Is het in de toekomst met het Westland gedaan? Opdringende stad in het noorden, havens in het zuiden en stedebouw in het midden Rijnsaterwoude: duizend! BB -ers uit Alp hen onderscheiden Diverse organen kijken met begerige ogen naar tuinbouwgebied M. Bijlsma nam afscheid van prov. waterstaat Groene Kruis Haarl.meer verrichtte goed werk CADEAU 1 I Burgerlijke stand Gezinszorg kwam niet van de grond Overwinning voor Alphense schakers Raad Benthuizen fllfUWE LEIDSE COURANT VRUDAG 12 DECEMBER 1969 (Door C. Keizer) WESTLAND De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir. Schut, heeft tijdens de behandeling van zijn begroting de Tweede Kamer laten weten, dat er geen bezwaren meer zijn om op de noordelijke oever van de Maas de door Rotterdam zo ge wenste Rijnpoorthaven te graven. Daarmee is een stuk bedreiging voor het Westland reëel geworden. Met hand en tand heeft dat West- land zich tegen de Rotterdamse plannen verzet, met het aanvanke lijke resultaat, dat de Provinciale Staten een verzoek van Rotterdam om het streekplan Westland zo danig te wijzigen, dat de aanleg van de Rijnpoorthaven - mogelijk werd, heeft afgewezen. Rotterdam was in alle staten en deelde mee «wberoep op de minister te heb ben gedaan. De minister heeft dat ierotp nu gehonoreerd, door planologische en technische be waren tegen de Rijnpoorthaven van tafel te vegen, met de mede deling, dat deze bezwaren er niet Sn- Van het zuiden uit wordt nu het tuinbouwgebied het Westland be dreigd. Dit is ongetwijfeld de eerste tanzet tot een volledige structuur verandering van dit kleine woon- en werkgebied. Want er spelen nog twee belangrijke zaken, die het ge hele Westland raken: De Haagse agglomeratie en met name Den Haag en Rijswijk zitten met de woningbouw klem. Al enke le maanden kan men dan hier dan iaar de geruchten vernemen, dat in de nabije toekomst deze gemeen ten uitbreidingsmogelijkheden zal worden geboden op grondgebied tan Wateringen. Enkele weken geleden publiceer den wij uitgelekte plannen tot de houw van een grote stad in de om- ^ving van Hoek van Holland om uitbreiding van het Rotter damse industriële potentieel de ver meende» toevloed van arbeidskrach ten te huisvesten. Met deze plan ning blijkt men niet zo erg gelukkig j te zijn. Er leven nu in de diverse overlegorganen gedachten om in het centrale deel van het Westland, bij voorbeeld van Naaldwijk uit, deze 'tod te gaan bouwen. Drie belaiig- djke punten, die het wezen van het totale Westland raken. Nu zullen al le tot nu toe gelanceerde gedachten "iet van vandaag op morgen wor den gerealiseerd, maar toch zal men rekening dienen te houden met het feit, dat er van alle kanten aan het tuinbouwgebied zal worden ge haagd, en dat men over hooguit if tot tien jaren voor een keus tal worden gesteld. STADSUITBREIDING Wat de uitbreiding van Den Haag i« Rijswijk naar het Westland betreft *ordt het vreemd, «Is enkele of fi déle instanties in Wateringen er zelf rekening mee houden, dat het looguit tien tot vijftien jaar zol du- tei alvorens Wateringen opgehou- fc'i zal zijn zelfstandige gemeente 'e zijn. Daarbij komt ook de mis- *hien merkwaardige reactie van «■n. die een tuinbouwbedrijf hab- wn- „Laat ze de zaak maar opko pen. Als we een goede prijs voer on- grond kunnen krijgen, zijn we zo verdwenen". De banken schijnen ook niet meer zo scneurig te zijn om tuin- wuwkredieten ter beschikking te stellen aan hen, die een bedrijf kun nen overnemen en voor zichzelf wil len beginnen. Ook hier houdt men tekening met het feit, dat het West land eerlangs opgehouden zal zijn tuinbouwgebied te zijn, zo werd ons van bevoegde zijde meegedeeld. Indien een opdeling van Waterin len tussen Den Haag en Rijswijk luist zal blijken te zijn, dan zal hel gemeentebestuur nu al' moeten be- 1 Kinnen, om van de dorpen Waterm an en Kwintsheul leefbare gemeen- Jmappen te maken, waardoor dan 'ie huid van de bevolking „zo duui hogelijk kan worden verkocht. Men tel van de twee kwaden de mins' "vade dienen te kiezen, d.w.z. mer tel een keuze dienen te maken tus- **n Den Haag en Rijswijk. Zal hel flan nu :l niet zank zijn, om samen Werking te zoeken met de beide ge meenten?, zo vragen wij ons af. Het Wateringse gemeentebestuur weet heus wel, dat gezien de ligging van het Waterings gebied het in de toe komst een onhoudbare toestand voor de gemeente gaat worden, als men op de oude voet doorgaat, d.w.z. als men niet verder wil kijken, dan de eigen gemeentegrenzen. NIEUWE STAD Wat de nieuwe stad betreft het volgende. Prof. Klaassen heeft vo rige week gepleit voor de bouw van een centrale stad in Hollands groe ne midden en met name rond Bode graven. Hij meent, dat met de bouw van deze stad de steden Utrecht, Den Haag, Rotterdam en Leiden een goede uitwijkmogelijkheid zul len hebben. Prof. Klaassen heeft de zaak zuiver planologisch bekeken, maar beslist niet sociologisch, is van de zijde van het ministerie van CRM meegedeeld. Vorige week publiceerden wij een beleidsmemorandum van de heer K. Lewin, hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Zuid- Holland. Hieruit blijkt, dat de vrees bestaat, dat bij een voortgaande grote uitbreiding van het industriële potentieel in het Waterweggebied, er voor de te stichten arbeidsplaatsen geen geschikte arbeidskrachten ge vonden kunnen worden. Nu al be staat er in dat Waterweggebied een tekort aan duizenden ha arbeiders, terwijl meer mensen wegtrekken, dan er binnenkomen. Waar moet men dan de nodige arbeidskrachten van daan halen en de hamvraag: waar moet men hen dan huisvesten? Bo degraven achten we niet de meest voor de hand liggende en meest aan trekkelijke oplossing. Tegen de achtergrond van het ge noemde beleidsmemorandum, gelo ven wij in de geruchten, als zou men in het centrale deel van het West land een stad om dit toekomstige werknemerspotentieel op te vangen, willen bouwen. Als men hen, die over deze mogelijkheden denken vraagt: „En de tuinbouw dan?", krijgt men ten antwoord: „De grond van de bodem is voor de tuinbouw niet zo belangrijk meer. Men kan die grond toch meenemen naar een an dere plaats"? Het leek ons goed een aantal ge dachten, die nu weer actueel zijn en van groot belang voor de toekomst van het Westland te publiceren. Van groot belang zal het zijn, als men in het betreffende gebied wil inzien, dat er in de toekomst en die toekomst kan zeer nabij zijn ongetwijfeld het een en ander zal gaan gebeuren. Nu kan men de kop in het zand steken met de gedachte: het duurt mijn tijd wel uit, of, we zullen eerst wel eens zien, wat er van komt. Maar dan is men ver kocht voordat men het weet, m.a.w. dan zal er op hoog niveau worden beslist zonder dat het Westland zal kunnen meepraten over zijn eigen toekomst. Het is zaak, dat men rustig hier over gaat nadenken. Daarvoor wordt nu nog de tijd gelaten. De h'eer G. ter Laan van Ge deputeerde Staten (links) bood de scheidende hoofdambte naar een boekwerk aan. ALPHEN In de Salvatorikcrk is gisteravond een bindingsbijeenkomst gehouden voor de vrijwilligers bij de Bescherming Bevolking. Burge meester R.M. Gallas, heeft drie en veertig onderscheidingen uitgereikt aan B.B.'ers die vijftien, tien of vijf jaar trouw betoonden. Voor de - eerste twee groepen heeft de on derscheiding het predicaa', „konink lijk". De heer B. Siereveld, plaatse lijk hoofd van de B.B. leidde de bij eenkomst in. Burgemeester Gallas zei o.m. dat er een aantal dingen zijn, waar men liever niet over spreekt en daarbij behoort ook het begrip oorlog. „Toch zijn we realist genoeg om te weten, dat zich iets kan voordoen. Vooral de ouderen weten dat. Men beweert dan dat praten zo weinig zin heeft Ook andere rampen zijn evenwel mogelijk. We weten, dat er dan moet worden opgetreden. En van hen die zich voor de zelfbescherming inzet ten is de beweegreden: bij elke ramp die optreedt, is de eerste bestrijding van zeer groot belang", aldus de burgemeester. Spreker verheugde zich erover dat ook in Alphen mensen zijn, die daarvoor begrip hebben. Natuurlijk zijn in Alphen meer mensen die zich als er nood is willen geven. Maar geoefendheid, een zekere mate van paraatheid, is nodig en daarom hoopte spreker, dat meer zich willen aanmelden. Na de uitreiking sprak het districtshoofd, de heer Van Aalde ren. Hij ,gaf vervolgens de leden, die met goed resultaat als groep hebben meegedaan aan een provinciale wedstrijd, een herinneringslepeltie. Het assisfcentdistrictshoofd. de heer Koning nam na de pause de leiding over. Het onrtspanningsprogramma bestond uit een bingospel. een kleu renfilm over de maanreis van de Apollo elf en een kleurenfilm over de mooie natuur van West-Amerika. Medailles: (15-jaar): Th. Bdnnen- kamp, T. Boesberg, P.J. den Dekker, J. van Egmond, R. van Heusden, A.M. de Hey, K. Jongeleen, A. Koe nekoop, G. Oppelaar, R.G. Oppelaar, W. v.d. Pijl, Th.J. Regtvoort, K. de Rooij, L. Rombouts, P.G. Rijken, Mevr. M.I.J. Schleper-Dee, C. Slof. J. Snel, C. Snel, A. Strookman, M. Stapper, M. van Termei j, G.H. v.d. Veen, C. van Vugt, L. ter Wal; (10-jaar): G H Bloupot, J Broere, J Griffioen, C.J. van Hienen, H. Jansen, J. de Leeuw, C.Th.J. de Rid der. J.J. van 't Riet, J.H. Roos-van Wijk, A.S. Sahuller, M.J. Sinon. Mevr. A. v-d. Tonmekreek-Verhaar, Mevr. J.C. Verdegaal-Beugelsdijk, F.J. Zwarts, G. Verslui js; (5-jaar sterren); J.D. Mulders, C. Oppelaar, W.M. van Kempen-Looyenstein. NIEUWKOOP Geboren: Peter Philippus, zv L Ph v d Hoorst en J IJtsma; Robert Alexander Cristian, zv J Okken en L J Lunding; Lauri Mathilde, dv J H Kramer en M M N Stam; Martin, zv H Verweij en M B v Wensveen; Piroska Judith, dv J v Amsterdam en H. Csöngei. Overleden: H J Jansen, 82 j, wv W Th Freitag, wonende te Ilpendam. Ondertrouwd: A J A v Leeuwen, 23 jaar en C J v Egmond, 22 jaar. Gehuwd: H M J Pieterse, 24 jaar en M J E Balvert, 22 jaar; S. Gru- ber, 25 jaar en J v d Ham, 25 jaar; F H v d Geest, 26 jaar en A M T v d Voorn, 23 jaar; C v d Helder, 23 jaar en C C M Balvert, 23 jaar. ADVERTENTIE Heeft u wel eens echte oude Leidse kaas geproefd? De Landbouwer TER AAR De heer M. Bijlsma van de Provinciale Waterschap heeft het „bijltje" er bij neergelegd. Na een diensttijd van bijna veertig jaar is hij met pensioen gegaan. De afscheid bijeenkomst in het dorpshuis stond o.l.v. de heer A. Beukers, die de heer Bijlsma op volgt per 1 januari. Namens gedeputeerde staten en de direkteur van provinciale wa terschap, voerde de heer G. Terluin het woord. Hij roemde de scheiden de functionaris om zijn werklust en bewonderde hem om zijn prettige karakter en de goede sfeer die hij altijd had weten te scheppen. Voor het personeel van het district Rijnstreek-noord sprak de heer F. W. Kokje. In lovende woorden toon de hij het Friese karakter van de heer Bijlsma aan en bood een boor machine met hulpstukken aan. De heer Beukers die 22 jaar met de heer Bijlsma samenwerkte zei dat de scheidende chef verantwoordelijkheid wist te kweken bij zijn onder geschikten. Veel tijd heeft de heer Bijlsma aan zijn werk gegeven. Daarbij vormde het kruispunt in Aarlander- veer een voortdurende zorg. De heer Beukers kon meedelen dat daaraan een einde komt. De heer Beukers bood een Friese schippertjesklok aan. De heer Engelsma, oudste kanton- nier van het district, noemde het optreden van het hoofd van dienst zeer taktisch. Een groot schilderij met de foto's van alle kantonniers rondom hun chef gaf hij de heer Bijlsma mee. Namens de gepensio neerden rijmde de heer L. Bregman vriendelijke adscheidswoorden aan elkaar. De heer V.d Oever sprak als vriend, de heer Brouwer eveneens en de heer Mijne Visser vertelde jeugdverhalen. Namens de districtshoofden sprak de heer D. Bakker uit Gouda. tri RIJNSATERWOUDE - Vrijdagochtend werd de dmzendste inwoner geboren. Om precies 5.55 uur aanschouwde Jan-Willem (voluit Pieter Jan Willem) Endenburg het levenslicht. De heer P. J. W. En denburg (28 jaar), tuindersknecht bij de Martha- stichting in Alphen, hoorde, toen hij zijn zoon ging aangeven, op het gemeentehuis in Leimuiden, welk een eer zijn pas geboren zoon te beurt viel. Burgemeester H. L. Breen overhandigde de ge- |9fiH luk.kn.ge vader een spaarbankboekjeVoor de 27- jarige moeder was het vanzelfsprekend ook een hele verrassing toen zij het nieuws vernam. In de loop van de middag kwam er nog een spaar bankboekje bij en wel van de Nutsspaarbcunk. Voorts ontving het echtpaar, dat aan de Leidsche- vaartlaan 11 woont, de nodige bloemen, een fruit mand etc. De heer en mevrouw Endenburg hebben al een dochter van zestien maanden: Mairianne. HAARLEMMERMEER De laatste tijd was in Haarlemmermeer nogal wat deining ontstaan bij het Groene Kruis, omdat aan de leidster van de gezinszorg ontslag was gege ven. Een groep leden wilde hef ontslag ongedaan maken en streven naar herstel van de in het slob ge raakte gezinszorgdienst. In Hoofd dorp werd gisteren een algemene le denvergadering gehouden, waarin voorzitter drs. A. L. J. Coenen ope ning van zaken gaf. Uit een algemeen overzicht van de voorzitter en het jaarverslag van de secretaresse bleek dat de afdeling en de kringbesturen veel werk hebben verzet Na afhandeling van de huishoude lijke agenda gaf de heer Coenen een uiteenzetting omtrent de gang van zaken rondom de gezinszorg. Deze dienst kon ondanks allerlei pogingen niet goed van de grond komen. Van de ruim 8000 leden van Het Groene Kruis zijn er 1036 lid van de ge zinszorg. Van de vijf andere institu ten op dit gebied is die van Het Groene Kruis het kleinst. Nadat bij herhaling gebleken was dat men niet voldoende gezinsverzorgsters kon aantrekken om een gesubsidieerde leidster in dienst te houden, werd overleg gepleegd met de andere plaatselijke diensten voor gezinsver zorging om samenwerking te ver krijgen. Helaas moest Het Groene Kruis de leidster ontslaan, omdat er door ver dere reorganisatie voor haar geen taak meer was als leidster. De heer P. M. Lanser, één van de groep van bezwaarden, vond de gang van zaken geheel onjuist Hij meen de dat zo'n grote afdeling zelf een gezinsverzorgingsdienst in stand moet kunnen houden. Hij wilde geen bezwaar maken tegen samenwerking met andere instituten, maar pleitte toch voor het opnieuw doen func tioneren van de eigen gezinszorg. Hij stelde voor mej. Aberson als leidster weer in functie te nemen. Later op de avond kwam men al gemeen wat meer tot de overtuiging, dat het er vooral om gaat mensen te helpen. Hiervoor is nodig een goed functionerende Groene Kruisafde- ling. In de afdeling Haarlemmer meer is in de loop der jaren veel werk vérricht. Erg jammer was het dan ook, dat door misverstand en gebrek aan vertrouwen, bij een deel der leden zoveel onrust ontstond. Na de langdurige discussies werd gestemd over een voorstel waar het bestuur geheel achterstond: er naar streven de gezinszorg weer te doen functioneren. Met overgrote meer derheid ging de vergadering hiermee akkoord en werd in feite tevens ver trouwen in het bestuur uitgesproken. (ADVERTENTIE) s/oor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N.V. 19-20 - Rijnsburg ALPHEN Voor de competitie van de Leidse Schaakbond speelde Alphen II een wedstrijd tegen Phili- dor V. De voorlopige stand is 43'/f in het voordeel van Alphen. Gezien de.stand van de twee afge broken partijen mag vrijwel zeker op een overwinning gerekend wor den (6—4). Alphen II—Philidor V 4Vï3'/i (voorl.). In groep 1 van de onderlinge com petitie bracht clubkampioen P. de Jong koploper N. Buysert zijn eerste nederlaag toe en nam daarmee de leiding van hem over. (groep 1) W. DonkerA. Post (afgebr.); N BuysertP. de Jong 01; D. Posthu- maC. Brunt '/s: (groep 2) L. J. SporkA. N. de Bruin (afgebr.): (groep 3) A. C. MijsG. J. Wijn beek 10; J. v. OfwegenA. v.d. Kemp 01. BENTHUIZEN De raad komt dinsdag half 8 bijeen. Agendavoor stel tot het aangaan van een geld lening; voorstel tot het goedkeuren van de begroting 1970 van de stich ting drinkwaterleiding „De Tien Ge meenten"; voorstel tot intrekking van het besluit tot het treffen van een „Gemeenschappelijke regeling tussen de gemeenten Benthuizen, Boskoop, Hazerswouie, Moerkapelle, Reeuwijk en Waddinxveen inzake de logopedische dienst in die ge meenten" en tot het treffen van een nieuwe regeling. Burgerlijke stand van ALPHEN ALPHEN Geboren: Sandra van Rijswijk; Karin Geraldine Korsten; Pieter Hendrik Gerit van Heijnin- gen; Lily Margarethe Hubertine van den Berg; Yvonne Croline Geiten beek; Vera Noomen; Eduard Jzef Maria van der Wereld; Petronella Maria Wilhelmina van Frankfoort; Emile Johan Alexander van Voorst tot Voorst; Corina de Heij; Paulina Kaspers; Wilhelmina Catharina Lankhaar; Amelia Maria Dorothea Harmusial. Overleden: W A Rademaker-Hoff- man, 78 jr.; J Vrisekoop, 57 jr.; J de Mooij, 43 jr.; G Thomasse, 68 jr. Gehuwd: J Versluis en B van der Kraats; J W M Wintershoven n J W Boender; G van Leeuwen en G J Th de Smits; A J Wassenburg en H Looijensrtein; P C J Touw en A G H Luijben; C van Zijp en T Verkerk; G Alblas en W Uithol; J Priester en M E Christiaanse. Ondertrouwd: Abraham D Boesveld, 22jr., en Joahanna G~ Dek ker, 20 jr.; Pieter van Rijn, 23 jr. en Magcheltje Wesselse, 21 jr.; Bertus C T B van Tienhoven, 23 jr. en Maria Koster, 21 jr.; Theodores J M Seijse- ner, 20 jr. en Geertreida J M Haze- borg, 21 jr.: Gregorio Wolff, 22 jr. en Juliana Werleman, 24 jr. Haarl.meer besloot begrotingsmarathon HAARLEMMERMEER De ge meenteraad ging gisteravond ak koord met de begroting voor 1970. De raad kreeg een drietal nota's toe gezegd, te weten een woningnota, een nota over het jeugdbeleid en één voor het binnen-gemeentelijk openbaar vervoer. De gemeentelijke inspecteur van het onderwijs zal onderzoeken wat voor mogelijkheden ér zijn om op de la gere scholen eventueel sexuele voor lichting te geven. Een subsidie van f 250 werd van de begroting ge schrapt. Het subsidie was bestemd voor de VVV in Haarlemmermeer. De ge meenteraad vond het overdreven om dat de VVV in deze gemeente niets doet. B en w stelden nog voor het bedrag alleen uit te keren als de VVV initiatieven ontplooit, maar zelfs dat vond de raad te ver gaan. Lijempf verwacht weer 10 proeent dividend LEEUWARDEN Bij de N.V. Lijempf blijven de tot dusver beken de bedrijfsuitkomsten over 1969 niet. achter bij die over 1968. Verwacht wordt onvoorziene omstandighe den voorbehouden dat weer 10 pro cent dividend voorgesteld kan wor den. f"\ ORIGINELE ROOKVERDRIJVER VOOR IEDER DIE HU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktrviteü ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. beta art: O per kwartaal per maand j Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden,

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9