Grieken formeel iTgeidig" Weer stijgende rentevoet nog jaar lid wordt met zorg bekeken Voorstellen van VS voor Taxichauffeurs Israël ona van Groningen in staking Loods - 70 meter lang - in drijfzand vernield Uittocht Raad van Europa I FINANCIEËL WEEKOVERZICHT NVV: Kamerleden in college over fusies 55 Geen misdadig antisemitisme Protest ANVR tegen vaste vluchtprijs 55 Drie bommen in West-Berlijn Beatles slaan bod van 4 miljoen dollar ai Ondernemingsraden eisen meer hulp voor Biafranen Bovag verontrust over metaal-Cao „Bezetters" krijgen hogere gratificatie 7 ZATERDAG 13 DECEMBER 1969 PARIJS/ATHENE Door de stem ming van de ministers niet af te wachten en zelf zijn lidmaatschap van de Raad van Europa op te zeg gen, heeft Griekenland formeel nog een jaar het recht, aan het werk van de Raad deel te nemen. Juridische d eskundigen buigen zich nu over de bepalingen van het verdrag om na te gaan, of er een mogelijkheid is, het Griekse bewind dit recht te ontnemen, afgezien van de vraag, of het er ook werkelijk gebruik van wil maken. Griekenland trok zich uit de Raad terug op grond van art, 7 van het verdrag. Daar staat in, dat het lid maatschap van een land ophoudt te bestaan aan het eind van het jaar, waarin het werd opgezegd, met dien verstande, dat het in de eerste negen maanden van dat jaar gebeurde. Aangezien dit niet het geval is ge weest, blijft Griekenland volgens het verdrag nog tot eind volgend jaar lid. Voor de voorstanders van uitsto ting in de ministerraad (die te Parijs vergaderde) was dit gevolg van de Griekse stap een onaangename ver rassing. Navo Intussen heeft de regering te Athene ontkend, dat zij van plan is, met de Navo te breken. Aangezien uitstoting uit de Navo onmogelijk is, gelooft men in deze kringen niet, dat er in het bondgenootschap moeilijkhe den zullen ontstaan. In de Navo bestaat de traditie dat de leden zich niet mengen in de strikt binnenlandse aangelegenheden van een ander lid. Zo is Portugal in Navokringen al sedert de oprichting van de organisatie rtieer .dan 20 jaar geleden weinig geliefd om zijn bin nenlandse en koloniale politiek, maar niemand heeft ooit getracht daar iets tegen te doen. De impopulariteit van het militaire bewind in Athene is in de Navo vrij algemeen, maar er wordt niet over gepraat. In stilte is wel geregeld, dat Griekenland geen zitting heeft in de nucleaire pianninggroep van de Na vo, waarop het krachtens het rota tiestelsel recht had kunnen doen gel den. h het Navo-hoofdkwartier wordt het de Grieken wel duidelijk ge maakt hoe men over de regering denkt en krijgen zij niet meer dan de officiële dienstverlening. In Navo-kringen steeg een zucht van verlichting op, toen de Grieken aanstalten maakten om deel te nemen aan een van de zeven stuur groepen, die door een onlangs in gestelde Navo-commissie voor de uit- IVavo-kringen al sedert de oprichting daging van de moderne maatschappij waren aanbevolen. Deze projecten handelen over kwesties als de mo derne jeugd, luchtverontreiniging en verkeersveiligheid. Zoals we gisteren nog in een deel van onze edities konden melden, heeft Griekenland zich eigener bewe ging uit de Raad van Europa terug getrokken. Dat gebeurde gistermid dag vlak voor de stemming in de Raad van Europa over de eventuele schorsing van het land uit deze raad. De in ballingschap levende Griekse oud-minister Andreas Papandreou meent dat de eerste ronde in het gevecht tegen de junta in Athene is gewonnen. „Nu begint de strijd voor de Griekse vrijheid met inzet van al onze krachten", aldus Papandreou. De dagen en nachten worden voor ons vol feestelijkheid en bezinning misschien, maar voor de vogels na dert een tijd, waarin het hoe langer hoe moeilijker wordt aan voedsel te komen. Een beroep om onze fladde rende (en zwemmende) medeschep selen van het nodige te voorzien, is vanzelfsprekend overbodig BONN Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland heeft j vrijdag op een persconferentie ge- j I zegd dat hij het in 1938 gesloten verdrag van München over de inlij ving van Sudeten- Duitsland bij het Derde Rijk, van nul en gener waarde beschouwt. Hij merkte op dat het verdrag on der bedreiging met geweld is geslo ten en dus nooit geldig kan zijn. Over het overleg tussen Bonn en Moskou inzake de uitwisseling van verklaringen, waarin afgezien wordt van het gebruik van geweld, zei Brandt dat de besprekingen nog steeds in „een verkennende fase" ver keren. De zittingen zullen voorlopig geheim blijven. Gisteren werd ook in Bonn bekend gemaakt dat de bondskanselier de uitnodiging van president Nixon de Verenigde Staten in de eerste helft van 1970 te bezoeken, heeft aan vaard. Er is nog geen datum vastge steld. AMSTERDAM De stem ming op de effectenbeurs was deze week ongeanimeerd en met name enkele internationale aan delen werden lager verhandeld. Wallstreet blijft een drukkende invloed uitoefenen, terwijl de opnieuw stijgende rentevoet met enige zorg wordt gadegeslagen. De jongste emissie Bank voor Ned. Gemeenten is mislukt. Soms leek het erop, alsof de Amsterdamse beurs een „eigen le ven" wilde gaan leiden zonder zich te storen aan de lagere koersen van New York. Het is inderdaad moge lijk, dat de Westeuropese financiële centra zich in de toekimst groten deels ontworstelen aan de sentimen ten van Wallstreet. Wel blijft de ontwikkeling ginds van grote betekenis voor sommige in ternationals als Kon. Shell en via dit kanaal kan Amerika niet worden uit geschakeld. Verder hebben wij her haaldelijk gewezen op de curve der rente, waarop de Amerikanen veel invloed uitoefenen. Deze week was de Eurodollarrente voor éénmaands papier tijdelijk zelfs 13 procent en gezien het geringe suc ces, dat president Nixon tot dusver met zijn anti-inflatie-programma heeft, ziet het er niet naar uit, dat de aangedraaide renteschroef in de V.S. zal worden gematigd. Teruggang GRONINGEN Sinds vrijdag avond twaalf uur ligt het taxivervoer in de stad Groningen geheel stil. Ruim 50 chauffeurs van de taxicen trale. die gevormd wordt door acht taxi-ondememers, zijn voor onbe paalde tijd in staking gegaan om hun eisen met betrekking tot betere ar beidsvoorwaarden kracht bij te zet ten. Enkele dagen geleden hebben de chauffeurs, gesteund door de drie vervoersbonden en het NVV, de werkgevers een aantal eisen voorge legd, waarover vóór vrijdagmiddag twee uur een uitspraak werd ver langd. Indien de werkgevers „neen" zouden zeggen tegen dit ultimatum, zouden de taxichauffeurs aoht uur later in staking gaan, hetgeen dus gebeurde. De belangrijkste eisen waren: voor de komende Kerstdagen een uitke ring van één procent duurtetoeslag, alsmede de toezegging dat het zoge naamde fooi-inclusiefsysteem voor september 1970 wordt ingevoerd. De werkgevers hebben geweigerd hieraan te voldoen. Zij willen eerst de beslissingen afwachten, die op 18 december a.s. in landelijk verband zullen worden genomen. Op een laatste bespreking gisteravond hiel den beide partijen aan hun ingeno men standpunten vast. Verwacht wordt dat met name op zaterdag en zondag extra bussen van het gemeentelijk vervoerbedrijf van Groningen zullen worden ingezet om izein- en buspassagiers zoveel moge lijk op te vangen. UTRECHT Het NW wil dat er |n het onderzoekcollege over fusies m elk geval ook Kamerleden zitting gullen hebben, omdat op die manier de grootst mogelijke waarborg voor de noodzakelijke objectiviteit wordt geschapen. Dit staat te lezen in het kaderblad ..De vakbeweging" waarin verder ge steld wordt, dat het NVV er „niet ongelukkig" over is dat de Tweede kamer alsnog een beslissing heeft ge nomen over het onderzoek naar fu- s'es, nadat ze twee maanden eerder •en voorstel- Aarden van dezelfde ■trekking verwierp. LONDEN Israël heeft Enge land, de VS en andere staten laten weten, dat het de laatste Amerikaanse vredesvoorstellen voor het Nabije Oosten vol strekt onaanvaardbaar acht, zo heeft een hoge Israëlische diplo maat gisteren in Londen ge zegd. Israël zou tot de overtuiging zijn gekomen, dat Washington het Russische standpunt ten aanzien van het conflict in hel Nabije Oosten aanzienlijk nader is gekomen. De Israëlische minister van defensie Mosje Day an heeft gisteren een bezoek aan Londen gebracht. Strijd Hij zou hierbij tegenover vrienden hebben verklaard, dat Israël een po litieke strijd wacht, die even hard zal Verdediger mr. Hiltermann: AMSTERDAM Voor het Ge rechtshof diende gisteren het kort geding in hoger beroep van de Volkskrant tegen mr. G. B. J. Hilter mann. In eerste instantie had de krant het geding verloren om een' rectificatie te krijgen van Hilter- manns uitlating voor de radio dat de Volkskrant „zo rondweg antisemi tisch, althans anti-Israël is gewor den". De raadsman van het ochtendblad, mr. H. M. Voetelink, zei dat als mr. Hiltermann een eenzijdige berichtge ving meent te kunnen signaleren, hem dat vrij staat te doen. Dat moet dan niet in de vorm van een beschul diging die antisemitisme vooropstelt. Het gaat volgens pleiter om de vraag of de ernst van de beschuldi ging wordt weggenomen door de toe voeging „althans anti-Israël". Als dat toegestaan wordt, is het hek van de dam, aldus mr. Voetelink. Mr. F. W. Goudsmit, mr. Hilter- manns verdediger, concludeerde dat als de Volkskrant inderdaad verkeer de voorlichting heeft gegeven, de ge bruikte terminologie gewettigd is. Het is stellig niet de beschuldiging van een misdadig antisemitisme, maar zelfs het onschuldigste antise mitisme is het begin van de weg die naar Auschwitz leidt. Als men, zoals de Volkskrant bewust of onbewust doet, de lezers besmet met Joden haat, is dat ageren tegen de Joden, aldus mr. Goudsmit. zijn als de militaire strijd die het moet voeren. Met 52 tegen 13 stemmen, bij 49 onthoudingen, heeft de VN-assemblee haar „ernstige ongerustheid" uit gesproken over de omstandigheden, waarin de Arabieren in de door Israël bezette gebieden verkeren. De Assemblee is vooral verontrust over de „berichten over collectieve bestraffing, massale gevangenzetting, verwoesting van huizen en andere daden van onderdrukking tegen de Arabische burgerbevolking". Wijziging "an de Amerikaanse AMSTERDAM De Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbu reaus (ANVR) zal' binnenkort een schriftelijk protest indienen bij de Rijksluchtvaartdienst tegen de nieu we 60 procentsregeling per 1 april. Enkele reisbureaus hebben dat al in dividueel gedaan. De grief van de bureaus is. dat zij door de RLD- maatregel volgend sei zoen niet meer in staat zijn zeer goed kope reizen aan te bieden. Dit komt door de nieuwe bepaling, dat de „al- les- inbegrepen- prijzen" (reis, logies en maaltijden) in het vervolg niet meer mag bedragen dan 60 procent van de prijs van een retourticket van de IATA- maatschappijen. Tot nu toe was dit 85 procent ongunstiger dus maar er werden hierop zoveel ontheffingen verleend, dat de reisbureaus er geen schade door ondervonden. D RLD heeft aan gekondigd, dat op de nieuwe voor schriften geen ontheffingen meer zul len worden verleend. Een en ander heeft ten doel de normale luchtvaartdiensten geen schade te berokkenen. Chinees-Amerikaans overleg hervat WARSCHAU De Amerikaanse ambassadeur in Warschau heeft vrij dag een geheim onderhoud gehad met de Chinese zaakgelastigde in Po len. Het onderhoud, op de Chinese ambassade, duurde ongeveer ander half uur. Sinds 1955 waren er 134 besprekingen op ambassadeursniveau in Warschau. De laatste bespreking, voor die van vrijdag, was op 8 janua ri 1968. Daarna hebben de Chinezen twee afspraken afgezegd. I visie heeft betrekking op de omschrijving van de toekomstige I grens tussen Israël en Egypte, de j vorm van onderhandelingen en de toekomst van de anderhalf miljoen i Arabische vluchtelingen. BERLIJN In West-Berlijn is vannacht een bomaanslag gepleegd en zijn twee pogingen daartoe mislukt. Bij een Amerikaanse leger- club ontplofte een bom, maar nie mand werd gewond. Enkele uren eer der was in het centrum van de stad een bom ontdekt bij het Ameri- ka-huis. Deze werd verwijderd. Een waker vond bij het kantoor van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al een verdacht pakket, dat vermoedelijk eveneens een bom bevatte. De investeringen in Amerika tonen tot dusver nog weinig neiging om te verminderen. Het zal nodig zijn, dat zowel de particuliere als de kapi taalinvesteringen teruglopen. Daar mee komt een verzwakking van de oververhitting tot stand en dan kunnen de prijzen gaan dalen. Nixon streeft dus naar een beperk te economische teruggang, zonder daarin echter nog geslaagd te zijn, terwijl de inflatie verder om zich heengrijpt. Het zal duidelijk zijn, dat, zolang in Amerika de moeilijkheden niet tot een oplossing worden gebracht (dat kan ook gebeuren door een beëindi ging van de Vietnam-oorlog), moet verwachten, dat de rente bij ons wei weinig zal dalen. Lening De ritseling in de rente en dan in een dalende richting, <die zich enkele weken geleden heeft voorgedaan, is al weer omgeslagen in een hervatting van de stijgende tendens. De 8 pet. lening Bank voor Ned. Gemeenten van 100 miljoen, uitgegeven tegen 98 3/4 pet., is een mislukking gewor den. Gisteren werden deze obligaties een half procent beneden de uitgifte- koers verhandeld. De Amrobank kwam met een nieu we obligatielening, groot ƒ50 miljoen tegen 100 pet., rente 8 1'4 pet, loop tijd vijf jaren, aan de markt. Gelijk men weet. heeft deze bank eerder al twee leningen met langere looptijd tegen 8 pet. uitgegeven. Uit het geko zen rentetype blijkt de minder gunstige situatie op de kapitaal markt. Tevens kunnen wij eruit cuncluderen, dat financiële kringen voorlopig een rente op hoog niveau waarschijnlijk achten. Het zijn donkere dagen voor Kerst mis, ook voor de beurs, waar' de weerstand bepaald niet gering is, maar de vooruitzichten toch niet vol lichtpunten zijn. Zolang de rente zo hoog blijft, zien wij geen reden voor een algemene hervatting van de hausse en de tussentijdse berichten van diverse ondernemingen wijzen wel uit. dat lang niet iedereen het gemakkelijk heeft met de stijgende kosten en toenemende co*"-—™»ntie. fonds werd gisteren verhandeld voor j 370 (v.w. 385 pet.). De lokale markt was overigens in het algemeen luier gestemd. Gist-Brocadés daalde van 124 tot ƒ118, Bergoss van 435 pet. liep terug tot 400 pet. Ver. Bredero, van 511 tot 475 pet., Chem. fabriek „Naarden" had prettiger nieuws. Hier zal een hoger dividend uit de bus komen, gezien de verdere verbe tering in de omzetten van reuk- en smaakstoffen. Men is voor de toe komst hoopvol gestemd en verwacht een verdej-e groei op het gebied van reuk- en 'smaakstoffen. De koers van dit fonds was gisteren 780 pet. (v.w. 782). Scheepvaart Intercoating deelde mede, dat er een dividend van 20 pet. zal komen, gezien de gang van zaken. De koers van dit fonds steeg van 253 tot 263 pet. In de scheepvaarthoek viel de koersdaling op van aand. Kon. Ned. Stoomboot, welk fonds van 108 tot 98'/* pet. terugliep tengevolge van de mededeling, dat, ondanks een toene ming van de omzet, de winst lager zal zijn door de gestegen kosten. Het dividend zal wel verlaagd worden (v.j. 11 pet.). Van de internationals stond vooral Akzo onder druk. Dit fonds liep te rug van ƒ112.30 tot ƒ105.60 door aan bod. De mooie winstcijfers over de eerste 3 kwartalen hebben totaal geen uitwerking gehad, althans in gunstige richting. Kon. Olie moest de tol betalen van Wallstreet, waar oliefondsen luier waren gestemd. Dit fonds liep terug van 146.20 tot ƒ140.40, hoewel hier ter beurze behoorlijke vraag was te constateren op deze prijzen. Philips keert een onveranderd interim-divi dend uit van 6 pet. en bleef deze week vrij prijshoudend gestemd. De vooruitzichten van dit concern lijken rooskleurig. Kon. Hoogovens hebben ook een onveranderd voorlopig divi dend uitgekeerd. Dit fonds hield zich goed deze week. By de galapremière van de nieuwe revue Grand Prix van Pierre Louis Guérin en René Fraday in Lido in Parys verscheen Brigitte Bardot In zigeunerkostuum, een ontwerp van couturier Bouquin. LONDEN De Beatles hebben gis teren een aanbod om een toernee door Amerika te maken geweigerd. Hiermee hadden zij meer dan 4 mil joen dollar kunnen verdienen. De Beatles hebben zelf onlangs ge zegd, dat zij een hekel hebben aan toernees, omdat zij dan onder druk staan en geen tijd meer hebben voor hun eigen zaken. Er wordt gespeculeerd, dat zij waarschijnlijk nooit meer als groep zullen optreden. Twee leden bevin den zich op het ogenblik niet in Enge land. Paul McCartney is op de Baha- ma-eilanden en George Harrison is in Zweden. Geen winst (Van onze correspondent) ARNHEM Twee branden en het van een door drijfzand on dermijnde loods hebben gisteren in Arnhem een schade veroor- Zo kwam Gebrs. Naeff te Lochem vertellen, dat er over 1969 geen winst is (de koers zakte op dit bericht voor dit fonds met 36 punten). Veren. Be drijven Nederhorst deelde mede, dat het op de winst- en verliesrekening verschijnende winstsaldo in hoofd zaak zal bestaan uit vrijgevallen voorzieningen. De overname van di- verse ondernemingen, waarbij wij denken aan Havenwerken, Willem Ten Cate. Eurowoningen. Nederhe- i mert en Muys de Winter, bezorgt i het concern ongetwijfeld integratie- j moeilijkheden. Maar gezegd wordt. 1 dat de reorganisaties nu voltooid zijn. I de orderportefeuilles zeer gevuld zijn en dat voor 1970 een beter resultaat te verwachten is. Van Nelle Dit fonds daalde van 347 tot 321 procent. Van Nelle meldde, dat de resulta ten over dit jaar minder zullen zijn dan over 1968. De verkoopprijzen zijn niet evenredig gestegen aan de stij ging van de koffiegrondstoffen. Dit BEVERWIJK De onderne mingsraden van een achttal bedrij ven in de IJmond maken zich ernstig bezorgd over de huns inziens apa thische houding, die het parlement inneemt ten aanzien van het lijden in Biafra. De ondernemingsraden, die spreken namens ongeveer 40.000 werknemers, zeggen dit in een schrijven dat werd toegezonden aan de minister-presi dent, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en de fractievoorzit ters van de politieke partijen. Zij verwachten van de volksverte genwoordigers dat zij de regering zullen dwingen tot een grotere finan ciële steun als is toegezegd, alsmede tot het vormen van een luchtbrug. Verwacht wordt dat op korte termijn zal worden bekend gemaakt welke van deze maatregelen zijn genomen. Voor de komende feestdagen creëerde de Parijse coiffeur Molinaric deze kapsels. Foto links: Miss Parijs heeft een haarstukop de kruin samenge steld uit kleurrijke kerstballen. Foto rechtsMannequin Loubia draagt het haar glad naar achteren, op de kruin eveneens een haarstuk ver werkt met kerstballen. zaakt van naar schatting ruim een miljoen gulden. Een zeventig meter lange maga- zijnloods van de Billiton tinfabriek aan de Westervoortsedijk werd gis termorgen vroeg door brede stromen drijfzand volkomen uit elkaar gerukt. De fabricksspoorlijn werd over vijf tig meter weggeslagen. Veel van het opgeslagen materiaal ging verloren. Adjunct-directeur J. Strijland ver wachtte dat ook andere loodsen op het terrein zijn ondermijnd. Het ter rein van de fabriek is inmiddels her- metisch gesloten, omdat betreden le vensgevaarlijk is. Proefboringen moe ien uitwijzen of nog meer instor tingsgevaar bestaat. De schade wordt geraamd op bijna een miljoen gulden. De steenfabriek De Gallantijnse- j waard brandde gistermiddag vrijwel I tot de grond toe af. Een snel aanwak- I kerende vlam bij een oven bleek niet meer te bedwingen. De schade beloopt 150.000. Over de oorzaak is men het nog niet eens. De produktie van de fabriek, die goed in de or ders zit, moet volgende week weer op gang komen. Terwijl de nablussing nog volop aan de gang was, ontstond een brand in het clubhuis De Ducdalf in de binnenstad van Arnhem. Een jeugd leidster wilde met haar pupillen olie bollen gaan bakken, waarbij de vlam in de pan sloeg. De keuken brandde volledig uit. Arnhems voornaamste verkeers aders waren geruime tijd geblok keerd door heen en weer razende brandweerauto's. DEN HAAG De bond van auto mobiel-, garage- en aanverwante be drijven, de BOVAG, heeft gisteren een telegram aan de regering gestuurd, waarin verontrusting wordt uitgesproken over de feitelijke in houd van het bereikte akkoord tus sen werkgevers en werknemers in de metaalindustrie. De uit dit akkoord voortvloeiende excessieve loonkostenstijging zal naar het oordeel van de BOVAG zeer ernstige consequenties hebben voor de in andere bedrijfstakken af te sluiten collectieve arbeidsovereen komsten. Deze zullen in het bijzonder gelden voor de loonintensieve secto ren van het bedrijfsleven, zoals het motorvoertuigenbedrijf. ZAANDAM Bij de woningbouw- fabriek Indeco Croignet in Zaandam is vereenstemming bereikt over een hogere kerstgratificatie, in plaats van een kerstpakket ter waarde van 25 gulden en een bruto bedrag van 50 gulden, krijgen de werknemers nu 75 gulden netto. Zij hadden 200 gulden geëist en deze eis kracht bijgezet met een sta king en bezetting van de fabriek. Er moet u nog worden onderhan deld over het al of iet uitbetalen van de gestaakte uren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7