naast tot succes plaatsen logica van historie' ,WÜ Chaotische toestanden in de Haagse Ridderzaal STUDEER- RUIMTE GEEN HAAST VOOR POMPIDOU Engeland blijft aandringen op schorsing Griekenland Keyzer achter opheffing van zes spoorlijnen VAM REEUWUK Pleidooi Willy Brandt Niet langer uitstellen Madame Pompidou zag moderne kunst Opvolging van prof. Bleeker Nieuwe poging tot akkoord in Beverwijk Ondanks beroep van Verenigde Staten Dr. J. Zijlstra nam afscheid van Sonnevanck Geef UW ZOON of DOCHTER de die zij nodig hebben 9 DINSDAG 2 DECEMBER 19^9 DEN HAAGDe Westduitse Bondskanselier Willy Brandt heeft gisteren op de openingszitting van de Europese topconferen tie het volle gewicht van West-Duitsland achter de Britse kandi datuur voor de EEG geplaatst en tegelijk een ambitieus plan op tafel gelegd om de gemeenschap te versterken. Brandt: „Wij hebben de keuze tus sen een moedige stap voorwaarts of een gevaarlijke crisis. De naties van Europa wachten erop, dat onze staatslieden de krachtige wil tot. suc ces plaatsen naast de logica van de historie. Europa heeft ons succes no dig". De kanselier stelde duidelijk dat Duitsland geen langer uitstel kan aanvaarden wat betreft het reeds lang geleden gedane verzoek van En geland, Ierland, Noorwegen en Dene marken om lid te worden. Brandt stelde verder, dat het onderwerp van de uitbreiding niet langer verschoven mag wonden. Hij concludeerde dat de Terwijl haar echtgenoot zich op de topconferentie in Den Haag aan *EEG-zaken wijdde, heeft mevrouw Pompidou gistermiddag in ge- zqfcchap van koningin Juliana het Stedelijk en het Rijksmuseum in Amsterdam bezocht. Madame Pompidou was vooral onder de indruk van de collectie Du Buffet in het Stedelijk. Zij bleek goed thuis in de moderne schilder kunst. Het echtpaar Pompidou heeft zelf een uitstekende collectie mo derne kunst en velen van de kunstenaars die in hel Stedelijk hangen, bevinden zich ook in hun verzameling, zei directeur De Wilde (op de foto links). In het Rijksmuseum bezichtigden de Koningin en mevrouw Pom pidou. de Rembrandttentoonstelling Vandaag werd o.m. een bezoek gebracht aan de Waalse school in Den Haag. DEN HAAG Staatssecreta ris Keyzer van Verkeer en Wa terstaat heeft de colleges van GS in de betrokken provincies laten weten dat hij van plan is zijn fiat te geven aan een voor stel tot sluiting van zes onren dabele spoorlijnen. Volgens onze informaties (het mi nisterie weigert nadere mededelingen) wil de staatssecretaris de spoorlijnen Staveren-Sneek, Almelo-Mariënberg, Winterswijk-Zutphen en Santpoort- VN: passende maatregelen tegen Z.-Afrika NEW YORK De algemene ver gadering van de VN heeft gisteren de veiligheidsraad aanbevolen „passende maatregelen" te nemen om het inter nationale gebied Zuidwest-Afrika aan het gezag van Zuid-Afrika te onttrekken. In de resolutie wordt een veroorde ling uitgesproken over het op „ver nietiging van de nationale eenheid en territoriale onschendbaarheid" ge richte beleid van Zuid-Afrika in het vroegere mandaatgebied. De uitslag van de stemming was 92 voor en twee tegen bij tien onthou dingen. Tegen stemden Zuid-Afrika en Portugal. Tot de landen die zich onthielden behoorden Amerika, En geland en Frankrijk. IJmuiden sluiten en de zg. miljoenen- lijn in Zuid-Limburg alsmede het oostelijk deel van de Betuwelijn ge deeltelijk opheffen. Toen de NS twee jaar geleden in de rode cijfers kwamen, werden in een brief aan de regering vijftien spoorlijnen genoemd die onrendabel waren. Gevraagd werd bij handha ving van deze lijnen het onvoordelige verschil bij te passen of de Spoorwe gen te ontheffen van de vervoers plicht. Verzet In de afgelopen twee jaar is her haaldelijk veel beroering ontstaan over de mogelijke sluiting. De be trokken gemeenten hebben zich steeds feller verzet tegen deze voornemens. Het voor nader advies aan de col leges van GS voorgelegde plan van de heer Keyzer zal in een volgend stadium naar de vaste commissie van de Tweede Kamer gaan. GAZA Israëlische veilig heidstroepen hebben de hand gelegd op een van de hoogste Arabische guerrillaleiders, zo heeft een Israëli sche militaire woordvoerder gisteren bekend gemaakt. Het was de onderdirecteur van de grootste middelbare school van Gaza, Hisjam Ahmed Zeinab, die aanvan kelijk bij een razzia had weten te ontkomen, maar die enkele dagen ge leden op een verlaten strand bij Chan Joenis werd aangehouden. AMSTERDAM In de theologische faculteit van de universiteit van Am sterdam zijn tot hoogleraar benoemd dr. M. S. H. G. Heerma van Voss en dr. J. H. Kamstra. Zij volgen prof. dr. C. J. Bleeker op, die met emeri taat is gegaan en wiens leerstoel is gesplitst. Prof. Heerma van Voss heeft als leeropdracht geschiedenis van de an tieke godsdiensten en prof. Kamstra geschiedenis van de levende gods diensten en fenomenologie van de godsdienst. Prof. Heerma van Voss werd in 1923 te Leeuwarden geboren. Hij stu deerde te Leiden Egyptologie. In 1963 promoveerde hij. Sinds 1954 was hij verbonden aan de afdeling Egyptolo gie van de Leidse universiteit en sinds 1960 tevens leraar Hebreeuws aan het Rijnlands lyceum te Oegst- geest. Hij woont te Voorschoten. Prof. Kamstra werd in 1926 te Arnhem geboren. Hij studeerde filoso fie en theologie. In 1967 promoveerde hij te Nijmegen cum laude op het boeddhisme in Japan. Van 1954 tot 1960 verbleef hij in Japan, waar hij onder meer als docent godsdienstwe tenschappen aan d,e ,Nanzan - uni versiteit, werkte. Van 1962 tot 1967 was hij docent irt de vergelijkende godsdienstweten schap aan het centrum Kontakt der Kontinenten te Soesterberg en sindsdien wetenschappelijk medewer ker bij de stichting theologische facul teit Tilburg, waar hij tevens een leer opdracht vervulde. BEVERWIJK De verwachting dat het conflict tussen schoolleiding en studenten van de r.k. pedagogische academie dank zij bemiddeling van de schoolraad IJmond gisteren zou worden opgelost, is een illusie geble ken. Vandaag zou in een plenaire vergadering opnieuw een verzoenings poging worden gedaan. In optocht waren de leerlingen van de „noodacademie" gisteren naar het gemeenschapscentrum van de school getogen, waar zij de tegenpartij zou den ontmoeten. Deze bijeenkomst verliep zeer verward, temeer doordat de vertegenwoordigers van school leiding en bestuur ervan uitgingen, dat de studentenstaking beëindigd was. Het enige dat werd bereikt was het vaststellen van de plenaire vergade ring van vandaag, hetgeen overigens ook nog met heel wat problemen ge paard ging. Wederzijds wantrouwen en een slechte sfeer bemoeilijkten het verkrijgen van een akkoord. zes het in beginsel over de uitbrei ding eens zijn. Het moet mogelijk zijn in het voorjaar van 1970 met de onderhandelingen te beginnen", zei hij. Brandt zette nog eens de reden uit een waarom Engeland zich moet voe gen bij wat wel eens 'het kleine Eu ropa' wordt genoemd. Reuzen Hij zei: „Zonder Engeland en de andere landen die lid willen worden kan Europa niet worden wat het zou moeten en ook kunnen zijn. De erva ring heeft geleerd dat het uitstellenvan de kwestie de gemeenschap dreigt te verlammen. Het was in het ge meenschappelijke belang om de EEG uit te breiden, indien wij er naar streven West en Oost nader tot el kaar te brengen. De gemeenschappe lijke markt moet groeien, wil zij stand houden met de reuzen VS en Rusland." Tenslotte zei Brandt in ronde be woordingen wat vele Franse diplo maten tot nu toe slechts onder vier ogen hebben durven zeggen. „Al wie wellicht vreest dat de economische macht van de Bondsrepubliek kan leiden tot verstoring van het even wicht in de gemeenschap, zou om die reden voorstander dienen te zijn van uitbreiding van de gemeenschap." Naar voren tredende figuren op de Haagse EEG-topconferentie. Van links naar rechts, allen vriendelijk lachend: bondskanse lier Brandt, president Pompidou en minister-president De Jong. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Met vwt ver trapte groenwitte vlaggen van de Europese Beweging op straat, begon gistermiddag in Den Haag de Europese topconferen tie. Een symbool of slechts een toevalligheid? In ieder geval een aanduiding dat er een hand gemeen was geweest tussen de politie, die tot taak had het Vervolg van pag. 1 Het Franse staatshoofd zette ten aanzien van de financiering der ge meenschappelijke landbouwpolitiek uiteen dat de grondbeginselen moe ten zijn: gemeenschapspreferentie, gemeenschappelijke solidariteit, vrij verkeer voor landbouwpródukten, eenheid van prijs èn markt. Dit alles moest voor het einde van het jaar geregeld zijn, doch men zou de klok wel een ogenblik kunnen stilzetten als men niet precies op tijd klaar zou zijn. President Pompidou gaf overigens toe dat de lasten van de ge meenschappelijke landbouwpolitiek „draaglijker" zouden moeten zijn. Financiën Bondskanselier Brandt erkende dat het financiële reglement het belang rijkste punt was van de voltooiing der EEG. De Westduitse regering verlangde echter garanties inzake beperking van de groeiende over schotten. Er dienden spoedig bespre kingen te beginnen over een her structurering van de landbouwsec tor. Minister De Jong was het eens met de noodzaak van een financieel reglement voor een definitieve pe riode, doch het moest natuurlijk mo gelijk zijn er aanpassingen in aan te brengen als de omstandigheden dit vereisten, bijvoorbeeld bij uitbrei ding van de EEG. De premier wees ook op het vraag stuk van de eigen middelen van de Europese Commissie, die voor Ne derland onaanvaardbaar zouden zijn zonder versterking van de Europese parlementaire bevoegdheden. Neder- derland verlangde ook een redelijke verdeling van de lasten en een soe peler manier om die lastenverdeling te bepalen. Verbaasd Premier Rumor (Italië) legde een sterk verband tussen het financieel reglement voor de landbouw en de uitbreiding van de EEG. Hij zei ver- Dit is de zeventienjarige Jannie Bruggeman, die op 5 juli haar ouderlijke woning in Zevenhuizen (Asterstraat 17) verliet en sinds dien niets meer van zich heeft laten horen. Waarom zij op dat t'jdstip is weggelopen de ver jaardag van haar vader heeft uiemand begrepen. Haar ernstig verontruste ouders, broertjes en zusjes zijn bang dat Jannie niet meer thuis durft te komen nu zij zo lang is weggebleven. LONDEN De Britse rege ring zal blyven aandringen op schorsing van Griekenland uit de Raad van Europa, ondanks een dringend Amerikaans beroep deze stap nogmaals te overwegen. Dit werd gisteren uit diploma tieke kringen in Londen ver- De Amerikanen zouden zich zorgen I maken dat schorsing niet zou bijdra gen tot een herstel van de democra tie in Griekenland, maar verzwak king van de zuidelijke flank van de NAVO tot gevolg zou kunnen heb ben. De Britse regering meent echter, dat zij genoeg stemmen zal verkrij gen om Griekenland uit de raad te kunnen stoten, aldus deze kringen. De ministers van buitenlandse zaken van de 18 lidstaten van de raad zul len op 12 en 13 december in Parijs bijeenkomen om zich te beraden over de Griekse schorsing. Garantie Een rapport, dat vorige week werd uitgegeven door de Europese commis sie voor de rechten van de mens, waarin wordt beweerd, dat Griekse politieke gevangenen regelmatig wor den gemarteld, wordt beschouwd als de garantie voor een meerderheid van stemmen tegen Griekenland. In Athene heeft de Griekse minis ter van economische coördinatie, Ma- karezes, de diplomatieke vertegen woordigers van zeven Europese lan den, onder wie Nederland, bij zich ontboden. Onderwerp van gesprek vormde de positie van Griekenland tegenover de raad. Vijandig Waarnemers merken op, dat het merendeel van de ontboden diploma ten tegenover het Griekse regime het zij een houding van openlijke vijand schap, hetzij een gereserveerde hou ding heeft aangenomen. De Griekse regering heeft Enge land beschuldigd van „een ongeremde partijpolitieke campagne". In een ver klaring spreekt de junta haar verba zing uit over de „schandalige" publi- katies door de Britse pers van een officieel'nog niet bekendgemaakt ge heim rapport over Griekenland van de Europese commissie voor de rech ten van de mens. De Sunday Times heeft bericht in het bezit te zijn gekomen van een kopie van het rapport, waarin 213 gevallen van het folteren van politie ke tegenstanders in Griekenland wor den vermeld. Vijf mensen waren aan de pijniging bezweken. In het Griekse communiqué wordt gezegd dat zich in het archief van de Raad van Europa een omvangrijk do cument bevindt over ernstige folterin gen waarbij de Engelsen op Cyprus betrokken waren. baasd te zijn dat hij weinig bijval voor deze, volgens hem logische re denering vond. Premier Eyskens (België) vatte het Belgische standpunt als volgt sa men: gemeenschappelijke preferen tie, financiële solidariteit, een verde ling van de kosten van de landbouw politiek aan 'de hand van redelijke eriipbjectieve, noemen, beperking van de overschotten én het openhouden van de mogelijkheid dat de finan ciële regeling werd aangepast aan nieuwe omstandigheden. Op een persconferentie na de ver gadering van gisteren noemde mi nister Luns het hoopvol dat de Zes eenstemmig waren op het punt dat het definitieve financieel reglement geen belemmering mag vormen voor een begin van de onderhandelingen met de landen, die om toelating heb ben verzocht, te weten Groot-Brittan- nië, Ierland, Noorwegen en Denemar ken. Tevreden Tevreden toonde hij zich over het feit dat bijna alle delegaties zich hadden uitgesproken voor onderhan delingen met Oostenrijk en Zwitser land over een of andere regeling met de EEG. De Franse staatssecretaris Hamon, woordvoerder van president Pompi dou, toonde zich gisteravond even eens op een persconferentie wat op timistischer dan minister Luns. Van Duitse zijde volstond men er na de vergadering mee, te verklaren dat staatssecretaris Ahlers de pers geen nadere toelichting zou geven, omdat de tekst van de verklaring van bondskanselier Brandt duidelijk genoeg was. In Den Haag werd vanmiddag ge steld dat de onderhandelingen slechts een kwestie van techniek zijn, zo lang er geen besluiten worden ge nomen, die ook maar in beginsel, van een supranationaal karakter zijn. Mansholt Op zichzelf zegt het misschien wel iets dat de vice-voorzitter van de Europese Commissie, dr. S. L. Mans- holt, een uitnodiging heeft afgesla gen vandaag naar de Haagse Ridder zaal te komen. De man, die het land bouwbeleid in het Europa van de Zes drastisch wil wijzigen en die zich een fervent voorstander heeft ge toond van het overhevelen van be paalde nationale bevoegdheden naar de Europese organen, heeft kenne lijk weinig vertrouwen irf het Haagse topoverleg. Bekend is dat men in Brussel vreest dat in de toekomst meer top conferenties zullen worden gehou den, wat zou kunnen betekenen dat de Europese instellingen een nieuw politiek dak krijgen. En dit is nu juist waar men in de EEG-top totaal geen behoefte aan heeft, omdat dit een stap terug zou betekenen op de reeds 21 jaar ge volgde en bepaald moeizame weg van samenwerking en eenwording. Opnieuw onderzoek effect van DDT ROME Dr. A. H. Boerma, direc teur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de VN, heeft verklaard, dat deskundigen van zijn organisatie en de wereldgezond heidsorganisatie opnieuw zullen on derzoeken of en in hoeverre DDT ge varen oplevert. Zoals bekend zijn er de afgelopen tijd in de VS initiatieven genomen om DDT als schadelijk voor de ge zondheid van de mens te verbieden. I Binnenhof te bewaken en de monstranten van velerlei kleur, die zich allen een eigen Verenigd Europa wensten. De lankmoedigheid van de ordebe wakers ging zo ver dat grote groepen manifestanten tot vlak voor de in gang van de Ridderzaal werden toe gelaten. Daar kwamen, omgeven door de gebruikelijke eerbewijzen, de top onderhandelaars aan. Volksliederen weerklonken en spreekkoren probeerden iets van een politieke overtuiging uit te dragen, die bij de aankomst van president Pompidou echter ontaardden in een roep om de terugkeer van president de Gaulle. Binnen in de zalen, kort voor de opening van de Eurotop, deden zich chaotische toestanden voor. Drie maal zoveel journalisten als delega tieleden probeerden een glimp op te vangen van de staatslieden. Luns: Alles mag Minister Luns maakte zich in één slag populair door de persvertegen woordigers, die op de overvolle tri bunes geen plaats meer konden krij gen, met een hoofs gebaar uit te no digen het heilige der heiligen te be treden. Hij opende daartoe egn venster van een van de middeleeuwse torentjes van het grafelijk paleis, waar op dat moment tientallen journalisten tegen de op wacht staande marechaussees stonden te mokken. „Ik vind alles goed", zei hij, „zolang jullie niet op de conferentietafel gaan zitten". Daar was het openbare gedeelte met de gelegenheidsspeech van pre mier De Jong in zijn functie van voorzitter van de Haagse topconfe rentie. Zijn korte betoog hield zowel een welkomstwoord in als een uit eenzetting over de bedoelingen van de bijeenkomst van het Europa van de Zes. Redes openbaar Toen de eerste zitting van de Haagse topconferentie nog maar nau welijks begonnen was, werden de als een zorgvuldig geheim bewaarde re devoeringen van bondskanselier Brandt en president Pompidou al openbaar gemaakt. Een merkwaardig, maar onder de gegeven omstan digheden toch ook wel weer een aan trekkelijk punt. De twee invloedrijkste ledenstaten van het Europa van de Zes wilden voor elkaar niet onder doen in het verkrijgen van de nodige publiciteit over de ingenomen standpunten. Vreemd was in ieder geval, dat Ita lië, Nederland, België en Luxemburg dit voorbeeld niet navolgden. Wel werden na afloop van de eerste ver gadering de nodige achtergrondinfor maties verstrekt, waardoor de beslo ten, eerste conferentiedag een totaal open karakter had gekregen. HARDERWIJK na 37 jaar aan het sanatorium Sonnevanck verbon den te zijn geweest, waarvan de afge lopen vier jaar als geneesheer-direc teur, heeft dr. J. Zijlstra gisteren als zodanig afscheid genomen. Niet alleen van Sonnevanck, maar ook van het erbij horende ziekenhuis Boerhaave en het enkele jaren geleden geopende verpleegtehuis. Een stroom van bezoekers was op de receptie verschenen om de schei dende medicus de hand te drukken, dan wel hem toe te spreken. Veel bloemen en geschenken prijkten in de receptieruimte. De voorzitter van Sonnevanck, ds. J. G, Marseille, schetste, dat met name de laatste jaren van dr. Zijl stra's loopbaan met zijn vele veran deringen misschien wel de zwaarste zijn geweest In totaal was en bleef het arbeid in dienst van de christe lijke charitas, die een stuk heenwij zing wil zijn naar het Koninkrijk Gods. Als nieuwe geneesheer-directeur werd dr. G. M. A. van Donselaar ge- installeerd. Hij is sinds 1949 aan Sonnevanck verbonden. Bij een mijngasexplosie in Zuid- Hongarije zijn gisteren drie mijnwer kers omgekomen. Vier anderen zijn nog ingesloten. KEUZE UIT 69 MODELLEN IN PRIJZEN VAN Nederland, grootste Wörfing inrichting Rotterdam - Binnenweg 26 - tel. 010-141800 ROTTERDAM - AMSTERDAM HILVERSUM - TILBURG - VENLO - ZUTPHEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9