POLITIE BESCHIKT OVER SCHAARSE GEGEVENS Obadja 100 jaar Misschien een kerkzaal in dienstencentrum Commentaar Bankoverval in Leiderdorp: buit f40.000,- Grotere aanvoer op LEIDSE VEEMARKT Abstracties van Gijs Gijsbers Speurhond Vijfhonderd dieren op tentoonstelling in Zoeterwoude BRILLANTEN SIERADEN JUWELIER v.d. WATER Subsidie gezinszorg Oegstgeest Geen kerk in Noord-Hofland Het PAK (4) B. en W. ontvingen bestuur Raad van Arbeid NIEUWE LEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 13 DECEMBER 196» LEIDERDORP Gisteravond om zes uur is een brutale overval ge pleegd op het bankgebouwtje van de Boerenleenbank aan de Laan van Oudenzorg in Leiderdorp, waarbij de overvaller met f 40.000 is verdwenen. Toen bankbediende F. H. Vierhout (26 jaar), om die tyd het gebouwtje was binnengekomen en juist de tus sendeur wilde sluiten, voelde by hoe iemand een hard voorwerp in zyn rug duwde. „Toen ik wilde omkijken werd er gezegd: „kijk voor je, dit is over val". Ik moest doorlopen. Ik wilde mijn diensttas openen, maar dat werd verhinderd. Hij moest de kluis hebben. Daar stonden alle zakjes met dubbeltjes en kwartjes, maar daar was het hem niet om te doen. Hij wilde de eigenlijke kluis. Toen ik het tweede deurtje opendeed, kreeg ik een klap op mijn hoofd. „Een paar seconden ben ik versuft geweest. Toen ik overeind kwam hoorde ik iemand weglopen. Ik ben even op een stoel gaan zitten en heb daarna de politie gebeld", aldus de heer Vier hout, die geen auto voor het ver lichte gebouwtje („het licht blijft al tijd aan") had zien staan en ook niet weet of de overvaller van een ver voermiddel gebruik heeft gemaakt bij zijn vlucht. Waarnemend groepscommandant Van Bruchem, die snel ter plaatse was kon niets ondernemen. Het wachten was op de districtsrecherche en de technische recherche, die later het duistere terrein rond het bankge bouwtje. waarnaast om half zeven het gebouwtje van de Alg. Bank Neder land tot leven kwam. met een speur hond afstroopte. De eerste bankoverval van Zuid- Holland vond plaats op een moment dat het afgelegen bankgebouwtje vrijwel niet bezocht wordt. „Er komen vrijdagavond maar en kele mensen", aldus de 26-jarige bankbediende, die de politie schaarse gegevens in de handen kon spelen. Of de dader het gebouwtje, waar geen alarmsysteem is aan de voor zijde dan wel aan de achterzijde is binnen gedrongen is dan ook moei lijk te zeggen. ZOETERWOUDE De winterten toonstelling van de Leidse Pluimvee- en Konynensportvereniging is een indrukwekkende show van bijna 500 dieren die gisteravond tydens de of ficiële opening luid van hun aanwe zigheid biyk gaven. Voorzitter P. Zwanenburg vond het jammer dat in de steden het woningprobleem soms een rem op de gezonde ontwikkeling van deze liefhebberij zet. Keurmeester J. Roobol gaf een uiteenzetting van de keuringseisen. Hij prees in het bijzonder de kwali teit van de watervogels van de ver eniging, die ook landelijk zeer hoog staan aangeschreven. De officiële opening werd verricht door burgemeester J. A. Detmers, die de hoop uitsprak dat de onderlinge wedstrijd en show de gezonde wed ijver stimuleert en er toe bij mag dragen dat het ledental (nu 160) zich uit zal breiden. Bijzondere trekpleisters zijn twee zeldzame zwarte zwanen van de heer H. Vertegaal uit Hazerswoude. Men kan in het Don Boscohuis te recht zaterdag van 10 tot 22 uur en zondag van 10 tot 18 uur. Maanreis-gesprek in Zuidwest LEIDEN De zondagochtendbij eenkomst (aanvang half 11) van het Experimenteel Kerkewerk der Her vormde Gemeente wordt morgen ge houden in de aula van de Leonardus- school aan de Ter Haarkade. Dr. P. L. Schoonheim heeft de leiding. Met dr. H. van der Laan van de Leidse Sterrewacht zal over de maanreis worden gesproken- Gesprekspunten: begrenzing ruimte vaart, geloofsvoorstellingen en ster- rewereld, perfecte maanreizen en on voldoende oplossing van verkeers problemen en woningnood, techni sche voordelen ruimtereizen voor me dische verzorging, computers en ver betering van aardse toestanden, voortzetting ruimte-onderzoek en po litieke tegenstellingen op aarde. Moderne diamantcollectie Ringen met briljant reeds vanaf 75.- OOK VERLOVINGSRINGEN Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. Bouwdirecteur Leidse universiteit LEIDEN Tot bouwdirecteur van het nieuw te bouwen universitair modisch centrum heeft het college van curatoren van de leidse uni versiteit benoemd ir. J. van Zwet. De heer Van Zwet. die op 21 au gustus 1908 te Almelo werd geboren, studeerde werktuigbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft. Na voltooiing van zijn studie in 1933 trad hij in dienst van de Utrechtse vestiging van Werkspoor N.V. te Amsterdam, waar hij diverse functies bekleedde en ip 1955 werd benoemd tot directeur. Nadat hij met ingang van 1 januari van dit jaar als directeur was afgetreden, was de heer Van Zwet tot november werkzaam op het stafbureau van V.M.V./Stork/Werkspoor. In de afgelopen twintig jaar heeft de heer Van Zwet diverse sociale functies in Utrecht bekleed. Hij was in die periode onder meer lid van de Kamer van Koophandel, bestuurslid van de plaatselijke afdeling van de Maatschappij voor Handel en Nij verheid en voorzitter van de afde ling Utrecht van de metaalbond. Veemarkt Leiden op maandag LEIDEN In verband met de komende feestdagen is in over leg met de handel besloten tot de volgende marktdagen voor de Leidse veemarkt: vrijdag 19 dee. gewone markt; maandag 22 dec. 7 tot 12 uur; maandag 29 dec. 7 tot 12 uur; vrijdag 2 januari 1970 gewone markt. LELDEN Het was gisteren een drukke markt Op alle afdelingen was de aanvoer groter dan vorige week. Voor de tijd van het jaar waren er veel runderen, vooral in de gebruiks- vee-sector. Niet alleen de aanvoer was goed maar er waren oök veel bezoekers, zo wel in- als verkopers. Het is nu win ter en dus ook een winitermarkt, maar dit laatste was niet op te maken uit de totale aanvoeren, nl. ruim 3600 stuks. De handel was over het alge meen goed. De aanvoer van gebruiksvee was heel groot, ruimer dan een week ge leden. Dit komt mede door het koude weer van de laatste dagen. Op de boerderijen is aLles tot de laatste plaats bezet en veel afstoot is er niet en dus ook geen handel. Daar- viel het gisteren mee, nl. nog 200 stuks. Het prijsverloop was rustig, alhoe wel het prijsniveau hoger ligt dan vo rig jaar om deze tijd. Vooral wat be treft de melkkoeien. Het zgn. guste vee ligt iets lager, dit in verband met de binding van het slachtvee. De aan voer van jongvee is nog bepenkt van omvang. Het prijsverloop leek iets gedrukt, vooral bij de nuohtere kalveren maar over het geheel genomen viel het nog al mee. De rundvee-afdeling had niet te Wagen. Notering: melkkoeien f975 tot f1350 en f1650, vare koeien f700 tot '1000 en f1250, extra kwaliteit tot f1350. Slachtvee: Beduidend meer aanvoer van slachtrunderen en toch spreekt de officiële notering van een levendige handel. Dit is mede te danken aan het feit dat de invoer van slachtvee en tandvlees klein is. Vorige week uit Hongarije 87 koeien, uit Engeland geen enkele koe. maar de vlees/groothandel *il zich bevoorraden voor de komende feestdagen. Deze afdeling v/as spoedig uitverkocht tegen goede prijzen. Note ring: per kg schoongemaakt: vette weien f5,10 tot f4,80 en f3,70. II en Hl soort f3,70 tot f.410. stieren f4.50 'ot f4.80 en ^5. ^ette kalveren: weinig aanvoer zéér vlugge handel. Notering: per kg levend gewicht: van f3.50 tot f3,75 en M.10. Wolvee. Evenals de vorige week was oe aanvoer te groot voor de vraag. Niemand had begin deze week gedacht at er gisteren zoveel aangevoerd zou w°rden. Maar door de sneeuw en de vorst zijn vele boeren genoodzaakt een groot deel van de dieren af te stoten, vette schapen gingen nog wel goed van e hand, maar de lammeren deden het .raa8 Notering: vette schapen f90 tot 100 en f115, vette lammeren f125 tot X1J5 en f 155 varkens: Beurshandel. Slachtvarkens: e Prijzen bleven hoog en trokken nog aan. Er is nog steeds veel vraag aar varkensvlees en het aanbod is jj^n aan de krappe kant. Biggen en ""de varkens: Een groot aantal big gen bezette de markt mogelijk iets te veel, maar trok toch nog een redelijke handel. Notering: drachtige zeugen f550 tot f650 en f675 .schrammen en biggen f115 tot f125 en f135, f95 tot £105 en f110. Geiten: Goede aanvoer en de handel was redelijk tot goed. Notering: van f 25/f 35 tot f65 en f90. OEGSTGEEST Van het tekort der interkerkelijke gezinsverzorging op de begroting voor 1970 van f 64.710 komt ongeveer 2/3 deel voor rekening /an de bejaardenhulp, minder dan 1/3 deel voor rekening van de gezinshulpen en slechts een gering deel voor rekening van de hulp verleend door gezinsverzorg sters in vaste dienst waarvoor de gewone subsidieregeling wel toerei kend is. Zich beradende over de toekom stige wijze van subsidiëring van de gezinszorg, menen B. en W. te moe ten kiezen voor een aanvulling van het gemeentelijk subsidie in de bei de categorieën. Zij geven hieraan de voorkeur bo ven het garanderen van het tekort al zal in de praktijk de aanvullende subsidiëring dat bedrag moeten dek ken, dat niet door de normale bij dragen wordt gedekt. Zij stellen voor, het gewone sub sidiepercentage met ingang van het jaar 1970 voor de interkerkelijke ge zinsverzorging als volgt te ver hogen: a. voor de bejaardenhelpsters van 35 (normaal) tot 75 van de salarissen en sociale lasten; b. voor de gezinshulpen van 25 (normaal) tot 75 van de salaris sen en sociale lasten; Met dien verstande dat geen ho ger subsidie zal worden verleend dan het werkelijke tekort Voor Oegstgeest zou het subsidie voor 1970 worden f115.000. LEIDEN Vanavond zal de J.V. op G.G. „Obadja", een vereniging van gereformeerde „jongelieden"haar honderdjarig bestaan vieren met een grote feestavond in de Schouwburg. Daarmee is dan meteen aangegeven, dat het hier niet gaat om een nog echt ouderwets gerefor meerde vereniging, maar om een club van jongelui, die zich baseren op de Bijbel, maar daarbij de gezelligheid echt niet vergetenGezien de experimentele kerkdienst op zondagmorgen 14 december (Zuiderkerk, Lammenschans, 10 uur), die onder leiding zal staan van Prof. Dr. Mr. D. C. Mulder van de Vrije Universiteit te Amsterdam en door leden van Obadja zelf is opgezet, zou men misschien beter kusnnen spreken van een groep jongeren, die vernieuwing nastreeft. Nu zo'n honderd jaar geleden, om precies te zijn op 18 december 1869 werd onder het stimulerende toe zicht van Ds. Donner door een clubje van zeveri jongens de Christelijke Jongeliedenvereniging „Obadja" op gericht, zogenoemd naar de hofmaar schalk van koning Achab, die met gevaar voor eigen leven honderd pro feten in de bergen verborgen wist te houden, (1 Koningen 18 12). Ai snel breidde de jonge vereniging zich uit en ging zij een belangrijke rol spelen in het gereformeerd jeugd werk. Tal van andere verenigingen werden door haar leden opgericht en geleid en ook op het gebied van de zending was men werkzaam. In 1893 besloot men toe te treden tot de „Bond van Jongelingsvereni gingen", waarvan leidraden werden ontvangen, die men in de vergade ringen ging gebruiken, overigens niet altijd met evenveel succes. Tevens stelde Obadja zich omstreeks de eeuwwisseling onder toezicht van de (toen) christelijk gereformeerde kerk, hetgeen met heftige discussies ge paard ging. Vier rijen dik Het veertigjarig bestaan werd in 1913 gevierd, omdat men toen meen de dat Obadja in 1873 was opge richt. Later kwam men daarop te rug, nadat men het archief nog eens had nageplozen. In de periode tussen de beide wereldoorlogen beleefde Obadja haar „vette jaren: de ver eniging telde toen enige tijd ruim zeventig leden en dat is bijzonder veel gezien haar karakter van dis cussievereniging. Uit deze tijd stamt het beeld van vergaderingen, waar bij de leden vier rijen dik om de ta- VOORSCHOTEN Er zal in afwijking van eerder gemaakte plannen toch geen kerk worden gebouwd in de wjjk Noord-Hofland. Onderzocht wordt mi of bouw van een dienstencentrum, waarin een kerkzaal wordt opgenomen, een haalbare zaak is. Hierover zullen de Kerken contact opnemen met de burgerlijke gemeente. Het aanvankelijke plan voor bouw van een „drie-in-één-kerk" was toch al op losse schroeven komen te staan doordat de R.-K. Kerk bij nader in zien niets meer voelde voor dit plan door de aanwezigheid van een eigen kapel aan de Rijndijk. De Hervorm de Gemeente, die eveneens een kapel aan de Rijndijk bezit, kreeg ook minder belangstelling voor gezamen lijke kerkbouw. De heer Van der Hulst van het Hervormde Bureau Kerkbouw te Utrecht, heeft als adviseur gespro ken op een vergadering van de in terkerkelijke Noord-Hofland com missie. Hij zei onder meer, dat zijns inziens kerkbouw in Noord-Hofland niet verantwoord is. Aula school Er is een prognose gemaakt ten aanzien van het aantal leden der on derscheidene kerkgenootschappen, dat in Noord-Hofland woont als de wijk is volgebouwd. Dit aantal is te gering om daarvoor een kostbare kerk te bouwen. Per deelnemende kerk zal namelijk na aftrek van even tuele subsidies en van hypotheek f 140.000,op tafel moeten worden gelegd. Ten aanzien van het eventueel te stichten dienstencentrum-met-kerk - zaal moet nog het standpunt van de R.-K. Kerk worden afgewacht. Voorlopig fungeert dus de aula van de gemeenschappelijke school (zie de foto) als kerkzaal. De rooms- kaWiolieken houden daar nu al dien sten en de gereformeerden en her vormden zullen dit voorbeeld vol gen na 1 januari. fel zaten geschaard, omgeven door een bedwelmende wolk van blauwe tabaksrook. Na de oorlog nam het ledental af. maar Obadja bleef bestaan tot nu toe en zal zeker in de toekomst van haar aanwezigheid blijk geven. Het enige werkelijke gevaar, dat haar bestaan bedreigt, vormen zoals een jaarverslag eens meldde, „de dames die leden aan de J.V. Obadja ont trekken zonder daartoe de toestem ming van de vergadering te hebben gevraagd". Vanavond zal de honderdjarige in het zonnetje worden gezet en zul len oud-leden en leden een eerder gemaakte kennismaking kunnen ver nieuwen- G. Bergman jubileert LEIDEN Dinsdag viert de heer G. Bergman, opzichter A bij de markt- en havendienst, zijn 40-jarig jubileum. In 1929 trad hij in dienst als assistent brugwachter. Na het behalen van de nodige diploma's klom hij op tot de functie van op zichter A. Dinsdagmiddag van 16.00 17.30 uur geeft de heer Bergman een receptie in de Turk. TTE vrees dat het PAK zijn ver- tegenwoordigers in de Leidse gemeenteraad bitter weinig speel ruimte toestaat en het persoonlijke inzicht tc zeer reduceert, wordt nog versterkt door de bepaling, dat de PA K-fracties „fractiediscipline" gam uitoefenen voorzover het het PAK- programma betreft. Het lijkt erop, dat straks voor elk PAK-raadslid een soort strafregister wordt aan gelegd. Wij zijn benieuwd welke kan didaten met zulke bizarre voornemens hun instemming gaan betuigen. Het PAK moet zijn eigen programma wel onfeilbaar vinden om zover te willen gaan. Er zitten toevallig nog andere groeperingen in de Leidse raad. Het moet de PAK-idealisten toch bekend zijn, dat deze, als resul taat van een aantal produktieve samensprekingen. secties hebben gevormd om straks met een program voor de dag te komen, dat alle sectoren en niveaus van het ge meentelijke leven bestrijkt. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat daarin ele menten voorkomen, die heel goed met het PAK-program harmoniëren. Wij hebben in het PAK-program punten aangetroffen, waarvan ge rust kan worden aangenomen, dat die ook bij de andere groeperingen leven. Sluit het PAK al bij voor baat de mogelijkheid uit, dat dit andere program op sommige punten zelfs beter en vooruitstrevender is? Dat men het eigen program mede onder invloed van de ideeën, die in de andere fracties leven, weieens zou moeten herzien? Kan het PAK wel de breedheid van visie op brengen om in het optreden van de anderen ooit een correctie van eigen denken en handelen te onderkennen? Wat ons in een dergelijke opstel ling vooral tegenstaat is, dat in het PAK-denken de gemeenteraad in strenge partijblokken wordt opge splitst en dat een uitwisseling van gedachten, die toch de bedoeling moet hebben een optimaal resultaat te verkrijgen, nu al onmogelijk wordt gemaakt. De PAK-mensen mogen zich dan progressief vinden, op dit punt zijn ze in wezen zo reactionair als het maar zijn kan. Ten aanzien van een gezonde ver standhouding in het stadsbestuur zetten ze met hun partij-isolatio- nisme de klok jaren terug. Het is tragisch, dat dit ook nog „naar eer en geweten" gebeurt. Het uitgangspunt, dat het PAK alleen zitting neemt in het college van B. en W. als het daarin de meerderheid krijgt, is daarvan een logisch gevolg. Dat weten de kie zers dus. Als de kiezers, gebruik makend van hun democratisch recht, van oordeel zijn dat 2 PAK- wethouders in een college van 5 of 3 PAK-wethouders in een college van 6 (de mogelijkheid van uit breiding tot 6 zit er namelijk in) voldoende zijn, dan zegt het PAK: maar óns niet gezien! En dan durft datzelfde PAK in een van zijn kern punten DIT te zeggen: „Een conse quent streven naar echte democra tie, in die zin dat er bestuurd wordt door het volk en niet alleen maar voor het volk". Als het PAK dan wil meewerken om van Leiden een stad te maken waarin iedereen op een menswaardige wijze kan wonen en werken, nou, dan heeft het in de komende vier jaar met 2 van de 5 of 3 van de 6 wethouders de handen meer dan vol! Zeker wanneer het in de praktijk kennelijk ook nog moet leren wat „consequente democratie" is. LEIDEN „Na de tweede we reldoorlog vierde de abstracte kunst in Parijs hoogtij; de ver tegenwoordigers van deze rich ting, hoe onderling verschillend ook in hun werkwijze, vatte men samen onder de naam ,J5cole de Paris". Het platte vlak van het doek werd door hen allen ge respecteerd, het diende als speel veld voor composities, opgebouivd uit kleurvakken, in een bepaalde onderlinge relatie aangebracht om zodoende een eenheid in vorm en kleur te bereiken". Aldus de heer M. L. Wurfbain, directeur van de Lakenhal in de catalogus van de tentoonstelling van abstracties van de in Maastricht wonende en werkende schilder Gijs Gijsbers. De tekeningen van Gijsbers zijn lineair bepaald en doen dan ook directer aan dan de schilderijen. In de laatste schilderijen echter worden bepaalde structuren uit de tekeningen in de compositie opgenomen zonder dal de eenheid verloren gaat. Het kan geen toeval zijn dat de in de Achterhoek geboren Gijsbers zich reeds jaren geleden in Maas tricht vestigde, wellicht omdat hij in die stad het dichtst bij Frank rijk is, zich thuis voelt in de enigszins Franse sfeer, die Maas tricht kenmerkt. Want de schilderijen van de Ne derlander Gijsbers ademen een Franse geest, zowel in compositie en palet als in stemming. Het zyn typische abstracties, warm van kleur, luchtig van compositie BURGERLIJKE STAND Geboren: Michiel Willem, z.v. M P M Brouwer en A W M den Dubbel den; Klazine Jakobine, d.v. J I Mas- saar en J M A Koudijs. Ondertrouwd: B P M van der Hulst en A M A Juffermans; H Schroder en M C de Leeuw; C R Abbink en J C F Verhaar; A C A Leppers en M A M van der Hoek. Getrouwd: A Ruijgrok en B von Scheven; B F de Graaf en M C Rasser; H G Stekelenburg en B W Smit H A Muldèr en M C C van Vollenhoven; Overleden: H C de Vries w.v. C Langerijs; M van der Meij e.v. J Sieders; K Wai jen berg e.v. L T van de Weem. zonder onbeheerst te zijn, de vlakken naar binnen opgebouwd, of juist vanuit het midden, maar in alle gevallen volgens een orde nend principe. Niets bij Gijsbers is chaotisch, de Franse ordening heerst overal. Die Franse geest uitte zich ook by de opening. Gijs Gijsbers mogen wij beschou wen als een der belangrijkste Ne derlandse schilders van abslracte werken, mede door zijn franco- fiele inslag, waardoor hij ook min of meer een aparte plaats in neemt. De tentoonstelling duurt tot 11 januari en is op werkdagen te bezichtigen van 10 tot 16 uur, zondags van 13 tot 16 uur. WILLEM FRINS c LEIDEN Naar aanleiding van de festiviteiten rond het vijftigjarig be staan van de Raden van Arbeid in Leiden ontving burgemeester rar. G. C. v. d. Willigen bestuur en personeel van de Raden. Voorzitter van de Raad. de heer Gorter, was niet aanwezig; hy verblyft momenteel in het zieken huis. Burgemeester Van der Willigen stuurde hem namens het college van b. en w., het bestuur en het personeel van de Raad een telegram. Over het jubileum zei mr. Van der Willigen: „Vijftig jaren Raad van Ar beid betekent: vijftig jaren uitvoe ringsorgaan van de sociale verzeke ring. Wij herdenken hiermee een be langrijk feit in de ontwikkeling van onze sociale wetgeving". Wat de toekomst zal brengen als gevolg van de adviezen die de inge stelde staatscommissie zal brengen, is uiteraard nog volkomen onbekend, zo zei de burgemeester De waarnemend-voorzitter van de Leidse Raad van Arbeid, de heer J. C. J. Lambermont vroeg zich af of men nog verder moet gaan met de sociale verbeteringen. Hij stelde wel dat „sociale verzekering" een „zwaar op de hand vak is".

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3