miesië door éi klap acht regenramp in jaar achterop mijn volgende pakje is weer cahallero Ontredderd Militair ceremonieel was te overvloedig Viervijfde van het land is overstroomd Het was dom om dit eheim te willen houden DRS. DEN UYL UIT KRITIEK: want die smaakt nu eenmaal ndersdan ndere VRIJDAG 28 NOVEMBER 1969 liuiib r/sfffiidfi TUNIS „In de bijbel regende het voor de zond- [Jvloed 40 dagen. In Tunesië heeft het 30 dagen gere- Igend. Het bijbelse record is niet gebroken, maar er is wel onvoorstelbaar veel schade aangericht. Viervijfde [van het land 95.000 vierkante kilometer is over stroomd, een ware catastrofe." Habib Bourguiba junior laat zijn ogen vervaarlijk [rollen en heft zijn handen op ..Une catastrophe, mes- Isieurs", zegt hij nog eens. We zijn in het paleis van de voor- talige Bei van Tunis. Sidi Moham- _j Lamine, die twaalf jaar geleden j het uitroepen van de onafhanke lijkheid door Habib Bourguiba senior Jerd afgezet. De Bei, een fanaat ver- melaar van klokken en asbakken. Jas een aristocratisch heerser, die r de bevolking waarschijnlijk ge- iel terecht werd gezien als een le- [epop van de Franse regering. Nu staat de zoon van Bourguiba Habib Bourguiba, minister in buitenlandse zaken in hetzelfde let prachtige mozaïeken uitgevoerde leis èen groep Nederlandse journa- te woord. Hij gedraagt zich trbij niet als een afzwakkende of •doezelende diplomaat, maar ireekt vrijuit over de domheid van Tunesische regering, die aanvan- li]k probeerde de overstroming ir de buitenwacht geheim te hou- en, over zijn grote vriend Luns en ver de demagogie van Nasser. Hoe ernstig is de schade? dc tijd na de onafhankelijk heidsverklaring is er veel ook met buitenlandse hulp opgebouwd. De ze ontwikkeling is in één keer wegge vaagd. Het is een zware slag voor ons land." Hebt u bij de hulpverlening speciale projecten op het oog? ..Er is eigenlijk een klein Marshall plan nodig om de problemen afdoen de te kunnen aanpakken. Er is een prioriteitenlijst met projecten, die op uitvoering wachten." Schade Voor het welslagen van de ac tie zou het goed zijn énkele pro jecten met name te noemen. „Het is erg moeilijk om aan te ge ven, waarmee we op dit moment moeten beginnen. Het water heeft al leen al aan de wegen en spoorlijnen voor 14 miljoen dollar schade aange richt. De schade aan de landbouw is nog groter. Er zijn 70.000 huizen ver nield. Er zijn bruggen en stuwdaip- Habib Bourguiba ir. men weggeslagen. Twintig procent van de veestapel is verloren gegaan en er zijn 260.000 daklozen." Is'er financiële steun verleend aan de slachtoffers? „Bij wijze van eerste hulp is er vier miljoen dollar uitgekeerd aan de directe slachtoffers. Ons nationale budget is 260 miljoen dollar." ,De Nederlandse militairen? „De Nederlandse milifairen, met wie we erg gelukkig zijn. zullen zich bezig houden met het herstellen van dc drinkwaterleiding en de irrigatie- werken rondom Sousse en het uitgra ven van dichtgeslibde waterputten rondom het gebied van Kairouaan. Over de hulpverlening volgt nog een nader gesprek met de Nederlandse regering." Hulp •e dam in de ouse Lalla, die doo de overstroming werd weg geslagen. Het staatsbezoek van president Heinemann van West-Duitsland is cnauwelijks tes einde of de NAVO- overleggers trekken Den Haag in en wanneer hun papieren opgeruimd zijn komen de topfiguren van de EEG. Het lijkt misschien een beetje vreemd maar met zijn allen hebben ze, zonder het te weten, één man zijn werk onmogelijk gemaakt. Die man is nog wel een eerbied waardige grijsaard, die nooit iets an ders dan goeds en vriendelijks doet... Dit jaar zal, voor het eerst sinds ruim tien jaar. Sinterklaas niet kun nen komen bij de club de Jeudi, waarvan de diplomaten beneden de rang van. ambassadeur in Den Haag lid zijn. De Club de Jeudi is eigenlijk een stukje voorlichting aan die diploma ten over alles en nog wat van Ne derland. Op de donderdagse bijeen komsten krijgen de leden tijdens een lunch lezingen voorgeschoteld, ze maken exursies zo nu en dan, klimmen op een fiets om langs de Vlist te peddelen of schepen zich in op een trawler om iets over onze visvangst te leren. Omdat de Club de Jeudi ieder jaar vele leden door vertrek verliest en er evenveel anderen komen is het een wisselend bestand en blijft het oude altijd nieuw. Ieder jaar dan ook was hel Sinter klaasfeest een stukje Nederland dat de heren van de Rijksvoorlichtings dienst met moed, beleid en trouw hun leerden. Compleet met de versjes, die voor elkaar gemaakt moesten worden ^n de surprise èn de liedjes, voor deze gelegenheid in vloeiend Engels ver taald. Ieder lid trok een lootje, men kent het systeem van scholen en kantoren, en ieder maakte voor ieder wat. Sinterklaas zelf, het Spaans met Sint vcrjiiiig'il Engels en desnoods met Frans door spekt, deelde, geholpen door een brave Piel, alles uit. Maar hoe is Sinterklaas? Die wil wel meer geven dan één geschenkje. Die goeie man echter heeft al zo veel uit te delen en daarom vroeg hij steun van onze industrie, die immers toch royaal met relatiegeschenken strooit? Voor de industrie gewoon een greep in de voorraad en tegelijker- tijd een mooie kans de produkten onder., buitenlandse ogen te brengen. Zo was er altijd nog een zak vol voor ieder. Met wal kaas, een boter letter, een blik bier, een doosje tul penbollen en. wat we verder aan nationale nijverheid zo al opbren gen. Het Sinterklaasfeest van de Club de Jeudi was een verbroederings feest en een stuk Nederlandse folklo re, gemengd met een goed deel be schaafde propaganda voor ons land. Verleden jaar echter kwam in een paar kranten een stukje waarin de cadeautjesgeverij aan „mensen die toch genoeg verdienden" maar mal werd gevonden. Zelfs gênant, dat „gebedel bij de industrie." En dit jaar gaat het feest niet door. Officiële reden: de komst van al die andere hoge bezoekers, waar door de Ridderzaal voortdurend be zet is en de heren van de Rijksvoor lichtingsdienst het ongelooflijk druk hebben. Wat allemaal waar is, maar toch... Afwachten wat er volgend jaar gebeurt.... Als ik Nederlandse indus trie heette, zou ik met mijn colle ga's de Sinterklaas van de Club de Jeudi en de heren van de RVD een handje helpen, een flink handje dan. En de roddelaars laten kletsen. heeft 5 of 6 helicopters en die waren hard nodig om mensen te redden. Eerst toen alle mensen gered waren konden fotografen, journalisten en regeringsfunctionarissen zich op de hoogte stellen. Een andere reden is misschien een gevoel van schaamte en de vrees dat de toeristen toe risme is een van de belangrijkste middelen van bestaan zouden wegblijven wanneer de ramp in het buitenland in de publiciteit zou ko men. Het was dom om dit geheim te houden." „Er zijn overigens aan de overstro ming ook enkele zij het in verhou ding tot de aangerichte schade ge ringe voordelen verbonden. In het noorden is op sommige plaatsen door het water een laag vruchtbare slib aangevoerd en in de omgeving van Sousse is een oude romeinse stad. die zes meter onder het zand lag weer boven gekomen. Maar daar staat te genover dat er ook Romeinse brug gen 2000 jaar oud zijn weg geslagen. Dit wijst erop dat een overstroming van dezelfde omvang in 2000 jaar niet is voorgekomen". De landbouwhervormingen, o.a. de bestrijding van het groot grondbezit zijn door de regering stopgezet. Is er kans dat dit expe riment opnieuw ter hand zal wor den genomen? Een inwoner van het door over stromingen geteisterde gebied rtaal met zijn kameel voor de gedeel telijk vernielde landbouwschool in Kairouan, een stad, midden in het land. houdt grappen te vertellen, op de westerse wereld. Tunesië is een van de Afrikaanse. Arabische landen, die het ontwikkelingsprobleem aanpakt zonder revolutionaire slogans en zon der een grote mond op te zetten. Wanneer ons experiment slaagt kan Tunesië een venster worden voor de wèsterse landen op de derde wereld. We willen laten zien dat het ook zonder revolutie kan. De Russen heb ben daarom hier geen kans." Israël? Israël Ex Per uncut Hoeveel landen ver hulp? „Dat zijn: Nederland, Frankrijk, Duitsland, de Verenigde Staten, Ca nada. Engeland. Spanje, Zwitserland, België. Zweden. Denemarken. Italië Oostenrijk, Liechtenstein. Tsjechoslo- -wakije, Joegoslavië, Lybië. Marokko, Koeweit, de Ivoorkust. Kongo en Al gerije. dat inmiddels wegens overstromingen in eigen land de hulpverlening heeft gestopt. Daar naast krijgen we hulp van het World Food Program, de Verenigde Naties en de EEG. In de meeste gevallen hebben deze landen spontaan hulp aangeboden." Hoeveel tijd is er nodig voor de wederopbouw? „Aan het eind van dit jaar moeten de spoorlijnen in het zuiden be- i langrijk voor het vervoer van fosfaat weer berijdbaar zijn. Uiterlijk de cember moet er opnieuw graan zijn ingezaaid. Daarnaast blijft er het herstel aan wegen, huizen en brug- gen. Het bouwen van een brug kost 14 tot 18 maanden en er zijn 20 brug gen vernield. Wanneer de schade aan de landbouw is hersteld, valt niet te schatten." „We zullen overigens een nieuwe kaart moeten maken. Er zijn wegen en dorpen onder het zand verdwenen en rivieren hebben een andere loop genomen. Geografisch is Tunesië een ander land geworden". Waarom heeft de Tunesische regering de ramp aanvankelijk' geheim willen houden? „Er is inderdaad tijd verspild, maar dat kwam, omdat alle verbin dingen waren verbroken. Het leger „De landbouwhervormingen gingen te vlug. Het land dat de regering in eigendom had. is niet gunstig resul taat uitgegeven. Maar de moeilijkhe den kwamen toen er land onteigend werd (er zijn hier en daar kleine opstanden neergeslagen, red.). Finan cieel leverde dc onteigening moeilijk heden op. en er was ook een gebrek aan kader, landbouwdeskundigen en economen, om het experiment te be geleiden. Wij blijven wel een politiek voeren, die de hervorming van de landbouw voorstaat, maar we zullen er voor moeten waken dat groepen in de bevolking de hervormingen als onrechtvaardig gaan beschouwen." Bent u tevreden met de hulp uit het westen? „We zijn erg tevreden." - Denkt u dat uw op het westen georiënteerde politiek van invloed is geweest op de snelle wijze van hulpverlening? ..Ik hoop niet dat de hulpverlening als een soort terugbetalingssysteem wordt gezien. Dat idee zou ik haten. Het gaat in dit geval om menselijke solidariteit. Overigens ben ik het ge heel eens met de visie van uw mi nister van buitenlandse zaken, mijn vriend Luns. die er evenals ik van „Wij delen de gevoelens van de Arabische wereld. Israël heeft zónder recht onschuldige mensen van hun land gezet. We hadden gehoopt dat de joden na de Tweede Wereldoorlog zouden begrijpen dat men op grond van religie en ras geen staat kan vormen, laat staan mensen van hun grond verjagen. De joden hebben tenslotte in de 2000 jaar dat zij zijn vervolgd altijd in de Arabische lan den een schuilplaats kunnen vinden. Aan de andere kant wordt Israël er kend door de Verenigde Naties. Ook dat is een feit waarmee je rekening moet houden." Ziet u het einde van de oor log? Nee, ik heb niet veel hoop op vre de. De superioriteitsgevoelens van de evangelie. Onder de uitleg van het voelens van de Arabieren kunnen al leen maar blijven botsen. De Ara bische landen zijn niet in staat de oorlog te winnen maar ze zijn ook niet in staat vrede te sluiten. Nasser is daarbij een gevangene van zijn eigen demagogie. Hij heeft 20 jaar lang beloften gedaan aan de Palestij- nen en daarom kan hij nu niet toege ven aan de wil om Israël als staat te erkennen." Tunesië, dat in september en oktober vier weken lang door zware regens werd geteisterd, is ontredderd. Het water van de geweldige overstromingen is op enkele binnenmeren na, weer weggeëbd. De ruim 500 doden zijn begraven. Maar ver der Heeft de Tunesische bevol king niet veel kunnen doen. Hier en daar zijn boeren be gonnen met de herbouw van hun lemen hutten, of hebben zij hun akkerlandje weer omge ploegd. Maar er zijn 260.000 daklozen, 70.000 verwoeste huizen, kapotte wegen, brug gen, irrigatiewerken en drink watervoorzieningen. Rivieren hebben een andere loop geno men en een gebied zo groot als Zuid-Holland is bedekt met een laag zand in dikte varië rend van tien centimeter tot twee meter. Om een indruk te geven: in gebieden waar per jaar 40 mil limeter regen valt, kwam nu in drie dagen 4 tot 500 millimeter naar beneden. In Nederland valt om de gedachte te be palen per jaar 750 millimeter. Het gevolg was dat rivieren buiten hun oevers traden en dat een golf van modder en grint een verwoestend spoor over het land trok. Tot de landen die hulp willen verlenen behoort ook Nederland. Behalve op de regering heeft Tunesië een be roep gedaan op de Nederland se bevolking. Woensdagavond gaat daarom op Nederland I en II de actie ,,Hulp voor Tunesië" giro 999 van start. Een van onze verslaggevers bezocht ter voorbereiding van de actie het rampengebied. Aan zijn reisverslag gaat van daag een interview met de mi nister van buitenlandse zaken van Tunesië, Habib Bourguiba junior, vooraf. O DEN HAAG De fractieleider van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, is ontevreden over het „over vloedig militair ceremonieel" waarmede staatsbezoeken in Neder land worden omgeven. In vragen aan de minister-president P. J. S. de Jong oefent hij scherpe kritiek hierop. Drs. Den Uyl vraagt de regering haar opvattingen over de organisatie van staatsbezoeken in een nota uit een te zetten, opdat de Kamer zich over een soberder en meer inhoud rijke programmering van staatsbe zoeken zal kunnen uitspreken. In een toelichting op zijn vraag zegt de socialist dat het gewaardeer de bezoek van de Westduitse presi dent dr. G. Heinemann opnieuw de aandacht heeft gevestigd op verschil lende bedenkelijke aspecten. Parlement ,,De inleiding van dit staatsbezoek met saluutschoten, de afzetting van de wegen met militairen, de inspectie van de erewachten, kortom de vrij wel permanente begeleiding van het bezoek met militair ceremonieel moet als volstrekt in strijd worden beschouwd met het open en civiele karakter dat een ontmoeting tussen twee staatshoofden van twee demo cratieën dient te hebben. Volgens drs. Den Uyl dient een es sentieel onderdeel in het programma van staatsbezoeken een ontmoeting te zijn van de buitenlandse gast met de Staten-Generaal. Dit zou de vorm kunnen hebben van een gedachten- wisseling met een delegatie uit beide Kamers, of van een toespraak van hel staatshoofd tot een verenigde vergadering van het parlement, Zienswijze In de NOS-rubriek: „Zienswijze" van zondagavond kwam er voor de t.v. het onderwerp „Jezus van Nazareth... Verlosser, Wereldleraar. Zonnegod, of profeet?" In het begeleidend woord werd gezegd dat er nu drie vertegen woordigers van het Christendom aan het woord waren geweest, en tot slot kwam er dan (om eens een ander ge luid te horen), een Islamiet. Wie waren deze drie „vertegen woordigers van het Christendom"? Eerst kwam er iemand van de Vrij Katholieke kerk. daarna een Mor moon. en daarna een antroposoof! Ik wil hiertegen protesteren: dit is oneerlijke voorlichting: Wil men alle richtingen aan het woord laten: ak koord. maar waar waren als represen tanten van het Christendom de alge meen erkende kerken. Had men ie mand als ds. Buskes niet kunnen vra gen, en iemand van het Leger des Heils? Naar aanleiding van deze uitzen ding, en soortgelijke onelegante grap pen als „Floris" en als de Fabel tjeskrant waarin over het beloofde woud gesproken wordt, en iemand met een Amerikaans accent, steeds zeurt over: „Wees blijde, wees altijd blijde'* zou ik willen vragen, wat is de NOS, wie is er verantwoordelijk voor. en door wie wordt zij betaald? rlcemstedc H. II. J. Hrule

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7