Ideetje voor werkende Nieuw protest tegen tnama fluor in drinkwater VOORU Vakbeweging wil bevoordeling georganiseerden PvdA wil verdubbeling van successierechten Tissot PR 516 GL met dag en datum Kirsten: Kinderen bij bejaarden brengen" Beroepen uit drie gemeenten Engelse serie na „Floris" zorgt voor oppas kinderen Chinezen laten 4 Engelsen vrij Congres PvdA met geschillen Uitzendbureau ij De nieuwste aanwinst in de revolutionaire PR serie. Verend opgehangen uurwerk Robuuste kast Grote waterdichtheid Extra versterkt glas Mannelijk van vorm afgebeeld: SEASTAR Roestvrij staal met stalen band f 236.— doublé f231.- Ui i*K /4 juist voordelen: mijn nUlD kaOUariaan zusje en ik leerden al vroeg in de huishouding te werken. En ik heb altijd gevonden dat moeder veel meer in het leven stond dan andere vrouwen." „Als er kinderen komen, blijf jk toch werken. Dat thuis zit ten en thee leuteren met je buurvrouw en maar stoffen langs je- meubeltjes om alles te laten blinken, is ook een ouderwetse toestand". Een uit braak van een jonge vrouw genoteerd door een damesblad. Veel jonge moeders willen egenwoordig blijven werken. Maar vaak kan dit niet omdat Je schoolgaande kinderen tus- itn de middag thuiskomen. Jen hinderpaal, die uit de weg ian worden geruimd, vindt unstredactrice Kirsten Emous 25), die in onze lezerskring cn proefballon wil oplaten. Dr. Vennema en Vietnam Mijnheer, Naar aanleiding van uw verslag er de dia-avond van dr. Alje Ven- ema in de TH te Delft, wilde ik larne enige opmerkingen maken. De avond schijnt niet erg interes ts geweest te zijn. Als ik let op de erveelde gezichten van enkele toe- oorders. Zou dit komen omdat de leesten dit verhaal reeds zo vaak heb- en gehoord? De grote Amerikaanse imperialisti- he moordenaar: Hué, My Lai. „Hué door de Amerikanen kapot gescho- a, nadat de Viet Cong het had verla- a zonder ook maar iets kapot te aken." „De houding van de Ameri- !3nse soldaten in het algemeen is schrikkelijk." „Vietnamezen wor- sn als dieren neergeschoten." 'Hele dorpen weggevaagd." „Viet- am zal blijven vechten voor een be- sr leven." „Kapitalisme of communis me maakt geen versrfiil." „Wel moe- sn we onze medemensen als mede mensen leren beschouwen." Indrukwekkend betoog. Een open- lartige Friese landbouwerszoon. Ik fas alleen stil van het lezen. De Viet 'eng tregt helemaal geen schuld. Ze seft Hué intact gelaten, na „en pas- mnt tienduizenden volksgenoten te ebben afgeslacht". Dit is u waar- ehijnlijk ontgaan heer doctor Al- el??? Was My Lai geen broeinest van de iet Cong, hetgeen de VARA (onver achte getuige) nog gemeend heeft te teten vermelden? Maakten de oude ^nnen daar geen booby-traaps om *mse Amerikaanse soldaten te ver- oorden? Fungeerden zelfs kleine kin aren niet als spion om nadering van ®erikaanse militairen door te geven de Viet Cong? Zelfs de heer K. Sterna van de VARA is bereid om Jte gaan op deze feiten, Alje. Meneer Vennema, hebben Viet Ünh en later Viet Cong niet gemoord Zuid-Vietnam in opdracht van -hroesjtsjef, Mao, en Ho Tsji Minh nS voordat een Amerikaanse soldaat aar voet aan land zette? Amerikaanse imperialisten en moor- ®aars vochten ook in 1944 en 1945 1 Nederland tegen Duitsland om te "ten, dat Alje Vennema naar Ca- a kon emigreren. Die Amerikaanse mperialisten liggen nu begraven op «rgraten in Limburg. Jongens van 3 en 20 jaar in de bloei van hun ten. Als ze hun leven niet hadden fseven, dan had vader Alje en zoon terschijnlijk ergens in Polen of Rus- gestaan met een schop in de ar>d om de Masurische of Pripetmoe- Wsen te draineren als „Einsatz im Dsten". Deze doden klagen u aan meneer "je, openhartige Friese boerenarbei- ttszoon, die carrière heeft gemaakt J Canada! blijf, als genaturaliseerd Jnadees liever in Canada of Enge rd. We hebben nl. in Nederland ge- tel verkapte communisten om de an- "Amerikaanse hetze te verzorgen, lenhartige Friese booerenlandarbei- erszoon' C. c. Michon, 's-Gravenzande In het slop Over deze opmerking begon Kirsten na te denken. „De laatste tijd lees ik allerlei artikelen en zie ik tv-reportages over de eenzaamheid van vele bejaarden, en de klacht dat ze zich niet nuttig kunnen maken. Je hoort dan dikwijls: We voelen ons uitgerangeerd, we zitten in het slop, we kunnen niets meer doen. En de gehuwde werkende vrouwen hebben de laatste tijd ook veel be langstelling. Toen dacht ik: het moet mogelijk zijn in elke stad, of elk dorp, een groep bejaarden te vinden die tussen de middag een of meer kinderen willen ontvangen om ze hun brood te laten opeten, ze eon glas melk te geven, en ze daarna weer veilig naar school te sturen. Veel scholen bieden geen mogelijk heid om over te blijven, maar ook al kan dat, dan lijkt me het nog fijn als kinderen ergens thuis kunnen komen. Ze hoeven tussen de middag niet op straat te lopen; en ik stel me voor dat als je de hele dag op school zit, je in de middagpauze toch graag even weggaat. Bovendien wordt wel gezegd dat we de jeugd en de bejaarden met elkaar in contact moeten brengen. Het is niet goed dat een kind alleen maar in een klein gezin opgroeit. En opa of oma wonen vaak te ver uit de buurt. In Rusland bijvoorbeeld groeien de kinderen in een groot ge zinsverband op: ze worden opgevoed door de oma's, omdat de moeders werken. Adopteren Er zullen natuurlijk bejaarden zijn die niet voor het plan voelen, of niet vitaal genoeg zijn. Dat geeft ook niet; als er maar een aantal zijn 'die willen meewerken. Bejaarden, die wel eens weg willen of het te druk vinden om elke dag een kind in de middagpauze op te vangen, kunnen bij voorbeeld ook een combinatie vormen met andere bejaarden, zodat ze elkaar kunnen aflossen. Iemand die zich niet vitaal genoeg voelt om een druk kind te ontvangen, moet een rustig kind kun nen krijgen. Maatschappelijke organisaties, of moeders die niet werken maar wel af en toe wat tijd over hebben, zouden dit kunnen organiseren. In Den Haag is een vereniging, die bejaarden adopteert. Een woordvoerder van de ze organisatie zei me dat bejaarden- verenigingen dus omgekeerd ook kinderen zouden kunnen adopte ren. Nu hoeven de bejaarden, die zich hiervoor inzetten, dat natuurlijk niet voor niets te doen. De moeders die werken verdienen geld en behoren een vergoeding te geven." Hoe komt het dat de gehuwde wer kende vrouw de laatste tijd zoveel publiciteit krijgt? Kirsten Emous: „Er zijn een hele boel oorzaken. Steeds meer gehuwde vrouwen willen buitenshuis werken. Door de mechanisatie van de huishouding, de comfortabele flats, zijn de huisvrouwen meestal om twaalf uur 's morgens gereed met het werk in huis." Mondig zijn „Veel vrouwen willen ook creatief zijn, bezig zijn in de maatschappij, hun talenten ontplooien en contact houden met de wereld buiten het ge zin. Je hoort dikwijls: Ik hou dolveel van mijn man en kinderen, maar ik wil meer doen dan thuis werken. De vrouwen willen ook mondig zijn. Voor het huwelijk waren ze zelfstan dig, en verdienden ze geld. Als ze Collega Kirsten, altijd druk ezig voor onze krant om te in- vtmeren over de wereld van de unst, interesseert zich voor de roblemen van de werkende ioeders. Ze heeft nu een idee, mrmee ze deze categorie rouwen denkt te kunnen helpen, n tevens bejaarden die zich tnzaam voelen. Kirsten: „Een I an als een mes dat van twee anten snijdt." Jk kan niet onderzoeken of et plan levensvatbaar is, daar eb ik geen tijd voor: ik heb lijn werk dat me in beslag eemt. Wel kan ik het aan de aers voorleggen en hopen dat er tacties komen." Wat houdt Kirstens plan in? laterdag was ïk bij een ken- «je van me die twee jonge KIRSTEN EMOUS: Een mes dat van twee kanten snijdt'* kinderen heeft. Ze zei: Ik wil dolgraag werken, want onze flat is zó opgeruimd. Ik kan ook ge noeg banen krijgen, maar de middagpauze is het probleem. Mijn zesjarig dochtertje kan op school niet overblijven tussen de middag, dus kan ik niet weg." getrouwd zijn willen ze de hand niet ophouden, maar ook financieel mon dig blijven. Het materiële motief speelt trou wens een grote rol. Ze willen vaak bijverdienen voor een auto of een ijskast. Hoewel Nederland, mèt Noorwe gen, in het .EEG-gebied nog het kleinste aantal gehuwde werkende vrouwen heeft, is er toch ook in ons land een onjwikkeling in die richting die niet is tegen te houden. Zeker niet met deze krankzinnig hoge hu ren Nu kun je tegen deze ontwikkeling I of- eryoor zijn, maar het probleem van de werkende moeder die haar kinderen in de middagpauze een thuis wil geven, en het feit dat mis schien sommige bejaarden graag kin deren willen opvangen, blijft." Iets normaals Kirsten ziet de buitenshuis werkende moeder als iets nor maals. „Ik heb een moeder, die haar hele leven in het onderwijs is blijven werken. Ik heb dat nooit als bezwaarlijk ervaren. Oost-Duitsland wil betrekkingen met West Ze heeft al een reactie op haar idee. Desgevraagd zei een func tionaris van de Federatie Be jaardenzorg: „Ik vind het een mogelijkheid om vele bejaarden een tijdbesteding te geven. Ik weet niet hoe het zal uitpakken, maar het is interessant genoeg om erover na te denken." Kirsten: „Ik verwacht echt wel reacties van bejaarden die zeg gen: Waar kom je nu mee aan; ik ben nu uit de kinderen en Maar ik wil dit idee gewoon ter tafel leggen en de reacties af wachten. Misschien is het een goed plan." (Lezers, die willen reageren moeten schrijven aan: Kirsten Emous. redactie Het Kwartet, Witte de Withstraat 25, Rot terdam) OOST-BERLIJN Het Oostduitse parlement heeft in een resolutie ver klaard, dat de Oostduitse democra tische republiek betrekkingen met de Westduitse federale republiek wil aanknopen op basis van vreedzame coëxistentie, en dat die betrekkingen gewaarborgd moeten worden door in ternationale overeenkomsten. Een regeringswoordvoerder in Bonn heeft verklaard dat West-Duitsland te zijner tijd zal ant woorden op de voorstellen van Ul- bricht. De arts mevrouw M. E. G. Assel- berg was in 1965 en 1966 in de func- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Partij van de Arbeid heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend dat een verdubbeling van de opbrengst van de successie- en schenkingsrechten beoogt. Bij aanvaarding van het wetsvoorstel zal de extra belasting- bate ongeveer 230 miljoen gulden be dragen. De indieners van het wetsontwerp, de PvdA-voorzitter dr. A. Von deling en de fractievoorzitter van de partij in de Tweede Kamer drs. J. M. den Uyl noemen drie redenen, die tot deze wijziging aanleiding hebben ge geven: butgettaire. het levert de schatkist ongeveer 230 miljoen gul den op; conjuncturele of sociale over wegingen. de vermogensverhou dingen moeten in ons land worden verbeterd. De mening dat de vermogens- verdleing onrechtvaardig is leeft thans onder het overgrote deel van het Nederlandse volk, aldus het wetsontwerp, hetgeen ondermeer blijkt uit de rapporten van de Groep van Achttien, waar dit zelfde punt wordt aangesneden. Volgens de bijlage van de miljoe nennota 1970 is de vermogensverde ling sinds 1951 verslechterd. Dit is een bewijs dat het beleid op dit ge bied ontoereikend is geweest. In een toelichting zei de heer Den Uyl dat bij de behandeling in de Tweede Kamer het niet is uitgesloten dat de regering het onaanvaardbaar over de voorstellen zal uitspreken. ..Met name", aldus de heer Den Uyl, ..gezien de standpunten in de confes sionele partijen, die hierover zeer verschillend denken." uenajes op oevroren waier.... een sfeervolle winterse voor grond. Dit tafereel zou menig ondanks de kou, tot in- (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het vraagstuk van de bevoordeling van georganiseerde werknemers boven ongeorganiseer den, dat enige jaren geleden grote beroering veroorzaakte (met name in de industriële bedrijfstakken), gaat bij de komende cao-onderhandelingen op nieuw een belangrijke rol spelen. De voorzitters van de drie vak centrales en van de aangesloten vak bonden hebben gisteren namelijk be sloten eisen in die richting op de prio riteitenlijst te zetten. De vakvereniging zal de werkgevers een centrale regeling voorstellen, waarbij de scholing en vorming van ondernemingsraadsleden mede wor den gefinancierd door het bedrijfsle ven. Verder zullen de meeste vakbon den de eis stellen dat georganiseerde werknemers worden bevoordeeld bo ven hun ongeorganiseerde collega's, waarbij met name wordt gedacht aan extra pensioenuitkeringen, zoals die onlangs al zijn gedaan in de metaal industrie. De vakbonden zijn vrij om ook an dere uitkeringssystemen overeen te komen. Over de hoogte van even tuele extra uitkaringen zijn geen uit spraken gedaan. Deze kwestie kan bij diverse onderhandelingen een breek punt worden, zoals in de metaalnij verheid inmiddels al het geval Is. De situatie, dat ongeorganiseerde werknemers volledig meeprofiteren van het werk der vakbonden zonder dat ze er een cent (contributie) voor betalen, is al heel lang een doorn in het oog van de vakbeweging. (Van onze radio- en TV-redactie) HILVERSUM -De NOS komt net het jaar uit met „Floris" en het na-programma, dat op zondag 28 de cember laat zien hoe de serie tot stand kwam en waarin ook een frag ment is opgenomen van de Engelse versie, die binnenkort werkelijk ln Schotland gaat lopen. Op zondag 4 januari wordt een nieuw jeugdfeuilleton gepresenteerd, en wel de uit 13 delen bestaande serie ..Catweazle". een produktie van de commerciële tv in Londen, die de Nederlandse titel ..De tovenaar van Saburak" kreeg. Voor ons geen te dure na-synchronisatie, maar Neder landse ondertiteling. (Van een medewerker) DEN HAAG Nadat op 14 februari een beroep op de Kroon was gedaan tegen een door staatssecretaris Kruisinga ver leende toestemming om het wa ter in enige pompstations om Utrecht te gaan fluorideren, zijn opnieuw drie beroepen tegen fluoridering van drinkwater in behandeling geweest bij de Raad van State. Het waren bezwaarschriften van inwoners van Arnhem, Kampen en 's-Hertogenbosch. De bekende Arnhemse medicus mevrouw Tine Kaayk herinnerde er aan hoe de getuige-deskundige prof. Backer Dirks op 13 september 1952 in het Tijdschrift voor Geneeskunde nog verklaarde: „De grote stijging van de cariëspreventie in de afgelo pen eeuwen moet worden gezocht in het complexe gebeuren, dat men civilisatie noemt, maar niet in een lager fluorgehalte van water of voed sel." De medicus kon het hier wel mee eens zijn. Fluor is niet het genees middel tegen tandbederf. Een ge zonde voeding met volkorenbrood en een sterke beperking van het suiker- gebruik voorkomt cariës. Bezwaren Fluor is een cumulatief vergift, dus een stof, die niet geheel wordt uitgescheiden, maar zich in het lichaam opstapelt. Een reeks van me dische bezwaren werd opgesomd, zo als een afremming in de groei van levende cellen, geringere weerstand tegen infecties, nieroatiënten lopen gevaar, enz. Hieruit concludeerde dr. Tine Kaayk. dat fluoridering j voor de gezondheid niet ongevaarlijk I is. j Mr. F. H. Cannegieter achtte de zienswijze van de staatssecretaris in 1 strijd met het Europese verdrag tot bescherming van de rechten van de mens; in strijd met de wet op de Ge neesmiddelenvoorziening en in strijd met de waterleidingwet. Tiel tie van bacterioloog werkzaam in het streekziekenhuis in Tiel, destijds „proefgemeente" voor gefluorideerd drinkwater. Bij haar bacteriologisch onderzoek kwam zij tot de ontdek king. dat niet op andere wijze te verklaren verschijnselen bij de bac- lerieflora van patiënten door het ge bruik van natrium fluoride moesten zijn veroorzaakt. Haar conclusie was: Fluorideren van drinkwater is zeer gevaarlijk. Mr. L. J. F. J. Baudoin uit 's-Her togenbosch beriep zich op artikel 436 van het wetboek van strafrecht, dat verbiedt het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst, alsmede op ar tikel 284: het misdrijf van dwang. „De overheid steunt op geen enkele rechtsgrondslag om mij te bescher- j men en daartoe fluor in mijn drink water te doen", aldus deze jurist Mr. F. Goudsmit, die optrad voor de staatssecretaris, wenste de bewe ringen van mr. Baudoin zonder meer te seponeren. Voorts vond hij, dat de verantwoordelijkheid voor de fluori dering van het drinkwater in de eerste plaats bij de gemeenten be rust. Gemeenten De staatssecretaris doet dan ook niet anders dan te constateren of de gevolgde procedure juist is geweest en of er bij gemeenten en waterlei dingbedrijven juist is gehandeld. Is dit gedaan dan stelt de staatssecre taris slechts vast, dat er niet in strijd met het algemeen belang is gehan deld en wordt de goedkeuring gege ven. Hierop interrumpeerde de voor zitter, dr. Beel, dat volgens dc ge meentewet, een raadsbesluit, dat goedkeuring van de minister vereist, daarom nog geen goed besluit be hoeft te zijn, wat mr. Goudsmit moest toegeven. (Van een verslaggeefster) AMSTERDAM Op 15 januari 1970 start een nieuwe mogelijkheid voor moeders om buitenshuis te gaan werken. Dan begint een groot bureau van uitzendkrachten in Amsterdam met een oppas-centrale voor zijn uit zendkrachten. De mogelijkheid be staat dat bij voldoende belangstelling ook in andere plaatsen deze service verleend zal worden. De centrale vangt schoolgaan de kinderen op van twaalf tot twee uur, na vier uur, "s woensdags middags en in de schoolvakanties. Zo'n oppas stelt een moeder in de ge legenheid een dagtaak te vervullen. Het bureau zoekt naar jonge moe ders, die zelf door jonge kinderen aan huis gebonden zijn. Zijn zij in het be zit van een diploma kinderverzorg ster, kleuterleidster, verpleegster of iets dergelijks, dan hebben zij een streepje vóór. Ook een ouder echt paar, dat graag „opa en oma" wil zijn voor een schoolgaand kind, is geschikt als oppas. Selectie Het bureau selecteert de gast-gezin- nen. De moeder kan kennis gaan ma ken en kijken of het gezin haar be valt. Het uitzendbureau betaalt het gast-gezin, per opgepast uur. Van het loon van de uitzendkrach ten wordt iets ingehouden. Het kind krijgt daarvoor echter een maaltijd in het gastgezin. Uitzendkrachten met één lichame lijk en geestelijk gezond kind kun nen van deze service gebruik maken. Ook twee kinderen kan nog, dan moet tenminste één de kleuter- of de lagere school bezoeken. De vergoe ding voor het gastgezin bedraagt mi nimum 1,25, maximum 4 per uur. Het maximum aantal kinderen dat zo'n gastgezin mag opnemen, is vier. HONGKONG China heeft giste ren drie Britse militairen en een Britse secretaresse vrijgelaten, die zaterdag vermist werden op een zeil tocht. Zij waren met hun jacht uit Hong kong vertrokken. Vermoed wordt, dat zij in Chinese territoriale wateren verzeild zijn geraakt en dat hun jacht toen is opgebracht. Na hun verdwijning hadden Britse mijnenvegers en hefschroefvliegtui- gen intensief naar het vermiste jacht gezocht. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Op het congres van de PvdA, dat vrijdag 16 en zaterdag 17 januari in Groningen wordt gehou den, verwacht men 600 afgevaardig den van 800 afdelingen. Ondanks een voorbespreking met de afgevaardigden, verwacht het da gelijks bestuur deze tweejdagen een stevige discussie wanneer de resolu ties over de inkomens- en vermogens verdeling aan de orde komen. Zoals bekend, is dit onderwerp eerder op een PvdA-congres besproken. Het ontwerp voor het provinciaal en gemeentelijk program zal evenmin zonder slag of stoot worden aangenomen. In de partij zijn namelijk twee stro mingen: de een wil direct dat de burgemeesters en commissaris der ko ningin rechtstreeks worden gekozen; de ander wenst te wachten tot de grondwetswijziging in 1975 en is te vreden met een aanbeveling van de gemeenteraden of staten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15