Grote schoonmaak' in Leidse PvdA-fractie Protest tegen woningnood •Mr. Hanssen: geld niet voor nieuwe !s<chouwburgmaar voor Merenwijk Commentaar MACHT Verklaring over het PAK Commentaar Roto weg Kinderkoor opgeheven julere KVP-ers in Leidse raad Loos gebaar Demagogie Auto geslipt en van rijksweg af Het PAK (V) MAANDAG TJ DECEMBER 19é» MACHTSWISSELING IN BESTUUR LEIDEN Zaterdagmiddag is er in de Leidse binnenstad geprotes- erd tegen de woningnood in Leiden. Ongeveer honderd jongeren, maar ok ouderen hadden zich op de Kaasmarkt verzameld om een fors pro tst te laten horen tegen het feit, dat er nog zoveel woningzoekenden n De route ging via de Hooglandse Kerkgracht, Haarlemmerstraat Breestraat naar de Stadsgehoorzaal. Er werden spandoeken en borden ingedragen met leuzen als: waarom woningnood in welvaartsstaat en j, ïod, geef me een huis. In de foyer van de Stadsgehoor- lal werd de manifestatie voortge- j t De zaal was behoorlijk bezet, ^--gemeentelijke zijde toonden bur- eester Van der Willigen, me- rouw wethouder Den Haag en wet houder Piena belangstelling. Namens \et «mingnoodcomité las Jan Fok- kelmande brief voor. die aan b en w is gestuurd (gepuliceerd in de kint ran vrijdag red.). Hierna was kt woord aan het psp-raadslid Her- m Amptmeijer, die het beleid van gemeente doorlichtte. Het gaat LEIDEN Naar wij vernemen, gillen de KVP'ers De Wilde, De I ree en Van der Klugt volgend ir niet in de Leidse raad terug- c (ren. De heer Van der Klugt gaat januari al heen. Reden: drukke erkzaamheden. De heren De YY'il- en De Bree hebben al laten ]t 'eten. zich niet met het KVP- II tleid, landelijk en plaatselijk, te innen verenigen. RIr H. E. J. Hessen zal in januari de heer v an der Klugt opvolgen. iVP-wethouders ontevreden over bouwbeleid LEIDEN Vijf verontruste KVP- ethouders van huisvesting en socia- 11 «aken, te weten: de heren S. IMen- n te Leiden, L. P. Boeiers te YY'a- ringen. J. F. J. de Lange te Alk- I® laar, W. Tettcroo te Naaldwijk en L. Weebcr te Delit, hebben in een B,a de KVP-gemeenteraadsfracties de Randstad Holland en van ge- fenten met meer dan 40.000 inwo- rs dringend verzocht een onder- a ek in te stellen naar de huisves- issproblemen in hun gemeenten. i> j zijn er namelijk van overtuigd il de woningnood een sociaal on- ebt is geWorden, dat neerkomt op mensen met de lage inkomens en de jongeren die willen trouwen. I woningbouwbeleid is volgens hen de verkeerde weg. oinnenkort tweede h ii is ees tingsnota LEIDEN B en w hebben via het Norenconvent de raadsleden ver- 'id tijdens de behandeling van de Voting niet al te uitvoerig stil te hn bij de Leidse woonsituatie. Dit °dt verband met de verschijning ode tweede huisvestingsnota bin- okort. Deze zal tijdens de raads- rtadcring van 26 jan. worden be leid en daar bestaat dan alle ge- Pnheid over de woningnood in "den te praten. ■Stikkelorum nieuwe voorzitter federatie LEIDEN Tijdens een vergade- 'nSin restaurant V. d. Heijden is "eer A. Stikkelorum, voorzitter ,n de woningbouwvereniging Ons e|. gekozen tot voorzitter van de gratie van Leidse woningbouw- "enigingen. Hij volgt de heer B. Kier op, die vele jaren voorzit- •s geweest, maar wegens druk- Werkzaamheden zijn functie "t neergelegd. om twee dingen: vragen aan de ge meente en vragen aan de regering. Dat laatste is momenteel het belang rijkste. Een woning is een winstobject, zo zei hij. Je kan eraan verdienen door te verhuren of te verkopen. Het gaat zo'n eigenaar alleen om het verdie nen van geld. Aan het maken van deze winst moet een einde komen. De woningen moeten worden gena tionaliseerd, maar ook de grond. Ook die heeft via speculatie te maken met de woningnood. Merenwijk Wat je ook verdient, iedereen heeft recht op een goede woning (applaus). Er moeten meer woningen worden gebouwd, aldus Amptmeijer. Daar is geld voor nodig en daarom moet de gemeente bij het rijk met de vuist op tafel slaan. De woningnood be staat voor de grote gezinnen met de lagere inkomens. Voor deze daarom de Merenwijk. Ik weet. dat er geld bij moet. en dat geld moet er komen. Jules de Corte was uitgenodigd ovi wat te spelen en te zingen. Hij begon zijn optreden mei twee spreekwoorden die hij in de trein, op weg naar Lei den. had bedacht. Wie een huis vraagt voor een ander, woonter zelf in. en woningnood verleert het bidden. Hier na bracht Jules de Corte wat levens liedjes, die weliswaar niet direct over de woningnood gingen, maar toch wel degelijk op de situatie als zodanig. Een hartelijk applaus was dan ook zijn beloning. Interview Het belangrijkste onderdeel van deze middag was toch wel het forum o.l.v. Jan Fokkelman, waarin me vrouw Kerling (pvda), mr. Hanssen (kvp), YVim de Vroomen (psp) en de heer Pot (landelijke ppr) zitting had den. Na een inleidend woord van mevrouw Kerling viel YVim de Y'roo- men mr. Hanssen aan over zijn op merking, gemaakt in een interview in de NLC deze week. De heer Hans sen vindt, dat we vanmiddag 25 jaar socialistische woningbouw herdenken. Blijkbaar heeft hij een andere opvat ting over socialistische woningbouw dan ik. Het is jammer, dat voor dit soort TjE HEER Hanssen van de KY'P heeft zaterdag tijdens de YVo- ningnoodbijeenkoinst in de Gehoor zaal het idee gelanceerd om de 10 miljoen voor de nieuwe schouw burg maar voor de woningbouw in de Merenwijk te bestemmen. De heer Hanssen is geen raadslid, maar hij moet toch wel weten dat zoiets gemakkelijker gezegd is dan gedaan. Dergelijke overhevelingen, zo zij al mogeliik zijn, zijn in het algemeen ongewenst. Leiden is al vele jaren toe aan een nieuwe schouwburg. Nu er eindelijk een aanvaardbaar project is, moet die er ook komen. Als het goed is, zijn de voorbereidingen ai in een vergevorderd stadium. Het kost alleen maar nóg meer geld, als de zaak nu wéér wordt opge houden. Een opmerking als van ue heer Hanssen kan het een moment goed doen. maar als men er dan even over nadenkt komt men gauw tot de conclusie dat de zaak van de woningbouw daarop niet steekt. Helaas, een loos gebaar. bijeenkomsten de Groenoordhal niet nodig is. Het is wel duidelijk, zo zei hij, dat de zaal eist, dat de huizen in de Merenwijk bestemd moeten zijn voor diegenen, die het dringendst een woning nodig hebben. 10 miljoen Uit de zaal een interruptie van YVillem Vreddels. bedoeld voor me vrouw Kerling: is de pvda-fractie bereid achter de eis te staan, dat er geld moet komen van de regering. Zo niet, dat het gemeentebestuur in Den Haag verklaart de verantwoor delijkheid niet langer te kunnen dra gen. Dat is veel interessanter. Me vrouw Kerling antwoordde, dat de term woningnoodtoestand in de brief van het comité haar erg had aange sproken. Mr. Hanssen: Amptmeijer wil geld eisen bij het rijk. maar we moeten eerst met eigen middelen betalen. Er is een reserve van 10 miljoen aan kapitaalslasten. Dat gebruiken voor de Merenwijk en niet voor de nieu we schouwburg. De heer Pot bekeek de zaak landelijk. Het kernpunt is het ombuigen van het beleid van de regering. We moeten eigenlijk niet hier zijn, maar in Den Haag. Onbe v red igend Mr. Hanssen vond eisen niet be paald de juiste weg en mevrouw Kerling wilde het geen eisen noe men, maar eerder positieve voorstel len. YVillem Breddelsuit de zaal: in noodsituaties is men verplicht daaraan kracht bij tc zetten. YVim de Vroomen: je mag eisen, dat Meren wijk is voor dc woningzoekenden. Dat geld is in Nederland aanwezig, YVeigert de regering het geld. dan moet de gemeente de verantwoorde lijkheid weigeren. Het forum verliep enigszins onbe vredigend. omdat de zaal vond, dat de forumleider te veel zyn eigen programma wilde afwerken en te weinig gelegenheid gaf voor discus sie. Tot slot volgde er nog een kort optreden van Jaap van de Merwe, die enkele „opruiende" liedjes zong en de volgende snedige opmerking maakte: politiek is zakkenrollen, maar dan met je tong. In het blad Radicaal schrijft het Leidse gemeenteraadslid Herman Amptmeijer (PSP) over het ontslaan van hel Leidse PAK, de „progressie ve concentratie". YY'ij laten hem hier aan het woord. Leiden, meer dan 1ÜU.ÜÜ0 inwo ners, is er beroerd aan toe. Laag gemiddeld inkomen, verouderde in dustrie, ongelooflijke verkrotting, grote en schrijnende woningnood, enorme verkeerproblematiek en te weinig geld voor de gemeente. De colleges van B W zijn nooit tegen deze moeilijkheden opgewassen ge weest, nog verergerd doordat tot voor kort de Leidse burgemeester uit traditie van adel en conservatie! was. De Piet van de Aa is de grote partij in de gemeenteraad (12 van de 39). de PSP heeft er 3, de CPN heeft er 1. een heel erg aardige vrouw, maar volstrekt niet opgewassen te gen de druk van rechts. Zo stemde de CPN vór verhoging van de wet houderssalarissen (van 32.000 tot 37.000). De paar linkse PvdA-ers werden volkomen ingekapseld door hun soms ongelooflijk rechtse frac tiegenoten en de rest van de raad bestaat uit lieden die systematisch alle PSP-voorstellen afwijzen omdat „dat anders teveel eer voor de PSP is". De enkele keer dat ze nog wel eens willen voorstemmen komt om dat ze dan een PvdA-wethouder kunnen pesten, want zo zijn ze wel. Ook het afdelingsbestuur van de PvdA was in handen van uiterst rechtse PSP-haters, althans tot eind 1968. Toen was er een machtswisse ling en kwam er een bestuur gro tendeels samengesteld uit en steu nend op linkse studenten In het bol werk van hoge hoed en bitterbal ontstond een groep studenten rond SVB en Politeia, die zich opgedeeld heeft over de PSP en de PvdA, maar bleef bestaan uit mensen die elkaar regelmatig zagen en ongeveer dezelf de politieke opvattingen hadden. Toen uit deze groep mensen in de PvdA naar voren kwamen (in de HET PSP-gemeenteraadslid Herman Amptmeijer heeft in l?et blad RADICAAL nogal onthullend geschreven over het ontstaan van het PAK in Leiden. U vindt dit artikel grotendeels overgenomen op deze pagina. Vooral de omzetting van de Leidse PvdA in een PAK-bond- genoot moet de politiek-geïnteresseerde wel bijzonder belang in boezemen. Voor kleine partijen als D'66, PSP en PPR is er vanzelfsprekend alles aan gelegen de grote PvdA als partner te hebben. Welnu, een rigoreuze omwenteling in het socialistische kamp, die doet denken aan een paleis revolutie, stelde de „progressieve coalitie" veilig. De heer Amptmeijer karakteriseert het als een „machtswisseling". De nieuwe leiders gaan radicaal te werk. Wie de PAK-beginselen niet onderschrijft, ligt er uit. Ook wie ze wat extreem vindt, valt in ongenade. De vraag komt onwillekeurig op of dit wel op brede instemming kan bogen. Het PAK is tot stand gekomen tijdens ledenvergaderingen die een fractie van de werkelijke ledentallen te zien gaven, en voor de be krachtiging van het PAK toonden vrijdagavond 22 leden (van alle vier de partijen, die samen 1200 leden zouden hebben) belangstelling. Het zal óns niet verwonderen, als met name de inhoud en de conse quenties van het akkoord in een later stadium fundamentele spanningen gaan oproepen, die het voortbestaan van het PAK op deze grondslag op z'n minst problematisch maken. Die spanningen waren vrijdagavond al enigszins merkbaar. Het PAK is beslist geen homogeen gezelschap, al spreken sommigen elkaar ook in de vergaderingen heel lief met de voornaam aan. De politieke aspiraties kunnen wel eens zo sterk worden dat de „liefde voor de stad" als basis voor het akkoord onvoldoende blijkt te zijn. Of het PAK valt voortijdig uit elkaar óf er verschijnen tegengroepe- ringen in het strijdperk Wij wogen het. dit te voorspellen. De kiezers moeten zich namelijk wel realiseren dat zij straks wel mogen stemmen op een van deze vier, maar dat is slechts een formali teit. Zij stemmen, wie van de vier ze ook verkiezen, op het PAK. En dat moet je als PvdA-er of D'66-er dan toch ook maar willen. Voor veler van deze stemmers is er geen alternatief Het zal er nog wel komen De aan een gemeenteprogram voor 1970-1974 samenwerkende be sturen van de Leidse afdeling van de KVP, van de Leidse CH-kies- vereniging en de Leidse Centrale AR Kiesvereniging hebben kennis genomen van de publikaties in de pers omtrent de onder de naam „Pro gressief Akkoord" (PAK) door de Leidse afdelingen van D'66, PSP, PvdA en PPR gesloten samenwerkingsovereenkomst voor de raads periode 1970-1974. De in deze overeenkomst opgenomen afspraak, dat het PAK alleen zitting zal nemen in het college van B. en W. als het daarin de meer derheid krijgt, dreigt een democratische samenwerking tussen de ge kozen vertegenwoordigers van de burgerij in het dagelijks bestuur van de gemeente Leiden te blokkeren. Deze conditionele opzegging van de bestuurlijke samenwerking, zelfs vóórdat de gemeente-programs van de andere partijen bekend zijn, geeft blijk van een onbeweeglijke en zelfgenoegzame politiek, die alleen maar kan leiden tot de ontketening van extreme middelpuntvliedende krachten. De besturen van genoemde christelijke partijen van Leiden zijn van oordeel, dat het deelnemen aan de verkiezingen voor het bestuur van de gemeente, de bereidheid behoort in te sluiten óók verantwoordelijk heid te willen dragen met anderen voor het dagelijks bestuur van de gemeente. De gemeenteraad is een bestuurscollege en geen parlement, waar men als partij nu eens regeringsverantwoordelijkheid kan dragen en dan weer in de oppositie kap gaan. De christelijke partijen zullen, hoezeer protesterende tegen het stand punt van het PAK, de realiteit onder ogen zien en bij het opstellen van hun kandidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen met alle thans mogelijke ontwikkelingen rekening houden. Dit neemt niet weg. dat, naar de besturen verwachten, de t.z.t. ge kozen geestverwante raadsleden tóch zullen streven naar een zo demo cratisch mogelijk samengesteld college van B. en W. Leiden. 12 december 1969 Mr. M. J. D. A. Hanssen Voorzitter KVP N. van Dee Voorzitter CHU Mr. P. Lever Voorzitter ARP Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Belinda Frédérique dr. v. J H Korenhof er C Marquenie; Monique Suzanne, dr. v. A de Groot en FCC van de Casleel; Leonardus Comelis Maria, zn. v. C C J van der Hulst en M B L van der Geest; Renaldo, zn. v. P Beekman en P Blaauw; Wendy, dr. v. R van den Oord en J C Kloos;ehanna A- driana dr. v. M J van Gemerenen J C van Ofwegen, Marjolein, dr. v. W Meertens en E H M Reizevoort; Justus, zn. v. F T A de Wit en M M Barends; Sandra, dr. v. H van Al phen en J Lens: Michel, zn. v. J de Lange en M J Moenen; Merijn, zn. v. H de Priester en K P A M Flo rijn; Anne Krista Caralinda Nico- lien. dr. v. N A Blom en J C War mond; Krijna. dr. v. L Verdoes en J G van Dijk; Johannes Jacobus, zn. v. J J Stoeken en J M de Ru; Hendrika Neeltje, dr. v. C de Mooij en M Ooms; Arie, zn v. A Verboon en A A van de Erve; Martinus Cornelis Ja cobus. zn. v. P J M van der Hulst en A W A van Winden; Nicoline Theo dora Maria. dr. v. A J Brugman en M J Lourier. Gehuwd: A C Brouwer en M M E Jonkers, J W D Leeflang en C de Ruiter, K Maas en' M Janssen, R J van Oosten en J E de Boer. Overleden: C de Wit 81 jaar man, A de Vreede 67 jaar wed. van P Gestman, W F van den Berg, 67 jaar man, M Vis 81 jaar echtgenote van W Koppe, J Siera 34 jaar man, A Erades 82 jaar man, G de Cler 85 jaar wed van P J Clements, J van der Linden 79 jaar man, J C Blom 87 jaar man, K van Duijn 65 jaar man, P J Lekkerkerker 76 jaar man, C van der Zeeuw 70 jaar vrouw, M Rijnsburger 67 jaar man, J van Strien 74 jaar man, G Mast 77 jaar echtgenote van A C Rosemeier. W Schrama 79 jaar wed van H J van der Meer. PSP was dat al langer het geval) kon officieel contact niet uitblijven. Rechtervleugel Dat contact, waar de PPR zich on middellijk bijvoegde verliep erg soe pel, daar er een grote mate van geestverwantschap bestond. Toch zat er zand in de spinazie, in dit geval het gerucht dat de rechtervleugel van de PvdA op het punt stond in grote aantallen op een ledenvergade ring te komen teneinde het linkse bestuur weg te stemmen. Deze rech tervleugel groepeerde zich in sterke mate om de zittende fractie. Teke nend hiervoor was dat op de geza menlijk georganiseerde Eerste Mei de fractie door een nagenoeg com plete afwezigheid schitterde. Een diepe kloof binnen de PvdA was het gevolg van deze ontwikkeling. Het afdelingsbestuur distancieerde zich een aantal keren van een standpunt dat de fractie had ingenomen, een paar keer daarvan zelfs door middel van een persverklaring. Wat het PAK betreft spitste de strijd zich toe op de „wethouder kwestie';,. Wel of geen wethouders in een oppositiesituatie werd het sym bool voor wel of geen PAK, over andere punten werd nauwelijks ge discussieerd. Het resultaat is dat op de PvdA-vergadering waar over het PAK beslist werd, ongeveer de helft van de huidige fractie tegen het PAK stemde en daardoor de komen de raadsperiode niet kan meedoen. Onder deze anti-PAK-kers („Begrijp me goed, ik sta achter het PAK. maar bepaalde formuleringen vind ik te extreen") bevinden zich ook de twee huidige wethouders van de LEIDEN Met ingang van 1 jan. is het kinderkoor van Ex Animo te Leiden opgeheven. Het bestuur heeft de ouders meegedeeld, dat dit om praktische redenen is gebeurd. LEIDEN De Rotogravure Mij. N.V. heeft plannen om te verhuizen. Het bedrijf aan het Galgewater kampt met ernstig ruimtegebrek en heeft onlangs contact opgenomen met de gemeente. In eerste instantie denkt de Rotogravure aan een vestiging el ders in Leiden. „Maar", zo deelde vanmorgen directie-lid mr. L. van Vollenhoven ons mee: „we kjjken verder dan onze neus lang is". De Rotogravure heeft enige tijd ge leden reeds contact gehad met Al phen. „Dat was louter informatief", aldus mr. Van Yollenhoven. Ingezonden Nu heeft de heer Amptmeijer weer een porpagandastunt van stal ge haald door op de voorstanders, die volgens hun christelijke levensover tuiging proberen rechtvaardige po litiek ie bedrijven. Nederland voor iedereen leefbaar te maken, het pre dikaat conservatief te plakken. Dat de PSP mee mag doen met andere grotere partijen lijkt voor haar pret tig, doch geeft, haar niet het recht nu ook kiezersbedrog te plegen. Dergelijke methoden zijn een dege lijke oartij vreemd. z z Wanneer A. spreekt over de (doorgestane) ellende, dan bedoelt hij zeker het 25-jarig wor.'ngbeleid, hel faillissement van de Radicalen. Herhaaldelijk heb ik te bevoegder plaatse in woord en geschrift op het onjuiste woningbeleid enz. in Leiden gewezen. Mede oorzaak waren de verkeerde adviezen van het planbu reau (de ene dag ja, de andere dag neen). De kostprijs van de bij B. en W. be kende woningen Apollolaan en Vogel- buurt zullen ongetwijfeld bij een juiste kostprijsberekening verhoogd met de rente over de jaren dat de grond braak ligt dw.z. met de juiste rente, plm. 100 pet hoger komen te liggen dan waarvoor onze architect deze had kunnen bouwen. Velen van ons zijn voor totale her structurering van staat en maat schappij. En dat de gezondsheidszorg enz. een staatszaak moet worden. Kan A. ons nu conservatief noemen? Met valse voorlichting bereikt men het tegendeel. YVe hebben gezien hoe de P.v.d.A. is teruggelopen, mede door haar regeringsbeleid (zie de dag bladen van 1967 en daarvóór). Dat D'66 nu mede in het karretje van de P.v.d.A. gaat zitten geeft te denken. Ook deze partij is begonnen met al les af te breken zoals in 1945 de P.v.d.A. deed. Daarom wachten we nu maar af wat D'69 of D'70 ons zal voorschotelen! A. Bernard, Beethovenlaan 102 Leiden. OEGSTGEEST Op rijksweg 44 (rijbaan Den Haag) is gisteravond omstreeks half negen een auto met vier inwoners uit Den Haag door de gladheid geslipt en van dc weg afge raakt. Dc auto kwam op zijn kop te recht bij het Rijnzichtviaduct. Alle inzittenden raakten gewond. Een van hen moest met hoofdwonden worden opgenomen in het academisch zie kenhuis. PvdA. Ook zij zullen niet terugko men, en dat geldt hoogstwaarschijn lijk voor nog meer zittende PvdA raadsleden. Kortom, grote schoon maak. Ook D'66 heeft zich bij het PAK aangesloterr, al is dat een dubbeltje op zijn kant geweest. De PAK-stro- ming binnen die partij heeft het op de ledenvergaderingen met de kleinst mogelijke meerderheid moe ten doen, terwijl op dit moment vanwege de landelijke D'66 zware pressie wordt uitgeoefend om alsnog te breken met het Leidse PAK. De basis waarop we met D'66 hebben kunnen spreken was de liefde voor de stad. D'66 zit vol met stadherstel- mensen. die met tranen in de ogen zien hoe er huizen gesloopt worden voor parkeerruimte voor onze blik ken heilige koe. hoe bomen wórden omgehakt, het openbaar vervoer in de kou blijft staan, de woningnood nog steeds verergert, enz. Het PAK haalt óf net de meerder heid óf net de minderheid en gaat dan in de oppositie. In beide gevallen wordt het een boeiende tijd. aldus Amptmeijer. 1-JET Leidse PAK meent dat zijn programma alleen gerealiseerd kan worden met actieve steun van de bevolking, niet alleen tijdens maar vooral ook na de verkiezingen. Kan het PAK-programma niet gereali seerd worden, omdat het rijk er het geld niet voor geeft, dan zal dit toch geen reden voor het PAK zijn. bij de pakken tc gaan neerzitten, maar het zal proberen de Leidse bevolking zover tc mobiliseren dat de nodige pressie op die manier resultaat ople vert. liet is een sympathieke trek in het PA K-streven om de bevolking meer bij hel plaatselijke politieke gebeuren te betrekken. Daar is de laatste ja ren al een en ander aan gedaan. YY'ij denken om willekeurig maar iets te noemen aan de voorlichting door enkele wethouders en hoofd ambtenaren aan de bewoners van de YYaardgracht en omgeving (in het gebouw van de LOI), aan de actie „Houdt uw stad rein" en aan de vele publikaties en acties van het bureau Voorlichting van de gemeente. In alle bescheidenheid mogen wij hier ook wei wijzen op de functie van de plaatselijke pers. YY'at het PAK zich voorstelt van een mobiliseren van de Leidse bevolking, blijft in de mist. Gezien het woord „pressie" kan men vermoeden dat hier demonstratieve acties worden bedoeld. Het PAK neemt aan dat een dergelijke pressie resultaat oplevert. YY'at het gemeentebestuur van Lei den in de afgelopen vier jaar ook heeft ondernomen om Den Haag de onhoudbaarheid van de toestand in te prenten (en daar waren pogingen bij die de aandacht in het land heb ben getrokken), daaraan gaat het PAK voorbij. De bevolking wordt nu een methode voorgespiegeld, waar van meer effect is te verwachten. Laten we het hopen. Zien doen we het nog niet. -fi- De PAK-mcnsen in de gemeenteraad moeten zich bij dit alles natuurlijk wel realiseren, dat ZIJ de mede-ver antwoordelijkheid voor een goed en doeltreffend stadsbestuur op zich hebben genomen. Als zij n>' al de neiging vertonen dit op de bevolking te gaan afwentelen, dan begrijpen wij een beetje dat een PAK-raadslid dat het vertrouwen van zijn partij heeft verloren, moet aftreden. De RAAD slaat aan het hoofd van de gemeente en hij bestaat, als het goed is, uit capabele mensen, die de rela tie met dc burgerij weliswaar open houden maar die in eigen verant woordelijkheid en met toenemende vindingrijkheid zullen proberen het beste voor deze stad binnen tc halen. De YVaardgracht- actie heeft opnieuw de vinger gelegd bij rotte plekken in het bestaan van Leiden, maar of zij de sanering heeft versneld, wagen wij te betwijfelen. Het zal van het ge meentebestuur moeten blijven uit gaan. Dat zal alle kansen moeten onderkennen en benutten. Het waren de gemeentebesturen van Zoeterwoude. Alkemade en Leider dorp die dat van Leiden te verstaan gaven, niets te voelen voor een nieu we electricitcitscentrale in hun ter ritoir. Gevoegd bij de bezwaren van biologisch-wetenschappelijke zijde was die afwijzing zó radicaal dal nu naar een andere plaats wordt ge zocht. Het gemeentebestuur beschikt over het apparaat en de middelen om het Den Haag te blijven verzekeren, dat Leiden alleen gebaat is bij een bij zondere behandeling. De geijkte nor men zijn ontoereikend gebleken. Fin als Leiden zich dan nóg niet kan ontworstelen aan de moeilijke situa tie waarin het al zo lang verkeert, dan mag dal voor het PAK geen re den zijn, zijn wethouders terug te trekken. Dan dienen ook de PAK- wethouders voor Leiden op de bres te blijven staan. Overeenkomstig hun belofte. Men speelt met bet vertou wen van de kiezer als men er bij te genwind de brui aan geeft, ook al wordt dit pas als uiterste middel ge hanteerd. Na vier jaar wordt de raad afgelost. Niet eerder. -H- Als wij dc „overeenkomst" die aan het PAK-programma voorafgaat, nog eens overzien, blijkt toch niet alle hoop te zijn weggevaagd. YY'ij gelo ven namelijk, dat ook hier het leven sterker is dan dc leer en dat de praktijk zich toch niet zal laten vast nagelen op het steriele dogmatisme waarvan deze overeenkomst een pro- dukt lijkt te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3