og-gÉ, Dia^avoiud over Vietnam Lid Boerenpartij veroorzaakt incident in Kamer Feijenoord compleet maar op zijn hoede naar AZ'67 Vakbeweging schuldig in Europees verband Oud-astronaut John Glenn in de politiek Prof. Röling: armoe oorzaak van geweld -= 13 VRIJDAG 12 DECEMBER 1969 Aarzeling HE Dr. Alje Vennema: .aanklacht tegen de Amerikanen.... (Foto Herbert Behrens) DELFT Gisteravond werden dia's vertoond in de Aula van de Tech nische Hogeschool te Delft. Maar het waren geen beelden van een vakantie in Majorca. Dr. Alje Vennema (37) vertelde, met behulp van illustraties, over zijn ervaringen in Vietnam. Een beeld van het paleis van de president van Zuid-Vietnam. Daarna de gewone mensen van Saigon. Zijn commentaar: ..Er slapen in Saigon 300.000 mensen 's nachts op straat. In deze ri vier doen ze hun behoefte en poetsen ze hun tanden; het water flrinken ze. Soms kunnen ze water kopen ook voor drinkwater l)estaan monopolies. Hiet ziet u het huis van een Belgische priester in Hué. In puin geschoten door de Amerikanen, evenals een school. De Noord- vietnamezen en het bevrijdingsfront hadden Hué verlaten zonder ook maar iets kapot te maken: het eten werd niet aangeroerd, de whisky hadden ze laten staan. Toen kwamen de Amerikaanse mariniers. Ze schoten Hué moedwillig in puin, gooiden de Belgische pater uit zijn huis, en stalen dë whisky." In de volle Aula het publiek bestaat grotendeels uit studenten houdt dr. Vennema zijn lezing op verzoek van het Medisch Comité Nederland-Vietnam. Het doel hiervan wordt toegelicht door prof. dr. J. H. de Haas, voorzitter van het comité, hoog leraar wereldgezondheidszorg te Leiden. Deze zegt in zijn inleiding: „Ons doel is tweeledig. Geld in zamelen voor medische steun aan het Bevrijdingsfront en Noord- Vietnam en informatie geven over de medische situatie in Vietnam. In alle Westeuropese landen, behalve in Portugal, Spanje en Griekenland bestaan medische comités als het onze. In Neder land is in een jaar ongeveer een ton ingezameld. De helft van de artsen in de universiteitssteden stelt medische hulp beschikbaar." Huib Goudriaan Maanlandschap Prof. De Haas laat ook enkele dia's zien van de verwoestingen ontstaan op Vietnamese 'grond door het ge bruik van chemische middelen door de Amerikanen: „Een maanlandschap en aan deze vernielingen hebben de Amerikanen 71 miljoen dollar besteed." Dr. Vennema komt aan het woord en vertelt eerst: „Het is jammer dat ik hier moet zijn voor een onder werp, waarover helaas in de Verenig de Staten niet voldoende wordt gesproken." ..Landgenoten", noemt hij de aan wezigen, hoewel hij in 1951 als zoon van een Friese landarbeider naar Ca nada emigreerde en de Canadese na tionaliteit verkreeg. Hij studeerde, na jaren te hebben gespaard, f*i Canada medicijnen. Kennelijk met succes want van 1964 tot 1968 was hij hoofd van de Canadese medische missie in Zuid-Vietnam. Zijn standplaats was Quang Ngai. een stad niet ver van My Lai, het dorp welks verwoesting door de Amerikanen de laatste weken de we reldpers bezighoudt. Vennema, die nu internist in Lon den is, vindt de slachting van My Lai niets ongewoons. Hij zegt dat re gelmatig Vietnamezen als dieren worden neergeschoten, dat hele dor pen zijn weggevaagd en dat 20.000 Vietnamezen bij het ontruimen van dorpen („pacificatie") in het niets zijn verdwenen. Dr. Vennema is niet op eigen wens naar Vietnam gegaan. Hij was eigen lijk naar Cambodja uitgezonden, maar toen een arts weg wilde uit Vietnam werd hij naar Quang Ngai gestuurd. Beter leven Waarom hebt u deze dia's ge maakt? Uit politieke overwegingen? Dr. Vennema: „In de eerste plaats kreeg ik na het Tet-offensief (van februari 1968) opdracht van de Cana dese regering een onderzoek in te stellen naar de medische gevolgen. In de tweede plaats wil ik objectief weergeven welke toestanden in Viet nam heersen. Nee. ik sta niet achter Noord-Vietnam: voor mij zijn er al leen maar de mensen van Vietnam. Noord en Zuid is een kunstmatige scheiding. De Vietnamezen willen een beter leven en onafhankelijk zijn, en ze kiezen de partij die hun dat geeft". Hij is van mening dat op ongeveer 10 procent rijken na iedereen achter het bevrijdingsfront staat. De gewone Vietnamezen moeten in Zuid-Viet nam tweederde van de oogst afstaan aan de grootgrondbezitters. Van de kinderen, die worden geboren sterft er een van de drie als ze een dag oud zijn. Over de verkiezingen, die in Zuid-Vietnam werden gehouden, zegt dr. Vennema: „Ik heb met eigen ogen gezien, dat om drie uur 's middags de uitslagen al bekend waren, terwijl om vijf uur alle stemmen pas waren geteld." De dia's, die hij laat zien, vormen een indrukwekkend document van het onvermogen van de Amerikanen iets in Zuid-Vietnam op te bouwen, dat de naam samenleving verdient. Een plaatje van een vrouw. „Deze vrouw was gemarteld en kapotgesla gen in een gevangenis. Twee weken later, nadat ze in ons ziekenhuis was hersteld, kreeg ik haar weer terug: weer kapotgeslagen. Plunderinfi En hier ziet u de functionarissen van de Zuidvietnamese regering. Ze gok ken of zitten op hun achterste, en dat om drie uur 's middags als ze be horen te werken. Dit zijn de rijke jongetjes van Sai gon, die niet in het leger hoeven om dat hun ouders 100.000 piaster beta len." Een dia van een man. „Een vriend van me, een Fransman die in Hué woonde. De Amerikanen namen zijn auto over, het speelgoed van zijn kinderen werd 'gebroken en op de vuilnishoop gegooid. De brandkast werd kapotgeschoten om er een mil joen piaster uit te kunnen roven. En ik sta u niet voor te liegen. Ik heb dit met mijn eigen ogen gezien. Ik kan niet begrijpen dat de Ameri kaanse regering zo het communisme wil bestrijden. Hoewel wij op het ogenblik onze buik vol hebben, zijn wij de vertegenwoordigers van het blanke ras (dr. Vennema trekt aan het vel van zijn wang en toont het de zaal) en als we zo doorgaan zal er uiteindelijk voor dit blanke ras geen toekomst zijn. Daarom wil ik u vra gen in gedachten te houden dat deze kinderen, in Vietnam, maar ook in Zuid-Amerika, Afrika en de rest van Azië dezelfde rechten hebben als wii." De zaal zwijgt. Het is pauze en we vragen dr. Vennema wat hij vindt van de uitspraak van president Nixon dat de slachting van My Lai een uitzondering is en dat de schuldi gen zullen worden gestraft. Dr. Ven nema. nog steeds een Fries, die geen blad voor de mond neemt: „De hou ding van de Amerikaanse soldaten tegenover de bevolking van Vietnam is over het algemeen verschrikke lijk." Blindelings schieten In 1966 en 1967 hoorde dr. Venne ma al dat Amerikaanse en Zuidviet namese militairen zonder vorm van proces op burgers schoten. Hij neemt niet voetstoots aan dat de doorsnee Amerikaan zomaar iemand neerschiet, maar hij beschouwt de Amerikaanse militairen als mensen die onder een enorme psychische druk leven. Ze moeten een vijand opsporen, die ze niet kennen. De Vietnamezen be ginnen de Amerikanen te haten. Ze kennen de taal van het land niet. Zodra ze menen dat in een .dorp le den van het Bevrijdingsfront zitten, wordt zo'n dorp gebombardeerd. Zon der onderscheid des persoons vallen dat de slachtoffers (De dia's geven ook gruwelijke beelden van door na palm verminkte kinderen en vrou wen). In Hué, dat onbeschadigd door de Noordvietnamezen werd achtergela ten, hebben de Amerikanen alles blindelings kapotgeschoten. Er waren volgens dr. Vennema massagraven in Hué, maar de getallen kloppen niet. „Geëxecuteerd werden mensen als de directeur van het ziekenhuis, die ik persoonlijk kende. Hij stal voedsel en medicamenten uit het ziekenhuis en verhandelde die goederen op de zwarte markt. De executies vonden pas plaats na berechting". Na de pauze wordt de film „Docu ment d'Accusations" vertoond, die vergelijkbaar is met films over de misdaden van het Derde Rijk. Hierna valt er een beklemmende stilte. Er volgt een forumdiscussie, waarbij dr. Vennema nogmaals aan het woord komt. Eén conclusie Hij doet een beroep op de toe hoorders: „Wij als bewoners van de zeven westelijke naties, die het kapitaal van deze wereld in handen hebben, hebben de plicht onze regeerders daarop attent te maken. Misschien kunnen we nog vijf jaar, of nog tien jaar de wereldbevolking onder de knoet houden, maar er is geen mens die me ervan kan overtuigen, dat Vietnam zal ophouden te vechten voor een beter leven. Alleen dan als er geen enkele Vietnamees meer over is. We kunnen maar tot een ver standige conclusie komen: het isme, kapitalisme of com munisme of socialisme maakt geen verschil. Wat wel verschil maakt is dat we onze mede mensen als medemensen leren te beschouwen." ET is niet zo erg belangrijk, of Griekenland uit de Raad van Europa zal worden gestoten, dan wel j als lid wordt geschorst. Daarvoor is de raad eenvoudig van te weinig im- I portantie. Het zou dan ook wat vreemd zijn, dit instituut plotseling als van grote betekenis te beschou wen. Men kan een beslissing van de minis terraad dan ook slechts zien als een oordeel over het militaire bewind te Athene. Waarbij aangetekend dient te worden, dat het uitblijven van schor sing of uitstoting niet inhoudt, dat de ministers geen reden tot veroordeling zien. Overigens mag een besluit van de ministerraad niet als strafexpeditie bedoeld zijn. Eer moet worden uit gegaan van de vraag, hoe de belan gen van het Griekse volk het best ge diend zijn. Met uitstoting wordt de mogelijkheid van een gunstige be invloeding geheel afgesneden. Zelfs Andreas Papandreoe, die buiten zijn land actie voert tegen het kolo nelsbewind, heeft herhaaldelijk ver klaard, dat men in Athene zeer ge voelig is voor kritiek van de bond genoten van Griekenland. Als dat zo is, zal verbreking van relaties een averechtse uitwerking hebben. Het behoeft dan ook niet te verwon deren, dat slechts weinig leden van de Raad een uitgesproken mening hebben. Een deel is tegen schorsing of uitstoting, een ander deel voor schor sing, maar tegen uitstoting en de rest is alleen meer tevreden met uitsto ting. Of deze laatste groep zijn zin krijgt hangt af van de vraag of de minister raad voor een beslissing een meerder heid van tweederden nodig acht. Een zelfde meerderheid is vereist voor toelating van leden. Zijn de ministers consequent dan is uitstoting niet ze- kei'. Schorsing zou onder die omstandig heden een betere kans maken. Grie kenland zou dan lid van de Raad blijven, maar niet aan besprekingen mogen deelnemen, totdat in Athene een regering optreedt, die wèl vol doet aan de eisen, welke aan lidstaten gesteld moeten worden. Ook deze maatregel kan leiden tot verharding van de houding van het militaire bewind to Athene. Het kan de eer aan zich houden en de Raad de rug toekeren. Voorts zou het de militaire samenwerking in Navo- verband op een laag pitje kunnen zetten, zonder gevaar voor eigen vei ligheid. Begrijpelijk is de aarzeling groot. Met uitstoting kan de Raad zijn doel verbetering van de omstandigheden, waaronder de Grieken in politiek op zicht moeten leven zonder meer voorbijschieten. Of met schorsing dit doel wèl kan worden bereikt, moet worden betwijfeld. Hoezeer ook de noodzaak van veran deringen in Griekenland wordt inge zien, het mag nooit de taak van dei Raad zijn een situatie in de hand te werken, waarin alleen een burger- oorlog tot het beoogde doel kan lei den. Het middel zou dan nog erger zijn dan de kwaal. DEN HAAG Een incident om de heer A. Nuijens van de Boerenpartij leidde gisteren in de Tweede Kamer tot het be sluit, een aantal krenkende uit latingen uit de Handelingen te schrappen. Thema van de felle discussies: de goede zeden. Nadat minister Klompé van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk had gezegd respect te hebben voor degenen, die zich ergerden aan bepaalde kunstuitingen, deed de heer Nuijens een felle aanval op de minis ter. Hij kon zich niet voorstellen, dat een christelijke minister, die tot de KVP behoort, achter een cultuurbe leid staat, dat in strijd moet zijn met haar beginselen. Het antwoord van minister Klompé was, dat het christelijk be ginsel geïnterpreteerd moet worden en dat zij de heer Nuijens niet accep teerde als rechter over haar opvattin gen. Zij vroeg van de heer Nuijens, dat hij zijn uitlatingen zou intrekken. Gekrenkt Dat verlangde ook de heer J. Aar den (groep-Aarden), die zich ge krenkt voelde omdat de heer Nuijens in het vuur van zijn betoog een on derscheid had gemaakt tussen leden van de Kamer, die de eed aflegden en leden, die de belofte hadden ge daan. De Tweede Kamer bestond dan vol gens de heer Nuijens uit "christenen en heidenen". Maar hij vond het erg, dat de christenen, die in God geloven en hun beginselen hebben, staan te lachen al hij op grond van de be ginselen de moraal verdedigde. Later in haar antwoord kwam mi nister Klompé terug op de verdraag zaamheid. Maar de heer Nuijens inter rumpeerde fel: "Moeten wij dan alles verdragen?" Op de Tweede Kamer achtte hij het verwijt van Christus van toepassing: ,,Dit is een huis van gebeds, maar ze hebben het ge maakt tot een rovershol". Wat van dit debat in de officiële (Handelingen wordt opgenomen, zal nog door de commissie uit de Tweede Kamer voor de stenografi sche dienst worden beoordeeld. Nuijens De fungerend presidente, freu le mr. C. W. L. Wttewaall van Stoet wegen besloot na een korte schor sing van de vergadering bepaalde uit latingen van de heer Nuijens uit de handelingen te schrappen, omdat hij zijn krenkende woorden niet wilde intrekken. De voorzitter van de fraktie van de Boerenpartij, heer H. Koekoek maakte hier bezwaar tegen. Hij zei, dat de minister in strijd met de be ginselen had gehandeld door voor ra dio en televisie uitzendingen toe te laten, die in strijd zijn met dezelfde beginselen. Hij wilde de zaak graag uitvechten. Ook tijdens het incident, veroor- door de heer Nuijens was ook de zaakt door de heer Nuijens was de heer Koekoek als tussenbeide geko men. Wat hij opmerkte, zal, zo dee- de de presidente mee, ook uit de Handelingen worden geschrapt. w b OHIO Oud-astronaut John Glenn gaat in de politiek. Hij heeft zich gisteren kandidaat gesteld voor de zetel van de democratische sena tor Stephen Young, die met pensioen gaat. De 48-jarige Glenn verklaarde se nator te willen worden omdat hij erg veel van zijn land houdt en omdat hij zich „zorgen maakt over waar wij heen gaan en hoe wij onze proble men zullen aanpakken." Hij noemde de oorlog in Vietnam een van de belangrijkste problemen van de VS. Het betaalde voetbal geniet tijdens het komende weekeinde van een welverdiende rust. Dat wil zeggen, de meeste clubs. Voor een aantal verenigingen zal er tóch nog werk aan de winkel zijn. Dat geldt dan in de eerste plaats voor landskampioen Feijenoord en voor het de laatste tijd zo verrassend goed draaiende AZ '67. Grote vraag voor Feijenoord, hoeveel punten ver gaart men uit het achterstallige duel met de Noordhollanders. Om het verschil met Ajax tot op één verlies- punt te beperken dient er in de Kaasstad gewonnen te worden. Trainer Ernst Happel beseft dat het in Alkmaar een lastig karwei gaat worden. Gelukkig valt de been blessure die Wim van Hanegem te gen FC Twente opliep nogal mee. Van een niet- meespelen is in elk geval geen sprake. In de eerte divisie wordt slechts de wedstrijd Helmond Sport FC den Bosch gespeeld, terwijl het pro- (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De schuld voor het ontbreken van een Europese sociale politiek wordt door de vakbeweging veelal geschoven op rekening van de Europese Commissie, de Europese raad van ministers, de werkgevers en het verdrag van Rome. Maar ook de vakbeweging zelf is schuldig. Zij is in gebreke gebleven de vakorganisaties in Europa tot Europese vakbeweging te maken. Drs. G. Gerritsc, economisch mede werker van het CNV, gaf vandaag op een studieconferentie van het CNV de weg aan, die moet leiden tot een Europese vakbeweging. Als oorzaken, dat er nog zo weinig gebeurt binnen de Europese vakbeweging, noemde hij, de onbekendheid met elkaar, de uiteenlopende uitgangspunten, doel einden en methoden en de angst een stuk nationale positie en autonomie te verliezen. Deze zaken moeten doorbroken worden, waarvoor de vakbeweging een Europese vorm moet aannemen en zichzelf een Europese inhoud moet geven. De Europese organisatie van het Wereld Verbond van de Ar beid (WVA), het voormalige ICV, be sloot in mei van dit jaar zich om te vormen tot een Europees vakver bond. Dit besluit zal naar de mening van de heer Gerritse nu snel waar gemaakt moeten worden, wil het nog zin hebben. Taak De nationale beïnvloedingscentra worden steeds meer ge-europeani- seerd. De beslissingscentra verliezen aan inhoud. De vakbeweging heeft tot nog toe vrijwel geen kans ge zien, reële invloed uit te oefenen op de nieuwe internationale beslissings centra van overheid en bedrijfsle ven. Als voornaamste taak van een Europese sociale politiek noemde de heer Gerritse, de mensen in een sa menlevingsverband tot volledige ont plooiing te doen komen door een bil lijke verdeling van de materiële en immateriële goederen, waarover dit samenlevingsverband de beschikking heeft. Een Europese sociale politiek is niet iets nieuws, geen wondermid del tegen alle kwalen, maar een nieu we hantering van oude middelen. Een Europese sociale politiek mag ook niet als iets zelfstandigs gezien worden; het gaat om de „verdelings aspecten" van het gehele beleid, dat door de gemeenschap gevoerd wordt. gramma in de tweede divisie bestaat uit Heerenveen Baronie en Gooi land VW. Op het bekerprogram ma staan voorts nog de wedstrijden EDO Ajax, Excelsior Holland Sport, PEC FC Twente, Limburgia Sparta, Eindhoven PSV. Na afloop van Excelsior Holland Sport zal op het Rotterdamse Wou- denstein de loting voor de tweede ronde verricht worden. Wtm van Hanegem, met blauw oog èn met feestsigaar, na het bekend worden van tegenstander Vorwarts Berlin. De kromme zal er tegen AZ '67 wèl bij zijn. De beenblessure valt achteraf nogal mee. TILBURG „Heel wat onrust in de wereld is het gevolg van armoede. Er is berekend dat allerlei geweldex plosies tussen 1958 en 1964 zijn ver oorzaakt door armoede. Vast staat dat er ge'en vrede in de wereld kan zijn als er op grote schaal in die wereld ook armoede heerst" Dit heeft prof. dr. B. V. A Röling, directeur van het polemologisch instituut van de Groningse rijksuni versiteit, gisteren gezegd in Tilburg, waar hij sprak voor het Kennedy- instituut. Het vraagstuk \/an de revoluties in de ontwikkelingslanden is aanzienlijk gevaarlijker geworden, zo zei hij, doordat de blanke machtshebbers gescheiden optrekken in een oost- en een westblok. De westelijke blanke rijke staten zijn kapitalistisch en de oostelijke communistisch geo riënteerd. Dat betekent, dat de ene groep rechtse en de andere groep linkse revoluties steunt en op die manier interne onlust in die landen I tot een internationale zaak maakt."

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13