NIEUWE IMPULSEN NODIG Commentaar Industrie stopte luchtvervuiling Prinsje groeit geweldig Twee auto's te water: zes mensen verdronken Bejaard echtpaar bijna week dood in wonin y&uüM/n DANKWOORD VAN PRINSES BEATRIX decoratief en praktisch zo'n el I Het Kwartet Topgesprek EEG begonnen Geen spectaculaire besluiten verwacht (RITA) H HET Wtt* Minder koud Rijnmond: veel klachten Mammoettanker defect op weg naar Rotterdam Verwachting I I I I I bon I Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Maandag 1 december 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - W -Pim Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Op tvoy naar vartiore Europese integratie Einaneiering landbouw ligt aeer moeilijk (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Na al het politieke wantrouwen in het Europa van de Zes, na een stilstand van de EEG-trein van praktisch twee jaar, zou het wel erg optimistisch zijn te geloven dat de Europa- top, die vandaag en morgen vergadert, tot spectaculaire besluiten zal komen. In het gunstigste geval zullen de toponderhandelaars van Frankrijk, Duitsland, Italië en de Benelux als sneeuwruimers dienst doen, om de weg naar [erdere Europese samenwer king en integratie vrij te maken. Niet vergeten mag worden dat de taatslieden, die zich tot taak stellen Ie EEG nieuwe impulsen te geven Ie woorden zijn van de Franse pre- ident Pompidou slechts enkele iren in de Ridderzaal bijeen zijn. Ze uilen eikaars verklaringen aanhoren die van Bondskanselier Brandt juurt zeker drie kwartier terwijl i de wandelgangen en tijdens de oaaltjjden de gelegenheid hebben in- irmecl met elkaar te discussiëren. Communiqué De meeste tijd zal ongetwijfeld ;steed worden aan het opstellen van ;t gezamenlijke communiqué. De top- nferentie kan pas als succesvol orden beschouwd, als er uitzicht ge iden wordt op de triptiek van vol- oiing, verdieping en vooral uitbrei- Plicht is datgene wat men van anderen yerwacht. WILDE 1 :o)1 „Ik had er helemaal geen erg in, dat het zo hard regende." DE BILT Aanvankelijk veel bewolking met tijdelijk regen of motregen. Matige aan de kust vrvij krachtige wind tussen zuid en zuidwest en temperaturen iets bo ven het vriespunt. Later enkele opklaringen maar ook nu en dan een bui. Matige tot vrij krachtige wind uit west tot noordwest en hogere middagtemperaturen. DE BILT Ten westen van Sardinië bevond zich vanmorgen een diepe depressie die in Italië en de noordkust van Algerije on stuimig weer veroorzaakte. Hier bij vielen plaatselijk flinke hoe veelheden neerslag. In de Ape- nijnen werd op een station 27 mm sneeuw gemeld. Voor het weer in ons land was van belang een ho- gedrukgebied dat met een kern- druk van 1046 mbar vlak ten noorden van de Azoren lag. Een uitloper hiervan bevond zich de afgelopen nacht boven ons land waardoor er in het algemeen wei nig wind was. Er vormde zich hierbij op vele plaatsen mist waarbij de temperaturen op vele plaatsen tot 2 a 3 graden onder het vriespunt daalden. VOORUITZICHTEN Voor woensdag: Aantal uren zon: 0-3; Min. temp.: van 0 tot 5 gra den boven normaal; Max. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 77 cm (1027 millibar) stij gend. Zon en maan t december zon op 8.27. onder 16.32; maan op onder 13.30; Laatste Kwartier. ding van de Europese gemeenschap pen. B\jna zeker is dat de toponder handelaars unaniem zullen besluiten de zogenaamde drempel van De Gaulle te overschrijden. Waarnemers verwachten in ieder geval de prin cipiële beslissing dat er nieuwe kan didaatleden met name Engeland tot de tot nog toe besloten Europese club zullen worden toegelaten. Stellingen Er was vanmorgen al veel be drijvigheid op het Haagse Binnenhof, er waren ook veel geruchten en spe culaties over de in te nemen stellin gen. De sleutel van de toetreding van onder meer Engeland tot de Euro- markt is ongetwijfeld de definitieve regeling van de landbouwfinanciering. Bonn spreekt in dit verband over het EEG-schandaal vanwege de hoge kosten die de gemeenschappelijke landbouwpolitiek voor o.a. Duitsland met zich meebrengt. Het agrarische Frankrijk, dat veel profijt trekt uit de tijdelijke finan cieringsregelingen van het ogenblik Nederland trouwens eveneens heeft al aangekondigd dat de uitbrei ding van de EEG, ofwel Engelands toetreding tot de Euromarkt, afhan kelijk is van de definitieve maatre gelen, die uiteindelijk zullen worden getroffen. Charles Conrad gezugvi/crdcr van de Apollo 12 toont hier nog steeds in zijn quarantaineverblijf de grote maanstenen, die hij en col lega Bean van de maanbodem hebben meegebracht foto boven). De quaran- taineivagen is in Houston aangeko men, maar de drie astronauten moe ten nog even geduld oefenen, voor dat ze de vrijheidterugkrijgen, l en liard gelag, nu ze hun vrouwen - die allen bij de aankomst van de „Iccèt" aanwezig waren slechts op afstond mogen begroeten. Op de foto onder achter glas van links naar rechts: 'Charles Conrad, Richard Gor don en Alan Bean. Met de rug naar de camera links mevrouw Gordon. Gladheid veroorzaakte veel ongelukken LEIDERDORP Drie Maro- kaanse gastarbeiders zqn gis termorgen verdronken toen hun auto op de Valk Boumansweg in Leiderdorp in de Oude Rijn is gereden. De auto is vermoedelijk door de gladheid geslipt en in het water terechtgekomen. De slachtoffers zijn: de 43-jarige uit Tanger afkomstige Mohammed Ben Abdelsalam, de 37-jarige Moham med Aissa Amar Outhmani uit Keb- dans en de 26-jarige eveneens uit Kebdans afkomstige Mohammed Anahmani. zij woonden in Noordwijk. AMSTELVEEN Zaterdagmorgen circa tien uur zijn in Amstelveën even eens drie personen om het leven gekomen, nadat de auto waarin zij zaten tijdens een hevige hagelbui slipte en in de Amstel reed. De slacht offers zijn het echtpaar D. A. Kruit uit Amsterdam, resp. 59 en 54 jaar oud, en mevrouw Prikkel, eveneens uit Amsterdam. De politie neemt aan. dat de auto met te hoge snel heid heeft gereden. DORDRECHT Bij een autobot sing op de brug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht, za terdagavond. is de 24-jarige W. Brans uit Eindhoven gedood. Vermoe delijk bestuurde hij de auto eigendom van zijn meisje, de 24-ja- rige E. Aarts uit Helmond die mogelijk als gevolg van de pas geval len hagel slipte. Mejuffrouw Aarts is zwaar gewond. De tegenligger, uit de richting Zwijndrecht, weid bestuurd door de 53-jarige mevrouv M. van den Heu vel uit Dordrecht. Zij. haar 22-jarige dochter en elf-jïige zoon werden eveneens gewond. ZELHEM Op de Doetinchemse weg in Zelhem (Gld.) reed zaterdag avond circa tien uur een auto door gladheid tegen een boom. De bestuur der bleef ongedeerd, een mede-inzit tende, het 16-jarige meisje M.-J. Koek uit Zeddam, overleed ter plaatse. Voor vervolg zie pagina 2 HARDINXVELD-G'DAM Het be jaarde echtpaar G. de Ruiter-Melse is door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Dit werd vrijdag ont dekt, toen omwonenden een onder zoek instelden by de woning Nieuwe- weg 27. De vroegere timmerman (76) en zijn één jaar oudere vrouw waren beiden doofstom en leefden terugge trokken, zodat zy zich wel meer en kele dagen niet vertoonden. Een buurvrouw ontdekte dat de man dood in zijn huiskamer lag, waarna de po litie werd gewaarschuwd. Die vond de vrouw dood in bed. Het onderzoek wees uit, dat het echtpaar reeds vorige week zondag avond was overleden. Zaterdag daar voor waren zy teruggekeerd van een veertiendaags bezoek aan de enige dochter, die in. Alphen aan den Rjjn woont. Geconstateerde werd. dat de schoorsteen sterk was vervuild en dat de kolenhaard niet was leeggebrand, hoewel de schuif open stond. De regerende Nieuwzeelandse Na tionale Partij van premier Holyoake heeft zaterdag de algemene parlements verkiezingen voor de vierde keer ge wonnen, zo blijkt uit de voorlopige uit slagen. Volgen deze cijfers heeft de Nationale Partij 44 van de 84 zetels in het nieuwe Huis van Afgevaardigden en de Labourpartij 40 zetels. Zaterdagmiddag leek Sinterklaus op een tocht door Amsterdam even door zijn pieten verlaten. Maar na even wachten kwamen ze eraan, en wel per parachute. Hier de perfecte landing van de mo- riaanse parachutisten op het Gelderland- plein te Buitenveldert, onder het goed keurend oog van hun heer. ROTTERDAM De mammoettan- ker Metula, een 210.000 tonner van Shell Tankers, was vandaag op eigen kracht onderweg naar Europoort, waar het schip vanavond om 18 uur werd verwacht. De Metula voer met een volle la ding ruwe olie van de Perzische Golf naar Gotenburg (Zweden), toen het In de nacht van vrijdag op zaterdag in vliegende storm in het noordelijk ge deelte van de Noordzee een defect aan de hoofdturbine kreeg. Het mankement werd in zoverre hersteld dat het schip op eigen ver mogen, maar met lagere snelheid, naar Rotterdam kon gaan varen. Om dat de vaargeul juist gereedgekomen is, levert het feit dat de tanker vol- beladen is, geen problemen op bij het binnenkomen. Uit veiligheidsoverwegingen werd het schip begeleid door de zeesleper Barends Zee van L. Smit en Co. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De indus trieën in het Rijnmondgebied heb ben zondagmiddag maatregelen getroffen om luchtverontreini ging uit zg. „lage bronnen" te voorkomen. Dit gebeurde op verzoek van de Centrale meldkamer voor luchtverontreiniging in het Rijn mondgebied: de eerste maal sinds de indienststelling enkele maan den geleden. Door dikke mist en weinig wind was de meldkamer de gehele dag al overstelpt met klachten. Toen de computer waarschuwde dat er bijna vijftig procent meer verontreiniging in de lucht zat dan toegestaan was, ging rond zes uur de waarschuwing uit. Deze hield in dat het bedrijfsleven dat op minder dan veertig meter hoogte afvalgassen loosde, hiermee moest ophouden. Het verzoek berust op een afspraak. Als de vervuiling een be paald niveau heeft bereikt, kan de meldkamer waarschuwen. Dat ge beurt als niet spoedig de weersveran dering te verwachten is. Bij een proefalarm was al eens ge bleken dat het stoppen van bepaalde luchtverontreinigende werkzaamhe den, die niet rechtstreeks met het produktieproces te maken hebben, toch een duidelijk gunstige uitwer king heeft. Kwestie Zuid-Tirol nu geregeld KOPENHAGEN Oostenrijk en Italië hebben gisteren in Kopenhagen overeenstemming bereikt over alle vraagstukken inzake de toekomst van Zuid-Tirol. Zuid-Tirol is de afgelopen jaren vaak het toneel van felle me ningsverschillen geweest tussen de Italianen en de Duitssprekende min derheid, wier rechten in een Oos tenrijks-Italiaans verdrag waren neergelegd. De Duitssprekenden krijgen nu meer autonomie. De voornaamste partij van Duits sprekenden in Zuid-Tirol is al ak koord met de nieuwe afspraken. Het omstreden gebied werd na de Eerste Wereldoorlog door Oostenrijk aan Italië afgestaan. Vooral na de inlijving in een groter autonoom ge bied (Trento Alto Adige) laaiden de moeilijkheden op. Terreurdaden eis ten tientallen mensenlevens. Oos tenrijk bracht de zaak voor de Ver enigde Naties, die op een vreedzame regeling aandrongen. Geschillen zullen voortaan worden voorgelegd aan het internationale hof van jus titie. J^E vanmiddag begonnen topconfe rentie van de landen der Euro pese gemeenschap heeft vooral psy chologische betekenis. Eigenlijk 1» zij volkomen overbodig, want de ministers hadden langs de normale weg reeds lang overeen stemming kunnen bereiken, als de wil tot een vergelijk had bestaan. Overigens zullen het ook nu vooral de ministers van buitenlandse zaken zijn die de belangen van hun landen moeten behartigen, omdat de rege ringsleiders om het zacht uit te druk ken „minder deskundig" zijn. Dat bleek ten overvloede, toen de Ita liaanse minister Moro ziek werd. President Pompidou wilde echter een topconferentie, waar hij zelf de do minerende figuur zou zijn. Deze prompt ingewilligde wens verge zeld gaande met vage toezeggingen deed de verwachting groeien, dat toch een uitweg kon worden gevon den nit de impasse, door Parijs ver oorzaakt. Voorzichtig optimisme leek gerecht vaardigd, toen Frankrijk een diplo matiek offensiefje ontketende, waar uit kon worden opgemaakt, dat Pa rijs zich niet langer tegen onderhan delingen over Engelands toelating zou verzetten en als een soort beloning vertrouwen van zijn partners ver wachtte. De Europese ministerraad had in ge val van werkelijke wilsovereenstem ming tot een vergelijk kunnen komen. Een topconferentie als nu aan de gang is, was daar niet voor nodig. Het verdrag van Rome voorziet er zelfs niet in. Pompidou moet dus wel een speciale reden hebben gehad. Het zou verheugend zijn, als de Fran se president met een plan zou komen, dat op korte termijn een voor alle partijen aanvaardbare regeling van de knellende problemen mogelijk zou maken. Het zou een stukje zelfver loochening meebrengen, maar dat zou niet opwegen tegen grote presti gewinst. Alles hangt af van het doel dat Pom pidou voor ogen had toen hij het top gesprek voorstelde. Het gebeurde in een periode, waarin bij Frankrijk werd aangedrongen zich opnieuw uit te spreken over toelating van Enge land. De president heeft toen onge twijfeld op tijdwinst gespeeld. Sindsdien zijn maanden verstreken, waarin de plannen van Pompidou vaste vorm konden aannemen. Uiter lijk morgen zal blijken, of hij vast houdt aan de politiek van zijn voor ganger, maar zich van subtieler me thoden bedient, dan wel of de pre sident nieuwe wegen durft Inslaan. Is dat laatste het geval, dan kan de topconferentie achteraf nog als ver antwoord worden beschouwd. Ge beurt dit niet, dan zal zij een ernsti ge terugslag hebben op het werk in die gemeenschap, die door technocratie overwoekerd dreigt te worden. MEUBELSHOW GEOPEND t/m 4 DECEMBER TOT 9 UUR N.M. RAPENBURG 1B - RIJNSBURG DEN HAAG Prins Con- stantijn maakt het uitstekend en groeit geweldig, aldus prinses Beatrix in een tv-uitzending en later voor de radio. Zij dankte in het bijzonder de kinderen die de jonge prins tekeningen en zelf gekleurde kaarten heb ben gestuurd. Prins Claus dankte in het bijzon der de medici en het verplegend personeel die zijn jongste zoon heb ben verzorgd. Hij uitte zijn grote bewondering voor hun bekwaam heid en toewijding, vooral tegen de achtergrond van het personeelste kort in bijna alle ziekenhuizen. Prinses Beatrix zei verder in haat dankwoord: „Meer dan ooit zijn trij dankbaar voor de warme belangstel ling, die wij allerwegen hebben mo gen ondervinden bij de geboorte van onze derde zoon. De eerste week van zijn jonge le ven was voor hem, en voor ons, een bijzondere moeilijke tijd. We zijn God dankbaar dat wij ons zoontje hebben mogen houden. Uw medele ven heeft ons veel goed gedaan en steun gegeven". Constantijn maakt het nu uitste kend. Hij is helemaal over zijn ziek te heen en groeit geweldig hard. Zijn broertjes zijn helemaal dol op hem". „Het spijt ons erg, dat toij weder om niet allen kunnen bedanken, die in woord en daad van hun goede wensen hebben blijk gegeven en dat wij onze erkentelijkheid langs deze weinig persoonlijke weg moeten uitspreken". „Dit geldt vooral voor de kinderen die ons weer met mooie tekeningen en zelfgemaakte cadeautjes, met plakwerkjes en gekleurde kaarten hebben verrast. Heel hartelijk donk allemaal", aldus prinses Beatrix. SAN JUAN Een bewapende pas sagier heeft boven Portugal een Bra ziliaans vliegtuig met 96 passagiers gedwongen koers te zetten naar Cuba. Aan boord van het gekaapte vlieg tuig is de Nederlander J. Besjes uit Leiderdorp. Het toestel was op weg van Londen naar Rio de Janeiro. Tijdens een tus senlanding in San Juan op Porto Rico mocht een van de bemanningsleden het toestel verlaten. Hij sprak met agenten van de FBI en telefoneerde met de Braziliaanse minister van bui tenlandse zaken, waarna hij in het vliegtuig terugkeerde. 'niGiSAT'Sel. U, <2*. *vöc*4«*e cJjcwylu, Ik geef op als nieuwe abonnee: I betaalt: per kwarlaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. naam Postzegel is niet nodig ols u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1