Grapperhaus beter af dan weduwnaar ongehuwde D'66 ziet zich nog niet in een coalitiekabinet december- voordeel Geheimzinnigheid kabinet oorzaak van geruchten 3dagen gratis reizen WW-bond vechten tegen bierkaai Jaarkaart of 3-maandskaart65+? KB\ is niet langer „katholiek" Plaatsbepaling KANTTEKENING Minister Klompé en de garderobe krant van formaat Neem nu een jaarkaart 65+en profiteer van het 5 ZATERDAG 13 DECEMBER 1969 Als speciale nieuwjaars attentie kunnen alle houders van een 65-f-kaart iook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 13. 20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 65+-kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. x—v -v voordelig uit met NS UTRECHT Het congres van de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel heeft gisteren be sloten om het predikaat „katholiek" uit de naam zowel als uit de grond slag van de bond te laten vervallen. De voorzitter van het NKV, de heer P. J. J. Mertens, die het congres bijwoonde, zei het congresbesluit te beschouwen als de logische uitwer king van de discussie die binnen het NKV al langer aan de gang is over de bestaansgrond. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Twee jaar bestaan we nu. Mèt alle nadelen van een aarzelend van de grond komende organisatie, die een blinde vlek in onze samenleving probeert te vullen. Ach. dat we alles zelf moeten doen en nog geen cent overheids subsidie ontvangenis nog wel overkomenlijk. Voorlopig althans. Maar dat ondanks vertwijfeld pogen de buitenstaander en vooral ook de overheid geen flauw benul van de weduwen- en weduw- naarsproblematiek heeft, maakt ons soms ivel erg moedeloos, 't Is dan vechten tegen de bierkaai. Aan het woord zijn twee bestuursle den van de Nederlandse Weduwen- en weduwnaarsbond. de heer J. van der Heijden en mevrouw E. B. La- gas-MacFarlane (afdeling Rotterdam). Ze hebben benauwende voorbeelden te over om dit te illustreren. Mevrouw Lagas: Er is een onvolle- I dig gezin met opgroeiende kinderen. Geen vader. De voogd is geweldig op dreef kan helaas niet altijd gezegd worden helpt bij de opvoeding, coacht de kinderen en is dan ook regel matig bij dit gezin te vinden. De man heeft een drukke maatschappelijke positie, heeft ook een eigen gezin. De betrekkelijk grote afstand van beide families wordt als zeer storend erva ren. Argumenten Het onvolledige gezin vindt dit be langrijk genoeg om op zoek te gaan naar een woning, meer in de buurt bij de voogd. Het huis wordt gevonden. Maar „Huisvesting" weigert medewer king. De WW-bond legt nog meer klemmende argumenten op tafel. Maar het blijft: nee. De heer Van der Heijden: of dat geval in Schiedam. Vader alleen met twee kleine meisjes. De man werkt bij het GEB en moet om zeven uur op zijn werk zijp. Gekwakkel met vrou welijke hulp. Daghulpen voorzover te krijgen beginnen niet om zeven uur. Man wordt herhaaldelijk tot thuisblij ven gedwongen. Sociaal werkster GEB moddert na twee jaar strijd maar wat verder. Zo mogelijk nog erger wordt dit volslagen gebrek aan begrip en inzicht gedemonstreerd door een man als staatssecretaris Grapperhaus van Fi nanciën. zegt verbolgen de heer Van der Heijden. Onze WW-bond verzocht om speciale belastingfaciliteiten voor weduwnaars met kinderen, een zaak, die we zo nodig graag zelf mondeling zouden willen komen toelichten. Verbijsterend GRAPPERHAUS 15. De jongste draagt de huissleutel met een koordje om zijn hals en moet zich tussen de middag en in de namid dag tot vader en broer thuiskomen maar zelf zien te redden. Is er iets oijzonders dan moet hij vader maar op het werk bellen (kost een dubbeltje bij de buren!). Ook hier zit de hulpkwestie vast op te beperkte woonruimte. Alleen gemeentelijke medewerking aan grotere woning als interne hulp is gevonden. Die wordt gevonden. Maar overheidsmedewerking laat zo lang op zich wachten, dat ze weer vertrekt. De reactie van deze bewindsman was eenvoudig verbijsterend. In een antwoord schreef hij dat „in dit ver band voor gescheiden mannen dezelf de moeilijkheden gelden als voor we duwnaars." Hij is kennelijk gelukkig getrouwd en er niet van op de hoogte, dat gescheiden mannen bij uitzonde ring de kinderen toegewezen krijgen en dat weduwnaars altijd met de kin deren achterblijven. Ja. de staatssecretaris ging zelfs zo ver door te stellen „dat de weduwnaar in zijn belastingtariefgroep mag blij-1 ven. hoewel rechtvaardiging daarvan zich eigenlijk niet voordoet." Hij vindt het dus het tegendeel het geval, name lijk dat een weduwnaar in een fiscaal bétere positie is komen te verkeren. Nu vraag ik u: waarom zijn dan vele weduwnaars gedwongen bij de bijstand aan te kloppen? Is een ge zinshulp of huishoudster dan niet ie mand, die eet, een stoel en een bed nodig heeft? Is zij géén deel van het gezin? Kost de huishouding bij haar minder dan vroeger bij de echtgenote? Heeft ze geen vakantiegeld nodig? Kost zij een weduwnaar en nu schat ik nog laag niet minstens vijf J^E t(jd waarin we leven is er een van beweging en van beweeglijkheid. We kunnen in dit verband ook van actie spreken, en ook van het meervoud van acties. Van die acties vraagt, ongeduldig, de een na de ander om aandacht. Er zit ook iets aanstekelijks in. Ook wie naar aard en instelling niet zozeer tot het ontplooien van actie ge neigd is, kan zich daartoe niettemin door actie van an deren verleid of ook gedrongen voelen. Een van de be geleidingsverschijnselen van velerlei actie is immers dat van de reactie. Actie, zo plegen we te zeggen, roept reactie op. We constateren da( tegenwoordig veelvuldig. En dit te meer omdat er tegelijk de roep is om duidelijkheid. Men wil dikwijls zelf positie kiezen, en bovendien door an deren positie gekozen zien. Waar staat men? Voor of tegen? Natuurlijk is het daarom evenzeer een tijd met ken merken van onbillijkheid. Niet ieder immers zal zomaar behoefte gevoelen om voor zichzelf aan zulk een „dui delijke" positiekeuze gehoor te geven. En dit te minder, aangezien een standpunt dan zo licht alleen maar of desnoods overwegend iets krijgt van een tégenstand- punt. jQlT laatste merken we tegenwoordig heel duidelijk op. Het past in een tijd waarin het plakken van etiketten bijzonder gemakkelijk en zelfs lichtvaardig wordt beoefend. Ben je niet links, dan ben je automa tisch rechts. Ben je niet progressief, dan ben je even automatisch conservatief. Dit laatste is overigens nog te irriterender naarmate de inhoud van deze begrippen allerminst vaststaat. Het gevolg is, dat men zich onwillig een positie kan zien voorgeschreven. Het heeft daarom zelfs iets bevoogdends in zich, en dat terwijl men reeds Intuïtief gevoelt dat zulk een simpele indeling voor eigen denk- en gevoels wereld niet passend is. Men beleeft dit in het groot en in het klein. De confes sionele partijen bijvoorbeeld ervaren het. Niet zelden wordt van hen een positiekeuze gevraagd die bij nader inzien blijkt te passen in een gedachtensehema dat het hunne helemaal niet behoeft te-zijn. Dan is het in de eerste plaats een kwestie om er niet in te vliegen. En in de tweede plaats om duidelijk van voorlichting te dienen waarom zulk een voorgeschreven indeling niet past en men er dan ook „voor past". yO hebben socialisten en liberalen nogal eens de nei ging om het te doen voorkomen alsof z(j de polen zijn waarom de wereld draait of de twee brandpunten in de ellips. Hoofdstuk twee is dan. dat de confessionele groeperingen zich naar dit denkschema hebben te voe gen en voor zichzelf binnen deze politieke geografie een plaats hebben te zoeken. Hier echter blijven waakzaam heid en voorlichting geboden. Want het leven behelst méér dan deze filosofie wil doen voorkomen. Dit laatste klemt te meer aangezien reactie zo dikwijls behalve de vijand ook het kind is van de actie. Vrien delijk uitgedrukt wordt het dan een kwestie van spel en tegenspel. Maar in feite is het vaak helemaal niet vriendelijk en zitten er zelfs gevaarlijke kanten aan. We zien het in een fel bewogen land als de Verenigde Staten, waarin bepaalde bewegingen licht aanleiding blijken te geven tot tegenbewegingen dit het dan voor namelijk zoeken in het negatieve. Niet dat juiste acties zich daardoor moeten laten weer houden. maar juiste acties zullen de mogelijkheid van zulke reacties altijd in hun beleidsbepaling hebben o» te nemen. Anders ontstaat er heel iets anders dan willen bereiken. Soms zelfs het tegendeel. IE met acties en reacties wordt geconfronteerd d verstandig met in eerste aanleg zich de nod vrijheid voor te behouden en zich niet voetstoots p wonnen te geven voor dit of voor dat. Dit lijkt een cc voudige wijsheid, maar in een tijd met kenmerken v; overrompeling en versimpeling Is zij nochtans niet over bodig. En vanuit die aanvankelijk gekozen positie kan mei dan verder met zichzelf en met anderen te rade gaan Om dan spoedig te ontdekken dat het leven veelal heel wat genuanceerder is dan een eenvoudige in- en opde ling dreigde te suggereren. Dan gaat men jegens zichzelf het plakken van enig eti ket, zo men daar althans nog enige behoefte mocht heb ben. ook als een tè kostbare aangelegenheid beschouwen om die aan anderen over te laten. En dan zal in dat eti ket heel wat minder het afzetten tegen anderen of het voorschrijven van een koers door anderen vaak zelfs tegenstanders uitkomen dan wel de eigen en zelf standige aanduiding en zelfs omschrijving van hetgeen men beoogt en wil zijn en doen. Links-rechts, progressief-conservatief. radicaal-behou dend hel valt tegenwoordig niet mee om tegen dit soort gemakkelijke schematiseringen op te tornen. Toch maar proberen. Het leven met zijn verscheidenheid Is er rijk genoeg voor. En wie duidelijkheid méént te win nen kan tegelijkertijd veel verliezen. Wat niet betekent dat ze niet nastrevenswaard is in die gevallen waarin ze metterdaad een feitelijke en duide lijke duidelijkheid is. per jaar aan salaris en sociale lasten? En dit zijn volgens de heer Grapperhaus dus ook de kosten van een ongehuwde of gescheiden man! Is het niet te dol oni nog verder over te praten? De KBV telt rond 24.000 leden en ziet er ook geen gat in. Enige oplos- Toestemming'blijft dus weer uit. Vi- ifin grootte de vijfde of zesde bond in het NKV, waarvan men overi gens deel uit wenst te blijven maken. sing: interne hulp, maar dan is de woning te klein. Grotere flat wordt gevonden, maar de plaatselijke over heid acht geen termen aanwezig. cieuze cirkelgang in feite. YeelxeggVml Mevrouw Lagas: Weduwnaar, jong. twee meisjes, huishoudelijk man met twee linkerhanden. Hij woont beneden in eigen pand. Daar drie kamers, bo ven vijf. Wil boven wonen, anders in terne hulp niet onder te brengen, be- Nog een, ik heb de gevallen voor halve dan op eigen slaapkamer. Ruil het grijpen, gaat de heer Van der gaat niet door. Gemeente weigert rne- Heijden voort. Gedecimeerd gezinnetje dewerking. Zelfs een kort geding baat met vader en twee jongens, van 0 en niet. De hulp is verspeeld en de man Dubbeltje (Van onze parlementsredaetie) AMSTERDAM Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, fraktievoorzit- ter van D '66 in de Tweede Ka mer, ziet op dit moment nog niet goed hoe zijn partij straks een regeringspartner zou kunnen zijn in een meerderheidscoalitie, zoals we die tot nu toe gekend hebben. Op het vandaag in Amsterdam ge houden congres noemde de heer Van Mierlo het vóór een voorstel stem men waar je het mee eens bent en het tegen een voorstel stemmen waar je tegen bent. ongeacht van wie het afkomstig is, het uitgangspunt dat nooit mag worden prijs gegevven en dat daardoor meeregeren in een meerderheidscoalilie nauwelijks mo gelijk is. De ideeën die de groep van Acht tien. de PPR en de PvdA hebben ont wikkeld over de verhouding van re gering en parlement verslechteren de situatie alleen maar, omdat daar in nog meer dan thans de macht en de controle op die macht in één hand worden gebracht, aldus de heer Van Mierlo. Alle partijen dienen zich volgens hem uit te spreken over wat zij den ken te doen aan de gevaarlijke on macht van het parlement binnen dit stelsel. Nonsens Het argument dat ons land onre geerbaar wordt als dit kabinet valt vond de heer Van Mierlo nonsens. Bij de bepaling of wij leel gaan ne men aan een regering zullen we ons in het algemeen moeten laten leiden door een volstrekt honorabel oppor tunisme. „Als we de politieke vernieuwing die wij wensen het snelst kunnen doorvoeren door in het kabinet te gaan zitten, dan doen wij dat. Is de oppositie hiertoe de beste weg dan gaan we in de oppositie. Ook aan een zakenkabinet zouden we in bepaalde gevallen onze medewerking willen verlenen", aldus de heer Van Mierlo. Ik zal er verder maar niet veel meer over zeggen. Alleen nog volstaan met het veelzeggende slot van de officiële brief te citeren, waarin als overheids-i standpunt zwart op wit staat te lezen: „Hoezeer ik mij ook bewust ben van het leed dat voor de weduwen en we duwnaars voortvloeit uit het overlij den van een der partners, toch ben ik van oordeel, dat er onvoldoende recht- vaardiging bestaat voor het treffen van een speciale voorziening voor deze groep belastingplichtigen." Als je zoiets leest denk je alleen maar: Och, wat zal er nog veel moeten gebeuren om de ogen voor deze eigenlijk nooit goed onderkende nood (behalve dan voor degenen die erbij betrokken zijn) te openen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het werk van de Tweede Kamer speelt zich zo veel mogelijk in de openbaarheid af. Daarentegen blijven de activi teiten van de ministerraad en de besluitvorming van dit college in het belang van het land verbor gen. Het gevolg is, dat rond die ge- isoleerde ministerraad een ge heimzinnige waas hangt. Het is een geheimzinnigheid, die vaak een bron van geruchten is. Al die geheimzinnigheid brengt ook mee. die dat geruchten niet wor den tegengesproken. Zienswijze (2) Graag stem ik in met de kritiek van neer H. H. J. Heule op de wijze, sarop in de NOS-rubriek .Zienswij- over Jezus van Nazareth werd sproken. Verder mijn instemming met uw ar- tel „Kijkt u kritisch naar amuse- ient?" Maar alle amusement is nog en lachwekkende zaak en alle grap- S bedoelde programma's zijn dal 'enmin. Inderdaad, de tv is niet be- °eld als een lachverwekker (dat zou maar een vermoeiende zaak wor- i). maar iets meer vrolijkheid op scherm, dat al zo dikwijls druipt 'n ellende (ook nodig in verbond met fningsvorming en hulp), dan wel Jn gespeeld geweld, zou geen over- 8ad zijn. Wie honoreert inspraak van 1 kijkerspubliek? en Haag C. v. d. Ploeg St. \icoIausverhaal jpe VPRO stelde Gerard K. van het h"e in de gelegenheid een zgn jnt-Nicolaas verhaalt je voor te lezen, hij zelf geschreven had: hoe de een stoute jongen strafte. Deze schrijver schijnt zich ten doel stellen om bij de kinderen, die zijn ™aaltjes lezen, elk begrip van «oen en netheid te ondermijnen. De al> die hij gebruikte, was zo grof en 'fatsoenlijk dat zelfs grote mensen 'ogen van schaamte neersloegen, terst dacht ik: jammer dat de HRO deze man aan het woord liet. *ter dacht ik: gelukkig, want nu zijn ouders tenminste gewaarschuwd. "n Haag H. Vlaardingerbroek Geref. Bood synode van de Geref. Kerken frd de vraag gesteld hoe de Geref. "d „open te breken in een herenigde j en Hervornv3e Kerk". Ik hoop «1 de muren van „de Bond" zo hecht 'JVen dat ze nooit doorbroken wor- n door de hedendaagse opvattingen grote moeilijkheden voordoen, want ,.er bjjv. de Wereldraad, de vrouw in de gereformeerden zullen het met de ambt, meer leervrijheid enz. heersende midden-orlhodoxie van de rerder zuller er zich. zo heb ik be- hervormden best kunnen vinden. «open, m die herenigde kerk geen, Numansdorp A. den Vogelaar i alsof er niets aan de hand is. American Hotel in de Caransagroep AMSTERDAM Het American hotel op het Leidseplein zal in de Caransagroep worden opgenomen. Het aanbod van aandelen NV Ameri can Hotel Is zodanig geweest, dat het voor Vermeer en Cu namens de Ca ransagroep uitgebrachte bod van 665 --procent gestand zal worden gedaan'. Een voorbeeld: nadat de motie van de Kamerleden Goudzwaard en Ne- lissen voor een College van onder zoek naar fusies is aangenomen, is minister De Block van economische zaken (het was bepaald geen gemak kelijk debat geweest) geprikkeld. Mag het misschien? En hij laat zich op de grens van de openbaarheid de vergadering was juist gesloten j ontvallen „gegriefd" te zijn. Deze gegriefdheid lekt uit en een cullega, denkend dat een gegriefde minister wel eens zou willen aftre den, meldt dit aan zijn dagblad in het Brabantse. Zon gerucht-bericht gaat een j zelfstandig beslaan leiden en via an- I dere periodieken haalde de minister. VAN MIERLO Succes Een succes voor D'66 noemde mr Van Mierlo de volstrekt excentrische opstelling, die de partij ten opzichte va nde vijf grote bestaande partijen heeft aangenomen. Als anders posi tief punt stelde hij de gesprekken aan de basis met andere partijen over open deelneming, die naar zijn me ning tot een sterk bewustwording* - effect bij D'66 en de andere partijen heeft geleid. Mr. Van Mierlo bracht hulde aan drs. Gruyters. die de meerderheid van de Staatscommissie Grondwetsherzie ning wist te overtuigen van hel nut van een rechtstreekse verkiezing van een kabinetsformateur. Hij betreurde het dat goede ideeën vaak niet wor den uitgevoerd. Ook was de lieer Van Mierlo niet tevreden over de duidelijkheid van D'66. Hij zei hiermee niet de ondui delijkheid te bedoelen die andere partijen D'66 verwijten maar de dui delijkheid ten opziehte van de kie zers, die naar zMn mening niet vol doende is. Mr. Van Mierlo noemde de toe stand waarin het kabinet-De Jong verkeert deplorabel. „De flarden han gen erbij. Er is een situatie waarvan de geneesheren zeggen dat de patiënt natuurlijkerwijs allang overleden had moeten zijn. maar dat het doordraait i Veringu vu Ruoliink. hei kabuiel heelt het vak iu dv Eerste kamer niet gemakkelijk. die wilde aftreden gisteren de och tendbladen. Goed, is de reactie, het mag dan niet waar zijn. maar er zal best iets aan de hand zijn. Inderdaad, dat was die „gegriefdheid" na het debat. Maar „gegriefd" is geen staatkundige term. waaraan staatkundige conse quenties zijn verbonden. HE in het geheim werkende mi nisterraad (ik haast me te zeg gen, dat men af en toe met duidelijke verklaringen voor het voetlicht treedt) zat dan deze week dinsdag en woensdag zo voltallig mogelijk in de Eerste Kamer. Bij de algemene politieke beschou wingen bij deze getrapt gekozen volksvertegenwoordiging bleef de loonwet" niet uit. die op de agenda van de Senaat staat. De behandeling zou in februari zijn. Maar gezien de bezwaren in de Eersté Kamer zou het debat nog verder worden uitgesteld. Als dat zal blijken, zo formuleerde minister-president De Jong ongeveer, zal het Kabinet zich ernstig beraden. Verder geen woord meer. Ook levert het antwoord van de premier de bevestiging op van het standpunt, dat het. verwerpen van de loonwet „onaanvaardbaar" is. Dus dan stapt het Kabinet op. Verder ging het Eerste-Kamer-de- bat als een nachtkaars uit. De duisternis viel met veel onduidelijk heid. Wat doe je dan als je in een wan delgang, die de Eerste Kamer ook heeft, minister Rooi vink ontmoet. Al wandelend en schuifelend het kan druk zijn in zo'n wandelgang komt de vraag: „Hoe zit dat nu metIs hel zo moeilijk?" VV AT zegt de minister in zo'n ge val: „Ik meen te weten, dat de minister-president de woordvoerder is van het Kabinet". De bewindsman, die correct een rookgordijn produceerde, verdwijnt achter een deur. Weg van de open baarheid Tsjonge. ga je denken en je verbeeldt je. dat zijn gezicht be zorgd staat wat zou er aan de hand zijn? Tweede gedachte: Zou hij wel lek ker zitten in da» Kabinet'' In de Tweede Kamer moest hij ook laten merken, dat de structurele ver hoging van de AOW en AWW met drie procent nog niet door het Kabi net was goedgekeurd. En dat gedoe met de loonwet Witteveen zal er wel tegen zijn. Witteveen heeft veel te zeggen. Een constructie door ingewijden ls niet meer moeiijk. Wie weet, haalt Rooi vink net als De Block volgende week de voorpagina's. TTNFIN, het blijft gissen en ra- den. Misschien dat we het nog eens beleven, dat de ministerraad zo veel mogelijk in de openbaarheid treedt in plaats van nu zo weinig mogelijk. Het moet wel een eenzaam gevoel geven in zo'n raad te zitten. Wellicht zullen de politieke ver nieuwers ook in deze richting gaan werken. In de Tweede Kamer bestaat een sterk streven naar wat genoemd wordt „monisme". Kort en goed komt dit erop neer. dat men meer vat- wil krijgen op het Kabinet. Minder ge- heimzinnigheid rond het Kabinet 7.afL dit verlangen zeker inperken. TN de Tweede Kamer was het de week van minister dr. Marga A. M. Kompé bij de behandeling van de begroting van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Niet dat ik speciaal op deze dingen let, maar voor elke dag had onze vrouwelijke minister een andere gar derobe. Hoe het de eerste dag was, weet ik niet meer. Maar er kwam een sjaaltje bij te pas. De tweede dag was het iets in kanariegeel en don derdag verscheen minister Klompé in afschrikwekkend paars. Een medewerkster van een van de regeringsfracties verzekerde me. dat de kleur echt wel goed was, maar van twee jaar geleden en verouderd... Maar wat hindert het. Er was toch geen kleurentelevisieuitzending. Daar was het debat niet boeiend genoeg voor. Toch werd de discussie tegen een belangrijke achtergrond gehou den. De afdeling van minister Klompé omvat eigenlijk ons hele welzijn. En in de ontwikkeling van vandaag moet daar veel meer aan worden gedaan. ..We moeten met de welvaart leren leven", zei de minister, haar betoog van 3uur afrondend. Het welzijn. Daar moet dan een complete nota over komen, vonden de Kamerleden. Maar hier kon de minister niet zelfstandig over beslis sen. Wel wordt de hele subsidiëring (heeft veel met het welzijn te maken) bestudeerd. Mejuffrouw Van Leeuwen van de ARP had speciaal het welzijn van 10 procent van de bevolking (de bejaar den) op het oog. Ze vroeg om een nationaal plan. De motie komt zeker de Kamer door. Fractiegenoot Kieft pleitte voor de muziekscholen en wist na drei gend te hebben gedaan bij de mi nister een belofte los te krijgen. Na de ongunstige afloop van het belastingcorrectiedebat werkt de fractie van de ARP kennelijk hard aan een rehabilitatie. Met succes. BERT de JONG Een jaarkaart voor 1970 is ook al in de.cember geldig. Dus 13 maanden reisvoordeel! Profiteer ervan! Prijs f 50.- p.p. - echtpaar f 75.-. Vraag ernaar op het station! voordelig uit met NS

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5