VLEESVOORZIENING IN Z-HOLLAND IN GEVAAR I ïffiiiniiiiiti EVANGELIE EN MODERNE LITERATUUR De Wensboom, een Nederland tevreden over verloop Eurotop KLM weigert groep goedkoper te vliegen Als Gekro clicht zou moeten Premier De Jong schrijft Kamer TE LAAT Z Form a mint Militairen mogen weer liften charmant sprookje Haat op het eerste gezicht Dan maar met vergift Zilveren zielen De Duizendkunstenaar 'n meeslepende roman Bonhoeffer-boekje in 'n nieuw jasje R 19( DINSDAG 9 DECEMBER T969 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij de Raad van State heeft gistermiddag mr. L. A. E. Briët namens het destructiebedrijf Gekro gezegd, dat bij sluiting de vleesvoorziening van Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht in gevaar zou komen, er stakingen zouden uitbreken in de abattoirs, slagerijen met de afval zouden blijven zitten en een groot aantal personeelsleden zonder werk zou komen. Wethouder mr. H. E. G. L. Polak van Rotterdam gaf dit toe. maar zei dat het gemeentebestuur de belangen van de bewoners dient te behartigen. Daarom had men, omdat er honderden klachten kwamen over ondraaglijke stank, de hinderwet gehanteerd en de Gekro meegedeeld, dat men van plan was een deel van het bedrijf te slui ten. Bovendien hadden B. en W. de Ge kro opgedragen binnen tien dagen de visafvalverwerking te staken. Aan dit laatste had de Gekro direct gevolg ge geven. doch tegen de sluitingsdreiging kwam men nu in beroep bij de Kroon. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Neder landse regering is over het alge meen tevreden over de resul taten van de Europese topconfe rentie, die vorige week in Den Haag is gehouden. In een nota aan de Tweede Kamer schrijft minister-president De Jong, dat voor het toetreden van Engeland en andere kandidaat-leden een „bevredigende" formule is ge vonden. Van zeer groot belang acht de regering de passage in het slot-com- muniqué. over de uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese par lement, dat voor Nederland een voor- DEN HAAG Het in 1955 in gestelde liftverbod voor militairen is opgeheven omdat de controle op na leving van het verbod te moeilijk werd nu het militairen is toegestaan na diensttijd burgerkleding te dra gen. Volgens een woordvoerder van de legerleiding wordt het voor de mili taire politie ook gevaarlijker de con trole uit te voeren door de toegeno men drukte op de grote wegen. als uw hoofd zo aanvoelt Is het al te laat. De GRIEP slaat toe. Voorkom dit, neem bij opko mende verkoudheid en keelpijn Je keel ontsmetten de tabletten waarde is voor de totstandkoming van een financiële regeling voor de Euro pese landbouw. Hel Nederlandse parlement heeft daar ook steeds om gevraagd. Ten slotte verwacht de regering, dat gestreefd zal worden naar een program dat het voortbestaan van Euratom zal verzekeren. Alleen al door de erkenning van de ministerraad, dat de Gemeenschap met eigen financiële middelen ook moet kunnen beschikken over een controlerende instantie, in dit geval het Europese parlement, zal de positie van dat parlement niet onbelangrijk versterken. Overigens zal nog veel inspanning nodig zijn om die passage in het slotcommuniqué om te zetten in concrete bevoegdheden. Minder bevredigend acht de rege ring het gevoerde overleg over de rechtstreekse verkiezing van het Euro pese parlement. Ondanks vele pogin gen bleek het niet mogelijk voor dit probleem meer dan een vage aandui ding in het communiqué te verkrijgen: „De ministerraad zal de werkzaam heden op dit gebied voortzetten Het besluit over een mogelijke toe treding van Engeland tot de EEG noemt premier De Jong 'zeer belang rijk', al erkent hij dat de besprekin gen tussen de Zes over een gezamen lijk standpunt hierover nog veel moeilijkheden zullen opleveren. Uitbreiden Wat ten slotte de politieke eenwor ding van Europa betreft: duidelijk is op de topconferentie gebleken dal de meeste landen daarbij alleen maar aan de buitenlandse politiek denken. De Nederlandse regering zou dit po litieke eenwording echter uitgebreid willen zien tot andere gebieden. Vorige week heeft de Tweede Kamer de premie om een verklaring over de top gevraagd, met een standpunt van de regering over de bereikte resultaten. De vandaag ver schenen nota wordt waarschijnlijk bij de bespreking van de begroting van buitenlandse zaken afzonderlijk be handeld. Bet weer in Fnropa weer min. temp. gisteren neerslag Amsterdam zw. bew. 0 1 Brussel -1 2 Frankfort sneeuw -3 0.3 Geneve half bew. -6 0 Innsbruck -18 01 Kopenhager geh. bew. 4 0 Locarno 0 Londen -1 0 Luxemburg -3 0 Madrid onbew 0 Majorca half bew. 5 0 München -9 0.4 Nice 0 0.2 Parijs zw. bew. 4 0 Rome geh. bew. -5 Wenen sneeuw -9 1 Zurich sneuuw VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE A80NNEE OPGEEFT. Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. O per maand per kwartaal Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden, 'wtzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Slepende procedure Mr. Briët betoogde, dat de gemeen te had gehandeld in strijd met het be ginsel van behoorlijk bestuur, door o.m. geen overleg te plegen en door de al jaren lang slepende procedure vari verplaatsing van het bedrijf naar het Botlekgebied op de lange baan te schuiven. B. en W. weten, dat men een destruc- tieplicht heeft en dat de destructiewet jonger is dan de hinderwet, m.a.w. de destructiewet weegt zwaarder dan de hinderwet. Dit deed wethouder Polak opmerken, dat de gemeente geen destructieplicht heeft, maar dat die plicht rust op de schouders van het rijk. Het rijk moet dan maar voorzieningen treffen om aan de door mr. Briët geschetste toekom stige chaos bij sluiting, het hoofd te bieden. Er ontspon een discussie over de voorwaarden in de door B. en W. af gegeven hinderwetvergunning. B. en W. stelden, dat de Gekro deze niet had nageleefd, omdat sinds 1965 met name in Schiebroek een ontoelaatbare stank- hinder was ontstaan. Vergrote toevoer Mr. Briët stelde daartegenover, dat de stanktoename was ontstaan door de vergrote toevoer van kadavers en slachtafval. Bovendien had men op grond van de destructiewet de plicht, ook alle visafval uit het gebied van de Gekro op te halen, nadat „De Toe komst" in IJmuiden was uitgevallen. „De gemeente Rotterdam wist dat en had daarvoor toestemming gegeven", zei dus mr. Briët. Na vragen van staatsraad De Roos bleek, dat deze toestemming mondeling was gegeven door een hoofdambtenaar In Suriname heeft Goedoe Papa, vergezeld van zijn Wroko- man, zijn intrede gedaan. Goedoe Papa is op dezelfde dag jarig als Sint-Nicolaas en geeft ook ter gelegenheid van zijn verjaardag presentjes aan zoete kinderen (en ouderen Vrouw krijgt kogel in huik bij demonstratie AMSTERDAM De 39-jarige me vrouw G. van der G.-M. heeft gister- j nacht een kogel in de buik gekregen uit een dubbelloopspistool dat haar broer, de 25-jarige café-houder L. M. op ondeskundige wijze demonstreer de. Zij moest naar een ziekenhuis. Voor zover de politie kon nagaan, was er geen opzet in het spel. Tegen de caféhouder werd proces-verbaal opgemaakt wegens het toebrengen van lichamelijk letsel door schuld. SUR1NAMERS MET IS.4AR HUIS van de Dienst voor bouw- en woning toezicht en dat deze ambtenaar had aangenomen, dat B. en W. hiervan wel op de hoogte zouden zijn. Deze afspraak was nergens schrifte lijk vastgelegd. Bedrijf dicht Mr. Briët beklemtoonde, dat als het plan van B. en W. om de zogenaamde afdeling 7 te sluiten zou doorgaan, het gehele bedrijf dicht moet. omdat juist deze afdeling essentieel is. Hierover lieten de Staatsraden zich uitvoerig inlichten. De Raad zal advies uitbrengen aan de Kroon. (Van een onzer redacteuren) SCHIPHOL Tachtig in Ne derland wonende Surinamers, die vandaag per KLM van Schip hol voor enkele weken naar Suriname zouden vertrekken, zijn niet weggegaan omdat de maatschappij en de Rijkslucht vaartdienst bezwaren hebben ge maakt tegen het door hen aan gevraagde gereduceerde tarief van 1100 gulden (het normale retourtarief voor Koninkrijks ingezetenen bedraagt 1500 gulden). De groep betreft leden van de ver eniging Rijksspelen, die oorspronke lijk sportuitwisselingen tussen Ne derland en Suriname organiseerde. Zowel de KLM als de RLD menen, dat de vereniging niet heeft voldaan aan de voorwaarden die worden ge steld om in aanmerking te komen voor het gereduceerde groepstarief. Deze zijn o.m., dat de vereniging tenminste twee jaar* bestaat, niet meer dan 20.000 leden telt, niet het reizen tot doel heeft, terwijl zij de goedkope reizen niet publiekelijk mag propageren. Deze laatste bepaling zou de ver eniging niet hebben nageleefd. Niet omdat zij, zoals voorzitter L. A. Sanders gisteren voor de televisie zei, de aanbieding in het eigen ver enigingsorgaan had gedaan, maar omdat dit orgaan ook zou zijn toe gestuurd aan niet-leden. Volgens de KLM zou zij de ver eniging er al op 19 november van op de hoogte hebben gesteld, dat zij de aanvraag voor de reis niet in behandeling kon nemen. Het Tweede-Kamerlid drs. E. van Thijn (soc.) heeft enige tijd gele den hierover vragen gesteld aan minister Bakker maar hierop is nog geen antwoord gegeven. Vandaag zou hij de kwestie opnieuw aan de orde stellen en de minister mon delinge beantwoording op donder- Zevenbergen dag voorstellen. Hoon tijd (2) De heer Victor H. Huitink noemt da dienstweigeraars gevaarlijke vijfde co lonne-mensen, laffe defaitisten, klap lopers, slechte vaderlanders enz. IK geloof niet dat zijn stukje door veel goede vaderlanders met instemming zal zijn gelezen. We leven hier gelukkig nog in een democratische staat met wetten waar op wij een beroep mogen doen. Dat doet een dienstweigeraar ook en ik zio helemaal niet in dat hij daarom geen goed vaderlander zou zijn. Mag hij geen andere opvatting hebben dan zij die zo dolgraag hun bloed geven omdat zij denken daardoor hun land een dienst te bewijzen? Er zijn ook andere en betere wegen om het vaderland te dienen. Een even tueel lijdelijk verzet is geloof ik een heel wat beter middel dan een uit moordsysteem dat toch op niets uit loopt. Laten wij als christenen tonen dat we ons vertrouwen stellen op Je zus. die ons iets anders heeft geleerd dan heil te zoeken in de meest demoni sche moordwapens. Het beste middel tegen het communisme is het wegne men van armoede en rassendiscrimina tie. We zien nu in Vietnam waar dia ongebreidelde communistenhaat toa leidt. Een volk op de meest gruwelij ke manier uitmoorden. Hebben dia 40.000 Amerikanen die gedood zijn en die 100.000 gewonden dat gedaan voor hun vaderland? Veel antimilitaristen worden door. die oorlog gekweekt en begrijpelijk. Door geweld wordt nooit iets goeds bereikt. Alle mensen zijn Gods schep selen en we hebben elkaar zo te zien en er naar te handelen in het klein en in het groot. Hebt uw vijanden lief, dat moet ons parool zijn en daar kun nen wij wél zegen op verwachten. Rotterdam M. Vreeken Sr, 25 miljoen Onlangs lazen we in de krant dat vorig jaar 25 miljoen mensen door honger omkwamen. En dat, terwijl miljarden dollars worden verspild aan menselijke hoogmoedswaanzin onder de benaming „wetenschappelijk onder zoek van andere planeten". God laat veel toe, maar eens komt de grens. Reeds tweemaal in deze eeuw is de wereld geteisterd door een wereldbrand. De derde volgt spoedig. H. Lokkers Heeft de Evangeliedienaar een boodschap aan de cultuur? De vorm van deze vraagstelling zou uit de tijd van prof. Gunning kiinnen zijn geweest, maar de vraag zelf blijft onveranderd actueel. Gunning zelf was er een voorbeeld van. Voor Oefening Kweekt Kennis hield hij bijv. lezingen over Goe the en Schiller, dr. J. J. L. ter» Kate vertaalde het boek: Sha kespeare in den Christelijken Kring, prof. Is. van Dijk hielo zich voortdurend met de moder ne literatuur bezig, prof. Korf schreef zijn Levensproblemen bi| hakespeare en Goethe en zo zou men verder kunnen gaan. Zij wisten, dat het Evangelie geen boodschap voor de cultuur geen boodschap aan hadden. De wereld i-n zijn eigen sop te laten smoren, of anders gezegd in zijn eigen drek te laten liggen, kan geen christelijke bezigheid zijn Cultuurvijandigheid mag in veel gevallen weliswaar voor de hand liggend zijn, het is geen deugd. Deze voorbeelden dienen nog steeds onze voorbeelden te zijn Dat heeft ds. H. A. Visser, die voor de NCRV-microfoon de confrontatie vanuit het Evangelie met de moderne cultuur in zijn literaire of dramatische vorm niet schuwt, goed begrepen Onder de titel Met conflicten leven heeft hij bij Callenbach in Nijkerk een aantal van zijn'voor- Uitgegeven door H. Nelis- sen, Bilthoven. en vertaald door G. R. de Bruin verscheen var» David Westheimer (auteur van de verfilmde bestseller Von Ry- ans' Exprestrein) de roman Haat op het eerste gezicht (prijs 13.90) die de tegenstel ling blank-zwart als uit gangspunt heeft. De confrontatie van een 17-jarig blank boerenmeisje die haar toevlucht zoekt in een verlaten zomerhuisje aan de Golf van Mexico omdat ze in verwachting is met een voortvluchtige neger die een moord heeft gepleegd en zich toegang tot haar domein verschaft, leidt tot „haat op het eerste gezicht". Conflictsituaties zijn niet van de lucht, maar ondanks diepgewortelde vooroordelen ontstaat een zekere genegen heid, die sterker wordt naar mate hun veiligheid bedreigd wordt. De gebeurtenissen leiden tot een ontroerend hoogte punt, waarin naastenliefde het wint van eigenliefde. Geschreven in een pret- tig-leesbare stijl creëerde de auteur twee diepbewogen persoonlijkheden met hun (al of niet gekleurde) achtergron den. drachten gebundeld. (107 blz., f 6,90). Hij heeft zijn bundel In drie onderafdelingen onderscheiden: Conflicten met God, Conflicten met de naaste en Conflicten met het leven. Onder het hoofd Conflicten met God behandelt hij achter eenvolgens: Erwin Sylvanus' „Korckzak en de kinderen" (God na Auschwitz), Becketts „Wachten op Godot", Miodrag „Bulatovics", Godot is geko men", Iris Murdochs „De klok" en van W. F. Hermans „Nooit meer slapen". Onder Conflicten met de naaste komen aan de beurt: Ed ward Albee's „In wankel even wicht". Harold Pinters „De thuiskomst", Edward Bonds „Gered", Ivo Michiels „Het afscheid" en Heinrich Bölls „Und sagte kein einziges Wort". Onder Conflicten met het le ven komen aan de orde: Kafka s „Josephine, de zangeres of het muizenvolk", Klabunds „Bracke. ein Eulenspiegelroman", Brechts „De qoede mens van Sezuan", Arthur Millers „Na de zonde val". Sartre's „Tussen de rade ren", en Pirandello's „De pijn om zo te leven". De schrijver behandelt alleen de levensproblemen van de ge noemde werken. Op hun literaire of dramatische waarde qaat hij niet nader in. Dit wekt een enigszins onkri tische indruk, maar men moet deze voordrachten dan ook niet als kritieken beschouwen, maar precies als wat ze willen zijn: beschouwingen naar aanleiding Ds. H. A. Visser van de levensbeschouwelijke in houd. Als zodanig nuttige en menigmaal verhelderende lec tuur. „Dan maar met vergift", het derde deel uit de reeks ..De vervloekte vorsten" van Maurice Druon behandelt het leven van de Lodewijk X, bijgenaamd de ruziemaker. Totaal niet opgewassen tegen de moeilijkheden van zijn tijd, wordt hij vergiftigd door een gravin, die zich niet aan een uitspraak van de koning wil onderwerpen. De verta ling van dit 238 bladzijden tellende boek is van J. F. Brouwer. Het is uitgegeven bij Gottmer in Haarlem. Een hechte familiege meenschap vormen de broers Dreeuwe en Jaring de Jager, die resp. getrouwd zijn met de gezusters Geertje en Jan- tien. Jantien is evenwel meer verkikkerd op Dreeuwe dan op haar eigen man. Gevolg hiervan is dat zoon Folkert wordt geboren, maar dat wordt geheim gehouden. Hoofdrol in zilveren zielen van Catelijn Claes speelt de zeer resolute Itte, dochter van Dreeuwe en Geertje. Jantien wil dat Folkert ook zo wordt. De werkelijkheid is eclHer anders. Itte gaat mee op de haring vangst als de armoe hoogtij viert, tekenend voor de tijd waarin het boek speelt (rond 1930). Itte weet zelfs bij zwa re storm de bemanning naar haar hand te zetten totdat.... ze van de haringtrekker valt en verdrinkt. De mannen ha len haar met de haring in een net op. Uit eerbied voor de dode zetten ze de gehele vangst overboord, ondanks het feit dat zij nu nog meer armoe moeten lijden en dus ook hun gezinnen. Een zeer spannend zeemansboek in zeemanstaal (215 blz. f8.90), dat is uitgege ven bij West-Friesland in Hoorn. William Faulkner's „De wensdroom" is een charmant sprookje met als moraal dat zelfzucht en hebzucht leed verorzaakt en dat het beter is de volle aandacht aan weinig bezittingen te schenken dan de ze te versplinteren over een groot aantal bezittingen. (In dit geval gevoelswaarden). Als kapstok koos Faulkner een groepje kinderen en volwas senen die op zoek gaan naar de wensboom. Zij vinden deze en dan ontwaakt hun hebzucht. Hun wensen worden vervuld en zelfs de onderbewuste wensen wor den waarheid. Het blijkt dat het eigenlijk he lemaal niet prettig is om alle wensen vervuld te zien. Zelfs wanneer alle wensen worden vervuld en het machtsbesef daarom groot is, blijkt dat men zich toch aan bepaalde spelre gels moet houden. Dit met weer op de achter grond het besef dat wensen en verlangen noodzakelijk zijn voor de mens, maar dat de vervulling slechts waarde heeft, wanneer geduld en volharding is betoond. Deze zware moraal is humo ristisch en luchtig ingesloten in een kinderlijk, fantasierijk ver haaltje. Het geheel wordt opge luisterd met bijzonder fijnzinnige "3 pentekeningen van Victoria Fiel den. Al met al een boekje om „te hebben". Het Is uitgegeven bij A. W. Bruna en Zoon in Utrecht. Het telt 95 blz. en kost 2,75. Bij de Arbeiderspers in Amsterdam verscheen als Grote ABC no 146 in een goede vertaling door Nico Polak de oorspronkelijk als „The magician of Lublin" uitgebrachte ro man De Duizendkunste naar van Lublin van de hand van de Poolse Ame rikaan Isaac Bashevis Singer. Het is een meeslepende ro man. die men in één adem zal willen uitlezen, zo levendig en realistisch weet de schrijver de lezer te verplaatsen in de merk waardige sfeer van het voor-oor- logse Polen en dan nog wel speciaal dat van het joodse volksdeel. Het mag dan ook geen wonder heten, dat onderhavig boek gro te naam heeft verworven In Po len en ook in de Sowjetunie. hoewel de werken van Singer daar officieel verboden zijn. De geschiedenis van Jasja" Mazur. vuurvreter, degenslikker, acrobaat enzovoort, kortom dui zendkunstenaar, die na zijn wil de leven met talrijke amourettes terugkeert tot een diep geloof is fraai in stijl verlucht door Kurt Lob. De Duizendkunstenaar van Lublin van Isaac Bashevis Sin ger is uit het Engels vertaald door Nico Polak. Het nawoord is van de uitgever, illustraties en omslag van Kurt Löb. Grote ABC no. 146. omvang 247 pagi na's. prijs f 12,50. De verleiding van het geld De Engelse bankbediende Pascoe bezwijkt in De derde kant van de medaille van Francis Clifford voor de ver leiding van het geld. Hij gaat met een fors bedrag op stap. overleeft een aardbeving, maar zijn koffer-met-inhoud ligt onder het puin. De ver rassende afloop is tegelijk een eind en eén begin. Dit leuk ontspanningsboek. (218 blz.. 9.90) is uitgegeven bij De Boer jr. in Bussum en ver taald door M. de Sain. Slllllllllillll Zesdaagse oorlog De roman „O, God, Moeder wat haat ik die oorlog!" van Yigal Lev heeft de Zesdaagse Oorlog van 1967 in Israël tot onderwerp. Als oorlogsroman heeft het boek een karakter dat afwijkt van de bekende literatuur over de wereldoorlogen of over andere strijdtonelen. Dat is begrijpelijk: israei was en is nog steeds een klein land met een gemeenschap, waarin bij wijze van spreken niet alleen iedereen iedereen kent maar waarin men ook op de hoogte is van de vriendschappen en de familieverhoudingen van elkan der. De band tussen de militairen van het Israëlische leger is daardoor hechter dan elders en het sneuvelen of zwaar gewond geraken van een kameraad treft de anderen persoonlijker. Daarbij komt nog dat er in deze oorlog van geen enkele vorm van glorie sprake was: het qing er om of Israël kon blijven 'even of niet. De Israëli voelt de veroveringen die toen zijn ge maakt ais aan hem opgedrongen door de omstandigheden. Bij de vertaling is dat karakter goed bewaard. (Uitgave Het We reldvenster. Baarn. 221 blz.. f 14.90) -#• Dietrich Bonhoeffer Van het voor het eerst in 1964 verschenen fijne boekje over Dietrich Bonhoeffer: „Begegnungen mit Dietrich Bonhoeffer" (232 blz. DM 7.50), is nu reeds de vierde en uitgebreide druk verschenen. De „Begegnungen" vormen één van de mooiste boekjes van onze tijd. Het is een voortreffelijk eerbewijs van velen, die hem persoon tijk gekénd hebben aan hun onvergetelijke leidsman. Een beter por tret van Bonhoeffer is niet denkbaar. Allen die over hem schreven, hebben hun in memoriam geschreven met het hart. Een vierde druk in zo'n korte tijd valt alleen maar een werkelijk goed boek ten deel. De samensteller. Wolf-Dieter Zimmerman, heeft eer van zijn werk. De nieuwe druk verscheen bij Uitg. Chris Kaiser Verlag, München.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11