KLEINTJES MOETEN WEG Commentaar Staking Zuivel voorkomen Gascon moet voor helft inkrimpen i I Meer steun aan scheepsbouw ysjuwi/n decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel Handhaving stringent prijsbeleid Het Kwartet Nieuwe indelinggemeenten Minstens 5000 inwoners Aparte stadswijken zelfbestuur 130 man vloeien af bon Dr. I. Samkalden weigerde Duitse onderscheiding Verolme levert Esso Cambria af Mr. De Block: In geval van grotere nood Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 28 november 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hieuwt Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer ootdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. r 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SPREUK Oorspronkelijk zijn, des te beter; het. te willen zijn, des te erger. CHAUV1LLIERS CRJIA) de llicepot niemand om HET tttCR DE BILT Wisselend bewolkt met af en toe buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Krachtige, aan de kust stormachtige noord westelijke wind, later afnemend. Iets lagere temperaturen. De BILT Van het zeegebied ten zuiden van IJsland trok een depressie in zuidoostelijke rich ting over de Britse eilanden naar de Noordzee en diepte daarbij be langrijk uit. Vanmorgen bevond de kern van de depressie zich 150 a 200 km ten noorden van onze Waddenkust, in de richting van Denemarken koersend. Aan de westzijde stonden toen boven Engeland en Schotland harde tot stormachtige noorde lijke winden. Dit storm veld ver plaatste zich oostwaarts en nam nog in betekenis toe. Samenhan gend daarmee was de wind langs onze westkust vanmorgen reeds tot hard toegenomen. Vooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 4, min. temp.: van ongeveer normaal tot graden onder normaal, max. temp.: 0 tot 4 graden onder nor maal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 40 procent, kans op een geheel droog etmaal: procent. Barometerstand: Heden 10 uur 74.8 em (998 millibar), dalend. Zon en maan 29 november zon op 8.22, onder 16.34; maan op 21.20. onder 12.52; 2 dec. L.K. ANDERE LANDKAART Mits de Tweede Kamer zijn plannen steunt, wil mi nister Beernink het mes zetten in de helft van de 450 gemeenten, die nog niet hij de herindeling betrok ken zijn. Daardoor zal de landkaart van Nederland een totaal ander aanzicht krijgen. Een stijlvol Sint-Nicolaascadeau TALIAANSE SALONTAFEL :operen voet - marmeren blad 645. lAMESFAUTEUILS 'etit Point - Brocaat 445. ENG. LEERFAUTEUIL •Sheraton-stijl" 1135. CHIPPENDALE COMMODE wortelnoten juweel 2550. EMPIRE SECRETAIRE mahonie - handwerk VO. ANTIEKE BOERENKLOK .omtoise, met bloemslinger 575. BULTHUIS BOTERMARKT 23 Showroom Banken en Fauteuils: Rhyngcesterstraatweg 56 - Oegstgecst (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Beer nink heeft de Tweede Kamer de richtlijnen gestuurd die zijns in ziens moeten worden gehanteerd bij herindeling van gemeenten. De minister gaat ervan uit, dat alle kleine gemeenten met min der dan 3000 inwoners verdwij nen (dat zijn er 229) en dat ge meenten met 3000 tot 6000 inwo ners (ook 225) zo mogelijk wor den samengevoegd. Een zelfstan dige gemeente zou minstens 5000 inwoners moeten hebben. Verder is hij er voorstander van. dal stadswijken met meer dan 100.000 inwoners, die los van de steden liggen, zelfstandig worden of bij de rand gemeenten worden gevoegd. (Men kan hierbij denken aan Hoogvliet, dat bij Spijkenisse zou kunnen worden ge voegd en aan Alexanderstad, dat met Capelle aan den IJssel een nieuwe stad zou kunnen vormen - red.). De helft van de 450 gemeenten, dat nog niet bjj een herindeling is betrok ken. zal door deze nieuwe richtlijnen voor opheffing en herindeling in aan merking komen. De richtlijnen zijn goedgekeurd door de Raad voor de territoriale decentralisatie en de col leges van gedeputeerde staten. Advies Gedeputeerde Staten moeten nu on derzoeken. of gemeenten tussen de 3000 en 6000 inwoners moeten wor den opgeheven. Zo niet dan moet dat san de minister worden geadviseerd. Bij de herindeling moet men er van uit gaan, dat gemeenten die een be paalde streek- of centrumfunctie ver vullen, minstens 10.000 inwoners moe ten tellen. Als het even kan moet elke her indeling streeksgewijze gebeuren, zo als in Zuid-Limburg, Walcheren. Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beve land. Herindeling per streek moét minstens voor een kwart eeuw vol doende. Voor vervolg zie pag. 21 Een van de astronauten van de Apoll.o-12 met een instrument voor het nemen ran wetenschap pelijke proeven op de f'maah- bodem tijdens de recente- maan- wandeling. In het vizier van zijn helm is zijn ruimt ecollega, die deze foto nam, duidelijk te zien. Een uniek plaatje, een maan- miniatuurtje zogezegd Kasloper op vliegveld beroofd van livee ton GENEVE Op het Geneefse vlieg veld Cointrin hebben gistermorgen drie gewapende mannen een kasloper van de Zwitserse ^luchtvaart maatschappij Swissair beroofd van ruim 200.000 gulden. Het geld was bestemd voor salarisuitbetaling. De posten langs de nabijgelegen grens met Frankrijk werden onmiddellijk gealarmeerd. AMERSFOORT Behalve de reeds bestaande vakantietoeslag van zes procent krijgen de 25.000 werknemers in de zuivelindus trie een jaarlijks extra uitkering van twee procent. De uitkering zal met terugwerkende kracht over het dit jaar genoten inko men worden uitbetaald. Dit is het resultaat van een negen uur durende marathonbüeenkomst in Amersfoort, die vanmorgen om vier uur met succes werd afge sloten. UTRECHT De Gascon nv, het aardgasombouwbedrijf van de Verenigde Machinefabrieken Stork-Werkspoor zal voor meer dan de helft worden ingekrompen. De leiding van het bedrijf verwacht zelfs dat zo'n 130 van de 170 werknemers zullen moeten afvloeien. MEUBELSHOW geopend t.m. 4 december. tot 10 uur n.m. (a s. zaterdag tot 6 uur) Rapenburg 1b - Rijnsburg GrtAT/S al* u, oJbauAvu, op$uft'! Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel De nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratis. naam 'stzcgel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. Vanmorgen was er een bijeenkomst van directie en werknemers. Over dc inkrimping volgt nog nader beraad met de vakbonden en dc onderne mingsraad van Gascon. De Gascon werd destijds opgericht voor de ombouw van gasapparaten na de komst van het aardgas, en is thans werkzaam op het terrein van de centrale verwarmingsinstallatie. Vorig jaar vloeide het overgrote deel van het toen achthonderd man perso neelsbestand af. Onderhandelingen over overne ming van de Gascon door de Steen kolenhandelsvereniging zijn op niets uitgelopen. De raad van bestuur van de VMF zal volgende week in een bijeen komst met de interne overlegorganen van Werkspoor-Ulrecht een nadere toelichting op het protocol „even. Dit werd gisteren aangekondigd tijdens hét overleg met de hoofdbestuurders van de betrokken vakbonden. Hierbij is ook van gedachten gewisseld over de winstdeür.gsregeüng. die dit jaar de neus van het VMF-personeel i voorbij gaat in verband met het te i verwachten verlies. KINGSTON Bij een brand in een gevangenis in Kingston op Ja maica zijn 80 gevangenen ontsnapt. Drie gedetineerden vonden, opgeslo ten in hun cellen, de dood in het vuur. Een bewaker kwam om het le ven bij een gevecht met gevangenen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De burgemeester van Amsterdam, dr. 1. Samkalden, heeft om „zuiver persoonlijke rede nen'' geweigerd een onderscheiding te aanvaarden, die de Westduitse re gering hem ter gelegenheid van het bezoek van president Gustav Heine- mann had willen verlenen. De burge meester heeft dit meegedeeld toen hem (vooraf) gevraagd werd of hij een Duitse onderscheiding zou aan vaarden. ROTTERDAM Het Verolme-con- cern zal volgende week woensdag of donderdag de 255.000 Ion metende mammoettanker Esso Cambria in Lissabon overdragen aan de Esso. Pe troleum Co. (Londen). De tanker het grootste ooit in ons land gebouwde schip heeft de technische proeftochten voltooid en ligt momenteel in een dok in Lissa bon. Hel bijna 350 meter lange schip werd 10 mei j.l. te water gelaten. Daarmee is een eind gekomen aan de grote onrust in de 300 Neder landse zuivelfabrieken, die was ontstaan nadat enkele bedrijven een forse loontoeslag hadden gegeven bui ten de cao om. Het vannacht be reikte akkoord voorkwam een sta king onder de werknemers van de zuivelfabriek Gasselternijveen die in een ultimatum aan de directie eisten dat hun wensen voor vannacht half drie moesten zijn ingewilligd. MINIMUM Geheel tevreden toonden de verte- genwoordigers van de werknemers j zich niet. Bij monde van de heer I Sake van der Ploeg, voorzitter van de Algemene Nederlands agrarische bedrijfsbond. hadden zij een uitke ring van twee procent geëist met een minimum van 200 gulden. De uitke ring geldt niet als voorschot op de nieuwe cao. die op 1 april ingaat en waarvoor de onderhandelingen nog moeten beginnen. De heer Van der Ploeg zei ook dat het onverstandig zou zijn wanneer de werkgevers de jaarlijkse uitkering niet zouden verstrekken in geval reeds een winstdeling of andere vorm van gratificatie bestaat. Bij de onderhandelingen heeft men hiermee geen rekening gehouden. MOEIZAAM Hel beraad had een zeer moeizaam verloop. Lang hielden de werkne mers vast aan de eis van 12.50 per week gedurende de nog resterende weken van het jaar. Dc werkgevers daarentegen wensten niet verder te gaan dan een vervroegde ingangsda tum van de nieuwe cao van 1 april. Volgens de heer Kok. vertegen woordiger van de werkgevers, von- (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Het Nederlandse bedrijfsleven zal voorlopig onderwor pen blijven aan een stringent prijsbeleid. Minister mr. L. de Block van economische zaken heeft dit gisteravond in de Tweede Kamer aangekondigd. Overigens wil dc bewindsman dit beleid soepel voeren en wanneer be drijven in bun voortbestaan worden bedreigd een uitzondering maken. Vergeleken met de macro-econo mische venvachtingen voor 1969 zul len dit jaar het loon en het overig inkomen extra toenemen. Ook de in dustriële produktie en het bruto nati onaal produkt zullen groter zijn dan de verwachtingen. In het vlak van de bestedingen, zo deelde de minister verder mee. komt de consumptieprijsstijging op zeven procent en de prijsindex van de ge zinsconsumptie op 7.5 procent. De verwachte 12 procent stijging van de investeringen zal worden benaderd ondanks de achterblijvende ontwik keling in de sector van de bedrijfsge bouwen. Maar een herstel in deze sector kan worden verwacht, zo dacht de minister, (zie verder pag. 9) STRAUSS UIT DE POLITIEK BONN Het Westduitse weekblad Stern meldt vandaag dat de vroegere minister van financiën en defensie. Franz Josef Strauss, overweegt zijn functie in de politiek op te geven en in het bedrijfsleven te gaan. Het blad schrijft dat drie grote industriële on dernemingen Quandt, BMW en Siemens Strauss leidende posities hebben aangeboden. Zowel op het hoofdbureau van Strauss' partij, de CSU in München als bij de drie bedrijven onthoudt men zich van commentaar. Pensioenen VNE Stichting van dc Arbeid heeft de regering unaniem geadviseerd, op 1 januari van het volgend jaar de AOW- en AWW-pensiocnen mol 3 pet. extra op te trekken. Op zichzelf is dit niet zo'n opzien- I barende ingreep, maar dc overwe gingen die tot dit voorstel hebben geleid zün des te belangrijker. Hel bestuur van de Stichting ziet deze stap als een eerste naar een beter pensioensysteem in ons land. Binnen een aantal jaren gedacht is aanvankelijk aan vijf hoopt het Stichtingsbestuur, dat het AOW- en AWW-pensioen is uitgegroeid tot het niveau van het minimuminko men in Nederland, thans circa 6000 gulden per jaar. Het wclvaartvast AOW- en AWW-pensioen biedt dan een hechte grondslag voor een nieuw pensioensysteeni. In het kader van dit plan hebben werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid ook erstig nagedacht over een welvaartsvast of althans een waardevast aanvullend ensioen. Dit grote na-oorlogse pro bleem, dat tengevolge van de steeds voortschrijdende geldontwaarding nog steeds niet kon worden opge lost, is nu in studie genomen; een commissie van deskundigen moet over een half jaar met een rapport gereed zijn. Het Stichtingbestuur wil er kennelijk vaart achter zetten. Men beseft waarschijnlijk, dat ook na het verschijnen van het commissie rapport nog wel enige tijd nodig zal zijn om tussen werkgevers en werk nemers overeenstemming te bereiken over het systeem van aanvullende pensioenen voor de toekomst. Hierbij moet beslist worden over ka- pitaahlekkings- of omslagstelsel, over dc wijze waarop de spaarquote kan worden gehandhaafd, over omvor ming van dc bedrijfspensioenfond sen tot één landelijk fonds, over waarde- of welvaartsvastheid, enz. Hoofdzaak is. dat de zaak nu flink wordt aangepakt en op niet te lange termijn resultaten kunnen worden verwacht, zodat dc oude dag voor niemand meer met veel zorgen te gemoet gezien behoeft te worden. Goede pensioenen zijn een belangrij ke sociale aangelegenheid, die geen langer uitstel gedoogt. den beide partijen elkaar in de over tuiging dat een oplossing toch binnen het kader van de thans geldende cao moest worden gevonden. De werkne mers legden vooral de nadruk op de toenemende spanningen in de zuivel bedrijven. Prins Philip vóór geboorten regeling LONDEN Prins Philip van En geland is van mening, dat in elke vrije gemeenschap de mensen het recht moeten hebben geboortenrege- ling toe te passen en daarin niet door religieuze of morele bepalingen ge hinderd mogen worden. Hij zei dit gisteren bij de opening van een centrum voor geboortenrege- ling in Londen. „Als alle discussies over de moraliteit voorbij zijn, rust de beslissing bij net individu." Een Arabier heeft gistermorgen in het centrum van Athene een handgranaat geworpen in het kantoor van de Israëlische lucht vaartmaatschappij EI-Al. Bij de aanslag werden 32 mensen ge wond, van wie drie ernstig. De dader is gearresteerd. Hier een beeld van de ravage. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Wanneer dc ko mende maanden blijkt, dat het aan trekken van orders voor de scheepsbouw ernstig stagneert, is mi nister mr. L. de Block van econo mische zaken bereid te denken aan hogere steun voor deze tak van in dustrie. In de Tweede Kamer zei de mi nister gisteravond de moeilijke posi tie van de scheepsbouw te onderken nen in de- internationale markt. Deze markt wordt door allerlei nationale subsidies verstoord. Een andere oorzaak van de moei lijkheid is de hoge rentestand. Het is duidelijk, zei de minister, dat de Nederlandse scheepsbouw op het terrein van steun bij sommige landen, waaronder enkele F.EG-part- ners en Engeland, een achterstand heeft, die door de stijging van de rentevoet nog vergroot is. Achteruitgang In de eerste helft van 1969 lagen dc concurrentieverhoudingen bij een rente-overbrugging van twee procent en een rentevoet van seheepshouw- kredieten van 7-1/4 tot 8 procent be langrijk beter dan thans. Het bewijs hiervan is het groter aantal orders, I dal in de eerste negen maanden van dit jaar is geboekt. Wanneer de rentevoet zo hoog blijft als nu het geval is. vervolgde minister Dc Block, vrees ik ook een sterke inboeting van de concurrentie kracht. Maar een verhoging van de steun aan de scheepsbouw heeft belang rijke budgettaire gevolgen. De conse- o.uenties van een dergelijke steun zullen vooral in latere jaren merk baar zijn. De verplichtingen van het Rijk zullen lot omstreeks 1980 door lopen. Niettemin zei de minister, dat hij bereid was in geval van grotere nood bij te springen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1