Uitkijken geblazen voor Ajax-speierS Celtic en Leeds United HET VRAAGSTUK „OORLOG EN VREDE" Nü In Waddenzee ruimte voor aanleg van militair oefenterrein Kreyermaat: Feijenoord niet kansloosmaar.... Piet Keizer verwelkomde Militairen in strijd om Westeuropese voetbaltitel Zaterdag a.s. zaalvoetbal in Oude Tonge Post toch naar Amsterdam Harings viel - Van Damme won Ramsey: naar de tandarts Clay bokst tegen Joiner 9 DINSDAG 9 DECEMBER 1969 Rein Kreyermaat, zoals hij op de top van zijn roem het vijandelijke doel op de korrel nam. Concentratie en kracht spreken uit deze opname. ROTTERDAM Tussen de Achille Odinot en flessen Draun- buie is Rein Kreyermaat een realist. Een 34-jarige ijzervreter op veteranenleeftijd, die eens als teddybeer op de toppen van voet- balroem balancerend, zijn tijd gedaan weet. Het lijkt al weer zo lang geleden die kille woensdagavond op 6 maart 1963. Vergeten bijna is dat zoevende afstand-projectiel in Parijs. Wie herinnert zich nog de wanhopig graaiende vingers van Reims-keeper Barreux en die knallende champagnekurken na afloop. Er klinkt heimwee door in de woorden van de beer: ,,'t Is alle maal zo anders geworden. Het l|jkt byna een eeuw geleden. Tussen het voetbal uit m|jn tijd en dat van een Wim van Hane- gem, daar ligt een hemelsbreed verschil tussen." Europa Cup In deze tijd van Feijenoords nieu we Europa-Cup successen glijden Rein Kreyermaats gedachten weer vaak terug naar zijn topdagen. Ten slotte was hij zelf een van de vedet ten die de avonturen van de trotse stadionformatie eens naar iets he roïsch, iets onwezenlijks ook, stuw den. Rein Kreyermaat peinzend: „An ders geworden. Ja dat zijn de juiste woorden. Kijk, wij kregen natuurlijk ook onze opdrachten. Tegen Reims bijvoorbeeld luidde mijn taak: zorg dat Raymond Kopa niet aan de bal komt Grijp in, voordat hij gevaarlijk kan worden. Maar ergens behielden wij toch meer de vrijheid om naar eigen initiatief te handelen. Momen teel is dat een doodzonde. Een vent die naast zijn opdracht ook nog eens GRONINGEN De Stichting Noord-Groningen, een organi satie voor de bevordering van de welvaart en het welzijn in 26 "Nootdgroninger gemeenten, heeft de regering gewezen op de mogelijkheid ten noorden van de Groninger kust land aan te win nen, waar een militair oefen terrein kan worden ingericht,. Op circa drie kilometer ten noor den van de huidige zeewering zal een nieuwe dijk moeten worden aan gelegd, waardoor 8700 hectare land wordt aangewonnen. Als hier een oefenterrein wordt aangelegd, zal dat niemand schade berokkenen. 'De Stichting wijst erop dat de hui dige zeedijken niet meer aan de wet telijke eisen voldoen. Om dit probleem op te lossen, zijn er drie mogelijkheden: het verhogen en ver sterken van de bestaande dijk, de totale indijking van de Waddenzee en een tussenoplossing, waarbij een nieuwe dijk drie kilometer uit de kust wordt aangelegd. ting voorgestelde plan bedragen wel- j iswaar 210 miljoen, maar hierdoor j wordt gelegenheid gevonden voor een militair oefenterrein. Niemand hoeft dan van huis en goed te wor den verjaagd, er is bijna geen onteige ning noodzakelijk en er hoeft geen vervangende woongelegenheid te worden gezocht. Recreatie De grootte van het nieuwe gebied zou het mogelijk maken de 2500 hec tare die in het Lauwerszeegebied zijn bestemd voor oefenterrein, voor re creatieve doeleinden te 'benutten. Bovendien kan de inrichting van het gebied geheel aan de eisen van het ministerie van defensie worden aangepast, omdat het terrein „maag delijk" is. De Stichting zou het eventueel aan te winnen gebied liever bestemmen voor recreatie, bebossing, enz., maar ze wil erop wijzen dat de aanleg van een militair oefenterrein hier vele voordelen heeft. Bovendien zou dit voor het dun bevolkte gebied in noord-Groningen van belangrijke economische betekenis kunnen zijn. Geen wereldtornooi DEN HAAG De strijd om het internationaal militair voetbalkampi oenschap is een beetje in het slop geraakt. Na herhaaldelijke verwikke lingen tijdens de eindronden in de laatste jaren heeft hetbestuur van de CISM tijdens een congres in Rome besloten in 1970 geen tornooi të 'hóu den. Dat betekent dat het Nederlands militair elftal andermaal zonder em- plooy is gekomen. Dit jaar zag men van deelname af omdat de eindstrijd in Griekenland werd gehouden. De door Jan Zwartkruis gecoachte for matie speelde tal van vriendschappe lijke wedstrijden om in de roulatie te blijven. Nu in het komende voorjaar geen CISM-kampioenschap zal worden ge houden, worden pogingen in het werk gesteld in een vierlanden-tor- nooi te strijden om het Westeuropees kampioenschap. Daarvoor zijn bespre kingen gaande met België, West- Duitsland en Frankrijk. op eigen houtje gaat experimenteren, kost de ploeg de overwinning. En zonder overwinningen komen er geen centen in 't laatje. Zo'n speler raakt zijn plaats kwijt. Terecht. Of ik dat ook zo konsekwent zou kunnen? Er gens wel geloof ik. Het zou een kwes tie van móeten, zijn. Want anders verdien je niets. Tenslotte speel je betaald voetbal. 0 Wdardering Rein Kreyermaat heeft overigens wel waardering voor het moderne voetbal. Spelers als Wim van Hane- gem en Wim Jansen zijn volgens hem voor iedere ploeg goud waard. Verder filosoferend: „Ik geloof wel dat het ten koste van spektakel, van het vuurwerk gaat. Het publiek komt voor goed voetbal en een tikkeltje sensatie. Ik ben bang dat men zich op de tribune met al dat spelen op balbezit, met al die vertraagde acties ook, gaat vervelen. FeijenoordA.C. Milan was na tuurlijk het neusje van de zalm. Want wat die mannen tegen Milan pres teerden was gewoon van grote klasse. Je mag het gerust weten, wanneer ik zo'n Cup-wedstrijd zie, dan gaat mijn hart open. Dat zijn de momenten dat je bij je zelf denkt: ergens ben ik toch tien jaar te vroeg geboren. Om even zakelijk te worden, finan cieel trouwens ook." Wat denkt Rein Kreyermaat van Feijenoords kansen op de overleving van de kwartfinale? Kreyermaat met diepe denk rimpels nu: „Morgen is de loting in Zürich. Volgens mij mogen ze iedereen loten, behalve Celtic en Leeds United. Tegen dat soort ploegen kom je er beslist niet met een sterk midden veld alleen. /Die mannen slaan dat namelijk'over. Vanuit de defensie een lange trap naar de vleugels en dan maar góón. Het klinkt conservatief, ik weet het. Van Hanegem en Jansen zullen dan ook minder tot hun recht komen. Zeker de kromme, met zijn beperkte loopvermogen. Dat hou je een half uur vol, maar dan stuik je mooi in elkaar. Echt, als je het mij vraagt geloof ik dat Feijenoord er niet mee gebaat is een Engelse tegen stander te loten.1' Drukke dagen Het winkelbelletje rinkelt weer. Het gesprek stokt even. Mevrouw wenst een Apricot Brandy. Rein wan neer de deur toevalt: „Drukke dagen die feestdagen. Ergens kan ik het echter nog niet laten. Praten over voetbal en het zelf meemaken. Ik ben tegenwoordig Ausputzer bij eerste klasser Overmaas. Persoonlijk zou ik liever achter mijn voorhoede aan draven. Maar in het belang van het elftal leg ik me er maar bij neer. Op die plaats kan je honderd jaar worden. Ergens voel ik me daar nog jong voor." Rein Kreyermaat, weer ernstig: „Die loting hè. Let op m|jn woorden. Als ze Celtic of Leeds United loten is het gedaan." Wanneer het belletje weer rin kelt glippen we mee naar buiten. Rein Kreyermaat roept nog: „Die andere vijf kunnen ze pak ken." En tegen een dame met pitrieten tas: „Wat had me vrouw gehad willen hebben OUDE TONGE De voetbalvere niging Melissant organiseert zaterdag a.s. in samenwerking met onze sport redactie in de fraaie sporthal te Ou de Tonge een zaalvoetbaltornooi, wanneer andermaal het gdhele pro gramma wordt afgelast. Aan het tornooi, dat om 1 uur be gint, kunnen tien teams deelnemen. Twee ploegen staan reeds genoteerd: organisator Melissant en bekerhouder Meeuwen uit Zoutelande. AMSTERDAM Het ziet er naar uit dat Peter Post, Harm Ottenbros, Rini Wagtmans en René Pijnen don derdagavond zonder reclame op hun shirts in de Zesdaagse van Amster dam zullen starten. Nadat organisator Kurt Vyth, die eerder had aangekondigd niet van zijn standpunt te zullen wijken, had ge dreigd met een kort geding dat van morgen voor de president van de Amsterdamse rechtbank zou hebben gediend, besloot de directie van Wil lem II de eis tot reclame op de shirts van Willem II in te trekken. De heer Vyth, die met zijn raads man, mr. Verduin naar Gent was ge reisd om daar in zesdaagse kringen over de affaire te spreken, kreeg gis teren het volgende telegram van de sigarenfabriek uit Valkenswaard: „Hoewel wij de opwinding omtrent shirt-reclame volstrekt niet begrijpen, hebben wij de Amsterdamse zesdaag se en onze renners op geen enkele manier in moeilijkheden willen bren gen en trekken wij onze voorwaarden van shirt-reclame in. De Willem II Gazelle-renners mogen wat ons be treft conform het contract met de stichting Acifit-sport starten". De Nederlander J. Besjes hij zat in het Braziliaanse vliegtuig dat onderweg naar Rio de Janei ro gekaapt werd en gedwongen in Cuba te landen is sinds gisteren weer thuis. Hier de „gekaapte" heer J. Besjes in de perskamer van Schiphol, naast hem zijn vrouw en dochter. NAPELS Te midden van de handvol officials van Napoli, die Ajax gisterenmiddag op het semimili- taire Romeinse vliegveld Ciampino verwelkomden, stond Piet Keizer. Kompleet in het uniforme kostuum, dat de andere vijftien Ajacieden ook droegen. Piet Keizer had zondag in het Olympische stadion van Rome Napoli zijn uitwedstrijd tegen Lazio met 20 zien winnen. De spion bij de training zal blij ken of zijn blessure voldoende gene zen is om hem te laten meespelen vond Napoli een tamelijk harde ploeg. „Vergeleken tenminste met on ze competitie, normaal hard wanneer je het bekijkt volgens internationale normen. Napoli speelde die wedstrijd nogal verdedigend, maar zij hadden het geluk al binnen een paar minu ten met 10 voor te staan. Vlak voor de rust maakte Napoli het tweede doelpunt. Toen speelden zij al met tien man, er was er een uit het veld gestuurd, en in de tweede helft heeft Lazio alleen maar aange vallen. Napoli speelde met twee spitsen. Het waren ook hun enige aanvallers, maar dat kan ook zo geweest zijn door him snelle voorsprong, doordat zij met een man minder speelden en doordat het een uitwedstrijd was." GORLA MINORE De Belgische wielrenner Albert van Damme heeft de internationale koers van Varese gewonnen. Hij legde de 23,5 kan af in een tijd van een uur en 7 seconden, gevolgd door de Italiaanse kampioen Renato Longo op een minuut en 45 seconden. De Belg nam reeds in de eerste ronde de leiding en bleef daarna aan kop. Als derde eindigde de Italiaan Franco Livian. De Nederlander Huub Harings kwam te vallen en gaf op. 35 renners uit een veld van 54 haalden de eindstreep. Veiligheid Deze laatste oplossing vindt de Stichting het meest aantrekkelijk, omdat er land wordt aangewonnen, de verzilling wordt teruggedrongen, er een verhoogde veiligheid ontstaat doordat de huidige dijken tot slaper dijken kunnen worden bestemd en de gelden, gestoken in de landaan winning, zouden tot waarde kunnen worden gebracht. De Stichting concludeert dat het provinciaal bestuur waarschijnlijk het advies van de commissie-Van der Bom zal opvolgen, waarin wordt ge pleit voor verhoging van de bestaan de dijken (kosten 100 miljoen). De kosten van het door de Stieh- LONDEN De zorgen van de En- Sdse coach Alf Ramsey beperken 'ich niet alleen tot voetbal. De En- felse trainer, die zich voor het doel testeld ziet de wereldtitel voetbal in Mexico te prolongeren, heeft de spe- krs van zijn selectiegroep opgedra- len naar een tandarts te gaan. Ramsey wil hiermee voorkomen dat zijn spelers tijdens het toernooi hst zullen krijgen van kiespijn en daardoor de concentratie verliezen. Om de aanpassingsmoeilijkheden op Mexico-hoogte te beperken moeten de dertig spelers ook een bloedproef ondergaan. TULSA De voormalige zwaar- tewichtbokser Cassius Clay zal op 10 januari te Tulsa uitkomen tegen de undidaat voor de zwaargewichttitel B'Hy Joiner. Het wordt Clay's eerste gevecht sinds zijn titel hem werd ontnomen [omdat hij als prediker van de zwarte I moslims weigerde dienst te doen. De opbrengst van de wedstrijd ie Tulsa zal ten goede komen aan het ten behoeve van debiele kin- (door P. G. MANTEL) JfJET probleem oorlog heeft tal lozen gedurende eeuwen be zig gehouden. Veel werd ge zocht naar een rechtvaardiging van een gevoerde of te voeren oorlog, terwijl ook dikwijls een niet gerechtvaardigde oorlog door heethoofden werd ontke tend. Als één van de middelen om de oorlog uit te bannen werd de afschaf fing van de wapens, desnoods eenzij dig gepropageerd Enige decen nia geleden, in de tijd van het gebro ken geweertje, woonden we een le zing bij onder de titel: „Hoe ik als orthodox predikant over de oorlog denk" Waar dat. op uitliep behoeft niet te worden vermeld. In verhoogde mate kwam het oor- logsvraagstuk weer te berde* na de uitvinding en het gebruik van de atoombom. De verschrikking van dit wapen bracht vele gemoederen in heftige beroering, zodanig dat, bij ge brek aan een betere oplossing, op de generale synode van de Gereformeer de Kerken onlangs gepleit werd voor afwijzing van het kernwapen, des noods eenzijdig. In deze synode nog niet eerder gehoord. MACHTEN Voor het atoomtijdperk werd oor log in gereformeerde kring een „ramp" genoemd (wij menen door Idenburg), indachtig de woorden van de Schrift: „Er zullen zijn oorlogen en geruchten van oorlogen" Men vat te die niet op als een wensgedachte; men werd geconfronteerd met de fei telijke toestand in deze gebroken, zondige wereld, waarin altijd demoni sche krachten werkzaam zullen zijn. Nu werd ter synode gesteld, dat „oorlog zonde" is. Men wilde het ken nelijk scherper zeggen dan voorheen, maar in feite was dit een vreemde gedachtengang. want voorheen was de oorlog evenzeer zonde. Deze uitspraak sluit in zich, dat oorlog i onder alle omstandigheden zonde zou zijn, dat er geen plaats meer is voor I «en rechtvaardige Cverdedigmgs-jCK*- log. Hier dringt zich (als voorbeeld) de vraag op: Wie durft te zeggen dat Israël niet het recht heeft zichzelf te handhaven, ook al zou zijn politiek niet in alle opzichten onberispelijk zijn? Wie durft Israël het recht te ontzeggen zich een tegenpartij, die er op uit is het te vernietigen, te verdel gen, met kracht van wapenen te ver zetten? NOOIT EENZIJDIG WIJ leven in een tijd van „ge nuanceerd denken". Maar het vraagstuk „oorlog" duldt geen genuanceerd denken, het pacifisme is onaanvaardbaar. Een hoogleraar in de calvinistische wijsbegeerte bestempel de het pacifisme als onchristelijk. „Men neemt", zegt hij ergens, „de in terpretatie van Gods Woord in han den, die God aan zichzelf, aan Zijn Geest heeft voorbehouden. Zij interpreteert de woorden der Schrift weg. voorzover die aan haar doeleinden, hier het oorlogsvraagstuk. niet dienstig zijn". Het voorgaande geldt ook nu nog. in het atoomtijdperk, nu het vraagstuk in zijn dramatische ver schrikking opnieuw aan de orde wordt gesteld. Het gaat dus niet aan het kernwapen, desnoods eenzijdig af te wijzen. Eenzijdig, door wie? Door Nederland alleen of door alle westerse mogendheden? Door Nederland alleen zou een hoogst laakbare houding zijn, welke er op neer komt dat de westerse groot machten het moeten opknappen, als wij er maar buiten blijven. En wij weer later worden bevrijd door de Amerikanen? Met eenzijdige, beperkt of onbeperkt afwijzen van de kernwa pens komt men er nooit. Zolang e£ mensen op aarde zijn, is er een nimmer aflatende wedloop ge weest tussen (aanvals-)wapen en (ver- dedigings-) schild. (Waarbij we niet over het hoofd zien, dat sommige wa pens geschikt zijn voor beide doelein den.) Nooit werd bereikt dat een nieuw wapen werd afgeschaft in onderling overleg tussen de betrokken staten. Zo bijvoorbeeld met de oorlogsgassen. De mogendheden kwamen overeen die niet meer te gebruiken. Maar het diep gewortelde wantrouwen houdt toch re- met de mogelijkheid, dat de ia nood gedreven tegenstander daartoe zal overgaan. Maar nu het kernwapen. Is verdedi ging daartegen mogelijk? Daarover bestaat geen zekerheid zolang dit in de werkelijkheid van een oorlog nog niet is vastgesteld. De grote machten zoeken er nog naar. Even een opmer king terzijde. Ook in gereformeerde kring is gepleit voor dienstweigering; weigeren deel te nemen aan een oor log waarin kernwapens (kunnen) wor den gebruikt. Verbijsterend. Hoe durft men de verantwoording op zich te ne men? Wat willen wij, westerse mo gendheden, eigenlijk? Leven in vrede en vrijheid en de kracht opbrengen zich te verzetten tegen „het wilde beest, dat ons zou willen verslinden". Hier worde volstaan met een uitspraak van de paus: „Zij die onder de wapenen hun vaderland dienen, moeten zichzelf ook beschouwen als de dienaren van de veiligheid en de vrijheid van hun volk en, in een juiste vervulling van hun diensttijd, leveren zij hun bijdrage tot een werkelijke Vrede". Zo komen wij tot de conclusie, dat het eenzijdig afwijzen van het kernwa pen tegelijk onmogelijk en onaan vaardbaar is en moet worden verwor pen. HOE? WIJ zulllen dus met het kernwa pen moeten leven. Maar hoe? Daarop willen we nu een ant woord trachten te geven. Eerst een woord over de morele uit werking van de in 1945 op Japan afge worpen atoombommen. De zestiende augustus van dat jaar gonsde het de gehele dag in een groot kamp van officieren-lcrijgsgevangenen in Thai land van geruchten, dat de oorlog ten einde was. 's Avonds werden alle ba rakcommandanten bijeengeroepen bij de Japanse kampcommandant. Daar bevond zich een majoor van het hoofdkwartier uit Bangkok. Deze be gon met het uitleggen van een kaart op tafel en toonde ons het uitgestrek te gebied in Zuid- Oost- Azië, dat de Japanners bezet hielden. Daaruit moest blijken dat de Japanse strijd krachten niet verslagen waren. Toen kwam het hoge woord er uit: de Ame rikanen hadden Nagasaki en Hiroshi ma bestookt met atoombommen (een voor ons toen nog onbekend begrip, De uitwerking was z verschrikke lijk, dat de keizer had 'bevolen te capi tuleren. De oorlog verder voort te zet ten zou betekenen, dat het gehele Ja panse volk zou worden uitgeroeid. Dat zou, aldus de keizer, betekenen dat de Japanse cultuur verloren zou gaan, hetgeen een onherstelbaar verlies voor de wereld zou zijn. Uit latere publicaties bleek op wel ke tegenstand de keizer was gestuit van de zijde van zijn bevelhebbers van de weermacht. Het duurde enkele dagen van confereren en disputeren voor de keizer zUn onherroepelijk be sluit nam. Na de oorlog ging ook Rusland kern wapens construeren. Een wedloop in deze bewapening nam een aanvang, terwijl de kernwapens steeds huive ringwekkend sterker werden. Na Na gasaki en Hiroshima zijn de regeringen aan weerszijden van het ijzeren gor dijn zich in hoge mate bewust gewor den welk een verschrikking het ge bruik van kernwapens met zich zou brengen. SPANNINGEN En men mag naar onze mening ge rust zeggen, dat er na de Tweede We reldoorlog spanningen hebben ge heerst, welke voor het nucleaire tijd perk een nieuwe wereldbrand hadden kunnen doen uitbreken. Men denke aan Berlijn, aan Cuba, aan het Suez- conflict, aan Israëls uit zelfbehoud op Egypte uitgevoerde aanval, aan Viet nam. Gode zij dank hebben de regerin gen uitermate grote zelfbeheersing be toond in die conflicten. Een factor is waarschijnlijk ook, dat men blijkbaar onvoldoende zeker was van de moge lijkheid zich tegen atoomaanvallen te beschermen. Dit alles overwegende mag men, dunkt ons, ook zeggen dat er een positieve werking uitgaat van de kernwapens. Maar, de verschrikking in het oog houdende, werd allerwegen ook ge zocht naar ontspanning. Die zou al leen kunnen worden bereikt door overleg voor het wederzijds verminde ren v»n de kernbewapening. Daar nu schuilt een groot struikel blok. De westelijke natiën willen openhartig overleg, maar men stuit steeds op de sphinx- achtige houding van de heersers achter bet Ijzeren «o** dijn. Zij hebben zich bloot gegeven met het optreden tegen Tsjechoslowa- kije. Of er nog verdere agressieve doeleinden worden nagestreefd, kun nen wij niet bevroeden. Zolang dit zo blijft moet het Westen sterk blijven en zorgen, dat er op zijn minst een evenwicht wordt gehandhaafd. TAAK 1?N daarmede komt men op de _j taak van de Nederlandse de fensie in Navo- verband. Deze is breedvoerig uiteengezet in de re cente nota van ons departement van defensie. Hierin wordt aanvaard de verdediging volgens het principe van „crisisbeheersing" met een „flexibele response", het „aangepaste antwoord" op daden van agressie. Het is hier niet de plaats voor aan halingen uit de nota. Wij zullen trach ten een samenvatting te geven. Vooraf zij opgemerkt dat het „aangepast ant woord" duidelijk wijst op een defensie ve houding; het is wars van agressie, wil 'deze laatste slechts afweren. Hel doel van de Navo, dus ook v»n Nederland, is een daad van agressie tegemoet te treden met alle ter be schikking staande politieke en militai re middelen, en dat niet door een al gemene tegenaanval, maar door be heerst optreden, dat wel doet blijken van ernst met de weerstand, maar toch ook de agressor gelegenheid biedt alsnog terug te treden. ANTWOORD De vraag dringt zich op, hoever men met het „aangepaste antwoord" zou willen gaan. Tot geheel Europa onder de voet is gelopen? Daarop ant woordt de regering in de memorie van antwoord 1970: ....„Anders dan veelal wordt begre pen, beoogt die strategie niet een flexi biliteit in de tegenweer in die zin, dat onder alle omstandigheden zolang mo gelijk een verdediging in de diepte wordt gevoerd, waarbij in achtereen volgende lijnen of zones weerstand zal worden geboden om zodoende de op mars van de tegenstander te vertra gen en tijd te winnen voor diploma tiek overleg. Een dergelijke tevoren vastgestelde verdedigingswijze zou betekenen, dat d» Westeuropese landen bereid zou den zijn grote verliezen aan gebied, mensenlevens en strijdkrachten te aan vaarden alvorens een keuze te moeten maken al dan niet nucleaire middelen in te zetten. Niet in eerste maar in laatste instantie zou de tegenstander met het gevaar van nucleaire escala tie worden geconfronteerd, hetgeen hem slechts zou kunnen aanmoedigen inwilliging van politieke verlangens met beperkte conventionele geweldple ging af te dwingen. De beoogde flexibiliteit in de strate gie heeft dan ook geen betrekking op het militaire optreden op zichzelf, maar uitsluitend op de keuze van de toe te passen methoden en middelen". En verder: „De tegenstander dient de zekerheid te hebben dat hem bij agressie tegenweer kan en zal worden geboden, maar moet overigens geheel in het onzekere blijven over de mate en vorm waarin dat zal gebeuren." Het zal uit het voorgaande duidelijk zijn welk functioneel verband er ligt tussen de kernmacht en de conventio nele wapenen. Bezat Amerika geen of te zwakke kernwapens, dan zou West- Europa gemakkelijk onder de voet kunnen worden gelopen. Van de kern wapens achter de hand gaat dus een sterk preventieve werking uit. TE ZWAK Anderzijds: zijn de conventionele wapens op het Continent te zwak, dan zou Amerika gedwongen kunnen wor den, in geval van agressie, eerder naar het kernwapen te grijpen dan het in feite wenst. Daar is men ook huiverig voor. Daaruit laat zich dan 'ook verklaren, dat de Verenigde Staten meermalen aandringen op door de verhoudingen vereiste versterking van de strijd krachten in Europa. Dit alles om ontij dig ingrijpen van de kernwapens te ontgaan. Er moet dus een verantwoord even wicht bestaan tussen kernwapens en conventionele, die tezamen een krachtig tegenwicht vormen tegen een mogelijke agressor. Bij dit alles moet er onafgebroken op alle daarvoor in aanmerking ko mende niveaus naar worden gestreefd door overleg te komen tot wederzijdse vermindering van de bewapeningen en aldus ontspanning te bereiken in de bestaande verschrikking. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9