Veel Nederlanders zoeken hun heil bij kwakzalvers Geld voor nieuwe meubelen? Geld voor een kostbare studie? Geld voor een grote uitgave? Geld voor de verhuizing? Geld voor u: Principe-uitspraak over subsidie pers Recreatie-bedrijven in één organisatie 3 Gezag moet redelijk zijn' Huur "ft*- Dubcek benoemd tot ambassadeur Turkije P gevolg van de gemeentelijke autono mie, wordt onze bedrijfstak met een groot stuk onzekerheid geconfron- teerd. Het is voor daarom van groot t belang, dat we nauw worden betrok ken bij de voorbereiding van wetten, regelingen en uitvoeringsbesluiten die voor onze branche van betekenis Afschaffing doodstraf in discussie Uitstel Oratie van prof. Heerma van Voss JOEKES EN VONHOFF VRAGEN Laatste „Floris" al in zicht AMRO-Lening (voorbeeld: f3000.- lost u af in 18x f 186.22 of 24xf 145.35) AMRO-Lening (voorbeeld: f 1500.- lost u af in 18x f 93.50 of 24x f73.10) AMRO-Lening (voorbeeld: f6000.- lost u af in 18x f367.81 of 24x f285.71) AMRO-Lening (voorbeeld: f4000.- lost u af in 18x f248.29 of 24xf 193.80) AMRO-Lening Elk bedrag tussen f700.- en f 10.000.- Een folder met alle inlichtingen ligt voor u klaar bij elk kantoor van de AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK. Premier Meir stelt nieuw Israëlisch kabinet voor ERt DINSDAG 16 DECEMBER 1969 Dr. Hakker ia proef.se/trifi Er tvorden resuitaten bereikt De knappe 21-jarige Berit Redin, ,Jdiss Lucia" van de Zweedse stad Gotenburg met haar hof dames tijdens de presentatie op het kantoor van een luchtvaart maatschappij. Van de 800 meisjes die meedongen naar deze titel werd zij gekozen. Orkava en Revako gaan samen UTRECHT Per jaar zoeken ruim 100.000 mensen hun heil bij kwakzalvers. Aangenomen mag worden dat door onbevoeg den eenderde van deze patiënten genezing vindt, eenderde klach ten verminderd ziet en eenderde geen baat ondervindt. Dit schrijft de commandant-arts van het geneeskundig detachement in Den Haag, dr. L. F. Bakker, te vens huisarts in Voorburg, in zijn proefschrift „Kwakzalverij en onbe voegd uitoefenen der geneeskunst", waarop hij vanmiddag in Utrecht promoveerde. Dr. Bakker concludeert, dat pa tiënten met chronische aandoeningen het meest gebruik maken van de diensten van onbevoegden. Het gaat meestal om zieken van het bewe gingsapparaat, het zenuwstelsel, de nerveuze en psychosomatische aan doeningen. Bestrijding In de studie heeft de Haagse arts de waardebepaling van df door mag netiseurs, kruidendokters en gebeds genezers toegepaste therapieën cen traal gesteld. Dr. Bakker pleit voor een intensieve bestrijding van de kwakzalverij op vele fronten op de aat isjes s 2 iteerc tjai e we ïra* mgt t,m (Van onze redacteur toerisme) AMSTERDAM Twee grote organisaties voor de recreatie ets zijn samengegaan en vormen de ;efeli enige vakorganisatie van recrea- tie-ondernemingen in Neder land: de Organisatie Recreatie ondernemers Nederland, die ruim 700 van de 1100 onderne- ief a mingen als lid heeft. De organi saties, die er in zijn opgegaan zijn de Orkavo (organisatie van kamp- en vakantiebestedingsbe- drijven) en de Revako (organi satie van ondernemers in recrea tie-, vakantie- en konferentie- ooiden). Samen nemen zij 20 jojoën van de 25 miljoen over nachtingen in dit soort bedrijven vut hun rekening. Verwacht ,rordt, dat dit er binnen enkele jaren 35 tot 40 miljoen zullen win zijn. ;este chui Doel van dc samenwerking is met it femeer kracht de belangen van de on- sp« derncmingen te behartigen (o.m. bij 'oum de overheid) en voorts ook betere li voorlichting en adviezen naar binnen dal te geven. Over dat eerste zegt voorzitter G. 3aay: „door gebrek aan uniformiteit bij maatregelen op ons gebied als Mfiin". Voorlichting - De naar binnen gerichte activitei- ten, ziet de nieuwe organisatie vooral liggen in het geven van voorlichting en adviezen voor-«en efficiente be- :zHjj drijfsvoering en in het vergroten van Jr* de recreatiemogelijkheden, zowel ka- 3_'®flitatief als kwantitatief. Met nadruk stelt de organisatie echter, dat er op korte termijn geen T behoefte bestaat aan een net van 1 nieuwe terreinen met eenvoudige voorzieningen voor toeristische kam- peerders. De bestaande ondernemin- iari gen hebben nog mogelijkheden ge- eIW noeg om de capaciteit te vergroten. Het accent wil de organisatie liever eggen op verbetering van de bestaande accomodatie. Wat dat be keft, is er nog genoeg werk, want - om een voorbeeld te noemen nog f tachtig procent van de terreinen beschikt nog niet over een goede rio lering. Tarieven Ook wil men stimuleren, dat meer bedrijven voorzieningen gaan treffen n. !|om het hele jaar open te kunnen 'lijven. Men ziet daarin grote moge lijkheden. Zo zijn vrijwel alle bedrij nen, die winteraccommodatie bieden, tlaijpoor de Kerst al volgeboekt. Een groot probleem bij deze ni- Di veauverhoging vormen de hoge in vesteringen. Voorzitter Baay is het dan ook niet eens met enkele leden er i van de CHU-tweede Kamerfractie, nel er de minister onlangs op wezen, in dat op veel terreinen veel te tarieven worden berkend. „Er zijn wel eens uitschieters, maar over het algemeen liggen de prijzen zeker niet te hoog. Zelfs on dernemers, die op goedkope grond zitten, staan voor zeer hoge kosten. Het gaat niet in de eerste plaats om de grond, maar wat daar in zit en wat erop staat. En dat zijn vaak hele grote investeringen", aldus de heer Baay. Beernink tot politie: HEERLEN Minister Beernink heeft gisteren in Heerlen een nieuwe politie-opleidingsschool geopend. Bij deze gelegenheid wees hij er o.m. op dat „tegenwoordig alleen een gezag aanvaardbaar is, dat zich niet slcehts legitimeert door bevoegdheid, maar zich daarnaast ook weet waar te ma ken door bekwaamheid, redelijkheid, en het inzicht en de doelmatigheid waarmee wort gehandeld bij de uit oefening van die bevoegdheid". In Heerlen zijn thans 108 aspiran ten (onder wie vijf vrouwelijke) van 28 Zuid-Nederlandse politiekorpsen met een totaal van 2500 politieleden, in opleiding. LONDEN Het Britse parle ment is het debat begonnen over de vraag of de doodstraf in En geland moet worden afgeschaft. Vandaag zou in het Lagerhuis over de kwestie worden gestemd, donderdag in het Hogerhuis. Dc regering stelt voor de huidige proef met afschaffing van de doodstraf permanent te maken. De conservatieve oppositie beschul digt de regering de zaak te over haasten voordat de aandacht gèricht wordt op de volgende verkiezingen. Voorstanders van afschaffing van de doodstraf willen toch een beslissing een jaar uitgesteld hebben of ten minste totdat de statistische gegevens over de proef die vijf jaar duurt, beschikbaar zijn. De regering betoogt dat als het parlement het regeringsvoorstel ver werpt, men aan het eind van de proefperiode d.w.z. over een half jaar, terug zal keren naar de oude wet, die zelfs voorstanders van de doodstraf onbevredigend noemen. Een motie van wantrouwen van de oppositie werd met 303 tegen 241 stemmen in het Lagerhuis verwor pen. Hierin werd de regering verwe ten, ongepaste haast te betrachten. Maar in het hogerhuis konden de kaarten wel eens anders liggen. manier waarop dat in Amerika wordt gedaan. Hij wilde echter de ogen niet sluiten voor de resultaten, die kwakzalvers, zij het misschien bij toeval, hebben bereikt. Hij sluit de mogelijkheid niet uit dat de magnetiseur door te voldoen aan bepaalde voorwaarden een para medische betekenis kan krijgen bin nen het raam van de Nederlandse gezondsheidszorg. Uit een door hem ingestelde en quête onder 300 militaire officieren is gebleken, (lat een niet onaanzien lijk deel. indien zij zouden kunnen met recht van koop^C Ci m v.a. wWl p.mnd. zonder eerste storting Demonstraties van èllc modellen te Rotterdam dagelijks door onze Wurlitzer-órganist JOOP WALVIS. Reeds duizenden muziekliefhebbers leer- den met het normalenotenschrlftdoor mid del van het unieke aanwlissvstecm op de Wurlltzet-school vlot orgelspelen. Enorme sortering Piano's... ..Prijzen v.a. 675.- Huur met recht van koop 15.- p.mnd. zonder eerste storting Let wel hoge inruilwaarde.' voor Uw oude PIANO of ORGEL. Minister Beernink heeft gisteren in Heerlen het Zuid-Nederland se instituut voor gemeentepolitie opleiding geopend. Na de plech tigheid sprak hij met enkele leerlingen. AMSTERDAM Met een oratie, |erj Betiteld „Een mysteriekist ont sierd" heeft prof. dr. M. S. H. Heerma van Voss zijn ambt aan vaard als gewoon hoogleraar in de iet »eschiedenis van de antieke gods- wensten aan de universiteit van Am- rdKJ8®- ver p mysteriekist is een rekwisiet h jjt de Oudegyptische godsdienst. waarover de bronnen maar zelden onthullen, maar die toch van pri mair belang moet zijn geweest, zowel N god Osiris, heerser over de i G °don als voor gestorvenen zelf. F E twangs voornamelijk taalkundige kwam prof. Heerma van Voss de conclusie, dat het de kist be- Osiris' waarin bij de mummificatie - inwendige organen bijgezet W. Hun conservering is in het bij- j/f P" essentieel voor zijn wederop- natng en daarin hopen de overle- mensen hem na te volgen. DEN HAAG De liberale Tweede- Kamerleden Joekes en Vonhoff heb ben de minister van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk ge vraagd of zij van mening is, dat de verlening van overheidssubsidie aan enig pers- of omrocporgaan in een democratie principieel ongewenst is. Zo neen, is zij dan van mening, dat er ooit aanleiding kan bestaan een of meer dagbladen naar andere j maatstaven te subsidiëren dan dc I overige Nederlandse dagbladen. I De twee liberalen, Ho dit vragen I naar aanleiding van de reorganisatie bij Het Vrije Volk willen ook weten of de afvloelings- en over- i plaatsingsregelingen bij de Arbei- I derspers. waarvan Het Vrije Volk een onderdeel is. voldoen aan de I eisen, die blijkens de thans in het I bedrijfsleven gelden normen aan dergelijke regelingen kunnen worden gesteld, en wat de gevolgen van de ontslagen zullen zijn op eventuele rechten uit een winstdelingsregeling, zo die bestaat. Zij informeren voorts of het besluit tot reorganisatie is genomen op aan drang van de twee grootaandeelhou ders van de Arbeiderspers, t.w. het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen en de Centrale Levensverze keringsbank NV, en of het waar is, dat tussen deze grootaandeelhouders verschillende vermogens- en bestuursbanden bestaan. De vragenstellers informeren ver der of de Arbeiderspers in de afgelo pen tien jaar dividend heeft uitge keerd, en zo ja, hoe groot de percen tages en de absolute bedragen in elk van die jaren waren. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Weinig vrij korte series hebben bij hun verschijning op de beeldbuis zoveel stof doen op waaien als NOS' eerste grote jcugd- produktle „Floris". En ach, hij is nog „nauw verschenen, of is alweer ver dwenen", want zondag a.s. gaat de laatste aflevering de ether in. Er komt nog een toe-tje: de NOS laat op zondag 28 december zien „hoe het allemaal ging". Het tweede deel van „De Byzan tijnse beker" betekent het slot van de avonturen van Floris. Na het toer nooi zijn de vijanden er met de prachtige bokaal vandoor, maar de strijd is nog niet ten einde. Het toneel van actie verplaatst zich van Olderstein naar het land van Gelre cn Floris heeft dus opnieuw zijn kans en.... mogelijk aanspraak op eens stuk levensgeluk. De NOS rondt een week later de serie af met het vertonen van opna men die gemaakt werden tijdens de produktie van „Floris". Achteraf is het aardig om te zien hoe zo'n serie tot stand komt, wat er voor nodig was en hoe men bij de opnamen te werk ging. kiezen, de voorkeur zouden geven aan een kruidentherapie in plaats van één waarbjj pillen of tabletten worden verstrekt. De laatste worden snel ver eenzelvigd met substanties uit de chemische industrie. Kruiden Hij vraagt zich af of de medicus in die gevallen, die niet op de ge- eigende middelen reageren, niet beter kan terugvallen op de kruidenthera pie. Dr. Bakker is van mening dat tegen de gebedsgenezers weinig kan wor den gedaan. „Ik zou er de artsen op willen attenderen dat een pastorale benaderingswijze van groot nut kan zijn en verder de gebedsgenezers erop willen wijzen, dat zij onverantwoor delijk te werk gaan door steed succes te suggereren." Volgens dr. Bakker worden de suc cessen van de magnetiseurs, kruiden dokters en gebedsgenezers behaald, juist omdat zij zich van deze aparte methoden bedienen. „In bepaalde ge vallen blijken deze archaïsche genees methoden beter te corresponderen met het diepste van het onderbewust zijn van een patiënt dan de moderne, functionele medicamenten en technie ken." Inkomen In zijn proefschrift berekent dr. Bakker, dat de 350 genezers in Ne derland een gemiddeld inkomen van 25.000 hebben. Er zijn genezers die het veelvoud daarvan genieten. Hij zegt voorts de indruk te hebben gekregen, dat vele manetiseurs, krui dendokters en gebedsgenezers „min of meer gekenmerkt worden door een persoonlijkheidsstructuur, die ten deert naar het magische en mystieke." Er zijn volgens hem enkele groepen in Nederland, waarvan de leiders „uitgesproken hysterische psychopa- ten" z(jn. „In de sfeer en gang van I zaken binnen zo'n groep zagen wy een treffende overeenkomst met dc film van Polanski „Rosemary baby". Het behoeft nauwelijks betoog, hoe gevaarlijk deze broeders z(jn voor de volksgezondheid." De Handelingen99 De dagbladen meldden dezer dagen in hun Kamerverslagen dat, na een nogal opgewonden gedachtenwisseling in de Tweede Kamer, besloten is, dat enige passages, uitgesproken door en kele leden, niet in de Handelingen (het officiële, stenografische verslag) zullen worden opgenomen. Dit lijkt mij een principieel ver keerd besluit. De Handelingen worden gepubliceerd om een woordgetrouw nauwkeurig, objectief verslag te heb ben van het gesprokene in het parle ment. Er is voor de verzorging daar van een complete dienst ingesteld. Een aantal stenografen tekenen het gesprokene op in kortschrift, in de latere tijd met nog extra controle van een bandopname. De uitgewerkte ste nogrammen vormen al langer dan een eeuw de officiële bron voor raadple ging van hetgeen in de Staten-Gene- raal in het openbaar is verhandeld. Gaat men daarin kappen, om welke reden dan ook, dan tast men de volle digheid, de objectiviteit en daarmede de betrouwbaarheid en de geloofwaar digheid van dit verslag aan. Men kan zich afvragen: hoe ver gaat dat wegla ten uit de Handelingen? Wordt het geval dat zich thans voordoet een pre cedent, waarop men zich steeds kan beroepen? Waar blijft men dan met deze verkeerde praktijk? Wordt het een monddood maken van een of meer leden? Terecht is hiertegen in de Ka mer geprotesteerd. Als de voorzitter der Kamer niet kan beletten dat er ongewenste woor den worden gesproken, en deze dus inderdaad worden uitgesproken, lijkt de remedie niet te zijn ze uit het officiële verslag te knippen, maar dan kan hijzelf een waardig protest uitspreken, dat dan ook in de Hande lingen wordt opgenomen, en waarvan ook iedereen kennis kan nemen. Het weglaten van werkelijk en in het openbaar gesproken woorden is een aantasting van het principe, waar op het officiële verslag berust. Het „woordelijke"' verslag wordt op die ma nier een schijnvertoning. Den Haag N. Ant. Jantsenius, (oud-stenograaf van de Staten-Gene- raal, oud-hoofd van de Stenodiensl Volksraad N.O.I.) JERUZALEM Israël heeft een nieuw kabinet. Premier Golda Meir heeft gisteren haar nieuwe regering Ondanks fel verzet van conservatieven PRAAG De voormalige Tsjechoslowaakse partijleider Alexander Dubcek is benoemd tot ambassadeur in Turkije. Dit is gisteren door het persbureau Ceteka bekendgemaakt. Al ge ruime tijd circuleerden in Praag geruchten over deze benoeming. De conservatieven In de commu nistische partij hebben zich ernstig verzet tegen de aanstelling van Dub- ccck als ambassadeur in een Westerse hoofdstad. Dat deze nu toch doorgaat wordt beschouwd als een kleine overwinning van de gematig den. Volgens waarnemers heeft presi dent Svoboda de voormalige partijse cretaris met deze benoeming een be wijs van onschuld gegeven, ondanks het feit, dat Dubceck bij herhaling geweigerd heeft zelfkritiek uit te oe fenen. De 47-jarige Dubceck werd in april afgezet als partijleider, maar hij is nog steeds lid van het centraal co mité. Deze zomer verloor hij even eens de functie van voorzitter van de nationale vergadering. Dubceck heeft het nieuws van zijn benoeming naar verluidt vernomen in zijn woning te Bratislava in Slo wakije. Hij woont daar in grote af zondering. Volgens geruchten zou de liberale voorvechter Engels studeren. aan het parlement gepresenteerd. Vi ce-premier en minister van onderwijs en cultuur is Yigal Allon, Abba Eban doet buitenlandse zaken cn Mosje Dayan heeft de portefeuille van de fensie. Chimon Peres is belast met Arabische aangelegenheden. Het ka binet steunt op een coalitie met een brede basis. Het kan rekenen op dc steun van 102 van de 120 afgevaar digden in de Knesset. Mevrouw Meir zei in het parlement dat de regering zich tegenover ernsti ge vraagstukken geplaatst ziet. Er is haars inziens geen oplossing voor het conflict met het Nabije Oosten mo gelijk die niet voor de in dit gebied gelegen landen zelf aanvaardbaar is. Met een indirecte verwijzing naar de vier mogendhedenbesprekingen zei mevrouw Meir, dat degenen die proberen de Arabische landen te ont heffen van de noodzaak vrede te be drijven slechts de Arabische weige ring om Israël te erkennen en het Arabisch voornemen Israël te vernie tigen, steunen. Volgens de premier zal president Nasser op de komende Arabische topconferentie proberen zijn mislukte politiek op te dringen aan andere Arabische leiders, die hij jarenlang geprobeerd heeft te wippen, of zelfs te vermoorden. Mevrouw Meir zei voorts dat de Sowjet-Unie de Arabische landen wapens levert met de bedoeling elke mogelijkheid voor vrede te ondergra ven. Sinds de zomer van 1967 ontving Egypte voor een waarde van zeven miljard gulden aan Russische wapens en militaire uitrusting. In dit land bevinden zich meer dan drieduizend Russiche specialisten en adviseurs. De Britse kerngeleerde dr. Lionel Raraty is gisteren met zijn vrouw en drie kinderen bij een verkeersonge luk in Brownhills omgekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5