Voorsprong Ajax na SW vier punten? r- üJin EXPORT»» Pilgrimf atliers j aar met Leidse vroedschap RUMOERIG DEBAT OVER W.-IRIAN pk GRATIS Blueshausse bracht in Nederland Li vin Blues 99 Poco: pop-country-rock Grosheide kan weinig doen in Beverwijk beschuldigt communisten Nederlands geld voor ziekenhuis 's werelds meest gevraagde model Minder premie bij uitbreiding van bedrijven Plan voor drielanden kerncentrale Eerste juridische promotie in Rotterdam m KANS., [Éi EXTRA FLES h Cuby naar de States „Best of Cream prima nummers met Janis Joplins vlam is weer aangewakkerd Magische fluit speelt „Bouree 13 VRIJDAG 28 NOVEMBER 1»69 Stakingen duren voort ROTTERDAM Na Fetfenoords heldendaden U weet wel, er was eens een club, die heette A.C. Milan de aandacht voor competitievoetbal. Van de beide grootmachten die in de vaderlandse voetbalwereld de scepter zwaaien, krijgt Ajax de kans op enkele dagen lang vier punten voorsprong op aartsrivaal Feijenoord. BRUSSEL Shell-België voert onderhandelingen over het nemen I van een optie op twee industrieterrei- nen bij Antwerpen. Er zullen even- 1 tueel nieuwe raffinaderijen worden gebouwd. Concrete plannen daartoe bestaan evenwel nog niet. Immers. Feijenoord. een duel minder, twee punten minder zal pas dinsdagavond tegen PSV in de kuip aantreden. Van Ajax daaren tegen, mag verondersteld worden dat twee punten op Spangen geen [vergissing tegen SW een feit zijn. Op het Zuiderpark lijkt er voor ADO een winstkansje te zitten in hel duel dat de formatie van trainer Jezek met het Nijmeegse NEC zal beslechten. Holland Sport, inmiddels fïsterkt door het gelijke spel dat eijenoord werd afgedwongen, trekt naar het Bredase NAC. Leo Canjels pupillen zijn de laatste weken nog al behoorlijk in de fout. Kansen op een gelijkspel lijken derhalve voor Holland Sport ruimschoots aanwezig. Let op Heitien Sparta spoort naar Maastricht, - waar de tegenstander MW heet. Men dient zich evenwel goed te i realiseren dat MW een ex-Hagenaar in de gelederen heeft die Harrie Heinen heet. Wiel Coerver let op Uw saeck. op uitslagen als 20 enz. AZ'67 krijgt gelegenheid de op waartse lijn in Velsen tegen Telstar voort te zetten. DWS, zo langzamer hand in de hoek verzeild geraakt waar de slagen vallen, krijgt Barry Hughes en zijn Haarlem-elftal in het Olympisch stadion op bezoek. Voor de vermoeide mannen van Lesley Talbot geen peuleschil en in het meest gunstige geval met een drietje als resultaat. Voor DOS tenslotte lijkt er weinig eer te behalen met Twente in de Galgenwaard. Kees Rijvers' FC Twente is een der beste teams uit de eredivisie, dat door de verkoop van enkele prominenten momenteel iets minder lijkt. DOS daarentegen vecht ieder jaar voor lijfsbehoud, maakt daarbij niet altijd van de meest faire middelen gebruik, maar redt het steeds. Het ligt dus voor de hand: DOS FC Twente een twee. (Van onze ondenvijsredacteur) DEN HAAG. 28 nov. Staatsse cretaris Grosheide blijft erop ver trouwen dat de moeilijkheden bij de katholieke pedagogische academie in Beverwijk door overleg tot een op lossing zullen komen. Als er geen op lossing gevonden zou worden, staan de overheid slechts beperkte midde len ten dienste om haar „zorg voor het onderwijs" in dit geval waar te maken; het gaat hier immers om een bijzondere school. De staatssecretaris zei dit gisteren in de Tweede Kamer waar over de nasleep van de Bever- wijkse condoomaffaire vragen wer den gesteld door de heer Aarden. De heer Aarden stelde deze zaak aan de orde mede namens leden van de fracties van D'66, PvdA en PSP. Hij wilde weten waarom en op wiens verzoek inspecteur Haddering ge tracht heeft bij dit conflict te bemid delen. Grosheide stelde voorop dat hij het bevoegd gezag van de school niet heeft willen beknotten. Toen hem gebleken was dat de moeilijkhe den in Beverwijk veel verder gingen dan een incident en dat partijen on verzoenlijk tegenover elkaar stonden, heeft hij de inspecteur verzocht zijn goede diensten aan te bieden; in an dere gevallen heeft de inspectie ook een dergelijke rol gespeeld. De Kamerleden wilden weten waarom de bemiddeling geen resul taat heeft opgeleverd. De staatssecre taris wees op de ondergrond van het conflict: een gebrek aan vertrouwen over en weer. Is Grosheide niet van oordeel dat hij nu mee verant woorden jK is voor de afloop van het conflict? Nee, zei de staatssecretaris. Hij had zojuist gehoord dat partijen toch tot een gesprek zouden komen: met het oog hierop wilde hij zich van verdere uitspraken onthouden. Enke le Kamerleden gingen nog even door op de zaak. maar dit opende geen nieuwe gezichtspunten. MDSKOU Een lid van de groep Russische dissidenten, die in mei van dit jaar een petitie aan de VN stuur de, waarin de Sowjetunie werd beschuldigd van schending van de rechten van de mens, is tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Thanksgivingsdienst Pieterskerk (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In de Pieterskerk werd gisteren de jaarlijkse Thanksgivingsdienst gehouden en dit was voor de stichting Pil grim Fathers-Herdenking 1970 aanleiding nadere mededelingen te doen over de grote herdenking in 1970. Dan is het immers 350 jaar gele den, dat de zgn. Pilgrimfathers uit Engeland gevluchte puriteinen van de Anglicaanse kerk. die in Leiden onderdak vonden ons land verlie ten en zich inscheepten naar Ameri ka. Zij vonden de Hollanders te fri vool en John Robinson en de zijnen vreesden, dat hun groep ten slotte in de Hollandse gemeenschap zou op gaan mede door de twisten tussen de Arminianen en Gomaristen. Op 31 juli 1920 vertrokken de Pil grimfathers onder leiding van Willi am Brewster met kleine schuiten langs de Vliet naar Delfshaven, van waar zij met het schip Speedwell naar Engeland zeilden om vervolgens met andere Engelse afgescheidenen en emigranten koers te zetten naar de Nieuwe Wereld. John Robinson bleef met een aantal volgelingen in Leiden, waar hij in 1625 overleed. De geest van vrijheid en democratie die de Pilgrimfathers hadden meegeno men naar Amerika was zo sterk, dat de onafhankelijkheidsverklaring van 4 juli 1776, de grondwet van de V.S., mede op hun principes is gebaseerd. Vroedschap Speciaal voor duizenden Amerika- legenheid wordt de zitting van de Leidse vroedschap anno 1609 geënsceneerd; het verzoek van Ro binson zich met zijn volgelingen in Leiden te mogen vestigen, zal dan worden voorgelezen en het positieve besluit van de Leidse vroedschap op dat verzoek wordt dan nogmaals be kend gemaakt. In het museum wordt ook een expositie ingericht. Verder vermeldt het herden kingsprogramma, dat de periode van 29 april tot 26 november omvat, on- der meer: honkbalwedstrijden tussen Amerikaanse en Nederlandse jeugd, koorzang in de Pieterskerk, een eta lagewedstrijd. boottochten tussen Leiden en Delfshaven, basketball wedstrijden, een wielereriterium, een tocht voor platbodemjachten over de Vliet, kerkdiensten in de Engels-Ge reformeerde kerk te Amsterdam, in ternationale tenniswedstrijden en als besluit de Thanksgiving Day in de Pieterskerk op 26 november, gevolgd door een massaal kalkoen diner voor Amerikanen en Nederlanders in de Groenoordhal te Leiden. Voor Leiden is het nog vermeldenswaard, dat het bloemencorso Rijnburg-Leiden op 1 augustus de Pilgrim-Fathers tot the ma zal hebben. nen, onder wie vele regelrechte naza ten van de Pilgrimfathers, wordt het volgend jaar dus een uitgezochte ge legenheid om Europa en met name ook Leiden te bezoeken. Op 29 april 1970 zal het Prilgrimfathersjaar wor den geopend met een bijeenkomst in De Lakenhal te Leiden. Voor die ge- PARIJS De Franse premier Jac ques Chaban-Delmas heeft in een te levisietoespraak de communisten er van beschuldigd het bewind omver te willen werpen. Als voorbeeld noemde hij de twee stakingen bij de elec- trische centrales, die naar zijn me ning geen waarde voor de arbeiders hadden omdat de onderhandelingen al aan de gang waren. De sociale onrust echter duurt voort. Werknemers van Peugeot kun nen niet werken omdat een honderd tal spuiters het werk heeft neer gelegd. Gisteren hebben 2000 buiten landse arbeiders en studenten be toogd bij de Belgische assemblagefa brieken van Citroën in Brussel. Voor de arbeiders in de Italiaanse metaal industrie is een accoord in het ar beidsgeschil op handen. IN NIGERIA DEN HAAG Uit gelden voor ontwikkelingssamenwerking draagt Nederland ruim 1.144.000 gulden bij aan de uitbreiding van het Wesley Guild-Ziekenhuis in de Nigeriaanse stad Ilesha. Gisteren is daartoe in Den Haag een overeenkomst ondertekend. De uitbreiding betreft twee ziekenzalen, een operatiekamer, een verbandafde- ling en een administratiegebouw. In de loop van 1971 zal, naar verwacht wordt de uitbreiding geheel gereed zijn. De aanvragende instantie is de methodistenkerk van Nigeria, die zelf 648.000 gulden voteert. De Inter kerkelijke coördinatiecommissie ont wikkel ingslhulp in Utrecht bemiddel de in Nederland voor de bijstan dsaanivraag. DEN HAAG Ondanks het alge mene verzoek uit de Tweede Kamer dit niet te doen, verlaagt de minister van economische zaken de uitbrei dingspremie voor bedrijven in de sti muleringsgebieden van 15 tot 10 pro- 1 cent. De minister is zelfs niet bereid een uitzondering te maken voor het noorden van het land. Wel beloofde minister De Block gisteravond de Tweede Kamer, dat hij de resultaten van de uitbrei dingspremie nauwkeurig zou volgen. Wanneer in de loop van het volgend jaar minder bedrijven een aanvraag indienen voor uitbreiding wil de mi- nister de premie wel weer verhogen, j» De minister heeft de premie ver laagd, zo verklaarde hij gisteravond in de Tweede Kamer, omdat het in vesteringsklimaat aanmerkelijk is J verbeterd. De premie was bedoeld om de bedrijven over een bepaalde drempel heen te helpen. En, zo be toogde de minister, die drempel is nu lager geworden. Hij geloofde niet, dat de premieverlaging van invloed j zou zijn op het aantal aanvragen tot I uitbreiding. Dr. Heinemann in telegram ESSEN Er is een plan voor een j Duits-Ncderlands-Bclgisehe kerncen trale. De Westduitse Elektrici teitsmaatschappij Rhei- nisch-Westfalische Elektrizitatswerk heeft samen met de in Arnhem ge- I vestigde samenwerkende electrici- teitsproductiebedrijven N.V. en de j Belgische maatschappij Synatom S.A. in Brussel een in Essen gevestigde j maatschappij opgericht. 1 Deze moet de juridische en fin an- j ciële grondslag gaan leggen voor de bouw van een centrale met een pro totype snelle-kweekreactor van 300 mw. VW-assemblagefabrieki naar Sowjetunie WOLFSBURG De Volkswagen fabrieken tonen belangstelling voor het vestigen van een VW-assembla- gefabriek in de Sowjetunie. De Russische minister voor de autoin dustrie, die vorige week het West duitse bedrijf heeft bezocht, is nog niet ingegaan op dit aanbod. Minister Luns ergert zich ROTTERDAM Gisteren is aan de nog jonge juridische faculteit van de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam mevrouw mr. L. S. Oh. Heyning-Late als eerste gepro moveerd. De titel van haar proefschrift luidt: „Eigen richting tot zeker heid". (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De motie van heer P. Jongeling van het GPV waarin hij er zijn teleurstelling over uitspreekt dat de Nederlandse regering gemeend heeft tezamen met de Indonesischs regering een gemeenschappelijke ont werpresolutie over het rapport van de secretaris-generaal te moeten in dienen maakt in de Tweede Kamer geen schijn van kans te worden aan genomen. Het bezwaar van de heer Jongeling keert zich met name tegen het niet tot uiting komen van kritiek op het rap port van de heer Ortiz Sanz, dat bij het rapport van de secretaris-gene raal was bijgevoegd. TIJDELIJK bij elke aankoop van een hele "Vat 'm koel" ln een zeer emotionele en felle discussie werd een brok „oud zeer" aangesneden, zo dat freulle Wttewaal van Stoetwegen (die voorzitter Van Thiel verving) menigmaal met krach tige hand moest ingrijpen. Vooral er gerde mr. Luns zich aan de felle uit val van de socialist Dankert. Aanleiding tot het debat was de in terpellatie van de heer Jongeling over I de houding van minister Luns in de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties in het debat West- Irian debat. In zijn antwoord zei minister Luna I dat hij niet verbaasd was over deze interpellatie en de bewogenheid van de heer Jongeling, ook de Neder landse regering heeft met een grote innerlijke strijd in 1962 de beslissing genomen. ..Wij hadden geen alterna tief, we zaten in een dwangpositie" aldus de bewindsman. De minister van buitenlandse za ken meende dat de regering een be leid heeft gevoerd dal voor West-I- rian mogelijkheden biedt voor de toekomst. Centraal stond steeds hel welzijn van de bevolking. De opmerking van de heer Jonge ling dat het accoord dat in 1962 in New York werd gesloten een dubbele bodem heeft werd door de minister ontkend. De bewindsman meende dat het belang van West-Irian niet zou zijn gediend als hij in de Verenigde Naties de tegenstrijdigheden van de bepalingen van het accoord van New York en de wijze waarop Indonesië blijkens het rapport van de secretaris generaal is uitgevoerd aan de orde I had gesteld. De heer Jongeling doelde hierbij op de gruwelen, die zijn gehanteerd i om de Papoea's te dwingen hun stem te geven aan het gaan behoren van West-Irian aan Indonesië. Een actie i van Nederland zou naar de mening i van de bewindsman in de VN geen schijn van kans hebben gehad. Over het zich onthouden van sten» aan de amendementen van enkele Afrikaanse landen, die beoogden „het volk van Nieuw-Guinea in 1975 op nieuw gelegenheid te geven tot zelf beschikking" zei minister Luns: „Dit zou de resolutie hebben ontkracht en geen kans hebben gehad te worden aangenomen. Van de 128 afgevaardig den in de VN waren er slechts vijf tien voor. De discussie laaide op toen de heer Dankert van de PvdA zei dat de mi nister te schand had gestaan in de VN toen hij hand- en spandiensten aan Indonesië aanbood en hij accoord ging met een regeling, die volgens de afgevaardigde een aanfluiting bete kende. De minister, die zich hieraan zeer ergerde haalde de discussie op, die in 1962 en de jaren daarvoor in de Tweede Kamer over dit onderwerp waren geweest. De houding van het toenmalige socialistische kamerlid De Kadt en de heer Dankert nu kon de bewindsman niet begrijpen. Omdat, de meeste leden van de Tweede Kamer menen dat het belang van de bevolking van West-Irian niet is gediend met de motie van de heer Jongeling, kan worden verwacht dat deze, volgende week als er over wordt gestemd geen meerderheid zal I halen. De motie krijgt de steun van de SGP. de PSP. de Boerenpartij en de groep-Harmsen. De PvdA en D'66 I spraken zich niet duidelijk over de motie utt Eerste lp HelVs Session TOPICS TOPTIEN TIENERT0P De fans van Cuby and the Bliz zards zuilen in detoekoms t nog minder kans krijgen hun favorieten in een Nederlandse zaal te zien en te horen spelen. Maakte de groep in de afgelopen twee maanden tournees door Zwe den, Denemarken, België en Duitsland, thans zijn ze in Engeland, waar zij tot 5 december blijven. Twee weken later vertrekken zij naar Zwitserland (tot 22 december). Daarna staat een tournee door Ame rika op het programma, die zes we ken zal duren. Zij vertrekken waarschijnlijk weer in februari 1970. Eind deze maand verschijnt een nieuwe lp van Cuby, als troost voor de fans. De opnamen zijn onlangs voltooid. Een van de belangwekkendste ge beurtenissen op muzikaal gebied in de afgelopen twee jaar Is de herle ving van de blues. Zeker niet in het minst door toedoen van Engelse bluesgitaristen als John Mayall, Pe ter Green. Alvin Lee en Eric Clapton, maar ook door de aktivitei- ten van „blanke" Amerikaanse bluesgroepen als The Paul Butter- field Bluesband en The Electric Flag, kwam de blues weer in de belangstelling van velen. Terecht, want vrijwel elke vorm van hedendaagse muziek vindt zijn oorsprong in de blues. Het wrange in deze ontwikkeling is dat negerar tiesten, die door de jaren heen hun authentieke muziek trouw zijn geble ven, nauwelijks baat hebben bij de commerciële vlucht die de bluesmu ziek heeft genomen. Bluesgroepen als Skip James, Howl in' Wolf en Willie Dixon leven in behoeftige omstandigheden en hebben hun inkomsten uit de auteursrechten van nummers die door blanke groepen als The Cream, Jethro Tuil en Led Zeppelin op hun „million-dollar"-lp's zijn gezet. Ook in Nederland heeft' de „blues hausse" zich laten gelden. Naast Cu- by's Bluesband heeft ons dit de Li- vin' Blues opgeleverd. Livin' Blues bestaat uit vijf fana tieke bluesaanhangers uit Den Haag, die leven voor de „Electric City blues", een bluesvorm die welis waar is geent op de authentieke Verstokte Cream-aanhangers heb ben de laatste tijd harde klappen te incasseren gekregen. Om te begin nen viel het vermaarde Engelse trio uiteen. Groot was daarop de verras sing toen bekend werd dat de ziel van de groep, sologitarist Eric Clap ton. met nog enkele vooraanstaande pop-musici Blind Faith had opge richt. Teleurstelling volgde toen bleek dat op de eerste lp van deze nieuwe formatie Eric Clapton met zijn so listische prestaties op de achter grond bleef. De laatste klap kwam ongetwij feld met de onlangs verschenen lp van The Cream. Velen hadden ver wacht dat er een lp zou komen met nummers die nog niet eerder op de zwarte schijf waren uitgebracht. De plaat „Best of Cream" bevat daarentegen bekende nummers, die echter wel een boeiende samenvat ting vormen van het Cream-reper- toire: tien nummers, goede num mers, die een waardevolle afspiege- De gitaristen Richie Furay. Jim Messina en Rusty Young vormen met drummer George Grantham de groep Poco. Hun country-rock mu ziek heeft hen in korte tijd een belangrijke plaats op de Amerikaanse hitparade bezorgd. Hun eerste lp was „Picktn' up the pieces". Het is een plaat die half pop- en half country-mvziek weergeeft. Zelf zeggen zij hierover: .,Coun- try-muziek is prettig en ligt makkelijk in het gehoor. Het is bovendien een vorm van muziek die wij zelf in de studio kunnen maken, zonder dat wij het gevaar lopen het halve Boston Sym- phonie Orkest achter ons te hebben, voordat we het weten." blues, maar aangepast is aan de dy namiek van het ruimte-decennium. HELL S SESSION Zanger in deze groep ls Nicko Christiansen, die bovendien bongo's speelt op de titelsong Hell's Session. Bij vele bluesliefhebbers zal zijn naam ongetwijfeld bekend zijn van de tijd dat hij met John LaGrand liftend met zijn gitaar door Neder land trok. Samen traden zij op on der de naam Indiscrimination. Samen werken zij nu ook in Li- vin' Blues. John LaGrand is de mond organist en weet een unieke gevoe lige toon aan zijn instrument te ont lokken. In Hell* Session excelleert hij vooral. Sologitarist Ted Oberg wordt tot een van de besten van Nederland ge rekend. Duidelijk wordt dit als men luistert naar zijn gitaarsolo in One Night Blues, een nummer dat in een andere versie dan de single voor de lp werd opgenomen. Het ontwerp van de hoes van Hell' Session is ook van hem. ling vormen van hetgeen de groep in zijn vrij korte bestaan heeft ge produceerd. Het opmerkelijkste nummer. Crossroads, werd opgenomen in het vermaarde Billy Graham's Fillmore Auditorium in San Francisco en laat een bijzonder geïnspireerde Eric Clapton horen. Wie in het bezit is van de Beat- le-lp Abbey Road zal tot de con clusie komen dat het Cream-num- mer Badge opvallende gelijkenissen vertoont met solistische gitaareffec ten van John Lennon in You never give me your money. Verwonderlijk is dit beslist niet als men weet dat Badge werd geschreven door Eric Clapton en- George Harrison. Verder staan op Best of Cream: Sunshine of your love, White room. Strange brew, Born under a bad sign, Spoonful. Tales of brave Ulysses en I feel free. Stuk voor stuk nummers die gehoord mogen worden. BASIS Ook bassist Henk Smitskamp is bekend. Lang trad hij op met The Motions. Met drummer Cesar Zul- derwijk legt hij de solide basis, waarop de groep de improvisaties maakt. In Big Road Blues speelt Henk Smitskamp piano. Livin' Blues heeft in korte tijd heel wat bekendheid gekregen. Zij maakten onder anderen een succes volle tournee door Engeland en speelden op het Bilzen Jazzfestival. Hoewel hun eerste singles niet di- rekt commerciële successen konden worden genoemd, waren de ver wachtingen voor hun eerste lp hoog; Op Hell's Session staan acht num mers, waarvan er vijf door Ted Ober en Nicko Christiansen werden geschreven. Worried Dreams en Wai ting On You zijn van B. B. King. Big road Blues is een „traditional" in een goede, persoonlijke bewer king van Livin' blues. „I got den ol' kozmic blues again mama" is de nieuwe lp, die onlangs is verschenen van Janis Joplin en haar eigen begeleidingsgroep. Janis Joplin begon haar carrière als lead- zangeres bij Big Brother and the Holding Company. Zij klom op tot een van San Francisco's en Ameri- ka's beste blanke bluesvokalisten. In december 1968 verliet zij Big Brother om met een nieuwe groep, oen zevenmansformatie, in New York op te treden. Dit was een noodzakelijke breuk, omdat het vele optreden zes avonden per week met steeds dezelfde nummers de vlam van de inspiratie doofde. Met haar nieuwe groep, waarin alleen Sam Andrew van Big Brother is overgebleven, is deze vlam in Ja nis Joplin weer tot volle sterkte aangewakkerd, hetgeen merkbaar en hoorbaar is op haar nieuwe lp. Zij zingt onder anderen het bekende ..To love somebody". ..Work me, Lord", Kozmic blues" en „Little giri blue". 99 Wervelend, springmd, dansend, hinkend fluit hij op tiet toneel: Ian Anderson, de magische fluitspeler en zanger van de Jethro Tuil. De Engelse groep, die volgens velen een voorhoede vormt van een nieuwe golf underground, heeft onlangs een nieuwe single uitgebracht. De Boeree bereikte met een paar krachtige sprongen de hitparade en zal nog wel enige tijd een van de eerste plaatsen blijven bezetten. Wie Ian Anderson eenmaal heeft zien optreden live zal dit bij elk nummer, dat hij door de Jethro Tuil hoort spelen, voor zich zien. Geen wonder dat men verwacht dat de groep, die dit najaar een tournee door .Amerika maakt, ook daar succes zal hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13