Gesprek drie landen over aankoop jachtvliegtuig van WILLEM II sinterklaas is jarig, haal nog vlot een pot! Duidelijker en reflecterende kentekenplaten lecoreerde Tweede Kamer staat achter zes moties Man rijdt in blinde woede meisje dood Vervanging Starfighter Vandaag stemming over motie fusies bedrijven milde willem li miniatures Narcotica in opmars in VS Bonn licht Londen in AAN NEKKRAMP OVERLEDEN Aantal bezitters van een ton sterk gestegen DRIE GEWONDEN BIJ EXPLOSIE 5 DONDERDAG 4 DECEMBER 1969 (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL Nederland, Noorwegen en Canada beginnen vol gende week in Den Haag besprekingen om te komen tot de geza menlijke aankoop van een jachtvliegtuig. Defensie-minister W. den Toom deelde dit gisteren in Brussel mee, tot morgen de ministerraad byeen is om de bondgenootschappelijke defen sie-eisen voor 1970 door te praten en om over de mogelijkheid te spreken van een door de Warschaupactlanden voorgestelde veiligheidsconferentie, welke de ontwapening, of althans de wapenbeheersing, beoogt. De F 104, de bekende Starfighter, die de Nederlandse luchtmacht op het ogenblik bezit, zal in 1976 aan ver nieuwing toe zijn. Het gaat om de vervanging van ruim honderd stuks, waarmee een bedrag gemoeid is van ongeveer een miljard gulden. Minister Den Toom stipte aan dat het plan van Nederland, Noorwegen en Canada, om tot de aankoop van een zelfde type jager te komen, uit overwegingen van efficiency was op gesteld. Hoe meer vliegtuigen er ge lijktijdig zouden kunnen worden be steld, hoe goedkoper de aanschafkos ten per land. Overwicht De besprekingen over het aan te ko pen type hebben ten doel een pro gramma van operationele eisen op te stellen, waar de nieuwe jager in prin cipe aan moet voldoen. In grote lij- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Vandaag zou de Tweede Kamer een motie van de he ren Goudzwaard (arp) en Nelissen (kath.) over het instellen van een on afhankelijk college, dat fusies in het bedrijfsleven moet gaan onderzoeken, aanvaarden. Gisteren werd de motie op voorstel van de PvdA-fraktie gewijzigd. Deze fraktie wenste, dat het college een wettelijke basis krijgt. De indieners van de motie gingen daarmee ak koord. Minister De Block zag het minder optimistisch. Hij verzocht de Kamer de stemming te willen uitstellen, om dat hij eerst met de andere ministers wilde praten. De bewindsman dacht aan een uitstel tot volgende week. Mr. Biesheuvel ging daarmee ech ter niet akkoord. Hij wilde, 'nog lie ver vandaag dan morgen' een uitspraak van de Kamer, maar nam toch genoegen met morgen. Ook de motie van de socialist Lems over de ze materie is tot vandaag aangehou den. Homofilie (2) Een verontruste moeder heeft in de ze rubriek haar bezwaren kenbaar ge maakt tegen de plannen van de mi nister van justitie om art. 248 bis van het wetboek van strafrecht af te schaffen, waarin het plegen van on tucht met leden van hetzelfde geslacht f.nder de 21 jaar strafbaar wordt gesteld. Zit is heus niet de enige, die hiero ver 1 erontrust is. Wij mogen niet al leen verontrust zijn, maar moeten te gen het voornemen krachtig proteste ren. Wil de verontruste moeder (via de redactie) haar naam en adres mee delen? Ooltgensplaat P. Bom Homofilie (3) Met de strekking van het door een verontruste moeder uit Leiden inge zonden stuk over homofilie kan ik het niet eens zijn. Daarin wordt gesuggereerd dat praktisch alle homofielen er op uit zijn om jeugdigen in de puberteit te verleiden. Dit is natuurlijk grote onzin, even als de stelling dat de homosexualiteit een ziekte is of ontstaat door verlei ding. Reeds lang zijn deskundigen van mening dat de homosexualiteit reeds hij de geboorte aanwezig is of in de .vroegste jeugd ontstaat. Voor homofiele jongeren is het con tact met andere homofielen (liefst ook jongeren) inderdaad een grote bevrij ding. Doordat hun omgeving, o.a. de ouders, dikwijls hun sexuele geaard heid afwijst, leven zij in grote een zaamheid. Deze afwijzende houding kan juist de oorzaak zijn van zelf moordpogingen en het gaan naar de Psychiater. Uit eigen ervaring weet ik dat de eenzaamheid; die zich niet tot de pu berteit beperkt, doorbroken kan wor den door contact met andere homofie- 'en. Tn dit verband zijn de gespreksgroepen voor christen-homo fielen van grote betekenis. Gaarne ben ik bereid in een openhartig gesprek met deze moeder hierover van gedach- ien te wisselen. Wanneer zij hiervoor j belangstelling heeft kan zij via deze krant contact met mij opnemen, botterdam Een homofiel nen wordt naar een toestel gezocht dat niet al te ingewikkeld is, een gro tere manoeuvreerbaarheid heeft en waaraan het nodige luchtoverwicht kan worden toegeschreven. Op het gezamenlijke project, waar van landen als Australië, Zwitserland en Iran toekomstige partners zouden kunnen worden, zal elke vliegtuigfa brikant kunnen inschrijven. De samenwerkende landen hebben volgens minister Den Toom met el kaar gemeen, dat ze naar ongeveer hetzelfde type jager zoeken. Verdere standaardisatie binnen de NAVO zal voorlopig niet goed mogelyk zyn, om dat landen als Engeland en Frankryk andere eisen aan de slagvaardigheid van hun luchtmacht stellen. Dit laatste was de aanleiding voor Nederland om het zogenaamde ont wikkelingsproject een half jaar gele den de rug toe te keren. Ten koste van grote bedragen aan research, wordt in deze organisatie gezocht naar een gevechtsvliegtuig „een schaap met elf poten", zoals minister Den Toom opmerkte waaraan Neder land geen behoefte heeft. Van de NAVO-partners werken Engeland, Duitsland en Italië nog samen in de MRCA. Uitbreiden De Nederlandse minister zei nog, dat hij in de NAVO-ministerraad had voorgesteld het gat, dat door de terug trekking van 5000 man aan Canadese troepen uit West-Duitsland zal ont staan, gezamenlijk op te vullen. Den Haag is bereid de thans in de Bondsrepubliek staande Nederlandse brigade met 500 man uit te breiden op voorwaarde dat dit geen extra kos ten met zich meebrengt in verband met hun legering en oefening. Het op sterkte brengen van de Ne derlandse brigade in West-Duitsland is volgens minister Den Toom een kosteloze operatie, omdat de man schappen, die ervoor moeten worden aangewezen, al onder de wapenen zyn. De Britten zullen een eerder terug getrokken brigade naar Duitsland terugzenden en zy zullen, evenals de Amerikanen, vliegtuigen langer in Duitsland houden om de sterkte na terugtrekking van de Canadezen weer op peil te brengen. Uit het gesprek met minister Den Toom bleek, dat hij in de NAVO-mi nisterraad gisteren opnieuw zijn stok paardje: de verdere standaardisatie van het NAVO-potentieel, bereden had. Verdere besprekingen waren vol gens hem nodig om de slagvaardig heid van de NAVO te handhaven. De defensie-begrotingen van de ver schillende bondgenoten tonen een da lende lijn, terwijl de kosten van ex ploitatie en van personeelsvoorzienin gen schrikbarend stijgen. De enige manier om de kwaliteitseisen te hand haven, is de integratie van het NAVO- inkoopbeleid. WASHINGTON President Nixon heeft gisteren een beroep op de gou verneurs van de 50 Amerikaanse sta ten en alle plaatselijke autoriteiten gedaan de federale regering te steu nen in haar strijd tegen het gebruik van verdovende middelen door mil joenen Amerikanen. Op het ogenblik zijn in de VS ruim acht miljoen mensen die marihuana gebruiken en 180.000 die aan heroïne verslaafd zijn. Een derde van de stu denten en 16 procent van de middel bare scholieren gebruikt marihuana. Deze „ziekte" is zelfs al doorgedron gen tot de gegoede burgerij. Jong en oud zijn er het slachtoffer van. In Washington was dit jaar de helft van de roofovervallen en inbra ken gepleegd door „verslaafden". Misbruik van deze middelen had in New York geleid tot de dood van 100 mensen. Nixon achtte een voorlichtings- en opvoedingscampagne het beste mid del om dit kwaad te bestrijden. Het opleggen van straf aan kinderen van 13 tot 15 jaar vond hij geen juiste methode. ADVIES AAN MINISTER: VOORBURG Kentekenplaten van auto's zyn veel duidelijker lees baar te maken. De Stichting weten schappelijk onderzoek verkeersveilig heid heeft minister Bakker nieuwe mogelijkheden voorgelegd: kenteken platen met een beter lettertype en dan uitgevoerd in wit reflecterend materiaal. Het onderzoek (op verzoek van de minister verricht) concludeert tot 35 procent grotere „leesbaarheidsafstand" bij het nieuwe lettertype en bij ge bruik van reflecterend materiaal bo vendien een zichtbaarheidsafstand die vijf- tot zesmaal wordt vergroot. Er zit één addertje onder het gras, zegt SWOV: het fotograferen van die reflecterende platen kan moeilijker worden, wat de wegenbelastingcon trole in de wielen rijdt. SWOV dqet het idee aan de hand bij de verschillende categorieën voer tuigen bepaalde combinaties van achterlichten en reflectoren en aan de voorzijde verschillende typen kop- lichten te gaan gebruiken, waardoor men van verre kan waarnemen of men met fietsers, brommers, perso nenauto's, bestelwagens of grote vrachtwagens te doen heeft. Door de reflectoren zouden ook onverlichte voertuigen eerder opvallen. Steun voor noorden en broodprijzen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Ka mer heeft gistermiddag zes mo ties aanvaard en drie verworpen. Dat gebeurde bij de behande ling van de begroting van econo mische zaken. In totaal werden zestien moties ingediend; over twee daarvan zou vandaag wor den gestemd en over andere bij de begroting van sociale zaken. Met 67 tegen 60 stemmen aan vaardde de Kamer een motie over bijzondere maatregelen voor Hel mond. Deze motie, ingediend door de socialist Wierenga, kreeg steun van de PSP, GPV, PvdA. D'66, Groep-Harmsen, Groep-Aarden, CPN en tien KVP'ers, waaronder de heren Westerterp en Kleisterlee en Kamer voorzitter mr. Van Thiel. Door dat voorstel zal de vijftienprocentsre- geling ook voor Helmond gehand haafd blijven. Uwhuishoudhulpjevoorde hele dag is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor u nèt iets meer presteert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. c!oor Het is weer zo ver. Tientallen ja ren al hetzelfde. De laatste vieren twintig uur, waarin alles gebeuren moet. De voornemens waren zo goed. Vroeg beginnen en orde op zaken houden. Maar omdat er overal Speurende ogen zijn en grijpgrage handen, moesten de pakjes diep weg gestopt worden en omdat de beurs klein en de verlangens bescheiden zijn (ge lukkig), zijn veel pakjes minuscuul. Wat samen betekent, dat ik nu in paniek tussen de lakens, achter de boeken en in geheime hoekjes moet zoeken om alles weer bijeen te ga ren. En maar zit te tellen. Of het klopt.... Alle papiertjes van verleden jaar moeten weer glad gestreken worden, want zuinigheid is een deugd. En in het hoofd is een leegte, waarin de rijmwoorden nog moeten vallen. Wel heb ik de beschikking over enige standaarddichtregels, die ik welwillend ter beschikking stel. „Als altijd heeft de goede Sint Een woordje voor elk kind. 't Ligt voor de hand in dit seizoen Zoiets dan maar op rijm te doen...." De rest verzint u zelf wel. Overigens gebiedt, de eerlijkheid mij te bekennen, dat deze regels niet aan mijn brein ontsproten zijn, maar plagiaat, zij het met toestem ming. Met een beetje oplettendheid kan Perikelen de dicht-onvermogende toch wel aan rijmpjes komen. Iedereen is er immers mee bezig. Geen ambtenarenbureau of er zwerft wel een papiertje tussen de dossiers, waarop enige proeven van bekwaamheid of onbekwaamheid in het rijmen gegeven worden. „Piet stelt niet teleur, maar geeft fijne odeur...." Honderden mannen help ik er mee. Veel moeilijker wordt het bij de moderne cadeaus. Wat rijmt er nou op mixer Of op maanraket? Het enige wat ik heb kunnen vin den is „elixer" en „nu naar bed..." Maar beide zijn voikomen on geschikt in het kader van de feest vreugde. Het ergste probleem wacht overi gens tot de avond van de vijfde december zelf. Hoe ter wereld krijgt men een pakje ongemerkt op de stoep van een flatbewoner? Die stormt echt geen vijf trappen af, maar drukt alleen op een knopje waardoor de buitendeur openzoeft. Er is zelfs nog een kans, dat die gesloten blijft totdat via de bumi- foon Sinterklaas zijn identiteit vol komen onthu 3 heeft En een schoorsteen om de goede gaven door te gooien, is er ook al niet meer! Wat ze er ook van zeggen, die vijfde december is beslist geen zor geloos feest. Hoe Sinterklaas het nou al eeu wen uithoudt, is me een raadsel! Dat geldt ook voor het noorden van het land. Een voorstel van de vier regeringspartijen om deze regeling ook voor dat gebied te continueren, werd met algemene stemmen aange nomen. De motie-Scholten (CH) over een vrijere prijszetting voor een aantal broodsoorten, verkreeg ook de steun van de Kamermeerderheid, evenals een motie van de heer Wierenga (Soc.) die voor een herstrukture- ringsplan voor Oost-Groningen pleit te. Dit voorstel kreeg de steun van alle partijen, behalve de SGP, CPN en de Boerenpartij. D'66, Groep-Aarden en de PvdA, uitgezonderd drs. Nederhorst, stemden tegen de motie waarin de regering wordt gevraagd de thans geldende overbruggingsregeling voor de scheepsbouw aan te passen. Dat voorstel van de vier regeringspartij en werd evenwel door de Kamer aanvaard. De Kamer verwierp drie moties over: bedrijfsbeëindiging, de tarieven van levens- en pensioenverzekerin gen en over het veiligstellen "an de belangen van de werknemers bij be drijfssluitingen. Een motie van de heer Oele over de brandstoffenhandelaren werd met algemene stemmen aanvaard. In deze motie wordt er bij de regering op aangedrongen met concrete maatre gelen te komen voor de sanering van de vaste-brandstoffenhandel. In de T i veede Kamer Geen verklaring De Jong over Europese top (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Premier De Jong zal in de Tweede Kamer geen verkla ring afleggen over de Europese Top. Wel zal het kabinet een nota aan de Krmer doen toekomen over het be reikte resultaat van het overleg en het standpunt van de regering. Deze nota zal tijdens de begroting I van buitenlandse zaken, 18. 22 en 23 december, afzonderlijk in de Kamer kunnen worden behandeld. De begro ting voor ontwikkelingshulp zal dan pas na de jaarwisseling in behande ling kunnen worden genomen. Een en ander is het gevolg van de wens, die de socialistische fractielei der drs. J. den Uyl eergisteren al in de Kamer uitsprak. Hij vroeg toen om een schriftelijke verklaring van premier De Jong op korte' termijn. Gistermiddag kwam hij daarop terug en verzocht de regering nog deze week in de Kamer een mondelinge verklaring af te komen leggen. De WD-fractie wilde daar wel ak koord mee gaan, mits de ministers Luns, Witteveen en Lardinois en staatssecretaris Koster daarbij aan wezig zouden zijn. Zowel de KVP- als de ARP-fractie konden zich daar niet mee verenigen, vooral ook omdat veel van de be windslieden (minister Luns onder an dere) verhinderd zouden zijn. Op voorstel van mr. Biesheuvel werd besloten de regering uit te nodigen een speciale nota over de top aan de Kamer te zenden. Over Haagse top LONDEN De Britse regering is gisteren door een afgezant van de Westduitse bondskanselier Brandt, dr. Paul Frank, ingelicht over het resultaat van de Haagse topconferen tie voorzover het Engelands toetre ding tot de EEG aangaat. Britse en Westduitse woordvoer ders ontkenden nadrukkelijk, dat het bezoek van dr. Frank is bedoeld om een taktiek tussen de twee socia listische regeringen uit te stippelen, waardoor de Britse toetreding verge makkelijkt zou worden. Minister van buitenlandse zaken, Stewart noemde de besprekingen in Den Haag bemoedigend. VENLO De achttienjarige Cecile van Dijk uit Lottum is in het Venlose ziekenhuis aan nekkramp overleden. Er zijn enkele andere mensen ter ob servatie opgenomen. Het weer in Europa weer min. temp. gisteren neerslag Amsterdam zw.bew. 1 1 Brussel mist 3 6 Frankfort motregen 1 2 Genève motregen 0 8 Innsbruck gch.bew. -1 0.3 Kopenhagen onbew. -6 0 Locarno zw.bew. -4 0 Londen zw.bew. 2 0.3 Luxemburg sneeuwbui 0 7 Madrid l.bew. 8 0 Majorca l.bew. 13 0 München sneeuw 0 4 Nice zw.bew. 4 O Parijs h.bew. 3 4 Rome motregen 5 4" Wenen h.bew. -3 3 Zürich sneeuw 1 12 De Amerikaanse minister van financiën, David Kennedy, was gisteren in Nederland om bespre kingen over monetaire vraag stukken te voeren met collega Witteveen en de president van de Nederlandsche Bank, dr. Zijl stra. Op de foto van links naar rechts: dr. Zijlstra, ambassadeur Middendorf van de VS, minister Kennedy en minister Witteveen. DEN HAAG Het aantal perso nen, dat een ton en meer bezit, is sinds 1964 tot 1 januari 1966 gestegen van 155.000 tot 191.000 of wel met 23 procent. De grootste toeneming ver toont het aantal in de klasse van ƒ200.000 tot ƒ300.000, te weten 28 procent. (Van onze correspondent) VENLO Drie mannen raakten van morgen vroeg gewond bij een explosie in de chemische fabriek van Van der Grinten NV. De schade bleef beperkt tot de ruimte, waarin de explosie plaats vond. Deze afdeling is op ontploffingen berekend. Het dak vloog eraf en de muren klapten uit elkaar. De oorzaak is nog niet bekend. DEN BOSCH Verdacht van het opzettelijk doodrijden van een willekeurig zestienjarig meisje is de 42-jarige fabrieks arbeider H. T. V. gisteren gear resteerd. Hij was zaterdagavond na het drinken van een biertje in een café in het gehucht Zeeland, in zijn auto gestapt Hij zou op dat moment in woede zijn ontstoken, omdat jongelui met sneeuwballen naar zijn wagen hadden gegooid. Bij het wegrijden (V. was beslist niet dronken) stuurde hij op het groepje jongens en meisjes af, maar draaide even later weer bij en reed de weg naar Uden op. De kennis die bij hem in de auto zat, was bang dat V. ongelukken zou maken en vroeg te stoppen om hem te laten uitstappen. V., die zich steeds meer opwond, reed echter door, waarbij hij af en toe „schijnaanvallen" deed op het tegemoetkomend verkeer. Enkele honderden meters verderop naderde de zestienjarige Corrie van Brakel op haar bromfiets. Vlak bij haar gekomen stuurde V. plotseling recht op haar af en veegde het meisje met haar bromfiets en al de berm in. Hier bleef het kind zwaar gewond liggen. De automobilist reed door. Een uur later zou Corrie in het Rad- boudziekenhuis te Nijmegen aan de verwondingen bezwijken. Voorbijgangers die de fatale ma noeuvre van V. hadden gezien, waar schuwden de politie. Ook de mede- inzittende van V. ging, direct nadat hij in Uden uit de auto was gelaten, naar het politiebureau. V. zette zijn auto in de garage en ging slapen..

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5