f Griekenland voorlopig niet terug naar democratie Nederland krijgt in 1970 twee natuurreservaten Politie Brussel: acteurs uit Holland sloegen zelf Blad heerlijke ERA op het brood., gezonder voor uw lijn! Staatsgreep Papadopoulosanarchie bedreigt Westen ill Panama Communisme vormt niet langer een gevaar Onderhandeling O.-Berlijn en Bonn mogelijk Pompidou duldt geen onrust Arrestaties in Rome inzake bomaanslagen Geen VS-troepen naar Laos 9 DINSDAG 16 DECEMBER 196? Panama's sterke man Omar Tor- rijos is aan de kant gezet. Hij brengt op het ogenblik een bezoek aan Mexico waar hrj de paarden rennen zou bezoeken. WASHINGTON In Panama heelt i ich gisteren onopvallend en zonder iloedvergieten een staatsgreep voltrok- ten. Gebruik makend van een plezier- eis van de „sterke man", generaal )mar Torrijos, naar Mexico namen i ijn twee plaatsvervangers, de kolonels mado Sanjur en Ramiro Silvera, de I nacht over. In diplomatieke kringen in Washing- on beschouwt men de twee officieren ls conservatiever en meer Ameri- aans gezind dan Torrijos. De leiders an de machtsovername zouden als rgument voor hun actie aanvoeren, at er vah links een staatsgreep reigde. Intussen maakt generaal Torrijos ilannen om zo spoedig mogelijk naar ijn land terug te keren. Aan het hoofd an een delegatie van de Panamese ppische vereniging was hij in het reekeinde aanwezig bij paardenrennen i de stad Mexico. Het is de tweede staatsgreep in Pa- ama sinds oktober 1968. Toen wierp nationale garde onder luitenant- olonel Torrijos de burgerregering om- die slechts elf dagen aan de macht ras. Zwarte Panter mag toch W.-Duitsland in BONN De Westduitse minister van binnenlandse zaken Genscher heeft het verbod opgeheven op grond waarvan de leider van de Ameri kaanse negerorganisatie Zwarte Pan- Howard, West-Duitsland niet rrag binnenkomen. Howard die zater- dag in Frankfurt aankwam, moest M land weer verlaten, omdat ge vreesd werd dat zijn aanwezigheid jrapame betogingen een geweldda- karakter zou kunnen geven. De 1 êider van de Zwarte Panters zou een soMariteitscampagne in jfest-Duitsland helpen organiseren zijn beweging met medewerking de Westduitse linkse studen- enorganisatie SDS. ATHENE De Griekse pre mier Papadopoulos heeft giste ren in een toespraak Grieken- lands uittreding uit de Raad van Europa verdedigd en vervolgens een felle aanval gedaan op de regeringen in West-Europa. Hij waarschuwde deze regeringen Griekenland met rust te laten en zelf voorzichtigheid te betrachten omdat de democratie in hun eigen land in gevaar scheen. Niet door het commu nisme, maar door de anarchie, die voortspruit uit de volledige vrijheid van de mens, die lijkt op dieren in het oerwoud, aldus Papadopoulos. Volgens hem vormt het communisme thans niet langer meer een gevaar. Waarnemers zien deze uitspraak als een gebaar tegenover de Oosteu- ropese landen waarmee Griekenland zijn handelsbetrekkingen tracht te verbeteren. Eerst programma ISa rede Ulbricht BONN De rede die de Oost- duitse leider Ulbricht in het week einde 'heeft gehouden, kan leiden tot het openen van onderhandelingen tusse Bonn en Oost-Berlijn, zo heeft de Westduitse regeringswoordvoerder Ahlers gisteren gezegd. In een radiovraaggesprek gaf Ah lers als zijn mening te kennen, dat voor de totstandkoming van een bin dende overeenkomst geen volledige diplomatieke erkenning van Oost-Duitsland noodzakelijk is. Hij herhaalde het standpunt van de rege ring-Brandt, dat Bonn alleen bereid is Oost-Duitsland als afzonderlijke, Duitse staat te erkennen, maar niet als een buitenlandse mogendheid, zo als Ulbricht en de zijnen wensen. BRUSSEL De Europese mi nisterraad heeft besloten een verzoek bij het GATT, om te mogen af wijken van de algemene regel in zake gelijke behandeling van alle" GATT-partners op het gebied van douane-heffingen ten behoeve van si naasappels uit Israël en Spanje, in te trekken. Bij het vooroverleg is geble ken dat in het GATT niet de vereiste meerderheid van tweederde voor zo'n toestemming kan worden bereikt. Onder luid applaus van een uitge zocht publiek van 500 vertegen woordigers van arbeider, boeren, we tenschapsbeoefenaars, industriëlen (waaronder scheepsmagnaat Onassis), de geestelijkheid en de strijdkrach ten, zei Papadopoulos dat de grond wet. die in september 1968 werd goedgekeurd, zal worden toegepast als het program van het huidige be wind is uitgevoerd. Dan zullen eerst gemeenteraadsverkiezingen worden gehouden. Wat voor program dat precies is, zei hij niet. Politieke partijen Vervolgens zal de regering een jaar voor het houden van parlementsver kiezingen, het volk van dit besluit in kermis stellen. In dat jaar zullen po litieke partijen mogen optreden. Een datum weigerde Papadopoulos te noemen. „Wij zijn niet bereid aan de verlangens van onze vrienden, die lid van de Raad van Europa zijn, tege moet te komen en een datum voor de verkiezingen te bepalen. De verkie zing houden ten nauwste verband met ons nationaal bestaan", aldus de premier. Handen af Sprekend over het uittreden uit de Raad, beschuldigde Papadopoulos de voorstanders van een schorsing van zijn land ervan, dat zij zich wilden mengen in "de binnenlandse aangele genheden van Griekenland en vroe gere politici weer aan de macht wil den brengen, die in het verleden had den gefaald. „Het Griekse volk heeft zich echter verenigd en zich tegen de plannen verzet. Wij waarschuwen onze vrienden in het Westen: han den af van Griekenland. PARIJS President Pompidou van Frankrijk heeft gisteren in een rede voor radio en tv studenten, werknemers en werkgevers ge waarschuwd dat de staat indien no dig krachtig zal optreden en indien noodzakelijk zal laten zien niet be reid te zijn het onaanvaardbare te aanvaarden. Zich richtend tot de studenten zei Pompidou, dat universiteiten centra van studie behoren te zijn en niet van 'wanorde en infantiel geklets'. De president maakte in zijn toespraak de balans op van het eerste halfjaar van zijn zevenjarige ambtstermijn. Pompidou zei dat de EEG-topcon- ferentie in Den Haag 'waar een kli maat van wederzids begrip tussen de 'zes' was tot stand gebracht, ook be wezen had hoe solide de samenwer king tussen ons en West-Duitsland was, die op gang werd gebracht door generaal De Gaulle en kanselier Ade nauer'. De president zei dat hij in Den Haag had bewezen dat hij zijn woord geen veto tegen Engelands toetre ding te zullen uitspreken gestand wilde doen. Hij voegde hieraan toe: „Ik hoop dat de onderhandelingen die komend jaar moeten beginnen zullen bewij zen, dat Engeland werkelijk vast besloten is zich tot Europa te wen den. Frankrijk zal zich daarover slechts kunnen verheugen", aldus Pompidou. DEN HAAG De regering onder zoekt welke internaten voor schip perskinderen met een tekort te kam pen hebben en of de subsidie eventu eel kan worden verhoogd, aldus heeft de staatssecretaris van onderwijs, mr. J. H. Grisheid, in antwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid C. La- ban (PvdA) meegedeeld. Papadopouols deelde verder niets mee over enige liberalisatie maatregelen noch over de opheffing van de staat van beleg. ROME Vijf leden van de „Unie van marxistisch-Ieninistische Itali aanse communisten" zijn gisteravond in Rome gearresteerd in verband met de bomaanslagen van vorige week in Rome en Milaan, waarbij veertien mensen om het leven kwamen en meer dan honderd werden gewond. In Padua zijn twintig huiszoekin gen verricht bij jonge lieden, die tot dezelfde beweging behoren. Er zijn wapens en vlugschriften tegen de Italiaanse regering in beslag geno men. De Italiaanse regering heeft vijftig miljoen lires (tachtigduizend dollar) uitgeloofd voor inlichtingen die kun nen bijdragen tot de aanhouding van de verantwoordelijke mensen voor de aanslagen. De Italiaanse spoorwegen, die een staking voor gisteren hadden afgelast in verband met de aanslagen, heeft laten weten dat vanaf vanavond ne gen uur tot morgen avond gestaakt zal worden. WASHINGTON De Amerikaan se senaat heeft zich gisteren uitge sproken tegen het zenden van Ameri kaanse troepen naar Laos en Thai land, overeenkomstig het standpunt van president Nixon. In de zitting van de senaat werd j onthuld, dat de VS het leger van j Laos 310 miljoen gulden hebben ge- 1 geven voor hulp in de strijd tegen de communistische Pathet Lao. y Veilig wonen Rappe kleuters nemen zó de benen, de wijde we- ■xeld in, pf gaan op ont dekkingsreis' bij de .gevaar lijke trap. Zo'n veilighcidshekje is dan-" een onmisbare zaak om ze tegen .zichzelf te be schermen. Dit model- is in vele maten leverbaar, het is geschikt om deur, trap gat, raam of huiskamer mee af te sluiten, mis schien ook wel douchecel of bijkeuken wanneer er draaiende machines staan. Da kleuter kan u zien en met u praten, maar is in een- veilige zone achter 't hekje. Een idee -van de prijs: tot 90 cm 11.95, tot 270 cm ƒ23,95. Het hekje is van Amerikaans grenen hout en kan makkelijk worden bevestigd aan de scharnieren. Er is een voordeliger versie dat tus sen deurposten wordt ge klemd, met een beugel achter het hekje wordt de spanning geregeld: geen schade aan muren, of deur post. Maar of het even veilig is voor sterke peu ters? Dit laatste komt n op 10.95. Kerst-menu ze-klaar Kerst liors d'oeuvre, groentesoep uit blik met soepstengels, gesneden os. setong kant en klaar ge kocht, bruine saus uit een ,f>akje, worteltjes diepvries of blik, boontjes idem di to, brussels lof, pommes frites of chips. Mandarij nen en noten. Koffie. Hors d'oeuvre: 2 eieren, 4 plakjes fri candeau, 4 kleine augur ken, 4 plakjes cervelaat- worst, 4 zilveruitjes, 4 klei ne sardines, zoetzure rode paprika, sla. De eieren hard koken,- afkoelen en pellen. Het éne ei in de lengte, het andere in de breedte doorsnijden. De halve eieren gameren met reep jes sardine en stukjes rode paprika. De gegarneerde eieren om en om op een ronde schotel leggen die met sla bedekt is. Plakjes fricandeau om de augur ken en met cocktailprik kers vastzetten. Van de plakjes cervelaatworst hoorntjes maken. In de openingen van de hoorn tjes een zilveruitje leggen. De fricandeaurolletjes en cervelaathoomtjes om de eieren leggen. Leuk is ook: voor ieder een apart 'hors d'oeuvre op een schaaltje. Feect *t Is de maand vaö feestjes en uitgaan, en dat betekent voor dames-in-de- dop: de feestjurk aan. Ze Ietten al net zo op kapsel, schoenen cn mooie jurk als hun moeders en hun vrien dinnen. Bij dat alles blijven ze echter des kinds: kliederen met slagroom, met z'n allen kaarsen uitblazen, chocola laten smelten en aan je kle ren afvegen. Wel, als er een feestjurk moet komen, neem er dan eentje van draion, dan zijn vlekken al lemaal niet zo erg en het feest hoeft niet te eindigen in een boete-predikatie van moeder. Handwerk- nieuws Wilt u de meest originele kerst- of nieuwjaarskaart zenden die je je denken kunt? Borduur ze dan steek voor steek. Wij zagen in de handwerk zaak zes kerstkaarten met Fran se, Duitse, Engelse of Neder landse tekst in frisse motieven zoals kerstrozen, kaarsen, kerk jes of engeltjes, ook vrolijke die van. vilt zijn. De laatste kosten drie stuks voor 6.95, de kruis steekmotiefjes worden geleverd in een compleet pakket met tel- J>atroon, linnen, zijde en enve- oppen voor ƒ8.95. Een heel fijn silhouetmotief in zwart-wit ziet u op het schellekoord, dat in stik cn kruissteek gewerkt wordt op linnen. Als compleet pakket, bevattende al het mate riaal bij warenhuizen en hand werkzaken, in plastic draagtas. U moet er goede ogen voor hebben, dan wel de kunst ver staan met een borduurloupe te werken. Schellekoord 17.75, ornament verschillende prijzen, maten en Uitvoeringen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met zuiver water, gezonde lucht en een niet vergiftigde bodem is de gevarieerdheid van de natuur niet gered en heeft de mens nog niet aan zijn ethische ver antwoordelijkheid voor het na tuurbehoud voldaan. Misluk ken de pogingen voor een goe de milieuhygiënie, dan is alles verloren, inclusief de mens. Gelukken ze, dan kan er niet temin enorme schade aan de natuur zijn aangebracht. Deze ernstige waarschuwing uitte prof. dr. K. H. Voous gisteren in Den Haag op een persconferentie ter ge legenheid van het Europese' natuur beschermingsjaar 1970, die de naam N 70 heeft meegekregen. Het comité ter voorbereiding van het Europese natuurbeschermings jaar 1970, waarvan prof. Vous voor zitter is, wil in januari 1970 een eer- Beatle John Lennon en zijn vrouw Yoko hebben in Amster dam en negen andere wereldste den een kerstwens in groot for maat laten verschijnen. Op grote affiches, geplakt op reclame zuilen en langs de invalswegen valt te lezen: „War is over, if you want it. Happy Christmas from John en Yoko." (De oor log is voorbij.... als u wilt. Prettig kerstfeest van John en Yoko.) Als u graag gezond en slank blijft, eet dan niet te veel en niet te vet. Met Era op het brood in plaats van boter of margarine, bespaart u elke dag ±120 calorieën. De moeite waard! En bovendien eet u lekker. ste rapport aan de staatssecretaris van CRM overhandigen. In de loop van 1970 zullen nog twee rapporten volgen. ZEEAREIND Als het tot nu toe enige Europees op gezette project in het kader van het natuurbeschermingsjaar heeft het Nederlandse comité plannen ontwor pen en uitgewerkt om in samenwer king met het Wereld Natuurfonds en de subcommissie Europese stichting voor particuliere natuurreservaten (Eurel) in het komende voorjaar het laatste bolwerk van de zeearend in Holstein (Noord-Duitsland) te be schermen met een team van Neder landse en Duitse vrijwilligers. De precieze verblijfplaats van deze die ren wordt angstvallig geheim gehou den. Voorts is de totstandkoming van twee Eurel-reservaten in Nederland in begin 1970 te verwachten. Dit zjjn particuliere natuurreservaten die worden gesteund door het Wereld Natuurfonds. Het gaat hier om gebieden van ongeveer 130 en 500 ha. Ten slotte deelde prof. Voous mee dat het comité by de Nederlandse regering blijft aandringen op de in ternationale noodzaak om de over winteringsplaats van wilde ganzen in Nederland veilig te stellen en om het behoud van grote weideland schappen te verzekeren. AMSTERDAM De acht Nederlanders die zaterdag'in de Beursschouwburg te Brussel zijn gearresteerd en zelfs zou den zijn mishandeld, hebben vandaag een aanklacht inge diend bij de procureur des ko- nings in Brussel. In een gisteravond uitgegeven ver klaring zeggen zU. dat hetgeen zater dagavond na de voorstelling van „De nonnen" door de toneelgroep Studio is gebeurd, in tegenspraak is met de lezing die de politie van Brussel thans geeft. Met name de acteur Jochem Royaards zegt geen enkel fysiek ge weld tegen wie dan ook gepleegd te hebben. De politie heeft tegen hem ook geen procesverbbaal opgemaakt, zo zegt hij, hetgeen wel gebeurd zou zijn als hij geweld gepleegd zou heb ben. De acht Nederlanders zeggen na lang aandringen hunnerzijds te zijn ver hoord. Enkele van hen hebben ter plaatse een aanklacht ingediend. Volgens de lezing van de Brusselse politie zijn de politiemannen pas hard handig opgetreden, nadat de Neder landers scheldend weerstand hadden geboden. De waarnemend commissaris van de Brusselse politie zei tegen een functionaris van het Nederlandse con sulaat-generaal dat de heer Royaards zelf eerst twee politiemannen had ver wond. Tegen vier van de acht Neder landers werd proces-verbaal opge- maak* wegens mishandeling van poli tie, smaad en ordeverstoring. De Brusselse politie legde er voorts de nadruk op dat zij alleen is opge treden op verzoek van de leiding van de Schouwburg, die ordeverstoring vreesde en dat pas tot directe actie werd overgegaan toen een sommatie aan de betogers om het gebouw te ontruimen werd beantwoord met scheldwoorden. De Brusselse werkgemeenschap voor toneel heeft aangekondigd dat alle be trokkenen van plan zijn een officiële klacht tegen de politie in te dienen bij de procureur des konings. Het Vlaamse pencentrum heeft eveneens geprotesteerd tegen het hard handig optreden van de politie. Het Centrum betreurt dat eens te meer de vrijheid van het woord met geweld werd onderdrukt. WATER STIJGT Aarde wordt te warm DEN HAAG Prof. dr. D. J. Kuenen, directeur van het Rijks instituut voor natuurbeheer, on derstreepte gisteren op de bij eenkomst van N 70 met enkele voorbeelden het levensgrote be lang van natuurbescherming. Het gaat niet alleen om de zichtbare milieuverontreiniging van lucht, water en bodem, maar ook om een aantal onzichtbare gevaren. De verbranding van fos siele brandstoffen doet het ge halte aan koolzuur in de atmos feer stijgen. Dit heeft weer tot gevolg dat de aardse warmtestra len worden tegengehouden door deze koolzuur en de temperatuur op aarde langzaam kan stijgen. Een stijging van enkele tienden graden kan tot een zee-niveau verhoging leiden van enkele me ters, ten gevolge van het afsmel ten van Poolijs. Prof. Kuenen vond het een triest aspect van de natuurbe scherming dat grote groepen van de bevolking denken: „Het zal mijn tijd wel uitduren". In deze houding zag hij een groot gevaar. Kamervragen over actie Brusselse politie DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid mr. M. Vrolijk (soc.) heeft de ministers van CRM en van buiten landse zaken gevraagd bij de Bel gische regering te protesteren tegen het optreden van de Brusselse politie tegen Nederlandse acteurs, zaterdag avond, en te verklaren dat dergelijk optreden de culturele samenwerking tussen beide landen niet bevordert. Voorts hebben twee KVP-afgevaar- digden, P. J. Engels en dr. T. E. E. van Schaik, de ministers gevraagd de Kamer nadere inlichtingen te verstrekken over de oorzaak en het verloop van de onlusten tijdens of na de voorstelling. Zij zouden de Bel gische regering moeten vragen een onderzoek in te stellen naar het poli tieoptreden, en de Kamer over de resultaten van dit onderzoek inlich ten. Commissie onderzoekt bedrijfsvoorlichting DEN HAAG De minister van economische zaken heeft een com missie bedrijfsvoorlichting ingesteld. Deze commissie gaat zich beraden over de huidige vormen van voor lichting aan het bedrijfsleven en zal de minister adviseren over eventueel te nemen maatregelen ter verbete ring van deze voorliching. De commissie zal o.m. bezien hoe ongewenste doublures en lacunes in de voorlichting kunnen worden voor komen, en zich voorts beraden over de wenselijkheid meer verband te krijgen tussen de verschillende voor lichtingsactiviteiten en over de te hanteren methodieken. Voor eind- volgend jaar moet de commissie rap port uitbrengen. De kostbare collectie sieraden ooit door één mannequin in Nederland getoond, was te zien tijdens een show ter gelegenheid van de ope- ni-jj van een juweliersbedrijf in Amsterdam. Gezamenlijke waarde: f 600.000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9