Huur eerste flats Merenwijk minstens f 240,- per maand Veemarkt R'dam pas na februari dicht Zwembad De Zijl misschien dicht LEIDEIN in overleg betrokken Elisabeth-Gasthuishof aan Oude Vest gereed B en W in memorie van antwoord: WOUBRUGGE EEN OF TWEE BEZORGERS Uitheemse ziekten kunnen 1 worde 11 geï mporteerd GEMEENTE LEIDEN Promolies in Leiden Jongen (18) invalide na experimenten met vuurwerk nieuwe leidse courant donderdag 4 december 1w9 ll LEIDEN Zoals bekendwordt komend jaar begonnen piet de bouw van de eerste woningwetbouwflats in de fiferenwijk. De huren hiervan gaan bruto zeker f 240,— per maand bedragen. B. en Wdelen dit mee in hun memorie van antwoord naar aanleiding van schriftelijke vragen van raadsleden over de begroting-I 970. Helaas betekent ditaldus B. en Wdat het wel heel erg moei lijk wordt om in de Merenwijk speciaal voor de lagere en laagste inkomensgroepen woningen met voor hen passende huren te bouwen. Doorstroming en andere in voorbereiding zijnde maatregelen zoals individuele huursubsidies zullen hier moeten worden aangegrepen dis middelen, die een rechtvaardige verdeling van de woningen kunnen bevorderen. Aantal inwoners oordeel van de daartoe bevoegde instantie". nagaan op welke wijze de resterende distributiegemcenten lot een vorm van samenwerking kunnen worden gebracht. Inzake de omschakeling van 127 op 220 volt delen B. en W. nog eens mee, dat de directeur van de SLF hierover een rapport heeft ingediend dat nu in studie is. De meterstanden zullen met in gang van komend jaar slechts drie keer per jaar worden opgenomen. De inning van de te betalen bedragen gebeurt ook in de toekomst echter per twee maanden. Verkeerslichten Omdat het nogal eens voorkomt, dat met name jonge mensen de ver keerslichten negeren vreemd ge noeg gebeurt dit niet wanneer de politie een oogje in het zeil houdt onderzoeken ,B. en W. of aanschaf van roodlichtcamera's zin heeft. Ook in onderzoek is het eventueel plaatsen van voetgangerslichten op het kruispunt Haarlem- mérstraat-Marc aangezien voetgan gers hier vooral zaterdags nauwe lijks via de zebra kunnen overste ken. Ook bij de Wilhelminabrug ko men t.z.t. misschien verkeerslichten. In het grote reconstructieplan voor de kruising Wassenaarseweg .Rijnsburgerweg - Houtlaan is ook een verkeerslichteninstallatie opge nomen. Het plan wordt binnenkort bij de raad ingediend. Zwembad De 1 Hel B. en W beraden zich nog over een binnengekomen verzoek voor oprichting van een nieuwe manége nu de oude manége aan de Kaiserstraat is opgeheven. Het is niet onmogelijk, dat bin nenkort tot sluiting van het zwem bad de Zijl wordt overgegaan. Het exploitatietekort is groot en het be zoek aan dit bad is gering. Of inder daad tot sluiting wordt overgegaan en zo ja wanneer, kunnen B. en W. nog niet zeggen, antwoorden zij op de vraag van een raadslid of De Zijl in 1970 wordt gesloten. Het in juli en augustus ook 's a- vonds voor het publiek openen van het zwembad De Vliet vinden B en W. op te veel bezwaren stuiten en zij denken dan aan de toch al be krompen tijden voor zwem- en polo verenigingen. Groepspraktijk Een heel ander onderwérp: het conflict tussen het bestuur en de di recteur van het Medisch Opvoed kundig Bureau heeft tot dusver niet geleid tot het ontstaan van een leemte in de behandeling van pa tiënten, aldus B. en W.; voor het college is er daarom geen aanleiding maatregelen te treffen. Er zijn nog geen concrete plannen om in het in de Merenwijk te bou- DEN HAAG LEIDEN Een beslissing over de vraag „waar naartoe met de Rotterdamse veemarkt?" is gisteren niet genomen tijdens het in Den Haag gehouden gesprek, dat ruim 2% uur duurde. De Rotterdamse wethouder Worst heeft echter wel onomwonden laten weten, dat Rotter dam de veemarkt niet handhaaft. Ten slotte werd een compromis be reikt: Rotterdam zal niet op staande voet de veemarkt sluiten maar de zaak pas in februari in de raad brengen en het bedrijfsleven zal voor 4 februari zijn standpunten ter kennis moeten brengen aan de heer Meyer, die ook gisteren namens de minister de discussies leidde. Op 4 februari komt men dan nogmaals bijeen voor het nemen van de defini tieve beslissing. Bij wijze van experiment wordt momenteel op twee openbare lagere scholen seksuele voorlichting gege ven. Zodra de resultaten van de proef bekend zijn, zullen B. en W. bezien of de seksuele voorlichting moet worden opgenomen in het leer plan voor het basisonderwijs. De leerlingen van het voortgezet onder wijs krijgen seksuele voorlichting van de leraar biologie of de school arts. Bij het bureau culturele zaken staan vijftien personen ingeschre ven, die om beschikbaarstelling van een werk- en/of woonruimte hebben verzocht. In het afgelopen jaar kon den acht aanvragers aan atelier ruimte en één aan woonruimte wor den geholpen. Reuvens Het complex Pieterskerkgracht - Lokhorststraat - Lange Schoolsteeg wordt bestemd voor de bouw van een nieuwe huisvesting voor Reu- vens. Binnenkort nemen B. en W. hierover een beslissing. G.S. brengen bezoek aan Haarlemmermeer HAARLEMMERMEER Gedepu teerde Staten van Noord-Holland zullen donderdag 18 december een bezoek brengen aan de gemeente Haarlemmermeer. Samen met het college van B. en W. zal op de lucht haven Schiphol een lunch worden gebruikt. Tijdens dit werkbezoek zullen G.S. zich uitvoerig laten informeren over de problemen waarmee men in Haarlemmermeer heeft te kampen. Na de lunch en een bespreking op het gemeentehuis, zullen enkele dor pen in de gemeente worden bezocht. Op de gisteren gehouden bijeen komst waren de belanghebbende gemeenten, te weten Den Bosch, .Utrecht en Leiden, vertegenwoordigd door de- betrokken wethouders en hun adviseurs. De gemeentebestu ren van deze drie gemeenten zijn bereid aan het overleg met het be drijfsleven deel te nemen, zo ver klaarden zij. Voor het bedrijfsleven, vertegen woordigd door boerenorganisatics en de vee- en vlccshandel, betekende het standpunt van de Rotterdamse wethouder gisteren een kennelijk niet door allen verwachte tegen slag. Het van de kant van het be drijfsleven naar voren gebrachte „de markt MOET in Rotterdam blij ven", werd hierdoor immers een slag in de lucht. De discussie droeg zodoende een soms hard karakter. Tachtig procent Met het bereikte compromis, op 4 febr. nogmaals bijeenkomen en voor die tijd de standpunten van het bedrijfsleven aan de voorzit ter bekend maken, waren de meeste aanwezigen tenslotte wel content. Speciaal de gemeentebesturen, waar onder dat van Leiden, kunnen zich nu bezinnen op de eventuele toe komstige situatie. Aangezien tachtig procent van de Rotterdamse aanvoer uit de Rand stad afkomstig is, zal het met name tussen Leiden en Utrecht gaan, wat het overnemen van de Rotterdamse markt betreft. Utrecht neemt bin nenkort een „paleis" van een vee markt in bedrijf maar ook Leiden mag er zijn met zijn gloednieuwe Groenoordhal. Ook de handel heeft nu nog wat tijd voor het bepalen van het standpunt, waaraan uiter aard niet genoeg overleg vooraf kan gaan. Marktkalender Belangrijk wordt de herziening van de marktkalender voor de Rand stad. Zou Leiden de Rotterdamse veemarkt kunnen overnemen, dan heeft dit uiteraard ingrijpende con sequenties voor het gebruik van de Groenoordhal, die immers ook een sport- en evenementenfunctie heeft. Het Leidse gemeentebestuur be raadt zich nu in afwachting van de beslissingen van het bedrijfsle ven en natuurlijk ook in overleg met het bedrijfsleven op een re geling. waarbij ook de nevenfunc ties van de Groenoordhal niet al te zeer in de knel komen. Hu, se rit jke stand LEIDEN Geboren: Agada, d v C. d Mol en M. van Oossanen; Hendrik, z v J. G. Boudewyn en. M. H. Rijsdam; Linda M. B., d v T. H. J. Verstegen en I. M. de Vries; Wilhelmina. d v J. F. Bak ker en W. van Weeren; Michael W., z v W. Colijn en M. Y. Les- quillier; Dennis, z v W. J. Peschier en J. A. Verra; Erwin R. P. A., z v P. M. J. Otten en M. V. M. Heunen; Johannes A., z v A. Deijn en I. M. van Ginneken; Kitty I. M.. d v H. A. M. Schouten en M. A. A. Wesselman; Cornelis, z v C. A. Abspoel en J. van Leeuwen. Gehuwd: S. C. Chang en M. C. E. Kallenbom. De Nieuwe Leidse Courant vraagt voor spoedig voor haar agentschap Woubrugge Leuke bijverdienste voor scholier. Nadere inlichtingen afdeling Inspectie Niéuwe Leidse Courant, Steenstraat 37. Leiden, telefoon 0171031441. Criminaliteit Overigens heeft de Leidse politie nog wel wat anders te doen, zoals uit een ander antwoord van B. en W. blijkt: Ten aanzien van de crimi naliteit kan worden gezegd, dat het criminaliteitscijfer per 100.000 inwo ners in 1968 wat Leiden betreft, tien proeent boven het landelijke gemid delde lag. Over het nogal eens gewraakte la ge I.Q. van de Leidse bevolking en het hoge drankgebruik in Leiden hebben B. en W. geen objectieve ge gevens, op basis waarvan zij een uitspraak kunnen doen, zo verklaren zij verder in dit antwoord. Uit de vele antwoorden van B. en W., die lang niet alle nieuws bevat ten om de eenvoudige reden, dat in vele vragen naar de bekende weg wordt gevraagd, distilleren wij ver der het volgende. Geen wijkraden B. en W. verklaren nog eens. dat zi.f niets zien in ct% rhsfellinë van. wijkraden, eenvoudig ómdat Leiden"' daar te klein voor is. Ten aanzien van de soms langdu rige avondvergaderingen van de raad, verklaren B. en W„ dat ook zij zich liever houden aan het tijdstip van half 11 voor het beëindigen van de vergaderingen, zoals dit in het reglement van orde is vastgesteld. Zij doen een beroep op de zelfdisci pline van de raadsleden omdat een spreektijdbekorting echt wel als een noodmaatregel moet worden gezien. Begin 1970 hopen B. en W. de raad een investeringsplan voor de jaren 1970-1974 voor to leggen. Wethouder ***■- economie Zoals bekend, hebben B. en W. de raad voorgesteld, op grond van het grote geraamde begrotingstekort een aanvullende bijdrage uit het ge meentefonds te vragen, wat onder meer betekent: in sommige gevallen direct toezicht van de regering. In 1968 waren er maar twee gemeenten met meer dan 75.000 inwoners, die ook een dergelijke noodmaatregel moesten nemen; dat waren Haarlem en Maastricht. De begroting 197(1 voor het slacht huis is sluitend. Binnenkort zullen B. en W. de raad op grond van het dan gereedgekomen efficiency-rap port nader informeren. Met het seniorenconvent van de raad zal het college nagaan of vol gend jaar instelling van een wethou dersportefeuille economische zaken zin heeft voor Leiden. Streekenerpe B. en VV. vinden het een beroerde zaak. dat alle engros-gemeenten hebben laten welen, dat zij niet tot een streekenergiebcdrijf willen toe treden. Het Leidse collége zal nu Binnenkort wordt een plan tot reconstructie van het kruispunt Wassenaarseweg - Rijnsburger weg - Houtlaan - Kagerstraat cle gemeenteraad voorgelegdhi dit plan wordit ook een verkeers lichteninstallatie opgenomen zodat de verkeersveiligheid op dit „uitermate gevaarlijke kruispunt" aanzienlijk wordt verbeterdaldus B. en W. in hun memorie van antwoord aan de raad. Verder merken B. en W. op, dat bij het begin van een nieuw schooljaar de politie in overleg met de schooldirecties instructies geeft aan de duizen den leerlingen van de hier ge legen scholen. Wat. de situatie in groter verband betreft: de d i rec^eur V<%n G e meen tew er Jee n nfaatst momenteel een plan voor het aanbrengen van voetgan gerslichten op alle daarvoor in aanmerking komende wegen, waaronder de Rijnsburgerweg. (Foto NLC - Dirk Ketting) wen gezondheidscentrum een groepspraktijk voor huisartsen te vestigen. Wel is hierover al gepraat met de plaatselijke huisartsenvere niging. De suggestie van een raadslid om een straat of laan in Zuidwest te noemen naar de vorig jaar overleden pastoor Commandeur zullen B. en W. doorgeven aan de straatnamen- commissie. I oorlichting iift dalen De binnenkort te starten woning bouw in de Merenwijk wordt in de memorie van antwoord ook ter spra ke gebracht in verband met het nog steeds dalende aantal inwoners van Leiden. Volgens de huidige raming komt het aantal tegen het eind v; 1971 weer beneden de 100.000. Aan gezien in 1971 echter ook de eerste woningen in de Merenwijk worden betrokken, verwachten B. en W., dat daardoor het aantal inwoners mis schien boven de 100.000 kan blijven. In cle 269 vragen tellende memorie komt uiteraard ook de Groenoordhal :r sprake. Tot nu toe zijn 22 aan- fvragen voor het huren van de hal Koor evenementen binnengekomen, [in drie gevallen vormde de weke- flijkse veemarkt een onoverkomelijk [bezwaar om een contract af te slui ten. Wat de Leidse politie betreft, mo menteel is de invoering yan,wijk-,en rayon-politie-agenten inV. studie. Dit za\ misschien t.z.t. kunnen leiden tot oprichting van een rayonbureau in een of meer grote wijken. Homoseksuelen Volgens één van de vragenstel lende raadsleden legt de Leidse poli tie een bijzondere aandacht aan de dag voor homoseksuelen; hij vindt verder, dat de homoseksualiteit een normale variant is binnen het geva rieerde patroon van seksuele gedra gingen. Of B. en W. dat de Leidse politie maar even duidelijk willen maken, zegt hij. Antwoord van B. en W.: de politie heeft pas dan bemoeiingen met ho moseksuelen als deze de wettelijke verbodsbepalingen overtreden en: „wij laten de door vragensteller be doelde indoctrinatie van de Leidse politie met vertrouwen over aan het Boerhaave-cursiis in Leiden Zoals wij al schrevenis de verbouwing van het StElisabeth-Gast- huishóf aan de Oude Vest bijna gereedgekomen zodat begin 1970 de eerste patiënten kunnen worden opgenomen. De voorgevel mag er zijn,- zoals de foto laat zien. Centraal de prachtig gerestaureerde hals gevel, geflankeerd door aan deze stijl aangepaste nieuwbouw. Dit tehuis voor chronisch zieke bejaarden heeft, een capaciteit van plm. zestig bedden. (Foto NLC - Dirk Ketting) Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter openbare ken nis, dat zij hebben besloten op maandag 8 december 1969 vrijstel ling te verlenen van het verbod om op maandag na 13 uur een beslo ten inrichting, waarin het bedrijf van dames- of herenkapper pleegt te worden uitgeoefend, geopend te hebben. Omdat op het kruispunt Haar lemmerstraat - Mare vooral op 0- zaterdagen heit verkeer veel a' stagnatie ondervindt door de aanhoudende stroom voetgan gers die via de zebra's over steken, heeft een raadslid bij de schriftelijke behandeling van de becjroiting gevraagd het verkeer hier door een politie-agent te laten regelen, waardoor opstop pingen op.de Stille Rijn worden voorkomen. Permanent toezicht is niet haalbaar, hebben B. en b W. geantwoord. Wel zullen zij i onderzoeken of de doorstroming hier kan worden bevorderd door 8 het plaatsen van voetgangers- r lichten. (Foto NLC - Dirk Ketting) LEIDEN Maandag 15 en dins dag 16 december wordt een dooi de Leidse universitaire Commissie Boerhaavecursussen voor Voortge zet Medisch Onderwijs georgani seerde cursus over „Uitheemse ziek ten in Nederland" gehouden. Aangezien jaarlijks duizenden Ne derlanders en vreemdelingen na een kort of lang verblijf in de tropen of subtropen naar Neder land komen, vakantie- en zaken reizen naar deze gebieden gemeen goed zijn geworden en geregeld vele rijksgenoten uit Suriname ëïy de Antillen naar ons land komen, worden regelmatig ziekten uit deze gebieden geïmporteerd. Quarantai- nabele ziekten, zoals pokken, cho- LEIDEN Aan de universiteit is de heer A. J. Duyneveldt te Hazers- woude, wetenschappelijk medewerker aan het Kamerlingh Onnes Laborato- rum, tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen gepromoveerd op een proefschrift, getiteld „Various aspects of paramagnetic relaxations". Promotor was prof. dr. C. J. Gorter. Verder promogeerden de heer I. Asensio Amer, wetenschapelijk hoofdmedewerker aan het Instituut voor Geologisch Onderzoek „Lucas Mallada" te Madrid en docent voor sedimentologie aan de universiteit al daar, tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proef schrift, getiteld „Rasgos geomorfoló- gicos de la zona literal galaico-astu- rica en relación con las oscilaciones glacio-eustaticas. Promotor was prof. dr. A. J. Pannekoek. De heer M. Kadima te Leuven tot doctor in de letteren gepromoveerd op een proef schrift. getiteld „Le système des classes en bantou". Promotor was prof. dr. A. E. Meeussen. lera en pest, bedreigen bij invoel de volksgezondheid. Daarnaast worden uitheemse ziek ten geïmporteerd, die de volksge zondheid niet bedreigen, maar die ernstige gevolgen kunnen hebben voor de individuele patiënt. Jaar lijks sterven patiënten in Nederland aan malaria tropica. De meesten zouden gered zijn, als de behande lende arts tijdig een diagnose had gesteld en direct tot behandeling was overgegaan. Hoewel deze Importziekten be trekkelijk zeldzaam zijn, dient de arts zicii steeds bewust te zijn, dat een patiënt aan een van deze ziek ten kan lijden. Altijd dient de vraag te worden gesteld: „Waar bent u geweest?" In de medische oplei ding moet rekening worden ge houden met deze ziekten. Door cursussen en voortgezet onderwi.js dient onderricht te wor den gegeven aan artsen en specia listen. WASSENAAR De 18-jarige L. R. een leerling van een analistenschool is gistermiddag zeer ernstig gewond geraakt bij een hevige ontploffing, die door hemzelf is veroorzaakt. De jonge man was in een schuurtje achter zijn woning aan de Achterweg aan het experimenteren met ex plosieven voor vuurwerk. Omstreeks kwart over drie werd een wandelaar, die op een afstand van ong. vijf meter van het schuur tje liep. door een hevige explosie omvergeworpen. Het bleek dat er iels mis was gegaan met het ex periment van R. Deze is zwaar ge wond naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden gebracht. Vanochtend is bekend geworden, dat zijn linker hand geamputeerd moest worden, dat hij zijn linkeroog zal moeten missen en dat hij diverse zware ver wondingen heeft over het gehele lichaam. De uitgerukte brandweer be hoefde geen werk te verrichten, want er ontstond geen brand. De omvergeworpen wandelaar liep geen verwondingen op. Het zal duidelijk zijn, dat de ge schrokken Wassenaarse politie met grote klem waarschuwt tegen het onoordeelkundig gebruik en ge- experimenteer met vuurwerk. Dit trieste geval bewijst, dat de geva ren groot zijn. Officiële publikaties

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3