DATUM SLAG OM ARM Commentaar Kamer komt op voor scheepsbouw Wachten duurde lang Kouder 54 bejaarden komen om i>i.j een brand decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel I I Huurverhoging 7 pet. stuit op tegenstand y&uiui/n JOURNALISTEN APPLAUDISSEERDEN Het Kwartet (R'TA) HET WIER Einde vooroverleg op 1 julizegt De Jong Franse slag bon Meeste Britten legen toetreding De Block belooft steun MEUBELSHOW Nieuwe Leidse Courant Woensdag 3 december 1969 50ste Jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Men prijs gewoonlijk slechts om zelf geprezen te worden. LA ROCHEFOUCAULD „U rijdt al bijna 5 kilometer per uur...." DE BILT De circulatie in grote delen van West-Europa wordt in grote lijnen bepaald door een krachtig hogedrukgebied ten noorden van de Azoren en een depressiegebied boven Scan dinavië. Tussen beide systemen staat tot op grote hoogte in de atmosfeer een noordwestelijke stroming. Hierin is een depressie van het zeegebied ten zuiden van IJsland over Schotland naar de Noordzee getrokken. De s soring, ede vanmorgen bo ven de Duitse bocht was aange komen, vervolgde zijn weg met regen en motregen in de richting van de Alpen. Achter de storing stroomt het komende etmaal een matige tot krachtige noordweste lijke wind koude en onstabiele lucht naar onze omgeving. Naast enkele opklaringen worden dan ook buien verwacht,, waarvan sommige met hagel of sneeuw. De temperaturen zullen in het algemeen lager wordetn. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren ;zon: 0 tot 3; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. DE BILT Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien, sommige met hagel of sneeuw. Matige, aan de kust af en toe krachtige noordelijke wind. Barometerstand: heden 10 uur 74.8 cm (998 millibar), dalend. Zod en maan 4 december zon op 8.30, onder 16.31; maan op 2.13, onder 13.50; 9 december NM. I tmg ('oifiiiiiiiiifiic na aflnap Eurotop Uivhtlijjuvn financiering landbouw QUEBEC Vermoedelijk 54 mensen zijn gistermorgen om het le ven gekomen bij een brand in een bejaardentehuis in het Canadese plaatsje Notre-Dame-Du-Lac in de buurt van Quebec. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Vóór 1 juli 1970 zal het vooroverleg tussen de lidstaten van het Europa van de Zes over een toetreden van onder meer Engeland tot de EEG, afgsloten dienen te zijn. Er zal nog dit jaar een definitief financieel reglement worden opgesteld voor hét landbouwbeleid, waarbij naar een betere beheersing van de markt wordt gestreefd via hervormingen van het agrarische be leid, welke erop gericht zijn de begrotingslasten te beperken. Dit zijn de voornaamste pun ten uit het slotcommuniqué van de maandag en dinsdag in de Haagse Ridderzaal gehouden Europese topconferentie. De tekst daarvan droeg een enigs zins vrijblijvend karakter, doch in de respectieve delegatiekrin gen kon van een gematigd op timisme worden gesproken. Na bestudering van de verklaring verschilden waarnemers van mening of de inzichten van president Pompi dou dan wel die van bondskanselier Brandt tijdens het topoverleg hadden gezegevierd. De brand brak uit om zes uur 's morgens en raasde zo snel door het drie verdiepingen tellende pand. dat de brandweer vrijwel hulpeloos stond. Men vermoedt, dat op het tijdstip van de brand rond tachtig mensen in huis waren, van wie minstens twintig zeer moeilijk ter been. Archieffoto van de Amerikaanse luitenant Hugh C. Thompson, wiens klacht heeft geleid tot een onder zoek naar de massamoord op Zuid- Vietnamese burgers in My Lai. Deze foto werd vorig jaar gemaakt nadat Thompson was onderscheiden mét het Distinguished Flying Cross voor een landing met zijn helikop ter om een aantal Vietnamese kin deren, die onder vuur lagen, te redden. 'sjfcUknjflf - GRATIS <UA a/xru+Ut, Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: I betaalt per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant -I veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. De nieuwe Westduitse regeringslei der werd door sommigen als een „pa pieren tijger" aangemerkt, althans als een staatsman, die zich veel te mild opstelt tegenover de Franse eisen. Anderen daarentegen waren van mening dat het Franse staatshoofd op zommige punten door de knieën was gegaan, hoewel dit uit de tekst van het slotcommuniqué niet of nauwelijks blijkt. Terwijl West-Duits land garen spon bij de richtlijnen, die ten aanzien van de Europese landbouwfinancie- ring werden gemaakt Bonn four neert ruim veertig procent van de gezamenlijke landbouwpot, terwijl Parijs er het meeste uit, ontvangt kon van Frankrijk worden gezegd dat het ten aanzien van de toetreding van Engeland tot de EEG officieel de nodige slagen om de arm hield. De vitale kwestie van het noemen van een datum, waarop de onderhan delingen over de uitbreiding van de gemeenschap kunnen beginnen is in het slotcommuniqué niet uit de gekomen. Er wordt slechts gesteld dat „de voorbereidende werkzaamheden die nodig zijn voor het leggen van een gemeenschappelijke basis voor on derhandelingen, ten spoedigste en zo snel mogelijk dienen te worden ver richt." (Zie verder pag. 5). Kamerleden: VS moeten Griekenland bekeren9 DEN iHAAG Zes Tweede-Ka merleden, van zowel de regeringspar tijen als van de oppositie, hebben minister Luns gevraagd of de rege ring bereid is een dringend beroep op de VS te doen om een actieve en leidende rol te spelen bij de pogingen om een terugkeer naar democratie in Griekenland te bevorderen. Prins Bernhard, minister Luns en president Pompidou hadden elkaar, voordat zij gisteravond aan het diner in de Lakenhal aanzaten, nog het een en ander te vertellen. LONDEN Uit de resliltaten van een vandaag in de Daily Telegraph gepubliceerd Gallup-opinie-on- derzoek blijkt, dat de Britten nietzo verlangend zijn zich bij de EEG-fa- milie te voegen als hun politici. Slechts 36 procent is het eens met het streven naar het lidmaatschap van de EEG. De tegenstanders zijn me 45 procent in de meerderheid. Ne gentien procent heeft zich nog geen mening gevordm. Bij een in decem ber 1967 gehouden onderzoek bedroeg het percentage voorstanders nog 43 en dat van de tegenstanders 40. Het voornaamste argument van de tegenstanders is de verwachting dat bij toetreding vele prijzen omhoog gaan. BONN Tegen de voormalige voorzitter van de Westduitse Bondsdag, de christen-democraat Eu- gen Gerstenmaier, zal een gerechte lijk onderzoek worden ingesteld naar de vraag, of hij misbruik van zijn positie heeft gemaakt. (Van onze parlemeutsredactie) DEN HAAG Met uitzonde ring van ir. H. van Rossum van de SGP ?nfttide niemand in de Tweede Kamer gisteravond en vannacht geheel in met het voorstel tot wijziging van de huurwet. Het ging om het uiisteï van de huurverhoging van 1 januari tot 1 juli 1970 en om de schada van het uitstel te compenseren de verhoging drie jaar van zes op zeven procent te brengen. Met het uitstel volgde «jinister ir. W. F. Schut volkshuisvesting het SER-advies op. Hiermee was men het over het algemeen wel eens. Maar de 7 pet-verhogtfig (Een extra druk op de prijsontwikkeling zei ir. P. A. M, Cornelissen van de KVP) lag zwaar op de maag. De Kamerlede* deden verschil lende ^Riggesties om de „inhaalma noeuvre" Tqor de achterop geraakte huurverhoging anders te laten verlo pen. Een optimistische mr. W. Aantjes (a.r.) vatte vannacht om half twee de verschillende standpunten samen om een beroep te doen op de minister en Kamerleden een compromis tè, zoe ken. „Een deel van de nacht hebben we daarvoor nog beschikbaar", zei hij opgewekt. Zijn voorstel was de huurverho ging in 1970 tot 1 juli uit te stellen, de huren in 1971 per 1 april te verho gen en in 1972 per 1 januari. Het Amerikaanse huis van afge vaardigden heeft met 333 tegen 55 stemmen een resolutie aangenomen, waarin steun wordt gegeven aan de Vietnampolitiek van Nixon en aan de pogingen om door onderhandelin gen een einde aan de oorlog te ma ken. Mevrouw Pompidou bezocht gis teren met koningin Juliana de Waalse school aan het Zweden-" burgin Den Haag. Op de foto de echtgenote van de Franse president tussen de leerlingen, aan wie zij zojuist een film projector had aangeboden. DAS over een half jaar zal het mo gelijk zün uit te maken, of de Haagse top niet alleen voor Frank rijk. maar ook voor de andere EEG- landen en Engeland een succes Is ge worden. Nü kan slechts worden geconcludeerd aan de hand van mondelinge toe zeggingen dat toegeeflijkheid van Frankrijks partners mislukking van de conferentie heeft voorkomen. Er moet dan ook heel wat uitlegkun de aan te pas komen om de indruk weg te nemen, dat de Franse presi dent zijn gesprekspartners in alle op zichten heeft overtroefd. Het blijft echter onbevredigend, dat Pompidou weigerde zich zwart op wit aan een datum te binden, waarop onderhandelingen met Engeland en andere gegadigden kunnen beginnen. Terwijl de Vijf toch hadden ingestemd met definitieve regeling van de land- bouwfinanciering vóór het einde van dit jaar leverde de president geen te genprestatie. Europa moet het nu doen met het ere woord van de man, die zegt dat het noemen van een datum niet meer no dig is, als het Franse staatshoofd be reidheid tot onderhandelingen toont. In dit opzicht is er geen wezenlijk verschil tussen Pompidou en generaal de Gaulle, die dan ook niet ontevre den hoeft te zijn over het voAr Frank rijk behaalde resultaat. Pompidou bedient zich van een ge heel andere taktiek dan die van zijn illustere voorganger. Er is echter nog geen reden om aan te nemen, dat hij niet hetzelfde nastreeft. Het communiqué spreekt wat Enge land betreft slacht? aver voorberei dende besprekingen voor het leggen van een gemeenschappelijke basis voor spoedige ouderhandelingen. In dit door de Fransen geleverde ge deelte van het communiqué wordt dan ook nog gezegd: „De algemene opvat ting was, dat deze voorbereidingen in de meest positieve zin geschieden." Het klinkt allemaal mooi, maar juist bij het streven naar een gemeenschap pelijk standpunt op een groot aantal omstreden gebieden beginnen de moeilijkheden pas goed. Aangezien eenstemmigheid ais voor waarde is gesteld, zal overeenstem ming aheen mogelijk zijn, als Frank rijk zoals gisteren in Den Haag zijn zin krijgt. Op deze wqze kan Pompidou lang zaam maar zeker slagen in zijn opzet, dat de Zes de Europese zaken onder ling regelen, vóórdat Engelands toe lating roet in het Franse eten gooit. Van de vorderingen, die in de eerste helft van volgend jaar gemaakt wor den zal afhangen, of Engeland (dat rekening moet houden met verkiezin gen) toelating blijft vragen. De vernederende gang van zaken is een domper op het toch al niet grote enthousiasme van de Britten voor toe treding tot de Europse gemeenschap. Wilson zal daarmee rekenen. Wat het werkelijke resultaat zal zijn van deze met de Franse slag gehou den topconferentie kan pas in de loop van het volgende jaar worden beoor deeld. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Bij de voort zetting van de behandeling van de begroting van economische zaken heeft de Tweede Kamer het krachtig opgenomen voor de in zorgen verkerende scheeps bouw. De regeringspartijen dienden een motie in, waarin werd gevraagd de steun, die reeds wordt verleend, aan te passen aan de hogere rentevoet. In deze motie wordt geconstateerd, dat de hulp in Nederland achter blijft bij de normen, die de EEG- ministerraad heeft vastgesteld. Minister De Block van Economische Zaken had het niet moeilijk met de wens. Wanneer er geen verbetering optreedt, beloofde hij nogmaals, is verandering van de steun zeker mo gelijk. Het Noorden Eenzelfde soepele houding nam de bewindsman aan tegenover de motie van de heer P. J. Engels (kath.v.), waarin wordt gevraagd de uitbrei dingspremie van 15 procent voor het noorden van het land niet te vermin deren tot tien procent. Deze motie is ook ingediend namens de ARP. CHU en WD. De heer P. Jongeling van het GPV sprak zich eveneens voor deze motie uit. In eerste instantie had de minister vastgehouden aan de verlaging van de premie tot tien procent. Ook giste ren gaf hij de voorkeur aan dit per centage. Maar, zei hij, ik ben bereid het oordeel van de Kamer te volgen. Niet ongunstig in de Tweede Ka mer viel ook de motie van de heer H. Wierenga (soc.), waarin speciale maatregelen worden gevraagd voor oostelijk Groningen, waarin vooral de strokartonindustrie in een zorgelij ke situatie verkeert. De heer P. Jon geling sprak zelfs van een noodge- bied. Minister De Block moest de zorge lijke toestand in oostelijk Groningen toegeven. Maar aan de socialistische motie had hij geen behoefte; aan ver schillende voorgestelde maatregelen wordt al gewerkt. Helmond Naar aanleiding van de zorgelijke economische situatie in Helmond en omgeving diende de heer H. Wie renga (soc.) een motie in. De sluiting van een aantal bedrijven is aangekon digd en de werkloosheid is al hoog. Daarom vraagt de heer Wierenga ook voor Helmond de 15 procent, premie regeling voor uitbreidingen te hand haven. Het was een wens, die gehoor vond bij de andere fracties. GEOPEND t/m 4 DECEMBER TOT 9 UUR N.M. MORGEN LAATSTE DAG RAPENBURG 1 B RIJNSBURG DEN HAAG Minister-pre sident De Jong en minister Luns zijn gisteravond met applaus begroet toen zij de grote ver gaderzaal van de Eerste Kamer binnenstapten. Het enthousias me kwam niet van de senatoren, maar van enkele honderden journalisten, gezeten in de groe ne banken van de volksverte genwoordigers en op klapstoel tjes in het middenvak. Zij hadden meer dan twee uur lang zitten wachten op de komst van de heer De Jong, die als voorzit ter van de topconferentie van de zes, de pers zou inlichten over de resultaten van het overleg. Voortijdig De persconferentie was aanvanke lijk voor ongeveer vijf uur aange kondigd. Op het Binnenhof zag het ernaar uit, dat de conferentie tegen die tijd zou eindigen. De auto's van de delegatieleden kwamen in bewe ging. De hoofdingang van de Ridder zaal werd geopend en een wacht van de koninklijke marechaussee in ceremonieel uniform stelde zich op de trap op. Al die maatregelen ble ken voortijdig te zijn genomen: de deuren gingen weer dicht en de wacht werd teruggetrokken. Pas twee uur later speelde hetzelf de zich nogmaals af en toen terecht. De journalisten waren tegen die tijd het wachten zo beu dat zij de komst als een bevrijding voelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1