De vermaarde topkwaliteit Bosch auto-accessoires tegen sterk afgeremde prijs Kolonels vinden uittreding een ,heldhaftige, daad Maasland Nixon voor de tv over Vietnam AUTO NA FRONTALE BOTSING IN KANAAL: 4 DODEN De Danaïden haalde beide punten binnen 12.80 Uitstekend concert in Israël heeft nieuw kabinet Chinezen omsingelen Russen Toespraak van vijf minuten Vakantietehuis afgebrand Metaal-cao is een zeer goede oplossing Ds. D. J. Couvée tachtig jaar Minister Udink wil wereldraad ontwikkelingshulp „Ons koninkrijk een voorbeeld voor de wereld Noordwijkse fokkers exposeren CROSS SWIFT Dorpshuis Voorhout aan Spoorlaan 3.90 1.70 73.80 11.90 73.80 11.50 VROOM C DREESMANN UK/WE IEIPSE COURANT MAANDAG 15 DECEMBER 1969 MA4CT A Mn A Experiment CÜB* JA is weer in het nieuws, om dat het veelbezongen socialisti sche experiment op het eiland van Fidel Castro meer en meer op een mislukking lijkt te gaan uitlopen. De mensen beginnen het moe te wor den en gaan het zéggen, aldus René Dumont (in Le Monde), die op per soonlijke uitnodiging van Castro een derde bezoek aan Cuba bracht. De suikeroogst was dit jaar bijzonder slecht, en door de ondeskundigheid van de stadsarbeiders daalde ook het gemiddelde suikergehalte, waardoor de strop nóg groter wordt. De kwaliteit van de arbeid lijdt on der de weigering om gebruik te ma ken van materiële prikkels. Telkens belooft Castro overvloed voor een volgende fase. Er heerst volgens Dumont op alle ni veaus teveel verwarring. Ook de mi litarisering van de economie blijkt een negatieve factor te zijn. Elk jaar Is er méér achteruitgang. Nederlandse hoogleraren, die nog al tijd in het Cubaanse experiment zeg gen te geloven, geven in een brief aan het Nederlandse parlement Ame rika de schuld van de moeilijkheden. Prof. Pen (Groningen) gaf daar enige tijd geleden een voorproefje van als presentator van een NOS-quiz, waar in steeds maar over dc 'Amerikaanse blokkade van Cuba' werd gesproken. Hij deed dit in een praatje met een Nederlander die de laatste jaren meer om zijn ideeën betreffende Cuba dan om zijn prestaties op het schaakbord bekendheid geniet. De NOS heeft later van dit illegale politieke praatje afstand genomen. En terecht, omdat het behalve ontoelaat baar ook op zijn minst genomen mis leidend was. Van Amerikaanse blokkade is geen sprake. Alle schepen die goederen naar Cuba willen brengen of ze van daar naar andere delen van de we reld willen vervoeren gaan hun gang. Wel is er een Amerikaans handels embargo, maar dat belet Castro geens zins alles wat Cuba nodig heeft in andere delen van de wereld te kopen. ■Wet name in bevriend Oost-Europa. Daar gaat trouwens ook vrijwel de gehele Cubaanse suikeroogst heen, te gen een lage garantieprijs, die in goe deren wordt betaald en Castro aan handen en voeten bindt. Een deel van Cuba's moeilijkheden zou al opgelost kunnen worden, als de Russen een betere prijs zouden betalen voor de suiker die zij afne men. Nóg beter zou het zijn als Castro de moed zou hebben, een eind te maken aan de economische afhankelijkheid van de Russen en toenadering te zoe ken tot Cuba's buurlanden. Doet hij dit niet, dan blijft hU van de ene mislukking in de andere ver vallen. Hetgeen ook in een totalitair geregeerd land tot toenemende span ningen kan leiden. ATHENE Het zich vrij willig terugtrekken van Grie kenland uit de Raad van Europa toen het wel duidelijk werd dat het er anders uitgestemd zou worden is door de Griekse regering gebruikt om te tonen dat het land op heldhaftige wijze heeft voorkomen dat het buiten land in zijn eigen zaken ingreep. Uit communiqués, afkomstig van het bureau van de minister-president, blijkt hoe trots men is op het eigen gebaar. Er wordt bijvoorbeeld mel ding in gemaakt van de ontvangst van vele duizenden telegrammen „van wetenschapsmensen, boeren, ar beiders en jongeren", die de trotse Griekse houding ten aanzien van de Raad van Europa toejuichen. Ook uit het buitenland zouden Grieken zowel als buitenlanders feli citatietelegrammen hebben gestuurd. De regering wijst er voorts nog op dat het terugtrekken ook een finan cieel voordeeltje biedt, omdat het jaarlijks lidmaatschap aan de raad 150.000 dollar kost. En dit zal de raad, die dit jaar al een tekort van ongeveer 45.000 dollar had, wel de gelijk voelen", aldus meldde het semi-officiële Griekse persbureau. Uit Athene wordt vernomen dat de voormalige Griekse minister van bui tenlandse zaken, Evangelos Averoff, zaterdag in de stad Jannina in Noord-Griekenland in zijn bewe gingsvrijheid is beperkt. Aanleiding van deze maatregel zou zijn geweest, dat de ex-minister on langs had verklaard dat het kolo nelsregime de perscensuur strikt handhaaft. TEL AVIV De samenstelling van de nieuwe Israëlische regering is zaterdag na de benoeming van de ministers uit de Gahalpartij in Tel Aviv gepubliceerd. De portefeuilles van gezondheid en van integratie van immigranten zijn nog onbezet. De Mapam heeft om ideologische re denen deze posten afgewezen. De belangrijke posten in het nieu we kabinet van premier Golda Meir zijn onveranderd gebleven: Abba Eban op Buitenlandse Zaken, Mosje Dajan op Defensie en Yigal Allon vice-premier en minister van onder wijs. Het kabinet is gevormd uit leden van de Adbeidspartij, Mapam, Gahal partij en onafhankelijk liberale par tij. HONG KONG Volgens een Hongkongs blad zou een Russisch re giment in de Chinese provincie Sin- kiang zijn omsingeld door Chinese troepen. De krant, die dit zaterdag meldde, voegde er aan toe dat dat waarschijnlijk een nieuwe faktor van spanning vormt bij de Chi nees-Russische besprekingen in Pe king. De belegering zou reeds eind no vember tot stand zijn gebracht toen Russische troepen Sinkiang binnen drongen op de plaats waar zich een Chinees centrum voor kernwapenon- 'derzoek bevindt. De Chinese troepen zouden onder leiding staan van vi ce-president Lin Piao. Radio Peking meldde gisteren dat de bespreking met de Russen in de Chinese hoofdstad zijn opgeschort. De Russische onderhandelaars bij het gesprek over het grensgeschil, Koez- netsov en Matrosov, zijn naar Moskou teruggereisd. In Peking meent men dat de besprekingen zijn vastgelopen. De Chinezen willen dat beide partijen hun militairen in de omstreden ge bieden terugtrekken; de Sowjetunie zou op .dit punt niet willen toegeven. WASHINGTON Nixon zal van avond vijf minuten via de tv de Ame rikanen toespreken over Vietnam. Mogelijk kondigt hij aan, dat binnen kort nog 30.00 a 40.000 Amerikanen naar huis zullen terugkeren. Daarmee kan nog het aantal van 100.000 man worden bereikt, dat de vroegere minister van defensie Clif ford voor dit jaar had voorgesteld. Nixon zei in antwoord daarop, dat het er wel eens meer konden worden, dan Clifford had gedacht Time verwacht dat Nixon volgend jaar alle grondtroepen wil terugtrek- trekken. met uitzondering van 40.000 man, die als adviseurs achterblijven. Dit voornemen zou gebaseerd zijn op de verwachting, dat Hanoi en de Viet- cong aan oorlogsmoeheid lijden. Intussen hebben zich in de buurt van het verwoeste dorp My Lai (waar DEN HELDER Op Rijksweg 9 (Den HelderAlkmaar) zijn zaterdagavond half zeven twee personenauto's frontaal met el kaar in botsing gekomen. Eén van de personenauto's, waarin vijf personen zaten, reed vervol gens het Noordhollands kanaal in. Vier inzittenden, waaronder twee vrouwen kwamen om het leven. De slachtoffers zijn de 19-jarige marinier B. H. W. C. Baard, de 46-ja- rige mevrouw C. de Haas, haar 55-ja- rige zuster mejuffrouw H. C. de Haas, en het buurjongetje van de heer Baard, de 8-jarige M. Kars. Al len zijn afkomstig uit Ermelo. De i bestuurder van de personenauto, die het ongeluk veroorzaakte, is de 27-ja- 1 rige P. D. uit Den Burg (Texel). De andere overlevende van het on geluk is de 19-jarige dienstplichtige soldaat H. J. de Haas uit Bergen op Zoom, een neef van de dames De Haas. De politie in Den Helder is na een Uitgebreid onderzoek tot dc conclusie gekomen, dat D. als gevolg van NUNSPEET Het hoofdgebouw van drie verdiepingen van het al- lemeen vakantie-oord De Ark is vanmorgen uitgebrand. Er sliepen «lechts twee mensen in het gebouw, i me zich in veiligheid konden stellen. De oorzaak van de brand is niet j bekend. De schade wordt geschat op i half miljoen gulden en wordt i gedeeltelijk door de verzekering ge- i oekt. De gebouwen zijn eigendom ge- Veest van het Humanistisch Verbond. slaaptekort en drankgebruik niet vol doende in staat was zijn auto naar behoren te kunnen besturen. NIJKERK De 20-jarige studente mejuffrouw W. Ch. Pol uit Nijkerk is gisterochtend tegen half elf in haar woonplaats om het leven gekomen, toen de auto die zij bestuurde door de gladheid slipte en tegen een boom botste. Vannacht overleed e 53-jari- vader van mejuffrouw Pol. De moe der en twee broers werden gewond. KERKWIJK In het Bommel- waardse dorp Kerkwijk is vrijdag avond op een voorrangskruising een vrachtauto-combinatie, die geen voorrang verleende, in botsing geko men met een personenauto. De 19-ja rige mejuffrouw J. Vracht, de ver loofde van de bestuurder van de personenauto, is aan haar verwondin gen overleden. OUDE TONGE De 72-jarige we duwe mevrouw P. Klink- de Waard uit Nieuwe Tonge is zaterdagmiddag in Oude Tonge bij een verkeersonge luk overleden. De personenauto, waarin zij zat, raakte als gevolg van de gladheid van de weg en reed in een sloot. De vrouw werd uit de wa gen geslingerd, kwam onder de auto terecht en verdronk. De bestuurder van de auto liep zware verwondingen op. STAPHORST De 20-jarige mili tair J. Kleene uit Staphorst is in zijn woonplaats met zijn auto door de gladheid over de kop geslagen. Hij overleed aan de verwondingen. NIJMEGEN Op de rijksweg Venlo - Nijmegen, te Arcen en Vel den, zijn zaterdagavond twee perso nenauto's door onbekende oorzaak frontaal in botsing gekomen. Eén der inzittenden van de uit de richting Venlo komende auto, de 44-;irige L. Brauer uit Arcen en Velden, o"erleed ter plaatse. Twee andere inzittenden en één persoon die zich in de andere auto bevond, werden ernstig gewond. beweerde massamoorden hebben plaatsgehad) zware gevechten voorge daan. Er werden 53 Vietcongstrijders gedood. De Amerikanen hadden tanks en helikopters ingezet De Philippijnen hebben als eerste land hun expeditionaire korps uit Vietnam teruggetrokken. De groep (ruim duizend man) heeft drie jaar lang wegen, scholen en ziekenhuizen gebouwd. Haar militaire activiteit be perkte zich tot bescherming van eigen verblijven. Honderden politie-agenten zijn gis teren slaags geraakt met Cambod jaanse monniken, die naar het presi dentiële paleis te Saigon wilden trek ken. Zij eisen (als minderheidsgroep) vrijstelling van militaire dienst. NCAB -voorzitter: (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De voorzitter van de Christelijke agrarische bedrijfs- bond, A. IJska, vindt de nieuwe grootmetaal-cao een zeer goede op lossing om tot reële inkomensver betering te komen. „Als minister Witteveen zich zorgen maakt over die cao, bevindt hij zich op een dwaalweg". Hij sprak zaterdag in de gecom bineerde ledenraadsvergadering van de NCAB en de Christelijke bond van sigarenmakers en tabaksbewer kers, nadat deze organisaties beslo ten hadden per 1 januari een fusie aan te gaan onder de nieuwe naam Christelijke bond van werknemers in de agrarische bedrijfstakken en de tabaksverwerkende industrieën, afgekort CBAT. De hoofdbesturen van beide bonden (resp. 18.500 en 1.200 leden) hadden geruime tijd ge leden al overeenstemming over deze fusie bereikt. De heer IJska noemde de metaal cao (met een reële inkomensverbete ring van 23/* pet) in overeenstem ming met het SER-advies, dat re gering en parlement onderschrijven. „Daarom verbaas ik mij dat de mi nister van financiën zich er zorgen over maakt". UTRECHT De bekende gerefor meerde predikant ds. D. J. Couvée is vandaag tachtig jaar geworden. Bijna 20 jaar, van 1927 tot 1946, was hij pre dikant te Rotterdam. Ds. Couvée werd in 1889 te Rotter- dem geboren. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1927 werd hij-predikant bij de gereformeer de kerk van Ridderkerk. Vervolgens stond hij in Meppel, Brussel, Rotter- dam-Hillegersberg en Axel-Zouteshpui. In 1957 ging hij met emeritaat. Ds. Couvée werd vooral bekend door zijn publikaties. Nog verschijnen er regelmatig artikelen van hem in de kerkelijke pers. Hij schreef ook enkele MAASLAND Onder de Go tische bogen van de prachtige oude hervormde kerk is zater dagavond door een groot ensem ble onder leiding van Sander van Marion uitstekend gemusiceerd. Brandende kaarsen en een goe de akoestiek verhoogden de mu zikale sfeer, die gevoed werd door het meer dan middelmatige peil van de vertolkingen, zowel door de Christelijke Oratorium- vereniging „Hosanna", het Meis jeskoor „Sandreon" dat riekt bijna naar persoonsverheerlij king! de zeer voor hun taak berekende vocale en instrumen tale solisten en het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland, dat na een langzame, deels valse start van een jaar geleden zich goed heeft hersteld en hoe langer hoe beter gaat begeleiden. Van Marion, die zo verstandig is eerst in de breedte te werken en daarna voorzichtig aan muzikaal en stilistisch gaat uitdiepen, had een variabel programma samengesteld, dat jong en oud gelegenheid bood zijn beste muzikale eigenschappen te ontplooien. Hoogtepunt Een van de hoogtepunten van dit concert, waarvoor de kerk tot de laatste plaats was bezet, vormde Mozarts zeer zelden uitgevoerde zg. Credo-mis uit 1776. Het credo hieruit behoorde tot het beste deel van deze avond, zo goed als het met volle vocale en religieuze overtuiging werd gezongen. Ook het orkest, waarin zich de trompetten en het slagwerk ook elders op dit con cert onderscheidden, musiceerde hier volledig in een doorzichtige stijl op topniveau, terwijl de solisten Marry Stegenga, sopraan, Frieda van Engelenburg, alt, Ruud Ruiven kamp, tenor en Henk van den Brink, bas uit het goede hout gesneden bleken te zijn: geen streven naar 'individuele schittering en uitzonde» ringsgewijs ook geen te sterk con trasterende vocale timbres. Michael Haydns cantate „Lauft ihr Hirten" is niet zo'n sterk werk, maar valt stilistisch toch goed in deze Advent, waarin de „Weih- nachtsgeschichte" van Melchio Brunckhorst ook al blijk geeft van Sander van Marions pogen om nu eens niet de platgetreden kerstpaden te bewandelen. Solisten De.vocale solisten, van welke de op zichzelf hoopvolle tenorstem van Ruud Ruivenkamp nog voor verdere technische egalisatie vatbaar is, wa ren ook hier lofwaardig en met na me moet hier nog de klavecinist Gert Jongejan worden geprezen voor zijn subtiel tokkelspel. Nadat Bachs Cantate no. 27 „Wer weiss wie nahe mir mein Ende" waar bleef het hier door Bach obli gaat gestelde orgel? voor koor, solisten en orkest een goed begin was geweest, kreeg het Meisjeskoor gelegenheid te laten horen was disci pline en stijlbesef vermogen. Frisse, jonge stemmen, waarbij opmerkelijk goede alten. Enkelen hunner zon gen in het volwassen koor hun partij dapper mee. Het meest bevredigden de vertol kingen van de eigen, melodieuze en precies voor deze stemmen geschre ven composities van Van Marion die zich hier een bij uitstek praktisch liturg toont. Dit wil evenwel niet zegggen, dat bijvoorbeeld de cantate van Ham mer schmidt ,.Herzlich lieb habe ich -dich" en werken van Bach en Krie- ger minder geslaagd zouden zijn. Ge slaagd is het predikaat voor dit ge hele kerkconcert dat herhaaldelijk en gul applaus oogstte. N.v.D. (Van een t verslaggevers) UTRECHT Minister Udink is een groot voorstander van een wereldont- wikkelingsraad, waar de stromen uit de rijke en de arme landen samen vloeien, zo heeft hij gezegd in een in terview met het NKV-blad Ruim Zicht. Volgens de minister lijks een succes rijke ontwikkelingspolitiek zonder we reldraad op de lange duur onmogelijk. De president van de Wereldbank. MeNamara. had hem gezegd dat de Wereldbank bereid is te fungeren als het apparaat dat een evaluerende en controlerende taak met betrekking tot de ontwikkelingshulp uitvoert. Wij moeten koersen naar een onaf hankelijke wereldraad voor ontwikke lingshulp, die jaarlijks rapporteert aan de VN. aldus minister Udink. Premier De Jong: DEN HAAG ..In deze woelige wereld is ons koninkrijk naar buiten een eenheid, die andere volkenrech telijke gemeenschappen ten voorbeeld kan strekken". Dit zei vanmorgen premier De Jong voor de Wereldomroep. Hij hield een rede ter gelegenheid van Konink rijksdag en het vijftienjarige bestaan van het Koninkrijkstatuut. „Mochten onze drie landen (Antil len, Nederland en Suriname) tot het inzicht komen dat onze rechtsverhou ding moeten worden gemoderniseerd, dat moeten wij niet schromen het Statuut te wijzigen of desgewenst te vervangen door iets geheel andera", aldus de minister-president. LEIDEN De Danaiden heeft in de hoofdklasse B de eerste punten binnen gehaald. Na een matige eerste helft slaagde het er in de 52 achter stand tegen Roda om te zetten in een kleine 87 overwinning. De bei de Leidse vertegenwoordigers in de overgangsklasse De Algemene en Vicus Orientis speelden met wisse lend succes. De algemene behaalde in een spannende wedstrijd tegen Spangen een 98 overwinning, ter wijl Vicus van Regenboog verloor met 65. In de eerste klasse heeft alleen Fluks kans gezien om beide punten te veroveren. In een eenzijdige wed strijd werd Phoenix met 93 ge klopt. KNS kwam na een matige wedstrijd tegen Rozenburg niet ver der dan 66. Zuiderkwartier kreeg met een draw tegen Pams te weinig. 4—4. DE DANAÏDEN—RODA 8—7. Een onverwachtse overwinning van de Danaïden. Dankzij Van Nierop werd een 20 achterstand omgezet in een 22 stand. Na rust scoorden Van Unen (3x), Nat (2x), Van Nierop en Brugman vonden de weg naar de korf. DE ALGEMENE—SPANGEN 9—8. Verdiende overwinning. Voor rust scoorde H. van Vliet (2x), broer R. (2x), Thijssen. Na rust punten van Ruud van Vliet, Stouten (2x), Itter- son. VICUS—REGENBOOG 5—6. Mati ge wedstrijd. Gelijkopgaande eerste helft. Van de Mijgaarden, Wolters en Westbroek scoorden voor de rust. In de tweede helft doelpuntten Mey er en Kriek. CRESCENDO—DUBBEL ZES 8—7. Aantrekkelijke wedstrijd. Doelpun tenmakers, Cornelissen, Lenie Kok (3x), Ouwerkerk (2x), Kok (2x). KNS—ROZENBURG 6—6. Juiste uitslag. Doelpunten van gebroeders Brakel. FLUX—PHOENIX 9—3. Overtui gende overwinning. Doelpunten van De Haas, Niessink (2x), Heinrichs (2x), A. Niessink, Ina de Link. PAMS—ZUIDERKWARTIER 4—4. Sterker Zuiderkwartier. Doelpunten van Zierikzee, Van Daim. De Vink en Kloos. NOORD WIJK De Noordwijkse Vereniging van Pluimvee- en Ko- nijnenhouders opent donderdag avond om half acht haar jaarlijkse tentoonstelling. Deze keer wordt de expositie gehouden in de bedrijfs ruimten van de Fa. Brouwer aan de Voorstraat 132. De openingstijden zijn als volgt: donderdagavond 18 december van 19.30 tot 20 uur; vrijdag 19 december van 10 uur tot 22 uur en zaterdag 20 december van 10 uur tot 17 uur. LEIDEN In de bossen van Noordwijkerhout hield Swift de vierde competitie rit. Het drietal Joop Zoetemelk, Cock van der Hulst en Ton van der Valk zorgde dat er spanning in overvloed aanwezig was. Van der Valk moest echter los sen door een lekke band. Van der Huls klopte daarna Joop Zoetemelk. Amateurs: 1. v. d. Hulst, 2. Zoete melk, 3. De Jong, 4. Rietbroek, 5. v. d. Berg. Ook hier spanning. De sprint bracht de beslissing. Met banddikte wist Meskers Sandbergen te klop pen. Derde werd Akerboom, terwijl Strijk vierde werd. Aspiranten: 1. Janssen, 2. Valen- tijn, 3. v. Demmelen. A-jeugd: 1. Post, 2. Zoetemelk. B-jeugd: 1. Goossen, 2. van Duin. Veteranen: 1. Brand,, 2. Waasink, 3. De Jong. VOORHOUT In de raadszitting van dinsdag zullen b. en w. voorstel len een perceel grond aan te wijzen voor de bouw van een dorpshuis. Er komen twee percelen in aanmer king: 2000 m2 aan Schoonoord in de nabijheid van de Herenstraat en een perceel dat beschikbaar komt in het nieuwe bestemmingsplan Spoor laan na de afbraak van de boerderij Spoorlaan 25. Deze grond heeft een oppervlakte van =h 6750 m2. Zowel b- en w. als het bestuur van de Stich ting Dorpshuis zijn van mening dat. de Spoorlaan het geschiktst is. Bosch bougies geven uw motor meer kracht. Ze zijn voor elke auto op de juiste afstand afgesteld en daardoor probleemloos door uzelf te verwisselen. Van 2.40 voor Bosch ruitewissers garanderen u steeds helder zicht. Pasklare maten voor de meest courante automerken. Dus gemakkelijk door uzelf aan te brengen, wat op-zich al veel bespaart. Per set van 2 stuks in blister verpakt vanaf Bosch Halogeen verstralers werpen kogelvormige lichtstralen van 400 meter. Lensdoorsnede: 140 mm. De vèrstraalruiten zijn van wit glas. Van 107.60 per set 2 stuks voor Bosch achteruitrijlamp. Biedt een helder verlicht vlak van 140 x 65 cm achter uw wagen, hetgeen achteruitrijden beduidend veiliger en eenvoudiger maakt. Van 16.60 voor Bosch Halogeen mistlampen met groot doordringend vermogen. Naar keuze met wit of geel glas. Lensdoorsnede 140 mm. Van 107.60 per set 2 stuks voor Bosch mist-achterlamp voor opvallend sterk, rood achterlicht. Biedt u en uw mede-inzittenden extra veiligheid bij elke vorm van slecht weer. Van 17.80 voor Halogeen lamp. Zowel in 6 als 12 volt. Ideale lamp voor mist of vèrstralers. Lichtsterkte H3. Van 14.95 voor uw prijsbewuste warenhuis luiden alpuen

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13