Van Ravens: „Ik behoor tot de top van Europa" Cyclecross is hier 'n soort stiefkind Instituut bestudeert vredesvraagstukken Kip: bijna alleen op Zon- en feestdagen Onderwijs onderweg Topscheidsr echter Naar WK-voetbal? Ook Wagtmans rebelleerde tegen Post Roffel directeur Olympisch stadion buiten spel bij uitbetaling van Philipssalaris RAPPORTEN OPENBAAR COCK VAN DER HULST: BEGRIJPELIJK MAAR 12 DINSDAG 16 DECEMBER 1969 MEXICO Voor voetbalminnend Nederland maan denlang een magische klank. Voor bondscoach Georg Kcsslcr en zjjn „trouwe" volgelingen bleek het uit eindelijk te ver. Veel te ver zelfs. Toch zal waar schijnlijk één Nederlander een vllegretourtje zonnig Mexico kunnen bestellen. Eén landgenoot, die in het verre Midden-Amerika het rood-wit-blauw hoog zal moeten houden: Lau(rens) van Ravens. Neerlands, vooral in het buitenland meest gevierde scheidsrech ter. Op 15 februari zal bekend zijn of hij bij de WK- voetbal wordt verwacht. SCHIEDAM Lau van Ravens strikken voor een babbeltje valt bepaald niet mee. Deze 47-jarige Schiedammer, gehuwd en trotse vader van een dochter van vijftien leidt een druk, zelfs zeer druk bezet leven. Enerzijds als vertegenwoordiger van de Drie Hoefijzers („Ik drink zelf slechts sporadisch alcohol"), anderzijds als één van Europa's meest gevierde topscheidsrechters. LAU VAN RAVENS Wanneer het uiteindelijk gelukt is, ontpopt Van Ravens zich als een ge makkelijk en vlot spreker, die snel en met opvallende vaardigheid een antwoord weet te formuleren. Neer lands topaibiter nummer één heeft dan ook wel de nodige ervaring in deze materie. Lachend zegt hij ten minste: „De journalisten lopen mijn deur plat. Vooral nu de wereldkam pioenschappen in Mexico naderen". Hij is nu een waar meester in het listig ontwijken van lastige vragen geworden. Gekscherend stelt hij dan ook: „Ach, je krijgt de slag wel te pakken in deze handel. Een paar jaar geleden praatte ik mijn mond nogal eens voorbij. Nu gebeurt dat geluk kig veel minrier. Maar goed ook, want ik word de laatste dagen wel onder vuur genomen". En met een knipoogje. „Ik denk tenminste dat ik maar eens geld ga vragen voor elk interview. Honderd piek of zo..". Niets zinnigs Lau van Ravens wordt spoorslags serieus wanneer het gesprek op Mexico komt. „Ik kan er eigenlijk nog niets zinnings van zeggen. Offi cieel weten wij het pas op 15 februa ri. Dan worden in Lissabon de namen bekend gemaakt van de scheidsrech ters die naar Mexico gaan". Hierbij zal ongetwijfeld ook Lau van Ravens behoren. Het zou ten minste wel heel raar moeten lopen wil hij niet naar Mexico uitgezonden worden. Hij legde dit jaar met goed succes drie tentamens af (Barcelo- na-Slovan, Noorwegen-Frankrijk en Rapid Wien-Torpedo), terwijl hij op 26 november „cum laude" voor zijn zware eindexamen, het Europa Cup-duel Benfica-Celtic in Lissabon, slaagde. AMSTERDAM Na Leo Duyndam cn Freddy Eugen is ook Rini Wagt mans in opstand gekomen tegen het gezag van Post in de Amsterdamse zesdaagse. Wagtmans gordde het harnas aan en toog maandag kort na midder nacht op pad om zijn ongenoegen met de gang van zaken kenbaar te maken. Wagtmans. die door Gerrit Schulte on der handen was genomen („jullie heb ben een te groot maandsalaris, het kan jullie niets meer schelen. Als je maar j voor je boterham zou moeten rijden I zoals wij destijds, dan zouden jullie er I wel inknallen". had de voorganger van Peter Post onder meer gezegd), stapte i na dit gesprek gespannen op de fiets en begon in zijn eentje op kop van het veld te rijden. Men had juist de middernachtsprints achter de rug en maakte zich op voor de dagelijkse derniekoers. De strijd van Wagtmans werd die van een dolende ridder. Want de Zwitser \T11 11 1 Loui, Pfennig die op papier de V UKI M)I1 (1*1)3IlKCll ploegmakker van Wagtmans is. maar 1 nauwelijks een woord met de Braban der heeft gesproken, vertikte het om uit zijn cabine te komen en samen met Wagtmans in de vuurlinie te tre den. Ongeveer vijftig ronden lang reed „Don Quichotte" Wagtmans aan het hoofd van de verbaasde zesdagentrein, die een dergelijke rebellie niet had verwacht. Toen greep wedstrijdleider Arie van Vliet in en liet tegen de zes- dagengewoonte in de jacht afbellen. ..Het normale programma moet door gang kunnen vinden er zitten 7.000 mensen op de dernies te wachten", was zijn motivering. Het verzet van Wagt mans was gebroken. De stand in d« zesdaagse van Amster dam was dinsdagochtend om vijf uur bij de neutralisatie: 1. Bugdahl Kemper (Wdld) 122 pnt. Op 1 ronde: 2. Post De Loof (Ned/Belg) 312 pnt. Op 4 ronden: 3. Koel De Wit (Ned) 224 pnt. 4. Gilmore Lawrle (Austr.). 181 pnt. 5. Ottenbros i •-J Renz (Ncd/Wdld) 12! pnt, Op 5 ronden: Volksbank, die is verbonden met het 6. Oldenburg Loevestejln rwdld/Ned) 2ifi NKV, is eveneens ingeschakeld voor p„t. OP 6 ronten: schutee - «n~» de salarisuitbetaling. Maar. zo merkt AMSTERDAM De heer O. Roffel is met ingang van 1 maart 1970 be noemd tot directeur van het Olympisch Stadion in Amsterdam, aldus is heden besloten op een buitengewone aandeel houdersvergadering van „Het Neder lands Sportpark Olympisch Stadion". De heer Roffel is oud-doelverdediger van de Groningse ere-divisievoetbal- club GVAV. DEN HAAG Secretaris R. Baar- da van de metaalbedrijfsbond NW heeft in de vandaag verschenen „Me taalkoerier" kritiek geuit op het feit dat Philips de salarissen van het personeel o.m. gaat uitbetalen via door het bedrijf zelf aangewezen bankinstellingen. De banken van het NW en van het CNV zijn hierbij „gepasseerd". Alleen de Centrale door ROB HARTOG Een wedstrijd waaraan Lau van Ravens met veel plezier terugdenkt. Hij kreeg immers van UEFA-rappor teur Dr. Franchi de hoogste waarde ring die een scheidsrechter kan beha len: een tien. Zelf zegt hij dat hij dit cijfer verdiende door zijn enorm soe pel optreden. „Slechts even is het lastig geweest. Vlak voor de rust raakten achter mijn rug twee spelers slaags. Je begrijpt dat het publiek als gekken tekeer ging. Ik ben er naar toe gerend. Haalde ze uit elkaar en liet verder spelen. Dr. Franchi zei me na afloop, dat ik dat fantastisch gere geld had". Voorzichtig Toch blijft de slimme Schiedam mer wat zijn kansen voor Mexico betreft, ondanks deze tien, uiterst voorzichtig. „Over een ruim een maand weet ik het zeker. Goed, ik geef mezelf een uitstekende kans. Ik behoor dacht ik wel tot de top van Europa. Maar zeggen „Ik ga naar Mexico" durf ik toch nog niet. Daar wacht ik liever nog even mee". Een uitzending naar Mexico zou wel de kroon zetten op de stormach tige scheidsrechterscarrière van Lau van Ravens. Hij debuteerde als arbi ter op 12 november 1948 in de wedstrijd ASB 3 - NRC 2, gespeeld in de reserve vierde klas van de afde ling. Binnen tien jaar betaald voetbal en inmiddels al weer vier jaar op de internationale lijst. Lau van Ravens heeft nu alweer 45 internationale wedstrijden gearbitreerd. In die 45 wedstrijden kruiste hij door heel Europa. Alles wat in dit werelddeel te bereiken is heeft hij al gehad. Alleen de wereldkampi oenschappen voetbal in Mexico zou nog een nieuw avontuur voor hem vormen. Hijzelf staat er echter nog nauwelijks bij stil. Laat ftaan dat hij reeds bijzondere voorbereidingen treft. „Dat ben ik niet van plan ook. Ik train momenteel hard genoeg. Ik ben echt niet van plan nog meer van mijn gezin weg te zijn. Als het zover is zal ik me alleen in verbinding stel len met een arts. Vanwege de hoogte verschillen. Maar waar praat ik ei genlijk over. Het is toch nog lang j geen 15 februari?". Lau van Ravens heerlijk relaxend bij „Ome" Teun Meyer (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Studie, voor lichting en vorming, dat zijn de taken van de stichting Neder lands instituut voor vredesvraag stukken, die gisteren is opgericht. De stichting gaat zich bezighouden met vraagstukken van oorlog en vre de, en wil een service-instituut zijn. Zij wil een bijdrage leveren aan vor mingsinstituten die op dit gebied werkzaam zijn. De openbaarheid die het instituut wil betrachten, zal tot uiting komen in het uitgeven van rapporten en ad viezen aan o.m. overheid, parlement en politieke partijen. Het instituut onderscheidt zich van de universitai re polemologische instituten door voorlichting en vorming als eerste ta ken te stellen. Men wil het instituut de verbinding laten zijn van uni versiteit en maatschappij. Om de zelfstandigheid te garande ren, worden de bestuursleden van de stichting niet benoemd, voorgedragen of aangewezen door particuliere or ganisaties of de overheid, doch be noemd door een raad die de leden kiest op grond van hun kwaliteiten c.q. belangstelling voor de vredespro- blematiek. Mr. M. van der Stoel (Tweede-Ka merlid voor de PvdA) noemde de stichting een non-gouvernementeel, onafhankelijk instituut. Wel zal de overheid een subsidie voor 1970 van 750.000 geven. De subsidie zal. als het instituut goed van de grond is, wellicht wor den verhoogd. Op den duur streeft men ernaar de financiering door par ticulieren te doen geschieden. Raad Naast dc stichting is een raad op gericht die dient ter voorkoming van een eenzijdig karakter van de doelstelling. Deze raad bestaat uit negen leden en zal bepaalde bestuursbesluiten moeten goedkeu ren. Het bestuur van de stichting bestaat voorlopig uit mejuffrouw drs. C. I. Dales en de heren C. J. Canters, J. van Dapperen, jhr. W. R. I. van der Does de Willebois, prof. dr. J. de Graaf, prof. mr. P. H. Kooijmans, dr. L. J. M. ter Steeg, mr. M. van der Stoel en dr. K. S. Wiarda. Zij zullen worden bijgestaan door een college van advies waar de Gro ningse hoogleraar in de polemologie (wetenschap van oorlog en vrede) Röling, voorzitter van wordt. Resultaten Het instituut, waartoe in 1964 de eerste aanzet werd gegeven door de ministers Luns en de De Jong, zal de eerste resultaten pas over geruime tijd kunnen presenteren. Eerst moe ten nog zes wetenschappelijk mede werkers worden aagesteld, die pas rond april-mei hun werkzaamheden kunnen aanvaarden. Wdld/Ned) 194 pnt. Op II ronden: 8. Daler Pijnen (Tsjecho/Ned) 259 pnt. Op 18 ronden: 9. Van \2ldden Van der Lans CNed) 245 pnt. Op 24 ronden: 10. Wagtmans Pfenrvlnger (Ned/Zwit> 170 pnt. AMSTERDAM De vlucht van Leo Duyndam en Freddy Eugen uit de Amsterdamse zesdaagse heeft voor bei de coureurs geen financiële konsekwen- ties gehad. Want nadat hij maandag de contracten met de renners nog eens nauwkeurig had bestudeerd, besloot de heer Kurt Vyth zowel Duyndam als Eugen het hun toekomende geld (drie dagen gage) achterna te sturen. Vrijwel tegelijkertijd ging er ook van hem een brief uit naar de Zwitserse voorzitter van de vereniging van baan- directeuren. de heer H. Haechtler in Zürich, waarin de heer Vyth er op aandringt op de in januari te houden vergadering van deze organisatie de af faire te bespreken. De heer Vyth heeft het in die brief ook weer over „de dictatoriale houding" van Post. die alle coureurs dirigeert. de heer Baarda op, de directie van het bedrijf „Volt" in Tilburg heeft ook die Centrale Volksbank niet aan gewezen. Een andere grief die de heer Baar da spuit, heeft betrekking op de in voering van een zgn. lentevakantie bij Philips. Al eerder had het be drijf de vakbonden voorgesteld de werktijdverkorting die volgens de cao per 1 januari wordt ingevoerd, te benutten voor e'en dergelijke va kantie. De bonden vonden die ge dachte niet onaantrekkelijk, maar wilden er eerst met de leden over praten. Voordat de bonden dit hebben kun nen doen, is door de raad van bestuur van Philips, blijkens een rondschrijven aan de vestigingen besloten de lentevakantie te bepalen op de eerste week van mei 1970. l'TRECHT In 36 procent van de Nederlandse gezinnen komt 's zon dags carbonadc op tafel. Kip komt met 28 procent op oen goede tweede plaats. Dit blijkt uit een onderzoek door het Nederlands instituut agrarisch marktonderzoek in opdracht van het Produktschap voor pluimvee en eie ren. Kip wordt vooral gegeten met kerstmis en verjaardagen. De „ge makkelijke dag" is niet de gelegen heid bij uitstek om kip of kippesoep te maken. De huisvrouw prefereert 'dan carbonade of ei. Dc „feestelijke maaltijd" wordt ge- C7 kenmerkt door het gebruik van kip. Van de 1100 ondervraagde huisvrou wen uit 70 gemeenten noemde 37 procent kip voor een dergelijke gele genheid als eerste in aanmerking ko mend produkt. Deze gegevens verklaren voor een deel. waarom de consumptie van ge vogelte in Nederland nog lang niet het peil heeft bereikt van bijvoor beeld West-Duitsland en Amerika. Kip wordt in ons land nog steeds als iets bijzonders beschouwd, niet voor een gewone dag. Veertien procent van de huisvrou wen zeiden vaker kip te zullen kopen als er recepten bij worden verstrekt. Door Ger Stolk NOORDWIJKERHOUT Onbekend maakt onbemind. Coek van der Hulst, èèn van dat selecte handjevol dot in dit fietsland bij uitstek aanspraak maakt op het. predikaat spe cialist cyclecross, stuurt zijn witte VW Variant 1600 met een vaardigheid die door een examinator van het CBR ze ker als lichtzinnige noncha lance zal worden uitgelegd door het Leidse verkeer. We praten, hoe kan het anders, over de wielersport in het al gemeen en de cyclecross in het bijzonder. Krasse uitspraak van Cock van der Hulst: „Het crossen wordt door velen niet voor vol aangezien. Het is een soort stief kind in de wielersport. Wanneer Eef Dolman kampioen van Ne derland op de weg wordt, is hy jaren later, nóg de man. Dan gryp ik de hoogste eer bij de cyclecrossers. Het is dan wel zó, dat de wielerfans by een cross naar het programmaboekje moeten grypen. En na een vluch tige blik tot de conclusie komen: hé die nummer dertig, ja, dat is Van der Hulst uit Zoeterwoude". Spijker op kop Woorden waarmee de coureur uit rustiek Zoeterwoude de spijker op de kop slaat. Want is het niet zo dat de meeste renners de cyclecross slechts zien als een middel gedurende de wintermaanden de conditie op peil te houden? En is het niet frappant dat een Eef Dolman in tegenstelling tot crossspecialist Cor Rutgers vrolijk la chend over de meet freewheelt bij een cross in Rotterdam. Als...twin- tigste? In het gezellige clubcafé van de Leidse rennersclub Swift geeft Cock van der Hulst dat later ronduit toe. Hij vindt het zelfs begrijpelijk dat een triomf, behaald op de weg, hoger wordt aangeslagen dan een zege in een cyclecross. „Je mag van mij we ten. dat ik liever op de weg zou vlammen. Waarom ik dat niet doe? Dat is heel simpel. Het prepareren op een wegkoers vergt nou eenmaal veel tijd. En die heb ik niet. Tenslotte moet ik de kost voor een vrouw en twee bloedjes van kinderen verdie nen. Voor een wegkoers heb je kilo meters in de benen nodig. Een cycle cross is korter. Ik kan bij het crossen uitblinken omdat ik in de korte tijd die ik voor training beschikbaar heb keihard train. Noem het zoals je wilt. Woekeren met de mogelijkheden, voor mijn part met de tijd in dit geval." 0 Vit gesloten Is het volgens Cock van der Hulst mogelijk om èn gedurende het zo merseizoen op de weg èn tijdens de wintermaanden bij de cross een grote tol te spelen? Van der Hulst resoluut: „Uitgesloten. Wanneer je dat klaar speelt ben je een wondermens. Ik heb het wèl geprobeerd. Een jaar of drie geleden. Maar in mei, wanneer een ander net lekker gaat koersen, stuik je gegarandeerd in elkaar, zo- kers aan dc orde zijn, goed voorbe reid aan de start verschijnt. Een Rolf Wolfshohl en een Huub Harings zijn volgens mij uitzonderingen." Beulswerk Cock van der Hulst heeft, zo blijkt later, wat zijn training betreft niets te veel gezegd. Het prepareren op de cross is zondermeer beulswerk. Den nennaalden hebben het rulle karspoor in de Noordwijkerhout tus sen de met rijp beladen bomen hier en daar berijdbaar gemaakt. Cock van der Hulst zwoegt, transpireert en ziet af. Op de fiets, naast de fiets, en de pedalen ranselend rijdt hij de verplichte trainingskilometers moei zaam vol. Iets meer dan een uur. Dan hijgt hij: „Nou, heb ik iets te veel gezegd? Hoe noemde je dat ook weer? Woekeren met de tijd?" Wanneer we later achter een kop vers geurende koffie zitten komt het crossen opnieuw ter sprake. Cock van der Hulst: „Ik heb nogal last gehad van mijn rug, heb zelfs in de ziektewet gelopen. Op andere jaren ben ik al verder dan nu. Maar zo omstreeks de wereldkampioenschap pen moet ik, heb ik uitgekiend, zo'n beetje het mannetje weer zijn. Ik ge loof dat Zolder de WK worden in 1970 in België verreden mij wel ligt. Veel gras en zo. Daarom rijd ik nu zo veel mogelijk op soortgelijk terrein. Wie weet schop ik het nu wel verder dan een paar jaar geleden in Luxemburg toen ik derde werd." 0 Prijzenschema Het fragiele racekarretje wordt even later gedemonteerd, keurig ach ter in de wagen opgeborgen. Cock iets kost maanden, e seizoen is dan van der Hulst: „Weet je waar ze eens wel naar de knoppen. Een jongen als Dolman doet het verstandiger. Die i maakt zich geen enkele illusie voor de eindoverwinning. Wanneer hij de j wedstrijd uitrijdt is hij al dik tevre den. Hij bereikt er mee dat hij straks, wanneer de voorjaarsklassie- tets aan moeten doen in Nederland? Aan het prijzenschema. Als je eens wist hoe duur die campagnolo kosten. Het zou. leuk zijn wanneer je niet alles zelf hoefde te betalen. Ik zeg maar zo een hoger prijzenschema zou geen overdaad zijn..M" 8 mm-film Een soortgelijke belevenis als voor de school de opkomst van de geluidsfilm naast de stomme film en later van de televisie naast de geluidsfilm is geweest, belooft de invoering van de 8 mm-onder- wijsfilm naast de 16 mm-film te worden. Als er van onderwijsverwikke- lingen sprake is, denkt men meestal aan agerende studenten, boze docenten, kritische onderzoe kers en vragende kamerleden en slechts zelden aan agitatie in de technische hoek. Toch wordt meer dan eens juist daar bijzonder fel slag geleverd. De complicaties bij de intrede van het „8 mm-tijdperk" (de term komt uit het huis van de Nederlandse Onderwijs Fillm) vor men er een levendig voorbeeld van. Pas toen de 16 mm-film met ge luid en kleur ontwikkeld werd, kon het medium film voor de school een rol van enige betekenis gaan spelen maar er zijn nog altijd grote bezwaren aan verbonden: kosten van de films en de appara tuur, verduistering van de lokalen, enz. De 8 mm-film neemt een aan tal van die obstakels weg. In het begin van de jaren zestig kwamen onderwijs en industrie in Europa en de Verenigde Staten tot de algemene conclusie dat er voor alle vakken en alle schooltypes be hoefte bestond aan bewegend beeldmateriaal met een speelduur van 4 éi 5 minuten. Er zouden klei ne leerstofeenheden gepresenteerd moeten worden: van de werking van een motor in een bewegend schema tot de juiste opslag bij vol leyball, de werking van het hart zogoed als van een sluis, hoe be vrijdt een vogel zich uit het ei, enz. Maar het zou onzinnig zijn voor zo'n kort filmfragment de 16 mm-apparatuur op te stellen, het lokaal te verduisteren, film te ver tonen, terug te spoelen etc. Techni color was de eerste die dit pro bleem oploste door met een dag- licht-lusfilmprojector voor 8 mm op de markt te komen. Uit het on derwijs kwamen zeer positieve re acties; vooral het beroepsonderwijs voor jongens droeg honderden on derwerpen aan die de scholen graag bewerkt wilden zien. Het be dienen van de apparatuur bestond uit niets meer dan het in de pro jector steken van een cassette en het omdraaien van een knop. Waarschuwing Het Technicolor-project leek op de internationale schoolmarkt een rozige toekomst tegemoet te gaan, tot Kodak geheel nieuw 8 mm-op namemateriaal lanceerde voor de amateurmarkt Voor de school was bij de Technicolor-opzet een be zwaar dat de onderwijsfilm en de apparratuur („software" en „hard ware") aan elkaar gekoppeld wa ren: men zat vast aan het Techni- color-laboratorium. De nieuwe ontwikkeling bij Ko dak bracht andere apparatenbou- wers, ook Technicolor, ertoe even eens projectoren voor 8 mm te ont wikkelen. Daarbij kwam ook aan de orde het aanpassen van de ap paratuur aan verschillende projec tiesnelheden. Het zat erin dat deze ontwikkeling op de amateurmarkt zou doorwerken op de schoolmarkt. Het internationale lichaam waar bij de Nederlandse Onderwijs Film is aangesloten, de ICEF, heeft toen in samenwerking met een commis sie van de Raad van Europa een waarschuwende vinger tegen de in dustrie opgestoken o.a. om te berei ken dat 8 mm cassettes bruikbaar zouden blijven bij alle projectoren. Sinds 2Vz jaar bestaat er nu een Europees overleg over de standaar disatie. Als vrucht van o.a. dit overleg konden in het najaar van 1967 acht industrieën het prototype van een „euro-cassette" tonen. Vrijwel tege lijkertijd bleek dat Kodak-Amerika een andere cassette ontwikkeld had met het voordeel van voor- én ach teruitspoelen. Kodak beheerst 85 procent van de fotografische we reldmarkt.... De ICEF, die geen commercieel belang vertegenwoordigt, maar Kennisoverdracht door Ton Elias uitsluitend voor de internationale onderwijskundige belangen op komt, is erin geslaagd het bij een nieuw overleg zover te krijgen dat alle geïnteresseerden besloten de i Kodak-cassette tc aanvaarden als universele cassette voor dc gehele wereld, met uitzondering van Ja pan. Daarna volgde een andere inge wikkelde internationale discussie, namelijk over de vraag of men zich moet instellen op een 8 mm-toe- komst mét of zonder geluid; mm-geluidsfilmprojectoren zijn di rect alweer zwaarder en duurder dan de stomme 8 mm-lichtgewicht- projectoren. Terwijl het gesprek hierover nog druk aan de gang was, kwam er echter in het begin van dit jaar een verrassing, welke de industrieën die juist bezig waren zich in te stellen op de Kodak-cassette, in grote verlegenheid bracht: de grootste apparatenbouwer, Bell and Howell presenteerde nog weer an dere technische kwaliteiten. De zaak schijnt nu vast te zitten. Geen advies Dit alles gehoord tijdens een vre dige bijeenkomst waarop de NOF haar eerste 8 mm-korte onder- wijsfilms (niet, zoals de 16 mm-films, te lenen, wel te koop) introduceerde. De ontwikkeling van die filmpjes staat nog in de kin derschoenen, maar het is (zoals bij alle hulpmiddelen voor het onder wijs) nu ai duidelijk, dat de uit rusting van de scholen met 8 mm-films en bijbehorende projec toren commercieel gezien een bij zonder interessant object wordt Zonder spektakelstukken als e.d. wordt hierbij internationaal een harde strijd van grote concerns ge voerd. De NOF onthoudt zich dit moment van alle adivezen over het kopen van welke projector dan ook. Attisch Nu iets over kennisoverdracht in ccn andere tijd. Kerstvakantie en Paasvakantie vormen by het onder wijs altijd hoogtepunten van hei verenigingsleven. De organisatie die het vergaderen het stevigst aan pakt, is de Algemene bond van on derwijzend personeel: zoals gebrui kelijk trekt deze bond ook dit jaar voor zyn algemene vergadering drif J dagen uit. I De beschrijvingsbrief is dit keen versierd met de hierbij afgedrukte' afbeelding van een Attische rood kleurige drijfschaal uit omstreeks 465 voor Christus. Toelichting van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden: „De jongeman die de dub belfluit bespeelt, leunt in onge dwongen houding achterover in een gemakkelijke stoel. Hij begeleidt de zang van een naakte jongen. Om het bovendeel van het vlak te vul len, zijn het foudraal ^an de fluit en een rond doosje aangebracht". Vraag: wat is de zin van deze voorstelling bij een jaarvergade ring van onderwijzend personeel? Een woordvoerder van de ABOP antwoordt: dit is een van-de oudste voorstellingen van kennisover dracht. Een actuele uitleg van dit At tische beeld zou kunnen zijn (inter pretatie van bovengetekende) dat de naakte jongeling de gewone on derwijzer voorstelt die het ook al lemaal niet meer weet vandaag. In de 'behaaglijk achterover leunende figuur herkent men de deskundige die het wel eens even zal voorflui ten. Wat het museum van otidhe- den vlakvulling noemt, moet bij deze uitleg dan maar de vergader- ingsdocumentatie zijn: 78 pagina's vol voorstellen en preadviezen. En verder moet men niet menen dat al leen in Nederland scholen en uni versiteiten tobben met een wat moeizame verhouding tussen on- derwijsautoriteiten en de mensen van het onderwijs zelf. Gelezen in het Belgisch boekje 'Universitaire Vernieuwing': „Men dient zich te hoeden voor de technocratische visie, volgens dewelke mevrouw Curie zich zou dienen aan te bie den bij een ambtenaar om een for mulier in te vullen, waarop ze de apparatuur en de tijd zou aange ven, die zij nodig zal hebben om radium te isoleren".

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 12