Hervormde Kerk pleit voor samenwerking met R.K.Kerk Hogescholen in noteren sterke Kampen toeloop HERORIËNTERING EN APPEL Wensen van synode zijn verwerkt Inkom, nieuw blad voor besturen christelijk voortgezet onderwijs Een woord voor vandaag Kerken in VS besnoeien uitgaven zending BEROEPINGSWERK Al f8000 voor Willemstad Robert Denny leidt baptistenwereldbond VRIJDAG 12 DECEMBER 1969 I God eindigt zijn boodschap via Maleachi, zoals we gisteren zagen; met een oproep om ons te houden aan de wet Maar er wordt nog iets meer gezegd: "Zie Ik zend u de profeet Elia, voordat de grote en geduchte dag des Heren komt." Het is alsof God beseft dat Hij met zijn oproep om de wet te houden ons alleen maar' angst aan- l<wgt. Bedoelt de profeet dat Elia lichamelijk zal wederkomen? Dat hebben de Joden lang geloofd. Maar Christus geeft een heel andere uitleg. Hij wijst op Johannes de Doper, die zijn voorloper was. Evenals Elia kwam hij in een zeer donker tijdperk van Israèls geschiedenis en riep het volk op tot bekering. Maar nog eens laat Christus zijn discipelen zien wat hij bedoelt. Hij neemt Petrus, Johannes en Jacobus mee op de berg. Als ze wakker worden zien ze Christus in gesprek met Mozes en Elia. Weer dus staan, evenals in het slot van Maleachi de wet en Elia, de bekerings profeet, naast elkaar. Het slot van het Oude Testament herinnert dus het volk van God nog één keer aan de wet die God via Mozes gegeven heeft. Maar als dat het laatste woord zou zijn, zou het een troosteloos woord zijn. De wet veroordeelt immers. Wie kan zeggen dat hij altijd de wet in alle opzichten onderhouden heeft? Daarom eindigt God niet met de wet, maar met de profeet die tot bekering oproept, met de profeet die het volk, dat de wet niet gehouden had, toch terugroept tot God Er blijft hoop voor de schuldigen. We lezen vandaag: Openbaring 13:1-18 (Van onze kerkredactie) UTRECHT De bekende woorden van antwoord 80 van de Heidelbergse Catechismus over de „Paapse Mis" die daar een „gru welijke afgoderij" wordt genoemd zijn in de nieuwe situatie niet meer van toepassing, zegt de hervormde synode. Dit staat te lezen op pagina 38 van een nieuw synodaal geschrift, waarin de Her vormde Kerk opnieuw haar verhouding tot de Rooms Katholieke Kerk bepaalt. Met vreugde wordt geconstateerd, dat de oecumenische contacten het katholieke denken dieper beïnvloed hebben dan men vroeger voor moge lijk had gehouden. Het is de derde maal sedert de jongste wereldoorlog dat de Hervormde Kerk haar positie bepaalt ten aanzien van het rooms-katholicisme. In 1950 kwam zij tot de conclusie dat de tekenen die er tijdens de oor log waren en die wezen op een toe nadering tot elkaar hun beloften niet hadden gehouden. Uit dat geschrift blijkt duidelijk dat de Hervormde Kerk teleurgesteld was, omdat op nieuw bij de rooms-katholieken de gedachte leefde dat nu de beslissende slag in verband met de verroomsing van ons land nabij was. Geen perspectief Elf jaar later kon vanuit een ge heel andere mentaliteit worden Homofilie (9) Dank voor het protest van een ver ontruste moeder tegen de voorgeno men afschaffing van art. 248 bis in het wetboek van strafrecht. Waar blijft de regering als ze de zonde geen zonde meer noemt, maar goedpraat, terwijl de bijbel er toch nadrukkelijk de vloek over uitspreekt en Sodom en Gomorra er om zijn verwoest? Laten zij, die de verkeerde neiging in zich voelen, toch biddend vechten tegen deze zonde en het niet goedpra ten en voeden. Boskoop Mevr. H. Boer-Hunink Homofilie (10) De overheid draagt het zwaard niet tevergeefs, dat wil zeggen zij moet het goede beschermen en het kwade uit roeien. Werd dit door onze regering gedaan dan zouden de homofielen wel een toontje lager zingen. Want in Gods Woord worden homofielen schandjongens genoemd en sex hoe rerij. Schiep de Heer man en man of man en vrouw? Oud-Beijerland B. v. d. Wetering Homofilie (11) Homofielen zijn geen heiligen, maar ik geloof dat er méér minderjarigen verleid worden door hetero's. Wie niet blind is die ziet dat vele jonge meisjes door hun kleding de oudere jongens uitdagen. En weet men dat vele homo fielen zelfmoord pleegden, omdat die „arme onschuldige kinderkens", waar voor de verontruste moeder het op nam, ze in hun val lieten lopen en daarna chantage pleegden? Vlaardingen J. van Kapel Czn Homofilie (12) De angst van de „verontruste moe der" is wel enigszins te begrijpen, maar waarom schreef zij ook niet over haar angst voor minderjarige meisjes, waarmee mannen zich (krach tens de wet) wél mogen inlaten, een discriminatie ten opzichte van de ho mofielen. Als christenen is het onze plicht tegen welke vorm van discrimi natie ook te protesteren. Gelukkig weten velen dat God in Zijn oneindige Liefde ook de homofiel betrekt, hetgeen voor hen een grote steun is, al worden ze dan door velen afgewezen. Gaat men daarmee niet in tegen het belangrijke gebod van de naastenliefde? Degenen, die zo verontrust zijn over de homofilie moeten „Pamflet nr. 2" van de Protestantse Stichting ter be vordering van verantwoorde gezins vorming te Den Haag maar eens le zen. Rijswijk (ZH) Verontruste homofiel Homofilie (slot) Wat de „verontruste moeder" schreef kan ik voor een deel wel be grijpen en onderschrijven. Anderzijds moet men wel weten dat de homofiel niet alleen maar „gemaakt" wordt, maar veel meer dan wij denken ge schapen is door Gods hand. Wij heb ben zelf zo'n kind en weten dat nu een maand of acht. We waren radeloos van verdriet en ik heb mij afgevraagd of er wel een God bestaat als hij zulke kinderen schept. We zijn met ons kind naar de dokter en de psychiater geweest. De laatste heeft ons zeer duidelijk ge maakt, dat de meeste homofielen als zodanig geboren worden. Hij was blij dat er via nieuwsmedia meer begrij pende voorlichting gegeven wordt, maar volgens hem bestaat er nog heel veel onbegrip voor deze mensen, die het erg moeilijk hebben omdat het nog teveel geheim gehouden wordt. Hij zei dat wij er openlijk voor uit moesten komen en het onze andere kinderen vertellen, maar dat kunnen wij helaas nog niet. We hebben het wel met onze predikant besproken en die zei, dat homofilie in de bijbel niet veroordeeld wordt, tenzij er hoe rerij in bedreven wordt. Naar onze mening zouden er veel minder zedenmisdrijven op dit gebied zijn, indien deze mensen normaal geac cepteerd zouden worden en een hu welijk konden sluiten, hoe gek dat in gesproken. Het Vaticaans Concilie werd voorbereid. Paus Johannes had de vensters opengegooid. Er ontston den meer persoonlijke contacten tus sen hervormden en rooms-katholie ken. De toon van dat geschrift is duidelijk anders, minder antithetisch en meer verzoenend. Maar nog steeds was de conclusie dat een „waarachtig oecumenisch perspectief" ontbrak. Volgens het boekje dat gisteren verschenen is en dat e en„heroriënta- tie en appel" wordt genoemd is nu de situatie ingrijpend veranderd. Op 20 juli 1967 is tussen beide kerken een doopovereenkomst getekend. Een jaar later trad de Rooms Katholieke Keric toe tot de Raad van Kerken. Er verscheen een Nieuwe Katechismus, waarin bepaalde theologische lijnen duidelijk anders werden getrokken, Meer en meer werd duidelijk dat het Nederlandse rooms-katholicisme streefde naar een eigen karakter. Dichter dan ooit Nu kan de synode constateren: „Het op de Bijbel gerichte denken, dat hier (in de Nieuwe Katechismus) telkens naar voren komt, beant woordt aan één der belangrijkste uit gangspunten van de Reformatie (pag. 28, 29). Even later wordt gezegd: „Het zingen van liederen wordt aanbevo len. Maar het valt vooral op dat de prediking haar plaats herkrijgt" (pag 35). Volgens de synode zijn beide ker ken dichter dan ooit genaderd, zodat nu zelfs vragenderwijs gesteld kan worden: „In hoeverre is het mogelijk, dat wij samen verantwoordelijkheid dragen voor de vorming van gemeen teleden, in het bijzonder van de jon geren? In hoeverre is het zelfs moge lijk bepaalde werkzaamheden aan el kaar te delegeren?" (pag 64). Tal van mensen De Hervormde Kerk heeft echter wel degelijk nog wensen: „Het is hoogst noodzakelijk dat het ook tus sen de leden van de kerken onderling komt tot een geloofsontmoeting" (pag 64). Er wordt aangedrongen op sa menwerking op tal van terreinen. Maar daarbij geldt wel een waarschuwing: „Het motief voor de samenwerking zal geenszins de be geerte tot machtsconcentratie of frontvorming mogen zijn tegen welke al of niet denkbeeldige vijand dan ook". Bovendien mag de kerk „haar evangelische inbreng" (pag 52) niet inruilen tegen een vlakke algemeen heid. Experimfoten Dit schrijven geeft 4-ümte aan be paalde experimenten, i T(£h wil de Hervormde Kerk geenf experimenten in het wilde weg toes(taan. Wie zich daaraan wil wijden mofct „z.ch afvra gen of men het experiment niet praktiseert ten koste van de ge meenschap met mede-gelovigen uit de eigen kerk" (pag. 66). De slotconclusie van het geschrift is: „Wij zijn er vast van overtuigd dat werkelijke samenwerking met Rome niet moet plaats vinden op grond van humanitaire overwegin gen, maar op basis van het evange lie" (pag. 68). Bqna twintig jaar nadat de Hervormde Kerk tijdens een persconferentie in het Utrecht se hotel Terminus een herder lijk schrijven over de verhou ding tot de Rooms Katholieke Kerk uitreikte, geeft deze kerk een heroriëntering uit. Weer was Terminus gekozen als de plaats voor de persconferentie. Het geschrift draagt de titel „On ze verhouding tot de Rooms Katho lieke Kerk", maar is geen herder lijk schrijven. Het is vooral be doeld als richtlijn voor de her vormde kerkeraden en gemeentele den. De uitdrukking „Herderlijk schrijven", zei ds. F. H. Lands man, wil de Hervormde Kerk voortaan liever bewaren voor ge schriften die ingaan op kwesties waarmee de kerk valt of staat. Het stuk werd naar „strekking en grote lijnen" indertijd aanvaard, maar de commissie kreeg de op dracht er toch nogal wat wijzigin gen in aan te brengen. Er was tijdens de zitting van de afgelopen zomer nogal kritiek op het feit dat het stuk heen huppel de over de humaniserende tenden- zen binnen de Rooms-Katholieke Kerk, de vrijzinnige stromingen die tekort doen aan het evangelie. Dat gedeelte is wat verder uitgediept. Maar er wordt bij erkend dat dat verschijnsel niet uniek is voor de Rooms-Katholieke Kerk: „In alle kerken vindt men deze jongeren (en ouderen die denken als zij.)" Enkele pertinente fouten zijn verbeterd, terwijl bovendien de Rooms Katholieke Kerk wat even wichtiger wordt beschreven. Ook werden op verzoek van de synode enige pagina's toegevoegd waarin ingegaan wordt op de onderlinge ontmoetingen van leden van beide kerken. Eer dit boek werd uitgegeven, werd het eerst voorgelegd aan ze ventien rooms-katholieke theolo gen, die bij het beleid in die kerk zijn betrokken. Met hun wensen is rekening gehouden, zodat gezegd kan worden dat dit „een stuk is waarin de ander zich kan herken nen", zei prof. dr. A. J. Bronkhorst tijdens de persconferentie van gisteren. „Heroriëntering en appel" luidt de ondertitel van dit boekje dat getiteld is „Onze verhouding tot de Rooms-Katholieke Kerk." Het is een uitgave van het Boekencen trum in Den Haag en kost ƒ3,90. (Van onze kerkredactie) HAMBURG De Ameri- kaanse kerken zijn gedwongen, om hun begrotingen voor zen ding en werelddiakonaat te be- snoeien. Dat zal voor de kerken in Europa een belangrijke ver zwaring van hun taak be tekenen. Dit zei de Duitser dr. Hans Florin bij zijn terugkeer uit de Ver enigde Staten, waar hij besprekinge met tal van vertegenwoordigers vai Amerikaanse kerken gevoerd heelt Hij is zelf plaatsvervangend secreta ris-generaal van de werkgemeen schap wereldzending van de Evange lische Kerk in Duitsland. Als eerste oorzaak gaf Florin aan dat de kerken in Amerika vee sterker de nood van de gekleurd bevolking in eigen land zijn gaai zien en daar nu een groot deel vai hun geldmiddelen aan besteden. Maar hij had ook geconstateeri dat het neo-isolationisme sterke wordt, vooral onder de kapitaalkrad tige leden van de kerken. De bereid heid om het engagement van de ker ken in de derde wereld te steunen neemt daardoor af. Breuk te Doesburg DOESBURG De breuk in de classis Zutphen van de Gereformeer-P de Kerken (vrijgemaakt) heeft tharn» ook geleid tot een breuk in de ker) van Doesburg. Omdat de kerkeraad van Doesburr in de oude classis Zutphen wil blij- i ven (die buiten verband dreigt te raken), heeft de predikant ds. C. vat der Jagt besloten eigen kerkdienster.' te beleggen. Ds. Van der Jagt is te vens predikant in Doetinchem. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Ouddorp, S. de Jong te Houten; naar Katwijk aan Zee (vac. G. Boer), C. Treure te Has selt, die bedankt voor Goedereede. GEREF. KERKEN Beroepen te Doesburg, kand. C. van der Linden te Amsterdam; te Schie dam (wijk Kethel), J. Nierop te Nij- kerk. Bedankt voor Heerenveen (vac. B. G. de Valk), S. de Lange te Deventer. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Nunspeet, G. de Vries te Rijnsburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hoogvliet, D. Hakken berg te Dordrecht. Promotie H. A. Lamme AMSTERDAM Vandaag promo veerde de heer H. A, Lamme te Castricum aan de Vrije Universiteit op een natuurkundig proefschrift over Approximation methods in an gular momentum projection calcula tions. Hot weer in Europa weer min. temp. gisteren neerlag Amsterdam mist -7 0 Brussel geh.bew. 0 0 Frankfort sneeuw -I 0.3 Genève geh. bew. -3 0 Innsbruck onbew. -14 0 Kopenhagen onbew. 0 0.5 Locarno half bew. -6 0 Londen regen 5 3 Luxemburg geh. bew. -2 0.1 Madrid onbew. -6 0 Majorca half bew. 5 0 Milnchen mist -5 0 Nice half bew. 3 0 Parijs Rome geh bew. -1 0 licht bew. 0 0 Wenen geh. bew. •2 0 Zürlch geh. bew. -6 0 Gisteren werd in de Haagse Mobarak moskee het mohamme daanse feest ld UI Fitr (de afslui ting van de vasten of Ramadan) gevierd waarbij protestantse en rooms-katholieke kerken verte genwoordigd waren. Imam A. H. Akmal (staande) spreekt de gelovigen toe. Naast hem zitten ds. G. J. Jacobs en pater J. A. A. van Well, üeze gebeurtenis zou een doorbraak betekenen in de verhouding Is lam - christendom. (Van een onzer verslaggeefsters) DRIEBERGEN De actie, die jon geren uit Driebergen vorige maand op touw hebben gezet om Curacao te helpen is in ons land aangeslagen, want tot nu toe is achtduizeöd gul den binnengekomen. In het dorp zelf is de actie afgelo pen, maar in verschillende plaatsen in ons land heeft men het initiatief overgenomen en worden gelden gestort op gironummer 80 16 2 van de Nederlandse Middenstands Bank, ten name van „Driebergen steunt Wil lemstad". Zoals bekend is het geld bestemd voor de interkerkelijke stichting Pam Pa Mi Ruman in Curasao, waar pater Brenniker reeds 32 jaar aan is ver bonden. de oren van een hetero-sexueel misschien ook klinkt. Volgens de psychiater zien wij deze mensen aan als „anders", maar zien zij óns als „anders", omdat ze zichzelf normaal vinden.Ik raad de veront ruste moeder uit Leiden en anderen aan het boekje „Gewoon hetzelfde?" van de zenuwarts W. J. Sengers eens te lezen. Maassluis Een moeder, die smeekt om meer begrip (Van onze kerkredactie) KAMPEN Het aantal stu denten groeit de Theologische Hogeschool van de Gerefor meerde Kerken over het hoofd. Er kwamen er dit jaar 55 nieuw aan, waardoor er nu totaal 305 zijn. Hoezeer de kerk zich daarover ook moge verheugen, zij heeft geen kans gezien deze uitbreiding financieel op te vangen in de vorm van meer man kracht bij staf, assistentie en admini stratie. terwijl zelfs een studentenpre dikant ontbreekt- Dit zei prof. dr. G. Th. Rothuizen gisteravond tijdens de plechtigheid, waarin hij het rectoraat van de hoge school overdroeg aan prof. dr. G. P. Hartvelt. Hij verheugde zich erover, dat de regering in beginsel besloten heeft de hogeschool te subsidiëren en haar ook de wetenschappelijke erkenning niet langer te onthouden, tegelijk met vier rooms-katholieke instellin gen. Deze subsidiëring is hard nodig, om de plannen voor interne demokra- tisering te bekostigen. Demokralisering Deze plannen houden in, dat met ingang van het nieuwe jaar niet lan ger het college van hoogleraren, maar de civitasraad ae gesprekspart ner met curatoren wordt en het cen trale lichaam aan de hogeschool. Hoogleraren en studenten zijn hierin gelijkelijk vertegenwoordigd, bene vens staf en overig personeel. In zijn rectorale oratie behandelde prof. Rothuizen de polemiek tussen Menno ter Braak en Anton van Duin kerken terzake van geloof en on geloof. Prof. Rothuizen noemde Ter Braak de Nederlandse Nietzsche en Van Duinkerken de Nederlandse Chester ton. Zo scherpzinnig wist de eerste zijn ongeloof en zo vitaal wist de tweede zijn geloof te verdedigen. Hun stellingname dekt niet geheel meer de onze. Ter Braak verstond onder de theologie al te zeer een leer j van het hogere en Van Duinkerken j al te zeer een leer van het vroegere, j Dat heeft niet weinig hun afwijzing respectievelijk aanprijzing bepaald, Ook is het de vraag, of wij wat hen scheidde nog kunnen weergeven, zoals Van Duinkerken het deed, met de woorden „de keisteen of de stroom", in welke weergave ook Tel Braak zich schijnt te hebben thuisge- voeld. Maar hun probleemstelling is niet bepaald uit de tijd. Ook Hermans en Gomperts speel den hun rol in de rede van prof. Rothuizen. Tegen spiritualisme Ook aan de Theologische Ho geschool van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) te Kam pen is het aantal studenten sterk gestegen. Hier was het prof. J. Kamphuis, die met dankbaar heid memoreerde, dat er thans 99 studenten staan ingeschreven. Prof. Kamphuis droeg het recto raat over aan prof. drs. J. van Brug gen. In zijn rectorale rede onder de titel „kerkelijke besluitvaardigheid" schetste hij de bevestiging van het gereformeerde kerkverband in de ja ren 1574 tot 1581/82 ondanks de oppo sitie van het confessioneel en kerke lijk indifferentisme, zoals deze opposi tie inzonderheid vanuit Leiden werd gevoerd. De toenmalige tegenstanders van het gereformeerde kerkverband (de polemicus Coornhert) zag prof. Kamphuis staan tegen de achter grond van het spiritualisme van Se- bastiaan Frank, Zowel de afkeer van een bindende belijdenis en van een bindend kerkelijk besluit als het pro pageren van een „oecumenische" kerk, die als fundament alleen (de letter van) de Twaalf Artikelen heeft, komt voort uit de gnostische verachting van ieder uiterlijk woord en iedere zichtbare kerk. De gereformeerden hebben hoe wel tegenover de magistraat soms tot vergaande concessies bereid dit spiritualisme weerstaan en het recht van de kerkelijke belijdenis en het schriftuurlijk kerkverband verde digd. Zo zijn zij op de synode van Mid delburg - 1581 tot de systematisering van een kerkenordening gekomen en tot de formulering inzonderheid van artikel 31, dat tegenover de hiërar chie de christelijke vrijheid, maar te genover het spiritualisme het recht tot het nemen van vaste en bondige besloten handhaaft. Prof. Kamphuis maakte nog enkele opmerkingen over de hantering van artikel 31, dat in de strijd van 1944 centraal heeft gestaan. GENÈVE Robert S. Denny is geïnstalleerd als secretaris—generaal van de Baptisten Wereldalliantie. Hij volgt dr. Josef Nordenhaug op, die in september onverwacht overleed. (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nu de besturenor ganisaties van het christelijk onder wijs in de besturenraad zijn ver enigd, het beheersorgaan voor één bureau ten behoeve van het protes tants-christelijk onderwijs, is als van zelf de noodzaak van ook één blad aan de orde gekomen. Dat blad is gisteren officieel gepresenteerd en heet Inkom, afkorting van informatie en commentaar. Inkom is het blad voor het christe lijk voortgezet onderwijs. Pogingen om ook het christelijk kleuter- en basisonderwijs erin onder te brengen zijn niet gelukt, zodat daarvoor het blad School en Bestuur blijft verschij nen. Alle andere organen voor be stuursorganisaties houden op te be staan. In Inkom is ook het blad Ad Fontes opgenomen. Opstelling Inkom is een maandblad en heeft een aantrekkelijke en moderne lay out. Het zal enerzijds zo breed moge lijke informatie geven in verband met de nieuwe onderwijswetgeving, met name over wetstoepassing en -in terpretatie, zodat het söhoolbesturen gemakkelijker wordt gemaakt een juiste opstelling daartegenover te zoe ken. Anderzijds zal ook brede aandacht worden geschonken aan de verande ringen waaraan ook de onderwijswe reld onderhevig is en die wel het proces van "ontschoolsing" worden genoemd. Deze ontwikkelingen wil het blad kritisch gaan begeleiden. Te denken valt in dit verband onder meer aan het leveren van kritische achtergrondsbeschouwingen, informa tie over technologische ontwikkelin gen, over samenwerking tussen scho len, over „planning" van scholen e.d. Het blad heeft een soort bijlage, herkenbaar aan een groene kleur van deze pagina's, die Uithaal heet. Er komt een "voorzichtig twistge sprek" tussen dr. A. La Fleur en B. Buddingh' enerzijds en staatssecreta ris Grosheide anderzijds in voor, waarin deze heren nadere uitleg vra gen, respectievelijk geven over een aantal punten uit de Onderwijsbegro ting. Voorts zijn er een aantal re cente citaten van de staatssecretaris in opgenomen. Voor het volgeci nummer wordt een interview met si nister Klompé beloofd over "Edi tion permanente en de plaats vanfc voortgezet onderwijs hierin". Het blad verschijnt vooralsnog i een oplage van ruim 8000 en word toegezonden aan scholen en schooi besturen. Omdat de scholen per leer ling bijdragen aan de besturenraai kan Inkom als service aan belanghel> benden worden aangeboden. Elke school ontvangt drie grati! exemplaren en elk schoolbestuur even eens. Meerdere exemplaren moete: worden betaald. De abonnements prijs is dan 18 per jaar. In het eerste nummer komt ea bijdrage voor van dr. H. J. Langmar. over de stroomversnelling waarin he onderwijs zich bevindt. Het is zij: eerste en laatste bijdrage, want vla! voor het verschijnen van het eersti nummer overleed deze voorzitter vai de besturenorganisatie van het chrit- - telijk mavo. Een in memoriam kt nog in deze aflevering wordt opgenomen. Jongeren bereiden zich voor op het pastoraal concilie (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Zestig jongeren van allerlei richtingen en uit het gehele land komen zaterdag 20 december in Utrecht bijeen om met elkaar van gedachten te wisselen over het ont- werp-rapport „naar een vruchtbaar en Vernieuwd functioneren van de ambtsbediening". Dit ontwerp-rapport zal op de ko mende plenaire vergadering van het pastoraal concilie, dat van 4 tot 7 januari in Noordwijkerhout wordt ge houden, worden besproken. Uitgangspunten voor deze discussie bijeenkomst vormen de volgende vra gen: 1. Wat voor mensen zou jij graag als priester willen zien? 2. Vind jij dat je een priester nodig hebt? Waarom? 3. Wat zie jij als taak van de priester? Wat moet hij doen? 4. Iemand vraagt je: „Wil je priester worden?" Wat antwoord je dan en waarom? De bijeenkomst wordt gehouden in Huize Cunera, Nieuwe Gracht 32, Utrecht, van elf uur tot drie uur. Kru i swoord-puzzel Horizontaal: 1. boom, 2. monde ling, 7. rund, 9. drang, 12. deel van een boom, 13. deel van het oor, 15. gesneden steen, 17. meisjesnaam, 18. zeeschildpad, 20. bevel, 21. gif slangetje, 22. plaat van een hand pers, 23. voorzetsel, 24. elk, 26. scheik. element, 27. vreemde munt, 28. dwaas, 29. plaats in Gelderland, 33. plaats in Limb., 37. slede, 38. verfbord van de kunstschilder, 39. lidwoord. Verticaal: 1. afnemend getij, 2. vreemde munt, 3. muzieknoot, 4. bloem, 5. spil, 6. deel van de mond, 8. welaan, 10. warme krui denwijn, 11. randschrift van een munt, 12. spijker met brede kop, 13. plaats in N.H., 14. bereide die renhuid, 16. kolfhamer, 18. steen, 19. voorzetsel, 25. zuidvrucht, 30. boom, 31. slobkous (VI.), 32. rond hout, 34. bevel, 35. lidwoord (Fr.), 36. water in Friesland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. esp. 5. tra, 8. pressie, 10. Anio, 12. nipa, 14. nol, 15. Mei, 17- set, 18. morel, 20. smaad, 21. doris, 22. Jcetel, 24. aar, 26. lor, 27. Ede, 29. slim, 31. snee, 32. temerig, 33 bee, 34. keg. Vert.: 2. spil, 3. pro, 4. aster, 5. tin, 6. reis, 7. Pan, 9. mat, 11. normaal, 13. periode, 15. model, 16. ieder, 18. mak, 19. lol, 23. toren, 24. ait, 25. rite, 27. enge, 28. eek, 30. mee, 31. sik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2