Nieuwe leidse Courant NAVO HOUDT DEUR OPEN i Wereldraad zou vluchten op Biafra willen staken sinniiiiiiut Grote Vier verdeeld over Palestij nen Vorstinnen op zilveren herdenkingstientje Het Kwartet (RITA) HET WEER Beetje winter Meningsverschil over communiqué COIÏlIflCntcirGll Veiligheidsconferentie in 570 onwaarschijnlijk Experiment met hartcHiriirgie in de ruimte Ter gelegenheid 25 jaar vrijheid KNVB gelast programma af N.v.*.d. velde Citroën Zaterdag 6 december 1969 50ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Er behoort minder moed toe, de enige te zijn die afkeurt, dan de enige die prijst. EBNER-ESCHENBACH Vandaag in ZO: Een medewerker van de Raad van Europa schrijft over: Ruimtelijke Ordening: sleutel tot samenwerking -#■ Prof. dr. G. Zoutendijk: Voorzichtig met mensen -#■ Dr. C. Rijnsdorp: Hoorniks wijzende vinger Huib Goudriaan: Ende omdat ic Vlaminc ben ■#- Monique Floor: We maken het weer: bont ■jf- J. H. Kruizinga: De groeten van Moe Jeanne de Vlieger: Spelen met licht Paul van Langstraat: Continenten drijven uit elkaar A. C. Muller-ldzerda: Planten vragen licht Phé Wijnbeek: Nina en Frederik niet meer samen ja... dc papieren... een ogenblik je, mijn dochter is aan liet zoeken." DE BILT Verwachting tot zondagavond: Lichte tot matige vorst met morgenmiddag tempe raturen om het vriespunt. Op de meeste plaats endroog, plaatse lijk mist en een overwegend zwakke wind. r\VERDAG een temperatuur om het vriespunt en 's nachts wat lichte vorst geeft deze de cemberdagen een beetje winters karakter. Er kunnen nog een paar sneeuwbuien van de Noord zee binnendrijven: Maandag wordt de sneeuwkans weer gro ter bij een storing die eveneens van IJsland naar het zuidoosten komt. Meer dan lichte vorst is er in het kustgebied voorlopig niet te verwachten. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp. van ongeveer normaal tot 5 graden onder normaal: max. temp. 0 tot 5 graden onder nor maal kans op een droge periode van minstens 12 uur 50 procent; kans op een geheel droog etmaal 20 procent. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 75.4 cm (1005 millibar), dalend. Zon en maan 7 december zon op 8.33. onder 16.29; maan op 6.21. onder 14.35; 9 december NM I 8 december zon op 8.35, onde-r I 16.29: maan op 7.52, onder 15.05: 1 9 december NM Eerst Breajnev-doe trine uHatreren Oppassen voor prop.-voordeel Pijn (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL Het is onwaarschijnlijk dat er al in 1970 een Europese veiligheidsconferentie zal komen met het doel de ge leidelijke afbraak te bewerkstelligen van de bewapening der lan den van de Noordatlantische Verdragsorganisatie en die van de landen van het Warschau Pact. De NAVO-ministerraad, die tot gisteravond in de Belgische hoofdstad bijeen was, heeft de deur voor een reeks van bespre kingen tussen Oost en West ech ter wel opengehouden. De be windslieden spraken zich uit voor een geleidelijke aanpak om tot vermindering van de span ning in Europa te komen. Deze geleidelijkheid houdt in, aldus de ministers, „dat men niet onmid dellijk met de meest fundamen tele problemèn begint. De driedaagse zitting vande NA VO-ministerraad liep gisteren zeker een halve dag uit omdat er tussen de bondgenoten ernstige me ningsverschillen bestonden over het redigeren van het slotcommuniqué en vooral van de daaraan toegevoegde verklaring In grote lijnen bleken er twee me ningen te zijn over het houden van een door de landen van het GENÈVE De Wereldraad van Ker ken heeft verklaard, dat men over weegt voedsel- en medische hulp aan Biafra te staken, wegens de „politieke bijverschijnselen van deze actie". De nachtelijke hulpvluchten van de ze organisatie zou een aantal „christe lijke mensen, kerken en instellingen in een dubbelzinnige positie" hebben ge plaatst. De kerken zouden ervan be schuldigd kunnen worden de oorlog te verlengen en het lijden van het Bia- fraanse volk te verergeren. Functionarissen van de Wereldraad wilden hier niet over uitwijden. Uit andere welingelichte bronnen is ver nomen. dat dit soort beschuldigingen regelmatig worden geuit tegen de We reldraad. De kerkelijke organisatie ging door met haar hulpvluchten, zelfs nadat die van het internationale Rode Kruis te Genève waren gestaakt, toen een Rode- Kruis-vliegtuig werd neergeschoten. Warschau Pact voorgestelde veilig heidsconferentie. Amerika. Frankrijk, Turkije, Griekenland en Portugal, alsook tot op zekere hoogte Italië, stelden zich kritisch en pessimistisch op. Vooral Washington waarschuwde er herhaaldelijk voor dat een alge mene ontwapeningsconferentie ge makkelijk tot propagandavoordeel van Moskou zou kunnen leiden. De andere landen, waaronder Nederland, namen een veel soepeler en opti mistischer houding in. Br ezjnev-doctrine De NAVO-bondgenoten waren eensgezind ln hun opvatting dat de Brezjnev-doctrine (gewapende inter ventie in de eigen invloedssfeer pis bijvoorbeeld het vorig jaar in Tsje- choslowakije) moest worden afgezwo ren. Gebeurde dit niet, dan bestonden er weinig mogelijkheden om tot een vergelijk tussen Oost en West te ko men. Ook moest ten koste van alles \vorden voorkomen dat de huidige gedeeldheid van" Europa een vaststaand gegeven werd. In conferentiekringen kon in dit- verband de mening worden gehoord dat enkele satellietstaten expliciet om het opnemen van deze voorwaar den hadden verzocht tijdens bilatera le contacten met verschillende NA- j VO-landen. Uitgangspunt Het uitgangspunt van de Noordat lantische Verdragsorganisatie werd in de volgende filosofie neergelegd: „Vrede en veiligheid in Europa moeten berusten op een universeel respect voor de beginselen van de soevereine gelijkheid, politieke ont vankelijkheid en territoriale onaan tastbaarheid van ieder Europese staat; het recht van de Europese vol ken om hun eigen lot te bepalen; de vreedzame regeling van geschillen; de non-interventie in de binnen landse aangelegenheden van staten, om het even welk politiek of sociaal stelsel deze mogen hebben; en het afzien van het gebruik van of bedrei ging met geweld tegen iedere staat.' Voor vervolg zie pagina 2 In hel Lader van de hulpverlening aan Tunesië werden gisteren op de Rotterdam se luchthaven Zestienhoven drie zaaivlieg- tuigjes (Piper Pawnee-landboiuwliegtuig- jesj ingeladen, om in Tunesië de over stroomde gebieden ueer in te zaaien. Zij vertrokken met een DC-6 van de MAC. WASHINGTON De Zuidafri- kaanse hartchirurg professor Chr. Barnard is voorgedragen. we tenschappelijk leider te worden van een Amerikaans experiment, dat de invloed van de ruimte op ge transplanteerde harten bij dieren wil nagaan. NASA heeft twee voorstellen voor deze experimenten in voorberei ding. Geleerden interesseren zich al lang voor de mogelijkheden van vooral hartchirurgie en -transplantatie in de gewichtloosheid van de ruimte, die een stimulerende werking op een goede bloedsomloop uitoefent. Resolutie tegen Israël in FN Een door Rembrandt geschilderd por tret van (vermoedelijk) zijn vader is gis teren op een veiling bij Christie's in Lon den voor 2,7 miljoen gulden in bezit ge komen van kunsthandelaar Edward Speel man. Hier de veiling met rechts de Rem brandt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Vijf miljoen zil veren tientjes worden in 1970 ter gelegenheid van de 25ste bevrij dingsdag in eerste instantie aan gemaakt. Zoals men weet, zal de nuint aan de ene kant koningin Wilhelmina en aan de andere kant koningin Juliana afbeelden. Minister Witteveen deelt dit mee bij de indiening van het wetsontwerp dat de uitgifte van de herdenkings- munt mogelijk maakt. Het tientje zal 33 gram wegen en een doorsnee van 38 mm hebben (een rijksdaalder meet 33 mm). Een onderschrift op de munt is: Nederland herrijst. Verder staan op de munt (natuurlijk) de waarde-aan- duiding en de jaartallen 1945 en 1970. Het tientje wordt uitgevoerd zoals de zilveren rijksdaalder uit het begin van deze eeuw. Voor het vervaardigen ervan zullen i ongeveer twintig miljoen oude zilve- ren rijksdaalders worden gebruikt, die zijn vervangen door nikkelen I geldstukken. Iedereen die dat wenst. 1 kan de beschikking over een zilveren tientje krijgen. Er zal een regeling worden uil gewerkt om dit te berei ken. 2,7 min gulden ■voor Rembrandt LONDEN Een door Rembrandt geschilderd portret heeft gisteren op de kunstveiling van Christie in Lon den 315.000 pond (ruim 2,7 miljoen gulden) opgebracht. Het schilderij, dat de vader van de schilder zou voorstellen, werd ge kocht door de Londense kunsthande laar Edward S. Speelman. Deze zei te hebben gedacht dat het stuk wel meer dan 400.000 pond zou opbren gen. Ongeveer honderd jaar geleden was het gisteren geveilde portret voor 100 pond verkocht. In 1938 ging het voor 7000 pond in andere handen over. Het kwam toen in het bezit van de familie van Sir Brian Moun tain die het nu heeft verkocht. Waar schijnlijk zal het stuk naar de VS gaan. NEW YORK De, Grote Vier", die pas enkele dagen ge leden hun overleg over het Na bije Oosten hebben hervat na een onderbreking van vijf maan den, hebben zich gisteren ernstig verdeeld getoond over het vraag stuk van de Palestijnse vluchte lingen. De Sowjetunie stemde in de spe ciale politieke commissie van de VN- assemblee voor een omstreden reso lutie, waarin werd gewezen op de „onvervreemdbare rechten van het Palestijnse volk". Amerika daarente gen stemde tegen en Engeland en Frankrijk onthielden zich. Dit belooft niet veel goeds voor het verdere verloop van de Viermogend- hedenbesprekingen, die vandaag wor den voortgezet, zeiden westerse di plomaten. W aar schu wing De resolutie, ingediend door Pa kistan, Afghanistan, Indonesië, Ma leisië, Senegal en Somalië, werd met 50 tegen 22 stemmen bij 38 onthou dingen goedgekeurd, ondanks een waarschuwing van de Britse gede legeerde Lord Caradon dat ze ver deeldheid dreigde te veroorzaken waar eenheid zo dringend gewenst was. De Rus Mendelewitsj zei echter dat het document, dat nog door de Algemene Vergadering moet worden goedgekeurd, de besprekingen een nieuwe impuls zou geven. In de resolutie wordt voor het eerst een beroep op de veiligheids raad gedaan, maatregelen te nemen om het lot van de Palestijnse vluch telingen te verzachten. Er zouden desnoods bindende sancties tegen Is raël moeten worden genomen. In het stuk wordt er ernstige be zorgdheid over uitgesproken, dat de toestand door de ontkenning van de rechten van de Palcstjjnen „ver slechterd is door de gemelde daden van collectieve bestraffing, willekeu rige opsluiting, uitgaansverboden, verwoesting van huizen en eigendom men. deportaties en andere onder- drukkingsmaatregelcn tegen de Geen voethal vandaag DEN HAAGIn verband met de slechte gesteldheid der ter- reiuen heeft de KNVB besloten alle wedstrijden die vandaag in de amateursector zouden worden gespeeld, af te gelasten. Gisteravond reeds werd het be sluit genomen de amateurcompetitie Noord, alsmede de afdelingen Gro ningen, Friesland, Drente, Gouda en Zeeland niet te laten doorgaan. Men had toen nog goede hoop dat het met het resterende programma wel zou loslopen. Sneeuw en vorst tijdens de afgelopen nacht gooiden evenwel roet in het eten. Wat de amateurwedstrijden voor morgen betreft, is nog geen beslis sing genomen. vluchtelingen en andere bewoners van de bezette gebieden". Alleen Spanje Alle Arabische landen, de commu nistische landen en verscheidene Aziatische en Afrikaanse landen stem den voor de resolutie, die slechts de steun kreeg van één westers alnd, I Spanje. Talrijke afgevaardigden spra- ken er hun bezorgdheid over uit, dat j de Arabische landen op basis va ndit document in de Algemene Vergade- ring zouden proberen Israëls bestaans recht in het geding te brengen. De speciale politieke commissie j keurde eveneens, maar nu met 101 stemmen tegen en bij vier onthoudin gen, een Amerikaanse resolutie goed, waarin alle landen worden opgei oe- pen tot vrijwillige financiële bijdra- I gen aan de VN-hulporganisaties voor Palestijnse vluchtelingen. TJET onderzoek naar fusies in het bedrijfsleven, waartoe drs. Goudzwaard van de ARP en mr, Ne- lissen van de KVP het politiek ini tiatief hamen in de Tweede Kamer, kan nauwelijks een omstreden zaak worden genoemd. In dc Groep van Achttien was men het al eens gewor den over dit probleem. Dat aan het college dat het onderzoek moet verrichten een wettelijke basis wordt verleend, spreekt haast van zelf. Nee, al deze factoren veroorzaakten deze week niet de pijn in de Tweede Kamer. Zij die tegen de motie-Goud zwaard stemden, beriepen zich erop. dat de SER de kwestie al in onder zoek had. Verder was de vergelijking mogelijk van de inhoud van de motie met het enige tijd geleden afgewezen voorstel- Aarden voor een parlementaire en quête naar fusies. Maar deze overwe ging speelde bij de KVP geen rol. Andere motie "jX/TlNISTER van economische zaken De Block had het plotseling moeilijk met het verzoek in de motie- GoudzWaard/Nelissen om een wette lijke basis. Moest dit in de adviesaan vrage aan de SER worden vermeld? Hier moet de SER zelf vrij over kun nen oordelen, dacht de minister. Het was min of meer grievend, dat drs Den Uyl van de PvdA zo ruw stelde, dat de minister in conflict zou komen met de Kamer wanneer hij de motie niet letterlijk uitvoerde. Dat kreeg de bewindsman tc horen, terwijl hij zich steeds zo loyaal had opgesteld tegenover het initiatief uil de Kamer. De motie kwam in veilige haven. In de ijskast is een motie gestopt van de PvdA. Deze motie wil het fusie-onder zoek opdragen aan de overheid. In het Kamerdebat is deze motie op de achtergrond niet ter sprake geko men. Maar het onafhankelijk college, zoals voorgesteld door ARP en KVP. lykt ons principieel juister. Bovendien zijn de mogelijkheden gro ter. Van de resultaten van het onder zoek profiteren niet alleen dc werk nemers, maar zeker ook de onderne mingen en de overheid, voor het be palen van het beleid. cibu (J&ccwufnzn INTERIEURVERZORGING CPUN5BURGD MEER ITEUS IN I PASSENDE OMGEVING TELEFOON 21156 VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.Ï Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1