Jubilate concerteerde op hoger niveau PONTIAC VVV-bestuur in Rijnsburg pessimistisch gestemd Commissie geeft regering advies over zedenzaken Blije gezichten, fijne horloges PONTIAC TIJD JUISTE TIJD Residentie-orkest met Debussy als hoogtepunt Gloria Deo gaf kerstconcert Achttien senatoren tegen inflatie correctie Pech Onderw eg Avanti-lid Louwers oogstte succes in Zwolle Promenade-concert uit Leiden voor KRO Schoneveld concerteerde fUV/E IEIDSE COURANT WOENSDAG 17 DECEMBER 1969 (Van onze parlementsredactie) prof actus f 106,— .met datum, 1127,- doublé 1115,— met datum 1135,— goud 1174,- doublé 1115 doublé 169,50 ÖBBf herenhorloge vanal 159,50 LEIDEN Het abonnementscon cert door het Residentie-orkest stond gisteravond onder leiding van Willem van Otterloo. De belangstelling was niet opvallend groot, waaraan de griep en het weer wel schuld zullen hebben gehad. Toch lag het niveau der uitvoeringen hoog genoeg om de aanwezigen volledig gelijk te geven. Rossini's ouverture Guillaume Teil, een op zichzelf interessant stuk, dat aan de oorspronkelijkheid van de componist geen twijfel laat bestaan, klonk niet overal overtuigend: met name de fraaie inleiding voor de cello en de strijkersgroep had pathe tischer kunnen klinken, maar de laatste sectie van de ouverture had vaart en kleur. Met belangstelling zagen we het optreden van de 29-jarige pianist Christoph Eschenbach tegemoet, die de solopartij in Mozarts prachtige concert in C K.V. 467 ging verklan ken. Zijn toucher bleek verrassend genuanceerd te zijn, zijn voordracht aanvankelijk wat stijfjes, maar gaan deweg lyrischer, terwijl op zijn tech niek niets viel aan te merken. In het onovertroffen, romantische andante bereikte Eschenbach een opmerkelij ke zeggingskracht, waarbij die van de orkestbegeleiding iets ten achter bleef. Men zou Eschenbach in een recital moeten horen om zijn gaven geheel te kunnen beoordelen, maar in dit LEIMUIDEN Het gemengde koor „Gloria Deo" gaf gisteravond in het gereformeerde kerkgebouw een kerstconcert met een orkest van tien strijkers afkomstig uit Leiden en organiste mej. Ada v. d. Bent uit Leiderdorp. Het stond onder leiding van dirigent Nico Schrama. Het programma begon met Magni ficat, een moeilijk werk van Auc tor Ignotus. Het werk van W. A. Mozart ..Alma Dei Creatoris" met sopraansolo (mevr. v. d. Meer-Aart- man) en orkest was van hoog ni veau. Ook Jubilate Deo van Orlan do Di Lasso werd zeer gewaardeerd. Mej. Ada v .d. Bent speelde een orgelconcert nr 2 in Bes met orkest van G. F. Handel. Bij „Ich verkiin- dige euch grosze Freude" van Joh. Vierdanck viel de ggede voor dracht op. Tot slot werden nog drie werken gezongen met orkest„Hoe leit dit Kindeke" van Herman Strategier, „Hodie Christus natus est" van Fran cis Poulenc en „Das neugebor'ne Kinderlein" van Buxtehude. optreden wekte hij hoge verwachtin gen. De finale was briljant, maar minder persoonlijk dan de voor dracht van het andante. Van Otter loo had voor het laatste gedeelte van de avond twee werken gekozen uit de sfeer van het Franse impressio nisme, een domein, dat hem bepaald goed ligt- De Gymnopëdies I en III van Satie uit 1887, in 1911 door Debussy voor de toen juist gestichte concertver eniging S. I. M. georkestreerd in een tijd, toen Satie zich allang van deze vroege pianostukjes had gedistan tieerd, deden het naar ons gevoel niet helemaal. De dirigent nam het tempo voor deze aan Apollo gewijde dansen te snel, sommige details, zo als de trombone-stoten op zwakke maatdelen in de middenstemmen, le ken sterk overdreven, maar mis schien is dit aan Debussy's aanwij zingen te danken. Satie bedoelde met zijn muziek een volkomen aandoe ningsloos contrast van vreemde ak koorden te geven, het tegendeel van wat men toen zo in Wagner en diens Parsifal bewonderde. Een hoogtepunt van de avond vormde Debussy's symfonisch ge dicht La mer uit 1905, een der mijl palen van de nieuwere muziekge schiedenis, een evocatie yan onge lofelijke kracht, waarin zich een na tuurgeweld manifesteert dat van elke menselijke ingreep los staat. Van Ot terloo heeft dit visioen op zeer knap pe wijze gerealiseerd, waarbij in de Dialogue du vent et de la mer een opvallende climax werd bereikt. Di rigent en orkest komen voor deze prestatie bewondering en geestdrift toe. DEN HAAG De rechter van de Haagse rechtbank heeft een 42-ja rige inwoner uit Alphen veroordeeld tot 80 gulden boete. De officier had in hoger beroep van het vonnis van de kantonrechter 150 gulden boete geëist. De man had te hard gereden op weg naar Bodegraven, omdat hij bang was te laat in de kerk te ko men. LEIDEN Zaterdagavond 20 de cember zullen het Promenade-Orkest en het Radiokoor onder leiding van Gijsbert Nieuwland en met mede werking van de Alt Aafjes Heynis, in DEN HAAG Minister Polak van justitie heeft in de Eerste Kamer verklaard, dat een commissie is be noemd, die de strafbepalingen op het terrein van de zedelijkheidswetge ving aan een nader onderzoek zal onderwerpen. Aan de hand van het advies van deze commissie zal minis ter Polak een algehele wijziging van de zedelijkheidswetgeving (porno grafie, filmkeuring etc.) voorstellen. De regering streeft voor een snel lere procedure bij adoptie. De pro cedure vergt nu nog ruim negen maanden. Dit is een gevolg van het feit, dat het aantal aanvragen de laatste tijd met bijna 60 procent is gestegen. Uiteindelijk wordt ge streefd naar een acht maanden du rende procedure. Binnenkort zal de bewindsman een nota aan de Tweede Kamer zenden, waarin de rechtsgrond voor het op treden van de Amsterdamse politie tegen Damslapers c.s. nogmaals zal worden verdedigd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft met 39 tegen 18 stemmen de belastingplannen van minister Wit- teveen goedgekeurd. Tegen stemden de Partij van de Arbeid, PSP, CPN en PPR. De enige AR-senator, die tegen de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting zou hel/.en ge stemd, prof dr de Gaay Fortman, kon de stemming niet bijwonen. De ver lenging van de tijdelijke vejhoging van de vermogensbelasting en de handhaving van de vennootschaps belasting kregen wel de steun van de PvdA, PSP, CPN en PPR. Hier stemde alleen de Boerenpartij tegen. LEIDEN Wegens grote belang stelling organiseert de A.N.W.B. ook het komende winterseizoen weer een cursus „Pech Onderweg", in de Lagere Technische School pan de Vyf-Meilaan. De cursus begint op 8 januari. Men kan zich opgeven bij de V.V.V., Steënstraat lb in Leiden. HAZERSWOUDE Theo Lou wers, lid van de Hazerswoudse ta feltennisvereniging „Avanti", mag zich de op één na beste tafeltennis- pupil van ons land noemen. De der tienjarige jongen van de Burge meester Warnaarkade won tijdens de in de Zwolse Stilo Sporthal ge houden achtkamp, vijf van de zeven partijen. Els Vreeburg (14) had zich ge plaatst voor de achtkamp bij de meisjesaspiranten. Dit Avanti-lid won drie van de zeven partijen en moest genoegen nemen met een zes de plaats. HAZERSWOUDE Speeltuin vereniging „Groenendijk" organi seert vrijdag om acht uur in het parochiehuis een kaartavond. IN NIEUWKOOP Vrijwilligers paraat NIEUWKOOP Dezer dagen is de vrijwillige hulp van start gegaan. Ini tiatiefneemster is mevrouw Colijn, Stemstraat 3 (tel. 2226). Er zijn reeds 17 vrijwilligers. Hef spreekt vanzelf, dat een nog veel grotere aanmelding van vrijwil- gers wordt verwacht. samenwerking met de Leidse Volks universiteit voor de KRO-radio een- concert verzorgen dat in twee delen wordt uitgezonden. Het eerste gedeel te van dit concert zendt de KRO uit op zondag 21 december van 11.02 tot 11.55 uur. Het tweede is te beluiste ren op zondag 28 december van 11.02 tot 11.55 uur. De opname vindt plaats in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Uitgevoerd worden: De ouverture „Orfeo ed Euridice" van Christoph Willibald von Gluck; „Che faro senza Euridice", aria uit „Orfeo ed Euri dice" eveneens van C. W. von Gluck; uit „Lenfance du Christ" van Hector Berlioz de ouverture tot het tweede deel en „L'adieu des Bergers la Sainte Familie"; „Les Anges dans les campagnes", Frans Kerstlied; Suite uit „Zémire et Azor" van André Grétry in een bewerking van Thomas Beecham; Van Camille Saint Saën-s „Printemps qui commence", aria uit „Samson et Dalilah"; Gavotte uit „Mignon" van Ambroise Thomas; Franse kerstliederen in een bewer king van Albert de Klerk en „Judex" van Charles Gounod. Het orgel wordt bespeeld door Huub Buurman. Het programma voor zondag 28 december (KRO-rgdio) ziet er als volgt uit: Uit „the Messiah" van G. F. Han del, de Ouverture „O Thou tellest good tidings from Zion", de soliste is Aafje Heynis, en „Pastorale"; samen zang met „Komt allen tesamen", „Nu sijt Wellecome" en „Stille Nacht"; „Sermon" negro spirituel van Mor ton Gould: in een bewerking van Lockwood, de negro spiritual „Shout for joy"; in een bewerking van Arth. Warrell „We wish you a merry Christmas'' en „American Rhapsody'* van Haydn Wood. KATWIJK AAN ZEE Jubi- te", het grote Katwijkse mannen- or, gaf, naar een goede gewoonte jn kerstconcert in de (volle) vimfatorkerkdeze keer echter m het eerst onder Sander van arion. De bas Henk van den inkzijn echtgenote, de alt 'a van Kerkhoff en de orga- ist Jan Welmers werkten aan dit, enkele opzichten, bijzonder goed eslaagd concert mee. Jubilate" heeft nog geer. vier mnden onder de nieuwe directie •zongen. Van Marions, zonder twij 1, sterke invloed moet dus nog erder doorwerken. Ik kan echter eds nu zeggen, dat het zavgpeil aar een hoger niveau opgetrokken Het verschil met vroeger is dui- elijk een klasse. Dit betreft, dacht ik, nog niet ozeer de klank, die, hoewel wel- aidender en meer gecultiveerd, nog liet zo opvallend veranderd is. Haar het forte deed toch, dank zij tic intoming, bepaald prettiger aan tan voorheen. Het wezenlijke verschil met vroe ger Ügt in de nuancering van de dank. in de voordracht, de zegging. Di\was verleden jaar nog niet zo. Jubilate" beschikt nu, in plaats van over twee, over meer sterkte- graden en expressie-mogelijkheden. Hierdoor klonk alles bevrijder en makaler, op een werkelijk artis- ist hoger plan. Het koor toonde dit vooral dui- ilijk in twee heel mooie spirituals: Go, tell it on the mountain" en Mary had a baby, yes Lord". Hier erd ook een serieuze poging ge- aan. de echte negerstijl te bena- eren. Naar mijn gevoel had de otregel „that Jesus Christ is bora" fel wat triomfantelijker mogen itklinken. Het begin was opmerkelijk, onder et zachte zingen van Stille lacht" schreed het koor door het liddenpad naar voren. Een schijn- wper van buiten en een branden- le kaars op de kansel waren daar- iij de enige lichtbronnen. In de mede helft van het derde couplet landen de zangers opgesteld en iad de, van een andere kant na- lerende dirigent zijn mannen ge- widen. Na een kerstdeclamatie on toen het concert beginnen. Ook iet op- en afgaan van het koor (rliep zeer correct en stijlvol. Van de gezongen liederen, trof- en mij „Ik kniel aan uwe kribbe leer", „Mijn herder is de Here !od", maar bovenal de zeer goede, mponerende bewerking van psalm 150 (door de dirigent). Het samen- pel van orgel en koor (dat de nelodie als een gebroken cantus Oranjevereniging heim vergaderde SASSENHEIM De Oranjever eniging hield gisteravond in het Bruine Paard dte jaarvergadering. Geslaagd noemde voorzitter Van lliet de taptoe, die voor de eerste keer werd gehouden. Mej. T. Boogaards werd in het «stuur opgenomen, daar secretaris Kapiteyh zijn werk nog niet kan doen. De aftredende bestuursleden "r. Mens en J. van Goeverden wer den herkozen. De bejaardentocht u volgend jaar op 26 mei en de najaarsfeesten op 23 en 24 septem ber. Er werd gediscussieerd over het bestuursvoorstel op 5 mei een «istorische optocht te houden. Be- slotèn werd, dat in januari contact aal worden opgenomen met de buurtverenigingen. NOORDWIJK Zaterdagmiddag, 20 dec. a.s. organiseert de Noord- jj'jkse tafeltennisvereniging TOV de boordwijkse jeugdkampioenschappen. Iedere Noordwijkse jongere, mits niet ander dan 16 jaar, kan zich hiervoor 'aten inschrijven, bij de heer J. Beu- lelsdijk, Gerberahof 11 te Noordwijk- B'nnen. De Noprdwijkse kampioen schappen voor heren worden gehou- len op io jan. a.s. Wat de competitie betreft kwam a'leen de jeugd achter de tafel. Het *rste team meisjes won met 100 'an Scylla 3. Nog één puntje uit de laatste wedstrijd tegen Play Fair 2 uodig om herfstkamploen te wor den, uitslagen bij de jongens waren als JO'gt: TOV 2—DHC i 8—2, TOV 3— Baronie 1 3—7, TOV 4—Pit '54 1 3—7. IyV 5 werd ongeslagen kampioen. Refters 4 verloor met 64, TOV 6 p'ay Pair 2 3—7. firmus zong) was meesterlijk en aangrijpend effectvol. Een vergelijking met „Die Weih- nachtsgeschichte", van M. Brunck- horst, een goede, ten dele ook, vooral in de engelenzang en het slot mooie muziek, gaat nauwelijks op. Het koor zong deze cantate met gloed en, zoals alles op deze avond, zuiver en beheerst. De heer en mevrouw Van den Brink hebben beiden een fraaie ge- timbreerde, volle stem. Ze zongen met een rechtstreeks aansprekende voordracht, die bepaald ontroerde in „Drei Könige" (Peter Cornelius) door de bas en het aloude „Wiegen lied der Hirten", door de alt. Ze zongen ook bij allerlei gelegenheden met en ter afwisseling van het koor. Ik noem slechts: „Imma- nuël" (melodie uit 1500) en aria's in „Die Weihnachtsgeschichte". Samen zongen ze een, door hen in een Parijse bibliotheek ontdekt, duet op de oude tekst „O sanctis- sima", een mooi en in ontroerende devotie gezongen duet van Dvorak. Dat hun stemmen een opera-karak ter hebben, bleek in dit concert eeh voordeel. Jan Welmers begeleidde knap, muzikaal en soms zelfs vervoerend. Zijn aandeel was trouwens onj- vangrijk en lang niet gemakkelijk. Als solist speelde hij een van de Noël's van d'Aquin (de feestelijke farandole). De vier vaklieden werden door voorzitter Schaddé van Dooren met goede woorden en bloemen bedankt. Het publiek was gul met applaus. JOH. VAN WOLFSWINKEL Verleiding te groot DEN HAAG Ik raakte in pa niek, vertelde een 27-jarige huis vrouw uit Rijp wetering voor de Haagse rechtbank. Dat was de re den, dat ze probeerde er vandoor te gaan, nadat ze in een Alphens modehuis was betrapt bij het stelen van een tuniekpak. Ze had geen geld, maar zag toch het mooie kledingstuk. Buiten werd ze aangehouden en hoewel ze er vandoor ging, werd ze spoedig in gehaald. De verleiding was te groot, zei ze. Ter wille van het blanco-strafblad en de vier kinderen van verdachte wilde de officier volstaan met een eis van 70 gulden boete. De rechter vonniste conform. Kerstwijding Hoogmade HOOGMADE Donderdag is er in de Herv. kerk van Hoogmade de jaarlijkse „kerstwijdingsdienst". Deze dienst, die het karakter van een „volkskerstzang" zal dragen, wordt door ds J. P. Honnef uit Leiderdorp geleid. Ieder is welkom om te luisteren en te zingen onder begeleiding van orgel en trompet. Liturgieën op de toonbanken van de plaatselijke middenstand. RUNSBURG Niet bepaald opti mistisch was burgemeester Koomans, toen hij gisteravond als voorzitter van de plaatselijke afdeling van de VVV de ledenvergadering opende. Wellicht heeft het niet zo mooie voor jaar parten gespeeld, zo dacht hij, maar de plaats die de als kantoor in gerichte caravan innam, heeft zeker niet aan de behoefte voldaan. De caravan stond aan de verkeer de kant en ook veel te ver weg. Op zichzelf waren de leden wel tevreden met dezë noodoplossing. Over de .ac tiviteit van de kantoorhouder waren geen opmerkingen. Ten slotte kan die ook niet alle 24 uren van de dag aanwezig zijn. Het gebeurde nogal eens dat gasten voor een gesloten deur kwamen. Het bestuur wilde een kiosk plaat sen. waarin ook bloemen, tijdschrif ten e.d. te koop werden aangeboden en de VW gehuisvest zou zijn. Dit zou echter een zeer kostbare zaak worden. Caravan Ook werd de mogelijkheid over wogen met de heer L. v. Duyn kon- takt op te nemen en in samenwerking met hem de kwestie op te lossen. De heer Van Duyn stelde voor, na de caravan te hebben omgebouwd deze te plaatsen op het parkeerterrein van zijn bedrijf en zijn kantoor te ge bruiken als ontvangsthal. De daarvoor aangewezen man zou in de onproduktieve tijd als hulp bij de boekhouding van de heer Van Duyn werkzaam kunnen zijn. Hij suggereerde dat het wenselijk was deze hulp het hele jaar in dienst te nemen. De beloning zou moeten zijn: VW 50 pet, de heer Van Duyn 25 pet en Burgerli jke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Maria Aga tha, d v W J M Heemskerk en M Hommen; Kees Jan, z v C Verhorik en A van der Zaan; Hubert-Jan, v A C Ockers en H J Schipper; Renata, d v R van Schoonderwoerd d.en Be- zemer en G T M Meeuwissen: Mar- jolijn Renske Elizabeth, d v T Post- ma en J E Krauss; Marcel, z v L van Duijn en M Vliegenthart; Oscar Ger- rit, z v N G de Jong en N M Boot; Hendrik Cornells Willem, z v W van Diggele en J J M Freeke; Edwin Ro- bertino, z v L van Rhijn en A Sierat; Rudolf Johannes Maria z v T A M Bakker en I A Hoogenboom; Paulus Johannes, z v J Harteveld en J Was- sink. Overleden: J van der Vijver, 71 jaar, echtgen. van A Heemskerk; J A Vlasveld, 61 jaar; F J M Evers, 80 jaar, wed van J Greivink; J On- vlée, 85 jaar, wed van C Ouwersloot; J van Hoeflaken, 70 jaar; C A van Mierlo, 49 jaar, wed van C A Kie- boom; C A H C van der Schoot, 72 jaar, echtgen van A F A M Hen- drichs; H Terwee, 100 jaar; S M van der Salm, 70 jaar; L N The, 60 jaar, echtgen van T T Tan; M M Janssen, 80 jaar, wed van P J Bakker; R A van Ruiten 4 dagen; F J van der Zande, 65 jaar; A de Jong, 76 jaar; F V' van Zalingen, 63 jaar; L van der Plas, 83 jaar. Gehuwd: C de Nobel en C J Kosto; J J Kanbier en H Kruis; H P Goinga en J van Driel. Flora de andere 25 pet. Het bestuur zal deze suggestie nader onderzoeken. Secretaris N. H. Hemmes was uiter aard ook niet zo tevreden. Was 1968 r een goed jaar, 1969 was uitgesproken slecht. Slechts 780 mensen werden geholpen. Dat ook de animo om even tuele gasten voor één nacht te her bergen niet groot was, zal hierbij wel een rol hebben gespeeld, waar bij de onderbrenging ook niet vlek keloos was. Over de suggesties van de heer Duyn zei de heer Hemmes dat hier misschien wel een* kans zou. zijn. Vooral in het voor- en naseizoen zijn er veel excursies naar,„Flora", waar bij een prettige relatie met de WV uit Katwijk is ontstaan. De heer Kralt, die het financiële verslag uitbracht was ook al niet hoopvol. De uitgaven hadden de in komsten met f 700 overtroffen. Voor het volgende jaar begrootte hij het tekort op f 1000.-. RIJNSBURG Dirk Schoneveld, organist van de Maranathakerk, was gisteren solist in de Immanuelkerk, eveneens te Rijnsburg. De belang stelling hiervoor was miniem: onge veer een zestig bzeoekers en dit on danks de medewerking van een meisjeskoor, dat toch ook zijn aan hang zal hebben. Het programma was naar samenstelling in elk geval boeiend. Wat de interpretatie aangaat moet opgemerkt worden, dat hier een solist optrad, die het orgelspelen als nevenberoep uitoefent. Dit wil niet zeggen, dat ik de prestaties van Dirk Schoneveld onderschat; integendeel: ik kan hem in bepaalde opzichten waarderen en zeker als enthousiast kerkorganist. Schoneveld opende het program ma met variaties over Psalm 116 van Ajithoni van Noordt, waarna hij de aanwezigen twee coupletten van de psalm liet meezingen, gesteund door de harmonisatie van hemzelf, die een contrast opleverde met de figuraties van Van Noordt. Om stijl overwegingen vond ik dit niet ge slaagd, temeer, daar hij zijn bespe ling weer voortzette met Walther en Bach, voor de romantici, zodat hij bewust naar een stijloverzieht streefde. Gewend als Schoneveld is aan een geheel anders geaard instrument valt het niet te verwonderen, dat op het punt van de registratie hij niet altijd gelukkig was. Ook in ritmisch opzicht toonde hij zich niet van een sterke kant. Wat dit laatste betreft zijn de werken van Franck en An- driessen toleranter. Zijn laatste werk was een compo sitie van hemzelf: Koraal, Trio en Fantasia over Psalm 21. Het trio is een conventionele omspeling van de cantus, zonder risico's. In de fanta sia klonk weer duidelijk de eigen geaardheid door, nl. die van de or ganist met een warm hart voor de schoonheid der psalmmelodiek. Het meisjeskoor, niet met name genoemd, bracht een tweetal liede ren van Benjamin Britten, beminne lijk van voordracht en bovenal met reine toongeving. Ook de blokfluit- groep gaf een charmante bijdrage met twee fragmenten uit Schuberts Rosamunde. Het musiceren van dit groepje, waaronder pauken en xylo- phoons, trof eveneens door de toe gewijde ernst, waartoe Peter B/itje het weet te bezielen. Te zamen met het meisjeskoor volgde nog een tweetal liederen, van een ongenoem de componist of bewerker, die mij evenwel het gevoel gaven, dat hier een stukje mini-cultuur bedreven werd, dat van pedagogische waarde De toehoorders toonden zich voor al het gebodene zeer erkentelijk. HENRI WELBOOREN Scooterberijder geivond LEIDEN Gistermiddag om 12 uur is op de hoek Valeriusstraat- Sweelinckplein een 21-jarige scoo terberijder tegen een autobus van de NZH aangereden. De jongen brak zijn sleutelbeen en had een hersen schudding. Hij is per E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Slippartij in Ter Aar TER AAR Op de Oostkanaalweg zijn door de gladheid twee auto's ge slipt, de een bestuurd door een in woner uit Alphen en de andere door iemand uit Bodegraven. De bestuur der uit Alphen kon na medische be handeling naar huis toe, maar de man uit Bodegraven moest naar het zie kenhuis. De beide auto's werden zwaar beschadigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9