Real Madrid door Standard gewipt WIEL COERVER MET VERLOF GEZONDEN Indonesië wil aflossing an schulden bespreken Blad CH-jonger en kritiseren fractie Voor een ton aan bontmantels gestolen GROOT POP FESTIVAL IN ONS LAND? België zette Hoogovens de voet dwars Tom Mix Gin Ziveden versloeg Tsjechoslowakije krijgen onze KURT HAMRIN NAAR NAPOLI Rusland niet naar Inzeil Bugdahl-Kemper één in Zürich NOS erkent fout bij maanlanding Mecking verrast tegen Spasski ADO won van militairen Heviger strijd om kleine oase Duitse Sint 'n gemenerik DQNDGRiDAG 4 DECEMBER 1969 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het dagelijks i bestuur van de CH-jongeren uit in een verklaring kritiek op het optre den van de Tweede-Kamerfractie van de CHU. De CHJO constateert, dat het meermalen voorkomt, dat de CH-fractie een ander standpunt in neemt dan de KVP- en AR-fractie. En dat ondanks het feit dat de drie fractievoorzitters in Dronten en Drachten buitenparlementair de een- jheid predikten. Dat vinden de CH-jongeren te leurstellend. Het moet volgens hen mogelijk zijn ook in de praktische politiek eensgezind op te treden. De CHJO herinnert de fractie aan de verschillende standpunten die men ten aanzien van de inflatiecorrectie heeft ingenomen. Ook over de motie-Goud- zwaard-Nelissen over de instelling van een onafhankelijk onderzoekcol- lege, dat zich zal moeten richten op het verschijnsel van fusie en concen traties in het bedrijfsleven, bestaat weer verschil van mening .tussen de drie christelijke fracties. De CHJO betreurt het dat de over grote meerderheid van de CH-fractie tegen deze motie zal stemmen. (Twee CH-Kamerleden, mr. Bos en de heer H. Kikkert, zullen de motie steunen) De zo geprezen eenheid verdwijnt op deze manier weer eens in de mist, concluderen.de CH-jongeren. De rap porten van de achttien dienen in de praktische politiek gestalte te krij gen, ook als het gaat om democra tisering in het bedrijfsleven. Ambtenaren staken in Italië ROME Een 'half miljoen Itali aanse gemeenteambtenaren zijn I gisteren begonnen met een staking van drie dagen. De ambtenaren wil len hoger loon. Metaalarbeiders zouden vandaag in Milaan een stille mars van de zwij gende honderdduizend" houden. Mi nister van arbeid Catting is bezig met directeuren van staalfabrieken een oplossing te vinden voor het drie maanden oude geschil. Drie bemanningsleden van een Amerikaanse helikopter,, die in augustus van dit jaar boven Noord-Korea werd neergehaald, zijn vrijgelaten, nadat de Ame rikanen de Noordkoreanen hun verontschuldigingen hadden aan geboden wegens het overschrij den van de bestandslijn. De Amerikanen zullen nooit meer, zo werd plechtigbeloofd, zo'11 misdadigheidbegaan. LEEUWARDEN Bij een inbraak bij de firma Heeger zijn in de afgelo pen nacht voor ongeveer ƒ110.000 aan bontmantels buitgemaakt. Ver moedelijk hebben de daders gebruik gemaakt van een auto. In de kelder van het bedrijf werd voor ƒ80.000 aan nieuwe bontmantels gestolen. Uit de winkel verdween voor een bedrag van 30.000 aan mantels, die door de klanten in be waring of ter reparatie waren afge geven. DEN HAAG Indonesië zal ap de komende conferentie van donorlanden in Amsterdam de terugbetaling van aangegane schulden ter sprake brengen. De iventuele mogelijkheid om tot een grotere spreiding van de te- ïwbetaling te komen zal even eens aan de orde worden gesteld. De Indonesische minister van han- iel, prof. dr. Soemitro, liet dit giste-r mn doorschemeren op een persconfe rentie in Den Haag. Prof. Soemitro gaf eenoverzicht van de problemen, waarmee Indo nesië te kampen heeft en de vooruit gang, die reeds op verschillende ter reinen werd geboekt: de kosten van I levensonderhoud bijvoorbeeld stijgen per jaar nog slechts 8 procent (aan vaardbaar voor een ontwikke- ingsland, meende hij) tegen. 650 pro ent nog slechts twee jaar geleden. HILVERSUM Er bestaan plan- en voor een groot driedaags inter - itionaal pop-festival, dat mogelijk augustus in ons land zal worden ehouden. De Newyorkse promotor d Bernstein is in Nederland om oorbereidingen te treffen. Hij ver- elde dat gisteravond in het NOS-ra- Üoprogramma „X, een sprong in het lub ter." het festival zouden honderddui- bezoekers uit alle delen van de ïereld kunnen komen. Als mogelijke laatsen noemde Sid Bernstein het Amsterdamse Bos en de omgeving an Apeldoorn. Volgens hem hebben KLM en Phi- ps al interesse in het project ge- oond. Het festival zal ongeveer 3V2 ailjoen gulden gaan kosten. De toe- mgsprijs zal omstreeks 30 per ersoon kunnen bedragen. BRUSSEL België heeft de Ne- erlandse Hoogovens verhinderd 'aste voet te krijgen in de Belgische taaiindustrie, zo hebben welingelich- zegslieden in Brussel bekend ge naakt. De strijd ging tussen IHoogo- ens en de Belgische maatschappij lockerill over de zeggenschap in de Belgische Phenix staalbedrijven. Het »lan was dat Hoogovens belangen [®u nemen in Phenix, een van Euro- 'a's grootste staalverwerkende in- ustrieën. De Belgische commissie voor het balbeleid heeft zich nu tegen het gekeerd, waarschijnlijk onder nik van de vakbonden, die gekant suden zijn tegen Nederlandse in- '°ed in de Belgische staalsector. Het veertigste internationale kharistische congres zal in 1973 in Melbourne worden gehouden. De free voorgaande congressen in Bombay en Bogota zijn door paus ?«Ulus bijgewoond. De handel is toegenomen (afgelopen jaar 12 procent) en de positie van de roepia is verbeterd, Professor Soemitro heeft bespre kingen gevoerd met prof. J. Tinber gen, en de ministers Witteveen van financiën en Udink van ontwikke lingshulp. Op de agenda staat nog een bezoek aan prof. dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank. MADRID Standard Luik heeft als laatste team de kwart- l finale bereikt van het Europese I bekertornooi voor landskam- pioenen. Standard won woensdagavond voor 85.000 toeschouwers in het Bernabeustadion van Madrid met 32 van Real. De Belgen hadden de eerste wedstrijd al met 10 gewonnen. Real, gehandicapt door blessures van doelman Betancourt en aanval ler Fleitas kreeg al na. acht minuten de tegenslag te verwerken van een treffer van Standard. Louis Pilot, de Luxemburgse aanvoerder van de Luikse ploeg, brak door de verdedi ging van Real, ontweek verschillende tackles en schoot scherp op doel. In valler-doelman Junquera kon de bal slechts met de vingertoppen aanra ken en dat was voldoende om te voorkomen dat hij in de rechterhoek tegen het net kwam. Real herstelde zich moeizaam, maar in de twintigste minuut kon de ach terhoede van Standard de bal uit een schot van Gento niet wegwerken. Rechtsbuiten De Diego bracht de bal weer voor het doel en Velazquez ge- bruikle de eenvoudige scoringskans. Real verhevigde na de gelijkmaker zijn druk op het doel van Standard, maar slechts enkele minuten later verraste een snelle tegenaanval de Madrileen- se ploeg, Standard stond opnieuw voor. Onmiddellijk na de hervatting kwam Real opnieuw gelijk. Een Eindelijk is er... dc ideale "tic" in longdrinks inet frisdrank of vruchtensap Om"lang"te drinken MOSKOU Zweden heeft gister avond in Moskou tijdens het interna tionale ijshockeytornooi om de prijs van de Izwestija met 43 gewonnen van Tsjechoslowakije. Voor 14.000 toeschouwers namen de Zweden een voorsprong van 20, die de Tsjechoslowaken daarna ondanks felle tegenstand niet meer ongedaan kónden maken: 20 01 22. In een andere wedstrijd won Rusland met 51 van Finland. 99 99 Eén van de voordelen van het ziek-zijn is, dat men, volwas sen, weer kind wordt. Zelfs de machtsmens moet, horizontaal in bed liggend, zijn gezag delegeren. In casu aan de art?. Deze zegt: „U moet het bed houden. U moet veel slapen. Wanneer u wat leest; geen zware lectuur, alleen onspannende lichte kost". Meestal kies ik in zo'n geval boeken, die ik eerder las. Het gaat dan niet meer om de inhoud, maar vooral om het elan van de stijl. Heines „Harz-Reise" is zo'n favoriet, ook Voltaires „Can- dide". Ditmaal las ik in Annie Romein - VersChoors essaybundel „Spelen met de,tijd", het opstel: Karakter en cultuur van de Nederlander. Daarna dr. A. Chorus1 „Dé Neder lander uiterlijk en innerlijk". Het bleek voor mijn zieke hoofd te de gelijk, te zwaar. Maar met „Het raadsel Nederlander" door de her tog de Baena, gewezen Spaans ge zant in Den Haag, amuseerde ik me kostelijk. Een beschaafd roddelboek, aller- genoegelijkst speels en aanvecht baar; vol anecdotes en verbazing wekkende meningen. Tussen twee slaapjes in een geneesmiddel tegen (Spaanse?) griep en Nederlandse eigenwaan. Het paradoxale, dat de hertog in ons volkskarakter ontdek te, had juist hij sneller kunnen vin den door eens na te gaan, hoe in onze literatuur en in onze volksver beelding de mythe Spanje voort leeft. In deze dagen kwam weer een oecumenische heilige, gelijkelijk vereerd door Roomsen en Calvinis ten ons land binnen. Geen Spaanse danser, geen toreadoor, maar een wat schoolmeesterachtige grijsaard. Levend symbool van braaf burger lijke tolerantie. Zelfs de zwarte Pie ten vertegenwoordigen geen rassen discriminatie. Integendeel. Ze zijn ondeugende provo's, satirieke clowns, die soms zelfs met de goedheiligman de draak steken. „Hoe huppelt zijn paardje het dek op en neer" zingen de kinderen. Nederlandser kan het al niet. Een catechisatieboekje, an derhalve eeuw geleden, vraagt: „mag een Christen dansen?" Ant woord: „nëen hij". Volgende vraag: „Koning David danste toch voor de ark?" Antwoord: „Hij danste niet, hij huppelde slechts". Een paard kan lopen, draven, ga lopperen, een circuspaard zelfs dan sen. Maar „huppelen" kan alleen het puriteins - Nederlandse paard van Sinterklaas. Nog een onzer grondtrekken komt in het liedje tot uiting. „Wie zoet is krijgt lekkers, wie stout is de roe". Wij zijn wegers. En verde lers. Niet om het „verdeel en heers". Maar uit een subtiel gevoel voor eindeloze etische ruilverkave ling. Als we een pakje krijgen, haasten we ons een geschenkje van ongeveer dezelfde waarde aan „de Sint" te retourneren. In het bijpas send versje een paar steken onder water: ook onze boosaardigheid blijft gematigd en burgerlijk. De markies de Sade was tenslotte een aristocraat. Hij had nooit in Neder land geboren kunnen zijn. P. W. J. STEINZ strafschop, toegekend wegens een overtreding van Dewalque tegen Amancio, gaf Gento de mogelijkheid de stand op 22 te brengen. Real had ten minste nog twee doelppunten no dig om de nadelige marge weg te werken en na de gelijkmaker heeft het doel van Standard onder enorme druk gestaan. Een kwartier na rust scoorde Velazquez opnieuw voor de Spaanse kampioensploeg, maar de scheidsrechter moest het doelpunt, ontstaan na een felle doelworsteling afkeuren, omdat hij vlak daarvoor had gefloten voor een Belgische over treding. De vrije trap leverde Real niets op. Juist toen Real uitzicht had op een gunstig resultaat sloeg Standard op nieuw keihard toe. Ga lie, ingevallen voor Kostedde, brak met zijn Zuid- slavische landgenoot Ttakac op links door de verdediging en liet doelman Junquea geen enkele kans. In de res terende 22 minuten slaagde Real er niet meer in de stand te wijzigen. De acht ploegen die in de kwart finales zullen uitkomen, de loting is op 10 december in Zürich, zijn: Feijenoord, Leeds United, Galatasaray, Istanboel, Celtic Glasgow, Vorwarts Berlin, Legia Warschau, Standard Luik en Fiorentina. ROME Napoli, de volgende te genstander van Ajax in het runners- up-cup-tornooi, heeft woensdag de J Zweed Kurt Hamrin gecontracteerd. De 35-jarige Hamrin heeft enige 1 jaren voor AC Milan gespeeld en kwam met deze club onder meer uit tegen Ajax in de finale van de strijd om de Europa-beker in mei van dit jaar. Door de komst van Nestor Com- bin was de Zweed overbodig gewor den in de ploeg van Nereo RoccoN; omdat AC Milan met Combin en Schnellinger het maximum van twee buitenlanders onder contract had. De afgelopen maanden heeft Ham rin getraind bij Fiorentina, een club waarvan hij ook enkele seizoenen deel heeft uitgemaakt. INZELL In een brief aan Lud- wig Schwabl, voorzitter van de West- duitse schaatsbond cn burgemeester van München, heeft de Russische schaatsbond laten weten niets te voe len voor deelneming aan een zeslan- denwedstrijd van 5 tot 8 maart op de baan van Inzeil. De Russen geven als reden op,, dat 1 men in die periode volop bezig is zich voor te bereiden op nationale wedstrijden en de Spartakiade. Vorig jaar liet Rusland bij de vijflanden- wedstrijd in Gotenburg ook verstek gaan. Nu zullen de nationale verte genwoordigingen van Zweden, Noor wegen, Finland, West-Duitsland en Nederland naar Inzeil komen. Koken is kinderspel! Gekke rietjes Iedere vrouw weet dat het soms moeilijk is een peuter te overreden een glas melk te drin ken. Zijn ze op de helft, dan is de dorst vaak gelest. In Enge land zijn nu rietjes in de handel van plastic in allerlei bochten en figuren. De 'fabrikant noemt ze dan ook "crazy straws" gekke rietjes. Ze hebben succes, want de kinderen volgen geboeid de loop van de vloeistof door al die bizarre figuren en de meesten rusten niet voordat ze hun glas tot op de bodem leeggedronken hebben. Voeg daarbij dat men in Engeland de melk ook kan kleuren (maar waarom zou het niet doen, voorzichtig met limonadesiroop bijvoorbeeld?) dan is het duidelijk waarom de ze rietjes een succes zijn. Ze worden in vier kleuren ge bracht Aroma popjes Deze leuke Japanse sier- poppetjes vormen de verpakking van een soepen- en spijzenaro- ma. Met een ranke kaars erin zijn het aardige kandelaars, kleuters sparen ze, tieners ste ken er hippe papieren bloemen in en kleine jongetjes kunnen er zelfs een kegelspel van maken. De aföma kost eigenlijk 1.37, tér gelegenheid van de Japanse poppetjes -telt u er 1119 voor Mini-recept Magere -kwark is zeer ge schikt als vermageringsmiddel, het bevat nagenoeg g*en vet en veel eiwit. Roer eens 1 doosje kwark glanzend met 2 lepels basterdsuiker, meng 'A liter va- nillevla, 30 g gehakte hazelno ten en 30 g rozijnen erdoor. Verdeel het mengsel in glazen, laat het goed koud worden. Gameer de coupes met jam. Hillie Molenberg vindt dat eigenlijk ieder kind moet leren koken. Kinderen kunnen veel meer dan men over het alge meen denkt. Een jongen die met een modelspoorvveg over weg kan, kan ook een roerei maken en een meisje dat leert naaien en borduren is natuurlijk best in staat om een geurig soepje te brouwen. Lagere scho len zijn niet ingesteld op het ge ven van kooklessen en op dc middelbare school is er nauwe lijks tijd voor. Zo komt het dat jonge mensen die^op kamers gaan wonen nauwelijks weten hoe ze een pannekoek of bief stuk moeten bakken, een zuur koolstamppot of jachtschotel kunnen koken. In het boekje "Koken is kinderspel" geeft ze een aantal eenvoudige recepten waarbij alle handelingen zijn vermeld, alle bedoeld voor twee personen. Enkele soepen, voor gerechten en slaatjes, eierge- rechten, vlees en gevogelte, cen- pansmaaltijden en toetjes als mede enkele dranken inspireren de kookster (koker!) in spé tot nieuwe culinaire avonturen. Het blijven basisrecepten om te le ren koken, ze zijn geschikt voor iemand die niets of nagenoeg niets van koken afweet. Koken is kinderspel in de serie Stok paardjes van Zomer Keu- nings, 80 blz.. 6.50, met uit voerig register. Sinterklaasidee? Neem drie stroken fel ge kleurd crêpe papier van 1 meter lang en 24 cm breed, leg ze op elkaar en plooi ze tot een lengte van 45 cm is ontstaan, stik de geplooide lagen over de lengte in het midden aaneen. Maak twee koordjes aan de uiteinden, vouw op de stiknaad dubbel; plocfi de kraag voorzichtig open. Knip een cirkel van hetzelfde papier met een middellijn van 40 cm, en nog een van wit kast papier, beide cirkels op elkaar leggen. Plooi de randen op een kartonnen band van 3 cm. breed, vastnieien, versieren met kleurige veren. Rimpel' in een afstekende kleur op een boordje van vlieseline een vel papier van 80 cm lengte, versier met gou den of zilveren papieren bies langs dc rand, alles met de ma chine. Geef uw zwarte Piet een rode, blauwe of groene tricot- pyamabroek aan, daarop een effen gkleurde trui; zwarte handschoenen, kniekousen of maillots. Van -wat stokjes bij eengebonden maakt u een roe. Maak gezicht, oren en nek zwart met negerzwart uit een flesje, dat is goed te verwijderen met water en zeep. Zet de lip pen groot aan met lippenstift of lippenrood. Veel plezier! Met een-stevig ingezwachteld been de wandelstok onder handbereik wacht Henk Groot in zijn wo ning in Zaandijk op (volledig) herstel na zijn meniscusoperatie. ZÜRICH De Zesdaagse van Zürich is gewonnen door het Westduitse kop pel Klaus Bugdahl en Dieter Kemper (132 punten). Op een ronde volgde het Nederlands-Zwitserse koppel Peter Post cn Louis Pfenninger (295 punten). Op de derde plaats kwam Patrick Sercu (België) en Alain van Lancker (Frankrijk) met 167 punten, en op de vijfde plaats, negen ronden na de winnaars, Norbert Seeuws en Theo Verschueren, beiden uit België (135 punten). (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Gisteren zei Caret Enkelaar, hoofd van de programma- dienst NOS-televisie, eindelijk tegen ons: „Goed, ik geef het toe, we heb ben een fout gemaakt bij de onder breking van de reportage van de maanlanding, we hadden die om 11 uur niet moeten onderbreken, 's Mid dags hebben we het besluit genomen door te gaan als het na elven zou worden, en Teleac te vragen, haar uitzending even te mogen uitstellen". „Ja," zegt Carel verder: „de man die Teleac om toestemming moest vragen heeft dat vergeten en toen dacht de programmaregisseur dat hij eruit moest met de reportage". Een tamelijk zwakke argumentatie, maar goed, het is gebeurd. Intussen verzekerde men ons van de zijde van Teleac: „De NOS had niets behoeven te vragen, er bestaat een overeen komst dat in bijzondere gevallen on ze uitzending verlaat wordt". „Ja, maar we wilden beleefd blij ven", repliceerde Carel Enkelaar..... Personeel Werkspoor wordt ingelicht over reorganisatie UTRECHT Jhr. mr. F. O. J. Sickinghe en ir. J. M. G. D. baron van Slingelandt, beiden lid van de raad van bestuur van de VMF, heb ben gisteren tijdens een bezoek aan Werkspoor Utrecht de personeelsver- tegenwoordigers toegezegd zo snel mogelijk nadere informaties te zullen verschaffen over de reorganisatie plannen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Wiel Coerver staat voorlopig buitenspel. Een beslissing die dinsdagavond werd genomen tijdens een bespreking tussen Sparta's algemeen voor zitter, drs. C. van Rijn, en de trainer. Sparta lijkt daarmee de affaire op elegante wijze te heb ben opgelost. Snmers, de Lim burger krijgt nu alle gelegen heid naar een andere trainers functie om te zien, In het communiqué dat de Rotter damse eredivisieclub uitgaf stond het woord voorlopig. Het is duidelijk dat Wiel Coerver hiermee definitief van zijn taak ontheven werd. Er valt in deze zaak noch van de kant van PALMA In de negende ronde van het grootmeester-schaaktornooi •n Pal ma is wereldkampioen Boris Spasski niet verder kunnen komen dan een remise tegen de 17-jarige Braziliaan Henrike Costa Mecking. Verder wist de Deen Larsscn de Argentijn Panno te verslaan. De par tijen MedinaPenrose en To- ran—Szabo eindigden in remise. Larssen, Petros jan en Hort gaan met ieder 5V« punt aan kop. In de Zuidslavische plaats Vrnjac- ka Banja verloor onze landgenote In- grid Tuk in het internationale aa- mes-schaaktornooi van de Bulgaarse Assenova. In dit tomooi moest we reldkampioene Gaprindasjvili een purit afstaan aan de Hongaarse Ivan- ka, die nu de leiding heeft met twee punten. DEN HAAG Eredivisieclub ADO heeft woensdagavond in een matige wedstrijd het Nederlands militair elf tal verslagen met 41. Na een rom melig begin, waarbij aan beide zijden het gevoel voor richting van zowel passes als schoten volkomen ontbrak, herstelden de militairen zich het eerst. Na ruim een half uur ontdeed uitblinker Jan Boskamp zich van dc ADO-Verdedigers Weimar en Van der Burch. Hij wachtte koelbloedig tot doelman Thie op het verkeerde been stond en vuurde strak in de rechter hoek. Vijf minuten later zorgde cehtrale verdediger Mansveld uit een vrije schop op knappe wijze voor de ge lijkmaker. Na rust werden er in beide ploegen twee spelers vervangen en inderdaad kwam er nü wat meer lijn in de combinaties. Via Harald Berg (uit een fraaie pass van Niels Hilmström) en de voor de jonge Hans van Eeden ingevallen Loms De Puyt nam ADO een voorsprong van 31. De militairen moesten zich beper ken tot uitvallen, die overigens onder leiding van DWS-er Bachoffner en Boskamp (Holland Sport) niet onge vaarlijk waren. In de slotfase schoof de technisch bijzonder bekwame ADO-linksback Harry Vos op naar de voorhoede. Drie minuten voor het einde bracht hij met een hard schot 'de stand op 4—1. Er waren 1500 toeschouwers. Coerver, noch van Sparta-zijde enige toelichting |te verwachten. Beide partijen kwamen tot de afspraak geen verder commentaar te geven. In het communiqug staat: In ver band met. de moeilijkheden tussen, de heer Coerver en o.a. enige con tractspelers heeft tijdens het afge lopen weekeinde uitvoerig beraad plaats gehad tussen het bestuur van Sparta en alle betrokkenen. Hierbij is gebleken- dat onder de gegeven omstandigheden van 'n vruchtbare samenwerking nauwelijks sprake zou kunnen zijn. Daarom is na over leg met de heer Coerver besloten hem voorlopig verlof te verlenen en hem van zijn trainings- en coachings- taken te ontheffen. Pim Visser, in de glorie jaren van de kasteel club, in de tijd ook dat Glasgow Rangers in de Eu ropa-Cup versla gen werd, links back, volgt Coer- Hl v M ver tijdelijk op. IHk. ESh Visser was al bij Sparta in dienst als tweede trai ner. Gedurende de periode dat Coerver met ver- Wiel Coerver lof is, vergezelt Lou Borrani het elf tal als leider van het keurkorps. Het communiqué besluit: Geble ken is dat de huidige bestuursvorm van het betaalde voetbal (manage ment stichting) niet aan de gestelde verwachtingen heeft beantwoord. Om die reden zal naar een andere vorm van leiding worden gezocht. Men wil hiertoe uiterlijk eind janua ri voorstellen doen aan een buiten gewone algemene vergadering. ADEN/RIAAD Zowel Saoedi-A- rabië als Zuid-Jemen maken melding van een toeneming van de gevechten aan de grens tussen de landen. Zuid-Jemen sprak zelfs van „verwoe de veldslagen". Het geschil tussen de landen gaat om een kleine oase in het grensgebied. HILDESHE1M Het Duitse kind is, in tegenstelling tot het Nederlandse, bang voor Sinter klaas. Dat blijkt uit een onder zoek van de uit Roermond af komstige hoogleraar in de peda gogie in Hildesheim, Heribert Heinrichs. Hij heeft zestienhon derd Duitse kinderen tussen de zes en tien jaar ondervraagd. De Sint is in Duitsland een symbool van vrees en ouderwets gezag, die door de ouders wordt gebruikt om. hun kinderen in het gareel te houden. Prof. Heinrichs zegt altijd on der de indruk te zijn geweest van de Nederlandse Sint die een goede man is en die door de kinderen als een populaire va derfiguur heeft. aan vaard. „Maar de Duitsers", zo jammert hij, „hebben hem over genomen, in het gelid geplaatst, gemilitariseerd en er een geme nerik van gemaakt". De theorie van de hoogleraar heeft tot vele sympathieke reacties in de Duitse pers geleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9