TOT DE NEK IN 'T WATER Tunesië een ander' land Complete binnenmeren Boeren moeten voor de winter inzaaien MM 4% 2g wmm China bouwt in snel tempO Schuilkelders verontreinigd Vecht is sterk Sneeuw en vorst in veel delen van West-Europa Uit de Haagse hof geplukt 7 DINSDAG 5 DECEMBER 1969 MORGEN BEGINT INZAMELING Morgenavond zal de nationale inzamelingsactie voor het door over stromingen getroffen Tunesië van start gaan, wanneer via beide televisie zenders en via de radio een beroep op het Nederlandse volk zal worden gedaan om geld voor de slachtoffers van de ramp te offeren. De actie, die de hele week zal duren, is georganiseerd door het Ne derlands comité „Hulp aan Tunesië" postgiro 999 Amsterdam waar van prins Bernhard beschermheer is en de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter. Het Nederlandse comité wil via een aantal afgeronde projecten hulp bieden aan de slachtoffers in de gebieden, die het zwaarst zijn getroffen. Prins Bernhard heeft gisteravond voor radio en televisie opgeroepen tot krachtige steun. „-ï" door Huub Elzcrman TUNIS Tunesië krijgt een andere kaart. Geografisch is het na de overstromingen van de vorige maand een ander land geworden. Dorpen en wegen zijn verdwenen en rivieren hebben een andere loop genomen. Een dik, steriel zandtapijt het bezinksel van 600 mil joen kubieke meter modder bedekt de vruchtbare akker van de Tunesische boer. Hij. is in één klap een ontheemde, een dakloze of een vluchteling geworden. Een tocht door het rampgebied levert een beeld op dat bijna stereotiep is voor rampen waar ook ter wereld: mensen die verslagen neerzitten bij de puinhopen van hun huis. :.aSS Voor de zwaar beschadigde land bouwschool in Kairouan ligt een landbouwtrekker met drie tankwa gentjes half verzonken in het zand. Toenemende angst voor Russische aanval HONGKONG De Chinese volksrepubliek versnelt het tem po van de defensievoorbereidin gen met de bouw van schuilkel ders en het opstellen van plan nen voor de evacuatie van de grote steden. Dit blijkt uit mel dingen die diplomateö in de Brit se kroonkolonie Hongkong ont vangen. Het tempo is volgens deze berichten sedert vorige maand verhoogd na ge ruchten dat de Chinees-Russische be sprekingen in Peking over de grens kwesties niet zo erg vlot verlopen. Zaterdag deed de Chinese premier Tsjoe En-lai zyn scherpste aanval op de Sowjetunie sedert geruime tyd. Hy beschuldigde Amerika en Rusland er van hun samenwerking uit te breiden om nieuwe pogingen te doen de we reld te verdelen en te overheersen. Vrees Sedert de inval van de Warschau- pactlanden in Tsjechoslowakije in augustus 1968, heeft China tekenen van vrees voor een Russische aanval getoond en zijn in China de voorbe- Homofilie Binnenkort wordt in de Kamer be- ïlist over het al of niet afschaffen van art. 248 bis van het wetboek van straf recht. Dit artikel stelt het plegen van ontucht met leden van hetzelfde ge dacht onder 21 jaar strafbaar. Wordt dit afgeschaft dan ziet onze regering af van bescherming van onze zonen in de puberteit tegen de juist op deze leeftijd zo gevaarlijke praktijken van homosexuelen, die zich als regel tot jeugdigen van deze leeftijd aangetrok ken voelen. Nu er in de nieuwsmedia steeds meer misleidende propaganda gevoerd wordt voor homosexualiteit en de ho mofielen zich beroepen op het rapport van een gezondheidscommissie, dat ho- mosexuele omgang „bevrijdend" kan, werken voor jongeren die wat „een zaam" zijn (hetgeen iedere puber in de puberteit wel is!) wordt het toch tijd dat wij, moeders, stelling nemen tegen deze aperte leugen. Want in plaats van „bevrijdend" te werken leidt voor vele jongens die verleid zijn geworden deze zg. „bevrij ding" tot zelfmoord of tot de wachtka mer van de psychiater, waar zij als wrakken stranden. Verleiding in de puberteit, elke psychiater, elke psycho- oog, menig ouder weet dat zo de ho- mosexueel gemaakt wordt. Homosexualiteit is nog altijd een ziekte en 'het volk weet uit ervaring dat het helaas een besmettelijke ziek te is. Een gezonde samenleving heeft tot pijlers het gezonde gezin, worden deze pijlers aangevreten dan ontstaat chaos, zedeloosheid, verval en tot slot algehele ondergang. Een regering die weigert onze zonen in de puberteit te beschermen, dus niet waakt om het gezonde gezin te beschermen, faalt op één der belang rijkste doeleinden, waarvoor zij is aangesteld, nl. om een gezonde samen leving te bevorderen en in stand te Jouden. God schiep man én vrouw als ei kaars noodzakelijke, biologische aan- rulling, voorwaarde voor het ontplooi- >1 van de rijkste geestelijke mogelijk heden in man en vrouw beiden, zoals #en dit in een goed huwelijk ziet. Een dergelijk huwelijk wensen wij tok voor onze jonge zonen. reidingen voor een verdediging begon nen. Op het ogertblik moeten schoolkin deren al formulieren invullen waarin zij de wens te kennen geven in het geval van oorlog bij hun ouders te willen blijven of te worden geëva cueerd. Onder de stad Kanton is een uit gebreid tunnelcomplex aangelegd met uitgangen naar een heuvel buiten de stad. In Sjanghai zijn orders gegeven voor de bouw van schuilkelders in el ke straat. Vele bejaarden zijn al uit de steden verdwenen en fabrieken worden naar het platteland overge bracht. Oogst Overal worden luchtverdedigings oefeningen gehouden. Aan de boeren is verteld dat het leger niet beschik baar is om de herfstoogst binnen te halen. Zij zijn op hun gevechtsposten. De recruteringsdienst van de strijd krachten werkt op volle toeren. De boeren in het gebied Paoan in Kwantoeng hoeven volgens de berich ten niet langer Mao's „rode boekje" te lezen. Zy moeten hun beschikbare tyd besteden aan de voorbereidingen voor i de defensie. HAMBURG De eerste december- j dag heeft in vele delen van Europa I sneeuw en vorst gebracht. In Zuid- en Midden-Duitsland zijn in hoogge legen streken temperaturen tot min 20 graden en sneeuwlagen tot 30 cm gemeten. In Oostenrijk en Italië zijn door sneeuw al enkele passen versperd, i Ook in Zuid-Slavië is sneeuw geval len. Zweden ligt er op een smalle strook aan de Zuidwestkust na hele- maal onder. In Lapland is een record temperatuur van min 34 graden ge- I registreerd. WEESP De waterverontreiniging van de rivier de Vecht tussen Mui den en Utrecht is zo ernstig, dat Weesp zijn zwembad zal moeten slui ten. Weesp. dat in enkele jaren uit groeide van 7.000 tot ruim 18.000 in woners, heeft dan geen zwemgelegen- heid meer en kan de bouw van een nieuw zwembad niet financieren. Het gemeentebestuur is nu bang, dat als gevolg van de sluiting, er op ongecontroleerde wijze in de Vecht zal worden gezwommen. De lieer Spanjers van de Grontmij. in gesprek met een Tunesiër op de puinhopen van diens woning. Gestoken in zwarte en paarse be- doeïenenkleding hurken drie vrouwen in de bedding van de El Melah, een bijna uitgedroogde rivier bij Gafsa in het zuiden van Tunesië. Fatma Ben Ali en haar twee doch ters Zohra en Zaara wassen wat schamele kledij, maar zodra zij een groepje Europeanen zien naderen wordt alles snel op een ezel geladen. ,AHes is weggespoeld", roept 'zij even later nog steeds argwanend rondkijkend. „Al onze schapen en kip pen zijn verdronken, ons huis is weg. We hebben de hele nacht tot aan onze nek in het water gestaan. Wat er overgebleven is, ligt op mijn ezel." „Pas op met foto's", zegt onze tolk, de cultuurtechnicus J. Spanjers uit Oss. „Ze mag een vreemdeling alleen te woord staan, wanneer ze toestem ming heeft van haar man. Je bent hier in Arabië." Nog steeds achterdochtig, maar ook gerustgesteld door de manier waarop Spanjers haar in het ara- bisoh toespreekt drijft Fatma Ben Ali haar ezel en twee dochters snel verder. Verzwolgen Het gebied rondom Gafsa is een van de streken in Tunesië die zwaar te lijden hebben gehad van de over stromingen, die vorige maand het !*Men Een verontruste moeder Den Haag was gisteren verdeeld in heel kleine stukjes met allemaal een eigen leven. Het Binnenhof een afgesloten wereld voor de top en bij Krul aan het Noordeinde de Haagse dames aan de thee met gebak. Trams en bussen met een groen wit Europees wimpeltje, maar bij Meddens aan de Hofweg en Van Stockum op de Vij verdam de fiere blauwe vlag met tien gouden ster ren in een cirkel, de vlag van de raad van Europa. Een optimistische aanblik, want in de EEG zijn maar zes van de achttien landen, die samen de Raad van Europa vormen, bijeen. Trouwens de groene vlag met wit te E is ook bedoeld voor meer dan de Zes. De groene vlag is het sym bool voor de Europese Beweging en voor het eerst gebruikt in 1948 toen in de zelfde Ridderzaal waar nu de Top vergadert de wieg werd klaar gezet voor de Raad van Europa. De vlag is ontworpen door de schoonzoon van Churchill, Soames, en was oorspronkelijk een rood veld met een witte E. Op het laatste nip pertje vond men dat rood ietwat uitgestoken. Wat niet zo'n fijn trekje was, omdat de topconferentie nu juist gehouden wordt om te trachten de nationale belangen tot politiek belast en koos men groen als super neutrale kleur, immers de kleur van de veiligheid. Hierin Nederland deed het groen wit het aanvankelijk niet zo best. Dat kwam omdat we zo gewend wa- Stukjes Den Haag ren aan de waslijnen boven de groe ne weiden een wit kledingstuk te zien hangen, dat met een beetje fan tasie verschrikkelijk veel op die E leek. Onze weiden, voor zover niet be bouwd, zijn nog groen, maar de maandagse was, die aan de lijnen wappert, is van ietwat andere snit geworden. De Italiaanse ambassade had niet de Europese maar de Italiaanse vlag één Europees belang te verweven. Het was daar bij de ambassade trouwens toch een reuze nerveus ge- doe, stomverbaasd aangezien door vijf toevallige passanten. Een zestal witgehelm.de motorrij ders wachtten voor een sliert van tien auto's, die reikte tot over de Zeestraat, die dus verstopt was. In alle auto's zaten meneren in keurige zwarte pakken en een dame met veel papieren op schoot. Drie grijs gejaste en goud versier de driftig gebarende en roepende Italiaanse bedienden wezen en wenkten, want kennelijk zat niet ieder zoals hij zitten moest. Toen kwamen premier Rumor en minis ter Moro, de laatste net uit Kopen hagen gearriveerd, waar hij de Ti- rolse kwestie ietwat uit het slop ge holpen heeft. Een bediende gaf een seintje naar de motorrijders, die vrolijk wegknal- den, om al gauw te bemerken, dat de autostoet nog pal stond. Een paar minuten later klopte de regie. Stoet af.... Een steenworp van de Ridderzaal dromde het publiek door de waren huizen. Stond een echtpaar zachtjes te overleggen: „Niet te duur hoor..." Want elk stukje Den Haag leefde het eigen leven. land voor een groot deel onder wa ter, modder en grint zetten. De golf modder die als een bandjir over Tunesië raasde, heeft dorpen, boomgaarden, wegen, spoorlijnen, bruggen en waterleidingen verzwol gen of weggeslagen. Toen het water weg was, bleef er op de vruchtbare akkers een zandtapijt achter in dikte variërend van tien centimeter tot twee meter. Tunesië heeft 501 doden, 70.000 verwoeste woningen en 260.000 daklozen, die bij gebrek aan huis, landbouwgereedschap en vruchtbare grond in groten getale naar de grote steden trekken. Rondom Gafsa, waar we een in druk van de gevolgen van de ramp proberen te krijgen, zijn 160 mensen verdronken. 160 mensen die waar schijnlijk hun hele leven hebben ge ploeterd om aan voldoende water te komen voor de besproeiing van hun armetierige akkers. Het water in het gebied rondom Gafsa is al groten deels weggezakt. Maar de sporen van de verwoes ting zijn nog duidelijk zichtbaar. De grote, betonnen weg van Gafsa naar Gabes naar de kust houdt halver wege op. Verkeersborden liggen kromgebogen langs de weg. De biel zen van de spoorweg staan een eind verder rechtop in het zand. In de stoffige berm lopen tientallen vrou wen en ezels onder de last van enorme takkenbossen. Cijfers Enkele cijfers over Gafsa: 160 do den, 37.000 daklozen, 90.000 olijfbomen 19.116 huizen en 20 scholen zijn ver nield, de olijfoogst (200.000 mud) is verloren gegaan en verder ontbreken stukken van wegen en spoorlijnen en bruggen. De heer Spanjers. een soort onbe zoldigd pleitbezorger voor Tunesië, die door de Grontmij aan de genie is uitgeleend om adviezen te geven bij de herstelwerkzaamheden, zegt: ..Het ergste is dat de mensen hier hun middel van bestaan kwijt zijn. Hun akkers en hun landbouwgereedschap ligt onder een dikke laag zand en het is nog. maar de vraag of we deze zandmassa's in de droge periode in bedwang kunnen houden. Wanneer er niet snel wordt in gezaaid ook ten behoeve van de voedselvoorziening zullen zand verstuivingen niet alleen dorpen maar ook grote steden zoals Kai- rouaan door het zand worden be dreigd." Sporen We krijgen de gelegenheid het rampgebied vanuit een vliegtuig een Atlas-transportvliegtuig van de Duitse luchtmacht te bezien. Van uit de lucht is duidelijk zichtbaar hoe het met zand verzadigde water grillige sporen over de roodbruine cultuurgronden heeft getrokken. Hier en daar hebben-zich complete binnenmeren gevormd. De blokjes grond, die opnieuw zijn geploegd, zijn bruin getint. De andere stukken zijn nog bedekt met zand, soms spaarzaam met gras begroeid. De al lerarmsten zijn ook vanuit de lucht te herkennen. Hun huizen zijn in te genstelling tot die van de rijken niet door een muur omheind, maar door een soort heg van gedroogde olijf boomtakken. Dit sprokkelhout dient tevens tot brandstof voor de kleine veldovens, waarin het ongedesemde brood wordt gebakken. Tussen Sfax en Gafsa zijn grote gebieden veranderd in een zandwoes tijn, waaruit nog steeds de kruinen van olijfbomen steken. De zanddel- ta's worden woester en grilliger. Ten ten Langs de spoorlijn, die op talrijke •plaatsen is doorgebroken, verschij nen de eerste tenten. Het is niet dui delijk wie er in wonen; vluchtelingen of Fransen die bezig zijn met herstel werkzaamheden aan de lijn. De repa raties moeten voor het einde van dit jaar zijn voltooid, omdat anders de uitvoer van het zo belangrijke fos faat in het gedrang komt. Gamoula, een dorp in Midden- Tunesië. is geheel onder water gelo pen. Ook nu nog is het omgeven door grote plassen water en slib. Op de plaatsen waar het water is wegge zakt. is een dikke laag zand achterge bleven. .Vanuit het vliegtuig is het net of er overal Sn en om het dorp molsho pen liggen; het zijn uitgegraven wa terputten. In totaal zijn er zo'n vier honderd dichtgeslibd. Dat betekent watergebrek voor mens en dier, maar ook voor de irrigatiewerken. Want even snel als watersnood ontstaat er in deze streken op het moment dat de drinkwaterputten het laten afweten waternood. Het binnenmeer Sebkha Kelbia heeft zich een weg naar zee gebaand. In de omgeving van het meer hetzelf de beeld als elders in het rampge bied: reusachtige plassen, ondergelo pen land en op de plaatsen, die al zijn drooggevallen zand en nog eens zand. Onkruid De kwartiermakers van de Konink lijke landmacht eten tijdens hun tochten door het binnenland nood rantsoenen; veel witte en bruine bo nen en hutspot. De 250 soldaten, die hier de helpende hand gaan bieden, zullen deze kost ook voorgeschoteld krijgen. De militaire leiding in Tunis ver wacht evenwel niet dat de soldaten de noodrantsoenen met het gebruike lijke gekanker zullen begroeten. De bevolking-om hen heen moet het nog vaak met gras en onkruid stellen. De hulp van de Nederlandse mili tairen is gevraagd voor het herstel van de drinkwaterleiding van de stad Sousse; het herstel van de irriga tiewaterleiding voor Sousse en omge ving en het herstel van de waterput ten. landbouwgronden en irrigatie- werken rondom Kairouaan. Bij Kairouaan, waar in een kwartier een derde van de jaarregen viel, is de Oued Zeroud, een rivier die alleen in de regentijd water af voert, buiten haar oevers getreden. Het water, vermengd met zand en grint kwam met zo'n geweldige snel heid uit de bergen naar beneden, dat de waterleiding, die is opgebouwd uit zware betonnen secties, over 800 meter is weggeslagen. De Nederlandse militairen, die de ze leiding moeten repareren staan voor de moeilijkheid dat de bedding van de Oued Zeroud 400 meter is verplaatst. Het water uit de zelfde rivier heeft ook de irrigatieleiding opeebouwd uit betonnen elementen van negen ton bij het dorp Sidi Ben Ali weggeslagen. Kai rouaan, voor de moslims een heilige stad. is in een cirkel van 40 kilome ter omgeven door een laag zand. Uutlen Een tocht over land brengt ons 120 kilometer ten zuiden van Tunis bij een van de vele tentenkampen, waar de Tunesische regering probeert de vluchtelingen onder te brengen. De huizen, eigenlijk hutten, van deze mensen zijn meestal opgetrokken uit klei vermengd met fctro en er is in veel gevallen niet eens een overstro ming nodig om ze van de aardbodem te laten verdwijnen. Sommigen zijn al tijdens de stortbuien tot agn de grond toe weggesmolten. Onze bus is nog niet voor het kamp gestopt of de berber-vrou wen gekleed in kleurige gewaden zonder sluier zijn al haastig in de tenten weggedoken. Over een maan landschap van grint en puin komt langzaam de rijzige gestalte naar vo ren van de patriarch van het kamp: Nasser Ben Ali. Zijn bruine, diep doorgroefde kop compleet met ringbaard wordt om lijst door een rafelige hoofddoek. Nas ser Ben Ali denkt dat hij zestig jaar oud is, maar hij weet het niet zeker. Wat is er gebeurd? Midden in de nacht is plotseling het water ge komen en het enige wat hij en zijn gezinsleden, vier kinderen, die op hun beurt ieder zes kinderen hebben, konden doen, was wegvluchten naar een nabij gelegen heuvel. Daar heeft hij vier uur lang met een paar kinderen op de schouders tot borsthoogte in het water gestaan. Zijn vijftig schapen en zijn koe zijn verdronken, alleen de kameel is ge spaard gebleven. Zal hij niet vee kopen? „Waarmee?" Nasser Ben Ali heft bij zoveel onbegrip de handen ten hemel en laat in een schamper lachje zijn bruine tanden zien. De regering zal helpen, zegt hii. De familie heeft ai zaaigoed gekregen, maar even la ter geeft de patriarch toe dat hij het zaaizaad niet in de grond heeft ge stopt, maar dat hij het heeft opgege ten. Voor de koe Inmiddels zijn eerst de kinderen en daarna de vrouwen aarzelend uit de tenten gekomen. Hun zware zilve ren sieraden en spelden verraden dat de familie van Nasser Ben Ali ooit welgesteld is geweest. Nu vraagt onze tolk. de heer Span jers. wat hij met een bos onkruid die voor de ipgang van zijn tent ligt, gaat doen. „Dat is voor de koe", zegt Nasser. „Er is helemaal geen koe", verduidelijkt Spanjers. „Het is een onkruid dat ze pas eten wanneer er verder helemaal niets meer is. Hij schaamt zich erover." Wanneer iemand ten slotte vraagt of Nasser Ben Ali een pleister wil hebben op de grote wond op een van zijn handen, staat hij dat aarzelend Een Tunesiscli meisje staat huilend voor de puinhopen van haar ouder lijk huis. toe. Maar zodra hij instemmend de pleister beziet, verschijnen er uit alle hoeken en gaten vrouwen en kinde ren, die op hun soms etterende won den of zweren een pleister willen hebben. Wanneer de bus even later vertrekt, is de laatste pleister opge plakt. De Tunesische regering dringt er bij de boeren krachtig op aan om in ieder geval voor de winterperiode eind december opnieuw in te zaai en. In de rampgebieden wordt daar om voor een kwart van de prijs de rest moet na de oogst worden betaald zaaigoed- verstrekt. Dat gaat echter niet overal even efficiënt. In Kairouaan wachten honderden boeren bij een departementale graanschuur op hun zakje zaaigoed. Bij tientallen liggen zij in de zon te doezelen, praten urenlang over het onheil dat over hen is uitgestort of ze ijsberen maar wat rond. Dat duurt soms dagenlang, want er is maar één weegschaal en al die boeren 308 op het moment van ons bezoek krij gen slechts een zorgvuldig afgewo gen zakje graan. Omdat het zo goed als onmogelijk is al het verwoeste land op conventio nele wijze in te zaaien heeft de Tune sische regering advies gevraagd van de Nederlander, dr. W. J. van Maan, direkteur-generaal van het „Inter national Agricultural Aviation Cen tre" in Den Haag. Volgens dr. Maan is hel mogelijk ten minste 10.000 hectare met behulp van vliegtuigen in te zaaien. Maar volgens deskundigen van de Qrontmij blijft het inzaaien per vliegtuig een gok, omdat de graankor rels meestal op een uitgedroogde korst zand of slib zullen vallen. Voedseltekort Voorwaarde voor het welslagen van dit project is, dat het na het inzaaien gaat regenen. Dat geldt na tuurlijk niet voor de gebieden waar de grond nog steeds min of meer vochtig is. Slaagt men er niet in de landbouw weer op gang te brengen, dan dreigen er nieuwe moeilijkhe den: een voedseltekort en een vluch telingenprobleem. Iedereen, die zijn huis, bouwgrond, veestapel of landbouwgereedschap kwijt is en die een broer of neef in de grote stad heeft wonen, trekt weg van het platteland. Vroeger werden er 'in steden als Tunis elke zaterdagavond razzia's ge houden. Iedereen die niet in het bezit was van een werkvergunning werd per vrachtauto teruggebracht naar het platteland. Dat is nu niet meer mogelijk, omdat veel boeren hun dorp of huis niet meer kunnen terug vinden. In de steden, waar toch al grote werkloosheid heerst, zullen zij gaan behoren tot proletariaat dat on- der erbarmelijke omstandigheden in de arabische krottenwijken huist. De Nederlander, dr. M. C. Beeke, planoloog in dienst van de Tunesi sche regering, uitgezonden door de Wereldraad van kerken, zegt hiero- ver: „Zodra je je laatsche schaap hebt zien wegspoelen en wanneer er een halve meter zand op je akker ligt, blijft er niets anders over dan naar dé grote stad te trekken. Maar in Tunis leeft de helft van de gezinnen in één kamer, in de toch al groeiende krottenwijken is slechts anderhalve meter per persoon be schikbaar. De boeren moeten hoe dan ook op het platteland blijven, maar de vraag is hoe houd je ze daar?" Sloppen Een bezoek van nog geen uur maakt de angst van dr. Beeke voor de steeds uitbreidende krottenwijk van Tunis volledig duidelijk. De re gen heeft de sloppen nog vochtige» en bedompter gemaakt dan ze ai w»- ren. Het water heeft de muren van de huizen aangetast, daken zijn inge stort, 700 huizen zullen moeten wor den herbouwd. In de spelonken scharrelen tiental len kinderen en vrouwen verbergen zich achter sluiers of doen bij de nadering van het groepje vreemdelin gen snel de deur dicht. Er hangt een lucht van muffe kelders. Het stinkt er naar schimmel en urine. Steegjes, straatjes en poorten vol kleine, brui ne kinderen op blote voeten, vrou wen in witte safsari's en mannen in kachebia's, een soort pij of in een smoezelige boernoes met de onvermij delijke chichia, een rood kalotje, op het hoofd. Ze leven op de rand van het bestaansminimum. Zodra zich een ramp voltrekt valt een deel van het arabische proletariaat, in de stad of op het platteland, over de rand en ze blijven vallen totdat er iemand helpt. Maar dan nog zal het her stel in Tunesië tien of vijftien jaar duren. Misschien wel een hele generatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7