Met tanker Marpessa zonk grootste schip Commentaar iiav Nederlander mishandeld door Belgische politie Zesling in Engeland Het Kwartet fPRIIIK (RITA.) HWt WEER Rond 't vriespunt Vader en kinderen bij brand omgekomen HEr is mei de demoeraten van het jaar 1966 een spannende zaak. Men rekent bij de komende verkie zingen voor de provinciale staten, die in maart worden gehouden, op een klinkende overwinning. En bij de ver kiezingen in 1971 hoopt men zo'n twintig zetels in de Tweede Kamer te veroveren. Acteurs gepakt na betogingen Vijf personen door kolendamp ver: giftigd IfIHIIIIl BEKENDMAKING Dronken man doodt zijn echtgenote DR. MANSHOLT IN KIEL UITGEJOUWD Vijf doden bij hotelbrand Margarine 2 cent duurder Nieuwe Leicis e Courant Maandag 15 december 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieiiwi Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich ie ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 'ifc houd van het verleden maar ik verkies de toekomst. GIDE Jieg ik tante Molly even goeicdag blazen?" DE BILT Een depressie, waarvan het centrum vanmorgen ten zuiden van IJsland lag, deed- zijn invloed op het weer in een groot deel van West-Europa* gel den. Een front van deze depressie bereikte gistermiddag het zuid westen van het land en trok in de avond en nacht verder naar het noordoosten. Vanmorgen lag het over het noordoosten van ons land, maar de verplaatsingssnel heid van het systeem was slechts gering. Het front werd vooorafgegaan door regen of sneeuw. De tem peraturen bleven hierbij om het mespunt schommelen. In het front, dat bij de depressie be hoort, heeft zich inmiddels een storing boven de Noordzee ont wikkeld. Deze trekt naar het zuidoosten en zal vrijwel over ons land trekken. Verwacht wordt, dat het front dat nu nog over het noordoosten ons land ligt, slechts lang zaan zal verplaatsen, zodat het rok morgen zijn invloed op het reerhi het noordoosten blijft uit oefenen. De temperaturen blijven «ar dan ook dicht bij het vries punt. In het zuidwesten van het land kunnen echter maximum waarden bereikt worden die niet veel van die van vandaag ver- ichillen. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp: 1 tot 4 graden boven ■normaal; max. temp: ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een drpge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog et- laal: 30 procent. Barometerstand: Heden 10 uur 712 cm (990 millibar), dalend. Zon en maan 16 december zon op 8.42, onder 129; maan op 12.53. onder 0.24; arte Kwartier •fe Bergingsploeg stond al gereed rfe Bemanning in Dakar aan wal GRONINGEN Bij een brand in de Bedumerstraat zijn gisteravond de heer M. Siebel (26) en zijn twee kin deren-van èèn en drie jaar om het leven gekomen: De brand is ontstaan terwijl de moeder de hond uitliet. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. Wel deelde de politie mee dat de vader, die in de rook gestikt is, in overspannen toestand verkeer de. Door een misverstand meende de brandweer de kinderen te hebben gered. Pas toen het vuur vrijwel ge doofd was, werden de kinderen op de zolder gevonden. D '66 (Van onze scheepvaartredacteur) ROTTERDAM De 207.000 ton metende nieuwe Nederlandse Shell-tanker Marpessa is vannacht om half één toch gezonken. Tot op het laatste was er een kleine kans dat het schip dravende zou blijven en gered kon worden. Vandaag zou uit Rotterdam namelijk een bergingsploeg naar Dakar vertrekken. De Marpessa, voor 60 miljoen gulden in Japan gebouwd, is het grootste schip dat ooit gezonken is (tot dan toe de 118.000 ton grote Torrey Canyon, die enkele jaren geleden verging). De Marpessa hield het langer vol dan deskundigen hadden ver wacht. Nadat zaterdag de situa tie door de explosie hopeloos leek, bleef die zondag ongewij zigd. Het voorschip stak nog hoog boven water uit. Zo dreef het 325 meter lange gevaarte op 100 mijl noord noordwest van Dakar (West-Afrika) rond. In de directe nabijheid voer de Shell-tanker Serenia (71.000 ton). De Serenia zou vandaag de 42 op varenden van de Marpessa in Dakar aan land zetten. Twee mensen van Shell Tankers zijn daar gearriveerd om de terugreis van de schipbreuke lingen te organiseren. Bergen Toen de tanker zondagochtend nog dreef, besloot men in overleg mei de verzekeraars tot een poging h.et schip te bergen. L. Smit en Co's In ternationale Sleepdienst kreeg de op dracht. Inspecteur C. J. Rom Colthoff zou vandaag met een bergingsdeskundige en twee duikers naar Dakar zijn ge vlogen. Geprobeerd zou worden de Marpessa naar de Westafrikaanse kust te slepen en het daar in ondiep water aan de grond te zetten. De sleepboot Clyde en een Engelse sle per waren onderweg. Nu hoeft het niet meer. Tweeëneenhalve dag heeft de-Mèr- pessa het uitgehouden. Vrijdagmiddag om half twee ontstond de explosie in een van de tanks direkt voor de scheepsbrug (tijdens hel schoonma ken). Na de explosie werden twee Chi nese onderofficieren vermist en twee Nederlandse officieren gewond. Een van de schepen van de vloot van Smit-Lloyd bracht hen later op de dag naar Dakar. De Marpessa voer in ballast naar de Perzische Golf, nadat het schip op 5 december in Europoort olie had gelost. Dieper Het schip kwam zaterdag door het binnenstromende water steeds dieper te liggen. Om elf uur stond het ach terdek twee meter onder water en twee uur later zat het halve achter schip tot aan de onderkant van het stuurhuis onder water. Toen in de middag de situatie niet veel verslechterde, werd het besluit tot een bergingspoging genomen. Maar vanmorgen vroeg zonk het schip dus toch. De Marpessa ligt in water van enkele honderden meters diepte. De tanker is leeg en levert geen gevaar voor olievervuiling op. Voor vervolg zie pag. 2 FRANKFORT Twee leiders van de militante Amerikaanse negerorga nisatie Zwarte Panters hebben zater dag geen toestemming gekregen West-Duitsland binnen te komen. Zij wilden naar West-Berlijn om daar deel te nemen aan demonstraties te gen de oorlog in Vietnam. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.1 Gezellige kaars in een Ongeveer vierduizend boze Duit se boeren hebben het dr. Sicco Mansholt zaterdag onmogelijk gemaakt zijn rede in de Ostsee- halle in Kiel uit te spreken: met gejoel en gestamp, gefluit en ge schreeuw maakten zij het de vice-president van de Europese Commissie onmogelijk iets te zeggen. Er bleef hem dan ook niets anders over dan te blijven staan een bloem van een be wonderaarster in de hand Dit alles betekent, dat D'66. die geen politiek alternatief wil zijn van een bepaald kabinet, maar van het gehe le politieke systeem, serieus mee moet gaan doen. Als sterke oppositiepartij of als regeringspartij. Hoe men regeringspartij moet zijn, weten de democraten eenvoudig niet. Als regeringspartij is men gebonden aan onvermijdelijke afspraken. Een puur zakelijke beoordeling van de voorstellen is dan niet altijd meer mogelijk. Het principe van program mapartij moet geweld worden aange daan. Tijdens de wat suffe ledenvergade ring te Amsterdam stond men voor dit probleem. Fraktielcider Van Mier- lo had een oplossing: desnoods vor men wc als minderheid alléén een regering. Over lef gesproken. Deze woorden waren kennelijk een uitda ging aan de kiezers. D'66 is een partij met veel pretenties. Treft men op andere par tijconf eren - tics, door ervaring wijs geworden, steeds een bescheidenheid aan en de erkenning het ook niet altijd te we ten. de vergadering van D'66 was zeer zelfbewust. Men wist het zo goed, dat er weinig te discussiëren viel. Een roep om een betere politieke verantwoording door hoofdbestuur en de Kamerfractie vond weinig gehoor. Nu ja, fraktieleider Van Mierlo had met zijn toespraak ook een goede indruk gemaakt. Maar Van Mierlo in de Tweede Kamer is niet Van Mier lo op een congres. In de Kamer maakt hij met zijn fraktie de indruk enigs zins vastgeraakt te zijn in de zo ver oordeelde politieke sleur. Hoewel men hard werkt, gaat er niet veel van de fraktie uit. De werkelijke politieke aktiviteiten van D'66 stellen nog weinig voor. Daarom zien we die twintig zetels nog niet en nog minder een D'66-ka- binet. Hoeveel men ook precies meent te weten. BRUSSEL De acteur Jochem Royaards van de toneelgroep Proloog uit Eindhoven heeft gis teren gezegd dat hij zaterdag avond door de Belgische politie Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit O per maand ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant O par kwartaal veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: J 1 maken near keuze GRONINGEN In het Groningse dorp Marum zijn -gisteren vijf perso nen door kolendamp vergiftigd. Eén van hen is later overleden. De vijf familieleden werden bedwelmd in een woonkamer aangetroffen, nadat omwonenden de deul- van het huis hadden opengebroken, aangezien de gordijnen voor de ramen gesloten waren. De 61-jarige mevrouw Domini- cus-Süllur werd dood in de kamer aangetroffen. Haar 61-jarige echtge noot is in ernstige en twee van de drie aanwezige kinderen in minder ernstige toestand naai* het acade misch ziekenhuis in Groningen over gebracht. De oorzaak van de kolen damp bleek een verstopping te zijn in de afvoer van de kachel. In Roermond zijn de 23-jarige vrachtwagenchauffeur J. Fermont en zijn 24-jarige vrouw in de nacht van zaterdag op zondag in hun woning, vermoedelijk door gasvergiftiging, om het leven gekomen. De vader van de chauffeur trof het echtpaar gistermiddag levenloos in de keuken op de grond aan. Hij ont dekte, dat hoewel een butagaskachel niet brandde, ér nog wel gas uitstroomde. De juiste doodsoorzaak staat nog niet vast. Volgens de politie is er geen misdrijf in het spel. is mishandeld. Dit gebeurde tij dens een politieel optreden bij een protestactie van een Belgi sche toneelgroep in Brussel. De politie was door de leiding van de Brusselse beursschouwburg gea larmeerd, omdat moeilijkheden wer den gevreesd aan het slot van een voorstelling van de toneelgroep Stu dio uit Amsterdam, die de première van Manets De Nonnen had gegeven. De werkgemeenschap voor toneel te Brussel, die meningsverschillen heeft met de raad van beheer van de schouwburg, wilde aan het slot van de uitvoering het publiek inlichten en een sit-down staking organiseren. Een twintigtal politiemannen die werden uitgezonden, hebben nog voor de actie werkelij'k 'begonnen was, in gegrepen. Er ontstond een handge meen waarhij een aantal mensen on der wie Royaards, Maria Kok van de toneelgroep Centrum, Leo Beyers van ..Theater" uit Arnhem en enkele studenten van het instituut voor dramatische kunst te Amsterdam werden aangehouden. Royaards vertelde gisteren voor de Belgische radio, dat hij „na veel gesleur" in een auto werd gezet, met de hande,n op de rug geboeid. Op weg naar het bureau heeft hij een slag in het gezicht gekregen, waartegen hij zich niet kon verweren. Op het poli tiebureau werd hij naar hij verklaar de, op de grond gelegd en door twee agenten afgeranseld. Later werd hij nog hard met het gezicht op het bu reau ..neergekwakt". Medische verzorging Een lid van de Nederlandse ambas sade, die door de toneelgroep Cen trum was gealarmeerd, heeft direct telefonisch contact opgenomen met de politie en daarbij onder andere verlangd dat medische verzorging zou worden toegestaan ais dat nodig was. De dienstdoende officier van po litie antwoordde, dat het zo'n vaart niet liep en dat medische verzorging niet zou worden geweigerd als erom gevraagd werd. inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart •shegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. Gezien de berichten in diverse couranten maken wij u er op attent, dat uitsluitend de produktieafdeiing van de Polyester Jachtbouw, eind 1970 naar Lochem vertrekt. Watersportartikelen, verkoop van Polyester boten, zeilmakerij, verhuur van dekkleden en kampeerartikelen, inkoop en boekhouding blijven in Leiden. Fa. H. R. Troost - Haven 14 - Tel. 01710-42945 - Leiden Alle arrestanten werden zondag ochtend tegen zeven uur weer op vrije voeten gesteld. De beroepsvereniging van Neder landse toneelkunstenaars (NVT) en het theatertechnisch personeel (NAT) hebben intussen in een telegram aan de eerste minister van België gepro testeerd tegen het politie-optreden. Zij vragen de minister maatregelen te nemen tegen de verantwoordelijke autoriteiten. Ook de Internationale federatie van acteursorganisaties (FIA) on dersteunt de protesten van Neder landse en ook Belgische acteurs. De secretaris van de FIA heeft eveneens een protesttelegram aan de Belgische minister van justitie gezonden. Eén kind overleden LONDEN De 23-jarige mevrouw Rosemary Letts heeft vanmorgen in Londen het leven geschonken aan een zesling. Een van de baby's overleed onmiddellijk na de geboorte. De toe stand van de vijf anderen vier meisjes en een jongen is goed. De kinderen, twee maanden te vroeg geboren, werden met de kei zersnede ter wereld gebracht. De jon gen weegt maar 760 gram, het zwaar ste meisje 1275 gram. Het echtpaar Letts was in 1966 ge trouwd. De vrouw had zich met een vruchtbaarheidsmiddel laten behan delen. Ze lag al vier maanden in het ziekenhuis. De doktoren hielden zelfs rekening met de mogelijkheid van een zevenling. (Van onze correspondent) EGCHEL In het Noordlimburgse plaatsje Egchel heeft de 35-jarige fa brieksarbeider J. J. W. Sch. gister avond zijn 37-jarige vrouw na een echtelijke twist om het leven ge bracht. Kort na het gebeurde belde de man de politie en deelde mee wat er precies was gebeurd. Sch. had in een buurtcafé gekaart en gebiljart. Hij had kennelijk veel gedronken. Toen hij thuis kwam, vond hij de deur afgesloten. Daar over ontstak de man zodanig in woe de dat er na een woordenwisseling een vechtpartij tussen de echtelieden ontstond. Daarbij zou de man de keel van zijn vrouw te lang hebben dicht geknepen. Hel gezin Sch. heeft vier kinderen en staat in het dorp niet ongunstig bekend. KIEL Ongeveer vierduizend protesterende boeren hebben zater dag op een bijeenkomst in Sleeswijk H'olstein de vice-president van de Europese commissie dr. Mansholt uit gejouwd en belet te spreken. Het oorverdovend lawaai dat de boeren ren produceerden met boe-geroep, trompetten en fluitjes werd gevolgd door een spandoeken-actie van stu denten van de landbouwkundige fa culteit van de Kielse universiteit. Op een van deze doeken stond: „Niet protesteren, informeren slechts os sen brullen boe". De politie greep in toen het tot een handgemeen tussen beide partijen dreigde te komen. Mansholt later op een persconfe rentie voerde de houding van de protesterende boeren terug tot het ontbreken van een alternatief voor zijn plan tot een nieuwe regeling van de Europese landbouwpolitiek. Hij waarschuwde de boeren echter der gelijke anti-democratische uitingen te laten varen. Dit was geen spontane actie, dit was een vooropgezette pro vocatie". ASCIIAFFENBURG Vijf men sen zijn zondagnacht oni het leven gekomen bij een brand in een hotel restaurant in het centrum van de Westduitse stad Aschaffénburg. Ze ven mensen liepen levensgevaarlijke brandwonden op. De oorzaak van de brand is onbekend. DEN HAAG Een pakje marga rine (van 250 gram) kost vanaf van daag twee cent meer. Dit is een ge volg van sterk gestegen grondstof - prijzen. Op 17 november was de prijc per pakje reeds met een cent ver hoogd. Het Amsterdamse beursgebouw was dit iveekeinde het toneel van veel gemiauw en vertederde uit roepen: honderden katten streden om de eretitels. Hier de winnaar van de internationale kampioens klasse, de 31/2-iarige Perzische kater Kwikzilver, die alle be langstelling gelaten over zich liet gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1