Algemene kerkvergadering is goed aangeslagen Fusie kerken in België een feit Negers verstoorden Britse kerkdienst Nederland moet Cuba helpen bij ontwikkeling Fusies kerken in Midden-Af rika Schepen in nood Een noord voor vandaag Meer dan zevenduizend hervormden op agenderingsvergaderingen Uw probleem is het onze... Protest tegen Zuidafrikaans team Puzzelhoek Hoogleraren tot Staten-generaal Schisma kerk van Antiochië voorkomen „Hogere" politie: één organisatie BEROEPINGSWERK Verbod Genèvi aan raad van kerken Biafra Grote gift Wereldraad Ramsey tegen controversiële heilig' en ijE MAANDAG 15 DECEMBER 1969 Van het slot van Maleachi in het Oude Testament is het maar een stap naar het begin van Lucas in het Nieuwe Testament. Maleachi spreekt van de komende profeet, de wegbereider. En Lucas laat zien, hoe God zegt dat nu die oude belofte ver vuld gaat worden. En degene die Hij daarvoor uitkiest is de priester Zacharias. Deze zoon uit het geslacht Abia schijnt alles mee te hebben. Hij is niet alleen een priester, maar een goed priester. Dat be gint al met zijn naam. Zacharias betekent: De Here gedenkt. God vergeet Zijn belofte niet. Dat is ook te zien uit zijn huwe lijk. God had gezegd dat een priester geen weduwe mocht huwen, noch een verstoteneeen onteerde of een ontuchtige. Bovendien moest hij een dochter van zijn volk trouwen. Maar Zacharias was veel precieser. Hij trouwde een dochter van zijn stam. En zijn vrouw heeft al net zo'n mooie naam als hij. Ze heet Elisabeth de eed van God. Weer dus die nadruk op de ver vulling van die belofte. En alsof dat allemaal nog niet genoeg is, neemt Zacharias zijn geestelijk leven heel serieus. Hij is rechtvaardig en leeft naar alle geboden en eisen des Heren, onberispelijk. Als er iemand de zegen van God verdiend heeft, dan wel hy. Maar dan lezen we dat hij kinderloos is. En kinderen zijn in het Oude Testament juist de zegen des Heren. Zo laat God ons zien dat niemand de zegen van God verdienen kan. Met al zijn wetsbetrachting mist Zacharias iets. Dat is de eerste les van het evangelie van Lucas. We lezen vandaag: Openbaring 16 1-11. DEN HAAG De eerste fase van de algemene kerkvergadering van de Nederlandse Hervormde Kerk is achter de rug. Uit het resultaat van die eerste ronde de meer dan dertig agenderings vergaderingen in het land is gebleken, dat de belangstelling veel groter is dan men had verwacht. „De eerste slag is gewonnen: de algemene kerkvergadering is nu al een succes", zegt de werk- commissie. Meer dan zevenduizend her vormden bezochten de regionale vergaderingen. Men had er hoog uit drie- tot vierduizend ver wacht, omdat die bijeenkomsten vrij onvoorbereid en in een snel tempo waren uitgeschreven. „Er werd eigenlijk met een verras singselement gewerkt, en dat is heel goed aangeslagen", aldus de werk- commissie. Meestal wordt in de ker ken niet over één nacht ijs gegaan. Manifestaties worden in het al gemeen terdege op alle onderdelen bekeken voor men van start gaat. Nu ging het fris van de Jever, met een grote mate van experimenteermoge lijkheden, en dat is blijkbaar best bevallen. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Als een invalide 25.000 ontvangt p.m. wegens gederfd inko men, hoeveel inkomstenbelasting is daarover dan verschuldigd? Betaalt hij ook IB over de rente die dit bedrag zou opbrengen? Wordt dan ook de premieheffing veel hoger? Hoe gaat het als hij een deel van de schadevergoeding voor liefdadige instellingen bestemt? Antwoord: Of de uitkering al dan niet belastbaar inkomen is, hangt af van de schade, die vergoed wordt. Is die uitkering een vergoeding voor kosten, die voor de belasting aftrek baar zijn, dan moet het bedrag van die vergoeding als inkomen worden opgegeven. Hetzelfde geldt als er vergoeding voor gederfd inkomen in begrepen is. Die vergoeding treedt dan in de plaats van gederfd inko men, dat anders had moeten zijn aangegeven. Vergoeding van buiten het inkomen geleden schade is be lastingvrij. Wat u over de uitkering moet be talen. voorzover die belast mocht zijn, hangt van uw overige in komsten af. Een en ander wordt bij elkaar geteld en als totaal belast. Dit geldt ook voor de AOW-premie. Voor vergoedingen wegens gederfd inkomen is een bijzonder, iets gema tigd tarief van toepassing. De rente die de uitkering op brengt, als deze wordt belegd, is normaal inkomen. Stopt u het geld in een oude kous (een lokaas voor dieven), zodat het niets opbrengt, dan is er ook geen inkomen. Het maakt voor de belastbaarheid van de rente niets uit of het belegd ka pitaal afkomstig is van de uitkering of van andere besparingen, erfenis sen of wat dan ook. Voor schenkingen aan kerken, liefdadige instellingen enz. is be lastingaftrek mogelijk. Het hangt weer van uw overige inkomsten af en of u een en ander in één jaar of in de loop van meer jaren schenkt. Vraag: Ik vond in een tijdschrift een stadje St. Genèse. Waarom is Genèse heilig verklaard? Hangt die naam soms samen met de in Neder land voorkomende naam Gennisse? Antwoord: De heilige Genesius is tijdens de vervolging door keizer Diocletioanus ongeveer 300 na Christus onthoofd in Aries in Zuid-Frankrijk. Als Christen wei gerde hij in zijn functie van griffier de decreten van de keizer te re gistreren. die de uitroeiing van de Christenen ten doel hadden. Reeds spoedig daarna werd hij te Rome als martelaar vereerd. Volgens de overlevering zou hij zich tot het Christendom hebben be keerd nadat hij op het toneel een rol had gespeeld dat het ontvangen van de heilige doop bespottelijk na bootste. Daarom wordt hij in het Romeins martelarenboek Genesius Mimus (toneelspeler) genoemd. Als patroon van de toneelspelers wordt zijn feestdag gevierd op 25 augustus. Genesios betekent in het Grieks met de geboorte verband houdend, verjaardag en Allerzielen. Gennisse zal vermoedelijk van Germaanse oorsprong zijn en bestaan uit de woorden gene of waterloop en nis of nes, landtong. Vraag: Ik bezit een paar contact lenzen. Hoe kan ik deze het beste en goedkoopste verzekeren? Antwoord: Voorzover ons bekend kunnen deze bij wijze van apart dienstbetoon verzekerd worden door de leverancier of het instituut waar door ze geleverd zijn. Ga eens met de leverancier praten. (Van onze kerkredactie) MANCHESTER, Engeland In Engeland hebben militante negers het voorbeeld van hun Amerikaanse rasgenoten ge volgd. Ze onderbraken een kerk dienst in de kathedraal van Man chester om een proclamatie voor te lezen. De middagpauzedienst van 25 no vember werd onderbroken door zes in uniformén gestoken negers. De lei der liep naar voren, weigerde zich te identificeren, maar begon luidkeels een proclamatie voor. te lezen van de „Universele vereniging van niet-blanken in Brittannië". In de proclamatie werd opgeroepen tot steun aan een demonstratie tegen een Zuidafrikaans team dat de vol gende dag in Engeland zou aanko men. Bovendien werden goede wo ningen geëist voor de niet-blanken in Manchester. Ook moet een einde ge maakt worden aan de werkeloosheid en de racistische schoolopleiding De deken van de kerk. Alfred Jo- wett. zei na afloop aan journalisten: „Ik wist niet dat dit zou gaan gebeu ren. In zekere zin was dit geen an ti-racistisch protest. Het was ra cistisch. Dit is vooruitgang in omge keerde richting.... hun doel was even racistisch als het blanke racisme". BEIROET Engeland heeft ermee ingestemd zijn bases in Libië voor het eind van maart 1970 op te heffen. Dit heeft radio Libië zaterdagavond bekendgemaakt. Op het ogenblik bevinden zich on geveer 1700 Britse militairen met hun gezinnen in Libië. Ook de brievenbus, die de werk- commissie voor de AKV heeft inge steld (Postbus 19, Driebergen), is een gelukkige greep geweest. Dagelijks komen nog tientallen brieven binnen. Vele honderden zijn al in de molen van de kerkvergadering verwerkt: suggesties, klachten, ideeën, vragen, een bonte stroom van geluiden uit de hele kerk, die duidelijk maken dat heel wat hervormden terdege mee leven met hun kerk, al uit zich dat in diverse gevallen in kritisch-solidai- re zin. De brieven komen niet alleen van particulieren maar ook van groepen: kerkeraden, verenigin gen, groepen katechistanten. Deze week De agenda voor de kerkvergade ring, die te voorschijn moet komen i uit de duizenden gegevens uit de rap- I porten en brieven is in grote lijnen nu gereed. Woensdag zal de breed opgezette begeleidingscommissie de agenda definitief vaststellen. Dan gaat zij naar de drukker en in de eerste helft van januari wordt 1 deze werkagenda, met bijbehorende toelichting, naar alle kerkeraden, pre- dikanten en geïnteresseerden gezon den. Er staan ook plannen op stapel, om in 1970 ter begeleiding van de ko- mende discussies een instructieve pocket uit te geven. I Het is de bedoeling, dat in de tweede helft van februari in alle her vormde gemeenten plaatselijke bij eenkomsten worden belegd. Daarin zal de werkagenda nader worden be sproken. De werkcommissie hoopt, dat vooraf in diverse gemeentelijke verbanden voorbesprekingen worden belegd, zoals vrouwenverenigingen, jeugdverenigingen, katechisaties, in formele samenkomsten van groepen gemeenteleden. Na de plaatselijke bijeenkomsten in februari zullen ook de 54 classica- le- vergaderingen worden ingescha keld. Eind maart worden nog provin- In Drachten tweede baptistengemeente DRACHTEN In Drachten is een tweede baptistengemeente geïnsti tueerd. Er werden reeds een jaar lang kerkdiensten gehouden voor die baptisten, die niet akkoord konden gaan met de koers van ds. J. Ke telaar, die de „blauwe revolutie" pro pageert. De leden van deze nieuwe ge meente hebben zich verplicht, om „zodra dat mogelijk is," alles te zul len doen tot hereniging met de an dere gemeente. De voorzitter van de unie van baptistengemeenten ds. C. Mostert en de voorzitter van de Frie se bond ds. H. Bijleveld woonden de dienst bij. De nieuwe gemeente heeft de naam Elim gekregen. 1 2 3 4 S 6 7 8 9 2 3 4 S 6 7 3 9 Kruiswoord-puzzel zónder zwart Horizontaal: I. karig. 2. opera van Verdi - wezenlijk. 3. sicen - duin vallei - vogellijm. 4. plaats in N. Br. - groei, 5. droevig - plaats in Gelderl.. 6. stad in Rusland - oog- vocht, 7. man van adel - water in Duitsl., 8. gelijk - welriekende gom hars, 9. vlaktemaat - oosterse her berg - vochtmaat. Verticaal: 1. papegaai - familielid, 2. grassoort - Railroad (afk.) - bij, 3. uitgave - eer. 4. schade - maling, 5. vlecht - opstel, 6. verharde huid - vervoermiddelr 7. spelleiding - tijdrekening. 8. ijl - plaats in N.H. - rondhout. 9. loeren - zoon van Noach. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. aalt - taal. 2. neon - noen. 3. egel - leeg, 4 moot - toom. 5. olim - Milo, 6. ober - hoer. 7. nier - rein ANEMOON AMSTERDAM In een adres aan de Statcn-Gencraal wijzen 31 hoogle raren erop dat sommige Nederlandse bedrijven vrezen bij officiële instan ties in ingenadc te vallen indien ze zaken met Cuba zouden doen. „Het lijkt ons billijk dat de regering op uw aandrang die indruk weg neemt. Verder zouden wij willen, dat u er bij de regering op aandringt dat Cuba van Nederland, evenals andere ontwikkelingslanden, kansen krijgt met betrekking tot handelsverdragen, kredietverlening, technische hulp en culturele uitwisseling." aldus de hoogleraren. Cuba wordt in het adres een ont wikkelingsland genoemd dat met to tale inzet en grote offers van zijn bevolking zoveel als weinig andere landen heeft gedaan voor zijn ei een ontwikkeling. Cuba is er-in de afgelo pen jaren in geslaagd een infrastruc tuur op te bouwc-n, die een goede basis biedt voor haar verdere vooruit gang. Het baseert zich daarbij in hoofdzaak op een intensief gebruik van de enige natuurlijke hulpbron waarover het zoals veel andere ontwikkelingslanden beschikt: de landbouwgrond. De af/et van landbouwprodukten wordt echte- gehinderd door de han delsboycot die de Verenigde Staten en een aantal .landen tegen Cuba voeren, terwijl de aankoop van de noodzakelijke technische hulpmidde- (Van onze kerkredactie) BEIROET Patriarch Theodosius VI is cr opnieuw in geslaagd, een dreigend schisma in het Grieks-Or- thodoxc Patriarchaat van Antiochië tc bezweren. De drie geestelijken, die zich op de ongeldige bisschoppensynode begin oktober in Damascus tot bisschop hadden laten kiezen, zijn door hem teruggezet in de status van leek. In een herderlijke brief zegt Theodo sius. dat alleen hij het recht heeft, om een synode bijeen te roepen. Na de synode in Damascus werd in Libanon een tweede synode gehou- den. Daar werden voor de drie plaat- i sen nieuwe bisschoppen gekozen. Zij I zijn inmiddels in functie getreden. In Homs (Syrië) ging dat met grote moeilijkheden gepaard. De in Dama- cus gekozen Gabriel Faddoe] had zich reeds als bisschop geïnstalleerd De onrust in de stad werd zo groot, dat de goeverneur ingreep en Fad- doel uit de stad smokkelde om hem tegen de woede van de tegenpartij te beschermen. De politie arresteerde vijfhonderd demonstranten. len door diezelfde boycot wordt be moeilijkt. Hetzelfde geldt voor ge neesmiddelen, voedingsmiddelen, on- ■denvijsbenodigdheden enz. Tot de ondertekenaars behoren prof. ir. M. van Albada, prof. B. A. Barendse O. P.. prof. dr. H. Berkhof, prof. dr. B. Delfgauw, prof. dr. J. Pen. prof. dr. J. Presser, prof. dr. A. J. Rasker, prof. dr. P. J. Roscam Ab- bing, prof. dr. J. Sperna Weiland, prof. dr. J. Verkuyl, prof. dr. W. F. Wertheim en prof. dr. L. J. Zimmer man. Korpsen samenvoegen HILVERSUM De Vereniging van hogere politieambtenaren heeft onlangs de regering geadviseerd inza ke het voorontwerp voor een nieuwe politiewet. Daarin staat dat de realisering van het huidige ontwerp vertragend zou werken op de noodzakelijke vernieu wing van de politie-organisatie. Een eigentijds politiebestel houdt de eis in van vorming van in het bestuur gentegreerde regionale eenheden van zodanige omvang, dat een doelmatige dienstuitoefening is gewaarborgd. De VHPA betreurt het dan ook dat in het ontwerp de gemeente- en rijkspolitie als zelfstandige eenheden zijn gehandhaafd. Verder vindt men het jammer dat de verdeeldheid in het gezag over de politie niet wordt doorbroken. In het advies wordt gezegd dat door de democratiseringstendenzen de politietaak steeds meer een bestuurlijk accent krijgt, wat een plaatselijke georiënteerdheid vereist. ciale tussenronden gehouden. Daar worden de regionale en provinciale problemen uitgezeefd en de afgevaar digden naar de slotzitting gekozen. Op 16, 17 ep 18 mei (de beide pink sterdagen en de voorafgaande zater dag) is dan de slotzitting in Drieber gen. Het is een unicum, dat voor een dergelijke grote kerkelijke vergade ring ook de zondag gebruikt wordt. Vierhonderd Er is ruimte voor driehonderd afge vaardigden en voor honderd andere deelnemers, zoals afgevaardigden van andere kerken, synodeleden, des kundigen en publiciteitsmensen. De agenda zal bestaan uit drie hoofdstukken: 1. over het belijden van de kerk en het actuele spreken en handelen van de kerk; 2. over de gestalte van de kerk: hoe ziet de kerk er uit, welke wen sen zijn er, hoe kan zij het. beste ten diénste staan van haar opdrachtge ver en voor de wereld; 3. over de organisatie van de kerk: financiën, gebouwen, ambtsdragers, functionarissen, taakverdelingen. NED. HERV. KERK Beroepen te Baambrugge: J. Roebérs te Ee (FrJ. Aangenomen naar Leeuwarden: J. W. v. d. Heide te Wieringerwerf; naar Am sterdam (pred, v. bijz. werkzmh. ten behoeve v. d. commissie kerk en zie kenzorg): J. de Ruyter te Rheden. GEREF. KERKEN' Aangenomen naar Rijswijk (Z.H.i - (vac. L. J. Boeyinga).: M. Grashoff te Sliedrecht; naar Dronten (standpl. Did- dinghuizen): drs. A. v. d. Woude te Lisse. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt voor Middelstum: J. Pouts- ma te Nijenga-Opeinde. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Veenendaal (vac. C. Langbroek): D. Biesma te Aalsmeer. Bedankt voor Noordscheschut: A. v. d. Veer te Nieuwe Pekela. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hellevoetsluis: J. C. Weststrate te Meliskerke. UNIE V. BAPT. GEM. Bedankt voor Apeldoorn: Ph. Linde man Wzn. te Utrecht. (Van onze kerkredactie) GENEVE De onderafdeling Nijj ria/Biafra van de commissie interl kelijke hulpverlening van de Werd raad van Kerken heeft de Biafraani Raad van Kerken verboden om zfi nog langer als een orgaan van j Wereldraad te betitelen cn zijn medi werkers als vertegenwoordigers vi de Wereldraad. Deze aanduiding zou de ïndri wekken, dat de Wereldraad de i scheiding van Biafra erkent en hei dè kerken in Nigeria in moeilijk^ den gebracht, aldus de verklarn (Na het uitbreken van de oorij scheidden de kerken in Biafra ri af van de Nigeriaanse Raad van Kj 'ken envormden een eigen red:) Dr. Eugene Carson Blake, de sed taris-generaal van de Wereldraaj ■heeft Joint Church Aid gevraagd, j zij besloten heeft om de hulp x Biafra voort te zetten, dat gepaard] doen gaan met een voortdurende dj cussie. Hij vroeg daarbij met] ■grootste oplettendheid te luist» naar de stemmen uit Afrika. „(M Afrikaanse lidkerken zijn duiddj verdeeld over de oorlog", aldus BI (ke. De vliegers van de kerkelijl luchtbrug hebben deze week v« een record gezorgd. In één nacj brachten zij in 27 vluchten 364 tq levensmiddelen en medicamenti naar Biafra. Tot nu toe was nachtrecord 279 ton. VËft.KO U Ö'ÈN pijnstillende, koortswerende, snelwerkende cachets ft* TEGEN RACISME (Van onze kerkredactie) GENÈVE Oe Wereldraad van Kerken heeft de eerste gro te gift binnengekregen voor zijn speciale fonds ter bestrijding van het racisme. De zendingsraad van de Verenigde Methodistenkerk in de Verenigde Sta ten heeft 100.000 dollar (360.000 gul den) beschikbaar gesteld. Het centraal comité van de Wereld raad besloot op zijn vergadering in augustus in Canterbury tot de instel ling van dit fonds op aanbeveling van de studieconferentie, die in mei in Notting Hill was gehouden. De Wereldraad onttrok zelf 200.000 dollar aan zijn reserves en vroeg de 235 ledenkerken daar 300.000 dollar aan toe te voegen. Het is de bedoe ling hiervan een vijfjarenplan tc be kostigen. Het geld zal worden gebruikt om organisaties van verdrukte raciale groepen te steunen en organisaties, die hen steunen. Verder zal in Ge- nève een driemanssecretariaat wor den ingesteld, dat de kerken zal hel pen bij de strijd tegen raciaal on recht en bij het zoeken van wegen voor het opkomen voor de rechten van slachtoffers van racisme. LONDEN Dr. Michael Ramsey, aartsbisschop van Canterbury en hoofd van dc Anglicaanse Kerk, heeft gezegd, dat hij het zou betreuren, als de Rooms-Katholieke Kerk overgaat tot de heiligverklaring van Engelse rooms-katholieken. die in de gods dienststrijd in dc zestiende en de ze ventiende eeuw om hel leven zyn gebracht. Paus Paulus heeft zich in principe bereid verklaard, om veertig mar telaren heilig te verklaren, die in de periode 15351681 zijn gedood. „Het creëren van dergelijke poli- tiek-controversiële heiligen zou re ligieuze wonden weer kunnen open rijten. Dat is tegen de geest van ver gevensgezindheid, waarin de oecume nische beweging de laatste tijd zo is vooruitgegaan", aldus dr. Ramsey. De namen van de veertig adspirant- heiligen werden in 1960 voorgelegd aan paus Johannes, nadat de lijst was goedgekeurd door de congregatie der riten in Rome. (Van onze kerkredactie) GENÈVE Naar het zich laat aanzien, zal het aantal kerken in Midden-Afrika sterk gaan ver minderen. Het bestuur van de Kongolese pro testantse raad heeft een basis-kerk orde aanvaard voor een Verenigde Kerk van Christus in Kongo. In Tanzanlc zal volgend jaar een conferentie worden gehouden, die een Verenigde Evangelische Kerk voor heel Oost-Afrika ten doel heeft. In april van dit jaar nam de alge mene vergadering van de Kongolese protestantse raad een resolutie aan, waarin uitgesproken werd, dat de 41 kerken en 47 zendingsgenootschap pen, die in het land werken, zich tot één kerit zouden moeten verenigen. De basis-kerkorde, die nu ontwor pen is, zal in stemming komen op de volgende algemene vergadering, in fe bruari 1970. De plannen voor Oost-Afrika wer den bekend gemaakt op een Tanza- nië- conferentie van de Noorse zen ding in Stavanger. Secretaris- ge- j neraal Joel Maede van de Evange- lisch-Lutherse Kerk in Tanzanië ver telde dat er al vier jaar gewerkt wordt aan één verenigde kerk van protestanten (Lutheranen, methodis ten en anderen) en anglicanen in Tanzanië, Kenia en aangrenzende lan den. Men is het al eens geworden over een gemeenschappelijke katechismus en een gemeenschappelijke liturgie. Tot voor enkele jaren waren zelfs de lutheranen in Tanzanië nog onder ling verdeeld als gevolg van het feit, dat lutherse zendingsgenootschappen uit verschillende landen in dit land werkten. De Evangelisch-Lutherse Kerk van Tanzanië is zelf ook zendende kerk Lutheranen actief in ontwikkelingswerk MARKTHEIDENFELD Sinds 1962 heeft de ontwikkelingsdienst van de Lutherse Wereldfederatie 275 projecten ter hand genomen met een gezamenlijke waarde van meer dan 100 miljoen gulden. Deze cijfers maakte de directeur van deze dienst, Eugene Ries, bekend op een samenkomst in Marktheiden- feld (Duitsland). De hulp werd ver richt in dertig landen. Het zwaarte punt ligt thans in Tanzanië. Brazi lië en Ethiopië. In deze cijfers is uiteraard niet begrepen, wat de Lu therse kerken zelfstandig doen. I geworden. Maede vertelde, dat kis geleden drie zendelingen en i evangelisten naar Kenia zijn uit? zonden en dat men ook zendeling wil sturen naar Somalië. Hij noemde de situatie voor i christenen in Somalië moeilijk ra van de druk van de moslimmee derheid. (Vervolg van pag. 1) In het afgelopen weekeinde, ra ten enkele andere schepen in nw Het Japanse schip Frace Ms (13.972 ton) kwam gistermorgen Terschelling in aanvaring met 1 Griekse schip Rena. Het ongeluk i beurde in dióhte mist. De France II ru kreeg een gat in de voorsteven i begon te zinken. De Rena liep lid averij op. Hoewel de voorsteven van France Maru vanmorgen vrijwel heel onder water was verdwew tl dreef het schip nog steeds. Men wil j vandaag (opnieuw) proberen het a ker- te lichten, zodat het schip feirj worden opgesleept en aan de grc kan worden gezet. De liberiaanse tanker Western E le (14.313 ton) liep gistermorgen op Westerschelde ter hoogte van Vlii gen de grond. Gisteravond i het schip vlotgetrokken. In de SI» haven van Vlissingen wordt ondi zocht hoe groot de schade is. De Duitse kustvaarder Metric (I ton) is gistermiddag tijdens storm voor de kust van Wales ge» ken. De lading was gaan schuin De tien opvarenden zijn gered. Het Griekse tankschip LatridLn (10.000 ton) is officieel als vem Z1 opgegeven. Het moet zich ergi n voor de Braziliaanse kust bevind; rjn Sinds 28 november heeft men er berichten meer van ontvangen, aantal opvarenden is niet bekendj ta maakt. Het weer in Europa 'lissi 7 1 0 LI weer min. temp gisteren Amsterdam mist 0 Brussel regen Frankfort sneeuw -3 Genève regenbul -2 Innsbruck geh.bew. -13 Kopenhagen geh.bew. -1 Locamo geh.bew. -3 Londen regenbui Luxemburg sneeuw -3 Madrid onbew. 0 Majorca onbew 9 München geh.bew. -7 Nice h.bew. 4 Parijs h.bew. 2 Rome regen 2 Wenen geh.bew. -3 Zürich sneeuw -4 hi (Van een onzer medewerkers) BRUSSEL „De Protestants- Evangelische Kerk van België en de Belgische conferentie van de Verenigde Methodistische Kerk, overtuigd dat de Heer der Kerk hen oproept tot een broederlijke en geestelijke eenheid in nieu we structuren, besluiten een stemmig tot de oprichting van een nieuwe verenigde kerk on der de naam van Protestantse Kerk van België. Die verklaring legden ds. E. Pichal en ds. M. Descamps gis teren af in de plechtige dank dienst ter gelegenheid van de op richting van de Protestantse Kerk van België, die tot stand kwam door fusie van beide ker ken. Deze kerk wil de geestelike erfge naam zijn van hen die hun geloof beleden volgens de Apostoslische Ge loofsbelijdenis, de Confessie Belgica. de Augsburgse Geloofsbelijdenis en de 25 artikelen van de methodisten. Zij bevestigt aldus trouw aan de be ginselen van geloof en vrijreid, door de hervormers overgedragen. Dr. W. G. Thonger, de vroegere su perintendent van de Mehtodistische Kerk, en ds. R. Couvreur, oud-aal moezenier in het leger, legden de sta- 'tuten van de nieuwe kerk neer. Ver tegenwoordigers van de Duitstalige, de Engelstalige en de Hongaarstalige kerken spraken in hun eigen taal de tekst uit die ook in het Nederlands en Frans al was gezegd, namelijk „Uw Woord Is de lamp voor mijn voet en een licht op mijn pad." Ook namens de gemeenteleden werd een verklaring afgelegd. Een vertegenwoordiger van de vroegere kerkeraden en de raad van economen en van de jeugdgroepen en de zon dagsscholen van de vroegere kerken verklaarden: „O Jezus Christus, Heer der Kerk, wij zijn één in u en in uw Kerk en nu hier binnen de Pro testantse Kerk van België. De voorzitter van de nieuwe kerk, in d *nkf prof. dr. A. J Pieters. had boodschap uitgesproken naar aanl ding van Johannes 3:16. Alle liedojg]: in de dienst werden in vier gezongen. Aan het eind zong Een naam is onze hope en sped men het Belgische volkslied. KONING De dankdienst werd bijgewol door een vertegenwoordiger van I •ning Boudewijn en door de burPUn meester van Brussel. Uit Nederii oei, waren aanwezig prof. dr. A. der; Bronkhorst, de vroegere hooglW eren aan de protestantse theologische R] culteit. en ds. F. H. Landsman, r j, secretaris generaal van de Nf1-"- t landse Hervormde Kerk. *It

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2