Weinreb vecht tegen de nette mensen RAADSELS ROND TWEE ONGELUKKEN: 5 DODEN Indonesië geeft West-Irian veel aandacht Rotterdam geeft grond uit op Maasvlakte voor hoogovenproject J Het „Recht'' komt op de jongste dag Tafeltennistrial op 20 december MENSELIJK DOOD HET SYSTEEM VONNIS DEMONEN DE POEL EERHÈRSTEL? RADICAAL Donorlanden vergaderen In Alblasserdam en Amsterdam 7 MAANDAG 8 DECEMBER 1969 Dit is de voorzijde van een zilveren tienguldenstuk, dat ter gelegenheid van de 25ste herdenking van het einde van de oorlog zal worden uitgegeven. Deze zijde vertoont de heeldenaar van koningin Wilhelmina. ROTTERDAM Na de pas gespeelde stedenwedstrijd tegen Utrecht staat al weer een interlokale ontmoeting voor de Rotterdamse ta feltennissers op het programma. Op laterdag 20 december (14 uur) wordt in het Rotterdamse Tafeltenniscen- trum de jaarlijkse ontmoeting met de teams van Dordrecht en Gouda gespeeld, een traditie, welke nu al enkele jaren achtereen niet meer ge broken wordt. De Rotterdamse Keuze Commissie heeft voor onze afdeling de volgende teams samengesteld: Overgangsklas: N. van Capelle en A. van Herel (bei den 1DGB) en H. v.d. Broek (TSF) Eerste klas: J. de Meij (Eendracht), F. Suttorp en J. Buyk (beide Noad). Tweede klas: B. de Rooy (Diveko), H. van Vliet (Amroba) en A. Hofland (Favoriet). Derde klas: A. Ravenschot (Meeuwenplaat), P. Jansen (Borsje en Buijsman) en K. Ooms (HPV). Vierde klas: J. van Niekerk (TOGB), Van Zomeren (Germinal) en W. Slaa (At lantic). Joden op transport naar Westerhork. PROFESSOR Cohen, de voor zitter van de Joodse Raad, heeft professor F. Weinreb uit genodigd voor een gesprek. Het is de tijd, dat de joden uit hun huizen worden gehaald om te worden geliquideerd. Na afloop van het onderhoud, dat een beleefd en vriendelijk verloop heeft, is er plotseling in de donkere gang van het grote gebouw van de Joodse Raad in Amsterdam een gefluister. Een optocht mannen, het zijn joden, schrijdt binnen. In het tweede deel van zijn memoi res „Van Windekind naar Wester- bork", schrijft Weinreb over deze mannen: „Dat zijn ze. Dat is de vergadering, die de lijsten vaststelt. Wie er van nacht gehaald worden en wie niet. Iedereen staat in diep ontzag. Allemaal strenge gezichten. Van rechters afgekeken?... Typisch ambte naren, typisch uitslovers. Ik ken die mensen niet. Maar dat zijn geen goede mensen. Hun gezich ten zijn hard. ijskoud, sluw in de slechte zin zelfs. Ik word ineens bang. Zelden ril ik, maar nu gebeurt het. Ik voel zelfs dat ik kippevel krijg, de haren op mijn hoofd kriebe len." In een volgend gesprek probeert Weinreb aan prof. Cohen duidelijk te maken welk een afschuwelijke in- Ook grote elektrische centrale (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM B. en W. heb ben de gemeenteraad een prin cipe-voorstel gedaan tot uitgifte van grond op de Maasvlakte aan Hoogovens IJmuiden voor de vestiging van een hoogoven- en staalbedrijf. De gemeenteraad neemt het 18 december in behandeling. De bouw wordt aangekondigd van (en elektrische centrale met een aan- rankelijk vermogen van vierhonderd lot vijfhonderd megawatt. Dat vermo ren kan worden uitgebreid tot zesdui- lend megawatt. Het hoogoven- en staalbedrijf zal een irote afnemer zijn van de elektrische energie. De elektrische centrale kan >ls brandstof hoogovengas gebruiken, ttngevuld met aardgas. Met dit project is ook de stichting fan een elektrische centrale bij Leiden fan de baan. Die zou grote moeilijk heden opleveren, omdat bij Leiden on- foldoende koelwater aanwezig is. De vestiging van het staalbedrijf heeft de instemming van het rijk. Hoogovens Hoesch stellen zich voor, nog andere Nederlandse ondernemin- len bij het project te betrekken B. en W. verklaren uitdrukkelijk, dat er aan het op de Maasvlakte te houwen hoogovenproject, evenals aan de andere industrievestigingen daar, hijzonder strenge voorwaarden zullen moeten worden gesteld ter bescher ming van het kwetsbare milieu in de omliggende streek. -Het •W W.di Wilhitr. 25 Ttl.l 16588 tal» 21431 Klolortn tt 'i-tirmnhigt, Uidin in Dordracht druk deze mensen op hem hebben gemaakt. Weinreb zegt: „Maar deze gezichten waren schrikwekkend, ze waren menselijk dood". Cohen glimlacht vaderlijk: „Ik zeg u, het zijn nette mensen." Hij begrijpt het niet. Dat is ook het geval wanneer Weinreb hem vér na de oorlog bezoekt. Alleen klaagt de vroegere voorzitter van de Joodse Raad. dat zijn naaste medewerkers, dat die nette mensen zich na de oor log zo ondankbaar hebben getoond. Een „nette" man was ook Moos van de Gestapo. Hij wordt voor het ge bouw van de Joodse Raad afgehaald door een SS-officier om bepaalde ge vallen te bespreken. Weinreb brengt weer verslag uit: „Ik merk, dat er uit ramen geke ken wordt. Het is ook een bijzonder toneel, hartverwarmend voor de ar me Joodse harten, hunkerend naar een klein beetje „maatschappelijke status". En wat is vooral voor Joodse- Raadslaven verheffender dan te zien hoe een der hunnen een hand krijgt. Van een echte luitenant". Tegen de zogenaamde nette mensen, tegen het status-gedoe, tegen het heilige prestige, tegen de strikte ambtenarij en tegen het systeem heeft Weinreb steeds gevochten. De 1926 bladzijden, de drie delen van zijn memoires vormend, zijn er een voortdurende getuigenis van. In de oorlog lukte het hem zich tussen dat systeem te wringen en door zijn speciale lijsten (bij het verschijnen van het eerste deel van de memoires schreven de hier reeds over) honderden joden het leven te redden. Na de oorlog komt hij weer in botsing met het systeem en de nette mensen, onder wie hij veel vijanden heeft. De tijd na de oorlog noemt Wein reb nog meer sinister dan de hele oorlogsgeschiedenis. De memoires gaan ook over zijn gevangenschap vlak na de oorlog. Men weet, dat er stukken In omloop zijn met namen van mensen die jo den hebben verraden. Omdat men bang was, dat zijn vrouw die stukken zou opsporen wordt ze in een krank zinnigengesticht opgesloten. Weinreb vertelt: „Justitie kan blijkbaar alles en artsen zijn veofyallts te» -vinden. Men heeft, mijn vrouw daar gepoogd sys tematisch gek te ma^en en toen, dat hiet lukte, haar gewoon"'via zoge naamde medicamenten en uithonge ring te vermoorden." De boeken zijn bij uitstek persoon lijke memoires. Zij geven een andere kijk op het Nederland tijdens de oor log. Na het lezen is men geneigd, gevestigde geschiedkundige oordelen over die periode in twijfel te trek- j ken. Deel 3 wordt besloten met een na- beschouwing van A. Nuis. In 1948 is Weinreb door de bijzon dere rechtspleging gevonnist wegens celspionage en aftroggelen van geld van joodse geloofsgenoten voor de SD-ers. In de bijdrage van drs. Nuis wordt de bijzondere rechtspraak veroor deeld. Hij toont aan. dat de tegen Weinreb aangevoerde feiten niet strafbaar zijn. Maandenlang zat Weinreb opgeslo ten tussen landverraders, collabora teurs en SD-ers. Hij had (de schuil naam De Bruin aangenomen, omdat hij bang was voor zijn leven. Hij wist teveel. Daarna kwam het justitionele ap paraat in werking. Het vonnis volg de. Waarom? Drs. Nuis schrijft: „Misschien was het geval-Weinreb ook wel een prestigekwestie gewor den voor dit apparaat, dat er twee jaar in had geïnvesteerd". Ja, misschien. Maar Nuis heeft een eenvoudige, tevens verschrikkelijke verklaring: een uitzonderlijk mens kan ge makkelijk tussen de wielen komen Deze voorwaarden zullen in de hin derwetsvergunning worden vastgesteld, maar B. en W. beloven bovendien dat in overleg met door het rijk benoemde deskundigen een „convenant" zal wor den opgesteld, waarin de algemene be ginselen worden vastgesteld, waaraan bij deze uitgifte van grond moet wor den voldaan. De op basis van het convenant vast te stellen voorwaarden ter voorkoming van de verontreiniging van het om ringende milieu zullen slechts In ge meenschappelijk overleg tussen r(jk en gemeente kunnen worden veranderd. Rotterdam ivon stedenwedstrijd UTRECHT Dc acht Rotterdamse tafeltennisteams, welke in de sport zaal van het Zwembad „De Hommel" te Utrecht de jaarlijkse stedenont- moeting met Utrecht hebben gespeeld, zijn met winst naar huis gekomen. De seniorenteams wonnen alle vier. bij de jeugd waren het de meisjes en de oudste jongens, welke de buit bin nensleepten. De eerste klas spelers Aardoom en Crielaard van 21 Up, evenals Rob Jansen van Germinal verdeelden de buit gelijk: ieder scoorde tweemaal. De Utrechtenaar Van Houwelingen wist geen enkele overwinning te behalen. Hetzelfde geschiedde met zijn collega Braster in de tweede klas. Hier waren het de Rotterdammers Watereus van Elan en De Lang van Germinal, die beiden tweemaal wonnen. Elan's Ben van der Wal bracht het slechts tot een zege op Braster. In het A-team van de jeugd waren Hans Lingen en Hans van den Broek, resp. van Xer xes en TSF ongenaakbaar. TOGB'er Arnold Olsfhoorn daarentegen ver loor driemaal. De gedetailleerde uitslagen waren: Utrecht Rotterdam: eerste klas 36. tweede klas 36. derde klas 45. vierde klas 45. meisjes 36. jeugd A 36. jeugd B 63, Jeugd C 7—2. Totaal 32—40. De conclusie van de getergde over de tijd na de oorlog is, nadat hij zijn vrouw op illegale wijze uit het gesticht heeft gehaald: „Ik vond deze maatschappij slechts gradueel anders dan die van de oorlogstijd." Nu, na het verschijnen van de 1926 bladzijden memoires, denkt Weinreb er nog zo over. En het wordt steeds erger. In een interview met Bibeb, gepu bliceerd in Vrij Nederland, zegt Weinreb: „Volgens de oude overlevering zal in de eindfase de wereld bevolkt worden met wezens, die niets mense lijks meer hebben. De laatste schep ping Gods is knap, efficiënt, maar zonder ziel... Van de drieëneenhalf miljard is een klein deel waarschijn lijk mens, de rest is demon. Het wordt steeds erger, ik heb het in de oorlog gemerkt en daarna. Er zijn velen die zich alleen als mens kleden maar geen mens meer zijn." In het derde deel van de memoi res wordt verhaald, dat Weinreb de documenten met de namen van de verraders van joden in handen speelt van Belgische communisten. Nee, de verraders waren zelden NSB-ers of Duitsers. Men verkocht een mens voor een fiets: „Het grootste deel van de ver- raad-gevallen kwam van kleine en grote burgers, van de gewone doorsnee der bevolking: van boze, opgewonden buren, van gewichtig doeners, van mensen met „principes", •die niet konden zien, dat verordenin gen van de overheid niet werden op gevolgd..." De documenten komen in Parijs te recht In 1957 krijgt professor Ger- brandy gelegenheid ze in te zien. De oud-premier zegt tegen Weinreb: „Praat er nooit meer over, praat er met niemand over. Niet omdat we bang moeten zijn. Maar dit was een blik in de poel van de afgrond. Zo heb ik het nog nooit meegemaakt en ik wil dat het toegedekt blijft." In 1964 waren de documenten ver dwenen. Drs. F. Weinreb van een traag en onaandoenlijk maatschappij-apparaat als de omstandigheden geholpen worden en wanneer gebeurt dat niet door kortzichtigheid en het onbegrip van velen, de verdorvenheid van enkelen en de onverschilligheid van de grote massa. De geschiedenis van het on derzoek en proces tegen Weinreb is een aaneenschakeling van begrijpe lijke, vaak al te begrijpelijke mense lijke zwakheden, die tezamen een on menselijke keten vormen". Revisie van het vonnis? In zijn boek „Ondergang" pleitte prof. Pres- ser in 1956 al voor rehabilitatie. Na het lezen van de nabeschouwing van drs. Nuis, zegt prof. dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, tegen de NRC, dat een ernstige twijfel is gewekt over het vonnis en dat deze twijfel terwille van de rechtszekerheid moet worden weggenomen. Dr. B. A. Sijes, wetenschappelijk medewerker van het Rijksinstituut, zegt, dat een nader onderzoek ge rechtvaardigd is. En prof. Presser: het werkstuk van Aad Nuis en Rena- te Rubinstein vind ik bijzonder over tuigend. Eerherstel? Als het maar niet postuum wordt verleend, verzucht drs. Nuis. En de mens Weinreb laat zich ont vallen: „Het „Recht" in Nederland komt pas met de jongste dag..." BERT DE JONG I (Collaboratie en verzet 1940-1945. i door F. Weinreb. Deel 2 en 3. 17.50 per deel. Uitgave Meulenhoff, Amsterdam). Het bovenstaande, het verhaal van de mens Weinreb, die zijn recht zoekt tegenover wat hij als het de monische ziet. lijkt een afgerond ge heel. Ik daed slechts een greep uit deze memoires van Weinreb onder redactie van Renate Rubinstein. Het tweede en het derde deel versterken de indruk van het eerste. Er wordt een geschiedenis verhaald, weergaloos en fascinerend. De aan dacht blijft voortdurend gespannen. Want er is een radicaal verteller aan het woord, die niemand spaart („Dr. L. de Jong is een autoriteiten-vre- zer") maar ook veel menselijk begrip kan opbrengen voor situaties en personen. e- (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Voor het be grotingsjaar 1970/1971 heeft In donesië een bedrag nodig van 600 miljoen dollar. Dit is 100 mil joen dollar meer dan in het lo pende begrotingsjaar, doch de totale verhoging bedraagt tien procent in verband met de ver schuiving van het Indonesische budgettaire jaar van 1 januari naar 1 april. Zo de nieuw fond sen bij elkaar kunnen worden gebracht, gelden deze dus voor vijftien maanden. Dit zei vanmorgen minister Udink van Ontwikkelingshulp tijdens de opening van de zevende IGGI-confe- renti ein Amsterdam. In de IGGI de Intergouvernementele Groep voor Indonesië zijn de negen donorlan den georganiseerd, die, begeleid door grote internationale instellingen als de Wereldhank en het Internationale Monetaire Fonds, elk jaar opnieuw bezien welke kredieten aan Djakarta moeten worden verstrekt om de financieel-economische crisis te be zweren. Drs. B. J. Udink, die opnieuw voor zitter van de conferentie is, legde er de nadruk op dat de inflatie in Indo nesië, die in 1967 nog 600 procent bedroeg, een vrijwel compleet halt is toegeroepen. De doorlichtingsrappor ten van de Wereldbank en het Inter nationale Monetaire Fonds luidden opnieuw gunstig. Dank zij de buitenlandse hulp was er van stabilisatie sprake, doch wilde de opgaande lijn van herstel zich handhaven, dan zou Indonesië toch meer veranderingen en verbeteringen moeten aanbrengen. Het hoofddoel van de driedaagse bijeenkomst van de donorlanden is het vaststellen van het bedrag aan hulp, dat Indonesië in 1970/1971 nodig heeft. Van de verschillende deelne mers worden geen onmiddellijke toe zeggingen verwacht. Voor de verdeel- sleutel van het krediet, waarom wordt 1 gevraagd, zal een nieuwe conferentie J nodi gzijn. I Minister Udink bracht naar voren dat het regime van president Soeharto ambitieuze plannen heeft op verschil lende terreinen. Djakarta zal een be ter belastingsysteem uitwerken en de j algemene regeringsuitgaven sterk verminderen. Met de verwijzing naar het voorne men van de Indonesische regering meer dan gewone aandacht te be steden aan de ontwikkeling van West- Irian, besloot de Nederlandse be windsman zjjn openingsspeech. De donorlanden zijn Australië, België, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Japan, Nederland, Engeland en de Verenigde Staten. Waarnemers zijn Oostenrijk, Canada, Denemarken, Nieuw-Zeeland, Noorwegen en Zwit serland. Waarnemers menen dat het hoogte punt van de te verlenen steun nog steeds niet is bereikt. In de eerste helft van 1970 zal Indonesië met de aflossing van zijn nog door president Soekarno gemaakte militaire schul den aan Moskou moeten beginnen, dat wil zeggen dat het gedurende een periode van twaalf jaar 300 miljoen gulden per jaar aan deviezen naar Rusland zal moeten overmaken. In de afgelopen maanden heeft Djakarta alles in het werk gesteld uitstel van de afbetaling van deze gigantische schuld te krijgen, maar Vanmorgen is in het Amster damse Amstelhotel de conferentie van de negen donorlanden be gonnen, voorgezeten door mi nister Udink van Ontwikkelings hulp. Van rechts naar links verder Widjojo Nitisastro, voor zitter van de Indonesische plano logische dienst en Rachmat Saleh, plaatsvervangend direc teur van de Indonèsische hank Negara. dit is, tot nog toe althans, niet gelukt. Als in de houding van de Sowjet- unie dan ook geen verandering komt niets wijst hierop, eerder kan ge zegd worden dat de heksenjacht op communisten in Indonesië een on overkomelijke hinderpaal voor Mos kou is grootmoedig te zijn gaat zich volgend jaar een merkwaardig beeld voltrekken. Het Westen zal dan voor honder den miljoenen guldens aan deviezen aan Djakarta moeten verstrekken om de regering van president Soeharto in staat te stellen zijn schulden aan Rus land af te lossen. Deze dreiging werpt een donkere schaduw op dc donorlandenconferen- tie. Nu het inflatiegevaar zo goed als bezworen is, dank zij de genereuze bijdrage, die de donorlanden jaar in jaar uit ter beschikking stelden, is het grootste probleem de schuldenlast ge worden die door het arme rijke land wordt getorst als gevolg van jaren lange corruptie en wanbeheer. Nederland en ook Amerika zouden bereid zijn hieroverheen te stappen het is de consequentie van onze hulpverlenlngspolitiek, zo zou in Den Haag en Washington worden beweerd maar van andere donorlanden, Ja pan bijvoorbeeld, dat net zoveel fi nanciële steun verleent als Amerika, zal de huidige situatie weinig aan trekkelijk zijn. Indonesië ziet en voelt natuurlijk ook dat het zo zou moeten manoeu vreren dat de gedachte aan een zink put bij de geldschieters verdwijnt. Vandaar dat het op het punt van de export en de groei van zijn economie alle registers tracht open te trekken. Vandaar ook dat het alles in het werk stelt om grote internationale concerns het land binnen te halen op voorwaarden, die nauwelijks gunstiger kunnen zijn. Het contract, dat zojuist met de Koninklijke is afgesloten voor de exploitatie van olievelden in Oost- Kalimantam (Borneo), bewijst dit wel. 1 ALBLASSERDAM/AMSTER- Op de Kattenburg in Amsterdam 1 DAM De politie tast nog in botste een personenauto tegen een paal. Twee mensen kwamen om het leven. Op de foto een overzicht van de ravage. het duister omtrent de oorzaak van twee verkeersongelukken in het weekeinde, waarbij in totaal vijf mensen om het leven kwa men. In de nacht van zaterdag op zon dag. tegen twee uur. reed een perso nenauto met grote snelheid tegen de juist neergelaten bomen van de brug over de Noord bij Alblasserdam. De heer A. Blom (42), waterbouwkundig opzichter van het Gemeentelijk ha venbedrijf in Rotterdam, zijn 35-jari- ge vrouw J. C. Blom-Bernhart, en een broer van de vrouw, de zeven tienjarige hts'er J. Bernhart uit Slie- drecht waren op slag dood. Het acht jarig dochtertje van het echtpaar liep een hersenschudding op. Na de botsing schoot de auto onder de bomen aan de andere kant door en kwam tot stilstand tegen een wachtende wagen. De familie .J G. G. uit Papendrecht, die hierin zat, kwam met de schrik vrij. De oorzaaik van het ongeluk is nog onduidelijk. De brugwachter had juist de waarschuwingslichten ontstoken, die alle brandden. De brug moest open voor een zwaar transport te water. In Amsterdam reed zondagmorgen omstreeks vier uur een auto op de Kattenbrug tegen een ijzeren paal. De op de achterbank zittende J. Lie- wahin (24) en mevrouw M. Beversma kwamen om het leven. Vier anderen raakten gewond, van wie één ernstig. Ook hier is de oorzaak nog onbe kend. De auto zou zijn geslipt. Het is onduidelijk wie de auto bestuurde. De chauffeur zou zelfs direct na het ongeluk ongedeerd naar huis zijn ge gaan. De verhalen van de inzittenden hierover waren verward.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7