Verontrusten en radikalen Smokkelaars Ontslag voor 250 in ARP ondubbelzinnig terechtgesteld man bij Vrije Volk achter de lijn-Berghuis SLAPERIG CONGRES VAN D '66 IN AMSTERDAM ARP stelt commissie voor bezinning in In Italië geen betogingen na bomaanslagen Samenwerking met Bonn is mogelijk Biafranen nog niet naar Addis Abeba Kritiek op politieke verantwoording alles goed en wel 5 MAANDAG 15 DECEMBER 1969 at» 1 Yan °pium fT (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Op een bijeen komst van verontrusten, radi kalen en jongeren in de ARP, zaterdag in Amsterdam, is be sloten een delegatie naar het moderamen van de ARP te zen den om hun standpunt over de koers van de partij over te brengen. De delegatie bestaat uit prof. dr. J. Verkuyl en de heren Reugebrink en De Vries. In het gesprek met het moderamen pillen deze drie verslag doen van de- se bijeenkomst en het besluit over brengen, dat allen zich ondubbelzinnig achter de lijn-Berghuis hebben op gesteld, zoals de oud-voorzitter van de ARP die vorige week in de Eerste Kamer uitstippelde: geen eenheid met KVP en CHU als de radikale, evangelische koers van de ARP daar door moet worden omgebogen naar het „midden". Verder is zaterdag, op voorstel van prof. Verkuyl, besloten dat er zo snel mogelijk een „schaduw-urgentie- program" moet komen. Radikalen, verontrusten en jongeren zullen daaraan meewerken. Bezinning De belangrijkste opdracht, die men mee naar huis kreeg, was echter de bezinning binnen de partij over de christelijke samenwerking; onder het motto „we hebben nog maar een half ROME In Italië zijn dit week einde diverse openbare betogingen af gelast. op order van de minister van binnenlandse zaken Restivo. Dit ver bod hield verband met de vier bom aanslagen van vrijdag waarbij veer- lien mensen werden gedood en meer dan honderd gewond. Ook de voor ttndaag geplande staking bij de Ita liaanse spoorwegen is afgelast. Minister Restivo verklaarde zater dag tegenover een propvol en zwij gend Huis van Afgevaardigden, dat meer dan tweehonderd mensen worden vastgehouden voor ondervraging over de ontploffingen. Hij onthulde tevens dat een vijfde bom, die is gevonden in een andere bank te Mi laan, massale verwondingen had kun nen veroorzaken als deze was ont ploft, De communisten en socialisten enerzijds en de neofascisten ander zijds beschuldigen elkaar van de ver antwoordelijkheid voor de 'bomaansla gen. Van de bij de aanslag van vrijdag gewonde burgers liggen er nog 37 in het ziekenhuis. Twee van hen zijn er slecht aan toe. Vandaag is in de ka thedraal van Milaan een speciale dienst gehouden voor de slachtoffers, die werd bijgewoond door premier Rumor en de hoofden van alle Ita liaanse politieke partijen. Daarna was de begrafenis. In Berlijn is zaterdagnacht voor een Amerikaanse onderofficiersclub een brandbom ontploft. Een auto werd beschadigd. De politie heeft in het Amerika-huis en voor de kanto ren van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al „geheimzinnige, tikkende pakjes" gevonden. TOURCOING De 26-jarige Rot terdammer J.v.V.K. en de negentien jarige Amsterdammer E. van D. zijn de afgelopen week in Tourcoing bij de Frans-Belgische grens gear resteerd en opgesloten. Zij hadden achttien gram hasjiesj bij zioh, die zij, naar hun zeggen, in Nederland hadden gekocht. jaar de tijd" zullen verontrusten en radikalen trachten zoveel mogelijk anti-revolutionairen voor hun ge dachten te winnen. Er waren zaterdag onder de hon derden belangstellenden twee stro mingen: die van initiatiefnemer drs. J. P. Feddema (vice-voorzitter van de Kamerkring Amsterdam) en die van de radikalen. dit keer „aangevoerd" door mr. J. N. Scholten. Geen vertrouwen Feddema had geen enkel vertrou wen meer in de goede afloop. Voor hem stond het al vast dat het voor jaarsconvent van de ARP (in juni) tot nauwe samenwerking met KVP en CHU zal besluiten. Hij kondigde nu al aan dat dit voor hem het uit- treden uit de ARP zou betekenen. Hij was er van overtuigd, dat velen hem zouden volgen. Mr. Scholten was niet zo pessi mistisch. Hij geloofde dat de ARP na de verkiezingen voor Provinciale Sta ten de koers van de „midden-partij" of van een onduidelijke CDU zal af wijzen, met alle konsekwenties van dien. Hij is dan ook helemaal niet van plan de ARP te verlaten. Niet alleen omdat hij zich daarmee te sterk ver bonden voelt, maar ook en vooral omdat hij er van overtuigd is dat de koers van Berghuis zal worden voortgezet. Op de vraag wat hij sou doen als de ARP toch naar het midden zou afglijden, antwoordde mr. Scholten, dat hij de partij dan, zij het met spijt, zal verlaten. Weinig steun Er werd de suggestie gedaan er voor te zorgen dat er tegen de ver kiezingen van 1971 een Radikale Evangelische Volkspartij moet wor den opgericht, als de ARP de samen- werking met KVP en CHU zal voort- zetten. Dat idee kreeg echter te wei- I n-ig steun om serieus genomen te worden. Per slot van rekening bestaat er al een radikale partij van christenen, de PPR. (Zowel PPR-voorzitter Jurgens en secretaris Van Ruiten als fractie leider drs. Aarden woonden de bij eenkomst bij). Het animo om dan maar over te stappen naar de PPR was zeer gering. Ook gastspreker dr. H. M. de Lange (soc.) kreeg de handen voor zijn par tij niet op elkaar. Daarvoor was de solidariteit van mensen als Scholten en Kuiper voor de ARP te groot. Lou de Graaf lanceerde het voorstel niet alleen binnen de ARP te werken aan de „bezinning", maar ook binnen KVP en CHU. Hij legde het accent op de vrar.g „Hoe krijg je alle christen-radikalen weer bij elkaar". Evangelie-politiek De Kampense hoogleraar prof. J. T. Bakker, drs. S. Faber (Leeuwarden), dr. J. Reugebrink (Leiderdorp) en ra- dikaal Kuiper lichtten allen hun be zwaren tegen de huidige koers van de ARP toe, zij het uit verschillende gezichtspunten. Prof. Bakker legde de nadruk op de band evangelie-politiek, drs. Fa ber accentueerde het politieke doel. Men was het er over eens, dat de in de Bijbel veelvuldig gébruikte woor den vrede, vrijheid en gerechtigheid politiek moeten worden vertaald. Politiek concilie Het voorstel van dr. Bruins Slot voor het houden van een politiek concilie tussen christenen uit ARP, PPR en PvdA kreeg veel steun. Er werd echter (nog ge en concreet voorstel gedaan. Verontrusten, radikalen en jonge ren hadden bijna vier uur nodig om onder leiding van dr. Tamminga (voorzitter Kamerkring Amsterdam) een eensgezind standpunt in te ne men. Tot teleurstelling van de aan wezige PPR-topleiding, die beslist meer van deze bijeenkomst had ver wacht. En de anderhalve Demokraat '66, met het D'66-speldje nóg op de borst, gingen terug naar hun congres, met de zekerheid dat er heel wat moet gebeuren, wil de ARP uit el kaar vallen. Van Mierlo's ontplof- fingspolitiek ten spijt TEHERAN Tien mensen zijn zondagmorgen in Teheran door een vuurpeloton terechtgesteld, nadat zij ter dood veroordeeld waren wegens het smokkelen van verdovende mid delen. In juli was in Perzië een nieu we wet van kracht geworden, waar onder op het vervaardigen, smokke len en verhandelen van opium en de opiumderivaten morfine, heroine en cocaine de doodstraf werd ingesteld. Sindsdien zijn twintig mensen ter dood veroordeeld. Er was echter nog geen melding gemaakt van tienuit voerlegging van het vonnis. Zaterdag is in het Forrestershuis in Amsterdam een bijeenkomst gehouden door de open-brief schrijvers'69 en de anti-revolu tionaire radicalen. Hier van links naar rechtsdrs. S. Faber, drs. J. Tamminga (voorzitter afd. Amsterdam) drs. J. P. Feddema en W. B. Herstel. AMSTERDAM De NV Arbei derspers ontslaat 250 van de 1230 werknemers in verband met reorga nisatie van Het Vrije Volk. Deze krant, die over 1969 een verlies van ca. drie miljoen gulden heeft, zal In het gehele land als avondblad gaan verschijnen. Het landelijk karakter blijft gehandhaafd. De Amsterdamse vestiging van Het Vrije Volk zal, zo als verwacht, worden overgeplaatst naar Rotterdam. Voor het personeel is een afvloei ingsregeling getroffen die uitgaat bo ven hetgeen hieromtrent in de cao voor grafici en Journalisten is be paald. De opzegtermijnen zijn ver lengd. Het personeel heeft volledige inspraak gehad bij de onderhandelin gen die tot reorganisatie hebben ge leid. Een commissie van zeven perso neelsleden uit diverse sectoren van het bedrijf werd gedurende drieëneenhalve maand nagenoeg vrij gemaakt van het normale werk om evenals de leiding van het bedrijf een onderzoek in te stellen. Ofschoon de conclusies in enkele opzichten af weken van de voorstellen van de di rectie, kwam <de commissie tot het besluit dat reorganisatie onvermijde lijk was. Voorbeeld De voorzitter van het NVV, de heer A. H. Kloos, tevens president-com missaris van de Arbeiderspers noemde deze vorm van inspraak een voor beeld dat navolging verdient bij an dere bedrijven. De commissie was door haar on derzoek tot de conclusie gekomen, dat de verliesgevende positie van Het Vrije Volk niet alleen een gevolg was van interne structuren, maar ook ge weten moest worden aan externe oorzaken. „Behalve in Arnhem, Rot terdam en Amsterdam, ia de monopo- j lieslag in de dagbladwereld gestre den", aldus commissievoorzitter C. van de Poel. Hij voorspelde weinig goeds voor •Je opiniepers in de toekomst Daarom heeft de commissie, zo deelde hij mee, een telegram verzonden aan de regering en de politieke partijen, waarin verzocht wordt om spoedige openbaarmaking van het interdepar tementaal overleg inzake de Neder landse krantenwereld, en gevraagd wordt om financiële steun aan de structuur van <de Nederlandse dag bladpers. Inmiddels heeft het dagelijks bestuur van de Nederlandse Vereni ging van Journalisten laten weten dat er allerminst overeenstemming zou bestaan met de Arbeiderspers over de regelingen voor overplaatsing en ontslag, zoals wordt meegedeeld in een stuk dat zaterdag aan het personeel van de Arbeiderspers werd uitgereikt De NVJ stelt, na overleg met de redactieleden van Het Vrije Volk, dat er alle aanleiding is voor ernstige ongerustheid over de positie van de journalisten bij deze krant. De NVJ heeft aangedrongen op besprekingen op korte termijn met de leiding van de Arbeiderspers. Walter Vlbricht: DAR ES SALAAM De Biaf- raanse delegatie die naar Addis Abe- zou gaan voor een ontmoeting met afgevaardigden uit Nigeria, heeft opdracht ontvangen niet te ver trekken en nieuwe instructies af te wachten, zo wordt van welingelichte zijde in Dar es Salaam vernomen. Dit besluit zou samenhangen met de uitspraak van een NJgeriaan van zaterdag, dat Lagos niet officieel voor de bespreking was uitgenodigd en dat het voorbarig was te zeggen dat Nigeria onvoorwaardelijk aan het gesprek zou deelnemen. Ook zou de omstandigheid dat Nigeria een nieuw offensief heeft ingezet tegen de Biaf- raanse strijdkrachten niet vreemd zijn aan de beslissing. AMSTERDAM De kandi daten voor het hoofdbestuur van D'66 hebben zaterdag in het RAI-congrescentrum in Amster dam plechtig tegenover de leden vergadering verklaard of zij plannen hadden lid van de Tweede Kamer te worden. Deze vertoning moest worden opge voerd, omdat de vergadering een motie had aangenomen, met 60 procent van de stemmen voor, waarin deze verklaringen werden geëist. De bedoeling van deze motie, inge diend door de heer D. Bark en me vrouw C. van der Kaaden-Boogert. te Den Haag, was om te voorkomen, dat lieden via het tussenstation van (Van onze parlementsredactie) streekse verkiezing van de premier, (een belangrijk punt van D'66) haal de het evenmin. Beleidsplan Maan is nooit een deel van de aarde geiveest NEW YORK De maan is nooit een- deel van de aarde geweest. Dit heeft de nlaanspeclalist dr. Klaus Keil van de universiteit van Nieuw Mexico vastgesteld na bestudering van de stenen die de mannen van de Apollo 11 hebben meegebracht. Een andere maandeskundige. dr. Gary v. Latham van het geologisch observatorium van de universiteit van Columbia, heeft verklaard dat de maan vermoedelijk bestaat uit een opeenhoping van keien rond een vaste kern. Twee professoren van het ruimte vaartcentrum Houston hebben zater dag gezegd dat de meest interessante en onverwachte ontdekking van de Apollo 11 was dat er kleine glazen bolletjes op de maanbodem liggen. het hoofdbestuur de Tweede Kamer zouden binnendringen (D'66 ver wacht bij de verkiezingen in 1971 veel zetels te veroveren.) De geest Over die motie is veel te doen ge weest. De D'66-ers zaten er maar raar tegen aan te kijken. Om de zaak nog ingewikkelder te maken, vond men uit eerst over de „geest van de motie" te gaan stemmen. Dat stemmen over de geest ging electronisch. Zij die voor de geest waren, drukten eerst op een knop. Daarna mochten de tegenstanders drukken. Onderhand, zo verordineer de de voorzitter, moest de deur ach ter in de zaal dicht zijn (Anders ont snapte de geest). De stemming over de geest door deze pure programma- partij had een correct verloop. Daarna werd de gewone motie electronisch aanvaard. Wat die geest van de motie dan was? Gewoon wantrouwen, zei indie ner D. Bark. We moeten geen hoofd bestuursleden. die Kamerleden probe ren te worden. Aan een concreet beleidsplan voor het geval D'66 regeringspartner dan wel oppositiepartij wordt, zal in de naaste toekomst worden ge werkt. In een ledenvergadering, die voor mei 1970 wordt gehouden, moet over de procedure voor het op stellen van dit plan worden beslist. Het hoofdbestuur heeft verder de opdracht gekregen het probleem van de Kabinetsformatie te bestuderen. Het is namelijk een grief van de partij, dat de regeringspartijen aan bepaalde afspraken zijn gebonden en soms ook tegen voorstellen van de oppositie stemmen, omdat ze van die kant komen. Fractieleider H. van Mierlo verzet te zich tegen een motie, waarin werd geprobeerd meer vat op de fraktie te krijgen. „Wij kunnen niet gebonden zijn aan een programma", zei hij. „Als we voor een bepaalde situatie staan, moet het mogelijk zijn van het programma af te wijken." De vergadering herkoos de heer J. A. P. M. Beekmans, keel-, neus- en oorarts plus egyptoloog uit Melis sant tot voorzitter, de heer H. Jonge- dijk tot vice-voorzitter, de heer J. A. Nagtegaal uit Rotterdam tot secreta ris en de heer H. H. Dijsselbloem tot penningmeester. De J. BERLIJN Eerst nu is bekend geworden dat de Oostduitse partijlei der Walter Ulbricht vrijdag heeft ge zegd dat hij „een goede buur-samen- werking met de sociaal-democraten in West - Duitsland" voor mogelijk •houdt. Het Oostduitse persbureau ADN r.egt dat Ulbricht deze woorden sprak tijdens een bijeenkomst van het cen trale comité van de communistische partij, Vervolgens loofde Ulbricht „erken- tenissen en uitspraken van West- duitse wetenschapsmensen en publi cisten" naar aanleiding van de 20ste verjaardag van de DDR. Ze toonden duidelijk aan welke be tekenis de ontwikkeling in de DDR voor het Westduitse volk heeft en hoe groot de uitstralingskracht van de socialistische Duitse staat zou zijn. „Waarom zou het daarom niet moge lijk zijn dat de socialistische DDR, die voor de eerste maal in de gesch'edenis van Duitsland met suc ces de overstap heeft gemaakt van het kapitalisme naar het socialisme" tot een goede samenwerking met de sociaal-democratie in West-Duitsland komt", aldus Ulbricht. EMMELOORD Een vierjarig jongetje uit Bant (N.O.P.) is in het ziekenhuis in Emmeloord opgenomen met nekkramp. Een nader medisch onderzoek wees uit dat het kind lijdt aan hersenvliesontsteking. Zaterdag congresseerde D'66 in Amsterdam. Hier van links naar rechts Beekmans (voorzitter) Schwartz (bestuurslid) en Van Mierlo (fractievoorzitter) De filmster Noel Coward is za terdag in Londen groots gehul digd ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag. Hier is hij met de actrice Merle Oberon bij de aankomst bij het nationale filmtheater, waar de huldiging plaatsvond. Kater wel of niet in dienst? AMSTERDAM De 25-jarige Haarlemse leraar en biologiestudent Ruud Kater, die In een VPRO-radio- uitze.nding heeft gesproken over sa- botage-methoden in het leger, heeft een oproep ontvangen van de militai re dienst om zieh op 12 januari in Tilburg te melden bij de aan- en afvoertroepen. Maar hij heeft ook een mededeling gekregen van de stu- dentendekaan van de Amsterdamse universiteit dat een uitstel van dienst is verleend „gedurende de tijd van een nader in te dienen studie-sche ma". Ruud Kater die dinsdag zal worden gehoord door de Hilversumse politie in verband met de radio-uitzending, kwam al eerder in het nieuws toen hij op de tribune van de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de defensie-begroting zijn oproep voor militaire dienst verscheurde. Jumbo bij aflevering ernstig beschadigd REN TON Een splinternieuw Jumbo - straalpassagiersvliegtuig voor de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Pan America is bij de lan ding van de afleveringsvlucht ernstig beschadigd. Het vliegtuig kwam te laag in, waardoor de wielen de oever aan het eind van de landingsbaan raakten. Niemand werd gewond. De Cock Naar aanleiding van het artikel in uw blad onder de titel „De Cock al in 1947 gerehabiliteerd" het volgende: het komt me onbegrijpelijk voor dat een veelzijdig man als prof. Van Niftrik onbekend is met de gang van zaken tn zijn kerk ten opzichte van de onderhavige kwestie. Na lezing van wat dr. L. Praamsma daarover schreef in zijn boek „Het Dwaze Gods" vraag ik me dan ook af of het wel zo onjuist was om na 1947 nog eens de zaak van ds. De Cock aan de orde te stellen. Immers, als ik goed ben ingelicht, meende de hervormde synode in haar antwoord aan de toenmalige adressan ten in 1947 als haar oordeel mede te moeten uitspreken, „dat een posthuum rechtsherstel als door hen gevraagd tekort deed aan het wezen ener Christusbelijdende kerk". Dit ge deelte is ons als krantenlezers (door het hervormd persbureau, redactie) onthouden. In de discussie is dit toch een niet te verwaarlozgn formulering, waarin het aan duidelijkheid volgens mij niet ontbreekt. Zij wijst ook op een grote mate van zelfverzekerdheid. En het werpt meer licht op hetgeen prof. Van Niftrik bewoog. Leerdam F. Meijdam Slaperig ft* «0 In Parijs worden opnamen ge maakt voor een spectaculaire show. waarin een pleiade van sterren optreerdt. waaronder Sylvie Vartan, die hier, gekleed in tuniek, een dans leidt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het Cen traal comité heeft de heer J. Smallebroek, lid van de Raad van State benoemd tot voor zitter van de commissie, die zich zal bezighouden met de beteke nis van het Evangelie voor het politieke handelen. Zoals be kend, is op het bekende partij convent van 8 november besloten tot instelling van deze werk groep nadat van radikale zijde hierop was aangedrongen. De namen van de andere leden van deze commissie zijn nog niet bekend. Hierover moet nog overleg worden gepleegd. Ook heeft het Centraal comité een werkgroep ingesteld voor de bestude ring van de staatsrechtelijke vernieu wing. Voorzitter van deze commissie is prof. mr. A. M. Donner. Deze werkgroep zal vooral het rap port van de commissie-Duidelijkheid van de ARP. CHU en KVP bestude ren in samenhang met de rapporten van Je staatscommissie. In verband met de voorbereiding van het programma van actie wordt, zo besloot het Centraal comité, 13 en 14 februari a.s. len partijconferentie gehouden in Utrecht. Voorzitter van deze conferentie is drs. J. de Koning, lid van de ARP in Utrecht Deze wantrouwende affaire vormde het meest spirituele deel van de D'66-vegadering, die een slaap verwekkend verloop had. Drie voorzitters, hoog op het po dium tronend, hielden zich aan een strakke regie. Bovendien waren ze steeds gereed met hun formeel ant woord, zodat je van goede huize moest zijn om iets in te brengen. Het hoofdbestuur heeft een belang rijke politieke taak. Op zijn verant woording bestond nog al kritiek en ook wenste men meer te weten over het werk van de Kamerfraktie. De opposanten werden wel gehoord, maar het congres bleef slaperig. Men vroeg om een degelijke politie ke analyse. Het is schandalig, dat er nog steeds geen bouwstenen zijn aan gedragen voor een minimumprogram- ma. Maar de motie, waarin op dit pro gramma werd aangedrongen (andere partijvergaderingen namen wel een dergelijk besluit) werd met slechts 26 procent van de stemmen voor, ver worpen. Terwijl in de motie zelf als argument werd genoemd de mogelijk heid van vervroegde verkiezingen. Daarom moest het minimumprogram- ma er voor mei 1970 zijn om niet de kans te lopen, dat D'66 met lege han den zou staan. De motie, waarin een extra zwaar accent wordt gelegd op de recht-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5