POSTS HAAN KRAAIT TÓCH WEER KONING! 5 gulden premie van de Amro Bank AMRO BANK Ba r b ra 's Hello mooi maar oppervlakkig Janssen/Karstens 2de in Antwerpen Economische huurwaarde woningen vastgesteld Incidentrijke Zesdaagse van Amsterdam Piet Liebregts: gooi vedetten eruit... Piet Keizer in 't Oranje? wanneer n daar nog deze maand een Spaarboekje of Spaarrekening (4jz tot 7% rente!) opent. Mosje Temming toch naar DOS 1 sjisjova sportvrouw van 't jaar Everton in het donker WERELDRECORD PAM KILBORN Anderlecht won van Dunfermline GROOTSE MUSICAL IN PREMIÈRE Dé Stoop wil winterpauze &0MD6RDAQ 18 DECEMBER 1969 "AMSTERDAM Vermoeidheid legde het af tegen blijdschap. 'Alle slopende krachtexplosies, alle wurgende spanning en alle op gekropte zenuwen ten spijt, brak de glimlach ontspannen door het gelaat van de keizer. Het montoon draaien, cirkelen en wentelen rond het houten ovaal van de RAI in de vierde versie Amsterdam, 144 dolle uren durende dans, had hem, de heer ser der Zesdaagsen, tenslotte zijn 51ste victorie opgeleverd. Met banddikte, op punten, ondanks openlijke rebellie tegen de wrede wieier despoot. Maar toch, Peter Post glunderende, ik ben tevreden" mocht dan overtui gd klinken, de meest fervente fan an de rijzige Amstelvener zal moei- jk kunnen ontkennen, dat Kurt yths met veel bombarie aangekon- igde vierde editie van de Amster- amse Zesdaagse zich kenmerkte oor een groter deel show dan echte nvervalste sport. 9 Irriterend Natuurlijk, een zesdaagse is door jaren heen een sappige emulsie an fietsen en spektakel. Van soepel edaleren en synthetisch klatergoud, [aar het lag er deze maal te dik op. et door speakerman Peter Knegtjans ■groeten van begunstigers, het tot den treure noemen van firma's die shampoo, sigaren en frisdranken oen, werkte tè irriterend. De Zesdaagse van Amsterdam mag an, om met Kurt Vyth te spreken, nancieel een éclatant succes zijn ge- lorden, dat was het qua sport zeker iet. Vyths wielercircus kenmerkte ch voortdurend door incidenten, ras ook tè vaak in opspraak. Daar as om te beginnen de affaire met Wem II. De zaak van de reclame- icots was nog maar net de wereld it, toen het incident Duyndam-Eu- m zich voor deed. Hoe het ook zij, osts schuld of niet, het koppel stap- doodgemoedereerd van de piste verdween naar huis. Met als atste woord van Leo Duyndam: Nooit, nooit, rijd ik nog een Daarna slaat Wolfgang Schulze iter grimmig met een geweer over t schouder rondrijdend, Rini Wagt- ans met een welgemikte vuistslag et ziekenhuis in. Allemaal inciden- es die met sport weinig te maken löien. Incidenten ook die Posts V.re zegepraal tot een tweederangs Eïjraal devalueerden. Leo Duyn- éadaarover: „Post zal weinig vol- tbxmg aan zijn triomf beleven, bslotte stapten wij af, en kan hij wit zeggen dat hij de sterkste was." Spanning Peter Post-Romain DeLoof stonden steravond om kwart voor tien toen laatste jachten begonnen gelijk et Klaus Bugdahl-Dieter Kemper, te Westduitsers hadden evenwel een mzienlijke achterstand op punten. ost-DeLoof hadden er dus alleen voor te zorgen dat de rivalen een ronde meer konden pakken. Terwijl de wijzers van de klok ingzaam de weg naar het 144ste uur ol tikten, beleefde Amsterdam dan indelijk die spanning die de esdaagse tot iets adembenemends an maken. Want Bugdahl-Kemper DEN HAAG Een contractspeler Be in eeri vertegenwoordigend elftal en officiële waarschuwing krijgt of an het veld wordt gezonden, zal in e toekomst slechts voor dat verte- enwoordigend elftal worden (schorst en niet meer voor zijn ver- Biging. Dit besluit heeft de KNVB deze eek in principe genomen. Op de erstvolgende bondsvergadering zal et ter goedkeuring worden voorge- •gd. Dit opent meteen de mogelijkheid at de affaire Piet Keizer wordt op- elost. Inmiddels heeft de A.iacied IVB-secretaris/penningmeester Hen Burgwal telefonisch medegedeeld at hij zich naar aanleiding van dit ^wijzigde strafregelement weer «schikbaar stelt voor het Neder- ands elftal. Erhard Keiler snel op 500 m BOEDAPEST De Westduitse printer Erhard Keiler heeft tydens a'ernationale schaatswedstrijden in toedapest de 500 meter gewonnen in beste seizoentijd, 39,5 seconden. Keiler bleef daarmee slechts drie- Bnde seconde verwijderd van het «reldrecord, dat de aankomende jndarts deelt met de Japanner eiichi Suzuki en de Rus Anatoli ^Pesjkin. „Ik had hoogstens op een ld van 40,4 seconden durven hopen", ^klaarde de verheugde Keiler na in prestatie, „maar de baan was zo Ded, dat ik haast vanzelf ging". Zijn Bdgenoot Gerhard Zimmerman ein dde in 41,6 seconden als tweede, °or de Rus Sviridov (42,2). Bij de dames zegevierde de Russin •alina Nefedova op de 500 meter in 7'3 seconden. Tweede werd haar sndgenote Boentoeskina (47,5). De WO meter leverde eveneens een v®rwinning op voor Nefedova in 2 ■nnuten en 31,7 seconden. learnt Nederlandse militaire basketbal en neeft in een wedstrijd om de zeven- iuu.iachtst® plaats van het tornooi in r»wau gewonnen van West-Dultsland. De was 75—58, De andere uitslagen S»ï,u Griekenland Frankrijk 95—71, - Canad. 110—72 door GER STOLK beseften dat er gekoerst, keihard ge buffeld moest worden, om nog een kans te maken. Het gat dat zij l^eer op keer sloegen werd echter nooit meer dan een kwart ronde want Pe ter Post, de adelaar van de winterba- nen, met zijn 36 jaar nog immer een heel grote, sleurde de kloof keer op keer dicht. De pedalen geselend, dicht, angstig dicht langs de piste sturend. Post-Deloof haalden het. Niet de Wedstduitsers, maar het Ne derlands-Belgische koningskoppel, greep tenslotte de hoogste eer. Daarom glimlachte Peter Post na afloop. Terecht, want ondanks alle incidenten, ondanks alle rumoer en roddels toonde Post opnieuw aan, de allergrootste baanrenner te zijn die Europa momenteel kent. 6 Wrevel En dat juist is de kwaal waaraan de Zesdaagse anno 1969 leidt. Eén man maakt er de dienst uit. Eén man heeft het voor het zeggen. En dat wekt wrevel. Bij de toeschouwers en bij de renners. De meesten van hen durven daar niet openblijk voor uit te komen, zijn bevreesd voor re presaillemaatregelen envoor het bundelen der krachten van Peter Post en Patrick Sercu. Want zoals de zaken zich nu laten aanzien is er maar één renner die straks wanneer de keizer afstand van zijn troon zal doen, in aanmerking komt voor de successierechten. Patrick Sercu. Maar dat kan nog jaren duren. De toenaderingspogingen van Post om mèt Sercu te gaan rijden, worden in de wereld van de Zesdaagse dan ook met angst om het hart gadegesla gen. Want wanneer dat het geval wordt, zal het net als in de glorietijd van Gerrit Schulte, le fou pédalant zijn. Sercu, de jongere zal zich af beulen voor de routinier Peter Post, die eens hetzelfde voor Schulte deed. De Zesdaagse anno 1969 lijkt ziek, zwaar ziek. „Er is", zegt Vyths rech terhand, Piet Liebrechts, daarover, „maar één remedie. Gooi net als in 1939 al die vedetten er uit. Dan krij gen de jongeren een kans. Binnen enkele jaren hebben we dan weer een Europees rennersveld, dat open strijd garandeert." Pas dan zal de Zésdaagse van zijn ziektekiem ver lost zijn. En op waarschuwende toon „Anders vrees ik het allerergste...." Eindstand: 1. Peter Post-fftomain Deloof (Nederland/België) 436 punten, 2. Klaus Bugdahl/Dieter Kemper (W-Duitsl.) 180. Op vijf ronden: 3. Gerard Koel/Piet de Wit (Nederland) 372, 4. Harm Ottenbros/Sigi Renz (Nederland-W. Duitsl.) 225. Op zes ronden: 5. Graham Gilmore/Bill Lawrie (Australië) 285. Op elf ron den: 6. Horst Oldenburg/Lijn Loè- vesijn (West-Duits.-Nederland) 327. Op dertien ronden: 7. Wolfgang Schulze/Harry Jansen (W-Duitsl-Ne- derland) 274, Op twee en twintig ron den: 8. Jiri Daler/Louis Pfenninger (Tsjechoslowakije/Zwitserland) 251. Op zeven en twintig ronden: 9. Albert van Midden/Piet van der Lans (Ne derland) 386. Bij een eerste inleg van minimaal f 10.- AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Het winnende koppel Hoe kan het andersPost-Deloof. UTRECHT. 156 dec. Mosje Tem ming, de voorhoedespeler van HVC, is voor de rest van het seizoen uitge leend aan DOS. Temming heeft, voordat hij bij HVC kwam, gespeeld bij onder meer DWS en Feijenoord. Temming zette zijn eerste schreden op het groene veld bijDOS. rri MOSKOU De wereldrecord houdster kogelstoten Nadesja Tsjisjo- va- is door journalisten uit Eropa, Azië en Amerika, die deelnamen aan een door het Russische persbureau „Tass" uitgeschreven enquête, geko zen tot sportvrouw van het jaar. De Russin bracht in september tij dens de Europese atletiekkampi- oenschappen in Athene het wereldre cord op 20,43 meter, nadat zij eerst het record van de Oostduitse Margit- ta Gummel (20.10 meter) al had geë venaard. Nadesja Tsjisjova kreeg 109 punten, 43 meer dan de wereldkam pioene kunstrijden Gabrièle Seyfert (Oost-Duitsland), die tweede werd. De Westduitse discuswerpster Liesel Westermann, die in het afgelo pen seizoen haar eigen wereldrecord twee keer verbeterde en het uitein delijk op 63.96 meter bracht, eindigde als derde met 62 punten. De ranglijst ziet er verder als volgt uit: 4. Debbie Meyer, VS (zwemmen) 58 punten, 5. Liesel Prokop, Oosten rijk (atletiek) 43, 6. Karin Bolzer Oost-Duitsland (atletielc) 37, Nicole Duclos, Frankrijk (atletiek) 36, 8. Ann Jones, Engeland (tennis) en Ger- trud Gabl, Oostenrijk (ski) 31, 10. Ge- briele Wetzko, Oost-Duitsland (zwemmen)25. ANTWERPEN In het Antwerpse sportpaleis is gisteren het Neder landse duo Jan Janssen-Gerben Karstens als tweede geëindigd in een wedstrijd a l'Americaine over 80 ron den. Winnaar werd het Belgische paar TijdgatDaelemans. LONDEN Everton raakte giste ren de leiderspositie in de eerste di visie van de Engelse league op een nogal merkwaardige wijze kwijt. Toen er een half uur in de wedstrijd tegen Tottenham Hotspur gespeeld was (zonder dat er doelpunten waren gevallen) weigerden de lampen op het terrein van de Spurs opeens alle dienst. Toen na drie kwartier de elektrici teitsstoornis niet was opgeheven werd de wedstrijd als gestaakt beschouwd. Omdat Leeds United met ruim verschil (41) van West Ham United won, heeft Leeds nu met twee wedstrijden meer gespeeld een punt voorsprong op Everton. In de derby tussen Manchester Ci ty en Manchester United voor de hal ve finales van het tornooi om de Lea gue cup, eindigde onbeslist 2—2. Het was de tweede wedstrijd tussen beide clubs. De city had de eerste ontmoe ting met 2—1 gewonnen. Zodat deze club zich voor de finale die op 7 maart op Wembley wordt gespeeld plaatste. West Bromwich Albion be reikte de eindstrijd al eerder. MELBOURNE De Australische Pamela Kilhorn heeft in Melbourne het wereldrecord op de 200 meter hor den gebracht op 25,8 seconden. De 30-jarige atlete was sinds 9 no vember reeds met 26,0 seconden in het bezit van het record. Na afloop zei ze tot journalisten: „Ik was zo moe, dat ik bijna voor de finish was gevallen." DEN HAAG Voor de in- komstenbelasting en de premie heffing over 1969 gelden met betrekking tot de vaststelling van de economische huurwaar de van eigen woningen en de afschrijving daarover de volgen de normen: De huurwaarde van woningen in de vrije sector wordt gesteld op 170 procent van de huurwaarde, die geldt voor de personele belasting 1969/1970. Voor de vaststelling van de huur waarde van premiewoningen gelden de volgende percentages: woningen gereedgekomen in 1963 of eerder 130 procent van de huurwaarde personele belasting 1969/1970, in 1964 140 pet., 1965 150 pet., 1966 en 1967 155 pet., 1968 160 pet. en in 1969 170 pet. De huurwaarde van woningen (ge reedgekomen voor 5 mei 1945) kan in het algemeen worden gesteld op 130 procent van de huurwaarde personele belasting 1969/1970. Voor de volgende categorieën van oudbouwwoningen gelden echter af- BRUSSEL In een wedstrijd tel lend voor de achtste finales van het Runners-Up cup tornooi heeft Ander lecht gisterenavond in Brussel met 10 gewonnen van de Schotse club Dunfermline. Het enige doelpunt werd voor rust gemaakt door De- vrindt. In Newcastle hebben de Engelse clubs Newcastle United, dat beker houder is en Southampton gelijk gespeeld (00), in hun eerste treffen van de achtste finales van het Run ners UP cup-tornooi. Er waren 38.000 toeschouwers. Het Schotse Kilmarnock en Dyna mo Bacau uit Roemenië hebben el kaar in de eerste ontmoeting voor de achtste finale in evenwicht gehou den: 11. Na een doelpuntloze eerste helft scoorden Mathie voor de Schot ten en Baluta voor ÏDynamo. Rouen en Arsenal speelden woensdagavond te Rouen de eerste wedstrijd voor de derde ronde gelijk: 00. Er waren twaalfduizend toeschouwer». wijkende percentages, aldus het mi nisterie van financiën: a. 105 procent voor woningen, ge reedgekomen voor 1 januari 1921, waarvan de huurwaarde op 31 de cember 1965 afhankelijk van de gemeenteklasse minder bedroeg dan 900, 840 of 720 per jaar. b. 125 procent voor woningen, ge reedgekomen na 1 januari 1921, doch voor 5 mei 1945, waarvan de huur waarde op 31 december 1965 af hankelijk van de gemeenteklasse minder bedroeg dan ƒ900, ƒ840 of 720 per jaar. c. 140 procent voor woningen, ge reedgekomen na 1 januari 1921 doch voor 5 mei 1945, waarvan de huur waarde op 31 december 1965 af hankelijk van de gemeenteklasse niet meer bedroeg dan 1.620, 1500 of 1.320 per jaar. Voorlopig kunnen voor de heffing van de loonbelasting en premie AOW/AWW in 1970 de hiervoor ver melde normen eveneens worden ge hanteerd, behalve voor de oudbouw woningen vermeld onder a. en c„ waarvoor de percentages 110, respec tievelijk 145 bedragen. ROTTERDAM Zowel in Rotterdam als Den Haag is gisteravond tijdens een feeste lijke galapremière onder auspi ciën van de Nederlandse Hart stichting de filmversie van de Amerikaanse musical „Hello Dolly" in Nederland geïntrodu ceerd. Vaak moet men in ons land lang wachten om een film van internationale allure te kun nen zien, dat is bij „Hello Dolly" gelukkig niet het geval want de wereldpremière vond precies één dag eerder plaats in het Rivoli Theater te New York. Toch zijn de avonturen van koppe laarster Dolly in Amerika en Enge land al overbekend. Januari 1964 ging de musical op Broadway in première en heeft sindsdien bijzonder suc cesvol gelopen. Om redenen waar we later nog op terug willen komen heeft „Hello Dolly" nooit vaste greep op het Europese vasteland kunnen krijgen, slechts één liedje is tot alle windstre ken doorgedrongen door de jazz-vete- raan Louis Armstrong. Enfin, dank zij het machtige me dium dat film heet kan men alom ter wereld alsnog kennis maken met Dolly, dat dit zes jaar later gebeurt is in wezen niet belangrijk want de „stQry" van deze musical is tijdloos en daarbij heeft men op het moment maar één ster in Amerika die de rol van Dolly feilloos kan vertolken en dat is natuurlijk Barbra Sreisand, na haar filmsucces in „Funny girl" zo'n beetje de best betaalde zangeres ter wereld. Nu we het toch over „Funny girl" hebben, deze musical is net bezig haar roulerfient in de grote steden te beëindigen, de liefhebbers van dit genre film (en dat zijn er blijkens de cijfers erg veel) vinden in „Hello Dolly" dus een waardige opvolger, want hoe men het ook wendt of keert, „Hello Dolly" is een fascine rende film die absoluut tussen de grote kassuccessen thuis hoort. Een kassucces is uiteraard iets anders dan een artistiek succes, wanneer men een musical zuiver en alleen om zijn inhoud en zeggingskracht moet be oordelen blijft er niet zo erg veel over, bij filmmusicals speelt maar een ding, en dat is of zij het grote publiek „pakken", dat was duidelijk het geval bij „West Side Story", „My fair lady", „Sound of music" (sic) en „Funny Girl". Daarentegen vielen „Olivier" en „Sweet charity" min of meer bij het grote publiek, waarschijnlijk omdat de liedjes daar in weinig zeggingskracht hadden en verder juist dèt misten wat in de de Barbra Streisand is de zingende en dansende ster van de super musical „Hello Dolly". showbusiness niet te omschrijven valt. Speklakelstuk Wij waren eerlijk gezegd niet zo vreselijk enthousiast over „Funny girl", toch heeft die film als een trein gelopen, zodat we geen enkele voorspelling wagen over „Hello Dol ly". Zoals we al zeiden het is een opmerkelijk spektakelstuk, kosten noch moeite zijn gespaard (insiders fluisteren al over de duurste film die ooit gemaakt is), wij zijn daarom al tijd een beetje huiverig als we zo'n vreselijk duur ding „objectief' moe ten gaan bekijken, terwijl buiten bij wijze van spreke de „gewone toeschouwer van het avondje uit" al staat te trappelen van ongeduld om zijn of haar Bart>ra te mogen aanschouwen. Puntsgewijs kritiek geven op de di verse facetten van deze musical heeft dan ook weinig zin, wij kunnen al leen maar zeggen dat we Barbra een jofele meld vinden die goed kan acte ren en nog beter kan zingen, dat zij moedig terzijde wordt gestaan door Walter Matthau (beslist geen zanger) en de jonge Engelsman Michael Crawford (bekend uit „The Knack"). Er zijn door de cameralieden bij zonder mooie plaatjes geschoten, met als hoogtepunten „Before the parade" en de sequence in het restaurant Al le balletten kloppen tot in de puntjes, schrijver-producer Ernest Lehman zorgt ervoor dat er geen moment een hapering in de handeling komt, daar bij uitstekend geholpen door regis seur Gene Kelly de zanger-danser) en ook de aankleding en de de corschildering is optima forma en toch, en toch mis je in een dergelijke film iets dat je een „thrill" bezorgt. Wij bedoelen, het is allemaal tè mooi, geeneens te zoet, maar tè schit terend, de armoede van de twee een voudige jongens die een dagje naar New York komen is bij voorbeeld geen échte armoede, het oorspronke lijke verdriet van Dolly is geen echt verdriet, maar ja, daar is het kenne lijk een musical voor. Een stralende Barbra Streisand samen met Louis Armstrong bij de wereldpremière van „Hello Dolly" in New York. gaan zien. Daarbij zijn wij teveel be gaan met het medium film om niet te hopen dat veel mensen naar deze kleurrijke, levensgrote cineramabeel- den gaan kijken, toch adviseren wij om de vijf, zes, zeven gulden niet te gauw uit uw portemonnaie te halen, of om met een welbekend cliché te eindigen: alleen de musical-liefheb bers zullen zich goed amuseren, de rest zal door gemis aan ook maar enige diepte (karakters, weet u wel) het gelaat gapend terzijde leggen. Bent u een liefhebber? Vanaf vandaag in 50 grote Ameri kaanse steden, 28 andere landen en ook in Rcmbrandtpleintheatcr te Amsterdam, Asta - Den Haag en Ci nerama - Rotterdam. Joris Boddaert Nieuwsgierig Met ons filmhart en ook door nieuwsgierigheid gedreven (hoe het allemaal afloopt) hebben wij het alle maal beheerst aangekeken, de meeste liedjes zeiden ons erg weinig, maar dat zal ongetwijfeld niemand weer houden om deze zoveelste musical te Betaald voetbal AMSTERDAM De heer Dé Stoop, voorzitter van de Amster damse crcdivisi' club DWS. heeft de KNVB voorgesteld te komen tot een winterpauze van enkele weken rond kerstmis en nieuwjaar. Nu het Nederlands elftal zich niet geplaatst heeft voor Mexico, en de competitie al zo vroeg is begonnen, kunnen we de competitie best een paar weken stilleggen. Er is in mei 1970 tijd genoeg om competitie wedstrijden te spelen. Naast zakelijke overwegingen (er komt in de winter als het koud is ook weinig publiek) heeft de heer Stoop het belang van de spelers op het oog. „Op de gladde en harde velden is de kans op blessures in deze periode zeer groot, bovendien, indien tot de winterpauze wordt overgegaan, kun nen de spelers de feestdagen in eigen kring doorbrengen." De heer Stoop gaat ook andere clubs voor zijn voorstel, waarbij hij de steun heeft gevraagd van de FBO (federatie van betaald voetbal orga nisaties), interesseren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13