STOP ALLE KERNPROEVEN Joyvlieger bijna oorzaak ongeluk Commentaar (ME) DUITS SCHIP ZIT MUURVAST OP PIER Het Kwartet weinig sneeuw Gesprek in Helsinki afwachten Piloot lijntoestel voorkomt botsing Brits Lagerhuis spreekt zich uit tegen doodstraf Bij Scholten- Honig 220 stakers Looncommissie buigt zich over brief Roolvink ,«d>ïAU Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur» Dr. E. Diemer Woensdag 17 december 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen NldUUfi CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur fJoe schaars de waarheid ook s; het aanbod heeft toch ij tijd de vraag overtroffen. BILLINGS ,0 «laat toch ook well eens op uw duim?" DE BILT In het algemeen ireinig bewolking en op de mees- e plaatsen droog weer. Zwakke ot matige oostelijke wind. Lichte tot matige, in de nacht en och tend matige tot strenge vorst. DE BILT m Het weer in een groot deel van West-Europa be vindt zich onder invloed van een hogedrukgebied waarvan het centrum boven Finland ligt Met een oostelijke wind, die aan de niidflank van dit systeem waait wordt vrij droge lucht naar ons land getransporteerd. Hierin kwamen opklaringen voor waardoor in de nacht de temperaturen op enkele plaatsen tot 10 graden onder het vries punt daalden. Ook in Duitsland en Scandinavië kwam op vele plaatsen strenge tot zeer strenge vont voor. In Engeland en in Tnnkrijk werd het minder koud. Voor het komende etmaal wordt macht dat het hogedrukge- büézijn invloed op het weer in VütEüropa blij* uitoefenen. VOORUITZICHTEN Voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 6; Min. temp.: 4 of meer graden onder normaal; Max. temp.: 7 tot 12 graden on der normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 75.8 cm (1011 millibar) slij tend. Zon en maan 18 december zon op 8.44, onder 16.29; maan op 13.16. onder 3.05; 23 december Jaren 70 een ontivapeningsdeeennium Beroep VN-assemblee op I'S en Busland A Is dringende voorlopige maatregel Vergoeding schade ruimtevaart De VN-assemblee betreurt dat nog geen internationale regels tot stand zijn gekomen inzake verantwoordelijkheid voor schade, aan gericht door ruimteschepen of kunstmanen, die uit hun baan om de aarde neerstorten. NEW YORK Met 82 stem men, geen tegenstemmers en 37 onthoudingen heeft de Alge mene vergadering van de Ver enigde Naties een beroep ge daan op Amerika en Rusland, bij wijze van dringende voorlopige maateregel het eens te worden over een afzien van verdere kernproeven. De assemblee keurde uitbreiding goed van het aantal deelnemers aan de Geneefsfe ontwapeningsbespre kingen (van 17 tot 25). Speciale aan dacht zal worden gevraagd voor het eventuele militaire gebruik van ra dioactieve stralen en laser-stralen. Amerika en Rusland zullen er ech ter geen gevolg aan geven. Zij heb ben te kennen gegeven, dat er geen behoefte aan adviezen van de VN- assemblee bestaat, nu beide landen te Helsinki om de tafel zitten ter be spreking van mogelijkheden tot be perking van strategische wapens. Niettemin besloot de assemblee de jaren 70 uit te roepen tot 'ontwape ningsdecennium'. Daarin moet een eind komen aan de wedloop in kern wapens. Wapens voor massavernieti ging moeten worden afgeschaft Er moet een verdrag over algemene en volledige ontwapening onder strikt en afdoend internationaal toezicht komen. Zeebodem De vergadering slaagde er niet in, overeenstemming te bereiken over een verdrag dat het gebruik van wa pens voor massavernietiging van de zeebodem af verbiedt. De kwestie werd verwezen naar de desbetreffen de commissie van de ontwapenings conferentie te Genève, die volgend jaar met nieuwe voorstellen moet komen. De assemblee heeft ook haar on tevredenheid uitgesproken dat nog geen internationale regels tot stand zijn gekomen inzake de verantwoor delijkheid voor schade, aangericht door ruimteschepen of kunstmanen, (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND J)e hele boel valt uit, ik kan iets meer doen", was dinsdag- •nd de laatste melding van de De Franse zangeres-actrice Fran- ïoise Hardy was gisteren in Am- 'lerdnm om opnamen te maken "oor een tv-show, die 8 januari "i'ordt uitgezonden. Frangoise had £ch zorgvuldig „verpakt" tegen de We kou langs de hoofdstedelijke grachten. Westduitse met sojabonen en graan geladen bulkcarriër Tete Oldendorff (22.430 brt.) toen deze bij hoogwater tegen een uur of negen de mond van de Nieuwe Waterweg binnenvoer, op weg naar de Graan Elevator Mij. Even later zat de Tete Oldendorff muurvast geboeid op de stenen van het nieuwe stuk van de Noorderpier, dat over een lengte van enige honder den meters reeds boven water steekt. De Tete Oldendorff zit daar nu nog. ondanks verwoede pogingen van vijf sleepboten, die tijdens het hoogwater van vanmorgen een ogenblik beweging in het schip brachten, maar verder toch ook geen succes konden boeken. Het weer is rustig en de zee is kalm, van welke omstandigheden de Graan Elevator Mij gebruik maakte in de loop van de ochtend een elevator naar het ongelukkige schip te brengen ten einde daarmee een deel van de lading te lossen. Men wil pogen het daardoor lichter geworden schip tijdens het hoogwater van vanavond los te krijgen. Een storing in de machinekamer, waardoor alle machines uitvielen en het schip onbestuurbaar werd. was oor zaak van de stranding. Inmiddels is die storing in zoverre weer opgeheven, dat de pompen kon den worden bijgezet. Dat was nodig, want het schip had lichte schade aan de voorpiek gekregen. De pompen konden het binnenkomende water ech ter gemakkelijk bijhouden. Onmiddellijk nadat de Tete Olden - dorff vastliep, voeren de sleepboten Indusbank. Europa. Brielse Bank en Steenbank uit om hulp te bieden. In de loop van ednacht werd de Breed- bank er als vijfde bijgehaald. De Tete Oldendorff is gebouwd in Egon Oldendorff in Lübeck. Het schip 1967 en behoort toe aan de Rederij is een geregelde bezoeker van de Rot terdamse haven. ANKARA De Britse onderne ming Clevelan Bridge Engineering en het Duitse Hochtief gaan samen een brug van 1650 meter bouwen over de Bosporus bij Istanbul. De prijs is 33.4 miljoen dollar. De brug zal in 1973 gereed moeten zijn. De Tweede Kamer heeft gister middag gestemd over de laatste moties, die waren ingediend tij dens de behandeling van de be groting van CRM. Minister Klompé en haar staatssecretaris, mr. Van de Poel, volgden ge spannen de stemming. die uit hun baan om de aarde neer storten. Men is het niet eens over de vraag, welke wetten toegepast moeten worden, die van het land dat aansprakelijk is, of het land waar schade is toegebracht. Ook werd een resolutie aangeno men tegen chemische en biologische oorlogvoering. Amerika, dat al vrij willig heeft afgezien van het ge bruik van biologische wapens, stem de tegen, omdat op aandringen van Zweden ook traangas en ont- bladeringsmiddelen onder het ver bod vallen. LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft zich gisteravond zoals werd ver wacht, uitgesproken voor afschaffing van de doodstraf in Engeland. De Lagerhuisleden namen met 353 tegen 185 een voorstel van de regering aan om de huidige situatie sinds 1965 is bij wijze van proef de doodstraf opgeheven permanent te maken. Personeel Hoogovens weer aan het werk IJMUIDEN Bij Hoogovens zijn alle werknemers weer aan het werk. Gisteren staakten ruim vierhonderd man van de afdeling railvervoer. Ze waren het niet eens met de herinde ling van enkele functiês. Er is een werkgroep ingesteld, waarin de bedrijfsleiding en het per soneel zitting hebben, die voor 23 de cember over deze kwestie een rapport moet uitbrengen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Leiding en gronddienst van de Rotterdamse luchthaven, de rijkspolitie en de Rotterdamse gemeentepolitie kregen dinsdagavond te maken met een bijzonder vreemd geval van „joy-flying" op de Rotter damse luchthaven, dat bijna op een ongeluk was uitgelopen. Tegen zeven uur in de avond arri veerde daar een vol beladen Britan- nia-vrachtvliegtuig met vijf man be manning van de in Londen ge vestigde Transmeridian Airways uit Soeadi-Arabië. Toen het vliegtuig dc startbaan raakte, zag de gezagvoer der plotseling een onverlicht obstakel voor zich. Hij slaagde er in zijn zwa re vliegtuig over het obstakel heen te trekken en meldde onmiddellijk aan de luchthavenleiding wat er aan de hand was. Een auto van de verkeersleiding De Cessna PH-ELF van General Aviation voor de hangar op de Rotterdamse luchthaven, kort na het merkwaardige avontuur dat dit sportvliegtuig beleefde. Ver keersleiding en politie onder zoeken het toestel om na te gaan of het inderdaad de lucht in is geweest. De „pretvlieger", een forse man van 35 jaar, is er van door. Uit hetgeen zich afspeelde menen deskundigen dat de man gewend is met vliegtuigen om te gaan. ging poolshoogte nemen en de inzit tende verkeersleider ontdekte tot zijn stomme verbazing een volkomen on verlicht Cessna sportvliegtuig, de PH-ELF, dat al taxiënd de startbaan verliet en op de openstaande hangar afstevende. Toen de verkeersleider bij de han gar aankwam, was een forse man van ongeveer 35 jaar oud al uit de Cessna gestapt en hij was bezig het toestel de hangar in te duwen. Toen de verblufte verkeersleider de man vroeg wat hij daar uitvoerde, kreeg hij ten antwoord: „Mijn naam is De Jong, en dit is mijn eigen vlieg tuig." Er ontspon zich tussen de man en de verkeersleider het volgende hoogst merkwaardige gesprek: „Gaat u even met me mee?" „Nee, eerst moet dat ding naar binnen. Dat kan zo toch niet blij ven staan!" „Ja. maar gaat u dan even mee!" „Help liever een handje, dat ding Is nogal zwaar om alléén naar binnen te duwen!" De verkeersleider wilde inderdaad een hand toesteken, maar toen kreeg hij via zijn mobilofoon de order zich onmiddellijk aan een andere werkop dracht te wijden: het drukke avond-vliegverkeer maakte zijn aan wezigheid elders dringend nodig. Gezien de op het oog deskundige manier waarmee „meneer De Jong" met de Cessna omging dacht men niet direct aan „joy-vliegerij". De „vlieger" van de Cessna ging er vandoor, naar later bleek in een oude blauwe Renault-Dauphine. In deze wagen zat ook een dame. Van de man weet men, dat hij on geveer 1,80 m. lang is, breed geschou derd, met donkerblond krullend haar. Hij was gekleed in een grijs costuum, droeg géén overjas, maar had een mohair shawl om de hals. Rijkspolitie, Rotterdamse gemeen tepolitie en luchthavenpolitie zijn be zig met een intensief onderzoek, dat onder meer ook de inhoud van de benzinetank van de Cessna omvat: men wil uiteraard weten, of de man er mee in de lucht is geweest en hoe lang. De Cessna-PHELF behoort toe aan General Aviation. Het vliegtuig is in beheer bij de bekende Rotter damse vlieginstructeur H. .J van Overvcst. Onnodig te zeggen, dat de ze de onbekende géén toestemming heeft verleend met dit sportvliegtuig een toertje te maken! De PH-ELF was dinsdagmiddag juist uit revisie gekomen. Het toestel was in uitstekende conditie. (Van een onzer verslaggevers) KOOG De staking bij de bedrijven van Scholten Honig NV in Koog aan de Zaan duurde vandaag voort. Er zijn ongeveer 220 stakers. Ongeveer 280 an dere werknemers kunnen door deze staking niet verder wer ken. De produktie van Scholten Honig in Koog aan de Zaan is ernstig ge stagneerd. BU de andere bedrijven van het concern (o.a. in Delden, Foxhol en Nijmegen) wordt gewoon gewerkt. De directie zei vanmorgen nog eens nadrukkelijk dat het een wilde sta king is, omdat de vakbonden de eisen niet redelijk vinden. Deze zijn: een duurtetoeslag van één procent rond Kerstmis en het kwartier werktijdverkorting per dag aan het einde van de werkdag in plaats van aan het begin. Problemen Wat de eerste eis betreft, denkt de directie er niet aan de stakers tege moet te komen. Het tweede punt staat op de agenda van de ondernemings raad die vrijdag vergadert. Daar valt dan nog over te praten, hoewel ver schuiving van het kwartier aanzien lijke problemen opwerpt. De staking in Koog aan de Zaan doet zich voor bij twee dochteronder nemingen van Schol ten Honig :/de Verenigde Zetmeelfabrieken De Bijenkorf NV (de helft van het per soneel) en het produktiebedrijf van Divisie Merkenartikelen (een klein deel van de arbeiders). Nieuwe regeling rechtspraak hij omzetbelasting (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een wetsontwerp is ingediend over de administratieve rechtspraak inzake de omzetbelasting. De bedoeling is de rechtspraak in het nieuwe stelsel van de omzetbelasting, na een overgangsperiode van de ta riefscommissie naar de gerechtshoven over te brengen, overeenkomstig een door de Tweede Kamer aangenomen motie. Ontwikkelings hulp TN „Ruim Zicht", kaderblad van het NKV, heeft minister Cdink in een voortreffelijk artikel blijk gegeven van zijn grote deskundigheid op het gebied van de ontwikkelingshulp en de grote moeilijkheden die verbonden zijn aan deze hulpverlening. Te gemakkelijk wordt in vele geval len gesteld, dat de ontwikkelingshulp een zaak is van geld. Het is juist, dat ook ons land een zo groot mogelijk financieel aandeel le vert in de ontwikkelingshulp. Onze politieke partijen zullen duidelijk moeten verstaan, dat de vrede in de wereld niet aUeen door machtseven wicht, maar ook door het overbrug gen van de kloof tussen rijk en arm bereikt kan en moet worden. Minister Udink betoogt nu in zijn artikel overtuigend, dat deze kloof niet alleen met geld is te overbrug gen. Een plotselinge sterke vergroting van de financiële middelen voor ont wikkelingshulp betekent niet een on middellijk in dezelfde mate vergrote hulp. Bij een dergelijke hulpverle ning worden grote organisatorische eisen gesteld aan de hulpverlenende landen; veel deskundig personeel is er nodig; ook van de zijde van de te ontwikkelen landen is medewerking gewenst. Sociaal-economische struc turen van de betrokken landen moe ten rijp gemaakt worden voor het op vangen van de middelen die de wel vaart moeten opvoeren. Dikwijls stuit men ginds nog op naar onze begrippen feodale eigendoms verhoudingen en sterk mentaal verzet. Hier moet eerst belangrijk ander werk worden gedaan, alvorens men kapita len kan inzetten voor wat men met het eigenlijke ontwikkelingswerk be doelt. Uitermate belangrijk zou het zijn. wanneer, zoals minister Udink sug gereerde, tot een wereld-ontwikke- Iingsraad kon worden gekomen, die de hulpverlening kan coördineren, zo effectief mogelijk benutten, zo snel mogelijk inzetten, waar de situatie rjjp is, en de hulp kan worden aan gepast aan de mogelijkheden en be hoeften. DEN HAAG De looncommissie van de stichting van de Arbeid is er nog niet in geslaagd het vraagstuk van de ontwerp-loonwet in al zijn gevolgen ook staatsrechtelijke te doorgronden. Men zou zich eerst in eigen kringen eens nader willen be raden over de brief van minister Roolvink verstuurd naar aanlei ding van een suggestie uit de Eerste Kamer waarmee de commissie zich gisteren al even heeft bezigge houden. Een datum voor de volgende vergadering van de looncommissie is nog niet vastgesteld. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars In een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. per maand per kwartaal Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang Ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leidei».

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1