Rampenfonds betaalt gedupeerden explosie Dode en gewonde bij felle brand Geen slapeloze nachten voor Eddy van de Roer Wereldraad herstelt een fout fc til Mi ZIERIKZEE REAGEERT VERHEUGD Vrouw en man uit raam gevallen Veel goals tégen bij Uitzonderingen nader bekijken Politie en pers eens openheid over meer m Vier doden bij verkeersongeluk SVV, maar WMStXAG 2 [ECEMBERT969 T M "f In Sydney mislukte de start van een Boeing 707 omdat een vlucht zeemeeuwen in de motoren van het toestel terecht kwam. De kolos raakte van de startbaan en werd zwaar beschadigd. Passagiers en bemanning bleven ongedeerd. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE/DEN HAAG De gisteren door verkoudheid aan huis gekluisterde burgemeester van Zierikzee, de heer D. W. Kaste lein, kreeg maandagmiddag een uiterst plezierig telefoontje. De minister van binnenlandse zaken, mr. H. K. J. Beernink, vertelde hem dat het Nationale Rampenfonds had besloten de directe schade aan goederen ontstaan door de mijnexplosie op 17 november vrijwel volledig uit te betalen. Deze uitbetaling geschiedt op basis van de regeling, zoals die is toegepast voor de windhoosscha- de op 25 juni 1967 in Tricht en Chaam. Deze week zal de ge meente Zierikzee het geld aan de gedupeerden in handen ge ven. Dat betekent dat ruim twee zijn gemeente 1.284 aan burge meester Kastelein overhandigen. Ds. Strating begon onder de her vormde gemeenten van de provincie Zeeland met een actie voor dc Zic- rikzeeërs. De juiste opbrengst hier van is nog niet bekend. Ongetwijfeld zal de komende week beraadslaagd worden over de eventuele bestem ming van het geld dat niet nodig zal blijken te zijn. Ds. Karens zei er een groot voorstander van te zijn zo mogelijk een „pot" te creëren, waarin het rampcngeld gedeponeerd zal kunnen worden voor mogelijke andere ge beurtenissen. Ds. Strating heeft eer der al laten weten dat het geld dat onder de hervormden is ingezameld zal worden teruggegeven aan de ge vers, indien het niet nodig mocht blijken te zijn. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij een in het begin onschuldig lijkende brand is maandagmiddag in de Bloemstraat de 27-jarige me vrouw Bent Driss Barguig-Rabia om het leven gekomen. Haar zwager, de 32-jarige Tourbi werd met rug- en beenletsel naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Aanvankelijk bestond onzeker heid over het lot van het doch tertje van mevrouw Barguig- Rabia, de driejarige Najia, maar die bleek later in een kinder crèche te zijn. Later is de man naar een ziekenhuis ge bracht. Kort daarop arriveerde de brand weer. Brandweermannen, politie, om wonenden en voorbijgangers waar onder een aantal oud-vrijwilligers van de Rotterdamse brandweer gingen het brandende pand in om naar het kind te zoeken. Van het pand bleef slechts de be gane grond gespaard, de eerste en tweede etage en de zolder brandden geheel uit. Een ooggetuige, de broodbezorger A. Glaudie, van Van der Meer en Schoep, die reeds meer dan 25 jaar deze wijk bedient, vertelde ons hoe hij alles heeft zien gebeuren. De man, die zeer actief heeft meegeholpen, was nog helemaal overstuur. Er was nog geroepen dat zij moes ten volhouden totdat er een springzeil wös. Maar dat schijnt het tweetal in verband met de taalmoeilijkheden niet begrepen te hebben. Hü heeft de man en de vrouw zien hangen en hij zag hen belden omlaag storten. Volgens hem schijnt de man op het laatst toch in paniek te zijn ge raakt, toen de vrouw was gevallen. Daarna poogde hij steun voor zijn be nen te vinden met het noodlottige ge volg. Als gevolg van een technische fout zijn elf mensen in het ruimtecentrum in Texas met maanstof in aanraking gekomen. Zij herkrijgen hun vrijheid pas als vaststaat, dat er geen schade lijke gevolgen zijn. Door een staking van 2000 stewards en stewardessen waren gisteren zo wel de binnen- als de buitenlandse diensten in Frankrijk geheel ont wricht. Haar echtgenoot was op het ogen blik van de brand op zijn werk. De brand bracht grote opschudding in de binnenstad. Het tweetal viel van acht meter hoogte uit een raam van de tweede etage. De brand brak tegen twee uur uit op de eerste etage, bewoond door de familie Veelbehr, waardoor het Marokkaanse gezin, dat de tweede etage bewoonde, zich de vluchtweg langs de trap zag afgesloten. Mevrouw Veelbehr (53) had een pan met vet op het vuur laten staan toen zij me vrouw Barguig met diens centrifuge wilde helpen. Mevrouw Veelbehr ontsnapte via de dakgoot. Man en vrouw klauterden door het raam aan de voorzijde en bleven hangen aan de raamlijst. Nadat zij een kwartier daar was blijven hangen liet de zwaar gebouwde vrouw haar steun los. Zij stortte naar beneden en kwam met het hoofd terecht op een daar geparkeerd staande DAF-auto. Zij moet op slag dood zijn geweest. De man hield het iets langer v^ol, maar trapte, vermoedelijk om steun te zoeken, een ruit van de brandende eerste etage in. Er kwam bijzonder veel rook naar buiten, die de man volledig omhulde. Ook hij liet los en hij kwam gedeelte lijk op een ijlings door omwonenden en voorbijgangers uitgespannen dekzeil terecht. Hij viel er uit en kwam op het lichaam van zijn schoonzuster terecht. DAKKER GLAUDIE die het alle- *-* maal zag gebeuren. Achter hem het raam van waaruit de man en de vrouw hun vluchtweg zochten. TjE gewonde Marokkaan wordt door omstanders op een brancard geholpen. weken na de mijnexplosie voor de inwoners van deze stad het leed grotendeels geleden zal zijn. Huisraad .Voordal in Tricht en Chaam de richtlijnen voor de schadevergoeding waren vastgesteld is er meer tijd over heen gegaan dan de Zicrikzeeërs hebben moeten ervaren. Zoals twee jaar geleden het geval was, zal men ook hier de schade aan roerende goe deren. bijvoorbeeld huisraad, volledig vergoeden. Van de jsohade aan onroerende goe deren wordt in ieder geval 2.000 vergoed. Is de waarde hoger, dan wordt verder 75 procent van de to taalwaarde uitbetaald. Voor rekening van de betrokkene blijven de eerste vijftig gu'den. kruitdamp" Nu de „kruitdamp" in het getroffen deel van Zierikzee is opgetrokken, 1 blijkt de schade mee te vallen ten aanzien van de bedragen die al vrij spoedig na c'e explosie werden vrij gegeven. Hoewel nog niet alle huisraadschade kon worden ge taxeerd komt de totaalschade neer op j ƒ300.000. De burgemeester van Zie rikzee meende twee weken geleden dat de schade op twee miljoen geschat kon worden... Nu het Rampenfonds het grootste gedeelte van de opgelopen schade zal vergoeden, vragen velen in Zeeland zich af wat er nu gaat gebeuren met het geld dat in kerken en op straat voor de getroffenen in Zierikzee is opgehaald. Afgelopen vrijdagavond bracht een geldinzameling op het eiland Duive- land meer dan 22.000 op. De Zierik- zeeërs hadden daarvan 15.000 voor hun rekening genomen. De kerkelijke hulpverlening kwam in de gerefor meerde kerk van Nieuwerkerk het eerst op gang. Enkele dagen na de explosie kon ds. J. Karens namens GENÈVE Dc wereldraad van Kerken heeft in het officiële rapport van de vierde assemblee van Upp sala een fout gemaakt. Vorig jaar, toen het boek uitkwam, bekritiseer den wij deze uitgave en in het bijzon der het rapport van sectie II. „Ver nieuwing van de zending". We mis ten enkele amendementen die op liet laatste moment door de Wereldraad waren aanvaard. Onze veronderstelling was toen. dat ze weer weggewerkt waren bij de taalkundige bewerking. Daardoor ontbrak onder meer in het rapport het amendement van dr. John Stott uit Londen, waarin werd gezegd dat de kerk verplicht is het evangelie van de vergeving van God in Christus te verkondigen aan de hon derden miljenen die het nooit ge hoord hebben. Volgens het zojuist verschenen nummer van The Ecumenical Re- view is bij de samenstelling van het rapport een fout gemaakt. In plaats van de laatste versie is de voorlaat ste versie, dus zonder de amendemen ten. opgenomen Daarom wordt in het nummer van dit kwartaalblad van de Wereldraad van Kerken dit rapport nog eens in zijn geheel afge- drukL I noord gaan voetballen? Dan vliegen ze er achter elkaar in. Dat kan toch ook ergens niet anders." 0 Vriendenclub Toch kan gesteld worden dat SVV ondanks het feit dat het de ploeg verre van voor de wind gaat. een vriendenclub is. Ondanks het feit ook dat vaak met korfbalcijfers ver loren wordtvoor het eredi visieschap gevreesd wordt, valt er binnen de lijnen nimmer een onver togen woord. Eddy van de Roer pon zijn frisdrank opkijkend: „De sfeer is bij ons uit de kuhst. We helpen elkaar waar het maar enigszins mo gelijk is. Je moet het gewoon zien als een soort groeiproces. Ik geloof echt dat we het op den langen duur zullen redden." Eddy van de Roer mag dan de meest gepasseerde keeper in het be taalde voetbal zijn, een grote dosis talent kan men de donkerharige Schiedammer moeilijk ontzeggen. Zijn stijl heeft iets katachtigs, zijn reactie is vaak verbluffend. Johan Cruyff, Dick van Dijk en Sjaak Swart moesten op winters Spangen bijvoorbeeld 34 lange minuten grim mig storm lopen alvorens de eerste jubelmars richting middencirkel een feit was. Steeds weer dook die zwarte atletische gestalte op in de baan van de Amsterdamse schoten. Steeds weer was het Eddy van de Roer die er een been of een vuist tussen kreeg. Rinis Michels. Ajar" meestal nors kijkende trainer, somde na afloop twee pluspunten op die in het voor deel van de SVV-ploeg wezen. Het eerste heette: „Dat keepertie heeft veel doelpunten voorkomen." En het tweede hield lof in aan het adres van Rinus Gosens: „Die jongens hebben een leuke ploeg." Niet tevreden Eddy van de Roer: „Tevreden, nee dat kan ik moeilijk zijn. Tenslotte liet ik er zes gaan. Ja, ik vond dat ik schuld had aan zeker pier doel punten." Woorden die een bescheidenheid aan het daglicht brengen. Want Ed dy van de Roer mag dan een wissel vallig doelman zijn, sublieme mo menten met onvergeeflijke noncha lances omruilen, schuld aan vier go als had hij zeker niet. Misschien wel aan twee. Eddy pan de Roer de schouders ophalend: ..Goed dan. aan twee go- a's. Juist daarom ben ik niet tevre den. Want dat ben ik pas wanneer ik geen enkel doelpunt doorlaat." Geen slapeloze nachten dus voor de meest gepasseerde doelman in het betaalde voetbal. De 23-jarige sleutelmaker opnieuw met een vro- iiike glimlach: „Kom nou. Dan ben ie nog veel verder van huis. We na an gewoon door. De competitie is nog lann. Op een dag moet het een keer lukken. Wie weet. krijgen we dan nul doelpunten tegen... VS-troepen blijven nog in West-Europa WASHINGTON De Verenigde Staten zullen in de periode 1970-1971 geen troepen uit West-Europa terug trekken, zo heeft het Amerikaanse j ministerie van buitenlandse zaken I gisteren bekend gemaakt. „Deze troepen," aldus de verkla- ring, „zijn in Europa ter ondersteu ning van onze eigen veiligheid en ingevolge van door ons in NAVO-ver- nand aangegane verplichtingen." In de Amerikaanse senaat heeft de democratische fractieleider Mike Mansfield een resolutie ingediend, waarin wordt gevraagd om drasti sche vermindering van de troepen in Europa. DEN HAAG De interdeparte mentale commissie' die de vesti gingsplaats van een tweede nationale luchthaven bestudeert, heeft nog geen aanwijzing gegeven, aldus heeft minister drs. J. A. Bakker van ver keer en waterstaat meegedeeld op vragen van het Tweede Kamerlid mr. Assmann. Er is geen samenhang tussen het uitstellen van de beslissing over de Schiphollijn en het nog niet afgeslo ten onderzoek naar de vesti gingsplaats voor een tweede luchtha ven, zegt de minister verder. Eenheden van de Spaanse ma rine zijn in de Baai van Gibraltar voor anker gegaan om kracht b\j te zetten aan het aloude adagium „Gibraltar is SpaansDe scher pen arriveerden korte tijd nadat de Spaanse regering de claim van het land op de rots had hernieuwd. (Van een onzer verslaggevers) BEEKBERGEN De ver schillen in opvatting tussen po litiemensen en journalisten blij ken minder groot dan aanvanke lijk gedacht. Tijdens een twee daags congres te Beekbergen hebben beide partijen uitvoerig en open gesproken over de we derzijdse problemen, zulks op initiatief van het studiecentrum van hogere politieambtenaren. Het congres stond onder voorzit terschap van procureur-generaal mr. G. E. Langmeijer. De voorlopi ge conclusie van het congres, waar aan 93 politiemensen en 63 journa listen deelnamen, is, dat de politie in haar voorlichtende taak aan de publiciteitsmedia volledige open heid heeft te betrachten. De voorbe reidingscommissie, met zowel poli tiemensen als journalisten, zal de uitzonderingen op deze algemene regel op schrift stellen. In enkele groepen zijn namelijk di verse stellingen besproken. Over de algemene regel bestond weinig verschil van mening, wèl over de uitzonderingen. De commissie zal nu uit de op schrift gestelde groepscon- clusies een beknopter stuk distilleren met punten die als spelregels be schouwd zouden kunnen worden in het contact politie-pers. Die gevraagde openheid houdt ook in het eventueel verstrekken aan de pers van de volledige namen van slachtoffers en verdachten. Men was het er over eens, dat dit de voorlich ting en de volledigheid van de berich ten ten goede kan komen. Aan de andere kant houdt dat sys teem ook gevaren in en zou door vroegtijdige of onjuiste publicatie schade berokkend kunnen worden. De politiemensen waren het er ir. I het algemeen over eens, dat er dan i een motivering moet komen van de zijde van de politie, waarom be- paalde gegevens beter niet gepubli- ceerd kunnen worden. Men was ervan overtuigd, dat een sfeer van vertrouwen tussen politie en pers nodig is. Ook is de wenselijk heid naar voren gekomen, dat de po litie zich verdiept in het werk van de pers, en omgekeerd. Het was de eerste keer. dat politie en pers een gezamenlijk congres heb ben gehouden. Een vervolg lijkt niet uitgesloten. HEERLEN Een verkeersonge luk op de autoweg Geleen- Heerlen heeft gisteravond tegen zes uur aan vier mensen het leven gekost. De auto waarin zij zaten schoof onder een grote vrachtwagencombinatie die even tevoren na een slip dwars over de weg kwam te staan. De slachtoffers waren de 30-jarige monteur J. Kerkhofs uit Geleen, de 34-jarige instrumentmaker J. 4\. Theunissen uit Nuth, de 32-jarige timmerman D. Delarue uit Geleen en de 28-jarige assistent-laborant J. R. Kamps uit Schinnen. Zij werkten bij het Weverziekenhuis te Heerlen en waren op weg naar huis. Allen waren gehuwd. Twee uur later deed zich een tra gisch geval voor. Uit de richting Heerlen naderde een personenauto de rampplaats. Door stoptekens wist dè politie de auto tot stilstand te bren gen. Een van de inzittenden, de 65-iarige mevrouw Schutgens, werd door de schrik bevangen en overleed ter plaatse. Het slachtoffer was een hartpatiënte. De auto werd door een dochter bestuurd. Door Ger Stolk ROTTERDAM Eddy van de Roer ligt er niet van tvakker. Anders gezegdhet feit dat SVV's jonge doelman aan veertien wedstrijden eredivisievoetbal de trieste herinnering beivaart aan. om precies te zijn. 38 lajjgs zich heen suizende projectie len, bezorgt hem geen slapeloze nachten. Een foto die een idee geeft hoe paniekerig het er vaak aan toe gaat in de meest gepasseerde defensie van het betaalde voetbal. Er is geen bal te zien, er is ook geen tegenstander in de buurt. Toch weten Dick van de Korput. Leen Warnaar. Hans Hazebroek en Aad Koudijzer niet waar ze het moeten zoeken. In tegendeel. Wanneer Ajax' soe pel lopende doelpuntenmachine met een produktie ran een half dozijn goals elf goedwillende SVV'ers met een knock-out-nederlaag heeft ge confronteerd. vertoont zijn blozende gelaat aVe sporen die op een zorge- ze vrolijkheid duiden, is er zelfs nog reden voor een geintje. Zo op de toer van: Ergens hen ik blij dat ik er êAn keer. tegen MVV was dat. naast ben gezet. Wart av'r-- had ik er 4S achter miin oren gehad." "'aar alle nrkhe'd on een s'nkie. Eddy van de Roer is beslist niet die vrolijke Frrdie het geen zier kan schelen dat hij sinds kort door Jan en alleman het label opgeplakt krijgt, de meest gepasseerde doel man in het betaalde voetbal. In vol le ernst wil hij daar over kwijt: ..Natuurlijk trek ik het mij aan. dat een Ajax er zes in hangt, dat Feiie- noord zes maal raak schiet en dat zelfs ADO tot vijf doelpunten komt. "Ier wat doe ie daar aan? Het is bij ons misschien wel te snel ge gaan. Vorig .«"'"-er? reeds, toen we naar do eredivisie promoveerden bleek W ice verdedmend car '"aren. Waf wil je dan wanver we tégen topplcegèn als Ajax en Feije-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5