Nato strijdt voor „leefbare" wereld S 4 evoluon december- voordeel Krediet van 600 miljoen dollar aan de lage kant 3dagen gratis reizen GRIEPEPIDEMIE NU RICHTING ONS EAND Contra luchtvervuiling en rampen Het hele jaar open Massa-dood van vogels in Ierse Zee Bonn tevreden over gesprek met Moskou Voorstel van VS Slachtoffers Neem nu een jaarkaart 65+en profiteer van het Hulp aan Indonesië Jaarkaart of 3-maandskaart65+? Duizenden Fransen in bed (■las-plastic Nederlandse bijdrage EEG te hoog VS-hulp is verlaagd Ultimatum discriminatie m.o.-opleiding BRIEF AAN TWEEDE KAMER Overheid mist visie op bejaardenbeleid Verward M9| ÖINS&AG 9 DECEMBER 1959 Uitgezonderd 1e Kerstdag en Nieuwjaarsdag. Het Evoluon: een futuristisch bouwwerk, enig ter wereld. Dynamisch tentoongesteld: de evolutie van onze samenleving, de mens, de wetenschap en de techniek. Het Evoluon: een uitstekend doel voor een dagje uit met uw hele gezin. Airconditioned Evoluon, direct aan de E38. Ruim parkeren; een gezellig restaurant. gesticht door philips in 1966 door het potentieel van ieder individu 1 vrijkomt. „In onze pogingen moeten wij er voor zorgen dat alle landen mee werken. De belangrijkste zorg van mijn regering is dat wij voor alle mensen in de wereld werken", aldus Moynihan. De secretaris-generaal van de Nato, Manlio Brosio verklaarde bij de ope ning van de zitting dat de pogingen van de Nato zullen worden gecoördi neerd met die van andere wereldorga nisaties die deze problemen bestude ren. Hij vertelde de afgevaardigden dat him misschien gevraagd zal worden samen te werken met niet-Natoleden. hij I iat j rd 01 jeri tinji LONDEN Britse zoölogen staan voor een raadsel. Zij hebben geen verklaring voor de gesignaleerde massa-dood van ten minste 17.500 do de zeevogels in de Ierse Zee. Ook Hjn sinds september ongeveer 50 do de zeeleeuwtjes aangespoeld op de stranden van Cornwall. Op het ogenblik denkt men, dat een bepaald soort afval van de plastic-Industrie voor de dood van de vogels verantwoordelijk kan zijn. De stof is aangetroffen in de kadavers van 10.000 zeekoeten. Het ministerie van defensie heeft verklaard dat oorlogsgassen niet de oorzaak kunnen zijn, omdat deze voor het laatst in 1955 in de Atlan tische Oceaan zijn gestort. BONN - De Westduitse regering j heeft gisteren haar voldoening uit gesproken over het begin van de besprekingen tussen de Sowjet-unie i en West-Duitsland over het weder zijds afzien van het gebruik van ge weld. Een regeringswoordvoerder noemde dit „een teken van een mogelijke normalisering" van de betrekkingen tussen Bonn en de communistische staten in Oost-Europa. Het gesprek in Moskou heeft an derhalf uur geduurd. Van beide zij den was men het er over eens elkaar „spoedig" weer te ontmoeten. Een da tum is nog niet genoemd. BRUSSEL De Verenigde Staten willen samen met de andere geallieerden een plan ontwerpen om op te treden tegen de groeien de dreiging van de luchtvervuiling, tegen het toenemend aantal ver keersongevallen en tegen rampen zoals de vervuiling van zeewater door olie. President Nixon's adviseur voor ste delijke zaken Daniel Moynihan deed dit voorstel tijdens de eerste zitting van de Nato-commissie voor uitdagin gen van de moderne samenleving. HU verklaarde dat de Nato een oplossing moet vinden voor iets, waarmee de mens nog nooit is geconfronteerd: het veranderende ecologisch evenwicht in de wereld. Genoemde commissie werd in het le ven geroepen nadat president Nixon tijdens zijn Europees bezoek in februa ri had voorgesteld de ecologische pro blemen onder de verantwoordelijkheid van de Nato te brengen, naast defensie problemen. De Nato wil met de Sovjet Unie en andere communistische landen de verantwoordelijkheid delen voor de verbetering van de leefbaarheid op aarde. De correspondent van het Russische persbureau Tass, Volkov, mocht wat nog nooit eerder is voorgekomen aanwezig zijn in het „veiligheidsge bied" van het Natocomplex om de eer ste zitting van de commissie bij te wo nen. In de Natolanden zün tussen 1965 en 1966 honderdtienduizend mensen in het verkeer omgekomen. In de Ver enigde Staten alleen al raakten in deze periode per dag tienduizend mensen ge wond bU verkeersongevallen. Moynihan verklaarde dat de commis sie te maken heeft met de invloed van de technologie op de samenleving. Het doel van de commissie moet zijn, le vensomstandigheden te scheppen, waar- Een jaarkaart voor 1970 ls ook al in december geldig. Dus 13 maanden relsvoordeel! Profiteer ervan! PrijB f 50.- p.p. - echtpaar f 75.-. Vraag ernaar op het station I voordelig uit met NS Gisteren is in Den Haag een conferentie onder voorzitterschap van It. generaal A. B. Wolff (midden), chef van de lucht machtstaf, gehouden over de mogelijke opvolger van de Star- fighter. Met hem vergaderden generaal F. R. Sharp (links), commandant van de Canadese strijdkrachten en generaal- majoor K. Stenvug (rechts), chef van de Noorse luchtmacht en hun adviseurs. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Op de eerste zittingsdag van de zevende donorlandenconferentie gisteren in het Amstelhotel te Amster dam is wel duidelijk geworden dat de 600 miljoen dollar, die Indonesië voor 1970/1971 als kredietbijstand verlangt, een absoluut minimum is. De Wereldbank en het Internatio nale Monetaire Fonds, twee van de vele internationale instellingen, wel ke Djakarta op zijn weg naar econo misch herstel begeleiden, hebben in rapporten naar voren gebracht dat het gevraagde bedrag aan de lage kant is. Diplomatieke ou,schendbaarheid ook in privé zaken DEN HAAG Het volkenrecht maakt in de kwestie van diploma tieke onschendbaarheid geen onder scheid tussen ambtelijk en privé handelen, met dien verstande dat in zake eigendom en onroerend goed, nalatenschappen en commerciële acti viteiten de diplomaat in rechte kan worden aangesproken als een en an der geen verband houdt met zijn functie. Dit heeft minister Luns geant woord op vragen van het Tweede Kamerlid drs. J. J. Voogd (PvdA) De vragen hadden betrekking op de zaak van de Nederlandse diplomaat, die in de buurt van Londen bij een verkeersongeval was betrokken. Hierbij komt nog dat in 1970 de eerste aflossingstermijn vervalt van Indonesië's gigantische schuld aan Rusland. Indien Moskou erop staat dat de indertijd aan president Soe- karno verstrekte leningen In verband met de aankoop van militaire mate rieel op tijd dienen te worden afbe taald, zou voor het nieuwe budgettai re jaar een bedrag ter beschikking moeten worden gesteld, dat in de buurt ligt van 750 miljoen dollar. Parijs Hoewel de IGGI-landen, waarmee de negen staten worden aangeduid die Indonesië nu al drie jaar lang uit het financieel-economische moeras trachten op te trekken, niet over de schulden van Djakarta praten dat gebeurt in de tweede helft van deze week in Parijs wordt de last die het regime van president Soeharto torst, toch wel als een gewichtige aangelegenheid beschouwd. De hoop bestaat nog altijd dat Moskou de hand over het hart zal halen, maar in de maandenlange besprekingen welke tot nog toe zijn gevoerd, zijn de Russen onvermurw baar gebleven. In politiek opzicht bestaat er voor de Sowjetunie geen enkele aanleiding de afbetalingsdruk te verminderen. Indonesië vaart hier voor een te anti-communistische koers, waarbij nog komt dat het zich steeds meer bereid toont aansluiting te zoeken bij een Westers militair blok in Zuidoost-Azië. Gisteren en ook vandaag heeft Djakarta al zijn kaarten op tafel ge legd om aan te tonen dat het zijn geplande hervormingen serieus tracht door te voeren. Op het gebied van de kredietfinanciering en de besparin gen poogt het aantrekkelijke regelin gen te verschaffen. De produktiviteit is, vergeleken met vorig jaar, met elf procent geste gen, terwijl met alle macht wordt gewerkt aan (le verbetering van het fiscale systeem en aan de verlaging van de regeringsuitgave. Rijst Als speciale nieuwjaars- attentie kunnen alle houders van een 65+-kaart (ook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 13, 20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 65+-kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. PARIJS De griepepidemie die inmiddels vijftien miljoen Italianen aan het bed gekluisterd heeft, verspreidt zich .langzaam in de richting van Nederland. In Frankrijk heeft de Hongkong- griep nu ook duizenden besmet. Van het personeel van de Air France is 35 procent van het perso neel ziek. In Toulouse schatten artsen dat een op de vier bewoners griep heeft. In Brctagnc kon het dag blad Ouest France geen complete editie maken, omdat ee.n groot aantal redacteuren het bed moest houden. De Renaultfabrieken in Rennes meld den zeshonderd ziektegevallen op een personeelsbestand van negenduizend. Professor Petrilli van het virulo- gisch instituut van Genua heeft voorspeld dat de epidemie nog wel een maand zal aanhouden en dan langzaam zal afzwakken. Volgens sommige artsen zal tenslotte de helft van de bevolking van 54 miljoen griep krijgen. In Rome zijn twee personen overlden aan wat beschouwd wordt als complicaties van de griep. In vele steden wordt de hulp aan patiënten belemmerd, omdat ook de doktoren zelf in bed liggen. Hierdoor In de speelgoedwinkel was het druk. Sinterklaas schijnt toch oud te worden, want er waren drie kinderen, die begeleid door een vader, een stuk speelgoed kwa men ruilen. Een bouwdoos met een of ander vliegmorvster, waarover het knaapje een ernstige verhandeling gaf om duidelijk te maken, dat voor zijn volmaakt geluk een ander mo del nodig was. Een klein krullerig meisje, dat niet was af te houden van een Indi- anenuitrusting, hoewel een onhandi ge jonge vader haar telkens mee- loodste naar de poppenafdeling. Ze had er geen goed woord voor. Hoe liever de pop uit de blauwe ogen keek, des te koppiger werd de trek om het mondje van het meisje. De winkelmeneer zag het bezwaar niet van het IndianenpaTc tot de vader verklaarde dan maar liever eens te rug te komen als zijn vrouw erbij was... De winkelmeneer stemde geest driftig toe. als ervaren pedagoog het gezinsconflict op de achtergrond di rect herkennend. Het derde kind had een maanpak, dat een maat te klein was. Een gro tere maat bleek uitverkocht, maar een nabestelling was mogelijk. Ech ter, zonder een levertijd te noemen. Iedereen bemoeide zich er mee. Wachten op de grotere maat of liever die geweldige brandweerauto met alles er op en er aan? De vliegtuigjongen zou het wei weten. Beter een rijdende brand weerauto met bel en uitschuiflad- ders dan zo'n dood pak. Het meisje streelde de verentooi van haar be geerde pak en prees ook de brand weerauto aan. Kennelijk was ze doodsbang, dat „haar" pak door de maanreiziger zou worden ingepikt, voordat mammie op het tapijt kon komen. Intussen speurde ik in vitrines en kasten en op planken naar een wens, die mij pas na Sinterklaas ter ore was gekomen, een echte brom tol.... Tenslotte komen er nog wel meer dagen, dat er wat cadeau gegeven kan worden en een hartewens wordt vaker spontaan geuit dan op het ogenblik, dat er gevraagd wordt van ..Weet je nog iets....?" Toen ontdekte ik het bakje.... Het stond ergens achteloos opzij. In stomme verbazing keek ik er naar. Bestonden die nog? Grote glanzende stuiters, in het doorzichtig glas vlammetjes van oranje en rood, blauw en groen.... Stuiters, die zouden flitsen in de zon pis je ze door <le goot liet rollen. Maar waar in de stad kunnen kin deren nog knikkeren in een goot? Een wilde bezitsdrang kwam in me op. Zo'n stuiter.... Het verstandige stemmetje zei dat ik mal was. Wat moet je er mee? Je koopt er de goot en het knik kerspel toch niet mee terug.... Hebben, zei de andere stem. Ge woon hebben. De stuiter, die Japie vroeger op een gemene manier van me afgewonnen heeft, zal ik dan eindelijk terughebben.... Bescheiden mengde ik me in het groepje: „Die stuiters meneer, wat kosten die?" „Stuiters?" Ik wees op het doosje. „O die. dat zijn geen stuiters me vrouw, dat zijn balletjes van plastic...", hij pakte er een en de monstreerde op de toonbank. Het balletje wipte gehoorzaam op-neer, op-neer.... „Een speeltje mevrouw, wordt veel door ouderen gekocht..." Mevrouw was al bij de winkel deur. Buiten bedacht ik me pas dat tk voor een bromtol gekomen was... raken de ziekenhuizen overbelast. Tal van scholen zijn gesloten. Veel fabriken en kantoren werken op hal ve kracht. In Bologna verschenen tweehonderd van de 850 buschauf feurs niet op het' werk. Een groot aantal buslijnen moest worden gestaakt. In de winkels mist men de gebruikelijke kerstdrukte. Prof. W it te veen BRUSSEL De Nederlandse mi nister van financiën prof. H. J. Witte- veen heeft gisteren in de EEG- minis terraad ernstig bezwaar gemaakt te gen voorstellen om in 1974 de zes. landen alle douanerechten op de in voer van industrieprodukten en de heffingen op landbouwprodukten te laten afdragen aan een Europese kas. Hieruit zouden de kosten van ge meenschappelijke landbouwpolitiek en andere kosten van de integratie moeten worden betaald. Prof. Witteveen betoogde, dat Ne derland in dat geval onevenredig veel voor de integratie zou moeten betalen. Het Nederlandse aandeel zou als gevolg van onze traditioneel grote invoer rond 13 procent van de totale EEG- kosten gaan bedragen, terwijl het Nederlandse aandeel in het totale brutoproduct van de zes slechts 6,5 procent beloopt. Hij pleitte voor een andere regeling. WASHINGTON Het huis van afgevaardigden heeft het buiten landse hulpprogramma van president Nixon teruggebracht tot een nieuw laagtepunt van ongeveer 1,6 miljard dollar. Dit is rond een miljard min der dan Nixon had voorgesteld. De economische hulp had het meest te lijden van de besnoeiingen. Het programma betreft 99 landen. De fondsen voor het vredeskorps, het program voor de financiering van verkoop van militaire goederen en diensten aan andere landen en inter nationale organisaties blijven vrijwel onveranderd. De commissie keurde bij verrassing 54.5 miljoen dollar goed voor de leve ring van gevechtsvliegtuigen aan Na tionalistisch China, maar dit werd onmiddellijk verworpen door de se naatscommissie voor buitenlandse za ken. AMSTERDAM Nederland telt momenteel 132 volledige beiaarden, compleet met stokkenklavier, aldus het jaaroverzicht van de Nederlandse klokkenspelvereniging die dit jaar haar vijftig jarig bestaan viert. Er zijn intussen alweer plannen voor nieuwe beiaarden. Tilburgse studenten TILBURG Dc studenten van dc Tilburgse katholieke leergangen heb ben minister Veringa en staatssccre taris Grosheide van onderwjs en we tenschappen een ultimatum gesteld, waarin zij eisen dat op korte termijn een einde wordt gemaakt aan de discriminatie in Nederland ten aan zien van hen, die op een van de acht erkende opleidingsinstituten studeren voor een middelbare acte. Indien voor 5 januari geen ant woord is ontvangen, overwegen de studenten voor zover zij een dag opleiding volgen een collegestaking voor de duur van een week. Ook een examenboycot is dan niet uitgesloten. De studenten willen, evenals hun col lega's die op universiteiten studeren voor middelbare acten, absolverende tentamina, meer examenzittingen per jaar en eigen docenten als examina toren. Zij stellen dat de commissie oplei ding leraren reeds vanaf 1964 bezig is het vraagstuk van de lerarenoplei ding in ons land te bestuderen. Die studie heeft nog steeds geen zichtba re resultaten opgeleverd. Het recto raat van de katholieke leergangen heeft een half jaar geleden een uitge werkt plan bij de minister ingediend voor een lerarenopleiding nieuwe stijl. Ook daarop is nauwelijks gere ageerd, aldus de studenten. Na een stonnachtig optreden in Californië zijn de Rolling Stones gisteren in Engeland teruggekeerd. Op het vliegveld werd Keith Richard begroet door zijn echtgenote en zoon Marlon. De rijstproduktie en alle proble men, die eraan verbonden zijn, zijn Amsterdam eveneens uitvoerig aan de orde gekomen. Indonesië heeft zich bereid getoond zodanige veranderingen in het produktie- en distributiestelsel aan te brengen, dat de vraag en het aanbod, meer dan tot nog toe het geval is geweest, met elkaar jn everjwicht komen. Bij de delegaties van de donorlan den bestaat enige teleurstelling over hel feit, dat Djakarta nog altijd voedselhulp blijkt nodig te hebben. Hoewel men zeer zeker rekening houdt met het feit, dat het bezweren van een inflatie altijd met stagnaties gepaard gaat op het produktievlak, acht men de mijlpaal van stabiliteit, die werd bereikt, nog zeer pover van kwaliteit. De voedselhulp, die in het lopende begrotingsjaar 130 miljoen dollar heeft bedragen, zal in 1970/1971 zeker tot 140 miljoen dollar oplopen. De vraag wordt dan ook gesteld waar de grens moet worden getrokken. Plan Bij monde van delegatievoorzitter prof. dr. Widjojo Nitisatro heeft In donesië gisteren naar voren gebracht dat zij op het gebied van voedsel pas in 1974 zelfverzorgend hoopt te zijn, aan het eind dus van het dit jaar begonnen vijfjarenplan. De hoogte van de kredietbijstand, welke door Djakarta voor zijn nieu- De bemanning van de Apollo- 15, zal waarschijnlijk bestaan uit (van boven naar beneden) kapitein Alfred Worden, majoor Jahes Irwli en kolonel David Scott. Deze is de enige die al eerder in de ruimte is geweest. we begrotingsjaar is gevraagd, baart verschillende donorlanden zeer zeker zorgen. Niemand kan ook maar be vroeden wanneer het hoogtepunt van de verlangde jaarlijkse steun wordt bereikt, om over de afbetalingsmoge lijkheden maar niet te spreken. Tot nog toe is steeds opnieuw ge bleken dat de benodigde fondsen al leen maar omvangrijker zijn gewor den. Driehonderdvijftig miljoen dol lar in 1968, 500 miljoen in 1969 en nu, voor het (uitgebreide) begrotingsjaar 1970/1971 600 miljoen. Verheugend is in ieder geval dat het bedrag, dat voor projectenhulp werd aangebracht, thans bijna de helft (260 miljoen dollar) van de ver langde hulp bedraagt. Het gaat hier bij om investingen, die in de loop der jaren dc nodige deviezen kunnen opbrengen. 99 99 DEN HAAG „De rijksover heid geeft in de praktijk te wei nig blijk een visie te hebben op het bejaardenbeleid in Neder land," Dit zegt de Nederlandse Federatie voor Bejaardenzorg in een brief aan de voorzitters van de vaste commissies van de Tweede Kamer voor erm, sociale zaken en volksgezondheid en volkshuisvesting en ruimtelijke ning. „Feitelijk volstaat de overheid," al dus de brief „met het creëren van een aantal voorzieningen in het ka der van de maatschappelijke dienst- I verlening en zelfs deze zijn in onvol doende mate aanwezig en functione ren niet op bevredigende wijze." Dat er geen doordacht en integraal welzijnsbeleid voor bejaarden is in Nederland ls volgens de Federatie I niet verwonderlijk, omdat het bejaar denbeleid wordt geformuleerd en uit gevoerd door liefst drie ministeries, te weten erm, volkshuisvesting en j ruimtelijke ordening en sociale zaken en volksgezondheid. „Dit moet wel leiden tot een onge coördineerd, verward en brokkelig beleid, hetgeen de wens doet groeien dat het bejaardenbèleid meer en meer een aangelegenheid van het ge hele kabinet of een kerngroep daar uit zal worden. Naar de mening van de federatie mag een dergelijk beleid zich niet zoals nu beperken tot de relatief klei ne groep bejaarden, die specifieke hulp en dienstverlening nodig heb- I ben. Het te voeren beleid zal voorname lijk ten doel hebben de mens bij het ouder worden de mogelijkheden te bieden vijn geëigende plaats in de samenleving te doen behouden. Daar om is nodig een fundamentele studie van de verouderingsproblematiek en j I aanpak van kwesties als de positie 53 I van de oudere werknemer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5