Ted Moritz: judo en voetbal Scylla nam wraak voor tweede team Anton Will redde eer van Scylla 2 SV-COACH OPENDE PRACHTIGE SPORTSCHOOL Bona Stars en SVE naar de finalepoule DE SPORT KREEG LES VAN STERK ZWART WIT: 5-0 YES eerst in slotfase langs VEO Suvrikri viel uit de boot Juiste instelling ontbrak bij enkele spelers TOP WON MATIGE WEDSTRIJD: 6-5 KVS boekte eerste zege 11 MAANDAG 8 DECEMBER 196? SPIJKENISSE Sporthal Den Oert in Spijkenisse is geen hal als zo vele. Het bijzondere ervan is n.l. de hierin gevestigde sport school annex sauna van Ted Mo ritz. Twee weken geleden opende de zesentwintigjarige Moritz zijn school, waarmee een grote wens van hem in vervulling ging: vijf jaar was hij reeds judoleraar en had zich steeds moeten behelpen met gymnastieklokalen en een zaal van een kerk. Eigenaar Moritz over het ont staan van zijn school: ,.Toen ik er lucht van kreeg, dat er hier een sporthal gebouwd zou worden, ben ik er direct op af gegaan. Ik heb een tekening gemaakt voor de school en de sauna en bij do bouw is dit gedeelte voor my gereser veerd. De sauna heb ik met hulp van mijn vader zelf gemaakt". En het resultaat mag gezien wor den: een prachtige sauna, met een massacekamer en een rustgele- genheid. Ted Moritz is een zeer actief man in de sportwereld: zijn hoofdberoep sinds zijn opleiding aan het CIOS in Overveen is judoleraar, hij was be taald voetballer bij Hermes DVS, voetbalde in de tweede klasser 's-Gravenzandse Sportvereniging en momenteel is hij bij deze vereniging voor het derde seizoen werkzaam als coach van het eerste, het tweede, BI en Cl. Ted Moritz is een man die over de zaken waarmee hij te maken heeft een eigen mening heeft. Het conflict in de judowereld houdt hem in de eerste plaats bezig. „Op het CIOS heb ik het geluk gehad een jaar les te krijgen van Anton Geesink in het technisch gedeelte en van de heer Peeman trainer van Haarlem en RCH in het vak „lesgeven". Unieke combinatie „Deze combinatie Geesink/Peeman heeft helaas maar een jaar bestaan, maar ik heb er veel baat bij gehad. Toen reeds bracht Geesink ons zijn opvattingen over de judotechniek bij en daarom heb ik begrip voor zijn standpunt. Jaren geleden stelde hij voor om samen met het bestuur van de Judobond dus ook met de oudere leraren de kata's (de ma nier waarop bepaalde worpen wor den uitgevoerd Red.) door te ne men. Men heeft dat toen van de hand gewezen en dat is toch wel kortzich tig geweest. Geesink staat immers met beide benen in de moderne ju dowereld en heeft zijn enorme Ja panse ervaring. M.i. is zijn schorsing dan ook voortgekomen uit pressie van oude re leraren, die veel minder ervaring hebben in de moderne judowereld". Moritz is van mening dat Geesinks ideeën niet alleen uit Japan stam men. „Japanse en Nederlandse judo examens zijn immers niet te verge lijken. In Japan haal je de eerste vier dan-graden door hard te wer ken. Pas bij de vijfde dan let men op techniek, terwijl dat hier in Ne derland al bij de eerste gebeurt". „Geesink is vooral door de jeugd aan het denken gezet. Op de acade- Ted Moritz„Zet er maar hij dat die twee hallen elk vijftig kilo wegen". mie in Amsterdam nl. waar hij les gaf heeft hij zijn plannen on der invloed van zijn leerlingen reeds op papier gezet. Het is dus niet ver wonderlijk dat de jeugd de zijde van Geesink kiest. Ik zie voorlopig maar èèn oplossing en dat is dat het be stuur aftreedt en dat er een jaar vergadering wordt gehouden, waar de zaken worden uitgepraat, zodat er een bestuur komt waar de meer derheid van de leraren achterstaat". Inmiddels hebben zijn leerlingen de zaal verlaten. In die zaal (13.5 bij 9.5 meter) wordt overigens niet alleen judo bedreven. Naast judo, jiu-jitsu en karate wordt er aan in door-training gedaan. Volleyballers, basketballers en leden van de keep- fitclubs behoren ook tot de bezoekers De grote belangstelling van de jeugd voor zijn school wijt Ted Moritz aan het feit dat de ouders meer door drongen zijn van het karaktervor- mende. „Een deel vande agressie kunnen ze hier afreageren, terwijl anderen hier juist leren zich niet al tijd op de kop te laten zitten". Dan moet het onvermijdelijke ge beuren: het voetballen komt ter sprake. All round-man Ted Moritz schakelt gemakkelijk over en vertelt wat hij tot nu toe in de voetbalwe reld gedaan heeft. „Toen ik zeventien jaar was kwam ik bij Hermes DVS, waar ik in het betaalde voetbal heb gespeeld. Ver volgens heb ik twee jaar in de SV gespeeld en nu train ik hen voor het derde seizoen". Intussen behaalde Ted Moritz het ClOS-diploma. Daar over zegt hij: „Het is een opleiding die staat of valt met je persoonlijke inzet. De lessen zijn in die twee jaar zo intensief dat het moeilijk te ver werken is. Later ga je het echte les geven pas leren en doe je veel nut tige praktijkervaring op". Moritz tracht zijn ervaringen op sportgebied aan de spelers van 's-Gravenzandse Sportvereniging over te brengen om hen op die ma nier naar de eerste klas te loodsen. „Ik kan met geen zinnig woord zeggen of het lukt. Ik weet wel dat er hard gewerkt wordt en dat er een goede sfeer is. Er zijn enige tuinders in de ploeg en die moeten beseffen dat ze alleen kunnen blijven mee draaien als ze hetzelfde opbrengen als de anderen, want ik kan niet met zeven spelers een ploeg maken die naar de eerste klas gaat". Hij is tevreden over de samenwer king met het bestuur, maar hij ziet daar ook de betrekkelijkheid van in: „Ik maak me geen illusies, want als het mis gaat is de trainer degene die er uit vliegt. Maar met voorzitter Leerdam kan ik het goed vinden. In overleg met hem stel ik het eerste samen, maar vaktechnisch blijf ik natuurlijk de verantwoordelijke man. Veel verbetering Over het zaterdagvoetbal in het al gemeen: Toen ik er indertijd voor het eerst mee in aanraking kwam, was het meestal lange halen en hard lopen. Uitgezonderd ploegen als Zwart Wit, Quick Boys, Noordwijk etc. Er is intussen veel verbeterd, zowel in technisch als in taktisch opzicht. We zouden nu best in de eerste klas zon- dagamateurs kunnen meedraaien. Jongens, die uit het betaalde voetbal komen of uit de zondagamateurs be tekenen een stimulans voor de ande ren. Zoals bij ons Bert v. d. Meer, hoewél hij ook aanpassingsmoeilijk heden heeft, doordat hij als half nu heel andere taken moet vervullen". Ted Moritz betreurt het dat bij de .Sport" de jeugd ontbreekt. „Door het zwerven van het ene naar het andere veld, ontbreken er mensen die nu in het eerste zouden kunnen komen, maar nu we eenmaal op het Juliana Sportpark zitten stroomt de jeugd toe. In BI lopen jongens die het eerste wel degelijk zullen berei ken". Dan keert Ted Moritz weer tot de orde van de dag terug en beseft dat zijn elftal om half drie vriendschap pelijk tegen Zwart Wit speelt. Snel wegwezen dus. Weer op pad voor de sport. De sport die bij Ted Moritz een belangrijke plaats inneemt. Ten slotte verdient hij er zijn brood mee ■fr Moment uit de zaterdagavond in Amsterdam gespeelde basketbal- wedstrijd tussen Landlust en Bona Stars. Hier een van de vele aanvallen van Landlust op de basket van de Stars. (Van onze sportredactie) LEIDEN/DEN HAAG Bona Stars heeft zich wel en Suvrikri niet voor de kampioenspoule van de basketbaleredivisie geplaatst. Bona Stars deed dat via twee over- winnigen op het Amsterdamse Landlust, terwijl Suvrikri wel één keer won van SVE (7174), maar zaterdagavond met 6578 het on derspit had moeten delven. Behoudens in de eerste vijf minu- LEIDEN Werd 's middags Scylla 2 door het eerste van Hunter met 9—1 verslagen, 's avonds werd deze zaak recht gezet. Hunter kreeg een ongenadig pak slaag te verwerken. In twintig games werd de wedstrijd beslist. Scylla kende geen pardon met de Hunter-mannen en wilde zo snel mogelijk klaar zijn. Wel was het mogelijk voor een enkele om even aan een setzege te ruiken, maar verder dan ook absoluut niet. Scylla begon de wraakexpeditie al vroeg op de avond. Van der Helm kreeg als eerste Klooster tegenover zich. Met de 22 punten die Klooster over twee games verspreidde, mocht hij beide handen dicht knijpen. Deze punten werden hem dan nog ge geven, door het mislukken van ex perimenten van v. d. Helm. Met 21—12 en 21—10 trok de laatst genoemde de overwinning naar zich toe. V. d. Berg had in de eerste game ook heel wat experimentjes achter de hand. Vandaar ook dat de punten bij hem hard opliepen. Toch won hij met 2116 de eerste game. In de tweede game mocht door Kramer aan de winst geroken worden, maar verder liet v. d. Berg het niet ko oien. Met 2220 was ook deze game voor hem. De ook veel experimenterende Bakker kwam vervolgens tegen Keek achter de tafel. De eerste game ging gemakkelijk met 2110 naar hem. De tweede game werd 2119. In het daaroD volgende dubbel, ble ken v. d. Helm en Bakker tegen Klooster en Kramer oppermachtig. Wel kwam men in de eerste game met 1816 achter, maar daarna werd er echter even serieus gespeeld en de gamewinst met 2118 naar zich toegetrokken. De tweede game verliep geheel anders. Een zware strijd moest er gestreden worden om de overwinning veilig te stellen. Dit gebeurde met dezelfde cijfers, n.l. 21—18. Klooster bleef achter de tafel staan om van v. d. Berg een neder laag toegediend te krijgen. De eerste game ging met veel getik-tak naar v. d. Berg met 21 19. In de tweede mocht Klooster zelfs voorkomen. Maar via 1317 werd het 2220. UITLEVEN Van der Helm kon zich daarna uitleven tegen Keek, die er op een gegeven ogenblik gewoon moede loos van werd. Met 2116 en 2115 trok Van der Helm aan het langste eind. Bakker kreeg vervolgens Kra mer tegenover zich. De eerste game was geen probleem. Met 2114 ze gevierde hij dan ook. De tweede was echter een beetje moeilijker. Na een 71 achterstand begon Bakker eigenlijk pas een beetie te draaien. Na 87 en 1010 kwam Kramer er niet meer aan te pas. Bakker liep uit naar 1713 om vervolgens weer te gaan experimenteren, waardoor Kramer in kon lopen. Tot winst ko men liet Bakker hem echter niet. Met 2117 zegevierde hij. Keek kreeg daarna een lesje van v. d. Berg. Met de cijfers 2115 en 219 werd hij terug gewezen. Toen Bakker vervolgens Klooster met 2116 en 2119 had verslagen, was er niets meer aan. Geen wonder ook dat Bakker aan het begin van de wedstrijd van v. d. Helm tegen Kramer zei: „Ik wacht maar tien minuten op je". Hij be hoefde niet langer te wachten. Tij dens de wedstrijd stond hij ook nog met bokshandsehoenen te spelen, om zo te proberen om v. d. Helm uit con centratie te halen. De laatstge noemde moest er wel om lachen. Bakker slaagde niet in zijn opzet, want v. d. Helm liep met 2113 en 2115 over Kramer heen. ■fr Van der Sande (Zw. Wit) mist de voorzet van rechts, maar Oore beek kan er wel bij en kopt Rien de Jonge kijkt vol belangstelling naar het resultaat van die actie. LEIDEN Voor de statistieken werd zaterdag de wedstrijd Scylla 2 Hunter nog gespeeld. Dat Hunter deze zou winnen stond al als een paal boven water, maar met hoeveel was nog niet zeker. Scylla was gehandi capt. Ed Fallaux had een blessure aan zijn schouder en kon hierdoor niet van de partij zijn, voor hem viel Karei van Schie in. Scylla heeft goed weerstand geboden. Er waren een paar drie games wedstrijden nodig om te beslissen. Allereerst kwam de invaller achter de tafel tegen N. v. Slobbe. Van Schie trachtte ervan te maken wat hij kon, maar een nederlaag kon hij niet ontlopen. Met 2114 en 2116 moest hij het onderspit delven. Van Anton Will van Zoelen mocht ver wacht worden dat hij zyn huid zo duur mogelijk zou verkopen. Hij had echter de pech, dat vrijwel al zijn smashes mislukten en de ballen niet goed terechtkwamen. Een 2114 en 2115 nederlaag was dan ook het gevolg. P. v. Schie deed het al niet beter. Tegen Schoonemeijer Is het moeilijk spelen, maar dat de neder laag zo hard aan zou komen, hadden we niet durven verwachten. Met tweemaal 2112 werd v. Schie terug gewezen. Daarna kwam het gelegenheidsdub- bel P. v. Schie/Van Zoelen achter de tafel. In een spannende strijd, waar in de krachten niet zover uit elkaar lagen, hadden Van Slobbe en v. Leuf- fen de handen vol. De eerste set ging via 13—7 en 17—13 met 21—19 zege voor Scylla, daarna echter kwamen de Hunter-mannen opzetten en kre gen v. Schie en Van Zoelen geen kans meer. Via 137 en 1410, hier deed zich nog een aardig voorval voor van ."vportiviteit. Van Slobbe smashte de bal, maar deze kwam te hoog uit. Door een toe val kwam de bal toch tegen het batje van v. Schie, waarvoor de scheids rechter verplicht was een punt aan Hunter toe te kennen. Van Slobbe wist de scheidsrechter echter te be wegen zijn oordeel te herzien en de stand te wijzigen. Van Slobbe zou het in de derde set wederom proberen, om een dergelijk voorval, maar toen hield de scheids rechter voet bij stuk en veranderde hij de stand niet. Via 137 en 1410 ging de stand naar 1916 en 2116. De stand was gelijk en in de derde set kwamen de Scylla mensen er niet meer aan te pas. Met 2114 moesten zij het onderspit delven. Vervolgens kwam v. Zoelen in het veld tegen v. Slobbe, die een beetje zijn ritme kwijt was geraakt en hier van trachtte v. Zoelen te profiteren. Dit scheen aardig te lukken, in de eerste set althans: 2118. Toen echter kreeg Van Slobbe de opdracht niet zo ongeïnteresseerd te spelen en v. Zoe len moest met 2117 in het zand bijten en de derde set moest de beslis sing brengen. Hierin kwam. v. Zoelen aanvankelijk voor te staan. Maar bij 1412 staakte zijn produktiviteit en ging v. Slobbe langs hem heen om ten slotte, na een spannend slot, met 2119 te finishen. Dat Schoonemeijer daarna K. v. Schie versloeg behoeft geen commen taar. Met 21—13 en 21—7 ging hij ten onder. Toch speelde K. v. Schie niet onverdienstelijk. P. v. Schie moest daarna het onderspit delven tegen Van Leuffen, 21—9, 14—21 en 20—22. Schoonemeijer kwam daarna tegen v. Zoelen in het veld. Op het spel van v. Zoelen had hij kennelijk geen ant woord, Met 2112 en 2115 redde v. Zoelen de eer van Scylla. Als laatste twee kwamen de gebr. v. Schie nog in het veld. P. v. Schie kreeg een nederlaag te slikken tegen v. Slobbe, met 2119 en 2118 bleef hij aan de verkeerde kant van de score. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Ondanks de forse 50 nederlaag, heeft 's-Graven zandse SV ongetwijfeld wat geleerd van de ontmoeting tegen en bij Zwart Wit. De Rotterdamse formatie trad aan met de duidelijke wil om te winnen en omdat de juiste instelling bij enkele spelers van de Sport maar al te zichtbaar ontbrak, is de 50 nederlaag al verklaarbaar. Nu was het Westlandse team wel gehandicapt door het ontbreken van Jaap Koole en Seel Vos, maar dat mag niet els excuus gelden voor het nu vertoonde spel. De score had zelfs hoger kunnen uitvallen, als een zich wel met de stand tevreden tonende Rotterdamse aanvalslinie, nog beter de kansen had benut. In feite kwamen slechts enkele spelers tot een ruime vol doende. Allereerst Frans Moritz, die zich als invaller duidelijk wilde waarmaken, en verder Rien de Jon ge, die als stopper beter tot zijn recht kwam dan in de halflinie. Keeper Jan van Kooten startte weinig betrouwbaar, maar kwam al lengs tot beter spel. Aanvallend bracht de Sport er nog het minste van terecht. Nu kreeg men van de knap verdedigende Rotterdammers weinig spelvrijheid, maar zelfs de enkele kans die ontstond werd niet benut. Nu kwam Zwart Wit op het besneeuwde, maar goed bespeelbare veld tot bijzonder knap spel. Vooral in de combinatie vlotte het uitste kend en dat de Sport al snel terug- moest, was daarvan een gevolg. Ei genlijk werd de strijd al in tien mi nuten beslist. Met een boogbal had Viergever al in de tweede minuut succes, terwijl v/d Giesen bij een afgeslagen aanval op de juiste plaats stond om Van Kooten van 20 meter kansloos te laten. Onverwoestbaar En vooral vla Jan Nicuwstraten (34 jaar, maar onverwoestbaar) had men onophoudelijk het initiatief. Weliswaar kreeg Lou Vos een sco ringskans na foutief uittrappen van Rcitsma, en kon Rièn Dijkhuizen met zijn gevreesde afstandsschoten de voortreffelijke Rcitsma maar niet imponeren. Zwart Wit bleef aandringen. Schoenmaker scoorde een keer kop pend, maar in buitenspelpositie, waarna de treffer van v/d Sande in de 28ste minuut (30) wel werd goedgekeurd. Daarvoor wachtte Jo- han van Geest na een cross-pass van Lou Vos te lang met schieten, en bestrafte de niet overtuigend leiden de scheidsrechter een handsbal van v/d Giesen niet met een penalty. Na rust (Kees Nowee verving Van Geest) was de SV iets sterker, maar Koedood en v/d Hom konden ook toen geen openingen vinden. Zelfs werd het 40 door Hak (via de vuisten van Van Kooten) en even daarna door v/d Heuvel 5—0. Uitste kend oefenduel op behoorlijk ni veau. ZWART WIT: d.: Reitsma; a.: Schoenmaker, v/d Giesen, Wander en Helleman; m.: Nieuwstraten en Viergever; v.: Hak, v/d Heuvel, v.d Sande en Oorebeek. 's-GRAVENZ. SV: d.: Van Kooten; a.: Moritz, De Jonge, Stolze en Bal- jeu; m.: v,d Meer en Dijkhuizen; v.: Koedood, v/d Hom, Vos en Van Geest (Nowee). SASSENIIEIM Zaterdagmiddag heeft TOP met 65 gewonnen van de Haagse Ijsvogels. In deze tech nisch niet hoogstaande wedstryd, duurde het ruim een kwartier voor dat het eerste doelpunt aangete kend kon worden. Cees Zuurmond brak goed door en rondde zyn ac tie met een fraai doelpunt af (10). De vreugde was van korte duur want de Ijsvogels kwamen snel te rug (11). Toen kwam de TOP- doelpuntenmachine op gang. Wima Kühn profiteerde beheerst van twee verdedigingsfouten (31) en TOP's eerste aanvalsvak bracht via ac ties van Gré Imanse en Rob Meyer d estand op 51. Ijsvogels kwam even terug op 52, waarna Marjo Overvliet met 'n fraai afstandsschot de Sassenheimers naar een veilig lijkende 62 voorsprong schoot. Met nog een kwartier voor de boeg gin gen de Hagenaars er nog harder te genaan, hetgeen resulteerde in drie treffers: 65. Verder liet TOP het niet komen zodat er twee winstpun ten naar huis meegenomen konden worden. ten van die wedstrijd heeft SVE de strijd beheerst. Mede daaidoor werd de strijd meer en meer on vriendelijk. De coach van Suvrikri moest zelfs een keer tot de orde worden geroepen, maar kort voor tijd barstte de bom. Wever bracht SVE-speler Val kenburg ten val, waarna hy door scheidsrechter Dishoeck van het veld werd gestuurd. Wever kon zich niet beheersen en begon een vechtpartij met de scheidsrechter, waarop hij de ontmoeting staakte. GESCHORST Wever werd zowel door zijn ver eniging als door de Ned. Basketbal- bond onmiddellijk geschorst. De stand was toen 6578 en werd als eindstand aangehouden. Bona Stars won met 5756 en 6044. zodat Bona Stars en SVE zich voor de kampioenspoule plaatsten. VOORBURG Een zich fel ver werend VEO heeft er voor gezorgd, dat VES alles op alles moest zetten om tot de volle winst te kunnen komen. De Voorburgers kwamen zelfs in tot een 43 voorsprong. Maar hierna kwamen er voor VES enige minuten, waarin alles van een leien dakje ging. De 43 ach terstand werd dan ook omgezet in een 74 voorsprong. Met een afstandschot opende Jelle Ram de score, maar deze vreugde was van korte duur, want scherpschutter Herman Scheinhard bracht de balans in evenwicht: 11. Door Jan van Oosterhout en Gijs Pronk kwam VES op 13, maar nog voor het afsluiten van de eerste speelhelft schoot Herman Schein hard raak, 23. Na de hervatting bracht Dieuwie Breedveld de partijen op gelijke voet. Nog was de doepuntehonger bij de Voorburgers niet gestild, want zij namen door Karei Verschoor de lei ding. Hierna nam VES het initiatief: Anja Mevius 44, Jelle Ram, na goed samenspel 45, Wim Ludwig, zeer fraai, 4—6 en tenslotte nog maals Anja 47. VOORBURG Opnieuw heeft KVS bewezen, dat het tot goede resultaten zal komen, wanneer het nog enige tijd op dezelfde wijze zo als thans het geval is, zal worden getraind. De ploeg heeft in korte tijd geweldig aan kracht gewonnen en daarom is het niet verrassend, dat het er in is geslaagd Excelsior een 52 nederlaag toe te brenger}. Er was veel spanning, maar bij de afwerking van de aanvallen waren de Scheveningers ronduit beter. Dit resulteerde in een 20 voorsprong bi 1 de rust. Na de hervattting zag Excelsior wel tot tweemaal toe kans de door KVS verdedigde korf te doorboren, maar zijn tegenstander schoot driemaal raak. Voor KVS namen Chiel Taal en Frans Dijkhuizen ieder twee doel punten voor hun rekening en Jenny Praagman Taal vond eenmaal de weg naar de korf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11