'Leidse politie faalt binnenstad' in de Lezers schrijven ons: Voorzitter Dirks staat paf WaMÜÜ 'leidooien voor iarkeergarages Commentaar Commentaar Over het sprookje van Amptmeijer Saad begon begrotingsdebat wjoor- on gemeentezang in Belhlehemkerk Blaam Het PAK (VI) Het artikel in Radicaal Beroering in Leidse PAK Begroting- 69 goedgekeurd Twee Leidenaars beroofden Turk Integriteit zie ook pagina 4 pft LEIDSE COURANT 3 DINSDAG 16 DECEMBER 1969 >9 De heer Van Aken (links) opende gisteravond de algemene beschouwingen over de begro ting van Leiden. De belangstel ling hiervoor van de zijde van het publiek was zo groot, dat sommigen zelfs genoegen moes ten nemen met een staanplaats terwijl anderen onverrichter zake huiswaarts konden gaan Zittend het college: mevrouw Den Haan. de heren Sarines, Menken en Van der Willigen, gemeente-secretaris Van de Poel en de heren Piena en (ten dele zichtbaar) Hairmsen. (Foto NLC - Dirk Ketting) LEIDEN De algemene beschouwingendie de fractie I jorzitters in de Leidse gemeenteraad gisteravond over \e begroting-I 970 hielden, stonden voor een niet onbe- ngrijk aandeel al in het teken van de gemeenteraadsver- 1 pingen. die volgend jaar juni plaats hebben. Daar- ■er elders in deze krant meer. Beperken wij ons in dit lerslag tot de niet-direct politieke uitlatingen van de 11ictievoorzittersdan kan onder meer worden gecon- perddat verscheidene woordvoerders nogal wat kri- j/r hadden op de politie in Leiden, met name op het licht van de politie op parkeer- en verkeersvoor- mfteneen toezicht, dat volgens sommigen beslist on tdoende is. degenen, die deze kritiek uit- •hoorde ook de heer Van Aken JdA). Hij sprak van een „strikt nde politie in de binnenstad, ls ook speciaal weer in de Sinter- week bleek". e heer Van Aken had ook kritiek de manier waarop B. en W. het zoek van de NZH om subsidie iben afgehandeld, namelijk zonder rin de raad te kennen; inplaats rvan zochten B. en W. contact gemeenten die in gelijksoortige handigheden verkeerden. Dit Jt volgens de heer Van Aken een lak gegeven in de verhouding raad- k 1 en W. Iraag zag de heer Van Aken op termijn een voorbereidingsbe- it voor de volgende raad. di 3?" j Vi»t dc uitbouw van Leiden bc- tckug hij in de Meremvijk een laatste nogelijkheid om nog iels te Inn ua het woon- en leefklimaat. SWenshofjespolder is daarvoor ilijk te klein. Nu annexatie een •gelijke zaak is geworden wordt nodig, dat Leiden gaat praten bijvoorbeeld Leiderdorp en itdfitgecst over een stuk vrijwillige inwerking, „desnoods over op- tffing". P\dA-fractie staat achter het n» Meremvijk IDEN Het koor van de Bethle- ikerk zal zondag 21 december i medewerking verlenen t.g.v. de 0 estiging van de nieuwe predikant E. M. Pannekoek. De gelederen het koor zullen, wegens de klei- lezetting, worden versterkt door m van het Rijnsburgse kerkkoor Kunst na Arbeid. 1 kerstdienst op 25 december be- om tien uur, maar zal worden rafgesaan door gemeentezang met «i hiding van orgel en trompet, e voorzang begint omstreeks half i De sopraan Marijke van den fen uit Rotterdam zal kerstliede ten gehore brengen. Organist is j nk Groeneweg. Hij zal twee ko- Ibewerkingen van J. S. Bach spe- Trompettist is de heer N. de Jeu. EIDEN Morgenavond om acht Ml men in het geref. jeugdhuis nis kunnen maken met de kan tien van D'66 voor de prov. sta- ■GRIEFD is de heer Van Aken, fractievoorzitter van de PvdA in Leidse raad, door een uitspraak mr. Hanssen, die in een inter- ft' met onze stadsredactcur heeft «merkt, dat de demonstratie „Wo- Piood" die zaterdag jl. in Leiden d gehouden, het faillissement van 'aar socialistisch woningbouwbc- 'e zien zou geven. „Ik wens dat wordt teruggenomen omdat het «liticke verhoudingen tussen de "jen vergiftigt", zei de heer Van !n- die erop wees. dat het hier «ge-beleid betrof. 'houder Piena behoeft zich de op- ■""g van de heer Hanssen niet trekken. Mede onder zijn in to er een gevarieerder woning- wbcleid tot stand gekomen. Maar ®P het stuk van de woningbouw eenzijdige beleid van zijn voor- fer werkt nog lang na. College- 'd sluit de persoonlijke opvatting ne' persoonlijke stempel van de ouder niet uit. De opvattingen "e heer Piena zijn ruimer. Het soms dan ook wrange vruchten r"icc hjj wordt geconfronteerd. f ervan: uittocht naar buitcngc- nien en een bezetting van woning- dningen, die gedeeltelijk juist de laagstbetaalden onvoordelig heer Hanssen zal er goed aan f Z|eh alsnog te verduidelijken. w van nü verdienen geen door B. en W. voorgestelde verzoek aan de regering om een extra uitke ring maar dan moet Leiden goed op de hoogte worden gehouden van de ontwikkelingen hierover en Leiden moet niet schromen het bedrag te noemen, dat nodig is, aldus de heer Van Aken. Pendelbu s Ook KVP-woordvoerder Lamber- mont was geschrokken van het ge raamde tekort van plm f 7.5 min. Vele kort van bijna f 7.5 miljoen. Vele zaken zoals Groenoordhal. scholen. Een viertal leden van de prol.- chrfractie in de Leidse raad. Van onder naar boven: de heer De Kier, mevrouw Geelkerken, de heer Elsgeest en ds. Kret. l''!!!''!,,:!llll,,""!!,,";|l!r'!'l!!i:"!|||||lll|!!l!,"lll!HII|!" sportvelden en de veemarkt runt Leiden mede voor de buiten-gemeen ten. Naar aanleiding van de afsluitin gen van de Haagwegbrug en de Rijnzichtbrug: Is gemeentewerken een staat in de staat? Over de politie: Greep niet in toen de pendelbus reed en er veel mis ging in het verkeer waardoor die bus moeilijk kon rijden. Over de sanering: Zo snel moge lijk beginnen mei herbouw ,in ge bied Waardgracht-Kaarsenmaker- straat. Huursubsidies Mevrouw Geelkerken (prot.-chr.) vroeg zich af of de beleidsbesehou- wingeft voortaan niet beter om de twee jaar kunnen worden gehouden. Voor de moeilijke financiële positie van Leiden is alleen een oplossing in landelijk verband mogelijk. Het bes te zou ons land kunnen worden ver deeld in districten waardoor dc rand gemeenten worden betrokken in de zorgen van de centrumgemeenten. Over de woningnood zei mevrouw Geelkerken, dat individuele huur subsidies uitkomst kunnen brengen, ook zij zou graag zo snel mogelijk herbouw zien in saneringsgebieden. Zij was voorstandster van parkeer garages; de binnenstad moet bereik baar blijven. Ook was haar fractie voor instelling van een wethouder schap voor economische zaken. Haar fractie is verder geporteerd voor in- Auto het water in LEIDEN Op de Apothekers- dijk is gisteravond een 41-jarige inwoner uit Sassenheim in net wa ter geraakt. Hij had zijn auto daar geparkeerd en toen hij terugkwam, verkeerde hij in de veronderstel ling, dat de auto in z'n acnteruit stond. De auto stond echter in de eerste versnelling. Toen hij het con tact omdraaide, schoot de wagen dan ook vooruit. De man wist zelf uit de auto en het water te komen. De wagen werd later opgetakeld. stelling van een raadscommissie voor grondzaken. Mevrouw Geelkerken, die tegen ooenbare commissieverga deringen is. hield ten slotte een plei dooi voor aanstelling van een lief tallige gastvrouw voor de afdeling voorlichting. Wijkraden De heer Portheine (VVD) stond po sitief ten opzichte van wijkraden. Openbaarheid van de vergaderingen van commissies van bijstand ver wierp hij echter. Dat zou de zaak kunnen schaden, vond hij. Hij wilde graag nader worden geinformeerd over de toekomstige ontwikkeling van de Haarlemmerstraat en van de veemarkt. In zijn politiek getint betoog hield PSP-er Amptmeijer een pleidooi voor democratisering van onder meer de bedrijven, de woningbouwverenigin gen en de raadscommissies. De com missies wilde hij helemaal „open breken" en hij zou een motie indie nen teneinde alvast openbaarheid van alle commissievergaderingen voor alle raadsleden gedaan te krij gen. Als een geheime raadsvergadering wordt gehouden, wilde hij voortaan zelf uitmaken of die geheimhouding nodig is; is zijn conclusie ontken nend, dan wilde hij zich niet aan die geheimhouding storen wat hij dan openlijk zou meedelen. Parkeergarages Er worden de laatste tijd veel co- mitè's opgericht, dat het een mode verschijnsel begint te worden, ver zuchtte de heer Nijssen (Boerenpar tij). Hij verklaarde zich voor meer woningbouw in de premiesector en in de vrije sector omdat daar volgens hem behoefte aan is; op die manier komen meer goedkopere woningen vrij. Mevrouw Van der Blom (CPN) noemde de verhoudingswet-1960 to taal verouderd. Zij was voor par keergarages en afsluiting van het winkelcentrum voor alle verkeer. AM DE inspraakmogelijkheid van de burgerij te vergroten, streeft het PAK Leiden naar openbaar- making van de vergaderingen der gemeenteraadscommissies. Uit de gemeenteraad is een aantal com missies van advies en bijstand be noemd, mede ten dienste van het college van B. en W„ die regelma tig vergaderen. Die vergaderingen zijn besloten. Het PAK meent dat alle soorten raads- en commissie vergaderingen openbaar moeten zijn met dien verstande dat er geen aanwijsbare schade voor personen of voor de gemeente ii zit. Een volledige beslotenheid van de raadscommissies achten ook wij uit de tijd. Het is goed. dat het PAK dit punt aansnijdt. De raadsvergadering zelf moet geen flauw aftreksel worden van wat vantevoren in de raadscommissies wordt doorgepraat. Er zijn ge meentebesturen die daar nogal sterk in zijn. Gezellige onderonsjes waarbij allerlei gewichtige zaken de revue passeren die dan in de openbare vergadering nog wat her kauwd worden, zijn de raad on waardig. Wij willen hier echter wel waarschuwen voor automatisme. Er zijn nog wel meer uitzonderin gen aan te geven, naast persoon lijke schade en financieel nadeel voor de gemeente. De vraag of een commissitvergadering openbaar moet zijn, hangt naar onze mening in belangrijke mate af van dc aard van de onderwerpen die daar wor den behandeld, en de mededelin gen die daar worden gedaan. De raadsleden mogen door de open- Tot mijn verrassing ontdekte ik dat u mijn artikel uit het PSP- blad „Radikaal" hebt overgeno men (zie uw blad van 15-12). Zowel uit uw commentaar als uit de toespraken van sommige raads leden blijkt echter dat men heel verkeerde conclusies uit mijn woorden trekt. Kort samengevat komt mijn artikel erop neer, dat in LEIDEN Naar aanleiding van de onhullingen van het PSP- gemeenteraadslid Amptmeijer over het ontstaan van het PAK in Leiden in de NLC van gisteren (wij namen een artikel van hem over uit het blad RADICAAL) ontvingen wij gisteravond onge vraagd tijdens de raadsvergade ring een reactie van de voorzitter van de afdeling Leiden van de PvdA, de heer Th. J. Dirks. Hij schrijft: „Ik sta paf. Paf over het verhaaltje van het PSP-raadslid Amptmeijer in zijn. clubblad RADICAAL, dat vanavond in deze krant werd overgenomen. Amptmeijer „ana lyseerde" daai'in de situatie binnen de afdeling Leiden van de PvdA en gebruikte kreten als „machts overname" en „grote schoon maak". Ik wil even duidelijk vaststellen, dat de schrijverij van Amptmeijer niet op feiten berust en derhalve volledig voor zijn rekening komt. Helaas zal zijn sprookje nog lang worden geloofd door de tegen standers van het PAK. Een ont wikkeling, die Amptmeijer toch zeker niet zal kunnen waarderen. Ik ben er zeker van, dat hij spijt heeft van zijn onbezonnen ge schrijf. Misschien kan hij daar nog even mededeling van doen". Tot zover de heer Dirks. Wij tekenen hierbij aan: De voorzitter van de fractie van de PvdA in de Leidse gemeenteraad, de heer Van Aken, toonde zich gisteravond in zijn algemene be schouwing bij de begroting ontsteld over dit artikel van de heer Ampt- meener. „Wij hebben er als fractie van de PvdA altijd aan meege werkt, de politieke integriteit zo hoog mogelijk te waarderen. Ons optreden heeft zich altijd geken merkt door het in acht nemen van de politieke fatsoensnormen. De PvdA heeft zich in de raad te allen tijde constructief opgesteld, maar wij staan open voor ver nieuwingen. Ik wens dan ook niet, dat de integriteit van de PvdA- fraetie in de Leidse raad in het geding wordt gebracht De heer Van Aken eiste erkenning hier van. De heer Amptmeijer heeft gister avond geen gebruik gemaakt van de mogelijkheid, hierover iets te zeggen. Hij hield zijn algemene beschouwing, voornamelijk een propagandatoespraak voor de PSP en voor hel Leidse PAK, zonder één enkele poging de sfeer te zuiveren. Daaruit kan maar één conclusie worden getrokken: wat hij ge schreven heeft, dat heeft hij ge schreven. Zó is zijn versie van het deelnemer worden van de Leidse PvdA aan het PAK en niet anders. Wij zijn geneigd het de heer Portheine, fractievoorzitter van de VVD, na te zeggen: liet PAK is een monsterverbond onder de knoet van de PSP. Het is onbegrijpelijk, dat de PvdA zich heeft laten lijmen. Zoals het ook onbegrijpelijk is, dat D'66 zijn ziel en zaligheid, zo die aanwezig zijn, aan het PAK heeft verkocht". Wij zijn overigens van mening, dat de ontboezemingen van de heer Amptmeijer niet in de eerste plaats in een vergadering van de Leidse gemeenteraad moeten worden behandeld, maar in een afdelingsvergadering van de PvdA Leiden en vervogens in een gemeenschappelijke PAK-vergadc. ring. Dat zou vele léden, die dot Winkelsluitin s vóór Kerst LEIDEN Hel Leids City Cen trum heeft de volgende kerstopen stelling geadviseerd: vrijdag 19 de cember, maandag 22 december, dinsdag 23 december, geopend tot 's avonds 21.00 uur. Maandagmor gen 22 december worden de nor male open- en sluitingstijden aan gehouden. Kerstavond (24 december) en Oudejaarsavond (31 december) zul len de winkels geopend zijn tot 17.00 uur. Voorzitter Theo Dirks paf over sprookje dusver geen belangstelling voor deze onwerkelijke en gevaarlijke politieke constructie hebben ge toond, dé gelegenheid geven zich alsnog op de laatste politieke ont wikkelingen in Leiden te bezinnen. Het zou ook de invloed van Ampt meijer in het PAK-gebeuren bin nen de perken kunnen brengen. En dat is wel nodig, willen de overige PAK-partners zith niet met huid en haar aan de Amplmeijer- doctrine uitleveren. Red. NLC. LEIDEN De gemeentebegroting 1969 is eindelijk goedgekeurd door G.S. Burgemeester Van der Willi gen deelde dit gisteravond bij de aanvang van de behandeling van de de periode dat de PvdA met recht se partijen samenwerkte, zij een steeds rechtsere politiek ging voe ren (en dus steeds minder de be langen van de Leidse bevolking kon behartigen). De progressieve mensen in de PvdA waaronder vele jongeren waren niet tevreden met deze ontwikkeling en hebben naar samenwerkingsverbanden met an dere vooruitstrevende partijen ge zocht. Dit had natuurlijk conse quenties voor de rechtervleugel van de PvdA. De veronderstelling van de heer Portheine (VVD), dat dit onder de knoet van de PSP ge beurde, is werkelijk te belachelijk. Ten eerste mag het gemeente raadslid-Kamerlid Portheine zich wel diep schamen over de „knoet" die zijn partij over Biesheuvel van de AR legt. Ten tweede moet be seft worden dat mijn artikel voor PSP-ers is geschreven. Daarom was hel niet nodig in het artikel te ver melden dat de PAK-samenwerking ook voor de PSP belangrijke con sequenties heeft. Het zal genoeg bekend zijn dat de progressieve samenwerking tot heftige debatten binnen de PSP aanleiding heeft ge geven. Doordat mijn artikel in een geheel ander blad werd gepubli ceerd was een aanvulling eigenlijk wel nodig geweest. Ten slotte wil ik er ten over vloede aan herinneren dat de af deling Leiden van de PSP het PAK-programma met de grootst mogelijke meerderheid heeft aan genomen. Iedere Leidenaar kan weten waar het volgend jaai om zal gaan: de keuze tussen een radi kaal ander beleid of een doorgaan op de oude voet. De oudere Leide- naars zullen zich ongetwijfeld de grijze SDAP-man mr. Van Eek herinneren. Hij was het. die steeds gewaarschuwd heeft voor samen werking met conservatieve partijen. Misschien is het wel goed om ons dit nog eens dubbel te realiseren. En daarom: laten alle progres sieve mensen de handen ineen slaan en samen zorgen voor een betere toekomst! H. Amptmeijer. Leiden Oude Vest 55A Niet parkeren op Pieterskerk plein LEIDEN Wethouder mevrouw Den Haan heeft tijdens de raadsver gadering gistermiddag n.a.v. opmer kingen van raadsleden meegedeeld, dat wordt overwogen volgend jaar bij de herdenking van de Pilgrim Fathers het parkeren op het Pieters kerkplein te verbieden. Er komen, dan veel Amerikaanse toeristen naar Leiden, aan wie men de Pieterskerk en naaste omgeving zo mooi mogelijk wil presenteren. De herdenking duurt van eind april tot begin november. DEN HAAG Een 22-.jarigc fa brieksarbeider uit Leiden, die 17 augustus samen met een 22-jarige los arbeider, een Turk voor bijna 1001, gulden lichter had gemaakt, waai bij het slachtoffer werd bedreigd en mishandeld, heeft voor de Haagse rechtbank terecht geslaan. De rechter veroordeelde de fa brieksarbeider tot zeven maanden gevangenisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar, en zijn mede plichtige tot vijf maanden gevange nisstraf met voor allébei aftrek van voorarrest. begroling-1970 mee aan de raad. Een „ijlbode" uit Den Haag was deze boodschap gistermiddag naar Leiden komen brengen. baarheid van de vergadering niet in hun mogelijkheden worden be perkt om alles aan de betrokken wethouder te vragen. Gebeurt dat wél dan zal meermalen toch een deel van de agenda naar een daar opvolgende besloten vergadering moeten worden verschoven. Het is ter beoordeling van B. en W. en de commissies of de commissie vergaderingen openbaar zullen zijn. B. en W. zijn hier wel dege lijk ook factor. omdat de raadscommissies hun informatie nu eenmaal van het college moe ten krijgen. B. en W. mogen zich net zo min onvrij voelen in dit beraad als de andere leden van de commissies. Het is in de eerste plaats van be lang. dat de raadsleden zelf volle dig op de hoogte zijn. Dan pas kunnen zij in de openbare verga dering op deugdelijke gronden hun standpunt bepalen. Waaraan wij nog moeten toevoegen dat in de openbare raad zo min mogelijk aan informatie mag worden ach tergehouden. De Utrechtse procedure vinden wij zo gek nog niet. Daar is men be gonnen dc vergaderingen van de raadscommissies in het kader van de begrotingsbehandeling open baar te maken, voorzover deze commissies aan B. en W. vragen betreffende de begroting hadden gesteld. Twee tot drie mensen ga ven van hun belangstelling blijk, /eer schamel. Maar de pers was er ook en dus kon ieder het de vol gende dag lezen. Verder heeft men besloten, ont- werp-voorstellen waarvan - kan worden aangenomen dat de gehele burgerij of grote groepen in de burgerij zich ervoor interesseren, voortijdig te publiceren, nog vóór de desbetreffende raadscommissie vergadert, opdat deze met de respons uit dc burgerij rekening kan houden. De commissie verga deringen zijn alleen openbaar voorzover het wenselijk is geble ken. belangstellenden of belang hebbenden te horen. B. en W. be palen in eerste instantie welke plannen en voorstellen voor vroeg tijdige publikatie in aanmerking komen. Maar de raadscommissies kunnen ook zelf initiatieven ne men om belangstellenden of belang hebbenden de nodige informatie te geven. Veel is dus afhankelijk van de bevolking. De mogelijkheid is er, nu zal de bevolking zelf zich daarop moeten gaan instellen. Met dit systeem wordt enerzijds de inspraak van de burgerij bevor derd en anderzijds het onderlinge beraad in de raadscommissies niet geschaad. Tijdige publikatie van belangrijke voorstellen heeft het voordeel, dat de burgerij nog in aktie kan ko men. Het gemeentebestuur van Leiden is daar niet ongevoelig voor. getuige de „openbare hoor zittingen" die de laatste jaren over verschillende ingrijpende zaken zijn gehouden. Het is de vraag of dit middel al voldoende wordt toe gepast. In het hoofdstuk „Demokratisering" poneert het Pak-programma, dat de functies van burgemeester cn curator van de Leidsr universiteit onverenigbaar zijn. Een argumen tatie ontbreekt. Voorlopig kunnen wij deze stelling moeilijk in over eenstemming brengen met dc me ning van datzelfde PAK dat als de Leidse universiteit niet alleen op Leidse bodem zou staan maar ook echt zou wortelen in de Leidse ge meenschap. er veel gewonnen zou zijn. Het gaat er maar om hoe dat cura torschap van de burgemeester functioneert. Dc vraag kan worden gesteld of de burgemeester vanuit zijn ambt aan zijn curator-zijn meer inhoud kan geven. Het PAK vraagt: Is er geen integra tieproces mogelijk tussen univer siteit en gemeente ten bate van de Leidse bevolking? Ons antwoord: Natuurlijk is dat mogelijk. Maar brengt men dat proces op gang door de functies burgemeester curator onverenigbaar tc verkla ren? Het lijkt óns een stap terug O Tt^ERSCHEIDENE fractievoorzitters ia de Leidse raad hebben gis teravond hun ernstige bezorgdheid uitgesproken over het Leidse PAK. met name over het voornemen om geen wethouders beschikbaar te stel len als het in het nieuwe college van B. en W. (september 1970) geen meer derheid krijgt. „Dan is het met de gewone bestuurlijke samenwerking gedaan. Het is in strijd met de ge zindheid van de raad". Zei mevrouw Geelkerken. En de heer Portheine: „Leiden wordt er reeds nu minder bestuurbaar door. Dit sluit een con structieve samenwerking uit". De heer Van Aken. fractievoorzitter van de P.v.d.A., heeft wel zijn fractie in bescherming genomen tegenover de aantijgingen van Amptmeijer in hel blad „Radicaal", maar over de beruchte wcthoudersclausule in de PAK-overeenkomst heeft hij tot dus ver gezwegen. Wij vinden, dat de heer Van Aken het aan zijn inte griteit en die van zijn fractie ver schuldigd is. hierover in het open baar een uitspraak te doen. Hij staat open voor alle vernieuwingen, zoals hij zei. maar wij zijn toch wel be nieuwd pf hij zó ver wil gaan. Ziin optredin in de raadn rechtvaardigt de veronderstelling dat hij op z'n minst dit element in het „Akkoord" niet onderschrijft. Als dat zo is. moet hij er voor uit willen komen. Dan zal ook hij misschien worden „wegge zuiverd". Maar dan gaat hij met ere! Heel jammer voor de Leidse raad! I ijf zendingsbusjes geleegd in school OEGSTGEEST Vannacht is in gebroken in de school aan de Hof- dijcklaan. Vijf zendingsbusjes wer den geleegd (inhoud 75 gulden) en een bandrecorder werd meegeno men).

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3