„Wreedheden gevolg harde opleiding van recruten" DRIEHOEKSRUIL IN HET NABIJE OOSTEN RAYMOND DELNOYE BRILJANT SOLIST Gevangenen hingen onder helicopters Opnieuw verwoesting dorp bekendgemaakt Spanje remt import af Brigade des doods stelde dit jaar 250 mensen terecht Echtscheidings- zaken in Italië zijn opgeschort VIER DODEN EN VIER GEBOORTEN TIJDENS CONCERT „Slecht zicht*' Drie jongelui mishandelen trampersoneel Ferdinand Leitner in elkaar gezakt Vermiste visser (26) overleden Snelle ingreep redt kind dat tabletje snoepte Conflict verwacht in Israël Kabinetslijst Uit de Haagse hof geplukt Per MS Vrije Geluiden wordt duur deze krant behoort tot Het Kwartet MAANDAG 8 DECEMBER 1969 Het Amerikaanse ministerie tan defen sie heeft meegedeeld dat de beweringen bestudeerd worden volgens welke een mariniers-compagnie onder bevel van Charles Robbschoonsoon van ex-pre- sident Johnson, wreedheden jegens bur gers in Zuid-Vietnam sou hebben begaan. Hier majoor Charles Robb. die op een persconferentie ontkende iets met de slachtingen te maken te hebben. STOCKHOLM De wreedhe den van het Amerikaanse leger in Vietnam zijn een gevolg van de bijzonder harde opleiding van de Amerikaanse recruten, in het bijzonder bij eenheden van de „Groene Baretten." Dit hebben zeven Amerikaanse deserteurs gezegd op een persconferentie in Stockholm. Als middel om verdachte Vietna- mezen aan het spreken te krijgen werd genoemd het ophangen van ge vangenen onder aan een helikopter. Een van de Amerikanen zei: „Ik be grijp niet, waarom de kranten nu zo veel aandacht besteden aan zulke za ken, die nu al vier jaar lang dage lijks voorkomen". Volgens de Stichting van de Vrede" zou in maart 1967 een Zuidvietnamees dorp door twee Amerikaanse vlieg tuigen met de grond gelijk zijn ge maakt. Hierdoor kwamen 105 bur- Binnenkort zal de Nederlandse versie van de musical Hair op een van de bij- velden van het Olympisch stadion in Am sterdam in première gaan. Met man en macht wordt gewerkt om de „tent", waar in de uitvoeringen sullen plaatsvinden, op tijd klaar te krijgen. Zuidelijk halfrond vroeger aaneen: bewijs gevonden WASHINGTON De versteende kop van een reptiel, dat 200 miljoen jaar geleden zou hebben geleefd is onlangs bij de Zuidpool gevonden en bewijst de theorie dat het grootste deel van het zuidelijk halfrond een aaneengesloten landgebied is geweest. Deze theorie stelt dat eens Afrika, Zuid-Amerika en India aan elkaar vast hebben gezeten. Dr. Laurense M. Gould, hoofd van de Zuidpoolexpeditie van Byrd heeft het fossiel „een van de waarlijk gro te en belangrijkste vondsten aller tij den" genoemd. MADRID Spaanse importeurs moeten voortaan twintig procent van de importwaarde van goederen die zij in het buitenland willen kopen van tevoren storten en kunnen dat geld pas zes maanden later opnemen Deze regeringsmaatregel, die voor een jaar geldt, is bedoeld om de in voer af te remmen. Er is nl. een alarmerend tekort op de Spaanse be talingsbalans ontstaan. De deviezen reserve van dit land is in twaalf maanden met meer dan twaalf pro cent verminderd. RIO DE JANEIRO De „brigade des doods", die al jaren ongestraft jaagt op moordenaars, handelaren in verdovende midde'en, souteneurs en prostituées, heeft vrijdag acht mensen terechtgesteld. Volgens het I °lad „O Journal" zou de brigade sinds het begin van dit jaar 250 mensen hebben doodgeschoten. Met naar parate executies zou de brigade gillen demonstreren dat zij fel gp- i l ,LS te?en de corruptie die in Justitiële Braziliaanse kringen zou rerun. ROME De Italiaanse rechters zijn begonnen de naar schatting tien duizend lopende echtscheidingszaken op te schorten. Dit gebeurt op grond van een besluit van het constitutio nele Hof, volgens welk de artikelen aangaande echtscheiding en concubi naat in het wetboek van strafrecht ongeldig zijn verklaard. Deze worden in strijd geacht met het grondwetbeginsel aangaande ge lijke rechten van man en vrouw. De Osservatore Romano, spreekbuis van het Vaticaan, heeft inmiddels geëist dat het Italiaanse parlement nieuwe strafbepalingen uitvaardigt voor deze „delicten". Studentenonrust in België BRUSSEL Ongeveer 3.000 stu denten hebben afgelopen week in Luik betoogd en geweldige verkeers- om het administratieve centrum van opstoppingen veroorzaakt. Pogingen de stad te bezetten mislukten. De studenten die verbetering van het on derwijs eisen, drongen daarop de uni versiteitsgebouwen binnen. Ook in Antwerpen werd gedemonstreerd. TRACY Tijdens een gratis popconcert door de Rolling Sto nes, dat werd bezocht door drie honderdduizend fans, zijn vier mensen om het leven gekomen, terwijl vier baby's werden ge boren. Op de nabij het popter rein gelegen autosnelweg waren verkeersopstoppingen de oor zaak dat files van vijftig kilo meter ontstonden. De negentien doktoren en zes psychiaters die door de Rolling Stones waren aangetrokken om tijdens het concert zo nodig hulp te verlenen, hielpen bij de ge boorte van vier kinderen en be handelden honderden mensen J die te veel verdovende middelen hadden gebruikt of licht gewond raakten. Twee mensen die op het terrein lagen werden overreden door een auto en op slag gedood. Een jongen viel in een aquaduct en kwam om. Een man kreeg dodelijke messteken in de rug toen hij met een revolver het to- j neel opsprong. gers om het leven en werden er 250 gewond. De stichting, een lichaam dat zich wijdt aan de „voorlichting aan het publiek over vraagstukken van de vrede in de wereld", heeft bekend gemaakt, dat zij een brief heeft ge zonden aan de Amerikaanse minister van defensie Meivin Laird met het verzoek een uitvoerig onderzoek in te stellen naar de toedracht van het gebeurde. Joseph Lyford, president van de stichting, schrijft bij het verzoek, dat bij de officiële bekendmaking van de verwoesting van het dorp Lang Vei, deze werd toegeschreven aan een na- vigatiefout tengevolge van slecht zicht. „Maar in werkelijkheid hadden de vliegtuigen het dorp wel drie keer aangevallen met bommen en geschut en wel van geringe hoogte en bij goed zicht". Een 28-jarige Franse journalist is zaterdag om het leven gekomen bij een Noordvietnamese aanval met ra ketten en mortieren ,op een Zuidviet- namese grenspost. Het is Alain Saint- Paul van het persbureau Agence France Press. ROTTERDAM Drie jongelieden, de schilder A. G., de monteur F. A. W., beiden 18 jaar, en de gasfitter E. T. V. (17) hebben zaterdagavond te gen half twaalf op de Reijerdijk in IJsselmonde de conducteur en bestuurder van een tram van lijn 2 methet in de bestuurderscabine aan wezige wisselijzer dusdanig verwond, dat de conducteur F. Heeris, 45 jaar, naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Ook de bestuurder J. Hylkema (42) liep verwondingen op. Van de con ducteur werd het horloge vernield. De jongelieden vielen passagiers lastig, waarop de conducteur hun verzocht zich kalm te houden, het geen niet naar de zin van het drietal was. De politie rekende de jongelui in. CHICAGO De wereldberoemde dirigent Ferdinand Leitner is zater dagavond terwijl hij dirigeerde in de opera, in elkaar gezakt. Hij is naar het ziekenhuis gebracht, maar zondag nog was zijn toestand, gedeeltelijk j als gevolg van taalmoeilijkheden, niet bekend. De pogingen de dirigent te behan- delen worden belemmerd omdat Leit- j ner alleen Duits en Frans spreekt en niemand in het ziekenhuis met hem j kan praten. Men zoekt naar een dok- j ter. die zich tegenover de dirigent j verstaanbaar kan maken. ZIERIKZEE De twee sinds gis teren vermiste Belgische sportvissers zijn vannacht in hun plastic speed boot gevonden. Een van hen, R. H. F. van Lindbergen (26) uit Merxem, was overleden. Men heeft hoop dat de geredde, de 25-jarige C. L. Schelten uit Brasschaet, er wel bovenop zal komen. De Belgen waren gistermiddag op de Oosterschelde op kabeljauwvangst gegaan. Nadat zij niet op tijd waren teruggekomen, werden de reddingboot Jan Leis en een politieboot uit We- meldinge ingeschakeld. Rond midder nacht kwam het bootje met de Belgen langszij de grote zandzuiger Ahoy. waar de Jan Leis ze ging ophalen. DORDRECHT Ook in Dordrecht heeft een kind gesnoept van tabletjes, die worden gebruikt voor de verwar ming van speelgoedfornuisjes. Door onmiddellijk medisch ingrijpen kon den ernstige gevolgen worden voor komen. In Apeldoorn overleed onlangs een kind aan de gevolgen van het eten van zo'n tabletje. De directeur van de keuringsdienst van waren in Dordrecht heeft alle ouders dringend verzocht, om derge lijke tabletjes wel genoemd spiritus in vaste vorm of methablokjes niet zonder voortdurend toezicht in han den van kinderen te geven. Volgens de directeur komen er thans na het Sinterklaasfeest heel wat van die gevaarlijke tabletjes in handen van kinderen. TEL AVIV De Israeli's heb- ben zaterdag 58 Egyptenaren uit- I gewisseld tegen twee Israëlische piloten, die in Egypte gevangen j werden gehouden. Dit was de i climax van een van de meest in- 1 gewikkelde en geheim gehouden uitwisseling van gevangenen in j de recente geschiedenis van het j Nabije Oosten. Verwacht wordt, dat de uitwisse- j lingsovereenkomst een bittere contro verse in Israël zal veroorzaken. Veel israëlische „haviken" zijn tegen uit wisseling van passagiers van gekaap- j te vliegtuigen, omdat zij van mening I zijn dat dit slechts een aanmoediging is van toekomstige kapingen. Het eerste gedeelte van de ruil be gon vrijdag toen de Israëlis 13 Sy rische gevangenen, onder wie twee j piloten, uitleverden voor de vrijlating van twee Israëlische vliegtuigpassa- oor het eerst sinds de onafhankelijkheid zijn in Kenia zaterdag algemene verkiezingen gehouden. Op de foto De Mungai, minister van defensie, bij zijn aankomst bij het stembureau. Wat is nieuws? Dat wat men niet eerder wist. Nu zit ik een beetje omhoog. Weet u het of weet u het niet? Wanneer ik de lezers aan me zelf afmeet, weet u het niet. Wat echter een volkomen on derschatting van de lezers kan zijn. Toch waag ik het er op. want wan neer één mens er plezier van heeft, dan heb ik mijn padvindertjesdaad ten minste verricht. Maar allereerst een compliment voor onze NS. Die eindelijk het leuke woord ge vonden heefl. dat het vervelende „bejaarde" kan vervangen. Bejaard klinkt zo krakerig! 65 plus zeggen de Spoorwegen en dat klinkt supergoed. Welnu, werkelijk oud nieuws is, dat de 65 plussers tegen een betaling ineens, halfgeld kunnen reizen. Maar nieuwer nieuws is, dat het vastrecht aanmerkelijk verlaagd is en dat, wie voor 1970 betaalt, er nu al op reizen kan. Wie nu 50 betaalt (voor een echtpaar geldt, dat de man 65 moet zijn en dat voor beide echtelieden samen 75 betaald moet worden) kan in december 1969 en heel het jaar 1970 voor half geld reizen. Dat wil zeggen, men betaalt de helft van een enkele reis. Een retour wordt dus tweemaal een halve enkele reis; is totaal één enkele. Die extra maand kan het juist zo voordelig maken. Opa en oma naar de kinderen in Maastricht of Gro ningen. Dat laatste kost gewoon en kele reis 13.80 per persoon van Den Haag af. Nu kan er heen en terug voor hetzelfde geld gereisd worden. Wat betekent dat met één zo'n reis reeds 27.60 van de 65 plus kaart van het echtpaar 75.-) is terugver diend door de reizigers. Menig reisje rond de feestdagen zal nu kunnen doorgaan, waar het anders wellicht te zwaar bevonden zou zijn. Heel 1970 kan men immers ook nog op die 65 plus kaart teren. Als tweede grapje is er. dat op drie dinsdagen in januari (13. 20 en 27) helemaal voor niks gereisd kan worden door de 65 plussers als ze de tweede klasse kiezen. Voor de eerste moet het halve verschil tussen eerste en tweede klasse betaald worden. Wat meestal dubbeltjes werk zal zijn. Voor wie niet vaak reist is zon vastrechtkaart natuurlijk niet inte ressant. Men moet vooruit even re kenen of er voordeel in zit. In Duitsland kent men 'weer een ander systeem. Daar mogen 65 plus sers tussen 1 januari en Pasen half geld reizen, mits de afstand meer dan een kilometer of vijftig is. De faciliteit geldt ook voor buitenlan- ders op vertoon van paspoort. Jammer genoeg krijgt men slechts zeer moeizaam over zulke facilitei ten in het buitenland informatie. Zelfs de reisbureaus zeggen er niets van te weten. Zelf heb ik, een reis organiserend met een 65 pluster als reisgenote, daar bittere ervaring mee op ge daan. Ben dan ook van plan, wanneer er weer een reis op stapel staat zoiets liever bij de ambassade te gaan in formeren. Die zijn er om inlichtin gen en juiste, te geven. Om in eigen land te blijven. Wie een jaarkaart wat duur vindt en er maar één reisseizoen op na houdt kan ook een kaart krijgen voor drie maanden. Die kost dan voor één persoon ƒ20 en voor een echtpaar 30. Het echtpaar, dat naar Groningen reist, haalt er de kaart dus bijna in één reis uit. Dit alles zo uitvoerig geschreven, omdat zulke goede zaken zo bekend mogelijk moeten zijn. Daarom er nog even het oude Haagse nieuwtje bij, dat wie boven de 65 jaar is voor niks-niemendal boeken kan lenen uit de openbare bibliotheken. Er is geen drempelvrees nodig, want er is altijd wel een hulpvaar dige die vriendelijk de weg wijst in de boekenschat. Als er nu nog eens een 65 plus tarief voor het openbaar stadsver voer kon komen giers, die in Damaskus gevangen wa ren genomen nadat hun vliegtuig was gekaapt. Bij de Egyptisch-Israëlische ruil liet Jeruzalem 52 burgers en zes mili tairen gaan, onder wie een piloot. Cairo liet in ruil daarvoor twee Israëlische piloten vrij, wiens vlieg tuigen boven Egypte waren neer geschoten. Premier Golda Meir van Israël heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij voor woensdag haar nieuwe kabinets lijst aan president Sjazar zal voor leggen. Dit betekent, dat zij de grootste problemen van de formatie heeft opgelost. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Begin februari 1970 zal het vernieuwde programma blad van de VPRO. Vrije Geluiden, verschijnen. Het blad, dat een oplage j heeft van 95.000 exemplaren, zal dan van ƒ21 naar ƒ26,40 gaan, waarmee het 't duurste wordt van alle pro- 1 grammabladen, uitgezonderd AVRO's „luxe" uitgave Televizier, dat twee gulden meer kost. De VPRO legt er de nadruk op, dat deze verhoging van abonnementsprijs niet uitsluitend samenhangt met de vernieuwing van het blad, want ook als dat het niet geval was zou de prijs omhoog zijn gegaan, zulks met het oog op de voorzieningen voor de ra dio-omroep, die de organisaties uit eigen middelen moeten bekostigen. De De VPRO heeft meer geld nodig, ook voor het bestrijden van de prijsstij gingen die consequenties hebben voor de salarissen, vergoedingen, pro- duktiekosten e.d. Wat het blad betreft, dit krijgt 5 pagina's meer redactioneel gedeelte, het wordt iets groter van formaat en mooier gedrukt, er komen meer foto's e.d. in. De indeling van de program ma-aankondigingen wordt duide lijker; radio- en tv-programma's voor de avond zullen naast elkaar worden afgedrukt. Het Limburgse zangertje Heintje kreeg zaterdag in Wiesbaden van dr. May (op de foto links), een van de bestuursleden van de Saarlandse radio, de Europrijs. Rechts Heintje's tekstschrijver Ronny. Met ziekeman naar het politiebureau ROTTERDAM Schipper J. B. uit Oostvoorne (29) heeft zich in het afgelopen weekend gratis per ambu lance naar huis proberen te laten brengen. In een automatiek in de Rosestraat in Rotterdam werd hij plotseling „on wel". Een ambulancewagen van de GG en GD zou de „zieke" komen ophalen. Maar tijdens de rit ontdekte de broeder al heel gauw, dat er met de man niets aan de hand was. Dus kreeg de bestuurder opdracht, niet naar Oostvoorne te rijden maar naar de dichtstbijzijnde politiepost. De schipper bekende te hebben gesimu leerd. In de Russische hoofdstad, Moskou, I is zaterdag oud-president maarschalk Worosjilof ter aarde besteld. Op de foto, gemaakt op het Rode Plein, van rechts naar links Podgorny. I Brezjnef, Kosygin, Kirilenko, Pelshe I en Gretsjko. ROTTERDAM De Franse componisten hebben altijd voor- trefelijk voor blaasinstrumenten geschreven, zowel in de tijd van de Lodewijken als in de laatste honderd jaar. Zondagmiddag hebben de zeer velen, die het plotseling ingevallen winterweer haden getrotseerd om naar De Doelen te komen, een meester stuk op ditg ebied gehoord; het „Concert voor fluit en orkest", dat Jacques Ibert in 1934 heeft gecomponeerd. Typisch Franse schittering klonk er in de hoekdelen, en dat de Fran sen ook kunnen zingen was te horen in het prachtige Andante, een ge voelig stuk met een hartstochtelijk hoogtepunt. In de eerste solo-fluitist van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, Raymond Delnoye, had men een so list gevonden, die niet alleen wat zijn naam betreft bij dit Franse werk pas te. Hij speelde de vaak zeer moei lijke hoekdelen briljant en liet in het Andante geen wens onvervuld met zijn warme taon en meeslepende mu zikaliteit. Het was dan ook geen won der, dat een langdurige ovatie hem verscheidene malen terug riep. VERFIJND Dat dit werk een kolfje naar de hand van Jean Fournet was. kon men vaststellen aan het verfijnde musice ren van het sterk verkleinde orkest. Het was goed, dat Fournet het Alle gro scherzando niet te vlug nam: het bleef daardoor doorzichtig en klonk toch licht Met een echte ouverture werd het concert geopend: die van de opera „Le roi d'Ys" van Edouard Lalo. even als op een vorig concert prachtig ge speeld. Dat een compositie op ettelijke ma nieren kan worden uitgevoerd was na de pauze te horen, t en de rijke klankenpracht van de „Symfonie van no. 4 in e, op. 98" van Johannes Brahms uitermate doorzichtig door de zaal schalde, opzwepend in het eer ste deel, breed zingend met verza digde strijkersklank het Andante mo derato, uitbundig het Allegro gioco- sa met zijn feestelijke fraai ge speelde! koperfanfares en zijn vaak aan 8sjaikowski herinnerende laatste deel. Een minuten durend applaus was het loon voor dirigent en orkest voor dit prachtige musiceren, dat voor uit zending door de Wereldomroep werd opgenomen. G. M. DERSJANT De voormalige Poolse politieman j Michael Bachroeszyn. is in Koszalin ter dood veroordeeld wegens moord op joden en wit rus sen tijdens de twee- de wereldoorlog. In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5