkomst ver toonde. Het lag voor de hand hier het werk van één man achter te zoeken. Nage gaan werd of Van Z. deze man zou kunnen zijn. Van Z. ontkende met klem ooit in de bewuste streek van West-Duitsland te zijn geweest. Bij onderzoek bleek dat hij loog en er verschillende malen was geweest, ook in de periode wagrin de bewuste moorden waren gepleegd". Onomstotelijk kon worden aange toond, dat Van Z. de dader was van een poging tot wurging waarvan een Duitse prostituee het slachtoffer was". De commissarissen zeggen, dat on gelukkigerwijs door een samenloop van allerlei ongunstige factoren het onderzoek naar de gedragingen van Van Z. in West-Duitsland de mist is ingegaan. Ook andere onderdelen van het on derzoek zijn verre van uitputtend be handeld. „Gebrek aan tijd en man kracht is de belangrijkste hinderpaal geweest". NEW YORK Een vergissing van het secretariaat van Oe Thant gaat de Verenigde Naties miljoenen gul dens kosten. En dat omdat er één woord is weggelaten op de reeds ver vaardigde postzegels en medailles, die de VN volgend jaar gaat uitgeven ter gelegenheid van haar 25ste verjaar dag. Dat-woord is „justice" en het op schrift had volgens een besluit van de algemene vergadering in oktober moeten luiden: „Peace, justice en progress". De assemblee keurde een voorstel van de Saoedi-Arabische gedelegeer de goed om het woord „justice" er alsnog aan toe te voegen. Dat be tekent een extra uitgave van 2,5 miljoen, wat neerkomt op zo'n 350.000 gulden per letter. TJAT Nigeria wat de kwestie Biafra betreft niet voor rede vatbaar is, werd in de afgelopen dagen door enkele nieuwe feiten bevestigd. Zo weigert het een delegatie naar Addis Abeba te zenden voor onder handelingen met Biafra over een te treffen regeling. Het houdt vast aan de cis dat Biafra eerst de afscheiding ongedaan maakt, hetgeen in de gegeven omstandighe den geljjk staat met onvoorwaarde lijke overgave. Formeel verschuilt Nigeria zich ach ter de Organisatie voor Afrikaanse eenheid die zoals men weet de zaak van Biafra niet wenst te steu nen. De in Ethiopië te voeren besprekin gen z(jn dan ook niet georganiseerd door deze Afrikaanse club, maar door keizer Haiie Selassie persoonlijk. Zolang de vorst weigert te verklaren dat onderhandeld wordt onder auspi ciën van de organisatie zullen geen Nigerianen naar Addis Abeba ver trekken. Zo heeft men telkens een nieuw ex cuus om zich aan besprekingen te onttrekken. Daar is nog iets bijgekomen het tweede feit. Nigeriaanse vliegtuigen hebben nu ook de airstrip gebombar deerd die voor nachtelijke voedsel- vluchten wordt gebruikt. Dit geïmproviseerde vliegveld vorm de tot dusver nog de enige mogelijk heid om contacten met de buitenwe reld te onderhouden. Nigeria wil dat de vluchten overdag worden gehouden, zodat het er con trole op kan uitoefenen. Het is een eis, die op het eerste gezicht niet on redelijk lijkt. Biafra vreesde echter, dat het zou leiden tot ontdekking van de Oeli- airstrip en dat vernietiging daarvan slechts een kwestie van tijd zou zijn. Nu is gebleken, dat de ligging van het vliegveldje voor Nigeria toch niet ver borgen is gebleven en dat het niet schroomt ook dat te vernietigen. Slaagt het daarin, dan zullen voed- selvluchten naar hel door honger en ellende geteisterde Biafra onmogelijk zijn geworden. Een beschuldiging van kwade trouw mag men niet lichtvaardig uitspreken. In het geval van Nigeria echter is de situatie al wel duidelijk. 26 personen ter dood veroordeeld in Boeroendi BOEJOEMBOERA In Boeroendi zijn 26 personen, onder wie drie ex-ministers, ter dood veroordeeld, wegens hun aandeel in een in sep tember van dit jaar gepleegde staatsgreep, die overigens mislukte. Drie beklaagden kregen levenslan ge dwangarbeid en 34 gevange nisstraffen van 20 jaar. Over de staatsgreep is naar buiten zo goed als niets bekend geworden. De dwaas doet, wat hij niet laten kan, de wijze laat. wat hij niet doen kan. ANONIEM „Ik kan hem niet dicht doen omdat hij nog nat is." BAROMETERSTAND: lieden 10 uur 75.8 cm (1011 millibar), constant. Zon en maan 19 december zon op 8.45, onder 16.29; maan op 13,31, onder 4.25; 23 december VM DE BILT In het algemeen veel bewolking, maar ook enkele opklaringen en geen sneeuw van betekenis. Overwegend matige noordoostelijke wind. Overdag lichte, 's nachts matige tot stren ge vorst. DE BILT Een hogpdrukge- bied met een kerndruk van 1040 mbar ligt boven Finland. Met «je oostelijke stroming aan de zuidflank ervan wordt koude, uit Polen afkomstige lucht naar ons land getransporteerd. In deze lucht komen uitgestrekte wolken velden voor, waaruit hier en daar wat lichte sneeuw valt. Aangezien het wolkendek zo wel de zonnestraling als de nach telijke uitstraling tegenhoudt, blijft het zowel overdag als 's nachts licht vriezen. De grens van het vorstgebied .strekt zich uit van Wales via Noord-Frank rijk naar Zuid-Duitsland en ver andert weinig van plaats. Vooruitzichten voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp.: 4 of meer graden onder normaal; max. temp.: 6 tot 12 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent; kans op een geheel droog etmaal 70 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1