Senaat vol lof over beleid van minister van justitie Vaargeul naar Waterweg voor mammoets gereed Plaatsbepaling in geul gaat elektronisch Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! VI\-!ractie niet van harte achter inflatiecorrectie Ook tevredenheid bij oppositie -9 -alles /Gesast oed en wel' Yertie Dixon overleden Minister Luns ziek in Parijs Minister zal geul niet openen NET VAN RADIO-SIGNALEN Hl Griep: 20 doden in Zuid-Slavië Ifl! bu s WOENSDAG 17 DECEMBER 1969 Wel kritiek op rechtspleging Discriminatie van iangharigen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Polak van justitie oogstte gisteravond in de Eerste Kamer veel lof voor rijn begroting. Zowel afgevaar- digden van de oppositie als die van de regeringspartijen waren uitermate tevreden over zijn be- i leid. AR-senator prof. dr. P. J. Verdam drukte het zo uit: „De 'produktie van deze bewindsman op wetgevend gebied is zo groot, dat ik geen stof genoeg heb om een debat met hem aan te gaan." Dat betekende overigens niet dat tr geen enkele kritiek zou zijn. Inte gendeel. Maar die was niet zozeer «gen de minister zelf gericht maar peer tegen de rechtspraak. En op dat rant was de eensgezindheid van de iamer ook verrassend. Zowel de WD als de PvdA en de ARP laakten de massa-arrestaties en -vervolgingen (Damslapers, Maagden- luisaffaire). Drs. Y. P. W. van der iferff (lib) twijfelde niet zozeer aan iet recht groepen burgers te arreste- ■en en berechten, maar meer aan de nanier waarop dat gebeurt. Hij vreesde zo een uitholling van de rechterlijke macht, terwijl het voor de buitenwacht een bijzonder ondui delijke indruk maakt. Discriminatie Dr. E. Brongersma (soc.) ging een stap verder en constateerde een zeke re discriminatie op de manier van: „Pak ze eerst maar eens op, dan zul len we later wel zien op grond van welke artikelen in de wet we ze kunnen vervolgen". Dit hanteert men vooral ten aanzien van vreemdelingen, ionwagenbewoners en jong-- ?n. die afwijkend gekleed zijn en lange haren dragen. Dr. Brongersma liet in dit verband, evenals later de PSP-se- nator Van Wijk, het woord klasse- justitie vallen. De heer Piket (CH) was het daar helemaal niet mee eens. Hij prees integendeel de rechterlijke macht bij haar optreden in bijvoorbeeld de Maagdenhuisaffaire. Zowel Van der Werff als Bron gersma en Verdam vroegen de mi nister extra aandacht te besteden aan de samenstelling van de rechterlijke macht, die moet veranderen. Van der Werff constateerde verder een trage rechtsgang bij civiele procedures. Onmenselijk Dr. Brongersma vroeg de regering of deze soms aan een regeling werkt de levenslange gevangenisstraf af te schaffen. Zo niet, dan zou hij graag willen weten waarom niet. Het leek hem nog altijd een onmenselijke straf. Mr. J. van Wijk ging daar dieper op in door te verklaren, dat hij zich kon verenigen met het - initiatief van de KVP-er Van Schaik, die in de Tweede Kamer via een motie (tever geefs) heeft geprobeerd, de drie oor logsmisdadigers in de Bredase straf gevangenis vrij te krijgen. VPRO De heer Niers pleitte voor een be tere en snelle adoptie-regeling. De CH-woordvoerder Piket tenslotte vroeg de minister een onderzoek in te stellen naar de gedragingen van een tv-ploeg van de VPRO die on- Financiële beschouwingen in senaat (Van onze parlementsredactie) HAAG Het grootste deel van de AR-fractie in de Eerste Kamer gaat akkoord met de door minister Witteveen van j financiën voorgestelde verlaging van de loon- en inkomstenbelas- üng (inflatiecorrectie), zij het niet van harte. Enkele anti-revo- Hoog tijd (4) 'ictor H. Huitink mag dan wat hard an de toren geblazen hebben, toch v ebben we als volk recht op bescher- m "ng van buitenaf en van binnenuit, n te kritiek op de heer Huitink, gelan- *erd door de volgelingen van de „ge- 'roken geweertjes"-politiek, zou met- fn verstommen als ze zelf eens enige in een Oosteuropees land of bijv. 'Mrd-Korea hadden gewoond. Dan 'aren ze voor goed genezen! Dubbeldam, W. J. v.d. Leer Hoog tijd (5) ik stem in met de reactie van de ®er M. Vreeken'sr en wil tegelijker- oD 'ld protesteren tegen de opvatting Jan de heer P. G. Mantel in zijn arti- „Het vraagstuk oorlog en vrede u". D.e heer Mantal noemt dienstwei- tfing verbijsterend, waarbij hij een "Opraak van een calvinistische hoog waar aanhaalt („pacifisme is '"-christelijk") Ik tart de schrijver "1 °P grond van de Heilige Schrift te tonen, dat het om des gewetens "1 weigeren de wapens te hanteren en on-christelijke daad is en dat oor- %V0er6n 6en christel'jke daad ^an Rotterdam, A. Elmcndorp Hoog tijd (S) Al die anti-militairisten en dienst- 'geraars hebben een goede les ge- d van de zesdaagse oorlog met Immers, als Israël anti-militai- >isch was geweest, was het al lang tri a^s agressief varkensvlees J de export", 't Is misschien wel al die anti's, maar het feit imaal. Dordrecht, J. Bos lutionaire senatoren zullen waar schijnlijk tegen stemmen. Dat zal echter niet kunnen verhin deren, dat de regering in de Eerste Kamer een grote meerderheid voor haar belastingplannen zal krijgen. Die plannen worden namelijk gesteund door de fracties van de VVD, KVP, CHU en Boerenpartij. Vandaag zal over de verschillende wetsontwerpen worden gestemd. AR-woord voerder dr. W. Albeda schaarde zich ondubbelzinnig achter de houding, die de AR-Tweedê-Ka- merfractie bij het debat over de cor rectie heeft ingenomen. Hij betreurde het dat een zakelijk geschil was om gezet in een politiek. De sympathie van de AR-Senaatsfractie gaat dan ook uit naar het door de heer Kieft in de Tweede Kamer ingediend amendement. Nu de AR-fractie in die Kamer zich echter uiteindelijk naar minister Witteveens plannen heeft geschikt, zal het overgrote deel van de AR-se- nsatsfractie zich niet tegen de voorstellen verzetten. Misschien op enkele leden na, a'.dus dr. Albeda. Getroffen Aan de ene kant bestreed de AR-senator niet dat de correctie een „daad van rechtvaardigheid" kan zijn. Aan de andere kant worden door de noodzakelijke verhogingen van de indirecte belastingen mensen getroffen, die niet onder de rechtstreekse belastingen vallen maar daarom ook niet van de verlaging kunnen profiteren. Dr. Albeda betwijfelde of de prog noses van de macro-economische ver kenning voor 1970 wel juist is. Vol gens hem zullen de prijzen volgend jaar zeker meer stijgen dan de ge raamde drieeneenhalf procent. De regering beschikt over onvol doende middelen om de inflatie te lijf te gaan, meende het Eerste-Ka- merlid. Ten aanzien van de (ambte lijke) nota over de inkomensverde ling merkte hij op dat het dringend gewenst is. dat de regering nu einde lijk eens met een beleid terzake op de proppen komt. Dr. Albeda hechtte eigenlijk maar weinig belang aan de financiële beschouwingen in de Eerste Kamer. „De invloed van de Senaat op het financieel-economische beleid is ni hil. Ik ben bang dat dat ook duidelijk blijkt uit de redes van de voorgaande sprekers", aldus dr. Albeda. Daar konden dr. J. H. Zoom (soc, die zijn maiden-speech hield), dr. Th. L. M. Thurlings (kath.v.). mr. J. de Wilde (lib.), jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein (CH) en de heer H. Lankhorst (pac. soc.) het dan mee doen. langs in het paleis aan het Haagse Noordeinde opnamen wilde maken met een pseudo-koningin, zonder daarvoor toestemming te hebben ver kregen van de beheerders van het paleis. De senator vond een bestraf fing wegens lokaalvredebreuk en ma jesteitsschennis op zijn plaats. Duur geschenk voor vrouw van Armstrong BAD HOMBURG De Westduitse juwelier Jens Uwe Schimmelpfening is van plan een „wereldbol", bestaan de uit 131 blauwe saffieren, 1110 wit te en 58 gekleurde briljanten te schenken aan de vrouw van Neil Armstrong, de eerste mens, die op de maan landde. Het sieraad heeft een waarde van rond de 20.000 gulden. De juwelier heeft mevrouw Nixon gevraagd het cadeau met Kerst aan mevrouw Armstrong te geven. HILVERSUM Vertie Dixon, een van de eerste televisie-omroep- sters in Neder land, is op 45-ja- rige leeftijd in Amsterdam na een langdurige ziekte overleden. Mevrouw Vertie Dixon-Zwane- veld (zij is gehuwd geweest met de tv-regisseur Jack Dixon) kwam in 1955 als tv-omroepster in dienst bij de VPRO en was tien jaar lang re gelmatig op het beeldscherm te zien. De laatste jaren was Vertie Dixon werkzaam bij de documentatie-afde- ling van Televizier. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer zal dit jaar de begroting van buiten landse zaken niet meer behandelen. Reden: minister Luns ligt met griep in bed in Parijs. Vermoedelijk zal hij donderdag in Nederland terugkeren. Maar dan is er geen voldoende tijd meer om de begroting te behandelen. Wel zal de Tweede Kamer de rege ringsnota's over de in Den Haag ge houden topconferentie en over de kwestie Biafra behandelen en wel maandag 22 en dinsdag 23 december. ROTTERDAM Minister Bakker van verkeer en wa terstaat zal t(e ..Eurogeul" niet officieel openen. De eerdere aan komst van de mammocttanker Melo verhindert dat hij samen met burgemeester W. Thomassen van Rotterdam vrijdagmiddag per helicopter aan boord van de (in de vaargeul zittende) tanker wordt gezet. Voor de Shell is het recente vergaan van de Marpessa even groot als de Melo aanlei ding om de officiële eerste aan komst van een tanker met een diepgang van 62 voet, niet feeste lijk te vieren. Vrijdagmorgen zal alleen mr. A. Blussé van Oud-Al- blas, voorzitter van de Stichting Havcnbelangen, dc gezagvoerder een geschenk als herinnering aanbieden. (Van onze scheepvaartredacteur) ROTTERDAM De veelbesproken vaargeul voor mam moettankers naar de mond van de Nieuwe Waterweg is ge reed. Vrijdag wordt de „Eurogeul" zoals de naam luidt officieel „open gevaren" door de 210.000 ton metende Engelse Shell-tanker Melo. Tankers die 62 voet (ongeveer 19 meter) diep steken, kunnen nu geheel volbeladen via deze 12 kilome ter lange en 400 tot 600 meter brede toegangsweg veilig naar Europoort varen. het werk werd aangehouden: de Eu ropoorthavens in 1968 toegankelijk voor 53-voeters, in 1969 voor 59-voe- ters en begin 1970 voor 62-voeters. Reeds nu is men dus zover, afgezien van enkele geringe aanpassingen (verbredingen van de geul op de punten waar de schepen van koers moeten veranderen, i.v.m. de lich- tenlijn). Voor april echter is dat karwei geklaard. De versnelling van het werk heeft men kunnen bereiken omdat bleek dat de hellingen steiler kon den worden dan werd verondersteld. Ook de aanzanding bleek geringer dan berekeningen hadden aange toond. De verwachting is dan ook dat het onderhoud beneden de ge raamde acht miljoen kubieke meter zand per jaar zal blijven. Binnen drie jaar hebben enkele grote slcephopzuigers van de Aan- nemerscombinalie Hoek van Hol land (CH 3) 70 miljoen kubieke me ter zand moeten weghalen, dat el ders in de Noordzee weer werd „losgelaten". En in die drie „geulja ren" is het inmiddels bekende „ef- fekt" ontstaan: de geweldige uit breiding van de olieraffinage-capa- citeit van de diverse raffinaderijen in het Waterweggebied. Voor mil jarden guldens is er geïnvesteerd en de Rotterdamse haven zal dankzij die geul naar almaar hogere overslagcijfers (met name van ruwe olie) groeien. En reeds nu wordt aan een verde re verdieping van de geul gedacht. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft laatst opgemerkt dat Rotterdam bereikbaar moet zijn voor 500.000 tons tankschepen als die eenmaal gaan varen. En inmid dels heeft Rotterdam bij de regering reeds een verzoek gedeponeerd de geul verder te mogen uitbaggeren met nog één meter, zodat ook 65 voet diepstekende schepen er gebruik van kunnen maken. Dit project, dat een extra investering van 15 miljoen gulden zal vergen, worden momen teel bestudeerd. Kosten De geul heeft tot nu toe een be drag van 190 miljoen gulden gekost, waarvan 100 miljoen nodig was voor de oorspronkelijke diepte tot 57 voet en aanpassing van de nautische uit rusting ten behoeve van de scheep vaart. Nog eens 90 miljoen was er nodig voor de extra vijf voet die er bij zijn gekomen. Elke voet die de geul dieper zal moeten worden uitgebaggerd, zal ongeveer vijf miljoen gulden kosten, d.w.z. tot een diepte van 68 voet. Daarna wordt 't veel duurder; hoe veel precies is niet te zeggen. Duide lijk is het wel dat een verdieping tot bijv. 100 voet noodzakelijk als er 500.000 tonners zullen gaan varen nog eens vele tientallen miljoe nen guldens zal kosten. De kosten die Rotterdam op zich heeft moeten nemen (éénderde van het bedrag dat nodig was voor ver dieping tot 57 voet en verder alle kosten die gemaakt werden om tot 62 voet te gaan), zullen de komende jaren worden terugverdiend door de verhoogde havengelden die de mam moettankers zullen moeten betalen als ze binnenlopen. De geul betaalt zich straks zelf: de rederij moet per volbeladen mammoettanker een be drag dat in de buurt van de 100.000 gulden ligt neerleggen. Per bezoek! Voorspoediger Het baggeren van de geul is voorspoediger verlopen dan Rijkswaterstaat en de aannemers hadden gedacht. Als richtlijn voor (Van onze scheepvaartredacteur) ROTTERDAM De mam moettankers zullen hun weg door de „Eurogeul" vinden met behulp van een radio-plaatsbe palingssysteem. Proeven met dit hulpmiddel voor de naviga tie hebben goede resultaten op> geleverd en het besluit is dan ook gevallen dat dit systeem volgend jaar definitief in ge bruik zal worden genomen. Dit elektronische plaatsbepa lingssysteem nodig omdat het manoeuvreren met grote schepen in de naar verhouding toch nog altijd nauwe geul een probleem apart is heeft behalve voor de scheepvaart ook zijn- nut voor de visserij, de luchtvaart, de olie-exploratie en hy drografische werkzaamheden. Over een groot deel van de Noordzee zal namelijk een net van radio-signalen worden uitgespreid, waarop ook mammoettankers reeds lan? voordat zij de geul zijn gena derd. kunnen navigeren. Die signa len zullen worden uitgezonden via in Heiloo. Gilze-Rijen en Axel te bouwen slanke zendermasten en zen dergebouwen. Eenvoudig gezegd komt dit sys teem erop neer dat de cirkels die in het water gevormd worden als men or> enise afstand van elkaar drie steentjes laat vallen, elkaar kruisen. Op dezelfde manier, maar dan onzichtbaar, zullen in de ether de signalen van de zenders cirkel vormig over de Noordzee uitwaaie ren en elkaar kruisen. Door deze kruispunten te verbinden, ontstaat een patroon van hyperbolen, die de zee-oppervlakte verdelen in denk beeldige sektoren. ZICHTBAAR Via bestaande apparatuur, die reeds op de meeste schepen aanwe zig is, kunnen deze sektoren zicht baar worden gemaakt. Elke gezag voerder kan dan bepalen in welke sektor zijn schip zit en wat de po- door middel van simulator-proeven. Behalve het systeem van de radio plaatsbepaling staat ook een serie navigatiehulpmiddelen de scheep vaart ten dienste. Van de gehele verlichting, bebakening en beton ning van het trajekt werd een speci ale studie gemaakt door het loodswezen. Omdat de geul niet in het ver lengde van de Nieuwe Waterweg ligt, moest in eerste instantie de bestaande lichtenlijn worden aange past. In maart van dit jaar kwam er een tijdelijke lichtenlijn voor de geul; in 1970 een definitieve. Een ander navigatiehulpmiddel is dc walradar. Omdat de bestaande walradar niet nauwkeurig genoeg was voor de grote afstand waarop de schepen thans de geul bereiken, werd reeds in juli 1968 het radarsta tion Hoek van Holland uitgerust met een produktradarsystcem. Men had toen nog een jaar de tijd om dit systeem feilloos te laten werken, voordat het in de zomer van 1969 operationeel werd. GOLFSLAG De nautische moeilijkheden van de zeer grote tankers die Rotterdam naderen, beperken zich niet tot het bevaren van de geul. Zowel in de aanlooproute als bij het koersen door het Nauw van Calais dient er zorgvuldig te worden genavigeerd. Praktijkmetingen aan boord van di verse tankers waartoe meermalen in Calais een meetgroep van Rijkswaterstaat aan boord ging hebben onder meer uitgewezen dat de golfslag tegen de verwachting in nog veel invloed uitoefent op de bewegingen van het schip. Men probeert nu de wetmatighe den van het golfpatroon van de Noordzee op te sporen. De eerste gegevens hiervoor zijn reeds bin nengekomen. De geul zelf is nu 22 meter diep. Als zogenoemde „keelclearance" (de afstand tussen de kiel van het schip en de bodem) wordt voor open zee ongeveer twintig procent van de diepgang aangehouden, voor de geul [ongeveer vijftien en in de haven sitic ervan is t.o.v. bijv. de as van mzeveer tien procent. Dit houdt ae mede verband met de optredende Dit radio-plaatsbepalingsysteem werkt nu zodanig dat één van de hyperbolen zo goed mogelijk samen valt met de as van de geul. In de proefperiode die vooraf ging aan het seml-operationeel worden van dit systeem, heeft men onder meer de menselijke invloed op dit elektronisch systeem bestudeerd. Dat gebeurde in het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefstation waterstand, golven en vaarsnelheid. Het zwaartepunt van het werk bij Hoek van Holland ligt momenteel bij hel vervaardigen van de defini tieve toegang naar de havenbekkens in Europoort en op de Maasvlakte. Dc definitieve toegang Rijkswa terstaat streeft ernaar deze in dc loop van 1971 klaar te hebben zal dc tijdelijke toegang tegenover Hock van Holland gaan vervangen. BELGRADO De griep-epidemie heeft in Zuid-Slavië tot nu toe minstens 20 mensen het leven gekost. In de hoofdstad Belgrado zijn 27.000 mensen door de griep aan bed ge kluisterd. De toestand in het aardbevingsge- bied van Banja Luka is kritiek. De helft van het aantal inwoners is ziek. De omliggende dorpen zijn door zwa re sneeuwval geïsoleerd en dok tershulp is praktisch niet te krijgen. De griep heeft in Engeland nog geen epidemische vormen aangeno- men. Wel zijn de ziekenhuizen in Londen en Zuid-Oost-Engeland giste ren begonnen geen aan griep lijden de personen meer op te nemen, met uitzondering van patiënten, die on middellijk hulp nodig hebben. iMfd! jwfrr 5 jan. 1970

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5