NIXON VERBREEKT ZWIJGEN Klasse-werk Feijenoord Lijsttrekker ook premier partijvoorzitter en Eén postbestelling moeilijk voor PTT Commentaar decoratief en praktisch zo'n Het Kwartet Massamoord weerzinwekkend9 Sinds april al op de hoogte (RITA) Regen nachtrust Onderzoek bloedbad uitgebreid Winter in Europa AVOND VOL EUROPA CUP VOETBAL Voorstel werkgroep K.V.P. Proef gestagneerd W A IJ ■7'"'IS ~f§ vb r &^2ÊÊ Geweten Naar NOLET Herenmode geschenken MEUBELSHOW yejuüju/n bon iiSliill I Nieuwe Leidse Courant Donderdag 27 november 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur; F. Diemer hoofdredacteur: Dr. E. Diemer ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur In Amerika komen steeds meer berichten binnen over in Vietnam begane wreedheden tegen de bur gerbevolking. Westen (rechts) Ridenhour, In de moraal, zowel als in de kunst, is praten niets, doen alles. RENAN „Pap, hebt u gemerkt, dat ik 6oheerappaniat gesmeerd heb." DE BILT Vannacht trok een rug van hoge luchtdruk over ons land in oostelijke richting naar Duitsland. Tijdens opklaringen, die hiervan het gevolg waren, daalde de temperatuur plaat selijk tot zes zeven graden onder het vriespunt. In de vroege ochtend beperkte een neerslag- zone het westen van ons land en breidde zich daarna snel oost waarts uit. De neerslag werd veroorzaakt door een front van een depressie, die in de ochtend voor de westkust van Noorwegen lag. Inmiddels heeft zich boven het zeegebied ten zuiden van IJsland een nieuwe storing ont wikkeld. Het ziet er naar uit dat deze storing het komende etmaal tamelijk snel via de Britse eilanden ons land zal bereiken en ons opnieuw regen zal bren gen. Vooruitzichten voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal. Max. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog et maal: 20 procent. Barometerstand: heden 10 uur: 75.8 cm (1011 millibar), stijgende. Zon en maan 28 november zon op 8.21, onder I 16.35; maan op 20.06, onder 12.31; 2 dec. L.K. WASHINGTON Het Witte Huis heeft gisteren de slachting van Vietnamese burgers in maart vorig jaar door Amerikaanse troepen „weerzinwekkend voor het geweten van het Ameri kaanse volk" genoemd. Perschef Ziegler sprak namens presi dent Nixon en diens regering. Daarmee heeft de president het stilzwijgen over deze affaire voor het eerst verbroken. Nu pas zullen stappen worden on dernomen „om er zeker van te zijn, dat overeenkomstig de strenge wet der militaire justitie tegen het on wettige en immorele gedrag zal wor den opgetreden". En dat terwijl de regering volgens Ziegler al in april jl. van het incident in My Lai afweet. Het onderzoek, dat toen bevolen is, duurt nu nog voort. Inmiddels heeft nog een oud-mili tair voor de tv verklaard, aanwezig te zijn geweest bij de slachtpartij. Het is Vernado Simpson, die verklaar de zelf ongeveer tien burgers te heb ben doodgeschoten, onder wie een vrouw en een kind van twee jaar. „Als ik het niet zou hebben gedaan, zou ik bij terugkeer in Amerika voor een krijgsraad zijn gedaagd wegens het niet opvolgen van een directe order." Er is nu ook een justitieel onder zoek geopend naar een incident in de Mekong-delta, waarbij in juni van dit jaar een compagnie van de Ameri kaanse Negende infanteriedivisie een „schietoefening" zou hebben gehou den op een bewoond dorp ten noord westen van Dong Tam. De naam van het dorp wordt niet bekend gemaakt, om het onderzoek niet te bemoeilijken. Een militaire woordvoerder te Saigon wist echter al te vertellen, dat het slechts gaat om een soldaat, die een Vietnamees dood de. In Parijs gaf een vertegenwoordiger van het Zuidvietnamese Bevrijdings front nog drie voorbeelden van Ame rikaanse gruweldaden, waarbij hon derden mensen zouden zijn omgeko men, nl. te Ba Lang An in de provin cie Quang Ngai in maart van dit jaar, HAMBURG Zware sneeuwval heeft in grote delen van Midden-Eu ropa het verkeer bemoeilijkt. In Oostenrijk en Italië zijn verscheidene bergpassen versperd. In Zuid-Duitsland viel gisternacht vijf tien tot twintig centimeter sneeuw. Ook Praag kreeg een sneeuwkleed. Storm en springvloed hebben grote schade aangericht aan de noordelijke Adriatische kusten van Italië en Zuid-Slavië. In Triëst, waar de laagge legen oude stad werd overstroomd, kwam een man door verdrinking om het leven. ADEN Zeker achttien Saoedï- Arabische militiren zijn gedood of ge wond bij het tweede gevecht binnen 24 uur tussen troepen van Saoedi-A- rabië en Zuid-Jemen. Aan deze ge vechten werd deelgenomen door straaljagers. zware artillerie en pantservoertuigen. Gisteravond woedde de strijd- in het gebied van de grenspost El Wa- deiah onverminderd voort. In Aden werd officieel meegedeeld dat aan Jemenitische zijde geen verliezen werden geledn. te Kong H'Rinh in het centraal hoog land op 23 februari en drie dagen la ter in het dorp Thai Hiep in de pro vincie Bien Hoa. Bijzonderheden Hoge legerfunctionarissen hebben het Congres het meest gedetailleerde overzicht gegevén over de slachting in My Lai. Het werd geïllustreerd met kleurendia's van vermoorde Vietna mese dorpelingen, verminkte licha men van kinderen en moeders die om genade smeekten. De beelden waren zo afgrijselijk, dat sommige congres leden het te erg werd. Een der senatoren zei dat My Lai getuigt van een wreedheid, welke zelfs in de tijd van Hitier niet over troffen kon zijn. Hij zei het mogelijk te achten dat meer dan 700 burgers zijn afgeslacht. Een senator, die in de oorlog zijn rechterarm (in Italië) ver loor, zei: „Ik dacht dat ik verhard was, maar hier ben ik ziek van." Over het aanvankelijk ingestelde onderzoek zeiden de functionarissen, dat het rapport daarover niet verder is gekomen dan een divisiecomman dant in Vietnam. Er zal nu ook wor den nagegaan, of iemand heeft ge probeerd. de zaak in de doofpot te doen. Ontkend werd dat de hoofd figuur, die aanleiding gaf tot het eer ste onderzoek later zou zijn gedood of verdwenen. Het is een helikopter piloot die de slachting had gadege slagen. Intussen zijn nog meer berichten over wreedheden in Vietnam binnen gekomen. Aan het leger is gevraagd, ze te onderzoeken. FEIJENOORD heeft zich geplaatst voor de kwart-fina les van de strijd om de Europa Cup voor landskam pioenen. Een nuchtere en wat simplistische con clusie voor de grootse prestatie die de Rotterdamse sta dionclub gisteravond leverde door de Europa Cup-houder .AC Milan met 20 te verslaan en daarmee uit te schakelen Dat was puur klassewerk van de Nederlandse kampioenen die zondermeer de sterkste waren en dik verdiend wonnen, dankzij schitterende doelpunten van Wim Jansen en Wim van Hanegem. AC Milan had geen kans om zich maar een moment te laten gelden. Minder fortuinlijk was PSV, want de 1—0 zege op Roma mocht dan ook bijzonder knap worden genoemd, het was niet voldoende om,de kwartfinales te bereiken. Want toen er ook in de verlening niet werd gescoord, moest er worden geloot, waarbij Roma de gelukkige was Duimen omhoog in de Feijenoord-kleedkamer. Van Duivenbode en Laseroms zijn in hun sas met de zege op Milan. Het was een glansrijk gala diner, gisteravond op de West- duitse ambassade in Den Haag: president Heinemann en echt genote ontvingen er vele geno digden. onder wie leden van ons koninklijk huis. Op de foto burgemeester Marijnen van Den Haag en zijn echtgenote, die de gastheren en de koninklijke familie begroeten. Eerder op de dag gebruikte dr. Heinemann samen met Koningin en Prins het noenmaal in het Haagse congresgebouw. Bij het betreden van de zaal werd hem namens de scholen voor het voortgezet onderwijs te Assen een sym pathiebetuiging aangeboden door heer B. Kuiper, leerling aan de pedagogische academie De Eek horst. (foto onder) (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG De commissie- Duidelijkheid van de KVP wil een zo hecht mogelijke bunde ling van krachten op regerings-, parlements- en partijniveau met ARP en CHU. Dezelfde gezind heid bestaat in de CHU. De com missie twijfelt wel aan de loyale houding van de ARP ten opzich te van de christelijke samenwer king nu het convent van de ARP zich nogal onduidelijk hierover heeft uitgesproken. Overigens neemt de commissie aan dat dit geen wijziging behoeft te be tekenen in de uiteindelijke bedoelin gen van de ARP met de KVP en dc CHU samen te gaan werken. De com missie, onder voorzitterschap van dr. Veldkamp, concludeert verder dat de DEN HAAG ln verband met allerlei personeel-technische problemen zal de PTT het systeem van één postbestelling per dag tot 1 maart niet uitbreiden. Daarna zal in overleg met de vakbonden worden nagegaan tot welke plaatsen het systeem zal word® uitgebreid. Volgens zegslieden van de bonden van overheidspersoneel heeft het nieuwe systeem geleid tot veel werk op zondagavond en in de nacht van zondag op maandag. Ten dele kon dit worden ondervangen door aan particuliere bedrij ven het lichten van een aantal brievenbussen uit te besteden. Andere onvoorziene vraagstukken: herscholing van sorteerders en bestellers blijkt in sommige gevallen nodig; bijzonder veel overwerk, waardoor verlof dagen moeilijk zijn op te nemen en in het algemeen: verzwaring van de taken. Daar komt nog bij dat het aantal ziektemeldingen is toegenomen. y - a mogelijkheden voor de verkiezingen in 1971 duidelijk beperkt zijn. Samenwerking tussen de drie chris telijke partijen en de PvdA is niet mogelijk, terwijl de commissie ook niet verwacht dat D'66 zich in een confessioneel regeringsblok zal wa gen. Blijft alleen de VVD over, hoe wel de commissie-Duidelijkheid dat niet constateert. Om welke redenen dan ook gaat de commissie een duidelijke uitspraak over de mogelijkheden uit de weg in tegenstelling tot de liberale fractie voorzitter mr. Geertsema, die onlangs een voortzetting van de huidige liberaal-confessionele coalitie als eni ge mogelijkheid zag. De commissie herhaalt de uitspraak van een eerder gehouden partijraad dat in samenwerking met ARP en CHU moet worden gestreefd naar een algemeen christelijke volkspartij die moet openstaan voor allen die het program bij die keuze buiten beschou wing laten. Om deze reden bedankten enkele weken geleden dr. Couwenberg en de heer Copray als lid van de commissie. Zij vinden het niet eerlijk dat de par tij een christelijke grondslag aan hangt die in het openbaar in twijfel wordt getrokken, zelfs door de partij voorzitter mr. Van der Stee. De commissie-Veldkamp wil dat de eerstvolgende lijsttrekker van de KVP door de leden moet worden gekozen. De commissie stelt dat voor die func tie kandidaten moeten worden gesteld. Degene die de meeste aanhang blijkt te hebben moet lijstaanvoerder wor den. Dat heeft ook het voordeel dat men meer inzicht krijgt in de ver schillende groeperingen binnen de partij. De lijsttrekker moet ook voorzitter van de partij worden en kandidaat minister-president. Wordt de lijst trekker inderdaad premier dan moet hij tevens voorzitter van de KVP blij ven. De meeste commissieleden achten dat beslist niet bezwaarlijk. Enkelen verzetten zich tegen deze cumulatie van functies. De meerder heid van de commissie vindt echter dat de politieke duidelijkheid hier voorrang moet krijgen. De commissie kan zich in grote lijnen verenigen met het rapport Duidelijkheid van de Achttien, het samenwerkingsorgaan van ARP, CHU en KVP. De positie van het parlement ten opzichte van de regering moet worden verstevigd. De kabinetsformateur moet dan ook door de Tweede Kamer worden ge kozen. Ministers moeten zitting krijgen in beide Kamers en een raadgevende stem hebben. Dat be tekent tevens dat ze vergaderingen van bevriende fracties mogen bij wonen. De KVP-commissie wil dat er een eind komt aan de vloed van moties, meestal afkomstig van de oppositie. Dat kan alleen als men bepaalt dat elke motie door het kabinet moet worden uitgevoerd. Overigens moet de Kamer de mogelijkheid blijven behouden bepaalde uitspraken te doen. LJET wrede optreden van enkele Amerikaanse militairen in Zuid- Vietnam heeft tot een merkwaar dige reactie van president Nixon geleid. Tot april van dit jaar wist zjjn re gering niets van het gebeuren in May Lal. dat zich ruim een jaar eerder had voorgedaan. „Een be treurenswaardig uitstel". Waarop dit laatste slaat is niet dui delijk, vooral als erkend wordt dat een brief van een oud-dientsplichti- ge de zaak aan het rollen moest brengen. Stelt Nixon hier de militaire leiders in gebreke, die pas na publikatie van bedoelde brief bijzonderheden over de slachting verstrekten en blijkbaar op de hoogte waren? Of wordt verband gelegd tussen het tijdstip waarop de moorden werden gepleegd, en dat waarop de brief schrijver er melding van maakte? In dat geval versterkt Nixon het reeds door zyn medewerkers ge wekte vermoeden, dat hij de verant woordelijkheid wil laden op de vo rige president, Johnson. En dat is nu precies het laatste waar de behandeling van deze wandaden, die Nixon weerzinwekkend voor het geweten van het Amerikaanse volk noemt, om vraagt. Eer dient de president antwoord te geven op de vraag, wat hjj gedaan heeft om te voorkomen, dat zulke dingen èn gebeuren èn vervolgens in de doofpot verdwijnen. Waarom heeft Nixons regering pas een half jaar nadat zjj ervan hoorde stappen ondernomen, die tot vervol ging kunnen leiden? Dat is een be treurenswaardig uitstel. JVe hebben er al vaker op gewezen, dat mede door Vietnam het mili taire apparaat in Amerika sfeel in vloed heeft gekregen te Washington. Het heeft die invloed onder Nixon vooral te danken aan minister van defensie Laird, die zo lang mogelijk de militaire leiders de hand boven het hoofd hield. Overigens maakt het in wezen niet zoveel verschil, öf de bevolking van „onveilige" dorpen wordt doodge schoten, of dat zjj slachtoffer wordt van bombardementen met napalm. Beide methoden zijn onaanvaard baar voor het geweten van het Amerikaanse volk. En het is aan president Nixon, zonder uitstel te beslissen, dat dit inderdaad zo is. Petronia leidt kabinet Antillen WILLEMSTAD Kabinetsforma teur E. O. Petronia is door zijn partij de Partido Patriotico Arabuna, aan gewezen als minister-president van de Nederlandse Antillen. Minister van justitie wordt F. J. Tromp en minister van verkeer en vervoer L. I. Chance, beiden eveneens van de PPA. Ook de DP heeft drie ministersposten toe gewezen gekregen. voor Botermarkt 8-9 De Russische schrijver Alexander Solsjenitsin, die door de Russische schrijversbond geroyeerd is, heeft het (welgemeend?) advies gekre gen, maar naar het Westen te emigreren en daar zijn burger lijke talenten te ontplooien. geopend t.m. 4 december, tot 10 uur n.m. (a.s. zaterdag tot 6 uur) Rapenburg lb - Rijnsburg Ik geef op als T nieuwe abonnee: *$f$LLknyf '«><554775 <^4 u. "Uuw* OJJCVOMJU, op %ug~! straal l I plaats I betaalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze ki veertien dagen gratis. s Postzegel is niet nodig ols u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1