Joint Church Aid gaat op andere manier door Kruideniersvoeren zware strijd om het bestaan Wurmbraiid daagt zijn tegenstanders uit pnirnn zwaar m ÜnlEr f verkouden? VS Rome verwerpt plan van augustijnen Een woord voor vandaag Commissie Hulp aan Biafra politiek in opspraak praat met verontrusten Euratom ontslaat in 1970 niemand Uw probleem is het onze.. Rivièrahal bijna vol Gereformeerde jeugd geeft map uit met kerstmogelijkheden BEROEPINGSWERK Banketletters voor alle Oosterhouters Mariniers gaan 304e verjaardag Korps op twee dagen vieren Jachtig MAANDAG 8 DECEMBER 1969 De dag des Heren is oordeelsdag voor de één en feestdag voor de ander. Op die dag verdwijnen de goddelozen als stoppels van het veld, "maar voor u" zegt God door de profeet Maleachi, "die mijn naam vreest, zal de zon der gerechtigheid opgaan: gij zult uitgaan en springen als kalveren uit de stal. De profeet gebruikt een echt lentebeeld De hele winter hebben de kalveren in de stal gezeten. Daar zijn ze geboren en ze hebben nooit iets anders gekend En dan ineens breekt de dag van de vrijheid aan. We zeggen dan dat de kalveren dartelen in de wei. Ze genieten van het groene gras, van de ruimte, van de zon. Zo zullen wij genieten van de zon der gerechtigheid, wij, die de naam van de Heer vrezen, die Hem verwachten, die hier op aarde al gepro beerd hebben iets van Zijn gerechtigheid te openbaren. Want we moeten niet fatalistisch afwachten tot Gods gerechtigheid op die dag openbaar wordt. Want nu reeds wil iets van zijn gerechtigheid open baar worden. Maar ondat Hij zich openbaart door ons, moet ook zijn gerechtigheid openbaar worden door ons. Aan de andere kant moeten we niet denken dat door onze inzet nu reeds zijn gerechtigheid volkomen op aarde zal heersen. Wij schep pen de Dag des Heren niet, maar Hij doet die dag aanbreken. Door ons heen wordt nu al iets zichtbaar van wat dan volkomen openbaar zal worden. We lezen vandaag: Openbaring 9: :l-2l UTRECHT Vier hooglera ren zijn benoemd in de commis sie ad hoc, die het gesprek tus sen de synode en de verontrusten in de Gereformeerde Kerken zal moeten voortzetten. Deze commissie zal de synode ook moeten rapporteren over de be zwaarschriften, die zijn ingediend te gen publikaties van enige (andere) hoogleraren. Het moderamen van de synode be noemde in de commissie prof. dr. J. L. Koole en prof. dr. Herman N. Rid derbos uit Kampen, prof. dr. J. van den Berg en prof. dr. G. C. Berkou- wer van de Vrije Universiteit, de predikanten dr. F. L. Bos te Vlaar- dingen. P. Heinen te Utrecht, L. H. Kwast te Leeuwarden. A. C. van Nood te Velsen, J. Overduin te Vee- nendaal en ouderling G. van Galen te Zwijndrecht Samenroeper van de commissie is dr. A. Kruyswijk te Enschede, lid van het moderamen van de synode. BRUSSEL Onder de ongeveer 2.700 personeelsleden van de Eurotom- centra zullen in ieder geval tot eind 1970 geen ontslagen vallen. De Europese ministerraad besloot zaterdag tot een „doorlichting" van de vier centra in Nederland, België Ita lië en Duitsland. In afwachting van dit onderzoek zal het personeel in ieder geval het volgend jaar gewoon kunnen doorwerken. (Van een onzer verslaggeefsters) OSLO Het bericht, dat za- terdag werd verspreid, dat de Wereldraad van Kerken over- weegt de vluchten met voedsel en medicamenten naar Biafra te staken wegens de „politieke bij- Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres Kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding la verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Is het waar dat de ansjovis geen vis is? Antwoord: De Europese ansjovis is wel degelijk een vis, wordt 20 cm lang met een snuit die voor de on derkaak uitsteekt. Vraag: Iemand wordt al tientallen jaren in een inrichting verpleegd. De rente van zijn vermogen moest tot 31 maart opgestuurd worden naar de gemeentelijke sociale dienst; na die datum werd ze bij geschreven bij zijn tegoed. Wat ge beurt er met het geld als hij komt te overlijden? Antwoord: Uit uw brief maken wij op dat de betrokkene geruime tijd werd verpleegd op kosten van de gemeente en thans voor rekening van het ziekenfonds krachtens de Algemene wet bijzondere ziekte kosten. De gemeente kan de verple- gingskosten over de laatste vijf ja ren verhalen op de nalatenschap. Er is geen verhaal meer mogelijk zodra er vijf jaar verstreken zijn sinds de tijd, waarin de betrokkene voor re kening van de gemeente verpleegd werd. Vraag: Hoe larvg moet ik aansla gen en afrekeningen van de be lasting bewaren? Antwoord: De verschuldigde be lasting over enig belastingjaar kan na 5 jaar niet meer worden ingevor derd. U hebt de daarop betrekking hebbende belastingbescheiden niet langer dan 5 jaar na dat belasting jaar meer nodig. Vraag: Wij hebben een mantel met persianerkraag aan een stome rij ter behandeling gegeven. We kregen deze geheel verknoeid terug. Op onze klacht werd de mantel te ruggenomen om er een nieuwe kraag op te maken. Maar het bleek hetzelfde model kraagje te zijn met een afgrijslijke zwarte kleur. Vol gens ons is de oude verknoeide kraag geverfd. We hebben de bedor ven mantel niet geaccepteerd. Antwoord: De Nederlandse huishoudraad. Anna Paulownaplein 7. Den Haag, heeft een bemiddeling Inzake klachten georganiseerd. Daarvoor is er een vertrouwenscom missie NHR-Chemische wasserijen, die klachten in onderzoek neemt te gen een kleine vergoeding. Voor waarde is dat men de klacht eerst aan de tegenpartij bekend maakt. Vraag: Wanneer zijn de tele visie-uitzendingen van Nederland II overgenomen door de zenders Lopik en Smilde.' Antwoord: De regelmatige uitzen dingen via Nederland II zijn sinds 1 oktober 1964 verzorgd door de zen der Lopik. De toren van Smilde zond deze uitzendingen voor het eerst regelmatig uit op 5 november 1965. Vraag: De buren hebben een tele- visiemast aangebracht aan een ga rage. die de scheiding vormt tussen onze beide erven. Nu steekt die mast 15 centimeter over onze grond uit. Moeten wij dit goedvinden of kunnen wij dit verbieden? Moeten zij voor mogelijk onderhoud toestem ming vragen om over onze grond te komen? Antwoord: U behoeft dit niet toe te staan, maar als het een kleinig heid betreft, die weinig last geeft, val dan uw buren niet lastig. Laat hen dan een papier ondertekenen, waarin staat dat u dit toestaat bij wijze van gedogen en dat u het recht heeft, te eisen hieraan een eind te maken, wanneer u dit wenst. In dat geval behoudt u het recht om aan de toestand een eind te maken, wanneer dit nodig mocht zijn. Als het voor het onderhoud nodig i», mag de buurman uw grond betre den, maar hij moet natuurlijk netjes toestemming vragen en mogelijke schade vergoeden. (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Richard Wurmbrand bleek zaterdagavond te kunnen concurreren met de „Kleine zielen" van Louis Cou perus. Ruim 1300 mensen vulden Rotterdams Rivièrahal, waar de ze uit een Roemeense gevange nis vrijgekochte christenjood zich verdedigde tegen aanvallen van kerkelijke functionarissen aan deze en gene zijde van het ijzeren gordijn. Sommigen zeggen dat er geen on dergrondse kerk bestaat in de com munistische landen, zei hij. Ik daag hen hier uit om een paar vragen die ik hen wil stellen te beantwoorden. Als ze de vragen kunnen beantwoor den zal ik mijn leven lang niet meer preken. Maar als ze dat niet kunnen behoren ze zich terug te trekken uit hun kerkelijke functies. Ze zeggen dat er geen ondergrond se kerk is, maar laten zij mij dan het adres geven van vijf plaatselijke ker ken in China of in Noord- Korea. Laten zij de adressen geven van het bijbelgenootschap in Roemenië en van hetChristelijk Jongerenverbond of het Leger des Heils. Deze organlsa- I ties bestaan, maar ze kunnen alleen ondergronds bestaan. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. zekere bouwstijl, 5. volk. 10. Lord (afk.). II. aard, 13. gemak. 15. familielid,, 16. preuts heid, 20. meisjesnaam, -22. keurig. 23. eer. 25. gereedschap, 26. aan stonds, 27. peulvrucht, 28. een zeke re. 30. voorvoegsel. 31. merken, 34. water in N.Br., 35. hoofdwerk der oud-Noorse letteren, 37. geslachts boom. 41. en andere (afk.), 42. anti, 43. organische verbinding. Verticaal: 1. schande, 2. vaarwel. 3. verfstof, 4. volksnaam van de kauw. 5. bijwoord, 6. putemmertje, 7. ge heel de uwe (afk. Lat.), 8. plaats in België, 9. tijdrekening. 12. toe spraak, 14. bekende voetbalclub, 17. enig, 18. wondvocht, 19. onbep. voornaamw., 21. in die voege, 24. mondbehoefte, 29. Romeins keizer. 32. stad in Italië, 33. rivier in Duitsland, 34. droogoven (vl.), 36. rivier in Engeland, 38. scheik. ele ment, 39. banknoot (afk.), 40. Oriënt Expresse (afk.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 2. raket. 7. staar, 8. doorn,- 9. toren. 10. mal, 12. mol, 13. rem, 15. Alida, 17. Erato, 19. ar. 20. Ot, 21. .slaap, 24. Egede, 26. Ain. 27. Inn, 29. lel, 30. pasta, 32. beton, 33. erker, 34. lorre. Verticaal: 1. staal, 2. rat, 3. aroma, 4. edele, 5. ton, 6. kreet, 10. massa, 11. liaan, 13. ratel, 14. morel, 16. dra, 18. rog, 22. liter, 23. piano, 24. enter, 25. Demer, 28. n.s. 30. pol, 31. are. Bewijzen Om te bewijzen dat er wel degelijk een ondergrondse kerk is in Rusland wat overigens niemand ontkent, omdat het bestaan van de afgeschei den baptisten erkend is door de Unie van Russische baptistengemeenten liet hij een handdoek zien, die door toeristen meegebracht is uit Rusland. Op die handdoek stond met onzicht bare inkt een brief geschreven. Die brief was pas te lezen nadat de handdoek in een bepaalde chemische stof werd gedompeld. Als een tweede bewijs dat er wel degelijk een ondergrondse kerk is in Rusland citeerde hij twee artikelen uit een regionale uitgave .van de Prawda. Volgens het eerste artikel werden in een bepaalde stad 8 chris tenen veroordeeld, volgens het tweede artikel werden nog eens 15 christenen uit diezelfde stad veroor deeld, ook tot vijf jaar gevangenis straf. Martelaren Deze christenen werden er van be schuldigd ziekten verspreid te heb ben. Ze deden dat door elkaar te begroeten met de heilige kus, door tijdens het avondmaal uit één beker te drinken en door mensen in hetzelf de doopwater te dopen. Er zijn meer dan vijfduizend ste den, vervolgde ds. Wurmbrand, dan AMERSFOORT Het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugd werk heeft een kerstmap uitgegeven met mogelijkheden voor de voorbe reiding en viering van het kerstfeest. In deze map zijn onder andere eni ge kerstliederen, -verhalen, -pro gramma's en -liturgieën opgenomen. Verder wordt er naast handenarbeid, creatief-, leken- en toneelspel ook aandacht besteed aan films, filmstro ken, diaseries, geluidsbanden, kerst platen en bundels met kerstpoëzie. Deze kerstmap is verkrijgbaar door storting van 1.75 per exemplaar op gironummer 47.50.60 t.n.v. Gerefor meerd Jeugdwerk, Utrecht, onder vermelding van „Op verzoek - Kerst map". NED. HERV. KERK Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Bussum: J. Smit te Soest en T. v. Reeden, theol. kand. te Utrecht (tijdelijk). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Leeuwarden-west: A. Plaatsman te Amsterdam. Bedankt voor Bentheim (Dtsl.): H. 1 Tien te Ede. GEREF. KERKEN (vrjjg.-buiten verb.) Bedankt voor Zalk: H. v. Ommen te Zaandam. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Sneek: J. Plantinga te Rozenburg. kunt u uitrekenen hoeveel mensen er nog om hun geloof zitten opgesloten. Dat zijn er honderdduizenden in Rus land, China, Bulgarije, Albanië en zo voort. Zij zitten in communistische gevangenissen en dat houdt in dat ze gemarteld worden. Ds. Wurmbrand riep zijn gehoor op om de noodkreet van deze mensen te horen. Hij verzocht de aanwezigen nog diezelfde avond hun predikanten op te bellen en desnoods uit bed te bellen om van hen te eisen dat ze tijdens de kerkdiensten van gisteren deze martelaren in hun gebed zouden gedenken. Rotterdam was zaterdagavond de eerste stad waarin Wurmbrand sprak. Gisteravond was hij in Urk, vanavond spreekt hij in Goes, dinsdag in Kampen en woensdag in Groningen. De bijeenkomsten wor den gehouden onder het thema: Te gen het communisme het evangelie. verschijnselen" heeft veel stof doen opwaaien. Maar geruchten als zou ook Joint Church Aid, waarin de Wereldraad met zijn hulp participeert, zijn voedsel- vluchten staken zijn zaterdag door medewerkers van laatstge noemde organisatie op Schiphol tegengesproken. Wel wordt dezer dagen op een conferentie in Oslo besproken op welke wijze het hulpprograma zal worden voortgezet. Dat de voedselluchtbrug vanuit politiek oogpunt altijd in opspraak is geweest spreekt voor zich, maar de politieke beschuldigingen steken de laatste tijd sterk de kop op. Zo zou Engelands premier Wilson, Joint Church Aid hebben geprest de vluchten op Biafra stop te zetten. Dubbelzinnig Joint Church Aid heeft over de politieke bijverschijselen zelf ver klaard. dat de hulp-operatie de ker ken in een dubbelzinnige positie heeft gebracht vanwege het politie ke neveneffect. De kerken worden op deze wijze blootgesteld aan de be schuldiging, de oorlog te verlengen en het lijden van de bevolking te verergeren. In de verklaring vraagt men zich vervolgens af of dit kerkelijk hulp programma een indirect middel mag worden waardoor sommige regerin gen hun eigen doeleinden kunnen na jagen. De hernieuwde belangstelling voor Biafra die er op het ogenblik na een lange tijd van stilte is, zouden de re geringen en de Verenigde Naties op het ogenblik nauwer bij de zaak Bi afra betrekken. Maar een bericht als zouden er Brits-Nederlandse plannen bestaan OOSTERHOUT Het regio nale gasbedrijf Intergas heeft I' zaterdag alle inwoners verrast I met een banketletter vdn Intergas. Deze geste was bedoeld als schadeloosstellingvoor de ellende die de Oosterhouters meer dan een week lang moesten verduren ten gevolge van ver stoppingen, die de gasapparaten in de huizen buiten werking stelden. Ongeveer 7000 klachten kwamen binnen. Aan de gasnetverontreiniging had het bedrijf geen schuld. Tientallen gasfitters hebben dag en nacht gezwoegd om de gas kachels en geisers weer hun j werk te laten doen. Zestig wagens voorafgegaan door de gemeentepolitie, bezorg den huis-aan-huis de totaal 7300 banketletters. (Van onze econonomische medewerker) DE GROOTHANDEL in le vensmiddelen Schuitema heeft kort geleden de beurs en de aandeelhouders een koude douche bezorgd. De resultaten van het bedrijf (het is met en kele andere grossiers de leve rancier van de winkeliers die zich verbonden hebben in het vrijwillig filiaalbedrijf Centra) zijn tot nu toe teleurstellend ge weest. De winst zal vermoedelijk een 30 procent dalen, waardoor het dividend van 12 procent in gevaar komt. Met dit bericht valt de schijnwer per opnieuw op de moeilijkheden waarmee de kruideniers de laatste tijd worstelen. Wij wisten eigenlijk wel dat het hun niet naar den vleze gaat. De Gruyter trok vorig jaar het eerst hard aan de bel. Het Neder landse bedrijf leed zelfs behoorlijk verlies, maar dank zij een belangrij ke Duitse deelneming kon er nog wat winst overschieten. Na de Gruyter moesten wij van Simon de Wit horen dat het sappelen werd. Weliswaar stijgt de omzet, maar de winst neemt niet toe. Schuitema gaat uitvoerig op die te genslagen in, waarbij tijdelijke en structurele oorzaken worden ge noemd. Tijdelijk is het probleem dat voortvloeit uit de versnelde automa tisering. De versnelling was weer no dig door de invoering van de B.T.W. Praktisch alle bedrijven zijn door die BTW voor enorme administratieve vraagstukken geplaatst, geen wonder dat ook de kruideniersbedrijven er last van hebben. Het gevolg was dat administratie en organisatie het niet meer konden bijbenen, waardoor een snel inzicht in de financiële gang van zaken tijdelijk werd verstoord. Ernstiger zijn de structurele ont wikkelingen in de levensmiddelen branche. Er ontstaan voortdurend nieuwe verkoopvormen om de gul den van de consument eerder dan de concurrent te kunnen binnenhalen. Het is nog maar goed twintig jaar geleden dat de eerste zelfbedienings zaak in ons land werd geopend. Thans zijn er ruwweg 8000. Tussen 1950 en 1960 deden de supermarkets hun intrede. Het zijn ook zelfbedie ningszaken maar groter en naast kruidenierswaren worden ook groen ten, fruit, vlees, vleeswaren, zuivelar- tikelen en tal van andere zaken ver kocht. In vakkringen spreekt men van non-foodartikelen tegenover het levensmiddelenpakket. Dit non-food- pakket blijkt zeer uitgebreid te zijn. V erkoopvormen De laatste jaren zijn weer nieuwe verkoopvormen ontstaan. Wij noemen de discountzaken, die op tal van merkartikelen korting geven, uiteraard tot groot ongenoegen (om geen ander woord te gebruiken) van de merkartikelfabrikanten. Er zijn dan ook al processen gevoerd om dit de kop in te drukken. De dis countzaken bestaan overigens alleen doordat er merkartikelen met vaste prijzen zijn, want alleen dan kunnen zij adverteren met grote kortingen. Zouden de vaste prijzen wegvallen, dan vallen ook de discountzaken weg. Een andere vorm zijn de cash- and-carryzaken, veelal uitgeoefend in zeer eenvoudige verkoopruimten waar contant betaald moet worden en de klant zelf alles moet mee nemen. De onkosten voor de winke lier worden daardoor laag gehouden, waardoor hij zijn prijzen concurrend kan maken. Die cash- and- carryzaken zijn eigenlijk gelijk te stellen met wat we tegenwoordig verbruikersmarkten noemen. Ze rijzen als paddestoelen uit de grond. In een heel eenvoudig gebouw, buiten het centrum, worden tegen lage prijzen levensmiddelen maar vooral tal van non-foodartike len verkocht. Die prijzen probeert men laag te houden door massale inkoop en door de kosten in de ver koopruimte te drukken. Een wat luxere uitvoering om het zo maar uit te drukken gaan de zelfbedieningswarenhuizen vor men. Albert Heijn komt hier het eerst mee. Het worden enorme ver koophallen waar het publiek levens middelen en niet-levensmiddelen kan kopen volgens het zelfbedienings systeem. De consument kan dus voor al zijn noodzakelijke boodschappen onder één dak terecht. Als tweede in de zelfbedieningswa renhuizen heeft Schuitema zich ge meld. Het heeft een overeenkomst aangegaan met de Duitse onderne ming Familia. die al negen zelfbedie ningswarenhuizen over onze grens exploiteert. Zij heeft dus veel erva ring, die zij met de financiering ter beschikking van Schuitema stelt. La ge winst Niet alleen de nieuwe verkoopvor men zijn een probleem voor de levens middelenhandel; even ernstig is de druk op de winstmarges. Door scherp gestelde prijzen tracht men de consu ment naar zich toe te trekken. De kosten stijgen echter voortdurend, en die stijging zou door grotere omzet ten opgevangen moeten worden. Dit blijkt niet te lukken. De winstmarges in de levensmidde lenbranche liggen erg laag. Per gul den omzet is de netto winst gemid deld één cent. Bij de sterke bedrijven ligt dat er iets boven en bij de zwakke er iets onder. Maar het ge vaarlijke van de ontwikkeling is nu juist dat die winstmarge die toch al zo klein is nog verder daalt. De uitermate scherpe concurrentie maakt het onmogelijk de prijzen op te trekken, een concurrentie die door de nieuwe verkoopvo men nog ver scherpt zal worden. De consument maar dat is een heel ander hoofdstuk zal er niet rouwig om rijn. voor een voedselluchtbrug op Biafra werd onlangs ontkend. Minister Luns heeft in Londen wel over Bi afra gesproken, maar van resulta ten is geen sprake. Canada De Canadese minister van buiten landse zaken, Sharp, is zondag in Genève geweest om overleg te ple gen met het Rode Kruis en met lei ders van kerkelijke hulporganisa ties. Hoewel Canada al lang voor stander is van dagvluchten op Bi afra, werd hierover niets bekendge maakt. Joint Church Aid zal op de confe rentie in Oslo bespreken, dat op zijn bankrekening in Zwitserland sommi ge regeringen geld laten storten om dat ze liever zelf niets doen, maar het aan de kerken overlaten. Op deze wijze kiezen de regeringen zelf geen partij. Zonder dit geld zou Joint Church Aid echter veel min der kunnen doen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Korps Marl- niers zal ter gelegenheid van de vie ring van zijn 304e verjaardag (10 de cember) enkele plechtigheden hou den. Dinsdag 9 december herdenkt het Korps op de algemene begraaf plaats Crooswijk de gevallen leden. Met deze plechtigheid wordt beoogt vóór de feestelijke viering van de verjaardag in intieme kring met een sobere plechtigheid de gevallen ka meraden te herdenken. In kleine kring zal door de commandant van het Korps Mariniers, generaal-majoor der mariniers A. M. Luijk, aan de voet van het monument een krans worden gelegd. De muzikale om lijsting wordt verzorgd door de mari nierskapel der Koninklijke marine. Belangstellenden zijn bij deze plech tigheid welkom. Woensdag 10 december om 10 uur wordt de viering van de verjaardag begonnen met een ceremoniële vlag- geparade en een kranslegging bij het mariniersmonument op het Oostplein. Bij deze vlaggenparade is een batal jon mariniers aanwezig, met inge deeld het vaandel van het Korps Ma riniers, de marinierskapel en de tam boers en pijpers. Na afloop van de vlaggenparade zullen de troepen defileren voor de commandant van het Korps Mari niers, generaal-majoor der mariniers A. M. Luijk, waarna een mars door de stad wordt gemaakt langs de vol gende route: Goudse Singel - Meent - Coolsingel - Westblaak - Karei Door manstraat - Schouwburgplein. pijnstillende, koortswerende, snelwerkende cachets Eventueel federatie naast provincie CULEMBORG De generale raad van de orde der augustijnen in Rome heeft verklaard, geen medewerking te kunnen verle nen aan eenzijdige beslissingen, die hoe dan ook de ontbinding van de Nederlandse provincie van de orde met zich mee zou den brengen. Dit heeft deze opperste leiding van de orde geschreven in een brief, die alle Nederlandse augustijnen verle den week hebben gekregen. Daarmee heeft Rome zich gekeerd tegen het plan van de leiding van de Nederlandse provincie, om de orde open te stellen voor iedereen, man nen en vrouwen, priesters en leken, gehuwden en ongehuwden, verenigd in een federatie. Het generalaat heeft hoegenaamd geen bezwaar tegen bestudering van de mogelijkheid van een dergelijke federatie, mits deze maar duidelijk onderscheiden blijft van de Neder landse provincie. Het voorstel, om de Nederlandse provincie geheel of ge deeltelijk in zo'n federatie te verande ren. is voor Rome onaanvaardbaar. Men wordt augustijn door het af leggen van de drie geloften (kuis heid, armoede en gehoorzaamheid) en door het aanvaarden van de regel en constituties als basis van zijn I eigen religieuze leven. „De orde w Sint Augustinus is wat hij is en vl zo blijven. Niemand kan in de orb veranderingen aanbrengen zonder de instemming van heel de orde en zon der de goedkeuring van de kerk." De generale raad hoopt, dat de Ne derlandse augustijnen deze zaken zul len overwegen in een even open als verstandige dialoog, zowel met el kaar als met de generale raad. Het bestuur van de Nederlandse provincie noemt de brief uit Rome lakoniek een bijdrage in de discussie Hel weer in l'nropa weer min. temp. neerslij gistereD Amsterdam geh.bew. -2 Brussel geh. bew. -3 7 Frankfort 1. bew. -8 0 Genève zw bew -5 0 innsbruck geli. bew. -13 0 Kopenhager zw. bew. -5 0 Locarno onbew. -8 0 Londen zw bew. 5 5 Luxemburg geh. bew. -5 0 Madrid h. bew. 0 0 Majorca h bew 0 4 MüncheD geh. bew. -14 1 Nice onbew. 1 0 Parijs geh.bew. -4 4 Rome geh. bew. 4 0 Wenen sneeuw -4 Zürlcb geh. bew. -6 1 fiREISCHOR, zoals het wasZo luidt de titel van een interessant foto boek, dat bij uitgeverij Steen gracht in Zie- rikzee is ver schenen. Ruim honderd oude foto's en prentbriefkaar ten uit het einde van de vorige eeuw tot de watersnood in 1953 geven een treffend en duidelijk beeld van het dorp Dreischor ge legen op Schou- wen-Duiveland uit deze periode. ouderen zul len bü !jet na slaan 'van deze verzameling oud-Dreischor ongetwijfeld weemoedige herinneringen aaneen lang ver vlogen verleden voelen opko men. De jonge ren kunnen op hun beurt zich uit het boek een duidelijke voorstellin! 1 maken van dit verleden, waarover hun ouders en grootouders nog dikwijls praten. T)E afbeeldingen zijn verzameld en van passende bijschriften voorzien door de heren J. L. Braber en C. P. Pols. Het geheel is gebonden ir fraai blauw-linnen band, terwijl op de omslag het wapen van Dreischor i» zilver werd aangebracht. Dit unieke fotoboek is te bestellen bij uitgeverij Steengracht, postbus 30, Zierikzee en bij de heren J. L. Braber, Ring 15 te Dreischor en C. P. Poli, Jannewekken 23 te Zierikzee. Prijs: 16 gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2