oodkreet NZH over de Leidse parkeerchaos Kruispunt Rijnsburg bijna klaar Vraag uw Mercedes-Benz dealer om zelf-bestuur llesidentie - Orkest ivas voortreffelijk ajieer politietoezicht gevraagd W Leiden geeft opdracht voor bouw nieuwe centrale terug Van Egmond op nieuw Rijnsburgs orgel Sint opent de pendeldienst President Heinemann in 't Westland CORRY HAGOORT ROOYAKKERS Leidse verhuurders over vernieuwing leidingen BANKSTEL „ANNETTE" LEDER 995.- 1995.- voor uw woning 96f LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 NOVEMBER 1969 oeF df •ndi i'8 °P bushalten hangers op bushalten n keerverboden een farce ?lpe erg ten geblokkeerd itejbaan niet vrij sen te laat i a jga IDEN Onder de koppen len nog lang niet ontzet" en ede'iotie in. binnenstad op drukke in hopeloos" schenkt de NZH vandaag verschenen maand- ui uitvoerig aandacht aan de alis rde Leidse verkeerssituatie vepeciaal aan allèrlei verkeers- iden chriften zoals parkeerverbo- iie in Leiden blijkens de vele waarmee het artikel is ge veerd, met voeten worden •ïf« J sc len: II begrippen „Leiden" en „ontzet" naulv aan elkaar verbonden. De va ippen NZH en Leiden eveneens. ?rav de drie-eenheid te completeren en! en nu ook nog de begrippen NZH ntzet in Leiden aan elkaar ver en dienen te zijn. Helaas is dat zwi e binnenstad van Leiden nog niet het geval. Het openbaar oer in de sleutelstad bevindt zich n uitermate benauwende positie. spreken we niet over finan- tekorten of verkeersfaciliteiten; gewoon over de verkeersafwik- ig in Leiden in de praktijk. Wat we? NZH-bussen die zich met rootstc moeite door de overvolle en wringen, chauffeurs die acro- ntoeren moeten verrichten om voertuig door de stad te koersen eergerde reizigers, die de mach teloze chauffeur toevoegen dat het een schande is om zoveel minuten te laat aan een halte te verschijnen. Laten we voorop stellen: aan me dewerking van de autoriteiten ont breekt het in Leiden niet of nauwe lijks. Overal werden maatregelen ge troffen om het openbaar vervoer be hulpzaam te zijn mei de doorstro ming. Leiden creëerde zelfs een spe ciale busbaan. De NZH is daar zeer dankbaar voor. Maar wat leert de praktijk? Tien tallen automobilisten trekken zich van alle verbods- en gebodsbepalin gen geen zier aan. Zij kwakken hun wagens op de meest hinderlijke en onlogische plaatsen neer en de bus chauffeurs, die het in deze tijd van verkeerscongesties toch al niet ge makkelijk hebben, moeten maar zien dat ze zich redden. De reizigers die van het openbaar vervoer gebruik wensen te maken, worden de dupe van de gemakzucht van de particuliere automobilist. Pari ceemnmte Want het is stellig niet zo dat er in heel Leiden geen parkeerplaats te vinden zou zijn. Integendeel: op een loopafstand van vier a vijfhonderd meter van de belangrijkste winkel straten is een parkeerareaal waar menig andere stad jaloers op zou zijn. Zelfs op de drukste zaterdagen is er ruimte in overvloed op de Veemarkt, de Oude Vest, de Oude Singel en de Molenwerf. Maar wat doet de automobilist in Leiden? Hij negeert de borden „inrij den verboden", de stopverboden en de parkeerverboden en parkeert zijn wagen waar hem dat uitkomt, op de Lange Mare (liefst nog op de bus halte), op de Botermarkt of op de Stille Mare. Herhaaldelijk heeft de NZH de autoriteiten van Leiden om meer toe zicht verzocht. Ettelijke brieven wer den er geschreven en ettelijke tele foongesprekken gevoerd. Het is dui delijk dat de Leidse politie op druk ke zaterdagen even overbelast is als de NZH. Desondanks zouden we nog eens om wat meer en straffer toezicht willen verzoeken. Ten slotte is het zo dat de NZH in de Leidse binnen stad altijd nog meer dan 20.000 pas sagiers per week vervoert. Stel het irreële geval dat de bus dat niet zou doen Dat zou betekenen dat er waar schijnlijk 13.000 personenwagens méér in de binnenstad zouden verschijnen (anderhalve passagier per auto leer de een vervoersonder/.oek in Amster dam recentelijk); de chaos Zou dan niet te overzien zijn. Knelpunten Waar liggen nu in Leiden de knel punten? Op de: Stille Rijn, Stille Mare. Lange Mare, Lange Scheistraat, Lammermarkt. Daarover rijden de NZH-lijnen 43 en 60 elk half uur, dus met een fre quentie van een kwartier. Het aantal verkeersovertredingen dat in deze straten wordt gemaakt ligt zo hoog, dat de situatie voor de bus zonder meer hopeloos is. Mogelijk nog erger is de situatie op de Botermarkt, waarover de NZH- lijnen 15, 31, 40, 41, 42, 45 en 46 rij den. Bovendien koersen daar nog de bussen van de NAL (lijn 1) en die van West-Nederland (lijn 4 en 8) langs. Nu zijn- er mensen die stellen: „Haal die bussen uit de stad, dat geeft toch meer ruimte?" Tegen deze categorie zouden wij willen zeggen onder verwijzing van de veelzeggen de cijfers hierboven „Als de bus passagiers nu ook eens met een eigen wagen kwamen? Wat dan? Ten slot te vervoert een volle bus veertig po tentiële automobilisten. De districtschef van de NZH in Leiden, de heer C. Jongejan breekt zich hel hoofd over de situatie. „Ik begrijp," zegt hij, „de politie kan niet overal tegelijk zijn; de gemeente geeft ook echt wel medewerking door al die verkeersbegeleidende maatrege len, maar ze worden nu eenmaal niet nageleefd. Op de Botermarkt is de situatie nu iets verbeterd doordat er wat rij— wielhekken zijn bijgeplaatst. Dat be lemmert in ieder geval de automobi listen in hun parkeerdrift daar. Maar het blijft een noodoplossing, want de automobilisten blijven op de busbaan minutenlang wachten in de hoop dat er eindelijk een parkeer- plaatsje zal vrijkomen!" Foto's die allemaal op zaterdagen werden gemaakt tonen aan dat de automobilisten doodleuk het inrijver- bod op de Lange Mare negeren. Dat zij hun wagen nonchalant op de par keerverboden zetten en dat zy een bushalte zonder meer als parkeer plaats opeisen. By de Hartehbrug- kerk is de situatie helemaal hopeloos. De particuliere automobilist negeert aanvankelijk het inrijverbod; hij loopt dan vast bij de Haarlemmer straat en probeert zijn voertuig (dik wijls op de zebra's) te keren. En het openbare vervoer maar wachten. Zeer moeilijk is ook de situatie bij de Lange Scheistraat en de Lamme- renmarkt. De particuliere auto's wor den zonder meer voor de uitmonding van de Lange Scheistraat neergezet, terwijl op de Veemarkt (vijftig meter verder) parkeerruimte over is. De NZH-bussen vinden dan de doorgang helemaal geblokkeerd. De bussen krijgen vertraging ennu citeren we districtschef Jongejan: „Probeer nu eens iemand in Wassenaar duide lijk te maken dat je te laat bent om dat je in Leiden hebt vastgezeten!" Aan de hand van foto's hebben we getracht een summier overzicht te geven van de moeilijke positie waar in de NZH-bus zich in Leiden voornamelijk door het wangedrag van de particuliere weggebruiker bevindt. Zouden we nog eens een be roep op gemeente en politie mogen doen? Aldus het NZH-blad. Verantwoorde visie van dirigent; va Violiste van gróte allure l O an h°° ilDEN De Oostduitse dirigent Kurt Masur had gisteravond niet tie minste moeite zijn duidelijke, niet zeer emotionele, maar wel volkomen verantwoorde visie aan het Residentie Orkest op te leggen. Zijn weergave van Haydns 85ste symfonie, „La reine", uit 1186, deed ons beseffen hoe on juist het is Haydn voornamelijk te zien als de schepper van de 12 zgn. Engelse symfonieën, de num mers 93-104. Immers afgezien van de ca. 1773 geschreven, romanti sche symfonieën uit Esterhaz, be tekenen de Parijse symfonieën een hoogtepunt in de groei van de klassieke stijl. Met name in het eerste deel is deze symfonie zeer oorspronkelijk en Masur wist van deze omstandigheid goed gebruik te maken, evenals van de fasci nerende finale. ^vallend in zijn directie is de economie waarmee hij de klank groepen hanteert, een fortissimo, waarin alle nuances in het afge- mene effect ten onder gaan. komt bi) hem eigenlijk niet voor. Ook de wijze waarop hij het orkest Glazounofs vioolconcert in a op. 82 liet begeleiden, was allereerst terughoudend en zeer gediscpli- neerd. c soliste, de 17-jarige Silvia Mar- covici. sloot zich helemaal bij zijn visie aan en kreeg daarvoor in vuil alle gelegenheid haar ont zagwekkende gaven te demon streren. 'et concert hoort men tegenwoordig Vrij zelden, het bevat ook niet zoveel eigen geluiden, blijft in de sfeer van Tsjaikofsky. Maar de viool krijgt prachtige kansen haar romantische kwaliteiten te tonen. Silvia Marcovic-i speelde het stuk met grote, warme toon. krachtige streek, wat veel vibrato maar toch met ongelofelijke nauwgezetheid van intonatie en loonvorming Haar stijl doet wat denken aan Grumiaux. Haar optreden oogstte zeer veel succes, waarop zij reageerde met een toegift, een déél uit de solo sonate in a kl. t. van Bach, schit terend van streek en voordracht. Een recital door deze violiste zou zeker de moeite van het beluiste ren waard zijn. Het concert werd besloten met een perfecte uitvoering van een door Masur vervaardigde selectie uit 't ballet Romeo en Julia van Serge Prokofjef. Deze neoklassieke par tituur uit ca. 1935 doet in menig opzicht wat schematisch, zelfs wat kitsch-achtlg aan. maar de or kestratie is uitstekend en Masur dirigeerde met zoveel overtuiging, dat de bezwaren ons niet te groot léken. Wel duren 9 nummers wat lang zonder choreografische di mensie. Een substantiëler besluit van de avond hadden we misschien ge prefereerd. maar ook zó konden we ons niet aan de indruk ont trekken. dat Masur met dit orkest tot voortreffelijke dingen in slaat is en dat we hem graag nog eens zullen horen. Dr. J. van der Veen. RIJNSBURG Het kruispunt, waar de drie belangrijkste wegen van Rijnsburg samenkomen, .na melijk de verbindingswegen met Leiden. Katwijk en Noordwijk, nadert z'n voltooiing. De werkzaamheden zijn tot dusverre vlot verlopen. De ingrij pende wijziging van het kruispunt vergde echter wel de nodige tijd. Het verkeer dat Rijnsburg pas seert, ondervindt al de voordelen van de nieuwe situatie. Tot nu toe liep alles op' rolletjes. Eind deze week zal het kruis punt vermoedelijk geheel gereed zijn en zullen de verkeerslichten ook in werking worden gesteld. De foto werd genomen vanaf vei ling „Flora". Rechts gaat. de weg naar Leiden, links is richting Katwijk. i||ll!l«»l!!"lll!!ll!ll!!ll!"lllllll!l!l!l!,!i1lllll!llll!!",l' LEIDEN Sint Nicolaas zal vrijdagavond om. kwart over zes in hoogst eigen persoon de pen delbusdienst tussen het parkeer terrein bij de Groenoordhal en het stadscentrum openen. Hij wordt uiteraard vergezeld door een van zijn Pieten. Zoals bekend, heeft het Leids City Centrum te zamen met de Kamer van Koop handel, K. en O. en de gemeente Leiden deze pendeldienst ingesteld om de drukte rond de feestdagen op te vangen. De Sint zal in het centrum enige inkopen doen en vervolgens terugrijden naar de Groenoordhal Jong K. en G. ver leent muzikale medewerking. Voor HORLOGES en KLOKKEN JUWELIER - HORLOGER v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 Vanmorgen tussen snijbloemen HONSELERSDIJK De Bonds president van Duitsland, dr. Heine mann, heeft zijn statiebezoek aan ons land vandaag voortgezet met een tocht naar het Westland. Om tien uur arriveerde hij samen met koningin Juliana en hun gevolgen bij de Coöperatieve Westlandse snijbloemenveiling in Honselersdijk. Na ontvangst van de hoge gasten door autoriteiten bood de 6-jarige Jenneke van don Endr, dochtertje van de bedrijfsleider van de vei ling. de Vorstin een boeket fresia's en gerbera's aan. De voorzitter van de veiling, de heer P. A. J. Enthoven, vertelde zijn gasten dat de veiling de mo dernste apparatuur gebruikt. Hij deelde mee dat de omzet de laatste acht jaar is gestegen van 18 mil joen gulden tot 85 miljoen gulden. Na de uiteenzetting over de gang van zaken bij het veilen werd een rondgang gemaakt langs het com putercentrum. door de hal waar de bloemen werden verzameld voor ze op de veiling worden aangeboden en bij de aanvoer van bloemen door kwekers. Ook bezochten de hoge gasten de hal met exotische bloe men en de hal waar zij aan de exporteurs worden afgeleverd. Daarna woonden president Hei nemann en de Koningin nog een deel van de eigenlijke veiling van snijbloemen bij. In de veilinghallen toonde zowel de heer Heinemann als de Koningin zich bijzonder belangstellend. Het werk ging, waar mogelijk, gewoon dooi-. Als de hoge gasten zoveel be kijks trokken dat de gang van zaken erdoor werd onderbroken, viel te beluisteren dat de kansen van Feijenoord in de thuiswedstrijd werden afgewogen. Ook de hoge gasten werden op deze wedstrijd tegen AC Milan ge attendeerd toen een aantal man nen zich in een van de Kallen ont popte als supporters van de Rot terdamse club en voor de warming- up alvast het „Geen woorden maar daden" liet klinken. Paul Steenbergen nog steeds ziek LEIDEN In verband met ziekte van Paul Steenbergen zullen de K. en O.-voorstellingen van 22 en 23 december wederom worden ver schoven. Interieurkunst Doezastraat 1*. Goed. elke Mercedes-Benz mag vol zitten met autotechnisch vernuft. Goed, u kunt daar uren over lezen of praten. Goed, u kunt op een bepaald moment inzien dat elke Mercedes-Benz qua totale conceptie zijn gelijke niet heeft. Maar een auto is om in te rijden. Dus: wat ervaart u nu eigenlijk als u in een Mercedes-Benz zit? Geef uzelf ook daarop het antwoord. Reserveer een zelfbestuur-auto. Bel ons en wij maken een afspraak met u. Voor een proefrit die alle verhalen doet verbleken. AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Oegstgeest, Leidsestraatweg 1. tel. 01710 - 5 18 55 Leiden, Beestenmarkt 6, tel. 01710 -3 18 50 Leiderdorp, v.d. Valk Bouwmanweg 180, tel. 01710 - 3 42 90 27 V/4 VELE PROTESTEN: (Van onze stadsredacteur LEI DEIS Naar wij vernemengaan B. en Wde ge meenteraad een dezer dagen voorstellen de opdracht tot de bouw van de omstreden elektriciteitscentrale terug te seven aan de E.Z.H. In de vergadering van 15 december zal de raad ilit voor Leiden en wijde omgeving belangrij ke voorstel moeten behandelen. Gezien de discussies in het verleden over deze zaak zal de raad het voorstel van B. en W. graag accepteren. Een stroom van protesten onder meer van omliggende gemeenten en van de Leidse Biologenclubis aan dit voorstel van B. en TV. vooraf gegaan Pleidooi voor vrije huren LEIDEN Het is eigenaardig, dat. wanneer iets hapert aan het maatschappelijk bestel, dit wordt uitgevochten in de huurprijs van on roerend goed, aldus begon voorzitter J. van Iterson gisteravond in de koffiekamer van Den Burcht de jaarvergadering van de Leidsche Bond van Huis- en Grondeigenaren. De nog wel wettelijk in het vooruitzicht gestelde huurverhoging per 1 januari a.s. is nu weer uitgesteld tot 1 april, zo voegde hij hieraan toe. Hij vond het huurvraagstuk een ter politieke zaak. Men durft de men sen er niet meer op te wijzen, dat voor woongenot moet worden be taald, aldus de heer v. Iterson. Ter illustratie zei hij, dal de huren sinds 1940 slechts 3'z keer zo hoog zijn geworden, terwijl het uurloon ruim twaalf keer zo hoog is gewor den. Bovendien heeft de „Groningse gasbel" de verhuurders voor grote kosten gesteld. Ook de omschake ling van 110 naar 220 Volt gaat de verhuurder veel geld kosten. De heer Van Iterson zag in libera lisatie van de huren de enige op lossing. In andere streken van ons land. waar deze liberalisatie al is ingevoerd, heeft dit niet tot sterke stijging~van de huren geleid. Boven dien blijken vele huurders meer ge- Op het tweede orgelconcert in de Immanuëlkerk ie Rijnsburg gister avond was Piet van Egmond de solist. Met de deur in huis vallend kan ik zeggen, dat hij een vrij talrijk pu bliek in de ban heeft gebracht van zijn voorname recital. Van Egmond is een meester ook in de kvhist van het registreren. Men hoorde een vol komen ander instrument dan op de inwijdingsavond. In deze kerk is een gelukkige mogelijkheid tot contact met de concertgever. Van Egmond maakte ook hier gebruik van door een toelichting, merkwaardigerwijs aan het slot. wat m.i. een.trouvaille was. Het programma bevatte eerst de gebruikelijke werken: G moll van Joh. Seb. Bach, waarin de prachtige fuga zeer transparant was. een Vo luntary van Stanley, het bekende F dur concert van G. F. Hiindel. be knopt maar toch rijk van inhoud en de Zesde orgelsonate van Felix Mendelssohn, die kennelijk een die pe indruk maakte. Zoals Piet van Egmond deze interpreteerde ging geen detail van de fraaie variaties verloren, niet het minst door zijn eerder gesignaleerde gevoel voor klankkleur. Opvallend was de stem ming aan hel slot van de bevrijden de Finale (het Andante). Zo ooit, dan drong ditmaal des te sterker door welk een fijn besnaard compo nist Mendelssohn was. Aan de eigentijdse muziek be steedde Van Egmond aandacht door zijn vertolking van Olivier Messiaens Dieu parmi nous, uit La Nativité du Seigneur, .waarin Messiaen door soms bizarre harmonieën en onge bruikelijke ritmen de geest van deze tijd typeert. De Partita over het Veni Creator van Gabriel Versehraegen (in de hypo mixolidische toonsoort stond tegenover de meer schokkende ef fecten van Messiaen, maar boeide in harmonisch opzicht ook. In zijn gebruikelijke slotimprovi- satie volgde Van Egmond blijkb&ar de beschouwing van Messiaen; hij plaatste hier de onrust tegenover de verstilling van de hymne Blijf bij mij Heer. want de avond is nabij. En natuurlijk slaagde hij erin de meest verrassende registercombina- ties te laten spreken. Deze improvisatie sloot wonder wel aan bij de voornaamheid van de eerder gespeelde meesterwerken. Het publiek toonde zich dan ook te recht zeer dankbaar. Henri Welbooren. voel vóór de noodzaak van een ver hoging te hebben dan sommige poli tici. Moeilijkheden Er werd gisteravond ook nog ge sproken over de moeilijkheden, die zich voordoen bij de vernieuwingen en reparaties van gas- en eleklrici- leitsleidingen. Als norm werd aan gegeven. dat de gasleiding lót het keukenfornuis voor rekening van de verhuurder is maar dal leidingen naar gashaarden en dergelijke voor rekening van de huurder zijn. Ver nieuwingen van slopcontacten en dergelijke en uitbreidingen van het elektrische net in een woning moe ten eveneens door de huurder wor den betaald. NIEUW-VENNEP Organist Piet Kiel jr. zal zaterdagavond een con cert geven in de gereformeerde kerk te Nieuw-Vennep. Medewerking ver leent Jan Hulsbos (bas). Het programma vermeldt o.a. wer ken van Bacli, Stanley, Couperus en Boëllmann. Jan Hulsbos zingt onder meer werken van Bacil en aria's uil de oratoria „Messias" van Handel en „Elias" van Mendelssohn. Zoals bekend ontving Leiden de opdracht voor de bouw van deze centrale van het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland en aanvankelijk zou de centrale, waarmee de raad in prin cipe al akkoord was gegaan, worden gebouwd in de Bariepolder onder Zoeterwoude. De E.Z.H. en de gemeente Rotter dam onderzoeken momenteel de mo gelijkheden om de „Leidse" centrale (geraamde stichtingskostcn f 325 mil joen) op de Maasvlakte te bouwen. De nieuwe centrale zou het Leidse verzorgingsgebied van energie moe ten voorzien en daarby is ook spe ciaal gedacht aan de toekomstige be hoefte. Gemeenten, op wier grondgebied de centrale zou moeten komen (Zoe terwoude, Alkemhde en Leiderdorp) kwamen in verzet en voerden tal van bezwaren aan: van stedebouwkun- dige aard, uit het oogpunt van land schappelijk schoon, van waterhuis- houdkundige aard en op grond van biologische en milieu-hygiënische motieven. Op de Rotterdamse Maas vlakte spelen al de tegenargumenten uit Leiden en omgeving geen of nau welijks een rol. Bovendien zijn in het nieuwe industriegebied van Rot terdam goede economische combina tiemogelijkheden aanwezig met het te stichten hoogovenbedrijf. Bin f ra Comité met h n is-aan-hu is-act ie LEIDEN Het Biafracomité Leiden zet zijn activiteiten voort met een huis-aan-huisactie van 8 tot 13 december, waarbij een boek met foto's over Biafra zal worden verkocht. De opbrengst is voor voed sel en geneesmiddelen voor Biafra. In de Waag is van 10 tot 13 decem ber een informatiestand over dit land. Tevens is er nog steeds ge legenheid een gift te storten op post rekening 318000 ten name van Leids Biafra Comité. De stand is vandaag f 7850.-. Deze Corduroy topcreatie is het succes van onze enorme kollektie, omstreden door ge heel meubelland. Leverbaar in 10-talien uitvoeringen. Rektifikatie NU VOOR dat is bij ons ongespleten vol rundleer Het onovertrofferf 4-zits lede ren bankstel met losse rug- en zitkussens. NU VOOR LEIDEN: Haarlemmerstraat 196a-198-200-202-256-258 ALPHEN A. D. RIJN: Raadhuisstraat 247, Van Mandersloostraat 100

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3