Treedt Griekse regering zelf' uit Raad van Europa? VEEL DODEN ONDER BROMFIETS-JEUGD' Geen politieke crisis: nieuw kabinet in Israël ntik? Hansen ZWARE LUCHTAANVAL OP SYRIË Belastende getuigenis tegen Calley Ook Drankwet moet worden gewijzigd „Vakbeweging kan geen radicale keus maken'" Na negen uur geen treinen op Oudejaarsavond Uit de Haagse hof geplukt VRIJDAG 12 DECEMBER 194» door Ton Elias Stellingen Het centrale stafbestuur van de Amsterdamse universiteit publiceerde een paar maanden geleden een rapport waarin o.a. werd voorgesteld de wette lijke verplichting tot het for muleren van stellingen bij pro moties te laten vervallen. De stellingen dienen alleen als dis cussie-element bij de openbare verdediging, aldus de motive ring. Of promovendi aan het produce ren van hun stellingen erg zwaar tillen, weet ik niet. Maar ik weet wel dat het voorschrift dat er ook stellingen moeten worden gemaakt die niet op het promotie-onderwerp betrekking hebben, regelmatig be weringen oplevert, waardoor de wetenschap even uit de plooi komt mag het s.v.p. Stellingen bieden de mogelijkheid onder een wette lijke dekmantel allerlei stokpaard jes te berijden. Ze vormen ook vaak het enige punt waarbij de buitenstaander in de jonge doctor met zijn hoogst belangwekkend geschrift nog een normaal mens herkent. Momfer Een kritische analyse van de me thodes ter bepaling van de stroomsterkte van het bloed (recen te promotie van dr. F. ten Hoor in Groningen) zal door insiders ge waardeerd kunnen worden, maar de auteur van dit proefschrift heeft nog iets anders in zijn mars. Blij kens zijn twaalfde stelling is hij mede-kijker naar de Fabel tjeskrant: „In de propaganda tegen de rookgewoonten in Nederland speelt Momfer de mol waarschijn lijk een belangrijke rol". Een andere interessante stelling die kort geleden in Groningen ge poneerd werd: „Bij de huidige ver keersintensiteit en zeker bij die van de toekomst is het wenselijk dat het onderzoek ter bepaling van de geschiktheid tot het besturen van motorrijtuigen, waarvoor een rijbewijs vereist is, wordt uitge breid met een onderzoek naar de grootte van het gezichtsveld van de aspirantmotorrijtuigbestuurder". En dat bij een proefschrift van dr. L. P. Kok over het quantum- meChanische drie-deeltjesprobleem. Bij een nog komende promotie van drs. J. Plomp over de kerke lijke tucht bij Calvijn, krijgt de VU in de 21e stelling te horen dat het doorgaans niet voor de we tenschappelijke kwaliteit van een geschrift pleit wanneer er naar waarheid van wordt gezegd: het laat zich lezen als een roman. Te zelfdertijd promoveert drs. P. Slump bij de VU op een proefschrift met een titel ter lengte van 23 woorden; het gaat over voe dingswaarde en aminozuren. Zijn twaalfde stelling toont ech ter ook geheel andere interesses: ..Het gevaar bestaat dat als gevolg van studentenacties voor democra tisering van het hoger onderwijs, de noodzakelijke vernieuwing van het basisonderwijs ten achter wordt gesteld". ..Bij de theoretische beschrijving van het biljartspel kan de over dracht van impulsmoment tussen de ballen worden verwaarloosd", aldus stelling zes van drs. H. Lam me. die deze week bij de VU zijn dissertatie ..Approximation Me thods in angular momentum pro jection calculations" verdedigt. De agrarische hervorming in Tunesië leverde de VU een proefschrift van dr. J. G. Lambooy op met oa. deze stelling: „De toename van het dra gen van toga's door predikanten en de grotere nadruk op de liturgie leiden tot een gezonde vorm- verstarring". Smakeloos Bij Onder de voet gelopen, een proefschrift over de Brabantse klompenmakerij, verdedigd aan de Katholieke Hogeschool, toonde dr. F. van Puijenbroek zich een be zorgd broodeter. Zijn veertiende stelling: „Het Nederlandse' publiek is schematisch .ngesteld ten aan zien van zijn consumptiemoge lijkheden. Zo is verklaarbaar dat de Nederlandse consument aan vaardt dat het vaderlandse brood steeds smakelozer wordt". Maar ook zijn twaalfde stelling is een vermelding waard: ..Het dient in overweging genomen te worden die schuttingwoorden, welke zich door frequentie van gebruik onderschei den. en ook in de bellettrie worden aangewend om bij te dragen tot plasticiteit en beeldend vermogen, te beschouwen als behorende tot het Algemeen Beschaafd." ..De hoogleraar in Nederland heeft teveel macht over de studen ten", poneerde dr Bosschaert in Utrecht bij een proefschrift over de maatschappelijke en gezond heidstoestand in de tweede helft van de vorige eeuw. Tevens voerde hij aan dat het niet juist is dat de promovendus zelf het drukken van zijn dissertatie moet betalen: „Deze kosten behoren als regel door de gemeenschap gedragen te worden" Het zijn maar een paar grepen uit stellingen van de laatste tijd. Niet ieder is het eens met de Amsterdamse actie tegen het stel lingwezen. Dr. J. Kugel, in Gro ningen promoverend Op „Li chaamsplan. -besef, -idee" sloot zijn reeks stellingen af met de uitspraak dat „de verplichting stel lingen aan het proefschrift toe te voegen als ludiek element niet ge mist kan worden. Opvoering van het aantal stellingen verdient daar om overweging". Kleuters Over naar een geheel andere hoek van het onderwijs. Bij de „kritiese leraren" in Amsterdam komen ook de „kritiese kleuter leidsters" aan het woord. Hoe kri tisch die wel zijn, blijkt uit het verslag van een vergadering, waar op o.a. het benoemingsbeleid bij het bijzonder onderwijs ter sprake kwam. Klacht: de stichtingsbestu ren zijn meestal ondeskundig; de benoemingen moeten geregeld wor den door het team van kleuter leidsters zelf. En nu verder letter lijk: „De ouders inspraak bij het benoemingsbeleid ontnemen, bete kent overigens niet dat zij verder geen inspraak hebben. Zij zijn het immers die door de reacties van hun kleuters duidelijk informatie krijgen over de kleuterleidster". Inspraak van ouders via hun kritische kleuters is ongetwijfeld een briljante vondst. Als het over studenten gaat. hoor je vaak klach ten over „gemanipuleerd" worden, maar bij kleuters schijnt dat hele maal geen punt te hoeven zijn. f 100 Praten over kleinere klassen is niet genoeg: je moet er iets aan doen. Om te tonen dat het haar ernst was met haar mening dat de leerlingenschaal omlaag moet, maakte een Haagse lerares onlangs 100 over aan het ministerie van O. en W. met de vermelding: „Ten gunste van uw post kleinere klas sen bij het basisonderwijs". De lera res die tevens andragogie studeert, wilde hiermee een precedent scheppen: als de minister kans zou zien een post te openen voor deze zaak, zou men kunnen proberen die post formidabel te laten groeien. Het moet toch mogelijk zijn ergens te experimenteren met ongebruike lijke bestuurlijke vormen, aldus haar redenering. Maar die vlieger giug niet op. De lerares kreeg haar honderd gulden netjes terug met de mededeling dat verlaging van de leerlingenschaal de hoogste prioriteit geniet. ..Hoe wel ik Uw geste zeer waardeer, meen ik Uw gift niet te kunnen aanvaarden", aldus de staatssecre taris. namens deze de chef van de afdeling Basisonderwijs, voor deze mr. T. Ypma. Commentaar van Het Schoolblad bij deze geschiedenis: ..Voor het particulier initiatief lijkt het gemakkelijker in Den Haag geld te halen, dan het kwijt te ra ken". En verder... heeft men in dit geval stellig volgens de ambtelijke regels ge handeld. Maar je zou toch wensen dat de staatssecretaris of namens deze de afdelingschef of desnoods voor deze mr. Ypma zeif er iets op had gevonden om het experiment met een ongebruikelijke bestuursvorm mee te. spelen. Om maar wat te noemen: als het ministerie er nou eens een paar honderd gulden bij had gelegd en een prijsvraag had georganiseerd: „Kan de leerlingenschaal werkelijk niet lager?" (kwestie van geld, van personeel enz.). Daarna beoordeling van de inzendingen met de nodige publiciteit. Alles wat er uit geko men was. zou beter zijn geweest dan het smoren van een aardig idee van een vrouw die eens van de platgetreden mannenpaden af wil wijken. PARIJS De mogelijkheid bestaat, dat de achttien landen van de Raad van Europa niet aan een stemming over Griekenland zul len toekomen, maar dat de Griekse minister van buitenlandse zaken Pipinelis zal aankondigen, dat zijn land uit de raad van Europa treedt. Diplomatieke kringen in Parijs houden rekening met een dergelijke drastische stap van Pipinelis, die al sedert maandag in de Franse hoofdstad poogt een dreigende schorsing van Griekenland af te wenden. j Een andere mogelijkheid is, dat de Griekse regering een aantal toezeg- I gingen zal doen voor maatregelen binnen Griekenland om aldus het lid— I maatschap van de raad te behouden. Stemming De kwestie van de schorsing werd op 30 januari door de raadgevende vergadering van de raad van Europa aanhangig gemaakt door het aanne men van een resolutie, waarin werd verzocht het schorsingsartikel van het statuut op Griekenland toe te passen wegens schending van de mensenrechten. Een van de problemen waarvoor men zich zag gesteld en die nu voor het eigenlijke besluit moeten worden opgelost is die van de telling van de stemmen. In de praktijk komt het er op neer of het besluit met 12 of met 10 stemmen moet worden genomen. Verscheidene landen, waaronder Nederland, West-Duitsland, Dene marken, Noorwegen en Zweden zijn voor schorsing. De Britse premier Wilson heeft maandag in het Lager huis gezegd, dat Engeland voor schorsing is, maar met het voorbe houd dat Griekenland plotseling zijn houding zal veranderen. Pipinelis viel de verklaring van Wilson aan en zei, dat het slechts de J uitdagende houding van Grieken- lands tegenstanders kan versterken. Frankrijk heeft zich tot dusver afke rig getoond van schorsing, terwijl verder wordt aangenomen dat België, Luxemburg en IJsland voor j schorsing zullen stemmen. Turkije, j Cyprus en Malta zullen naar ver wacht Griekenland steunen. Zwitser land en Oostenrijk staan sceptisch tegenover schorsing en de houding j Voor verkoop condooms DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerpje inge diend, dat de wettelijke belemmering moest opheffen die de verkoop van condooms via automaten in horecabedrijven in de weg staat. Het geldt hier een aanvulling van de Drank- en Horecawet, volgens welke geen andere dan dranken mogen worden verkocht. Het wetsontwerpje maakt op dit algemene verbod een uitzondering voor „het door middel van automaten verkopen van middelen tot voor koming van zwangerschap". Het is de bedoeling dat dit nieuwe wetje per 1 januari a.s. van kracht wordt. Het geldt hier een rijksregeling, waar gemeenten eventueel vanaf kunnen wijken. van Italië is nog niet duidelijk. De Franse minister van defensie, Michel Dehré, heeft vandaag de tweede Franse atoomduikboot te water gelaten. Hier de Terrible klaar voor de tewaterloop op de helling. (Van onze parlementsrcdactie) DEN HAAG In de leeftijds groep van 15-19 jaar is het aan tal verkeersslachtoffers onrust barend gestegen. Het zijn voor al de jeugdige bromfietsers, die om het leven komen op de weg. In de laatste vijftien jaar is het aantal omgekomen bromfietsers acht keer en het aantal gewon den onder de bromfietsers vijf tien keer zo groot geworden. Deze alarmerende cijfers onthult staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga van Sociale zaken en volksgezond heid in zijn wetsontwerp voor de or ganisatie van het ambulancevervoer. Bij jongens en meisjes van 15-19 jaar vormen de ongelukken op de weg de belangrijkste doodsoorzaak. Bij jonge mannen van 15-24 jaar is Burgemeester aangeklaagd wegens schennis graf verzetsman NIJMEGEN Een zoon van de in de oorlog gefusilleerde Nijmeegse ver zetsman Joh. van Eldert heeft burge meester De Graaf van Nijmegen aan geklaagd wegens grafschennis. Hij eist dat het stoffelijk overschot van lija vader wordt teruggebracht naar L|>É*e< familiegraf, waar het zonder toe- framing is weggehaald om te wor den bijgezet op het erehof, dat de gemeente Nijmegen aanlegt voor 44 gesneuvelde verzetsmensen uit de Tweede Wereldoorlog. Dat gebeurde wee maanden geleden. De zoon van Van Eldert zegt, dat zijn zuster, die eigenaresse is van het familiegraf, niet is gekend in hel weghalen van het stoffelijk over schot van haar vader. Hij zelf vertoefde in het buitenland. De Oorlogsgravenstichting vroeg al leen toestemming aan een in Schie dam wonende zoon. Intussen is het stoffelijk overschot weer naar het familiegraf terugge bracht. Daarbij deed zich nog een incident voor. omdat de Oorlogsgra venstichting hiervoor een Volkswa genbusje had laten komen. De familie eiste een lijkwagen en pas toen die gearriveerd was, kon de begrafenis geschieden. meesterlijk (Bij JERUZALEM De Israëli sche eerste minister mevrouw Golda Meir is er gisteravond in geslaagd een nieuwe rege ring te vormen en zodoende een dreigende politieke crisis in het land te vermijden. De sleutelposities in het nieuwe ka binet zijn in dezelfde handen geble ven met Mosje Dayan ais minister van defensie en Abba Eban als mi nister van buitenlandse zaken. De laatste hindernis voor het, nieuw- j we kabinet werd weggenomen, toen de rechtse Gahal-partij bepaalde con cessies deed. De 71-jarige mevrouw Meir had reeds aangekondigd, dat ze geen verder verlenging van haar man- i daat voor het vormen van een rege ring zou zoeken. Volgens waarnemers zou de arbeiderspartij in zo'n geval j uiteen zijn gevallen over de kwestie van haar opvolger. Golven Israëlische straaljagers heb ben gisteren de grootste luchtaanval op Syrië in vijf maanden uitgevoerd. Volgens de Israëliërs zijn vliegvel den en militaire doelen aangevallen, maar een Syrisch woordvoerder zei dat de Israëlische straaljagers hun doelen niet hadden bereikt en voor die tijd waren opgevangen door de Syrische luchtmacht. Twee Israëlische en drie Syrische toestellen zijn neergeschoten, aldus deze woordvoerder. Volgens Israëli sche bekendmakingen gingen geen eigen toestellen verloren. Waarnemers in de Libanese hoofd stad Beiroet merken op, dat het de eerste grootscheepse Israëlische aan val op Syrië is sedert twee Israëliërs UTRECHT De keuze tussen in tegratie (het streven naar verbetering vanuit de bestaande structuren) en strijd (van buiten af) tegen de struc turen. die de vermenselijking van de samenleving verhinderen, is niet een kwestie van principes, maar van praktisch handelen. De vakbeweging zal van geval tot geval moeten bekijken via welke me thode ze het meest kan bijdragen tot de realisering van haar doelstellin gen. Dit concludeerde prof. dr. J. A. P van Hoof. hoogleraar in de sociolo gie van arbeid en bedrijf aan de uni versiteit van Nijmegen, gisteren op het driejaarlijks congres van de ka tholieke bond van vervoerspersoneel. Van een crisis in de vakbeweging is naar zijn mening geen sprake, daar het aantal georganiseerde werkne mers uitzonderlijk hoog is vergeleken met het buitenland. na het kapen van een Amerikaans vliegtuig in Syrië werden gevangen gehouden. Nu zij vorige week zijn vrijgelaten, zou Israël zich vrij voe len voor nieuwe luchtaanvallen. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft de Israëlische politiek van collectieve straf en an dere beweerde scheiding van de mensenrechten in de bezette Arabi sche gebieden veroordeeld in een resolutie die met 52 tegen 13 stem men by 49 (meest Westerse) onthou dingen is aangenomen. Israël moet zich aa nde Conventie van Genève van 1949 houden, aan de Verklaring over de rechten van de mens en andere VN-besluiten in deze kwestie. De resolutie veroordeelt tevens „het vernietigen van huizen en deportatie" door Israël. De tegenstemmers oordeelden dat de resolutie eenzijdig is omdat zij geen melding maakt van de door Israël ingebrachte beschuldiging van mishandeling van joodse gemeen schappen in Arabische landen. In het slot Wilkinghege in Munster (Duitsland) is gisteren de Vondelprijs - 1969 toegekend aan de Nederlandse taalgeleerde prof. dr. K. Heeroma, die als dichter schrijft onder het pseudo niem Muus Jacobse. Op de foto prof. Heeroma, die directeur is van het Nedersaksische Instituut van de Rijksuniversiteit in Gro ningen. met zijn zojuist verkre gen prijs. zelfs vijftig procent van de sterfge vallen gevolg van een ongeluk. Kwart Een ander sprekend cijfer: Van het totale aantal dodelijke verkeersonge lukken neemt de leeftijdsgroep van 15-24 jaar ongeveer 25 procent voor haar rekening. Groot is ook het aantal gewonden in deze groep. Staatssecretaris Krui singa schrijft dan ook, dat de voorzie ningen in de gezondheidszorg op de ze categorie slachtoffers moeten wor den afgestemd. Voor alle leeftijdsgroepen samen bedroeg in 1967 het aantal verkeers ongelukken naar de verschillende wij ze van vervoer: Spoorwegen 53 Waterverkeer 92 Luchtverkeer 11 Gemotoriseerd wegverkeer 2817 Andere voertuigen 118 Totaal 3091. Het aantal doden door ongelukken rond ,huis en werkplaats, vergiftiging en geweld bedroeg in 1967 bijna der tig procent meer en wel 3835. De betekenis van de ongelukken thuis en op bet werk wordt licht onder schat. schrijft de staatssecretaris nog. Wat het aantal doden en gewonden als gevolg van de verkeersongeluk ken betreft, neemt Nederland in Europa een middenpositie in. In ons land zijn de cijfers gunstiger dan die van Duitsland. België. Engeland en Frankrijk. WASHINGTON Een Amerikaan se helikopterpiloot zou in zijn getui genverklaring over het bloedbad in My Lai voor een congrescommissie van onderzoek hebben gezegd, dat hij met boordwapens op Amerikaan se soldaten gericht zes tot negen ge wonde Vietnamese burgers uit een greppel gevuld met lijken had ge haald. Het blad Washington Star, dat dit uit commissiekring vernam, maakte gisteren hiervan melding. De piloot, Hugh Thompson, legde zijn verkla ring, onder vijandige stilte" af, aldus Washington Star. Volgens het blad vertelde Thompson de Congresleden dat hij bij zijn landing ruzie kreeg met de pelotonscommandant, luitenant Cal ley (aan wie moord op minstens 109 Zuidvietnamezen tenlaste is gelegd). De piloot zei tegen Calley dat de gewonden uit de greppel moesten worden gehaald. Thompson kreeg ten antwoord dat de enige manier waarop dat zou gebeuren met een granaat was. In Baltimore beweren twee ex- luitenants dat zij van de legerleiding opdracht hadden gekregen huurlin gen te werven voor het plegen van moorden op burgers die met de Viet- cong sympathiseerden. Francis Reite- meyer en Michael Cohn zeiden van hogerhand vernomen te hebben, dat in Vietnam, gebruik van de meest extreme vormen van geweld noodza kelijk was". UTRECHT Op Oudejaarsavond wordt, op enkele uitzonderingen na, de treinenloop na negen uur stopge zet. Tot dat tijdstip wordt volgens het normale dienstrooster gereden. Op 24 december laten de Spoorwe gen vanaf 's middags drie uur tiental len extra- treinen onder andere dubbele treinen tussen het noorden en de randstad rijden. Op beide Kerstdagen wordt gro tendeels als op zondag gereden. Van af elf uur wordt op deze dagen ge zorgd voor extra plaatsruimte door aan de treinen rijtuigen toe te voe gen. Op Nieuwjaarsdag rijden de mees te treinen als op de Kerstdagen. Op vrijdag 2 januari geldt de dienstrege ling van maandag. Dit houdt in. dat vooral in de spits uren meer treinen zullen rijden dan gebruikelijk. Tevens zullen in de och tenduren enkele aansluitingen anders zijn in verband met vroegere vertrek tijden. In de late avonduren rijden sommige treinen als op zaterdag. Lodewijk S. Beuth is een man waarmee je heerlijk kunt redetwis ten. Een kunst die ik graag beoefen, maar de partner moet het spel goed meespelen. Lodewijk S. Beuth doet dat. Hij windt zich verbazend op en slingert zijn argumenten om je oren om daarna heel broederlijk het glas te heffen. Sans rancune. Denk niet dat hij een langharige ppposant is. De heer Beuth is een ietwat precieus heer van 69. keurig in donker pak. Hij is financieel expert, specialist op het terrein van levens- en pen sioenverzekeringen. In 1964 verzon hij de nikkelen gulden en hij was de ijverige pleitvoerder voor een zil veren tientje, incidenteel te bestem men als gedenkmunt... Lodewijk S. Beuth is geboren Am sterdammer. maar sinds 1963 Hage naar. Waar de Haagse lucht al niet ?oed voor is. Gisteren is zijn eersteling gebo- ren. Een boekske van 36 bladzijden onder de titel: Bont en bondig, klei ne verzameling ernst en leut, uit gave van 'J. N. Voorhoeve - Den Haag. Volgende week ligt het in de win kels; voor ƒ4,50. Maar een der eer ste exemplaren ligt nu voor me. Een wonderlijk boekje. De ernst in een tiental gedichten, dan een satirische sprankeling van limericks, waarvan de eerste ge- Bont oil liondig wijd zijn aan hèt Haagse heiligdom de Witte. Luister even: Aan tafels gezellig tegaren Zitten leden in kletsen ervaren.' Zo von den ze 't buskruit Gezamenlijk kr.us uit Maar hun geest was vertroebeld door klare. De Haagse hof. het Binnenhof, krijgt ook een beurt: Er lag in Den Haag bij de Ridder- zaal/ Een be- en zieltogende sidder aal./ Men vroeg hem naar zijn po litiek:/ „Schei uit", zei hij. „Ik voel me ziek:/ 'k Ben radic-aal noch glibber-aal." Zo'n moppenregen lees je niet ach ter elkaar. Het is als het eten van kersenbonbons. Zo nu en dan een volle mond en dan even nagenieten. Als afwisseling kan men een afo risme proeven. Wat denkt u van: „Minzaamheid is het masker van de hoogmoed"? Helemaal verrukkelijk vind ik: „Voor de een is kritiek: mest op de akker; voor de ander: alleen maar een kwalijke geur." Ik bof wel. dat ik dit boekje nel nu in handen krijg. Een snoepje voor de vakantie die voor de deur staat. Eventjes weg. krant en hof. Op maandag 5 januari hoop ik weer present te zijn. bereid uw kri tiek begerig op te snuiven...

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7