IImII Grieks regiem kondigt mildere houding aan Nederland gleed en slipte een winters weekeind door Vrees voor uitstoting uit Raad van Europa Russisch-Westduits gesprek in Moskou mmmm Het Kwartet Hf iwete/ Politie had de handen vol Belg overlijdt na transplantatie strottehoofd Ramp met bus schukl van de chauffeur Drie doden in Alblasserdam Geen gebruik van geweld Papandreoe beschuldigt Amerika 13 miljoen Italianen met griep in bed ■■lllll Amerikanen uit Chinese cel Twee nichtjes spoorloos (jrjtaJ HET WEER Weinig vorst Nieuwe Leidse Courant Maandag 8 december 1969 50ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - MïH Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 5893Ó Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Pipincllis nuur Parijs Amnestie ap prate schaal Een van de eerste stappen naar een wat democratischer beleid zou de op heffing van de staat van beleg en amnestie op grote schaal zijn. Het Atheense persbureau meldt dat de Griekse regering het secretariaat van de Raad van Europa een memo randum heeft gezonden over de wijze van stemming jnet betrekking tot eventuele maatregelen tegen Grie kenland. In dit memorandum wordt elk be sluit onaanvaardbaar genoemd dat met gewone meerderheid wordt ge nomen. Het eist toepassing van het beginsel van unanimiteit. Mocht dit niet aanvaard worden, dan eist de Griekse regering een meerderheid van tweederden om een maatregel tegen Griekenland te kunnen nemen. In een vraaggesprek met het rege ringsblad Elefteros Kosmos gaf mi nister van binnenlandse zaken, Pata- kos, in grote lijnen aan wat de junta van plan is te doen. „Griekenland zal zich reorganise ren en het zal geregeerd worden op democratische wijze", aldus Patakos. Hij voegde er wel aan toe dat dit niet is „om de buitenlanders een ple zier te doen, maar omdat wij menen, dat dat in het belang is van onze natie en strookt met het gerechtvaar digde verlangen van ons volk". Geen improvisatie Patakos legt er de nadruk op, dat „de revolutionai- re regering" zich er wel voor zal In grote delen van Europa viel in het weekeinde een flinke pak sneeuw. hoeden te improviseren. Zij zal inte- tot ongerief van velen. Anderen, en voornamelijk kinderen bekenken het gendeel volgens een vastomlijnd pro- echter met andere ogen. In Amsterdam werd dit plaatje geschoten van gram te werk gaan en binnen het kinderen die er hartelijk om konden lachen. ATHENE Het Griekse kolonelsregime heeft een democrati sche regeringsvorm aangekondigd in een duidelijke poging te voor komen, dat Griekenland uit de Raad van Europa wordt gestoten. De beslissing over verwijdering van dat land uit de raad zal vermoe delijk vrijdag vallen op een vergadering van de ministerraad in Pa- rijs. De Griekse minister van buitenlandse zaken, Pipinellis, zal op deze vergadering de nieuwe koers van de junta uiteenzetten. DEN HAAG De sneeuwval in het noorden, westen en zui den van ons land heeft gisteren nogal wat hinder veroorzaakt op de wegen. De wegen voor al gisteravond waren glad tot zeer glad met name in de om geving van Rotterdam, in Noord- Holland en in de buurt van Am- sterdam en Haarlem. Er waren veel aanrijdingen, maar persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De strooiwagens moesten gisteren „overwerk" vcr- j richten. j Nog het meeste last van de sneeuw I en de daarmee gepaard gaande glad- j heid had Amsterdam. A'le toegangs- wegen naar de hoofdstad waren Propvol en er ontstonden kilometers- jange files. Er deden zich tal van kettingbotsingen voor. nen over jongelui, die hinderlijk aan het sneeuwballen gooien waren. In andere landen van Europa ver oorzaakte de sneeuwval chaotische toestanden. Het autoverkeer in Oos tenrijk werd totaal ontwricht. In Schade De politie in Amsterdam had de handen vol met het verlenen van assistentie bij de talrijke aanrijdin gen en glijpartijen. Het aantal mel dingen was op een gegeven moment zo groot, dat de politie het niet meer °ii kon houden. Slippende auto's hebben ook tien- tallen geparkeerd staande wagens be schadigd, waardoor behoorlijke ver nielingen werden aangericht. Lang niet alle automobilisten blijken ech- ter volgens de politie de niets ver- woedende eigenaren van de gepar keerde wagens te hebben ingelicht °ver de aangerichte schade. Klachten Ir. Rotterdam en Utrecht is ook ■veel sneeuw gevallen, maar hier de- d?n zich in het verkeer vrij weinig ongelukken voor. Ook in Den Haag oieek het allemaal nogal mee te val- len. Uiteraard heef! de jeugd de «neeuvv overal met vreugde begroet. Maar de Haagse politie kreeg gisteren ruim 200 klachten bin- BRUSSEL - De 62-jarige Belgi sche veldwachter Jean Borremans, die in februari als eerste ter wereld een strottehoofdtransplantatie onder- i ging, is zaterdag in het ziekenhuis te Gent overleden. Borremans was in juni uit het zie kenhuis ontslagen, waarna zijn ge- zondheid zich gestadig aan goed ont wikkelde en hij met zijn nieuwe stembanden ook weer kon praten. Twee weken geleden werd hij weer in het ziekenhuis opgenomen, waar hij zaterdag overleed. BRUSSEL Het ongeluk met de Eindhovense autobus, die op 15 juli in het Belgische Dinant in de Maas reed. is te wijten aan menselijk falen. De bus vertoonde geen gebreken. Aangezien ook de chauffeur over leed (er kwamen 21 Nederlanders om het leven), zal de rechtbank van Di nant geen verdere rechtsvervolging instellen. het oostelijk deel van Oostenrijk en in de buurt van Wenen lag de sneeuw soms twee tot drie meter hoog. In Polen werd het weg- en spoorverkeer onmogelijk gemaakt door zware sneeuwstormen. In Frankrijk was het, met uitzon dering van de Cöte d'Azur. zeer koud. In het gebied van Parijs viel gisteravond opnieuw gedurende ruim vier uur sneeuw en de Franse hoofdstad bood de aanblik van een onmetelijke prentbriefkaart. Vrijwel in het gehele land raakte het verkeer door sneeuwval en ijzel ontregeld en er deden zich talrijke verkeersongelukken voor. De win tersportliefhebbers konden evenwel hun hart ophalen. In Duitsland werden temperaturen gemeten van zestien graden onder nul in Münohen en 23 graden vorst in de Beierse Alpen. Alle win tersportcentra in de Bondsrepubliek meldden ideaal ski-weer. Shell zoekt naar olie in Indonesië DJAKARTA Shell gaat in Indo nesië olie boren. Er is een contract afgesloten voor dertig jaar. De borin gen worden verricht in een gebied van ruim tweeëndertigduizend kilo meter in oost-Kalimantan (Borneo). Shell draagt alle kosten voor het speur- en produktiewerk, en krijgt daarvoor een vergoeding van veertig procent van de produktie van ruwe olie. De Indonesische staatsolie maatschappij Pertamina krijgt 65 procent van de verwerkte olie op ba sis van een produktie van 75.000 bar rels per dag. Shell heeft Pertamina vijf miljoen dollar in contanten be taald voor de geologische inlichtingen die het heeft ontvangen. In de eerste zes jaar zal Shell twintig miljoen dollar in de nieuwe operaties investe ren. Binnen zes maanden zal worden begonnen met de boringen. tijdsbestek waarin zij de omstandig heden kan scheppen, die geschikt zijn voor raadpleging van het kie zerskorps. Patakos vermeed in zijn interview de democratische maatregelen in ver band te brengen met de mogelijke Griekse uitstoting uit de Raad van Europa. Hij liet zich laatdunkend uit over de debatten in de raad van Eu ropa over Griekenland. „Dit was een symptoom van een ernstige crisis, die enige Europese landen doormaakten. Patakos betreurde het, dat enige Europeanen niet inzagen, dat de re volutie van april 1967 in Griekenland ook een grote dienst aan de veilig heid van de westelijke wereld was. Maar wat de Raad van Europa ook over Griekenland zou beslissen, was niet belangrijk, omdat Griekenland zijn eigen uitgestippelde we<g in elk geval zou bewandelen. In de Engelse pers wordt onthuld, dat de Griekse kolonels hun steun zouden hebben toegezegd aan Itali aanse ultra-rechtse politici *n leger officieren die een staatsgreep zou den voorbereiden. Dit zou volgens de Engelse kranten blijken uit een brief van een hoge regeringsfunctionaris in Athene aan De Griekse ambassade wijst de be de Griekse ambassadeur in Italië, richten verontwaardigd van de hand. Het Italiaanse ministerie van buiten landse zaken zei op de hoogte te zijn van de berichten in de Britse pers en de ontkenning van de ambassade. Maar het weigerde daar iets aan toe te voegen. HAVANNA In de Cubaanse plaats Santiago zijn zaterdagavond vier „contra- revolutionairen" gefusil leerd. Zij zouden volgens een krijgs raad op 7 mei met zes anderen hei melijk uit de VS naar Cuba zijn ge komen om daar sabotage te plegen. Bij hun landing waren drie leden van de groep gedood. De ove rige drie zijn veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Dit bleef er over van de auto, die in de nacht van zaterdag op zondag op de Noordbrug in Alblasserdam tegen de afsluit bomen reed. Drie mensen kwa men hierbij om het leven. De oorzaak van het ongeluk is nog een raadsel. (Zie pag. 7.) cv LONDEN Professor Andreas Pa pandreoe. de Griekse politicus die uit eigen beweging in ballingschap is ge gaan, heeft zaterdag in Londen de Amerikaanse regering verweten, dat zij door haar militaire politiek het voortbestaan van het kolonelsbewind in Griekenland onnodig verlengt. De huidige Amerikaanse politiek te genover Griekenland, aldus Papan dreoe, komt in feite hierop neer, dat men de Griekse officieren voorhoudt, dat zij het instrument zijn voor de bescherming van de belangen van het westen in het Middellandse Zee gebied. ROME Ongeveer 13 miljoen Ita lianen liggen in bed met griep. Het zou hier gaan om een nieuwe vorm van het virus, dat verleden jaar de Aziatische griep ten gevolge had. Men hoopt volgende week een vac cin te hebben ontwikkeld. Alleen in Rome al zouden rond flOO.OflO met griep in bed liggen. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT. Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktlviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. i dit blad hokje zwart maken naar k Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. MOSKOU West-Duitsland en de Sowjetunie zijn vandaag in Moskou besprekingen begonnen over een verdrag waarbij beide landen afzien van het gebruik van geweld. Ruslands ambassadeur in Bonn, Senijon Tsarapkin, over handigde gisteren een nota aan het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken waarin Mos kou zijn bereidheid tot het be ginnen van de onderhandelingen uitspreekt. De besprekingen in Moskou wor den geleid door de Westduitse am bassadeur, Helmut Allardt. Zoals be kend is West-Duitsland initiatiefne mer van dit Westduits-Russische ge sprek. Doel ervan is dat Bonn niet al leen met Moskou maar ook met alle bij het Warschau-pact aangesloten Oostbloklanden een verdrag sluit tot het wederzijds afzien van geweld. Bondskanselier Willy Brandt sprak gisteren de verwachting uit. dat Po len op korte termijn eveneens tot een gesprek bereid zal zijn. Een moeilijk I punt vormt hier echter nog de kwes tie van de Oder-Neisse grens. Brandt naar Moskou? Willy Brandt hecht grote waarde aan de onderhandelinen in Moskou. Naar verluidt zou hü zelf naar Mos kou willen gaan om een eventueel ak koord te ondertekenen. De Russische bereidheid tot een on derhandeling met Bonn vloeit voort uit de nieuwe politieke koers van Brandt ten aanzien van de Oostblok landen, alsmede de ondertekening van het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens. De laatste had Rusland als voorwaarde gesteld voor eventuele onderhandelingen. De eerste tekenen van een soepelere Russische houding jegens West-Duits land waren merkbaar in het commu niqué dat na afloop van de topconfe rentie van de zeven Warschau-pact landen in Moskou werd uitgegeven. Daarin werd matige lof toegezwaaid aan de nieuwe koers van Willy Brandt. Op deze topconferentie heeft Oost- Duitsland nog vergeefs getracht de harde politiek jegens de Westduitsers te handhaven. Waarnemers menen, dat hij daarin niet geslaagd is en zelfs gedwongen werd tot een milde hou ding. De Oostduitse partijleider zou HONGKONG De Chinese autori teiten hebben gisteren twee Amerika nen een man en een vrouw vrijgelaten na een gevangenschap van tien maanden. Beiden hebben verklaard dat de Chinezen hen zeer goed hadden behandeld. Hun bewa kers hadden elke dag verzekerd, dat zij gesteld waren op het Amerikaan se volk, maar dat zij „tirannieke lei ders als Richard Nixon haatten". Beide Amerikanen waren in febru ari met hun jacht in Chinese wate ren geraakt, waarna zij door een Chi nees vaartuig werden opgebracht. KESTEREN De politie is een speuractie begonnen naar de zestien jarige Winny Budding en haar der tienjarig nichtje Anncmiek Scholtus. De meisjes zijn vorige week maandag voor het laatste gezien. Ze vertrokken toen met de bus van Kcsteren in dc richting Arnhem. zelfs komend jaar een officieel be- I zoek aan West-Duitsland overwegen. Kosygin naar Bonn? I Eerder werd in Moskou bekend- j gemaakt, dat een hoge Russische par tijfunctionaris, Sjelepin, die lid is van het politburo in het voorjaar een be zoek zou brengen aan Bonn. Het Ame rikaanse blad Newsweek weet van daag te melden dat binnen een paar maanden premier Kosygin eveneens voor een officieel bezoek naar West- Duitsland gaat. Uit een en ander blijkt wel, dat hel Kremlin het serieus meent, de be trekkingen met West-Duitsland te verbeteren. Hij die geboren is om te gehoorzamen, zal zelfs gehoorzamen op een troon. VAUVENARGUES „Ik neem hun vingerafdrukken om 7.e altijd weer te kunnen achter halen. DE BILT Langs de noord flank van een hogedrukgebied op de Oceaan (en zuidwesten van Ierland drong gisteren zachte oceaanlucht via de Britse eilan den en de Noordzee naar onze omgeving op. Dit ging op de meeste plaatsen in ons land ge paard met sneeuwval. Het meest is daarbij in het westen van het land gevallen. Vanmorgen was de dikte van de sneeuwlaag op het vliegveld van Ypenburg en Valkenburg respectievelijk 11 en 16 centi meter. De zachte lucht, die aange voerd wordt met noordelijke wind, had vanmorgen het uiter ste noordwesten van ons land bereikt. De temperatuur was daar toen tot zes graden boven nul gestegen. Het komende etmaal zal de noordelijke wind in het gehele land doorslaan. Vannacht zal alleen nog in het oosten van het land lichte vorst voorkomen. Overdag worden temperaturen van enkele graden boven het vriespunt verwacht. De neer slagkansen zijn gering. Barometerstand: heden 10 uur 76 om (1013 millibar), stijgend. Zon eo maan 9 december zon op 8.36, onder 16.29; maan op 9.18, onder 15.51; Nieuwe Maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1