.Eenzamen moeten samen zichzelf kunnen zijn „Leveren wapens verlengt oorlog" J vragen 2,5 voor Lati]n$-A.nterika DrG. N. Lammens wordt hoogleraar Een woord voor vandaag Voedsel moet naar Biafra Puzzelhoek H. de Boer neemt afscheid van gerei, jeugd beroepIngswerk Met een kerstbak je komt u er niet Informatie in Hilversum VEEL STEUN AAN VORMINGSWERK Wij lezen de krant thuis al" Hervormde Keil is niet rit k Twee predikanten geschorst DINSDAG 9 DECEMBER 1969 giEi Gisteren ben ik een zin vergeten. God zegt door Maleachi: "Maar voor u die de Here vreest, zal de zon der gerechtigheid opgaan, en er zal genezing zijn onder haar vleugels.Misschien meer dan ooit be seffen we dat er in de wereld van vandaag genezing nodig is. We zijn diep onder de indruk van de ongerechtigheid die in vele delen van deze wereld heerst. Daarom worden we opgeroepen om bij te dragen aan de ontwikke lingssamenwerking met vergeten jonge staten van de Derde Wereld. Er worden collectes gehouden, acties opgezet, en jonge mensen trek ken weg naar die nieuwste wereld om daar persoonlijk te gaan hel pen. Toch moeten we goed weten wat we wel en wat we niet mogen ver wachten van al die activiteit. Wie denkt een nieuwe wereld te kunnen opbouwen zal alleen maar gefrustreerd en radeloos worden. Het zal hem zijn of zijn werk bij zijn handen wordt afgebroken. Hij zal zich stoten aan het feit dat sommige mensen die hij zo graag zou willen helpen, niet geholpen wensen te worden. Altijd weer is voor de helper het kruis weggelegd. Hiel wij kunnen genezing brengen. De kwalen van onze wereld wor den alleen genezen door de "zon der gerechtigheid" en die zal pas opgaan op de Dag des Heren. Maar dat is niet helemaal waar. die zon kan door ons worden weerkaatst. Dat is de opdracht van de christen, om de zon van Gods gerechtigheid in deze donkere wereld te weerkaatsen. Helemaal licht zal het daardoor niet worden, maar wel licht genoeg om bij te leven. Wc lezen vandaag: Openbaring 10:1—11 (Van onze kerkredactie) OSLO „Joint Church Aid" is vastbesloten, om de luchtbrug naar Biafra voort te zetten, ondanks de kritiek van de zijde van de Wereldraad van Kerken. Dat is gisteren al direct gebleken bij het begin van een vergadering van JCA, die gehouden wordt in Sande- fjord bij Oslo. Vertegenwoordigers van de 35 kerkelijke hulpverlenings organisaties uit zeventien landen, die in JCA samenwerken, overleggen daar over de beste wijze, hoe de hulp aan de hongerende bevolking van Biafra voort te zetten. „Als wij op dit moment de lucht brug zouden staken, dan zou daarvan het gevolg zijn, dat binnen veertien dagen twee miljoen mensen moeten sterven. De verantwoordelijkheid rust dan op hen, die verantwoordelijk zijn voor de uitspraak van de Wereld raad", zei een geëmotioneerde Lud- wig Geissel, de directeur van het we- relddiakonaat van de Evangelische Kerk in Duitsland. Hij zei, dat de luchtbrug van de kerken vier miljoen mensen in Bia fra van eten voorziet. Tot dusver is 55.000 ton voedsel en medicamenten naar Biafra gevlogen vanaf het eiland Sao Tomé. Daarvoor waren 4700 vluchten nodig. Op het moment houden zestien Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. herdersspel. 2. een jarig kalf - lusthof, 3. gordel - luis ter. 4. masker - kolom, 5. boom eikenschors - meisjesnaam. 6. paar - bezit. 7. doodgoed mens - schade. 8. denkbeeld - afk. Lord - een ze kere, 9. zedig - tasto solo (afk.). Verticaal: 1. verlof, 2. zijtak Tiber oefenstuk. 3. stamper - voorvoegsel, 4. bedehuis - vogelbek. 5. luidruch tig. feest - hoffeest, 6. opstootje maanstand - hoofdwerk der oud- Noorse letteren. 7. gravin uit het Holl. Huis - slee - water in Lim burg, 8. rivier in Siberië - in op richting (afk.) - loot. 9. plaats in de N.O.P. - knaagdier - onderricht. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. barok, 5. natie. 10. Ld., 11. karakter. 13. aise, 15. pa, 16. pruderie. 20. Ada, 22. net. 23. ere, 25. gerei. 26. temce, 27. ert, 28. ene, 30. ant. 31. markeren, 34. Aa, 35. Edda, 37. stamboom. 41 i 42. tegen, 43. ester. Verticaal: 1. blamage. 2. adi, 3. oker. 4. ka, 5. na, 6. aker, 7. t.t., 8. Ieperen. 9. era. 12. rede, 14. Sparta. 17. uniek. 18. etter. 19. iemand. 21. dermate, 24. eetwaar, 29. Nero. 32. Rome. 33. Eems, 34. ast, 36. Dee. 38. Ag.. 39. bn.. 40. O E vliegtuigen de luchtbrug in stand. Men wil dit aantal opvoeren tot twin tig- „Joint Church Aid" is een ad hoe samenwerkingsorgaan van 35 kerke lijke hulporganisaties, die de slacht offers van de oorlog in Biafra wil len helpen. Daaronder zijn vijf Ne- I derlandse organisaties: de hervormde zending, het gereformeerde wereld- diakonaat, de stichting oecumenische hulp, de stichting mensen in nood en het centraal missiecommissariaat. De protestantse partners in deze organisatie nemen aan dit werk deel onafhankelijk van hun bindingen met Inter Church Aid, een afdeling van de Wereldraad, die dus niet rechtstreeks bij de luchtbrug betrokken. Wel heeft de Wereldraad allerlei personele ban den met JCA. Zo nemen ook waar nemers van Inter Church Aid aan het overleg in Oslo deel. In haar verklaring van vrijdag zei Inter Church Aid, dat de kerken door de „politieke neven-effecten" van hun luchtbrug naar Biafra aan het ver wijt blootstaan, dat zij meewerken aan verlenging van de oorlog en vergro ting van het lijden van de bevolking. Aan de vergadering in Oslo werd gevraagd, om andere mogelijkheden om te helpen te zoeken en rekening te houden met de gevoelens van de mensen en de kerken in Afrika, bij zonder in Nigeria en Biafra. Wapens Geissel zei gisteren echter, dat als I de Wereldraad degenen, die de oorlog verlengen, op hun kop wil geven, hy dan moet zyn bij de grote mogend- heden, die doorgaan met wapenleve- rantles aan de vechtende partyen. Het is onze plicht, om onze hulp voort te zetten tot verzachting van het lijden van het Biafraanse volk, merkte de Noorse ds. Elias Berge op. De beste verklaring voor de voort zetting van onze vluchten kan de Wereldraad in het Nieuwe Testament vinden, zei Geissel nog. (Van een onzer verslaggeefsters) AMERSFOORT De heer H. de Boer, staffunctionaris kampwerk van het Landelijk Centrum voor Gerefor meerd Jeugdwerk (LCGJ) heeft we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd dezer dagen af scheid genomen van het gereformeer de jeugdwerk. Tot zijn opvolger is benoemd de heer E. Ph. van der Burg, die reeds sinds 1967 als adjunct- staffunctiona- ris verbonden is aan de afdeling i kampwerk van het LCGJ. De heer De Boer kwam in 1948 als administrateur op het pas-opge- j richte gereformeerde jeugdcentrum j De Witte Hei. Daarnaast kreeg hij de I opdracht het kampwerk voor jonge- ren van de grond te krijgen. In 1965 bij de oprichting van het I Landelijk Centrum voor Gerefor meerd Jeugdwerk werd de heer De Boer staffunctionaris van de afdeling kampwerk. Aan het kampwerk van het LCGJ nemen jaarlijks ongeveer achtduizend jongeren deel. Bij zijn afscheid werd aan de heer De Boer de eremedaille in goud ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau verleend. NED. HERB. KERK Beroepen te Scherpenzeel: G. H. v. Kooten te Delft; te Maarn-Maarsbergen: T. Tijsma te Sexbierum: te Austerlitz: H. G. v. Duyl te Oisterwijk; te Den Haag (vac. P. Holst): P. v. d. Berg te Den Haag (wijkgem. twee). Aangenomen naar Assen (pred. v. buitengew. werkzaamh. geestel. ver- enhuis Licht W. Straats- ma te Dedemsvaart. Bedankt voor Ederveen: E. J. Schim mel te Harderwijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Leiderdorp: G. v. Loenen te Alkmaar. Emeritaat verleend per 1 jan. 1970 aan ds. J. Bos te Zevenhuizen. GEREF. KERKEN (vrygem.) Aangenomen naar Amsterdam-cen trum: C. J. Breen te Katwijk a. Zee. Bedankt voor Appingedam-Overschild A. P. v. Dijk te Nieuwleusen; voor Steenwijk: J. J. Wildeboer te Win schoten: voor Sneek: J. C. Post te Pieterburen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rijssen (2e p.p.): Chr. v. d. Poel te Yerseke. Bedankt voor Rotterdam-west: D. Hakkenberg te Dordrecht. DOOPSGEZ. BROEDERSCH. Beroepen te Rott evalle: mevr. T. Blanksma- v. de Zwaag te Twisk. (Van een onzer verslaggevers) J-l ILVERSUM Jk ben al in de tachtig, maar hens geen zeurde rig leutervrouwtje. Weet u wat ik zo erg vind? In de week voor kerst aan vieringen geen gebrek op één dag kan ik wel drie keer gewijd worden maar op de kerstdagen zelf is er niets, helemaal niets. Dan trekken de mensen zich in hun gezinnen terug en laten een ijzeren gordijn neer. Eenzamen die zich dan juist al leen voelen, moeten zich dan maar zien te redden." Dit is een van de (vele) reacies die dominee A. Klamer van het radio- pastoraat ontving na zijn etherpraat je van zondagavond waarin hij met klem de aandacht vroeg voor al leenstaanden op de komende feestda gen. Onder hen zijn er immers velen die tegen deze dagen opzien als een berg. Zijn voorstel, dat hier en daar al wordt nagevolgd, maar in de randstad voorzover bekend alleen nog maar in Rotterdam: organiseer met kerst, Oud en Nieuw en, zo mo gelijk ook de dagen daaromheen, spe ciale inns. Ja, inns met tweemaal n, om de herberggedaehte te onderstrer pen: iedereen die wil is daar welkom en kan daar zichzelf zijn. Vorig jaar kwamen die inns al wat op gang. Geen gelegenheden waar je verplicht kerstfeest moet vieren, maar open huizen „waar je het ook zelf fijn zoudt vinden" temidden van anderen. Die trefpunten, met liefde, maar ook zakelijk en nuchter voorbe reid, bleken een groot succes omdat ze duidelijk in een behoefte voorza gen. Elke plaat* In elke plaats van enige betekenis zou een adres moeten zijn, waar de gastvrijheid op deze manier in prak tijk werd gebracht. Het rondbrengen van kerstbakjes aan zieken en eenza men is natuurlijk heel aardig, maar daar alleen kom je er niet mee. Met zo'n bakje kun je namelijk niet pra ten. Waarom juist die herberg-gedach- te? Omdat de grotere gemeenschap geschikter blijkt dan de kleine (ge- zins)kring, tenminste, als het wild vreemden bij wildvreemden betreft. Daar kun je ook gemakkelijker jezelf blijven en. als je dat wilt, ook actief worden ingeschakeld. Kerst- of Oud en Nieuw-inns kun nen worden opgezet als instuif zon der meer, maar ook als mogelijkhe den waar je een volledige viering buitenshuis kunt hebben: feestmaal tijd, ontspanning, bijdragen. Er zijn ontvangstcentra die zich op onvolledige gezinnen, op alleenstaan den, op invaliden, op echtparen of op alle groepen tegelijk richten. In to taal zijn er in Hilversum uit het hele land zo'n veertig adressen bekend. Veel te weinig, zegt ds. Klamer, want de meeste adressen zijn al volledig bezet. Er moeten dus meer activitei ten komen, vooral in Zuid-Holland. Hoe opzetten? Thans is de pastorie van ds. Kla mer (telefoon 02150 -15555) voor de inns informatiecentrale. Organisato ren kunnen er te weten komen hoe ze de inns moeten opzetten, terwijl belangstellenden verwezen worden naar die adressen, waar ze welkom zijn. Latijns-Amerika is het land van de schrille tegenstellingen. Hoog naar de hemel rekken zich de moderne wolkenkrabbers met hun appartementen voor de rij ken. En vlak daarnaast drukken de krotwoningen waarin de werk lozen hokken zich plat tegen de berg. De interkerkelijke adventsac- tie „Solidaridad" wil vooral geld bijeen brengen voor de vorming van de ontrechten. f 'B.:- JgksfeflV Ti i T* DS. A. KLAMER Inspraak Helaas kan voor Zuid-Holland al leen nog maar genoemd worden Rot terdam. waar in een lokaal van de doopsgezinde gemeente aan de Noordmolenwerf van 23 december tot en met 1 januari „open hof" gehou den wordt, elke dag van vier tot elf. Iedereen, ook jeugd, is welkom. Het accent ligt hier op de huiselijke sfeer. Het is mogelijk dat elders in de provincie soortgelijke initiatieven zijn of worden voorbereid. Advies van ds. Klamer: stel u, vanwege een goede coördinatie met ons in verbin ding (zie boven). Hotel gehuurd Een goed initiatief heeft ook het Algemeen Diakonaal bureau der Ge reformeerde Kerken genomen, dat inmiddels een oecumenisch karakter heeft gekregen (overal zijn trouwens zowel kerkelijken als buitenkerkelij. ken welkom). Men heeft het hotel Van de Garde in Schoorl afgehuurd, waar veertig alleenstaanden van on geveer 30 tot 45 jaar samen de kerst dagen door zullen brengen. Hoe groot de behoefte daaraan is: zonder veei ruchtbaarheid was het hotel onmid. dellijk volgeboèkt. Woensdagmiddag de 24ste arrive- ren de gasten en gaan samen aan ds slag om het kerstfeest voor te bei den (versieringen, diner voorbei den, eventuele andere ideeën uitwi ken). Daarna kennismaking via vorm. Eerste Kerstdag: koffie, gespi muziek, zang, spel. kerkgang. Wam len, voorbereiding bijdragen, kerst* ner. onderling contact. Ruim voor de vraag: wat verder? via ov< leg in groepjes. Overigens keuzei gelijkheden: wandelen, rust, gespi bezoek exposities, toekomstwen,, kenbaar maken, via uitbeelding bi voorbeeld. Slaagt dit experiment dan wil het voortzetten en daarmee zo nodij bepaald niet wachten tot Kerst 1976 Wie meer wil weten, hetzij als „producent", dan wel als „consu ment van kerst- en/of oud en nieuw-inns kan zich in verbin ding stellen met de radiopastorie van ds. A. Klamer, Oranjelaan 8, Hilversum, telefoon 02150-15555. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Dr. G. N. Lammens is benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de litur- giologie aan de Vrije Universi teit. Hij blijft directeur van het Convent van Kerken. Dr. Lammens is 46 jaar. Hij pro moveerde verleden jaar december bij prof. dr. D. Nauta aan de Vrije Uni versiteit op een studie over het com- memoratieve aspect van de avond maalsviering, getiteld „Tot zijn ge dachtenis". Deze promotie was cum laude, evenals zijn kandidaats- en zijn doctoraal examen. De nieuwe hoogelaraar is vooral bekend geworden als voorzitter van de bond van gereformeerde jeugdver enigingen en van het landelijk cen trum voor gereformeerd jeudwerk, (Vai onze kerkredactie) DEN HAAG De aangekon digde persconferentie met Hel der Camara is gistermorgen wel doorgegaan, maar de Braziliaan se bisschop was niet aanwezig. De leider van de persconferen tie in Nieuwspoort, Jan Filius, moest meedelen dat de sociaal voelende kerkelijke functionaris niet graag vertelde waarom hij niet was gekomen. Het waren. groeiende groep eenvoudige mensen naar nieuwe sociale en economische structuren. En een steeds groter wor dende groep priesters en enkele bis schoppen staan hun terzijde. En tij dens de persconferentie van gisteren gaven enkele rooms- katholieke spre kers grif toe dat ook de protestanten in die vernieuwingsbeweging voor aan staan. Interkerkelijk Al twee maal is in de Rooms Ka tholieke Kerk een speciale actie geor ganiseerd om geld bijeen te brengen om op het Latijnsamerikaanse conti- zo bleek even later, politieke en nent hulp te verschaffen Dit jaar kerkelijke redenen. Maar de afwezigheid van deze bisschop illustreerde misschien beter dan zijn aanwezigheid ooit had kun nen doen. de situatie waarin Zuid- Amerika verkeert. Aan de ene kant houden militaire regimes met angsti ge verbetenheid vast aan de privile ges van de weinige rijken. En de leiding van de Rooms Katholieke Kerk klemt zich ondanks inciden tele mooie woorden al even krampachtig vast aan haar politieke voorrechten. Aan de andere kant streeft een wordt op meer deuren geklopt, om dat niet alleen de rooms- katholie ken gevraagd zullen worden om te helpen, maar ook vele protestanten. Thema van de actie is ..Solidaridad". het Spaanse woord voor solidariteit. De rooms-katholieke adventsactie is een interkerkelijke actie geworden. Dit jaar werken ook de hervormden mee en de kerken die zijn aangeslo ten bij de Stichting Oecumenische mee en de kerken die zijn aangeslo- Hulpverlening. De gereformeerden hebben verstek moeten laten gaan, omdat zij reeds een grote actie (voor kerkbouw, op brengst al ruim drie miljoen gulden) hadden opgezet en omdat zij graag eerst grondig wilden doorpraten op welke basis gewerkt zou worden, hoe de pro.ecten zouden worden uitgeko zen en hoe de'gelden zouden worden verdeeld. Daarvoor ontbrak de tijd. Enveloppe In vele kerken ontvangen de leden zondag 14 december een informa tiekrant en een enveloppe om het geld of de cheque in te doen. Tal van plaatselijke kerken zullen bovendien het materiaal laten bezorgen bij al de leden die op die dag niet in de kerk waren. Een week later worden dan de gelden ingezameld. Boven dien kan geld gestort worden op giro 1804444 in Den Haag. Het organise rend comité hoopt op minstens 2.5 miljoen gulden. Was de actie „Kom over de Brug" indertijd georganiseerd voor aile con- inenten en omvatte zij zowel zen ding als werelddiakonaat. deze actie heeft een beperkter doel. Het gaat alleen om Latijns-Amerika en de oroiecten liggen uitsluitend op het terrein van het werelddiakonaat. misschien met een heel enkele uitzon dering. Tussen de 62 projecten staat bij voorbeeld ook de Wereldbond van Bijbelgenootschappen. Gevraagd wordt om 50.000 gulden voor een ge meenschappelijke katholiek-refor matorische bijbelvertaling voor La tijns-Amerika. Voor projecten van de Wereldraad van Kerken op dat continent wordt gewaagd om 172.000 gulden. Ook Cuba wordt vermeld. De Raad van Protestantse Kerken op dat eiland heeft gevraagd om 36.000 gul den voor het vormingswerk onder de jongeren. Er wordt trouwens veel geld gevraagd voor vormingswerk: in Mexico voor vakbondsleiders, in Paraguay voor Indianen (door doops gezinden), in El Salvador voor een radioschool. Suriname vraagt namens de Evangelische Broedergemeenten hulp voor de kweekschool in Parama ribo. Tijdens de persconferentie zei perschef Filius dat voor de overgrote meerderheid de bijdragen gaan naar bewegingen die werken aan de ver nieuwing van de maatschappij om tot verandering van de bestaande structuren te komen waardoor een verbetering van het bestaan mogelijk wordt. Incident in kerk (Van onze kerkredactie) SCHIERMONNIKOOG Af gelopen zondagmorgen heeft de kerkdienst in de gereformeerde kerk maar twintig minuten ge duurd. De dienst had toen zo'n chaotisch karakter gekregen, dat ds. G. Glerum er een eind aan maakte. Ds. Glerum (29; predikant sinds 1965 en bijna een jaar op Schiermon nikoog, zijn tweede gemeente) wil de de „verootmoediging" in de ere dienst konkreet maken. Daartoe had hij een stel krantenknipsels meege bracht, die hij ging voorlezen. Hij begon met Vietnam. Vervol gens was Biafra aan de beurt en daarna Griekenland. Toen hij Rus land aansneed, werd het enkele kerk gangers te gortig. „Wij lezen de krant thuis al", riep iemand. „Wat de krant schrijft, is lang niet allemaal waar", riep een ander. Sommigen gaven te kennen, dat de kerk zich niet met politiek moet be moeien, terwijl weer anderen „Door gaan!" riepen. Ds. Glerum zei toen, dat het hem niet meer mogelijk was. om de dienst voort te zetten, en hij verliet de kan sel. De avonddienst is ordelijk verlo pen. Ds. Glerum heeft toen dezelfde dienst gehouden, als hy 's morgens had willen doen. Omdat hij echter gemerkt had, dat zijn krantenstuk ken veel te lang waren uitgevallen, las hij 's avonds uit elk knipsel al leen de meest schrijnende zin. Nederlandse arts vertelt over Vietnam functies die hij enkele maanden gelfr den neerlegde. Als gereformeerd predikant hij van 1949 tot 1969 achtereen' gens in Heinkenszand, Kralingen Heemstede gestaan. Jat Hai wel 1 icht O omr (Van een onzer verslaggeefsters) eke; DEN HAAG In een open br» '°n aan de léden van de Nederlands t Hervormde Kerk doet de praeses vi iV( de hervormde synode, dr. G. de R een beroep op hen bij te dragen aa: de generale kas. Deze brief is opgenc men in een spéciale voorlichting! j krant, die de titel „GK- 19-70", Gent0 rale Kas 1970 draagt. Ingehaakt wordt op het besluit va 1 de synode om van de verplichte mini mumbijdrage van vijf gulden er tie te maken. In de speciale krant wordt gezegi dat sommige mensen ten onrecht f er denken, dat de kerk rijk is. Mas veel colleges en kerkvoogden zittó met tekorten. Weliswaar is er een aantal gemeö ten. die over enig bezit beschikke .ïou In de agrarische gebieden is ap.Il vaak landbezit, dat echter in het a gemeen een laag rendement heeft in vrijwel alle gevallen slechts ei deel, meestal een klein deel van i uitgaven kan dekken. De jaarlijkse bruto opbrengst vi een geschat totaal bezit van 15 'X hectare land kan worden gesteld tr twee en een kwart miljoen guide g Op een totaal aan uitgaven vandal gemeenten van de Hervormde Her van samen rond 120 miljoen jaar betekent dit nog geen twee pfl cent. Bovenstaande zal wel zijn bedoel j1 als een reactie op de beschuldigd 1 van de oecumenische werkgroep Sj loom, dat de kerken te veel bezittis gen hebben. Twee vrijgemaakt - gereforme predikanten, ds. C. Bakker te Old - T llde !«n z pres DELFT Onder auspiciën van het Medisch Comité Vietnam spreekt donderdagavond in Delft dr. A. Ven- nema, internist, die als hoofd van de Canadese medische dienst vier en een half jaar in Vietnam werkte. Hij zal, na een korte inleid'ng van prof. dr. H. de Haas, voorzitter van het comité, zijn nogal schokkende er varingen vertellen in de Aula van de Technische Hogeschool. Er wordt ook een film. opgebouwd w uit Amerikaanse oorlogsjournaals ge- j zaal en ds. J. Keuning te Nijm draaid, getiteld: Document d'Accusa- zijn door hun kerkeraden geschor tions (van Roger Pic). De bijeenkomst begint om 20 uur. Ds. Bakker is behalve in Oldens Dr. Vennema spreekt vrijdag 12 de- ook predikant in het naburige G!« p cember om 20 uur in de Mozes en j nerbrug. Door de kerkeraad d- !en Aaronkerk. wordt geen schorsing overwogen. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2